pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#276 Re: pravni savjet

Post by ibi »

LikeLike wrote:Jel zna neko da mi objasni kako se pravi testament? Naravno da bude validan. Da li se ovjerava negdje i kod koga? Hvala unaprijed
Imas sve u Zakonu o naslijedivanju - onog entiteta koji te zanima, samo nadji dio TESTAMENT
LikeLike
Posts: 1923
Joined: 10/09/2013 15:59

#277 Re: pravni savjet

Post by LikeLike »

ibi wrote:
LikeLike wrote:Jel zna neko da mi objasni kako se pravi testament? Naravno da bude validan. Da li se ovjerava negdje i kod koga? Hvala unaprijed
Imas sve u Zakonu o naslijedivanju - onog entiteta koji te zanima, samo nadji dio TESTAMENT
Hvala
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#278 Re: pravni savjet

Post by four »

Da li se kod prestanka ugovora o radu istekom vremena na koje je zakljucen ugovor o radu na odredjeno vrijeme donosi bilo kakav akt o prestanku radnog odnosa?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#279 Re: pravni savjet

Post by condy »

four wrote:Da li se kod prestanka ugovora o radu istekom vremena na koje je zakljucen ugovor o radu na odredjeno vrijeme donosi bilo kakav akt o prestanku radnog odnosa?
Ugovor o radu na određeno vrijeme prestaje po zakonu, kad istekne vrijeme na koje je zaključen, član 94. stav 1. tačka g. Zakona o radu. U pravilu, poslodavac nije dužan donijeti bilo kakvu odluku ili dostaviti obavijest odnosno donijeti određeni akt i dostaviti zaposleniku. Iako to nije dužan poslodavac obično dostavlja zaposleniku pismenu obavijest da ugovor prestaje sa određenim datumom zbog isteka vremena na koji je ugovor zaključen. Određeni poslodavci iz neznanja dostavljaju zaposleniku odluku o prestanku ili otkazu ugovora o radu, iako takva odluka nema zakonsko uporište kad je proteklo vrijeme na koje je ugovor zaključen odnosno odluka je deklaratorne prirode informativnog je karaktera i nema nikakav pravni značaj. Poslodavac je dužan zaposlenika odjaviti u PiO/Mio sa danom prestanka ugovora o radu.

Međutim, ukoliko zaposlenik nastavi raditi i nakon proteka vremena za koji je ugovor zaključen, a ne zaključi se novi ugovor o radu na određeno vrijeme u pisanoj formi, smatra se da je prećutno obnovljen postojeći ugovor o radu na određeno vrijeme.
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#280 Re: pravni savjet

Post by four »

Ako je tuzeni platio glavni dug, na koji način povuci tuzbu, a ostati kod zahtjeva za nadoknadu troskova postupka?
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#281 Re: pravni savjet

Post by condy »

four wrote:Ako je tuzeni platio glavni dug, na koji način povuci tuzbu, a ostati kod zahtjeva za nadoknadu troskova postupka?
Takva mogućnost povlačenja tužbe ne postoji. U situaciji kad se povlači tužba o troškovima postupka se odlučuje prema odredbi člana 390 Zakona o parničnom postupku, kojom je propisano da ukoliko tužilac povuče tužbu dužan je protivnoj strani nadoknaditi parnične troškove osim ako je povlačenje tužbe uslijedilo nakon udovoljavanja zahtjeva od tuženog. U svakom slučaju, kod povlačenja tužbe naknada troškova postupka ne može padati na teret tuženog.

Ukoliko je poslije podnošenja tužbe plaćen glavni dug, a nisu plaćene kamate i troškovi postupka, u toj situaciji se tužba neće povlačiti, već se opredjeljuje tužbeni zahtjev na način da se ostaje kod zahtjeva za naknadu kamata i troškova postupka. Sud će donijet odluku o troškovima u toj situaciji shodno odredbi člana 388. ZPP FBIH

Jesu li to neka ispitna pitanja ili šta već :D
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#282 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Vec sadrzaj clana 390 ZPP F BiH/RS- "osim ako je povlačenje tužbe uslijedillo poslije ispunjenja zahtjeva od strane tuženog." ukazuje da se tuzba moze povuci. E sad, ispunjenje zahtjeva moze bit u cjelosti- izmireno sve- glavni dug, te trazena sporedna davanja- kamata i troskovi, a moze biti i djelimicno ispunjenje, kao u ovom slucaju- izmireno samo glavno potrazivanje.

Prema tome, tuzba se ipak povlaci, ali samo za glavni dug, i ostaje kod zahtjeva za isplatu tuzbenim zahtjevom trazenih kamata i troskova postupka.

U opisanom slucaju, nema primjene člana 388.ZPP
zetareticula
Posts: 1062
Joined: 13/06/2014 12:02

#283 Re: pravni savjet

Post by zetareticula »

Dali bi mi neko mogao dati savjet :D
Imam sljedeci problem, Prije skoro 3 godine zbog prekrsaja u saobracaju dobijem kaznu i poziv na sud u B.Novi, i tamo mi daju novcanu kaznu od 350KM + sudski troskovi. Kako i kome se mogu obratiti bar za neko umanjenje novcane kazne :? dali bi mogao poslati neki dopis na sud ili sta vec :D
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#284 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

zetareticula wrote:Dali bi mi neko mogao dati savjet :D
Imam sljedeci problem, Prije skoro 3 godine zbog prekrsaja u saobracaju dobijem kaznu i poziv na sud u B.Novi, i tamo mi daju novcanu kaznu od 350KM + sudski troskovi. Kako i kome se mogu obratiti bar za neko umanjenje novcane kazne :? dali bi mogao poslati neki dopis na sud ili sta vec :D
Ako si od suda dobio rjesenje o prekrsaju, kako i sam kazes, tada ti je jedini moguci lijek- zalba zbog odluke o kazni, ali u roku od 8 dana od dana prijema rjesenja. AKo je proslo tih 8 dana, zaboravi sve i plati
human01d
Posts: 78
Joined: 28/01/2008 22:37

#285 Re: pravni savjet

Post by human01d »

Pozdrav. Imam jednu dilemu, ako porodilja koristi porodiljsko odsustvo po zakonu o radu i zaposlena je na neodredjeno u javnoj ustanovi. Da li ona može porodiljsko odsustvo prekinuti nakon mininalno 42 dana provedena na istom i vratiti se na posao, pa kroz npr sedam dana ponovo tražiti porodiljsko odsustvo do završetka roka od 1 godine porodiljskog odsustva?
made_in_sarajevo
Posts: 5567
Joined: 06/05/2013 23:05

#286 Re: pravni savjet

Post by made_in_sarajevo »

Ako moze mala pomoc, kolika je zastara za racune na kablovsku tv, internet, fiksnu telefoniju, te da li firma moze izjaviti i drzati se toga "imali smo vas pravo iskljuciti nakon 3 neplacena racuna, ali ne i obavezu tako da nismo" prevedno, nabijali smo vam racun koliko je nama cejf? Ovim svjesno krse svoj pravilnik poslovanja, samo me zanima i pravna strana jer se igramo malo natezanja i ubjedjivanja.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#287 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

made_in_sarajevo wrote:Ako moze mala pomoc, kolika je zastara za racune na kablovsku tv, internet, fiksnu telefoniju, te da li firma moze izjaviti i drzati se toga "imali smo vas pravo iskljuciti nakon 3 neplacena racuna, ali ne i obavezu tako da nismo" prevedno, nabijali smo vam racun koliko je nama cejf? Ovim svjesno krse svoj pravilnik poslovanja, samo me zanima i pravna strana jer se igramo malo natezanja i ubjedjivanja.
1 godina rok zastare.

Nije mi jasno kako znas da krse "svoj pravilnik poslovanja", da li si ga procitao ?
made_in_sarajevo
Posts: 5567
Joined: 06/05/2013 23:05

#288 Re: pravni savjet

Post by made_in_sarajevo »

muminovic wrote:
made_in_sarajevo wrote:Ako moze mala pomoc, kolika je zastara za racune na kablovsku tv, internet, fiksnu telefoniju, te da li firma moze izjaviti i drzati se toga "imali smo vas pravo iskljuciti nakon 3 neplacena racuna, ali ne i obavezu tako da nismo" prevedno, nabijali smo vam racun koliko je nama cejf? Ovim svjesno krse svoj pravilnik poslovanja, samo me zanima i pravna strana jer se igramo malo natezanja i ubjedjivanja.
1 godina rok zastare.

Nije mi jasno kako znas da krse "svoj pravilnik poslovanja", da li si ga procitao ?
Jesam i oni su sami to priznali.

Hvala za zastaru :thumbup:
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#289 Re: pravni savjet

Post by didzej1602 »

Ukoliko je osoba već odradila pripravnički-volonterski po osnovu Ugovora o stručnom osposobljavanju (riječ je o drž. organu za koji je bio raspisan konkurs), može li ponovo zaključiti novi Ugovor o stručnom osp. ali sada u Udruženju? Obavljala bi također poslove u struci sa ciljem sticanja radnog iskustva za polaganje pravosudnog ispita (nedostaje joj još 9 mjeseci).
Na birou gdje se vodi na evidenciji su kategorično rekli da ne može bez pretjeranog objašnjenja, pa mi je nejasno kako u ovim slučajevima ne može dok npr. pripravnici volonteri na sudovima potpisuju isti ugovor na period od dvije godine.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#290 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

didzej1602 wrote:Ukoliko je osoba već odradila pripravnički-volonterski po osnovu Ugovora o stručnom osposobljavanju (riječ je o drž. organu za koji je bio raspisan konkurs), može li ponovo zaključiti novi Ugovor o stručnom osp. ali sada u Udruženju? Obavljala bi također poslove u struci sa ciljem sticanja radnog iskustva za polaganje pravosudnog ispita (nedostaje joj još 9 mjeseci).
Na birou gdje se vodi na evidenciji su kategorično rekli da ne može bez pretjeranog objašnjenja, pa mi je nejasno kako u ovim slučajevima ne može dok npr. pripravnici volonteri na sudovima potpisuju isti ugovor na period od dvije godine.
Ne vidim razlog da ne moze.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#291 Re: pravni savjet

Post by didzej1602 »

muminovic wrote:Ne vidim razlog da ne moze.
Da odgovorim ukoliko nekome bude trebalo, ipak se ne može zaključiti novi Ugovor o stručnom osposobljavanju. Nakon kruga poziva od zavoda za zaposlj. do kant. inspekcije rada, kažu da se ovi Ugovori zaključuju samo za sticanje prvog radnog iskustva. Iako realno praksa pokazuje suprotno ali dobro.
Uputili su me dalje na dugoročno volontiranje, jer po Zakonu se (navodno) to volontiranje u struci priznaje kao radno iskustvo? Ima li neko informacije o tome?
Sva ova materija mi je jako konfuzna :?
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#292 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

didzej1602 wrote:Ukoliko je osoba već odradila pripravnički-volonterski po osnovu Ugovora o stručnom osposobljavanju (riječ je o drž. organu za koji je bio raspisan konkurs), može li ponovo zaključiti novi Ugovor o stručnom osp. ali sada u Udruženju? Obavljala bi također poslove u struci sa ciljem sticanja radnog iskustva za polaganje pravosudnog ispita (nedostaje joj još 9 mjeseci).
Na birou gdje se vodi na evidenciji su kategorično rekli da ne može bez pretjeranog objašnjenja, pa mi je nejasno kako u ovim slučajevima ne može dok npr. pripravnici volonteri na sudovima potpisuju isti ugovor na period od dvije godine.
Posto je rijec o strucnom osposobljavanju radi ostvarivanja uslova za polaganje pravosudnog ispita, nema dileme- moze se zaključiti opisanih ugovora koliko god treba, čijim zbrajanjem trajanja se dobiju 2 godine, što je uslov za polaganje pravosudnog ispita (2 godine u RS, u F BiH - isto, pretpostavljam, dugo nisam gledao ovaj zakon).
Okolnost sto ste imali takav ugovor u drzavnom organu u trajanju kracem od trazenog za prav.ispit-uopste nije odlucujuca!
Stavovi inspekcije rada, ZZ iztd...."sticanje prvog radnog iskustva"- cista birokratska glupost, samo pokazuje i po n-ti put pokazuje koliko su to izvitopereni organi, neznalice, birokrate! Niti znaju procitati normu, shvatiti njeno znacenje. ukratko- idioti! Ugovorom sa Uudruzenjem, Vi i dalje sticete to "prvo radno iskustvo, al iu duzem trajanju, zbog uslova za prav. ispit.
Ako u praksi nadlezni organ nece da registruje takav ugovor, prilagodite tekst (i naziv) ugovora (iako se ugovor tumaci po sadrzaju, a ne po nazivu) u nesto kao: ugovor o strucnom osposbljavanju radi sticanja uslova za polganje prav.ispita" i samo na tome insistrajte!
Niko Vas ne moze prisliti da zakljucujete ug. o volontiranju, ako je Vas potencijalni poslodavac spreman placati Vas rad!
Smisao Z. o volontiranju je da olaksa sticanje uslova za dalje profesionalno napredovanje, tako sto je "rad besplatan, a vrijueme provedeno na takvom radu se racuna u uslove za (npr.) polaganje prav. ispita", A NIKAKO DA volontiranje bude jedini oblik dosezanja vremena pripravnistva potrebnog za pravosudni ispit!
UZAS! Sa ovakvim birokratama, ova zemlja NEMA NIKAKVE SANSE ZA NEPREDAK!
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#293 Re: pravni savjet

Post by Chmoljo »

didzej1602 wrote:
muminovic wrote:Ne vidim razlog da ne moze.
Da odgovorim ukoliko nekome bude trebalo, ipak se ne može zaključiti novi Ugovor o stručnom osposobljavanju. Nakon kruga poziva od zavoda za zaposlj. do kant. inspekcije rada, kažu da se ovi Ugovori zaključuju samo za sticanje prvog radnog iskustva. Iako realno praksa pokazuje suprotno ali dobro.
Uputili su me dalje na dugoročno volontiranje, jer po Zakonu se (navodno) to volontiranje u struci priznaje kao radno iskustvo? Ima li neko informacije o tome?
Sva ova materija mi je jako konfuzna :?
ja koliko znam, pripravnik, volonter i lice na stručnom osposobljavanju su tri različite kategorije.

pripravnik zasniva radni odnos, ima 70% plaće.
volontiranje podrazumijeva rad za opće dobro (bar zakon tako definiše), a pravno lice mora biti akreditovano kao organizator volontiranja.
i ovo treće je lice koje se nalazi na stručnom osposobljavanju BEZ zasnivanja radnog odnosa.

pa zakon o radu kaže
Prijem pripravnika
Član 32.
(1) Radi stručnog osposobljavanja za samostalan rad, poslodavac može zaključiti ugovor o radu sa
pripravnikom.
(2) Pripravnikom se smatra lice sa završenom srednjom ili višom školom, odnosno fakultetom
koje prvi put zasniva radni odnos u tom zanimanju, a koje je prema zakonu, obavezno položiti
stručni ispit ili mu je za rad u zanimanju potrebno prethodno radno iskustvo.
(3) Ugovor o radu sa pripravnikom zaključuje se na određeno vrijeme, a najduže godinu dana,
ako zakonom nije drugačije određeno.

(4) Za vrijeme obavljanja pripravničkog staža pripravnik ima pravo na 70% plaće utvrđene za
poslove za koje se osposobljava.
(5) Poslodavac i pripravnik mogu se dogovoriti i o većem iznosu plaće iz stava 4. ovog člana.
Stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa
Član 34.
(1) Ako je stručni ispit ili radno iskustvo utvrđeno zakonom ili pravilnikom o radu uvjet za
obavljanje poslova određenog zanimanja, poslodavac može lice koje je završilo školovanje za
takvo zanimanje primiti na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa.
(2) Vrijeme stručnog osposobljavanja iz stava 1. ovog člana računa se u pripravnički staž i radno
iskustvo utvrđeno kao uvjet za rad u određenom zanimanju i može trajati najduže onoliko
vremena koliko traje pripravnički staž.

(3) Ugovor o stručnom osposobljavanju zaključuje se u pisanoj formi.
(4) Poslodavac dostavlja kopiju ugovora iz stava 3. ovog člana u roku od osam dana nadležnoj
službi za zapošljavanje, radi evidencije i nadzora.
(5) Lice na stručnom osposobljavanju ima pravo na zdravstveno osiguranje kako je to utvrđeno
propisima za nezaposlena lica, a prava po osnovu osiguranja za slučaj povrede na radu i
profesionalnog oboljenja osigurava poslodavac u skladu sa propisima o penzijskom i invalidskom
osiguranju.
(6) Licu za vrijeme stručnog osposobljavanja osigurava se odmor u toku rada, dnevni odmor
između dva uzastopna radna dana i sedmični odmor.
a zakon o polagaju pravosudnog
Član 1.


U Zakonu o pravosudnom ispitu ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/95 i 35/98) član 2. mijenja se i glasi:

"Ispit mogu polagati lica koja su kao diplomirani pravnici radila najmanje dvije godine na pravnim poslovima.

Pod uvjetom iz stava 1. ovog člana ispit mogu polagati i pripravnici volonteri."
dakle, ti nisi pripravnik, pa onda ne znam čemu pozivanje na odredbu "prvo zaposlenje". ne vidim šta te sprječava da zaključiš ugovor o stručnom osposobljavanju, budući da je zakon odredio duži rok potreban za pravosudni ispit.

iz prakse znam da su u poreznoj upravi pravili problem oko ove vrste sticanja radnog iskustva, jer, naravno, ne znaju kako da ga kategorišu. lutanje između pripravnika i volontera, a nije ni jedno ni drugo, a zakon ga je predvidio. na kraju su ga kategorisali kao što rade i za ugovor o djelu, dakle, da ne bude zabune - nije to ugovor o djelu, već poslodavac plaća iste doprinose kao i za ugovor o djelu.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#294 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

didzej1602 wrote:
muminovic wrote:Ne vidim razlog da ne moze.
Da odgovorim ukoliko nekome bude trebalo, ipak se ne može zaključiti novi Ugovor o stručnom osposobljavanju. Nakon kruga poziva od zavoda za zaposlj. do kant. inspekcije rada, kažu da se ovi Ugovori zaključuju samo za sticanje prvog radnog iskustva. Iako realno praksa pokazuje suprotno ali dobro.
Uputili su me dalje na dugoročno volontiranje, jer po Zakonu se (navodno) to volontiranje u struci priznaje kao radno iskustvo? Ima li neko informacije o tome?
Sva ova materija mi je jako konfuzna :?
To je ispravan stav.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#295 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

muminovic wrote:
didzej1602 wrote:
muminovic wrote:Ne vidim razlog da ne moze.
Da odgovorim ukoliko nekome bude trebalo, ipak se ne može zaključiti novi Ugovor o stručnom osposobljavanju. Nakon kruga poziva od zavoda za zaposlj. do kant. inspekcije rada, kažu da se ovi Ugovori zaključuju samo za sticanje prvog radnog iskustva. Iako realno praksa pokazuje suprotno ali dobro.
Uputili su me dalje na dugoročno volontiranje, jer po Zakonu se (navodno) to volontiranje u struci priznaje kao radno iskustvo? Ima li neko informacije o tome?
Sva ova materija mi je jako konfuzna :?
To je ispravan stav.
Stav nije pravilan.
Cmoljo u sustini ispravno zakljucuje.
Problem je upravo u birokratskom zakljucivanju PU i Inspekcije rada, te u samom ZoR- nejasno normiranje razlicitiih svojstava na "pripravnika...radi stucnog osposobljavanja" -vidi stav 3- tu je mogucnost tvog ugovora! , te "strucno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa"- čl- 34.- cini mi se da je taj član osnov za "pripravnicko volonterstvo" u sudovima i tuzilastvima,sto nije tvoj slucaj.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#296 Re: pravni savjet

Post by Chmoljo »

ZoR je mogao biti jasniji da li je riječ o sticanju radnog iskustva potrebno samo za polaganje stručnog ispita ili u obzir dolaze i ispiti poput pravosudnog.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#297 Re: pravni savjet

Post by muminovic »

Chmoljo wrote:ZoR je mogao biti jasniji da li je riječ o sticanju radnog iskustva potrebno samo za polaganje stručnog ispita ili u obzir dolaze i ispiti poput pravosudnog.
Da, u obzir dolazi pravosudni ispit kao strucni ispit, i osposobvljanje traje sve dok se ne ispune uslovi za izlazak na isti (2 godine rada).

Def: "Pravosudni ispit je stručni ispit koji polažu diplomirani pravnici radi stjecanja uvjeta za obavljanje poslova i zadataka čije je vršenje uvjetovano pravosudnim ispitom."

Član 2. stav 1. Zakona o pravosudnom ispitu ("Službene novine Federacije BiH", br. 2/95, 35/98 i 29/03), ispit mogu polagati osobe koje su kao diplomirani pravnici radile najmanje dvije godine na pravnim poslovima u sudu, tužiteljstvu, pravobraniteljstvu ili u odvjetničkom uredu, kao i diplomirani pravnici koji su po ranijim propisima radili najmanje dvije godine u redovitom ili vojnom sudu, javnom ili vojnom tužiteljstvu i javnom ili vojnom pravobraniteljstvu [...]

Odnosno ako se polaze na nivou BiH: relevantni zakoni su Zakonom o polaganju pravosudnog ispita ( „Službeni glasnik BiH“, br. 33/04) i pratećim Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o polaganju pravosudnog ispita ("Službeni glasnik BiH", br. 56/08) i Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o polaganju pravosudnog ispita ("Službeni glasnik BiH", br. 62/11).
User avatar
zgiba
Posts: 566
Joined: 05/09/2003 00:00

#298 Re: pravni savjet

Post by zgiba »

Pravosudni ispit po svojoj definiciji jeste strucni ispit, ali ne u smislu strucnog ispita koji se definise u Zakonu o radu. Prema ZOR-u pripravnikom se smatra lice sa završenom srednjom ili višom školom, odnosno fakultetom koje prvi put zasniva radni odnos u tom zanimanju, a koje je prema zakonu, obavezno položiti stručni ispit ili mu je za rad u zanimanju potrebno prethodno radno iskustvo. Pripravnicki staz je ogranicen na godinu dana za VSS.

Polaganje pravosudnog ispita nije obaveza, jer diplomirani pravnik moze obavljati (vecinu) poslova samostalno i bez polozenog pravosudnog (za razliku od recimo doktora).

Dakle, ne moze se neko zaposliti kao pripravnik ako ima radno iskustvo nego se u tom slucaju radi o "obicnom" zaposleniku.
didzej1602
Posts: 237
Joined: 20/09/2015 14:50

#299 Re: pravni savjet

Post by didzej1602 »

Da, ali čl. 34, stav 2 kaže da vrijeme stručnog osposobljavanja može trajati najduže koliko traje pripravnički staž, a to je godina dana.
Sve i da se kao stručni ispit smatra i pravosudni ispit (što bi i po mojoj logici stvari trebalo) to naša administracija jednostavno ne prihvata, bar ne nadležna Služba na kojoj se ja vodim. Dakle uredno prihvate ugovore (o str. osposobljavanju) koje potpisuju volonteri pripravnici na Sudu i Tužilaštvu iako je sklopljen na dvije godine u cilju polaganja pravosudnog ispita, ali ne prihvataju dva zasebna ugovora na po godinu dana, sve i da novi bude zaključen sa istim ciljem.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45203
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#300 Re: pravni savjet

Post by Chmoljo »

zgiba wrote:Polaganje pravosudnog ispita nije obaveza, jer diplomirani pravnik moze obavljati (vecinu) poslova samostalno i bez polozenog pravosudnog (za razliku od recimo doktora).
pa nije ni stručni ispit obavezan.
Post Reply