pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#401 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

julisiz es grant wrote:
kuli1961 wrote:Ako si nezadovoljan presudom Kantonalnog suda, imas pravo da podneses zahtjev za vanredno preispitivanje te presude. Zahtjev se podnosi tom istom sudu, ako je rijec o povredi kantonalnih propisa. Ako je riječ o povredi propisa F BiH, tada se zahtjev podnosi Vrhovnom sudu F BiH, ali preko kantonalnog suda koji je donio pobijanu presudu. rok za podnosenje zahtjeva je 30 dana od dostavljanja presude kojom si nezadovoljan.

Detaljnije- kojem sudu se podnosi zahtjev i iz kojih razloga - vidi član 41. ZUS F BiH:
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... ovima.html
Ne, mislio sam ako nisam zadovoljan odlukom po žalbi vijeću.
Jer po poslovniku našeg vijeća prvo se žališ njima (iako mi je to besmisleno) pa nekoj njihovoj komisiji.
Ako to iscrpim, mogu pokrenuti upravni spor pred Kantonalnim sudom?
Aha...
pretpostavljam da je tako, ali zaista toliko detaljno zaista ne znam, zivim i radim u RS, pa mi zakonodavstvo, propisi i opsti akti nivoa jedinice lokalne samouprave u F BiH nisu "specijalnost", pa se bojim da ti nesto pogresno kazem i uvalim te.
U svakom slucaju, ako se radi o dvostepenom postupku, prati pouke o pravnom sredstvu- ako je propisan dvostepeni postupak, pouka MORA sadrzavati jasnu uputu- zalba- kome, u kom roku i sa koliko takse. Ako u pouci stoji- zalba nije dozvoljena, tada MORA stajati pouka o pravu na pokretanje upravnog spora Kantonalnom sudu u...
Takodje :stranka moze postupiti po zakonu ili po pravnoj pouci, ne moze trpjeti stetne posljedice zbog pogresne pouke-vidi clan 208 ZUP F BIH, ta odredba je rijesila (gotovo) sve moguce situacije:
https://advokat-prnjavorac.com/zakoni/Z ... gralni.pdf
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#402 Re: pravni savjet

Post by rtldanas »

julisiz es grant wrote:
kuli1961 wrote:Ako si nezadovoljan presudom Kantonalnog suda, imas pravo da podneses zahtjev za vanredno preispitivanje te presude. Zahtjev se podnosi tom istom sudu, ako je rijec o povredi kantonalnih propisa. Ako je riječ o povredi propisa F BiH, tada se zahtjev podnosi Vrhovnom sudu F BiH, ali preko kantonalnog suda koji je donio pobijanu presudu. rok za podnosenje zahtjeva je 30 dana od dostavljanja presude kojom si nezadovoljan.

Detaljnije- kojem sudu se podnosi zahtjev i iz kojih razloga - vidi član 41. ZUS F BiH:
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... ovima.html
Ne, mislio sam ako nisam zadovoljan odlukom po žalbi vijeću.
Jer po poslovniku našeg vijeća prvo se žališ njima (iako mi je to besmisleno) pa nekoj njihovoj komisiji.
Ako to iscrpim, mogu pokrenuti upravni spor pred Kantonalnim sudom?
naravno, ako sve to iscrpiš onda ide tužba kantonalnom sudu. Je li riječ je o pojedinačnom aktu -rješenje,zaključak?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#403 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

rtldanas wrote:
naravno, ako sve to iscrpiš onda ide tužba kantonalnom sudu. Je li riječ je o pojedinačnom aktu -rješenje,zaključak?
Riječ je o vjerovatnom stavljanju van snage ili poništavanju njihove odluke koju su donijeli prije nekoliko mjeseci. Obzirom da znam da to neće biti u skladu sa zakonom, namjeravam da pokrenem sve pravne lijekove ako se to desi.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#404 Re: pravni savjet

Post by rtldanas »

julisiz es grant wrote:
rtldanas wrote:
naravno, ako sve to iscrpiš onda ide tužba kantonalnom sudu. Je li riječ je o pojedinačnom aktu -rješenje,zaključak?
Riječ je o vjerovatnom stavljanju van snage ili poništavanju njihove odluke koju su donijeli prije nekoliko mjeseci. Obzirom da znam da to neće biti u skladu sa zakonom, namjeravam da pokrenem sve pravne lijekove ako se to desi.
zato te pitam o kakvom se aktu radi-općem ili pojedinačnom, koja odluka i sl.... i odnosi li se na tebe taj akt? sve je to bitno, jer ako je riječ o nekakvim npr. pravilnicima, onda ti i ne bi bio ovlašten podnositi tužbu u upravnom sporu, odnosno nitko ne bi...
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#405 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

rtldanas wrote:
julisiz es grant wrote:
rtldanas wrote:
naravno, ako sve to iscrpiš onda ide tužba kantonalnom sudu. Je li riječ je o pojedinačnom aktu -rješenje,zaključak?
Riječ je o vjerovatnom stavljanju van snage ili poništavanju njihove odluke koju su donijeli prije nekoliko mjeseci. Obzirom da znam da to neće biti u skladu sa zakonom, namjeravam da pokrenem sve pravne lijekove ako se to desi.
zato te pitam o kakvom se aktu radi-općem ili pojedinačnom, koja odluka i sl.... i odnosi li se na tebe taj akt? sve je to bitno, jer ako je riječ o nekakvim npr. pravilnicima, onda ti i ne bi bio ovlašten podnositi tužbu u upravnom sporu, odnosno nitko ne bi...
Radi se o odluci o saglasnosti za izmjenu osnivačkog akta firme čiji sam direktor. Odluku su donijeli, ali postoji opasnost da će da je povuku, što smatram da neće biti zakonito, jer je prva odluka u skladu sa zakonom.
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#406 Re: pravni savjet

Post by rtldanas »

julisiz es grant wrote:
rtldanas wrote: zato te pitam o kakvom se aktu radi-općem ili pojedinačnom, koja odluka i sl.... i odnosi li se na tebe taj akt? sve je to bitno, jer ako je riječ o nekakvim npr. pravilnicima, onda ti i ne bi bio ovlašten podnositi tužbu u upravnom sporu, odnosno nitko ne bi...
Radi se o odluci o saglasnosti za izmjenu osnivačkog akta firme čiji sam direktor. Odluku su donijeli, ali postoji opasnost da će da je povuku, što smatram da neće biti zakonito, jer je prva odluka u skladu sa zakonom.
[/quote]

nije mi baš najjasnije kakve veze ima općinsko vijeće sa izmjenama osnivačkog akta firme čiji si ti direktor.....al ok, tu se očito radi o malo kompliciranijim stvarima, teško je ovako preko foruma tvrditi nešto bez uvida u sve isprave i odluke, zato ti preoporučujem da se prije poduzimanja bilo kakvih postupaka svakako obratiš nekom advokatu koji će ti nadam se pružiti dobar savjet
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#407 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

Radi se o javnoj ustanovi čiji je osnivač općina.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#408 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

obzirom na navod "donijeli odluku.. mozda ce je povuci" (sto je sustina navoda), treba naglasiti:
u smislu odredbe člana 216. stav 1. i 2 ZUP F BiH (zavisno da li je skraceni ili posebni ispitni postupka), radnja donošenja OBUHVATA i radnju dostavljanja ješenja. Rokovi su- za skraćeni postupak- 30 dana, za pos. ispitni- 60 dana, oboje od dana predaje urednog zahtjeva, ili od dana pokretnja postupka po sl.dužnosti.
(na trenutak ostavimo na stranu teorije o momentu dejstva odluke u pogledu organa i u pogledu stranke na koju se odluka odnosi)
Prema tome, dokle god se konkretno rješenje ne dostavi stranci- postom, kurirom, neposrednim uručenjem u dostavnoj sluzbi organa ili na neki naredni zakoniti nacin, rješenje NIJE donijeto.
Stoga, bez obzira koji je datum naznačen u rješenju, akt -u odnosu na stranku- NE POSTOJI (ne proizvodi nikakvo pravno dejstvo) sve dok joj se valjano ne uruči. Dejstvo rješenja nastupa sa danom uručenja, ne od datuma koji stoji u rješenju.
armminn
Posts: 269
Joined: 09/06/2011 16:50

#409 Re: pravni savjet

Post by armminn »

Zena kupila stan kreditom na 15 godina tokom braka.Muz marke nije ulozio .Trebaju da se razvedu posto ide jel sve na pola.Posto bi stan da se proda ili zena da ostane a muz da iseli.Ako ne zeli ili odbija ili trazi novac.Kojim putem zena da ide i da potrazuje svoja prava i na koji nacin da se dokaze da on u biti nema nista sa stanom osim sto zivi u njemu.
preludezalude
Posts: 5552
Joined: 07/03/2012 00:09

#410 Re: pravni savjet

Post by preludezalude »

armminn wrote:Zena kupila stan kreditom na 15 godina tokom braka.Muz marke nije ulozio .Trebaju da se razvedu posto ide jel sve na pola.Posto bi stan da se proda ili zena da ostane a muz da iseli.Ako ne zeli ili odbija ili trazi novac.Kojim putem zena da ide i da potrazuje svoja prava i na koji nacin da se dokaze da on u biti nema nista sa stanom osim sto zivi u njemu.
Ja koliko znam, bracna stecevina se dijeli neovisno koliko je ko ulagao. To sta zena sad zeli se moglo rijesiti predbracnim ugovorom.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#411 Re: pravni savjet

Post by kica »

armminn wrote:Zena kupila stan kreditom na 15 godina tokom braka.Muz marke nije ulozio .Trebaju da se razvedu posto ide jel sve na pola.Posto bi stan da se proda ili zena da ostane a muz da iseli.Ako ne zeli ili odbija ili trazi novac.Kojim putem zena da ide i da potrazuje svoja prava i na koji nacin da se dokaze da on u biti nema nista sa stanom osim sto zivi u njemu.

Steta sto nije ulozeno 200-300 KM za savjetovanje.

Sve se dijeli 1/2 bez obzira "sto marke nije ulozio"

Pozdrav
User avatar
Revolucionar ★
Posts: 2347
Joined: 27/10/2011 17:39
Location: Adventure seeker on an empty street

#412 Re: pravni savjet

Post by Revolucionar ★ »

Gdje pronaci informacije o drustvu u stecaju, ko je stecajni upravnik i slicno. Na stranici pravosudja ukucavanjem imena pravnog subjekta se mogu pronaci neke informacije, ali nisu azurne. Nadleznom sudu uputiti zahtjev?
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#413 Re: pravni savjet

Post by rtldanas »

Revolucionar ★ wrote:Gdje pronaci informacije o drustvu u stecaju, ko je stecajni upravnik i slicno. Na stranici pravosudja ukucavanjem imena pravnog subjekta se mogu pronaci neke informacije, ali nisu azurne. Nadleznom sudu uputiti zahtjev?
možeš kod suda, ali može i na stranici stečaj.ba, samo upišeš naziv firme
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#414 Re: pravni savjet

Post by rtldanas »

kica wrote:
armminn wrote:Zena kupila stan kreditom na 15 godina tokom braka.Muz marke nije ulozio .Trebaju da se razvedu posto ide jel sve na pola.Posto bi stan da se proda ili zena da ostane a muz da iseli.Ako ne zeli ili odbija ili trazi novac.Kojim putem zena da ide i da potrazuje svoja prava i na koji nacin da se dokaze da on u biti nema nista sa stanom osim sto zivi u njemu.

Steta sto nije ulozeno 200-300 KM za savjetovanje.

Sve se dijeli 1/2 bez obzira "sto marke nije ulozio"

Pozdrav
može ona tražiti od njega svoja ulaganja u taj stan, ako je vršila neka ulaganja. A suvlasništvo svakako ide 1/2 ako je stan bračna stečevina, a ne njihova posebna imovina
User avatar
Begler beg
Posts: 44
Joined: 09/07/2013 16:35

#415 Re: pravni savjet

Post by Begler beg »

Dobio sam drugostepenu presudu okružnog suda u Banjoj Luci kojim se odbija žalba M tela protiv mene i dosuđuje se da Mtel meni isplati moje troškove. Interesuje me kako da ja naplatim te troškove od mtela , jer mtelu nisam dao bankovni racun. Da li da direktno kontaktiram Mtel?
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#416 Re: pravni savjet

Post by biggrin »

Begler beg wrote:Dobio sam drugostepenu presudu okružnog suda u Banjoj Luci kojim se odbija žalba M tela protiv mene i dosuđuje se da Mtel meni isplati moje troškove. Interesuje me kako da ja naplatim te troškove od mtela , jer mtelu nisam dao bankovni racun. Da li da direktno kontaktiram Mtel?
stavi klauzulu pravosnažnosti na presudu. Napiši dopis M telu u kojem se pozivaš na presudu, koji iznos potražuješ i na koji račun da uplate isti, te da na taj način se spriječi generisanje dodatnih troškova koji bi nastali pokretanjem izvršnog postupka. Ukoliko se plate onda pokrećeš izvršni postupak
User avatar
Begler beg
Posts: 44
Joined: 09/07/2013 16:35

#417 Re: pravni savjet

Post by Begler beg »

biggrin wrote:
Begler beg wrote:Dobio sam drugostepenu presudu okružnog suda u Banjoj Luci kojim se odbija žalba M tela protiv mene i dosuđuje se da Mtel meni isplati moje troškove. Interesuje me kako da ja naplatim te troškove od mtela , jer mtelu nisam dao bankovni racun. Da li da direktno kontaktiram Mtel?
stavi klauzulu pravosnažnosti na presudu. Napiši dopis M telu u kojem se pozivaš na presudu, koji iznos potražuješ i na koji račun da uplate isti, te da na taj način se spriječi generisanje dodatnih troškova koji bi nastali pokretanjem izvršnog postupka. Ukoliko se plate onda pokrećeš izvršni postupak
Hvala na odgovoru i samo da mi pojasnite, da li mogu presudu poslati poštom u Banja Luku ili je moram lično odnijeti što se tice klauzule pravosnažnosi
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#418 Re: pravni savjet

Post by biggrin »

Begler beg wrote:
biggrin wrote:
Begler beg wrote:Dobio sam drugostepenu presudu okružnog suda u Banjoj Luci kojim se odbija žalba M tela protiv mene i dosuđuje se da Mtel meni isplati moje troškove. Interesuje me kako da ja naplatim te troškove od mtela , jer mtelu nisam dao bankovni racun. Da li da direktno kontaktiram Mtel?
stavi klauzulu pravosnažnosti na presudu. Napiši dopis M telu u kojem se pozivaš na presudu, koji iznos potražuješ i na koji račun da uplate isti, te da na taj način se spriječi generisanje dodatnih troškova koji bi nastali pokretanjem izvršnog postupka. Ukoliko se plate onda pokrećeš izvršni postupak
Hvala na odgovoru i samo da mi pojasnite, da li mogu presudu poslati poštom u Banja Luku ili je moram lično odnijeti što se tice klauzule pravosnažnosi
trebao bi lično, al to može i sačekati jer bi isto trebalo tek kod izvršnog postupka, a vjerovatno će odmah platiti po slanju dopisa
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#419 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

Moja firma ima ugovor sa drugom firmom da ćemo im pružati određene usluge.
U međuvremenu dobijem informaciju da ta firma sada iste usluge dobija od druge firme, iako ugovor među nama nikada nije raskinut, niti su se ikada pismeno obratili ako su imali nekih primjedbi na naš rad.
Je li ovo dovoljno za tužbu, ili treba prije toga sprovesti još neke radnje?
User avatar
biggrin
Posts: 3459
Joined: 23/11/2010 09:47

#420 Re: pravni savjet

Post by biggrin »

julisiz es grant wrote:Moja firma ima ugovor sa drugom firmom da ćemo im pružati određene usluge.
U međuvremenu dobijem informaciju da ta firma sada iste usluge dobija od druge firme, iako ugovor među nama nikada nije raskinut, niti su se ikada pismeno obratili ako su imali nekih primjedbi na naš rad.
Je li ovo dovoljno za tužbu, ili treba prije toga sprovesti još neke radnje?
jeste li ugovorom definisali ikakvu ekskluzivnost?
EKI_TO_SA
Posts: 3
Joined: 13/11/2018 19:54

#421 Re: pravni savjet

Post by EKI_TO_SA »

Zdravo.
Nisam nigdje drugo mogao naci da nekog pitam.
Uzeo sam kredit u MKO, bez ikakvih suduznika, trenutno kasnim sa dvije rate.
Uredno sam im javio da trenutno ne mogu da dam pare jer sam tek poceo raditi.
Danas su otisli mojoj supruzi na posao i peglali je za uplatu. Napominjem da nemam suduznike.
Zanima me da li smiju oni nju uznemiravati na njenom radnom mjestu?
Hvala na odgovoru i lijep pozdrav!
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#422 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

EKI_TO_SA wrote:Zdravo.
Nisam nigdje drugo mogao naci da nekog pitam.
Uzeo sam kredit u MKO, bez ikakvih suduznika, trenutno kasnim sa dvije rate.
Uredno sam im javio da trenutno ne mogu da dam pare jer sam tek poceo raditi.
Danas su otisli mojoj supruzi na posao i peglali je za uplatu. Napominjem da nemam suduznike.
Zanima me da li smiju oni nju uznemiravati na njenom radnom mjestu?
Hvala na odgovoru i lijep pozdrav!
Postavljenim pitanjem si vec dao odgovor- NE SMIJU!
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#423 Re: pravni savjet

Post by vjesticanametli »

Ne smiju nikako ni pod razno. Nemaju sta drugo fala alahhu :mrgreen: pa ko vele stisni tako....joj jesu DZubrad
User avatar
Haris.ba
Posts: 24170
Joined: 08/09/2005 20:08

#424 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

julisiz es grant wrote: Radi se o odluci o saglasnosti za izmjenu osnivačkog akta firme čiji sam direktor. Odluku su donijeli, ali postoji opasnost da će da je povuku, što smatram da neće biti zakonito, jer je prva odluka u skladu sa zakonom.
Znam da je bilo davno, i sumnjam i da je došlo do suda, ali zainteresovalo me. Mislim da ta odluka nije upravni akt, te ne ide na upravni spor. Ide na tužbu redovnim putem (pretpostavljam na privredno odjeljenje).
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#425 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Haris.ba wrote:
julisiz es grant wrote: Radi se o odluci o saglasnosti za izmjenu osnivačkog akta firme čiji sam direktor. Odluku su donijeli, ali postoji opasnost da će da je povuku, što smatram da neće biti zakonito, jer je prva odluka u skladu sa zakonom.
Znam da je bilo davno, i sumnjam i da je došlo do suda, ali zainteresovalo me. Mislim da ta odluka nije upravni akt, te ne ide na upravni spor. Ide na tužbu redovnim putem (pretpostavljam na privredno odjeljenje).
I men'se cini isto- statusna je stvar, predmet privatnog prava a ne javnog, nije uprava, nema u.spora, vec redovni sud- moguce privredno odjeljenje
Post Reply