pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#251 Re: pravni savjet

Post by zenickaraja »

Potreban pravni savjet,

U slucaju da jedan bracni partner kupi stan putem hipotekarnog kredita i upise se u ZK kao vlasnik 1/1 i vjenca se nakon godinu dana, a kredit je podignut na 10 godina, dode do razvoda za vrijeme otpalte kredita npr. nakon 5 godina otplate kredita, zanima me da li je i to bracna stecevina koja je predmet podjele u slucaju postupka razvoda braka ?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#252 Re: pravni savjet

Post by ibi »

zenickaraja wrote:Potreban pravni savjet,

U slucaju da jedan bracni partner kupi stan putem hipotekarnog kredita i upise se u ZK kao vlasnik 1/1 i vjenca se nakon godinu dana, a kredit je podignut na 10 godina, dode do razvoda za vrijeme otpalte kredita npr. nakon 5 godina otplate kredita, zanima me da li je i to bracna stecevina koja je predmet podjele u slucaju postupka razvoda braka ?
Bracna stecevina ti je 5 godina kredita, angazujes sudskog vjestaka ekonomske da ti obracuna 1/2 od kredita, pa das pola ti njemu on tebi :lol: :lol: :lol:
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#253 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

zenickaraja wrote:Potreban pravni savjet,

U slucaju da jedan bracni partner kupi stan putem hipotekarnog kredita i upise se u ZK kao vlasnik 1/1 i vjenca se nakon godinu dana, a kredit je podignut na 10 godina, dode do razvoda za vrijeme otpalte kredita npr. nakon 5 godina otplate kredita, zanima me da li je i to bracna stecevina koja je predmet podjele u slucaju postupka razvoda braka ?
Jesi bio u vezi ili ne kad je uzet kredit? Ako si bio u vezi, stan kupljen samo za tebe ili za zajednički život? Ako sam dobro shvatio, uzet kredit, kupljen stan, tek nakon uzetog kredita i kupljenog stana je brak zaključen?
User avatar
ibi
Posts: 342
Joined: 24/05/2015 16:00

#254 Re: pravni savjet

Post by ibi »

Korisnikk wrote:
zenickaraja wrote:Potreban pravni savjet,

U slucaju da jedan bracni partner kupi stan putem hipotekarnog kredita i upise se u ZK kao vlasnik 1/1 i vjenca se nakon godinu dana, a kredit je podignut na 10 godina, dode do razvoda za vrijeme otpalte kredita npr. nakon 5 godina otplate kredita, zanima me da li je i to bracna stecevina koja je predmet podjele u slucaju postupka razvoda braka ?
Jesi bio u vezi ili ne kad je uzet kredit? Ako si bio u vezi, stan kupljen samo za tebe ili za zajednički život? Ako sam dobro shvatio, uzet kredit, kupljen stan, tek nakon uzetog kredita i kupljenog stana je brak zaključen?
pise da su zakljucili brak 1 godinu nakon sto je kupljen stan i dignut kredit.
zenickaraja
Posts: 25
Joined: 04/04/2014 14:14

#255 Re: pravni savjet

Post by zenickaraja »

Kupljen stan na kredit, i onda nakon godinu dana zasnovan brak. Za vrijeme braka jedan bracni drug otplacuje kredit i na njemu je stan upisan godinu dana prije stupanja u brak.. Sta se desava u slucaju podjelebracne imovine ?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#256 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

zenickaraja wrote:Kupljen stan na kredit, i onda nakon godinu dana zasnovan brak. Za vrijeme braka jedan bracni drug otplacuje kredit i na njemu je stan upisan godinu dana prije stupanja u brak.. Sta se desava u slucaju podjelebracne imovine ?
Jaro niti je stan bračna stečevina, niti je kredit bračna stečevina pa da drugi snosi polovinu iznosa kredita.
Pretpostavljam da si iz FBiH.

Član 251 Porodičnog zakona FBiH
"Bračnu stečevinu čini imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne
zajednice, kao i prihodi iz te imovine." -> Ti kupio stan prije sklapanja braka, dakle tvoj je.

Član 261 Porodičnog zakona FBiH
"Za obaveze koje je jedan bračni partner imao prije stupanja u brak ne odgovara drugi bračni
partner." -> TI digao kredit prije sklapanja braka, ti ga plaćaš.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#257 Re: pravni savjet

Post by Maraschino »

Pravnici,

neko(znam ko je) me stavio kao svjedoka a da me nije ni pitao. Danas mi postar urucio preporucenu posiljku u inostranstvo. Rasprava zakazana za pocetak novembra. Ne pada mi na pamet da idem ali ostaje ono pitanje, sta ce se desiti ili kako da to rijesim.
Prijateljica danas kontaktirala sudiju i on rekao da posaljem pismo kada dolazim pa da on zakaze raspravu. Pa je li oni misle da mi nista ne radimo, da mozemo dobiti par dana slobodnog zato sto te neko stavio(bez pitanja za svjedoka).

Sta mi je raditi? Znam da imaju i sankcije.
Napisati pismo sudiji ''vecerajte mene ne cekajte''.
anonimus03
Posts: 318
Joined: 08/01/2011 11:54
Location: Jupiter

#258 Re: pravni savjet

Post by anonimus03 »

Pozdrav svima!

Moze li mi neko na pp preporuciti dobrog advokata za obiteljsko pravo u Sarajevu? Ili ako Vas ima na forumu, mozete li mi se javiti na pp, samo je savjet u pitanju? Hvala!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#259 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:
zenickaraja wrote:Kupljen stan na kredit, i onda nakon godinu dana zasnovan brak. Za vrijeme braka jedan bracni drug otplacuje kredit i na njemu je stan upisan godinu dana prije stupanja u brak.. Sta se desava u slucaju podjelebracne imovine ?
Jaro niti je stan bračna stečevina, niti je kredit bračna stečevina pa da drugi snosi polovinu iznosa kredita.
Pretpostavljam da si iz FBiH.

Član 251 Porodičnog zakona FBiH
"Bračnu stečevinu čini imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne
zajednice, kao i prihodi iz te imovine." -> Ti kupio stan prije sklapanja braka, dakle tvoj je.

Član 261 Porodičnog zakona FBiH
"Za obaveze koje je jedan bračni partner imao prije stupanja u brak ne odgovara drugi bračni
partner." -> TI digao kredit prije sklapanja braka, ti ga plaćaš.

sta u slucaju kad su bracni partneri stekli stan u toku braka,tacnije jedan partner je podigao kredit i tim kreditom je kupljen stan koji je uknjižen 1/1,a sad su u procesu razvoda braka?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#260 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Korisnikk wrote:
zenickaraja wrote:Kupljen stan na kredit, i onda nakon godinu dana zasnovan brak. Za vrijeme braka jedan bracni drug otplacuje kredit i na njemu je stan upisan godinu dana prije stupanja u brak.. Sta se desava u slucaju podjelebracne imovine ?
Jaro niti je stan bračna stečevina, niti je kredit bračna stečevina pa da drugi snosi polovinu iznosa kredita.
Pretpostavljam da si iz FBiH.

Član 251 Porodičnog zakona FBiH
"Bračnu stečevinu čini imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne
zajednice, kao i prihodi iz te imovine." -> Ti kupio stan prije sklapanja braka, dakle tvoj je.

Član 261 Porodičnog zakona FBiH
"Za obaveze koje je jedan bračni partner imao prije stupanja u brak ne odgovara drugi bračni
partner." -> TI digao kredit prije sklapanja braka, ti ga plaćaš.

sta u slucaju kad su bracni partneri stekli stan u toku braka,tacnije jedan partner je podigao kredit i tim kreditom je kupljen stan koji je uknjižen 1/1,a sad su u procesu razvoda braka?
Stan je bračna stečevina sa po 1/2. Naravno mora se tužiti da bi se to utvrdilo. Također drugi bračni partner ima osnova tužiti da mu prvi naknadi pola kredita nakon što on isplati sve, jer sve je pola-pola (prava/imovina i obaveze). Inače bi nastala komična situacija da jedan bračni partner isplati sav kredit a stan dijeli pola-pola iako drugi nije ni marke uložio.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#261 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
zenickaraja wrote:Kupljen stan na kredit, i onda nakon godinu dana zasnovan brak. Za vrijeme braka jedan bracni drug otplacuje kredit i na njemu je stan upisan godinu dana prije stupanja u brak.. Sta se desava u slucaju podjelebracne imovine ?
Jaro niti je stan bračna stečevina, niti je kredit bračna stečevina pa da drugi snosi polovinu iznosa kredita.
Pretpostavljam da si iz FBiH.

Član 251 Porodičnog zakona FBiH
"Bračnu stečevinu čini imovina koju su bračni partneri stekli radom za vrijeme trajanja bračne
zajednice, kao i prihodi iz te imovine." -> Ti kupio stan prije sklapanja braka, dakle tvoj je.

Član 261 Porodičnog zakona FBiH
"Za obaveze koje je jedan bračni partner imao prije stupanja u brak ne odgovara drugi bračni
partner." -> TI digao kredit prije sklapanja braka, ti ga plaćaš.

sta u slucaju kad su bracni partneri stekli stan u toku braka,tacnije jedan partner je podigao kredit i tim kreditom je kupljen stan koji je uknjižen 1/1,a sad su u procesu razvoda braka?
Stan je bračna stečevina sa po 1/2. Naravno mora se tužiti da bi se to utvrdilo. Također drugi bračni partner ima osnova tužiti da mu prvi naknadi pola kredita nakon što on isplati sve, jer sve je pola-pola (prava/imovina i obaveze). Inače bi nastala komična situacija da jedan bračni partner isplati sav kredit a stan dijeli pola-pola iako drugi nije ni marke uložio.[/quote]


drug mi je u pitanju,razvode se on i žena,žena u braku podigla kredit kojim je kupljen stan koji je sad pod hipotekom,a uknjižen je 1/1,neki advokat mu rekao da on jedino što iz svega toga može dobiti je da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen,je li to bas tako?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#262 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

kakavdanakneiskustvu wrote:
drug mi je u pitanju,razvode se on i žena,žena u braku podigla kredit kojim je kupljen stan koji je sad pod hipotekom,a uknjižen je 1/1,neki advokat mu rekao da on jedino što iz svega toga može dobiti je da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen,je li to bas tako?
Ja tvoje pitanje ne razumijem nikako. Kažeš žena podigla kredit kojim je kupljen stan. Navodiš "da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen..." Što će ona njemu isplaćivati kredit koji već otplaćuje banci? što će otplatiti kredit (lupam 50 000 KM) i isplati još njemu dio iznosa (recimo 15 000 KM) ako je stan kupljen od tih 50 000 KM koje ona vraća banci?

No nevezano za to, nađeš još jednog pravnika (advokata), pitaš ga i uporediš odgovore.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#263 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
drug mi je u pitanju,razvode se on i žena,žena u braku podigla kredit kojim je kupljen stan koji je sad pod hipotekom,a uknjižen je 1/1,neki advokat mu rekao da on jedino što iz svega toga može dobiti je da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen,je li to bas tako?
Ja tvoje pitanje ne razumijem nikako. Kažeš žena podigla kredit kojim je kupljen stan. Navodiš "da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen..." Što će ona njemu isplaćivati kredit koji već otplaćuje banci?

No nevezano za to, nađeš još jednog pravnika (advokata), pitaš ga i uporediš odgovore.

tako mi drug pricao,a njemu neki njegov poznanik advokat,mlad advokat,da bi ona njemu ako se razvedu i ako ona želi da on napusti stan trebala njemu da isplati iznos koji je do sad isplatila,i meni je to bilo malo smijesno pa sam mu rekao da ode jos nekom advokatu,ja prije toga njemu laicki govorio koliko znam da se bracna stecevina dijeli na dva jednaka dijela
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#264 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
drug mi je u pitanju,razvode se on i žena,žena u braku podigla kredit kojim je kupljen stan koji je sad pod hipotekom,a uknjižen je 1/1,neki advokat mu rekao da on jedino što iz svega toga može dobiti je da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen,je li to bas tako?
Ja tvoje pitanje ne razumijem nikako. Kažeš žena podigla kredit kojim je kupljen stan. Navodiš "da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen..." Što će ona njemu isplaćivati kredit koji već otplaćuje banci?

No nevezano za to, nađeš još jednog pravnika (advokata), pitaš ga i uporediš odgovore.

tako mi drug pricao,a njemu neki njegov poznanik advokat,mlad advokat,da bi ona njemu ako se razvedu i ako ona želi da on napusti stan trebala njemu da isplati iznos koji je do sad isplatila,i meni je to bilo malo smijesno pa sam mu rekao da ode jos nekom advokatu,ja prije toga njemu laicki govorio koliko znam da se bracna stecevina dijeli na dva jednaka dijela
To je provala. Ona je taj stan platila, i ona mu nije ni marke dužna. Ako išta, onda on njoj.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#265 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Korisnikk wrote:
drug mi je u pitanju,razvode se on i žena,žena u braku podigla kredit kojim je kupljen stan koji je sad pod hipotekom,a uknjižen je 1/1,neki advokat mu rekao da on jedino što iz svega toga može dobiti je da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen,je li to bas tako?
Ja tvoje pitanje ne razumijem nikako. Kažeš žena podigla kredit kojim je kupljen stan. Navodiš "da mu supruga ako bude htjela da on izadje iz stana nakon razvoda isplati iznos kredita koji je do tog dana isplaćen..." Što će ona njemu isplaćivati kredit koji već otplaćuje banci?

No nevezano za to, nađeš još jednog pravnika (advokata), pitaš ga i uporediš odgovore.

tako mi drug pricao,a njemu neki njegov poznanik advokat,mlad advokat,da bi ona njemu ako se razvedu i ako ona želi da on napusti stan trebala njemu da isplati iznos koji je do sad isplatila,i meni je to bilo malo smijesno pa sam mu rekao da ode jos nekom advokatu,ja prije toga njemu laicki govorio koliko znam da se bracna stecevina dijeli na dva jednaka dijela
To je provala. Ona je taj stan platila, i ona mu nije ni marke dužna. Ako išta, onda on njoj.[/quote]


nije platila,jos otplacuje,tek je prošle godine kupljen
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#266 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

kakavdanakneiskustvu wrote: nije platila,jos otplacuje,tek je prošle godine kupljen
Tu sam se ja neprecizno izrazio. Svu je obavezu plaćanja kredita preuzela na sebe. Sav kredit od novca će vratiti sama, a taj novac od kredita je dala za stan. Suština odgovora je ista, samo sam bio neprecizan.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#267 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: nije platila,jos otplacuje,tek je prošle godine kupljen
Tu sam se ja neprecizno izrazio. Svu je obavezu plaćanja kredita preuzela na sebe. Sav kredit od novca će vratiti sama, a taj novac od kredita je dala za stan. Suština odgovora je ista, samo sam bio neprecizan.
drugim rijecima on ne dobija nista od stana?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#268 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

kakavdanakneiskustvu wrote:
Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote: nije platila,jos otplacuje,tek je prošle godine kupljen
Tu sam se ja neprecizno izrazio. Svu je obavezu plaćanja kredita preuzela na sebe. Sav kredit od novca će vratiti sama, a taj novac od kredita je dala za stan. Suština odgovora je ista, samo sam bio neprecizan.
drugim rijecima on ne dobija nista od stana?
On dobija 1/2 suvlaništvo na stanu ako tuži za utvrđivanje suvlasništva, obzirom da je, kako smo utvrdili, stan kupljen tokom trajanja braka. On ne dobija nikakav novac od nje za iseljenje iz stana, ako se iseli.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#269 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
Korisnikk wrote: nije platila,jos otplacuje,tek je prošle godine kupljen
Tu sam se ja neprecizno izrazio. Svu je obavezu plaćanja kredita preuzela na sebe. Sav kredit od novca će vratiti sama, a taj novac od kredita je dala za stan. Suština odgovora je ista, samo sam bio neprecizan.
drugim rijecima on ne dobija nista od stana?
On dobija 1/2 suvlaništvo na stanu ako tuži za utvrđivanje suvlasništva, obzirom da je, kako smo utvrdili, stan kupljen tokom trajanja braka. On ne dobija nikakav novac od nje za iseljenje iz stana, ako se iseli.[/quote]


ok,hvala,šta on da radi kad na sudu brak bude razveden pošto supruga navodno očekuje da će on morati izaci samim razvodom braka?
Korisnikk
Posts: 416
Joined: 20/08/2011 22:59

#270 Re: pravni savjet

Post by Korisnikk »

Nemoj se ljutiti ali neka ode nekom drugom advokatu, a ne tom mladom, sa tim pitanjem. Moramo i mi pravnici od neceg zivjeti.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58776
Joined: 03/08/2010 19:04

#271 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Korisnikk wrote:Nemoj se ljutiti ali neka ode nekom drugom advokatu, a ne tom mladom, sa tim pitanjem. Moramo i mi pravnici od neceg zivjeti.

:thumbup:
four
Posts: 87
Joined: 02/02/2010 16:28

#272 Re: pravni savjet

Post by four »

Ukoliko ima vise nasljednika iza umrlog, da li mogu tuzit samo jednog od nasljednika za dug ostavitelja, ili moram sve? Dug nije velik, tako da je svaki nasljednik nasljedio vise nego sto dug iznosi.
jefff
Posts: 5307
Joined: 05/08/2015 11:16

#273 Re: pravni savjet

Post by jefff »

Nabavka malokalibarskog oruzja?
Neregistrirani
Posts: 1252
Joined: 27/07/2007 22:44
Contact:

#274 Re: pravni savjet

Post by Neregistrirani »

Kako postupiti u sljedećem slučaju:

Muškarac iz prethodnog braka ima djecu za koje su osigurane nekretnine kada dođe vrijeme da se osamostale. Planira kupiti nekretninu u kojoj će živjeti sa budućom ženom. S obzirom na dob, nije vjerovatno da će dobiti zajedničke nasljednike. Nekretninu će otplaćivati on iz jednog dijela svoje plate, a iz drugog dijela će ispunjavati svoje obaveze prema djeci. Buduća supruga će iz svojih primanja plaćati režije, kupovati hranu, odjeću, itd., to jest finansirati sve ostale troškove zajedničkog života. Dakle, faktički, zajedno će otplaćivati taj stan, raspored davanja na troškove je tako dogovoren jer on ima viša primanja, pa će lakše dobiti stambeni kredit. Ona će svojom ušteđevinom učestvovati u opremanju prostora, ali taj iznos je tek 1/7 vrijednosti planirane nekretnine. Ona će mu biti i sudužnik pri pomenutom kreditu.

On želi osigurati da žena, u slučaju njegove smrti, nastavi živjeti u stanu i ne dođe u situaciju da je njegova djeca primoraju da napusti ili im isplati nekretninu koju ona faktički otplaćuje zajedno s njim kroz svoja davanja. (Odnosi s djecom su ok, ali ne zna se šta život nosi ni kako će na njih uticati njihova majka koja ima naročito negativno mišljenje i uticaj.)

Da li je između supružnika moguće napraviti ugovor o izdržavanju u njenu korist? Je li bolje da se vjenčaju prije kupovine nekretnine kako bi ona bila bračna stečevina, je li žena tada u boljem položaju, može/treba li se u tom slučaju praviti ugovor o izdržavanju? Ili testament kojim ostavlja svoj dio djecu uz uslov da ga mogu uživati nakon što nje ne bude? On ne želi da svoju djecu obespravi ni u jednom dijelu, naročito u slučaju da zaista ne bude imao potomstvo s budućom suprugom, ali jednostavno ne želi ni mogućnost da ona pod stare dane „ostane na ulici“ zato što je on na papiru vlasnik, a u realnosti će zajedno snositi sve te troškove .
LikeLike
Posts: 1932
Joined: 10/09/2013 15:59

#275 Re: pravni savjet

Post by LikeLike »

Jel zna neko da mi objasni kako se pravi testament? Naravno da bude validan. Da li se ovjerava negdje i kod koga? Hvala unaprijed
Post Reply