pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#826 Re: pravni savjet; pravo služnosti

Post by kuli1961 »

olensoner wrote: 30/07/2023 22:05 Preko privatnog zemljišta prolazi vodovodna cijev, koja onemogućuje legalnu gradnju objekta. Cijev prelazi praktički dijagonalno preko zemljišta, tako da nije moguće ispuniti zakonski zahtjev za udaljenost objekta 3 metra od osovine cijevi.
Cijev je postavljena prije više od 30 godina, za vrijeme SFRJ, bez suglasnosti tadašnjeg vlasnika zemljišta.
U pravnom smislu, cijev kao i da ne postoji, u ZK izvatku katastarske čestice nema upisanog prava služnosti, niti ičeg drugog vezano za cijev. Reklo bi se "čista situacija". U vodovu i općini priznaju da je upitna legalnost cjevovoda, ali i dalje vodovod se negativno očituje na zahtjev za izdavanje urbanističke suglasnosti, jer nije ispunjen gore navedeni tehnički zahtjev udaljenosti objekta 3 metra.
U vodovodu predlažu izmještanje cjevovoda na račun vlasnika zemlje/investitora objekta, a kao drugu opciju predlažu da izmještanje financira općina koja je i osnivač lokalnog vodovoda, ali to bi podrazumjevalo izglasavanje na općinskom vijeću, planiranje u budžetu itd., dakle dugotrajan proces.
Prema prostorno planskoj dokumentaciji na zemljištu je predviđena gradnja objekta namjene i gabarita kakav je u projektu, koji je priložen u zahtjevu za izdavanje urbanističke suglanosti.
Kakva prava vlasnik zemljišta ima i da li ima osnov za tužbu, s obzirom da vodovod nema pravo služnosti?
Mislim da se ovdje radi o faktičkoj nepoptunoj eksproprijaciji, vrko vjerovatno bez valjanog pravnog osnova- rješenja o eksproprijaciji.
Ukoliko je stvarno moguće izvršiti izmještanje cjevovoda, moguće je podnijeti kondemnatornu tuzbu (tuzbu na činidbu) čijim tuzbenim zahtjevom bi se davalac te komunalne usluge obavezao da o svom trošku izmjesti cjevovod u skladu sa planskom dokumentacijom, tako da je planiranu gradnju moguce izvesti.
Mozda bi dobar adut za novi razgovor sa Vodovodom bila i činjenica da zbog fakticke eksproprijacije vlasniku zemljišta propada novčana naknada, pa u tom smislu pokušati "preklopiti" da Vodovod izmjesti cjevovod, a da zauzvrat ne plati naknadu unazad tih 30-tak godina?
Naknada za faktičku eksproprijeaciju ne zastarijeva.
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#827 Re: pravni savjet

Post by olensoner »

Hvala puno na odgovoru @kuli1961 .
Sema89
Posts: 2
Joined: 01/08/2023 15:05

#828 Re: pravni savjet

Post by Sema89 »

Zdravo. Kroz posao se malo i pravom bavim, ali ne toliko da mogu sam sebi pomoći, pa bih Vas zamolio za savjet u vezi sljedećeg:
Radi se o području Goražda. Prije 4 godine sam dobio građevinsku dozvolu, i u sklopu toga platio pogodnost građevinskog zemljišta - rentu u iznosu od 4000 KM. Kasnije, zbog finansija nisam bio u mogućnosti i odustao sam od gradnje objekta.
Sada, obzirom da sam i definitivno odustao, odlučio sam tražiti povrat te naknade koju sam platio. Podnio sam zahtjev pozivajući se na odredbe članova Zakona o građ. zemlj. FBIH. Ali dobio sam informaciju da će odbiti taj zahtjev jer se član na koji sam se pozvao odnosi na dodijeljeno zemljište (a ja sam moje kupio od privatnog lica) kao i da se renta naplaćuje na osnovu zakona o građenju BPK Goražde, a tamo nije odeređeno da se naknada za rentu može vraćati.
Nakon toga sam odlučio povući taj zahtjev i poslati novi sa drugim pravnim osnovom. Naime, obzirom da taj zakon o građenju BPK nije eksplicitno definisano povrat rente, pozvao sam se na odrebze Zakona o obligacionim odnosima, tačnije na NEOSNOVANU DOBIT tj. član 210. koj ipropisuje da se stvara obaveza vražanja tj. naknade vrijednosti kada osnov naplate otpadne tj. kada se osnov naplate neće ostvariti. Uz zahtjev sam prilozio i ovjerenu izjavu pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da nisam niti cu graditi, pa je samim tim osnov naplate naknade za rentu otpao. A ta naknada je inace definisana kao naknada za pogodnost koristenja gradjevinskog zemljista i placa se na korisnu povrsinu izgradjenog objekta ili objekta koji ce se graditi.
Zanima me sta da radim ako me odbiju. Da li vrijedi ici sa ovim na sud. Kakve su sanse da dobiejm to na sudu. Da ne prodjem i bez toga a i sa troskovima postupka.
HVALA PUNO.
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#829 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Sema89 wrote: 01/08/2023 16:02 Zdravo. Kroz posao se malo i pravom bavim, ali ne toliko da mogu sam sebi pomoći, pa bih Vas zamolio za savjet u vezi sljedećeg:
Radi se o području Goražda. Prije 4 godine sam dobio građevinsku dozvolu, i u sklopu toga platio pogodnost građevinskog zemljišta - rentu u iznosu od 4000 KM. Kasnije, zbog finansija nisam bio u mogućnosti i odustao sam od gradnje objekta.
Sada, obzirom da sam i definitivno odustao, odlučio sam tražiti povrat te naknade koju sam platio. Podnio sam zahtjev pozivajući se na odredbe članova Zakona o građ. zemlj. FBIH. Ali dobio sam informaciju da će odbiti taj zahtjev jer se član na koji sam se pozvao odnosi na dodijeljeno zemljište (a ja sam moje kupio od privatnog lica) kao i da se renta naplaćuje na osnovu zakona o građenju BPK Goražde, a tamo nije odeređeno da se naknada za rentu može vraćati.
Nakon toga sam odlučio povući taj zahtjev i poslati novi sa drugim pravnim osnovom. Naime, obzirom da taj zakon o građenju BPK nije eksplicitno definisano povrat rente, pozvao sam se na odrebze Zakona o obligacionim odnosima, tačnije na NEOSNOVANU DOBIT tj. član 210. koj ipropisuje da se stvara obaveza vražanja tj. naknade vrijednosti kada osnov naplate otpadne tj. kada se osnov naplate neće ostvariti. Uz zahtjev sam prilozio i ovjerenu izjavu pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da nisam niti cu graditi, pa je samim tim osnov naplate naknade za rentu otpao. A ta naknada je inace definisana kao naknada za pogodnost koristenja gradjevinskog zemljista i placa se na korisnu povrsinu izgradjenog objekta ili objekta koji ce se graditi.
Zanima me sta da radim ako me odbiju. Da li vrijedi ici sa ovim na sud. Kakve su sanse da dobiejm to na sudu. Da ne prodjem i bez toga a i sa troskovima postupka.
HVALA PUNO.
Možda ti ovo može pomoći:
PRAVILNIK O PROCEDURAMA ZA POVRAT POGREŠNO ILI VIŠE UPLAĆENIH JAVNIH PRIHODA SA JEDINSTVENOG RAČUNA TREZORA BOSANSKO-PODRINJSKOG KANTONA GORAŽDE
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... orazde.pdf
Sema89
Posts: 2
Joined: 01/08/2023 15:05

#830 Re: pravni savjet

Post by Sema89 »

Dzontra_Volta wrote: 02/08/2023 09:48
Sema89 wrote: 01/08/2023 16:02 Zdravo. Kroz posao se malo i pravom bavim, ali ne toliko da mogu sam sebi pomoći, pa bih Vas zamolio za savjet u vezi sljedećeg:
Radi se o području Goražda. Prije 4 godine sam dobio građevinsku dozvolu, i u sklopu toga platio pogodnost građevinskog zemljišta - rentu u iznosu od 4000 KM. Kasnije, zbog finansija nisam bio u mogućnosti i odustao sam od gradnje objekta.
Sada, obzirom da sam i definitivno odustao, odlučio sam tražiti povrat te naknade koju sam platio. Podnio sam zahtjev pozivajući se na odredbe članova Zakona o građ. zemlj. FBIH. Ali dobio sam informaciju da će odbiti taj zahtjev jer se član na koji sam se pozvao odnosi na dodijeljeno zemljište (a ja sam moje kupio od privatnog lica) kao i da se renta naplaćuje na osnovu zakona o građenju BPK Goražde, a tamo nije odeređeno da se naknada za rentu može vraćati.
Nakon toga sam odlučio povući taj zahtjev i poslati novi sa drugim pravnim osnovom. Naime, obzirom da taj zakon o građenju BPK nije eksplicitno definisano povrat rente, pozvao sam se na odrebze Zakona o obligacionim odnosima, tačnije na NEOSNOVANU DOBIT tj. član 210. koj ipropisuje da se stvara obaveza vražanja tj. naknade vrijednosti kada osnov naplate otpadne tj. kada se osnov naplate neće ostvariti. Uz zahtjev sam prilozio i ovjerenu izjavu pod materijalnom i krivicnom odgovornoscu da nisam niti cu graditi, pa je samim tim osnov naplate naknade za rentu otpao. A ta naknada je inace definisana kao naknada za pogodnost koristenja gradjevinskog zemljista i placa se na korisnu povrsinu izgradjenog objekta ili objekta koji ce se graditi.
Zanima me sta da radim ako me odbiju. Da li vrijedi ici sa ovim na sud. Kakve su sanse da dobiejm to na sudu. Da ne prodjem i bez toga a i sa troskovima postupka.
HVALA PUNO.
Možda ti ovo može pomoći:
PRAVILNIK O PROCEDURAMA ZA POVRAT POGREŠNO ILI VIŠE UPLAĆENIH JAVNIH PRIHODA SA JEDINSTVENOG RAČUNA TREZORA BOSANSKO-PODRINJSKOG KANTONA GORAŽDE
http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... orazde.pdf
Čitao sam i to. Sluzba kojoj sam podnio zahtjev bi sad (po mom miseljnju) trebala da kaze da se ta placana naknada smatra vise uplaćenih sredstava obzirom da se objekat nece izgraditi i da donese rjesnje o povratu naknade pozivajuci se na taj pravilnik. Al ljudi kao da im zube cupas.
Bojim se da c me odbiti ponovo. Samo bih volio da mi neko potvrdi da sam u pravu, da da onda idem na tuzbu. Ovako nisam siguran :sad:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#831 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Protiv osobe koja je zaposlena u organu uprave će Kantonalno tužilaštvo podignuti optužnicu,zbog osnovane sumnje da je izvršila KD oduzimanje tuđe pokretnine,iz člana 291. stav 1. KZ FBiH. Znači li to da će samim podizanjem optužnice ta osoba biti suspendovana na radnom mjestu,osoba radi kao policijski službenik,ili suspenzija slijedi nakon potvrđivanja optužnice?
User avatar
vjeshalica
Posts: 17272
Joined: 31/03/2019 14:56

#832 Re: pravni savjet

Post by vjeshalica »

kakavdanakneiskustvu wrote: 09/09/2023 11:23 Protiv osobe koja je zaposlena u organu uprave će Kantonalno tužilaštvo podignuti optužnicu,zbog osnovane sumnje da je izvršila KD oduzimanje tuđe pokretnine,iz člana 291. stav 1. KZ FBiH. Znači li to da će samim podizanjem optužnice ta osoba biti suspendovana na radnom mjestu,osoba radi kao policijski službenik,ili suspenzija slijedi nakon potvrđivanja optužnice?
Zavisi sta pise u Disciplinskom pravilniku za policijske sluzbenike odnosno u ZOPSu
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#833 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

vjeshalica wrote: 09/09/2023 11:25
kakavdanakneiskustvu wrote: 09/09/2023 11:23 Protiv osobe koja je zaposlena u organu uprave će Kantonalno tužilaštvo podignuti optužnicu,zbog osnovane sumnje da je izvršila KD oduzimanje tuđe pokretnine,iz člana 291. stav 1. KZ FBiH. Znači li to da će samim podizanjem optužnice ta osoba biti suspendovana na radnom mjestu,osoba radi kao policijski službenik,ili suspenzija slijedi nakon potvrđivanja optužnice?
Zavisi sta pise u Disciplinskom pravilniku za policijske sluzbenike odnosno u ZOPSu
hvala
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#834 Re: pravni savjet

Post by Caterpilar »

Long story short nabrzinu : Trebao bih ići u jednu opštinu u RSu daleko do pm da vadim potvrdu sa suda da ne sebi nemam nikakve imovine, a imam prijatelja koji svakako tamo živi i dolazi u Sa , kontao sam njemu dati L.K da proba izvaditi za mene u opštinskom Sudu ,da li će mu baš dati :zoka:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#835 Re: pravni savjet

Post by banjaluka078 »

Caterpilar wrote: 19/10/2023 17:31 Long story short nabrzinu : Trebao bih ići u jednu opštinu u RSu daleko do pm da vadim potvrdu sa suda da ne sebi nemam nikakve imovine, a imam prijatelja koji svakako tamo živi i dolazi u Sa , kontao sam njemu dati L.K da proba izvaditi za mene u opštinskom Sudu ,da li će mu baš dati :zoka:
Jesi ti siguran da treba ići baš na sud? Jer, sva pitanja u vezi s imovinom, posjedovni listovi, zk ulošci, se vade u RUGIP.
https://www.rgurs.org/sr-lat
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#836 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Da, BL078 je u pravu, jer se zem knjige katastarski operat nalaze i vode u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove.
U entitetu FBiH zem knjige se vode u Općinskim sudovima, pa mozda zato misliš da treba ići u sud.
Ne vjerujem da će rodjak dobiti tu potvrdu, postoji velika sansa da ga odbiju, pozivom na Zakon o zastiti ličnih podataka.
Ali ako imas neku imovinu, rodjak bez problema dobija zk.izvadak ?????
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#837 Re: pravni savjet

Post by banjaluka078 »

Možda najbolje da nazove nadležnu kancelariju i pita, kao i da traži informaciju koliko se čeka dokument, jer je moguće da se ne može dobiti odmah. Ja sam ZK uložak i posjedovni list čekala dva dana.

https://www.rgurs.org/sr-lat/kontakt
Ismiro
Posts: 28
Joined: 07/08/2010 21:12

#838 Re: pravni savjet

Post by Ismiro »

Pozdrav svima.
Mladi bračni par,
Ima pravo na 12000 KM od kantonalnog ministarstva za kupovinu prve nekretnine, te budući da je nekretnina na području opštine Ilidza, ima pravo i na refundiranje poreza do 3000 KM.
Da li bračne parove ili pojedince sljeduje mimo ovoga još kakva "pomoć", krediti i sl.?

Hvala na pomoći, znam da pitanje nije u potpunosti u skladu sa naslovom teme te se stoga i izvinjavam.
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#839 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Ismiro wrote: 20/10/2023 17:14 Pozdrav svima.
Mladi bračni par,
Ima pravo na 12000 KM od kantonalnog ministarstva za kupovinu prve nekretnine, te budući da je nekretnina na području opštine Ilidza, ima pravo i na refundiranje poreza do 3000 KM.
Da li bračne parove ili pojedince sljeduje mimo ovoga još kakva "pomoć", krediti i sl.?

Hvala na pomoći, znam da pitanje nije u potpunosti u skladu sa naslovom teme te se stoga i izvinjavam.
Imaćeš pravo na povrat poreza u iznosu od cca 10% od uplaćene kamate po stambenom kreditu. Pogledaj malo temu "Povrat poreza".
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#840 Re: pravni savjet

Post by Caterpilar »

kuli1961 wrote: 19/10/2023 21:47 Da, BL078 je u pravu, jer se zem knjige katastarski operat nalaze i vode u Republičkoj upravi za geodetske i imovinsko pravne poslove.
U entitetu FBiH zem knjige se vode u Općinskim sudovima, pa mozda zato misliš da treba ići u sud.
Ne vjerujem da će rodjak dobiti tu potvrdu, postoji velika sansa da ga odbiju, pozivom na Zakon o zastiti ličnih podataka.
Ali ako imas neku imovinu, rodjak bez problema dobija zk.izvadak ?????
bio je danas i baš da kako ste vi gore govorili u tom odijelu u RSu gdje se dobijaju ti papiri ,ne kao u Federaciji u općinskom Sudu , i dobio je potvrdu , čak nije ni imao ličnu , nego sliku s obe strane :bih: bravo za RUGIP.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#841 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Super! Dobro je sto je praktično riješeno, bez nepotrebnih zatezanja.
User avatar
Empedokles
Posts: 63
Joined: 26/11/2012 13:35

#842 Re: pravni savjet

Post by Empedokles »

Potreban advokat koji je vrlo strucan u imovinsko-pravnim odnosima. Molim kontakt i cijenu za prvo pravno savjetovanje
gadnel
Posts: 77
Joined: 16/12/2019 09:26

#843 Re: pravni savjet

Post by gadnel »

Pozdrav,

Kupio jedan stan u zgradi koja je u izgradnji, i ona naravno kasni. Citam ovaj ugovor i jedna stvar mi nije skroz jasna - da li se iznos penala racuna od dana kada su nam trebali dati kljuc u ruke, ili ipak pocevsi tek 90 dana nakon tog dana? Ako je ovo drugo haman mi se i ne isplati ganjati dok ne budu jos par mjeseci kasnili.

U ugovoru pise ovo
(1) Prodavac se obavezuje nakon tehnickog prijema, a najkasnije do 01.08.2023.godine, pozvati Kupca da preuzme ključeve predmeta kupovine i pod uslovom da je Kupac uplatio ukupnu kupoprodajnu cijenu uvest će Kupca u posjed predmeta kupovine.

(2) Ukoliko Prodavac ne obezbijedi ulazak u posjed predmetne nekretnine preko 90 dana od ugovorenog roka, ugovorne strane su saglasne da je Prodavac obavezan platiti Kupcu zateznu kamatu od 2% na godišnjem nivou na uplaćeni iznos kupoprodajne cijene, a za cijeli period od kašnjenja u uvođenju Kupca u posjed i to počev od narednog dana po poretku roka od 90 dana od ugovorenog roka uvođenja u posjed, pa do pismene obavijesti (poziva) učinjene od strane Prodavca prema Kupcu da može preuzeti posjed apartmana, garaže i ostave/skijašnice.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#844 Re: pravni savjet

Post by milojicabrzi »

Da, jasno je napisano, 90 dana od predviđenog roka, tj. od 1.8. znači nekad sad ti je počeo teći taj rok.
Malo mi je čudno da je kamata na godišnjem nivou, prije sam vidio da se penali ugovore na određen iznos za svaki mjesec zakašnjenja.

U suštini, najbolje bi bilo da si na vrijeme uselio, pogotovo ako si podstanar, ali ovo njihovo kašnjenje, dođe ti kao vid štednje za opremanje stana, jer 2 % nije malo, ako si uplatio npr. 100 000 KM, 2 hiljade ćeš dobiti, pod uslovom da se može naplatiti, ne znam u kakvom je statusu likvidnosti ta firma.

Jesi li uplatio cijeli iznos i koji je dio grada u pitanju, ako se radi o Sarajevu?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#845 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Pošto očigledno nisi uselio, pravo da zahtijevas kamatu ti je počelo teći od 02.11.
User avatar
Caterpilar
Posts: 167
Joined: 15/09/2023 15:25

#846 Re: pravni savjet

Post by Caterpilar »

kuli1961 wrote: 05/11/2023 11:56 Pošto očigledno nisi uselio, pravo da zahtijevas kamatu ti je počelo teći od 02.11.
Pozz drug , vidim da se razumijes u razne pravne vode, a i ne znam koga bolje da citiram, jedno opšte pitanje iz prakse sad mi nadođe poslije scene na cesti

Kolega vozi teretno vozilo za firmu iz RS i zaustavila ga kantonalna cestovna inspekcija u Federaciji, ugl. imao je neku kaznicu i neku petljaniju oko tahografa gdje ta firma pravi grešku u održavanju nebitno . I poslije mu preko telefona govori njegov šef transporta kao dobro je nismo nikakvu kaznu dobili,ali imat ćemo problem ako inspekcija dođe u sjedište firme pa počnu tražiti papire i sl.

Pitam se , inspeckija , ne federalna , nego čak kantonalna , smije li prismrditi bilo čemu u drugom entitetu :? kontam da ne smije za manje stvari , a kamo li za neke inspekcijske
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#847 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

To je materija teritorijalnog vazenja zakona i stvarne nadleznosti nadleznog inspekcijskog organa.
Ukratko- organi jednog entiteta, ukljujući organ kantona, ne mogu djelovati, postupati, izvrsavati nadleznost na teritoriji drugog entiteta. Ako tog vozaca kantonalna inspekcija nije kaznila, a mogla je, jer je prekrsaj utvrdjen na teritoriji tog kantona/ entiteta, dobro je za vozaca i firmu. Ali, to ih ne sprečava da sadrzaj prekrsaja "dojave" kolegijalnom inspekcijskom organi( ovdje RS), pa da RS nadlezna inspekcija dodje u posjetu toj firmi, jer firma ima sjediste u RS. Naravno, uz uslov da je ono sto je prekrsaj u FBIH/ kanton XY, istovremeno normirano kao prekrsaj u RS.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#848 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Pozdrav

U Tužilaštvu sam dao izjavu povodom krađe mojih dokumenata. Jedan dokument mi je vraćen ,ostali nisu,i tako sam i izjavio u Tužilaštvu. Tužilaštvo je podignulo a Sud potvrdio u cijelosti optužnicu,u u kojoj piše da su mi vraćeni svi dokumenti, što jednostavno nije istina. N epostoji ni dokument koji bi demantirao to da mi nisu vraćeni svi dokumenti. Predaoi sam dopis Tužilaštvu u kojem ih obaviještavam o svemu tome, da je vrlo čudno da neko sebi daje za pravo da sastavi optužnicu u kojoh se navode stvari koje nemaju nikakvog uporiušta. a i tražio sam razgovor kod postupajućeg i Galvnog tužiteljha. Šta mi je činiti ako me ne prime na razgovor, ima li tu osnova za krivičnu prijavu protiv NN lica zbog,laički rečeno, falsifikovanja onoga što sam izjavio?

Pretpostavljam da ja neću biti pozvan na suđenje niti imati informaciju o svemu tome?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#849 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/12/2023 12:08 Pozdrav

U Tužilaštvu sam dao izjavu povodom krađe mojih dokumenata. Jedan dokument mi je vraćen ,ostali nisu,i tako sam i izjavio u Tužilaštvu. Tužilaštvo je podignulo a Sud potvrdio u cijelosti optužnicu,u u kojoj piše da su mi vraćeni svi dokumenti, što jednostavno nije istina. N epostoji ni dokument koji bi demantirao to da mi nisu vraćeni svi dokumenti. Predaoi sam dopis Tužilaštvu u kojem ih obaviještavam o svemu tome, da je vrlo čudno da neko sebi daje za pravo da sastavi optužnicu u kojoh se navode stvari koje nemaju nikakvog uporiušta. a i tražio sam razgovor kod postupajućeg i Galvnog tužiteljha. Šta mi je činiti ako me ne prime na razgovor, ima li tu osnova za krivičnu prijavu protiv NN lica zbog,laički rečeno, falsifikovanja onoga što sam izjavio?

Pretpostavljam da ja neću biti pozvan na suđenje niti imati informaciju o svemu tome?
Pa kad dajes izjavu u tuzilastvu istu potpises na svakoj strani nakon sto su ti dali da je procitas. Sta si tamo izjavio i potpisao pitanje je.

Greske se desavaju. Moguce je. Valjda ce te zvati kao svjedoka.

A, napisi to oko dokumenata i posalji i sudu pozivajuci se na broj predmeta.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#850 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote: 14/12/2023 12:20
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/12/2023 12:08 Pozdrav

U Tužilaštvu sam dao izjavu povodom krađe mojih dokumenata. Jedan dokument mi je vraćen ,ostali nisu,i tako sam i izjavio u Tužilaštvu. Tužilaštvo je podignulo a Sud potvrdio u cijelosti optužnicu,u u kojoj piše da su mi vraćeni svi dokumenti, što jednostavno nije istina. N epostoji ni dokument koji bi demantirao to da mi nisu vraćeni svi dokumenti. Predaoi sam dopis Tužilaštvu u kojem ih obaviještavam o svemu tome, da je vrlo čudno da neko sebi daje za pravo da sastavi optužnicu u kojoh se navode stvari koje nemaju nikakvog uporiušta. a i tražio sam razgovor kod postupajućeg i Galvnog tužiteljha. Šta mi je činiti ako me ne prime na razgovor, ima li tu osnova za krivičnu prijavu protiv NN lica zbog,laički rečeno, falsifikovanja onoga što sam izjavio?

Pretpostavljam da ja neću biti pozvan na suđenje niti imati informaciju o svemu tome?
Pa kad dajes izjavu u tuzilastvu istu potpises na svakoj strani nakon sto su ti dali da je procitas. Sta si tamo izjavio i potpisao pitanje je.

Greske se desavaju. Moguce je. Valjda ce te zvati kao svjedoka.

A, napisi to oko dokumenata i posalji i sudu pozivajuci se na broj predmeta.
znam sta sam izjavio,sta sam potpisao,bas kako i napisah u prethodnom postu,a prije toga i u krim policiji,da mi je vraćen jedan a ostali dokumenti nisu.

Mogu poslati sudu, pozivajući se na broj koji sam dobio u tužilaštvu?


U optužnici, na kraju piše i ovo,"Obzirom na visinu zapriječene kazne za ovo krivično djelo, na osnovu člana 45. stav 2.
tačka h) i člana 350. ZKP FBiH, stavljam zahtjev za izdavanje
KAZNENOG NALOGA

Predlažem da sud nakon što utvrdi krivicu optuženog,presudom izda
kazneni nalog u skladu sa optužnicom i utvrdi mu kaznu zatvora u trajanju od 4 (četiri) mjeseca,
koja kazna se neće izvršiti ako u roku od 1 (jedne) godine od pravosnažnosti presude ne učini novo krivično djelo".

Znači li to da neće biti suđenja,bez mogućnosti mog prisustva,kao svjedoka, ili oštećene osobe?
Post Reply