pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#301 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

Obavezna je samo osnovna skola za sad :lol:
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#302 Re: pravni savjet

Post by Chmoljo »

:D

pa mislim, niko u privrednim društvima ne traži da položiš stručni ispit da bi radio kao pravnik, samo iskustvo i eventualno rad na nekim specifičnim poslovima.
User avatar
zgiba
Posts: 565
Joined: 05/09/2003 00:00

#303 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

Ma sustina je da ne moze biti pripravnik ukoliko ima radno iskustvo. Pravnik ne mora imati ni pripravnicki staz jer se za te poslove ne zahtjeva strucni ispit, ali se to poslodavcima isplati jer dobijaju naknadu od Zavoda za zaposljavanje. :-D

Ukoliko je odradio pripravnicki od godinu dana drugu godinu koja je uslov za pravosudni moze raditi po Ugovoru o radu (na kao pripravnik) ili volontirati.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2475
Joined: 16/06/2014 20:33

#304 Re: pravni savjet

Post by Dosadno mii »

Ako se stan kupi prije braka na kredit (nekoliko mjeseci prije), a otplati u braku, ima li osoba koja nije kupila stan pravo na dio?
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#305 Re: pravni savjet

Post by hladan.preminger »

Dosadno mii wrote:Ako se stan kupi prije braka na kredit (nekoliko mjeseci prije), a otplati u braku, ima li osoba koja nije kupila stan pravo na dio?
stvar je matematike, ali generalno ima pravo.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#306 Re: pravni savjet

Post by El_comadante »

Pozdrav,
jedno pitanje, prodao sam automobil ima 2 godine, medjutim opet mi je došla kazna za to i drugi put u godini dana. kako ja sad mogu provjeriti na koga je auto sada registrovano? šta se može uraditi da nedolaze meni više kazne za taj automobil?
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#307 Re: pravni savjet

Post by moonca »

Zasto se nisi odjavio,kada si ga prodao, kao vlasnik tog auta? :-)
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#308 Re: pravni savjet

Post by El_comadante »

moonca wrote:Zasto se nisi odjavio,kada si ga prodao, kao vlasnik tog auta? :-)
jesam, odjavio sam ga. zato i pitam. kako je mogao registroavti auto na moje ime kad sam ga odjavio?
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#309 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ako si vozilo uredno odjavio- a to je, u praksi- vracanje tablica (upitno, ali sada nebitno), u saobracajnoj dozvoli i vlasnickoj knjizici (potvrdi o vlasnistvu) stoji_ "vozilo odjavljeno tada i tada...". Ako imas bilo koji dokument od ova dva, i ako ti je kazna stigla u formi prekrsajnog naloga, trazi sudsko odlucivanje u roku od 3 dana od urucenja naloga (vidi na obrascu naloga sta i kako- sve pise), zatim sa kopijom tog naloga i saobr /vlasnicke knjizice otidji u lokalni MUP i trazi da oni utvrde o cemu je rijec, jer oni vode evidencije o vozilima, registracijama, odjavama, vode registar neplacenih kazni, jednostavno- ako si ti 100% uredno odjavio vozilo-. do njih je!
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#310 Re: pravni savjet

Post by Maraschino »

El_comadante wrote:Pozdrav,
jedno pitanje, prodao sam automobil ima 2 godine, medjutim opet mi je došla kazna za to i drugi put u godini dana. kako ja sad mogu provjeriti na koga je auto sada registrovano? šta se može uraditi da nedolaze meni više kazne za taj automobil?
Kazne dolaze i do 5 godina.
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#311 Re: pravni savjet

Post by El_comadante »

Maraschino wrote:
El_comadante wrote:Pozdrav,
jedno pitanje, prodao sam automobil ima 2 godine, medjutim opet mi je došla kazna za to i drugi put u godini dana. kako ja sad mogu provjeriti na koga je auto sada registrovano? šta se može uraditi da nedolaze meni više kazne za taj automobil?
Kazne dolaze i do 5 godina.
uh, hvala, dakle još mogu očekivati koji put da pošalju ako počini prekšaj
El_comadante
Posts: 7862
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#312 Re: pravni savjet

Post by El_comadante »

kuli1961 wrote:Ako si vozilo uredno odjavio- a to je, u praksi- vracanje tablica (upitno, ali sada nebitno), u saobracajnoj dozvoli i vlasnickoj knjizici (potvrdi o vlasnistvu) stoji_ "vozilo odjavljeno tada i tada...". Ako imas bilo koji dokument od ova dva, i ako ti je kazna stigla u formi prekrsajnog naloga, trazi sudsko odlucivanje u roku od 3 dana od urucenja naloga (vidi na obrascu naloga sta i kako- sve pise), zatim sa kopijom tog naloga i saobr /vlasnicke knjizice otidji u lokalni MUP i trazi da oni utvrde o cemu je rijec, jer oni vode evidencije o vozilima, registracijama, odjavama, vode registar neplacenih kazni, jednostavno- ako si ti 100% uredno odjavio vozilo-. do njih je!
kazna je stigla u formi obaviještenja, imaš 8 dana da dokažeš da nisi upravljao vozilom ili ide prekšajni nalog, ja sam im poslao dokaz da sam prodao vozilo i da sam odjavio vozilo
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#313 Re: pravni savjet

Post by Maraschino »

El_comadante wrote:
Maraschino wrote:
Kazne dolaze i do 5 godina.
uh, hvala, dakle još mogu očekivati koji put da pošalju ako počini prekšaj
znaci ne kontas ili se pravis...
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#314 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

El_comadante wrote:
kuli1961 wrote:Ako si vozilo uredno odjavio- a to je, u praksi- vracanje tablica (upitno, ali sada nebitno), u saobracajnoj dozvoli i vlasnickoj knjizici (potvrdi o vlasnistvu) stoji_ "vozilo odjavljeno tada i tada...". Ako imas bilo koji dokument od ova dva, i ako ti je kazna stigla u formi prekrsajnog naloga, trazi sudsko odlucivanje u roku od 3 dana od urucenja naloga (vidi na obrascu naloga sta i kako- sve pise), zatim sa kopijom tog naloga i saobr /vlasnicke knjizice otidji u lokalni MUP i trazi da oni utvrde o cemu je rijec, jer oni vode evidencije o vozilima, registracijama, odjavama, vode registar neplacenih kazni, jednostavno- ako si ti 100% uredno odjavio vozilo-. do njih je!
kazna je stigla u formi obaviještenja, imaš 8 dana da dokažeš da nisi upravljao vozilom ili ide prekšajni nalog, ja sam im poslao dokaz da sam prodao vozilo i da sam odjavio vozilo
onda sjedi s mirom, ne bi trebalo da te vise ganjaju. AKo bi ipak bilo daljeg uznemiravanja,sljedeca policjska radnja je slanje prekrsajnog naloga. Kada ti ga uruce (ako ga posalju), u donjem desnom uglu(pisem po sjecanju) imas mjesto za tovj potpis kojim NE PRIHVATAS krivnju, tu potpisi i u roku od 3 dana od prijema prekrsajog naloga jedan primjerak MORAS poslati nadleznom Opstinskom/osnovnom sudu na tzv. sudsko odlucivanje (na kopiji, tj drugom primjerku trazi da ti sud obavezno stavi prijemni pecat i datum- ili ce ti dati tzv. "potvrdu o prijemu podneska".
MADA- i dalje nikako ne mogu skontati- AKO si uredno odjavio vozilo, sto podrazumijeva sve ovo prethodno sto sam nadrobio, TADA je nemoguce da tebi stize bilo kakvo policijsko ljubavno pismo. Dakle, ili nisi uradio kako treba, ili je neko iz policije zloupotrijebio evidenciju odjavljenih vozila, tablice itd....to bi bilo cudo nevidjeno, mada je u ovoj zemlji sve moguce, cak i drveni sporet i svinjac od tikve misirace (isitna, samo jednom) !!!!!!
Razor M
Posts: 7
Joined: 08/10/2018 23:16

#315 Re: pravni savjet

Post by Razor M »

Uzeo sam od covjeka pocetkom augusta 2017 godine traktorski paletar, s namjerom da se s njim posluzim neko vrijeme a onda da ga mozda i kupim ako mi bude odgovarao..Taj paletar je kod mene nekih 13 mjeseci...Nikad od tog covjeka nisam dobio zvanicnu cijenu s toga nisam smatrao da sam ga kupio.
Poslao sam mu poruku da mi rece cijenu negdje u maju 2018 godine, on mi je rekao da je cijena 600 eura u jednoj poruci , ja sam mu rekao da je to meni skupo i da mu mogu dati samo 400...On mi salje drugu poruku da platim kako hocu..(moram napomenuti da je to sigurno rekao tek tako mozda iz ljutnje a da je uvijek mislio da je 600 eura) ... Ja sam kasnije jednom kolegi koji mi je bio duzan 100 eura rekao da ih da tome covjeku jer sam znao da tih 100 eura nikad necu dobiti rekoh bar da ih iskoristim za taj paletar.
Sad imam problem sto mi taj covjek trazi ostatak para da mu platim jos 1000 maraka, ili da mu platim paletar koji je kod mene 13 mjeseci za svaki mjesec po 30 maraka a on ustavlja sebi 100 eura i uracunava ih u tih 13 mjeseci ...dao mi je roka 15 dana i prijeti tuzbom ili da mu isplatim tih 1000 maraka do kraja

Ja sam na tome da mu vratim paletar i da on sebi zadrzi tih 100 eura ali nisam na tome da mu dam za svakimjesec po 30 maraka za ovih 13 mjeseci, pogotovo sto nisam znao do unazad 4 mjeseca pravu cijenu paletara, nego je on bio kod mene tako, sluzio sam se ali nikad nisam dogovorio zvanicnu cijenu...al sam mu u poruki rekao da mu nikad ne mogu dati ukupno 1200 maraka za paletar jer je to za mene preskupo.

Interesuje me da li u ovom slucaju gubim slucaj ili mogu od njega traziti povrat tih 200 maraka a da mu ja vratim paletar nazad...koje su mi opcije...a da se puno ne blamiram jer mi sve ide na to da sam u ovom slucaju ja pogrijesio.
User avatar
Boemica
Posts: 8617
Joined: 03/09/2018 21:55
Location: Žena bez koje se može.

#316 Re: pravni savjet

Post by Boemica »

Hoćeš da mu nakon 13 mjeseci korištenja njegove imovine istu vratiš, i još da tražiš povrat tih 200KM.
Nevjerovatno.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#317 Re: pravni savjet

Post by moonca »

Razor M wrote:Uzeo sam od covjeka pocetkom augusta 2017 godine traktorski paletar, s namjerom da se s njim posluzim neko vrijeme a onda da ga mozda i kupim ako mi bude odgovarao..Taj paletar je kod mene nekih 13 mjeseci...Nikad od tog covjeka nisam dobio zvanicnu cijenu s toga nisam smatrao da sam ga kupio.
Poslao sam mu poruku da mi rece cijenu negdje u maju 2018 godine, on mi je rekao da je cijena 600 eura u jednoj poruci , ja sam mu rekao da je to meni skupo i da mu mogu dati samo 400...On mi salje drugu poruku da platim kako hocu..(moram napomenuti da je to sigurno rekao tek tako mozda iz ljutnje a da je uvijek mislio da je 600 eura) ... Ja sam kasnije jednom kolegi koji mi je bio duzan 100 eura rekao da ih da tome covjeku jer sam znao da tih 100 eura nikad necu dobiti rekoh bar da ih iskoristim za taj paletar.
Sad imam problem sto mi taj covjek trazi ostatak para da mu platim jos 1000 maraka, ili da mu platim paletar koji je kod mene 13 mjeseci za svaki mjesec po 30 maraka a on ustavlja sebi 100 eura i uracunava ih u tih 13 mjeseci ...dao mi je roka 15 dana i prijeti tuzbom ili da mu isplatim tih 1000 maraka do kraja

Ja sam na tome da mu vratim paletar i da on sebi zadrzi tih 100 eura ali nisam na tome da mu dam za svakimjesec po 30 maraka za ovih 13 mjeseci, pogotovo sto nisam znao do unazad 4 mjeseca pravu cijenu paletara, nego je on bio kod mene tako, sluzio sam se ali nikad nisam dogovorio zvanicnu cijenu...al sam mu u poruki rekao da mu nikad ne mogu dati ukupno 1200 maraka za paletar jer je to za mene preskupo.

Interesuje me da li u ovom slucaju gubim slucaj ili mogu od njega traziti povrat tih 200 maraka a da mu ja vratim paletar nazad...koje su mi opcije...a da se puno ne blamiram jer mi sve ide na to da sam u ovom slucaju ja pogrijesio.
Obojica ste krivi ili nije niko kriv. I on je dao,( sto malo ko bi) zbilja bez da mu platis unaprijed.
30 eura bi bila cijena kao da ti je 'iznajmljivao' .
Jesi li ga koristio svih 13 mjeseci?

Ma, nemate nista na papiru. na sudu se mzoete optuzivati ko je sta rekao i koju cijenu je ko shvatio. --no budi razuman- ipak ti je ucinio uslugu.Dogovori se za cijenu.
Razor M
Posts: 7
Joined: 08/10/2018 23:16

#318 Re: pravni savjet

Post by Razor M »

Ovo je njogovo upozorenje..

"Postovani gospodine u vise navrata sam vam se obracao za dug od 1000 km koji ste mi duzni isplatiti na ime duga kupoprodaje traktorskog viljuskara od prije 13 mjeseci.
Napominjem da sam vam viljuskar prodao u mjesecu maju 2017 godine. te vam isti dao na probni rad od mjesec dana...te ste isti zadrzali do danasnjeg dana. Isti sam vam prodao za 1 200 maraka ili 600 eura...kao svjedok moze se pozvati K.A.
S tim sto sam preuzeo dug od A. koji je imao prema vama od 100 eura sto je isti odradio na PVC stolariji koja je ugradjena u moju porodicnu kucu....sto si ti i sam priznao putem SMS poruka koje imam pohranjenu na telefonu.te si ostao na ime tog duga duzan jos 1000 km s toga te molim da mi preostali dug izmiris ili mi vratis viljuskar uz mjesecnu naknadu od 30 km te uracunavajuci 100 eura koje je A. odradio na PVC stolariji jer cu u protivnom morati podnijetu tuzbi protiv vas....
U nadi da cemo naci obostrano razumijevanje oko izmirenja duga od strane vas prema meni uz ahsuz selam u roku od 15 dana."

- prvo viljuskar mi nije prodan prije 13 mjeseci, nego mi je receno da ga uzmem ( jer je bio kdo potpuno drugog covjeka i dotjeram sebi ) , a meni je ostavljeno na volju da li da ga kupim ili ne...vise je bilo da viljuskar bude kod mene nego kod drugih ljudi jer je obisao pola kantona...mi smo se tad pomagali u svakom radu i on i ja i svjedok A.K.
-vinjuskar mi nije prodan u maju 2017 jer imam poruke od od maja tek 2018 u kojem ga pitam za cjenu...nista prije toga nismo razgovarali o prodaji niti o cjeni ...stvar je jednostavno bila kod mene jer smo suradjivali i mogao ju je bilo koji moment uzeti ili zatraziti da je vratim da mu treba ili bilo sto.
-Tek u maju 2018 ja saznajem cjenu od njega direktno preko poruka a ne od svjedoka A.K. s kojim sam vec pocetkom 2018 usao u probleme upravo zbog tih 100 eura koje mi je bio duzan....tako da s tim "svjedokom" nikad nisam razgovarao o cijeni viljuskara.
-na zadnjoj poruci koju mi je poslao napisao je "....vi platite koliko zelis..." ( ali ne mogu reci da mu je bilo drago sto je to napisao ) pa sam prema tome nazvao A.K. i rekao da proslijedi moj dug koji je duzan meni, njemu na ime placanja paletara...ali sam prije toga vlasniku paletara poslao da mu mogu dati 400 eura i da je sve preko toga vadjenje duse.
-mjesecna naknada za viljuskar nikad nije spominjana do ovog pismenog upozorenja koji sam dobio prije 3-4 dana...
-S viljuskarom se nisam konstantno sluzio i rekao sam mu da on kod mene odradi sveega 10-tak bala godisnje da s njim prebacim.

Malo sam citao ZOO po meni on tretira novac od 100 eura kao kaparu, i zadrzava je kroz "fintu" mjesecne naknade od 30 maraka...
Nemamo nista napismeno medjutim imamo par prepisaka preko poruka...
Ja jesam i dalje za kupovinu viljuskara aali nikad po cjenu od tih 600 eura to sam mu pisao nekoliko puta a zadnji put prije nekih mjesec dana...i rekao ako nece prodati za 400 eura da meni vrati mojih 100 eura ja cu njemu viljuskar i to je to...
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#319 Re: pravni savjet

Post by seoBIH »

Postovani gospodine,

hvala Vam na obracanju. Molim Vas da mi proslijedite potpisan i ovjeren ugovor putem kojeg ste definisali sve uslove kupoprodaje koji su obavezujuci za Vas kao prodavaca, te mene kao kupca.
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#320 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

seoBIH wrote:Postovani gospodine,

hvala Vam na obracanju. Molim Vas da mi proslijedite potpisan i ovjeren ugovor putem kojeg ste definisali sve uslove kupoprodaje koji su obavezujuci za Vas kao prodavaca, te mene kao kupca.
Ako si sačuvao svoju prepisku sa tim vlasnikom paletara i ukoliko si ovo pisamce dobio preporucenom postom, onda odgovori ovako kako seoBiH piše.
Parnica ne gine u svakom slucaju.
Razor M
Posts: 7
Joined: 08/10/2018 23:16

#321 Re: pravni savjet

Post by Razor M »

Pisamce nisam dobio preporucenom postom...nego je bilo adresirano na moje ime, ali NIJE NAVEDENO ime niti adresa posiljaoca...koverta je bila potpuno bijela osim markice i moje adrese...iako sam mu nekoliko puta govorio da se sastanemo a sad cu mu napisati da se nema potrebe kriti iza bijele koverte nego da jasno i glasno napise ime posiljaoca...pa za Boga miloga necu ga ubiti...a i da je bilo ime posiljaoca pismo bih uredno primio i otvorio kao sto sam i sada ... malo me to iritiralo sto je poslao pismo kao da "podvaljuje" kao ja cu iz znatizelje otvorti a kad otvorim onda mi "uvali" : iznajmljivanje, prijetnju tuzbom, placanje po cijeni po kojoj hoce da proda a ja necu da kupim...itd.
Bilo kako bilo, zbog svega sto smo radili zajedno buduci da smo se pomagali, ja bih mu predlozio da mu vratim viljuskar a da za tih 100 eura sto su kod njega kupi jedno janje a ja pice i ostalu logistiku i pojedemo i da se ostanemo kao sto smo bili makar nikad ne suradjivali, samo ne znam da li bi to bio neozbiljan prijedlog....da se ne vucemo po parnicama i sudovima.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#322 Re: pravni savjet

Post by moonca »

Uzeo sam od covjeka pocetkom augusta 2017 godine traktorski paletar, s namjerom da se s njim posluzim neko vrijeme a onda da ga mozda i kupim ako mi bude odgovarao..Taj paletar je kod mene nekih 13 mjeseci...Nikad od tog covjeka nisam dobio zvanicnu cijenu s toga nisam smatrao da sam ga kupio.
Uzeo si, tj pitao za dozvolu-i on ti odobrio itd, dakle ti si bio incijator.Trebao ti je.
Neko, vrijeme--zasto nisi vratio nakon mjesec dana?

HM, I vlasniku je ocito nezgodno --plati 13 mjeseci po 30 eura i vrati ga.
Razor M
Posts: 7
Joined: 08/10/2018 23:16

#323 Re: pravni savjet

Post by Razor M »

E pa ne bas "uzeo" u smislu kupovine...posto, posto kao sto sam napisao viljuskar je bio kod potpuno drugog covjeka vec 2 godine tako da sam otisao u dvoriste tog covjeka i pitao za viljuskar ( bio je malo ljutit sto ja to uzimam od njega mada je i njemu stajao), uglavnom svodilo se na od prilike ovako....Eno ti viljuskar kod toga i toga i toga i toga de dotjeraj pa utovari te bale...(utovarali smo bale upravo ovom svjedoku a pravi vlasnik viljuskara je pretjeravao bale koje sam ja utovarao, )...kazem vam radili smo zajedno poslove...jedni drugima davali poljoprivredne prikljucke da se pomognu.

Nisam vratio nakon mjesec dana zato sto mi niko nije rekao...bili smo ok...i moji strojevi su kod drugih ljudi po nekoliko mjeseci pogotovo ako udju u zimu onda ostaju tamo jer preko zime svak moli Boga da ususnji svoje stvari u neku garazu da ne jede hrdja...uglavnom nisam "uzeo" radi kupovine nego smo se dogovorili da ja idem po viljuskar tog covjeka kod kga je pa da ja utovaram bale a vlasnik viljuskara ce pretjeravati taj sav posao smo radili upravo ovom koji je imao meni duzan 100 eura jer se covjek bio polomio pa nije mogao nista raditi traktorom...jednostavno smo pomagali jedan drugom...
Ja jesam kasnije oko maja ove godine bio inicijator da to kupim i zato mi je trebala cjena ali kad je on rekao cijenu mi se nije svidjela, al je viljuskar ostao kod mene...eto onako ...nit je on trazio da mu vratim nit sam ja trazio pare nazad...je mi je jasno u jednoj od poruka rekao "platite kako hocete..." s toga sam i ja kontao to je ta cijena i platicu mu, u medjuvremenu sam i ja upao u krizu jer mi je krepalo cetvoro telad i nisam moao da platim tada i to sam ga obavijestio da ne mogu jer sam imao gubitke on je rekao ok...ta je prepiska bila se do maja ove godine gdje sam onda mogao platiti ali je on tad zvanicno rekao svoju cijenu, ja sam mu rekao da to ne mogu kupiti po toj cjeni i da mi vrati 100 eura ja cu mu vratiti viljuskar, on to odbija i ja sam viljuskar zadrzao....i eno ga i sad stoji...
Zasto da mu platim po 30 maraka mjesecno kad o tome nikad nije bilo rijeci...da on to meni iznajmljuje, jednostavno smo se posluzivali i pomagali jedni druge, prikljuccima i strojevima i radom...pogotovo sto on smatra da ja njemu trebam platiti 30 maraka od prvog dana, iako je stvar tad bila od mene tek tako da se posluzim...a ne da ju kupim.
Po vasem ja bih njemu trebao dati jos 190 maraka plus da on zadrzi 100 eura i jos da mu vratim viljuskar...nije li i to malo neposteno. Razlog prodaje viljuskara s njegove strane je bio taj sto je on sebi kupio drugi pa mu je taj traktorski vise smetao jer je narod od njega trazio svako malo da mu on to pozajmi ili dadne da se posluzi uostalom kao sto sam i ja.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#324 Re: pravni savjet

Post by moonca »

Ja jesam kasnije oko maja ove godine bio inicijator da to kupim i zato mi je trebala cjena ali kad je on rekao cijenu mi se nije svidjela, al je viljuskar ostao kod mene...eto onako ...nit je on trazio da mu vratim nit sam ja trazio pare nazad...je mi je jasno u jednoj od poruka rekao "platite kako hocete..."
Ipak si htjeo da kupis i dobio si cijenu koju nisi mogao platiti.
Da, platite kako hocete-ali, si ga vjerovatno sa 100 eura naljutio - tako da je doslo do novih zahtjeva i cijene.
Razlog prodaje viljuskara s njegove strane je bio taj sto je on sebi kupio drugi pa mu je taj traktorski vise smetao jer je narod od njega trazio svako malo da mu on to pozajmi ili dadne da se posluzi uostalom kao sto sam i ja.
Da, ipak taj valjuskar je odradjivao posao, bio je u upotrebi. Imao on novi ili ne , to ne bi trebalo da znaci da selo treba ,stari da koristi za djaba.
on je bio dobar, izgleda, posudjivao je bez ikakve razmjene/novca ili neke druge usluge i kada je napokon htjeo da ga unovci , jer si ga pitao za cijenu, onda vise nije bio vrijedan za tebe.

Sta bi se desilo da se pokvario, nesto slomilo, sta bi selo u tom slucaju uradilo--- ostavili ga negdje sa strane da ga rdza unisti i pojeo vuk magarca... :-)
Razor M
Posts: 7
Joined: 08/10/2018 23:16

#325 Re: pravni savjet

Post by Razor M »

moonca wrote:Da, platite kako hocete-ali, si ga vjerovatno sa 100 eura naljutio - tako da je doslo do novih zahtjeva i cijene.

100 eura nikad nije bila cijena, nego prva transa od 400 a ne od 600
moonca wrote:Da, ipak taj valjuskar je odradjivao posao, bio je u upotrebi. Imao on novi ili ne , to ne bi trebalo da znaci da selo treba ,stari da koristi za djaba.
Ako ja vama dam stvar na koristenje da li to znaci da u samo davanje uracunava i naknada...jer da mi je tako receno nikad ga nebih ni uzimao.

moonca wrote:on je bio dobar, izgleda, posudjivao je bez ikakve razmjene/novca ili neke druge usluge i kada je napokon htjeo da ga unovci , jer si ga pitao za cijenu, onda vise nije bio vrijedan za tebe.
Pa i ja sam posudjivao njemu dosta toga...ako neko treba da unovci nesto mimo moje volje i mimo cjene za koju ja mogu platiti i ako se ja s tim ne slozim jel to ipak znaci da to nije vrijedno za mene...stvar jest vrijedna i ima svoju cjenu ali nikako toliku...ne mogu ja ostati fin s njim ako mu platim koliko on zeli, niti on treba ostati samnom fin akoja njemu platim koliko ja zelim...trgovina je da se obje strane sloze u stvari i u cjeni bar...ja se u cjeni ne slazem...a u vremenu dok je stvar bila kod mene bila je pod sluzenjem a ne pod isplatom po toj cjeni....Sad je doslo vrijeme da ju kupim i ugovaramo uslove...sve prije je bilo davanje u naruc.
moonca wrote:Sta bi se desilo da se pokvario, nesto slomilo, sta bi selo u tom slucaju uradilo--- ostavili ga negdje sa strane da ga rdza unisti i pojeo vuk magarca...
Po tom hipotetickom pitanju se obrati "selu" ja nisam "selo" nego pojedinac...a da sam stvar pokvario sigurno da bih ju napravio...i ja zivim od poljoprivrede kao i on i nisam toliko pokvaren da vratim stvar koja nije vise za upotrebu...mislim daj neku pravnu pretpostavku izmedju mene i njega a ne izmedju njega i "sela" nemoj personificirati "selo" na mene... :roll: :roll: :roll:
Post Reply