pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
pemanapemani
Posts: 5333
Joined: 09/09/2008 15:12

#376 Re: pravni savjet

Post by pemanapemani »

Maraschino wrote:
moonca wrote:
pemanapemani wrote:
Ništa, hvala na savjetima i izvinjenje što sam začatao temu.
Kazu u Hrvatskoj je to normalna situacija -kada ih je preko 40 nasljednika za jednu srusenu kucu ili komad zemlje.

Izvagaj opet sta dobivas,ako nastavis sa sudskim procesima.

Zemlju samo ti koristis, koristi i dalje....i ja bih tako i ostavila....

Sretno ti.
Taj problem ako vec juce ne zaustavimo imat cemo samo vise problema. Rasparcavaju se komadi zemlje da vec sada imamo nasljedstvo kao kais. Toliko su usitnjeni posjedi da se uskoro na nekima nece moci ni supa napraviti.
Slovenija je davno donijela novi zakon o ukrupnjavanju posjeda ili prestanku usitnjavanja. Vjerovatno kako se priblizavala EU morala je svoje zakonodavstvo uskladiti pa sada ako imas 6 nasljednika, oni se moraju medju sobom dogovoriti ko zeli to naslijediti a druge isplatiti ili sve u komadu prodati pa se namiriti. Dobar zakon koji moramo cim prije usvojiti inace imat cemo jos veci haos u ZK knjigama(a i sada je ogroman problem).


@pemanapemani, to neka pravo dobra lokacija kada moze ici 50kkm/dunumu :D
Sarajevo u pitanju. Bivše komšije, veliki Srbi, prije 10 godina prodali parcelu od 20 duluma koja graniči sa mojom po 250 hiljada KM po dulumu, i to samo što im se žurilo, pa eto skontaj. :)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#377 Re: pravni savjet

Post by male_okice »

pitanje za pravnike, da li je moguce izbjeci oduzimanje vozacke nakon saocbracajke ako osoba nema dosad nikakvih prekrsaja?

jucer napravim saobracajku, u sustini smo svi dobro prosli, lim ce se popraviti, ali ja sam kriva to i izjavila i dobila kaznu od 300KM (jutros uplatila 150) i rekli su mi 2 kaznena boda i mjesec dana vozacke. pa sad imam li ja neku opciju da izbjegnem kako to oduzimanje vozacke jer eto ovo mi je bukvalno prvi prekrsaj ikad, nisam nikad ni kazne platila niti bilo sta??? imali nade za mene i gdje da se obratim. :cry: :roll:
gidra
Posts: 3513
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#378 Re: pravni savjet

Post by gidra »

male_okice wrote:pitanje za pravnike, da li je moguce izbjeci oduzimanje vozacke nakon saocbracajke ako osoba nema dosad nikakvih prekrsaja?

jucer napravim saobracajku, u sustini smo svi dobro prosli, lim ce se popraviti, ali ja sam kriva to i izjavila i dobila kaznu od 300KM (jutros uplatila 150) i rekli su mi 2 kaznena boda i mjesec dana vozacke. pa sad imam li ja neku opciju da izbjegnem kako to oduzimanje vozacke jer eto ovo mi je bukvalno prvi prekrsaj ikad, nisam nikad ni kazne platila niti bilo sta??? imali nade za mene i gdje da se obratim. :cry: :roll:
Nisam pravnik ali nema.
Vjerovatno si potpisala još na nalog priznanje krivice + i platila kaznu. I bolje ti je sada zimi odradi mjesec zabrane nego ljeti.
User avatar
nivla
Posts: 4236
Joined: 12/01/2008 23:44

#379 Re: pravni savjet

Post by nivla »

male_okice wrote:pitanje za pravnike, da li je moguce izbjeci oduzimanje vozacke nakon saocbracajke ako osoba nema dosad nikakvih prekrsaja?

jucer napravim saobracajku, u sustini smo svi dobro prosli, lim ce se popraviti, ali ja sam kriva to i izjavila i dobila kaznu od 300KM (jutros uplatila 150) i rekli su mi 2 kaznena boda i mjesec dana vozacke. pa sad imam li ja neku opciju da izbjegnem kako to oduzimanje vozacke jer eto ovo mi je bukvalno prvi prekrsaj ikad, nisam nikad ni kazne platila niti bilo sta??? imali nade za mene i gdje da se obratim. :cry: :roll:
trebala si pitat moze li kako kazna a da ne ide vozacka, kad si vec priznala, ovako ne postoji, samo imas opciju da predas kad ti dodje od suda
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#380 Re: pravni savjet

Post by male_okice »

gidra wrote:
male_okice wrote:pitanje za pravnike, da li je moguce izbjeci oduzimanje vozacke nakon saocbracajke ako osoba nema dosad nikakvih prekrsaja?

jucer napravim saobracajku, u sustini smo svi dobro prosli, lim ce se popraviti, ali ja sam kriva to i izjavila i dobila kaznu od 300KM (jutros uplatila 150) i rekli su mi 2 kaznena boda i mjesec dana vozacke. pa sad imam li ja neku opciju da izbjegnem kako to oduzimanje vozacke jer eto ovo mi je bukvalno prvi prekrsaj ikad, nisam nikad ni kazne platila niti bilo sta??? imali nade za mene i gdje da se obratim. :cry: :roll:
Nisam pravnik ali nema.
Vjerovatno si potpisala još na nalog priznanje krivice + i platila kaznu. I bolje ti je sada zimi odradi mjesec zabrane nego ljeti.

a sta cu kad jesam kriva. kako god okrenes, uzela sam pravo prvenstva i to je to, imam clanove zakona koji to potvrdjuju, mislim moju krivica.
jbg nema veze proci ce i tih mjesec dana. ziva je glava.
User avatar
xoklix
Posts: 2373
Joined: 16/01/2018 16:07

#381 Re: pravni savjet

Post by xoklix »

male_okice wrote:
gidra wrote:
male_okice wrote:pitanje za pravnike, da li je moguce izbjeci oduzimanje vozacke nakon saocbracajke ako osoba nema dosad nikakvih prekrsaja?

jucer napravim saobracajku, u sustini smo svi dobro prosli, lim ce se popraviti, ali ja sam kriva to i izjavila i dobila kaznu od 300KM (jutros uplatila 150) i rekli su mi 2 kaznena boda i mjesec dana vozacke. pa sad imam li ja neku opciju da izbjegnem kako to oduzimanje vozacke jer eto ovo mi je bukvalno prvi prekrsaj ikad, nisam nikad ni kazne platila niti bilo sta??? imali nade za mene i gdje da se obratim. :cry: :roll:
Nisam pravnik ali nema.
Vjerovatno si potpisala još na nalog priznanje krivice + i platila kaznu. I bolje ti je sada zimi odradi mjesec zabrane nego ljeti.

a sta cu kad jesam kriva. kako god okrenes, uzela sam pravo prvenstva i to je to, imam clanove zakona koji to potvrdjuju, mislim moju krivica.
jbg nema veze proci ce i tih mjesec dana. ziva je glava.
Trebala si tražiti sudsko odlučivanje i ako je tako kako ti kažeš mislim da bi 90% sudija udovoljilo tvojim zahtjevima.
Opet, možeš naići na nekog ters studiju i umjesto minimalne kazne od 300 KM sudija ti može povećati kaznu do 1000 KM koliko iznosi maksimalna kazna za taj prekršaj.
Murphy90
Posts: 32
Joined: 16/10/2017 13:04

#382 Re: pravni savjet

Post by Murphy90 »

Pozdrav raja, ovako, u oktobru ove godine primio sam informaciju rezultatima javnog konkursa od ads fbih bez pouke o pravnom lijeku, nakon cega sam kontaktirao ads fbih sa pitanjem iz kojeg razloga sam dobio informaciju bez pouke o pravnom lijeku. Gospodja iz ads-a mi je rekla da je pravilnik o jedinstvenim kriterijima, pravilima i postupku imenovanja i postavljanja drzavnih sluzbenika stavljen van snage, te da se na javne konkurse sada, pored zakona od drzavnoj sluzbi, primjenljuje samo uredba o uvjetima i nacinu polaganje ispita opceg znanja i strucnog ispita iz 2018.godine, pa iz navedenog razloga informacija ne sadrzi pouku o pravnom lijeku, ali da pravo na zalbu postoji, te da se zalba salje na uobicajan nacin, odboru drzavne sluzbe za zalbe fbih putem ads fbih.
Naravno ulozio sam zalbu, obzirom da sam bio kandidat sa najvise osvojenih bodova i da je primljena djevojka koja je bila 5.na listi, a nacelnikova je rodica.
Prije koji dan dolazi mi zakljucak kojim odbor za zalbe odbacuje moju zalbu zbog nenadleznosti, obzirom da je pravilnik koji je propisivao njihovu nadleznost stavljen van snage, a uredba ne odredjuje organ nadlezan za odlucivanje po zalbi, te navode da im nije poznat organ koji je nadlezan za odlucivanje.
Zanima me da li se ovo jos nekom desilo, te koje mi mogucnosti stoje na raspolaganju, hvala unaprijed :)
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#383 Re: pravni savjet

Post by hladan.preminger »

Murphy90 wrote:Pozdrav raja, ovako, u oktobru ove godine primio sam informaciju rezultatima javnog konkursa od ads fbih bez pouke o pravnom lijeku, nakon cega sam kontaktirao ads fbih sa pitanjem iz kojeg razloga sam dobio informaciju bez pouke o pravnom lijeku. Gospodja iz ads-a mi je rekla da je pravilnik o jedinstvenim kriterijima, pravilima i postupku imenovanja i postavljanja drzavnih sluzbenika stavljen van snage, te da se na javne konkurse sada, pored zakona od drzavnoj sluzbi, primjenljuje samo uredba o uvjetima i nacinu polaganje ispita opceg znanja i strucnog ispita iz 2018.godine, pa iz navedenog razloga informacija ne sadrzi pouku o pravnom lijeku, ali da pravo na zalbu postoji, te da se zalba salje na uobicajan nacin, odboru drzavne sluzbe za zalbe fbih putem ads fbih.
Naravno ulozio sam zalbu, obzirom da sam bio kandidat sa najvise osvojenih bodova i da je primljena djevojka koja je bila 5.na listi, a nacelnikova je rodica.
Prije koji dan dolazi mi zakljucak kojim odbor za zalbe odbacuje moju zalbu zbog nenadleznosti, obzirom da je pravilnik koji je propisivao njihovu nadleznost stavljen van snage, a uredba ne odredjuje organ nadlezan za odlucivanje po zalbi, te navode da im nije poznat organ koji je nadlezan za odlucivanje.
Zanima me da li se ovo jos nekom desilo, te koje mi mogucnosti stoje na raspolaganju, hvala unaprijed :)
upravni spor
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#384 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#385 Re: pravni savjet

Post by human01d »

julisiz es grant wrote:Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
Upravni spor koji pokrećeš tužbom.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#386 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

human01d wrote:
julisiz es grant wrote:Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
Upravni spor koji pokrećeš tužbom.
Hvala.
Koji sud?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65338
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#387 Re: pravni savjet

Post by _BataZiv_0809 »

julisiz es grant wrote:
human01d wrote:
julisiz es grant wrote:Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
Upravni spor koji pokrećeš tužbom.
Hvala.
Koji sud?
Kantonalni sud prema sjedistu organa koji je donio odluku.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#388 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

julisiz es grant wrote:
human01d wrote:
julisiz es grant wrote:Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
Upravni spor koji pokrećeš tužbom.
Hvala.
Koji sud?
ako je riječ o F BiH a jeste, jer se navodi Općinsko vijeće, stvarno nadlezan je kantonalni sud u sjedistu kantona kojem to O.V. pripada.
primjeri: ako je u pitanju Općinsko vijeće Općine Zenica- Kantonalni sud Zenica; Općina Donji Vakuf- Kantonalni sud Novi Travnik
detaljnije, član 25. Z. o sudovima F BiH:
Kantonalni sudovi su:
1) Kantonalni sud u Bihaću za područje Unsko-sanskog kantona;
2) Kantonalni sud u Odžaku za područje Posavskog kantona;
3) Kantonalni sud u Tuzli za područje Tuzlanskog kantona;
4) Kantonalni sud u Zenici za područje Zeničko-dobojskog kantona;
5) Kantonalni sud u Goraždu za područje Bosanskopodrinjskog kantona - Goražde;
6) Kantonalni sud u Novom Travniku za područje Srednjobosanskog kantona;
7) Kantonalni sud u Mostaru za područje Hercegovačko-neretvanskog kantona;
8) Kantonalni sud u Širokom Brijegu za područje Zapadnohercegovačkog kantona; ( u preview-u, redni broj "osam" se pretvara u ovaj smiley, nije do mene)
9) Kantonalni sud u Sarajevu za područje Kantona Sarajevo i
10) Kantonalni sud u Livnu za područje Kantona 10.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#389 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

Hvala obatrojici :D :wink:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65338
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#390 Re: pravni savjet

Post by _BataZiv_0809 »

Nista hvala, lovu na sunce :oops: :D
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#391 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

solarno plaćanje! :lol:
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#392 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:Nista hvala, lovu na sunce :oops: :D
Prvo Zviz, pa ja :D
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65338
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#393 Re: pravni savjet

Post by _BataZiv_0809 »

Max Bunker wrote:Eh, interesuje me jedna stvar. Da li je ZAUSTAVLJANJE vozila (zaustavljanje traje do tri minute) na autobuskoj stanici uz uredno uključena sva četiri žmigavca prekršaj?
Naravno da je prekrsaj. Kazna 40 KM. Sta znaci "uredno" ukljucena sva 4 zmigavca?
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#394 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

_BataZiv_0809 wrote:
Max Bunker wrote:Eh, interesuje me jedna stvar. Da li je ZAUSTAVLJANJE vozila (zaustavljanje traje do tri minute) na autobuskoj stanici uz uredno uključena sva četiri žmigavca prekršaj?
Naravno da je prekrsaj. Kazna 40 KM. Sta znaci "uredno" ukljucena sva 4 zmigavca?
Evo šta znači :D

Image
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#395 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

to je preksaj iz člana 74. tačka 2. ZOBS BIH, kaznjivo sa 40 KM, prema članu 238. stav 1. tačka 14. istog zakona
vidi kvalifikovani oblik u stavu 2. , i mogućnost ležanja dozvole na 2 mjeseca, iz stava 3
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#396 Re: pravni savjet

Post by rtldanas »

human01d wrote:
julisiz es grant wrote:Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
Upravni spor koji pokrećeš tužbom.
ovo naravno pod uvjetom da eventualno ne postoji mogućnost žalbe
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#397 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

rtldanas wrote:
human01d wrote:
julisiz es grant wrote:Koji je pravni lijek protiv odluke jedinice lokalne samouprave (općinskog vijeća) ukoliko se smatra da je odluka donešena nezakonito?
Upravni spor koji pokrećeš tužbom.
ovo naravno pod uvjetom da eventualno ne postoji mogućnost žalbe
Postoji, ali kad se iscrpi, a nisam zadovoljan i ostajem pri svome?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#398 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ako si nezadovoljan presudom Kantonalnog suda, imas pravo da podneses zahtjev za vanredno preispitivanje te presude. Zahtjev se podnosi tom istom sudu, ako je rijec o povredi kantonalnih propisa. Ako je riječ o povredi propisa F BiH, tada se zahtjev podnosi Vrhovnom sudu F BiH, ali preko kantonalnog suda koji je donio pobijanu presudu. rok za podnosenje zahtjeva je 30 dana od dostavljanja presude kojom si nezadovoljan.

Detaljnije- kojem sudu se podnosi zahtjev i iz kojih razloga - vidi član 41. ZUS F BiH:
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... ovima.html
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#399 Re: pravni savjet

Post by human01d »

Kada zakonodavni organ vlasti (parlament, skupština ili općinsko vijeće) donose Odluke i ostale akte iz svoje nadležnosti, ne postoji mogućnost žalbe već isključivo se pokreće upravni spor.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#400 Re: pravni savjet

Post by julisiz es grant »

kuli1961 wrote:Ako si nezadovoljan presudom Kantonalnog suda, imas pravo da podneses zahtjev za vanredno preispitivanje te presude. Zahtjev se podnosi tom istom sudu, ako je rijec o povredi kantonalnih propisa. Ako je riječ o povredi propisa F BiH, tada se zahtjev podnosi Vrhovnom sudu F BiH, ali preko kantonalnog suda koji je donio pobijanu presudu. rok za podnosenje zahtjeva je 30 dana od dostavljanja presude kojom si nezadovoljan.

Detaljnije- kojem sudu se podnosi zahtjev i iz kojih razloga - vidi član 41. ZUS F BiH:
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... ovima.html
Ne, mislio sam ako nisam zadovoljan odlukom po žalbi vijeću.
Jer po poslovniku našeg vijeća prvo se žališ njima (iako mi je to besmisleno) pa nekoj njihovoj komisiji.
Ako to iscrpim, mogu pokrenuti upravni spor pred Kantonalnim sudom?
Post Reply