pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#851 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

kakavdanakneiskustvu wrote: 14/12/2023 13:43 Znači li to da neće biti suđenja,bez mogućnosti mog prisustva,kao svjedoka, ili oštećene osobe?
To ti je otprilike skraceno sudjenje da se ne sprovodi citav postupak.

Ti direktno sudu i tuzilastvu napisi da tuzilastvo treba da uredi kazneni nalog u skladu sa cinjenicama ili saljes prituzby diciplinskom tuziocu za nemar u vrsenju sluzbe.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#852 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Haris.ba wrote: 14/12/2023 14:50
kakavdanakneiskustvu wrote: 14/12/2023 13:43 Znači li to da neće biti suđenja,bez mogućnosti mog prisustva,kao svjedoka, ili oštećene osobe?
To ti je otprilike skraceno sudjenje da se ne sprovodi citav postupak.

Ti direktno sudu i tuzilastvu napisi da tuzilastvo treba da uredi kazneni nalog u skladu sa cinjenicama ili saljes prituzby diciplinskom tuziocu za nemar u vrsenju sluzbe.
tužilaštvu sam pisao,nisam spominjao to da ću pisati disciplinskom tužiocu

hvala
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#853 Re: pravni savjet

Post by toska »

Postoji li mogućnost ponovnog pokretanja izgubljenog parničnog postupka (novčano), pravosnažno, na osnovu novih dokaza koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#854 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

toska wrote: 10/01/2024 22:17 Postoji li mogućnost ponovnog pokretanja izgubljenog parničnog postupka (novčano), pravosnažno, na osnovu novih dokaza koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja?
Moras biti malo precizniji: pišeš- novi dokazi "koje je sud u prijašnjim, sličnim postupcima uvažavao, ali nisu iskorišteni iz neznanja".
Ako ne griješim, radi se o nekom ili nekim drugim postupcima, ne o tvom postupku, a u tim postupcima, stranke iz tih postupaka su izvele te dokaze?
Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan, slijedi drugo, po meni ključno pitanje:
U vrijeme kada se vodio tvoj postupak, da li si znao za postojanje tih dokaza i da li su oni direktno primjenjivi u tvom postupku?
Ako nisi znao za postojanje tih dokaza, koji bi moguće doveli do drugačijeg ishoda tvog postupka, postoji mogućnost ponavljanja postupka. Relevantni su sljedeće odredbe ZPP FBiH (Zakon o parničnom postupku F BiH
https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... tupku.html

Član 255. tačka 9.:
Postupak koji je odlukom suda pravomoćno završen može se na prijedlog stranke ponoviti:
9) ako stranka sazna za nove činjenice ili nađe ili stekne mogućnost da upotrijebi nove dokaze na osnovu kojih je za stranku mogla biti donesena povoljnija odluka da su te činjenice ili dokazi bili upotrijebljeni u prijašnjem postupku.
Vodi računa o tome šta se smatra "novim dokazom"- to je onaj dokaz koji je postojao u vrijeme vodjenja konkretnog postupka, ali se za njegovo postojanje nije znalo, pa se nije izveo, ili se za njega znalo, ali usljed nekih objektivnih okolnosti (veliki borj mogućnosti, besmisleno za objašnjavanje) taj dokaz nije mogao izvesti/upotrijebiti.
Dakle, da bi ovaj dokaz mogao biti osnov ponavljanja postupka, moras sud uvjeriti/dokazati ispunjenje prethodno napisanog- da za njega objektivno nisi znao tokom postupka, da ti je postao poznat/dostupan tek po okončanju postupka, pa ga nisi mogao iskoristiti.
Svakako vidi i odredbu člana 256. stav 2 ZPP
Ako je i ovaj uslov zadovoljen, prvenstveno vodi računa o rokovima za podnošenje prijedloga za ponavljanje postupka:
Član 257. stav 1. tačka 5 ZPP: subjektivni rok:
Prijedlog za ponavljanje postupka podnosi se u roku od 30 dana, i to:
5) u slučajevima iz člana 255. tač. 6., 7., 8. i 9. ovog zakona od dana kada je stranka mogla iznijeti sudu nove činjenice, odnosno nova dokazna sredstva.
Dakle, rok je 30 dana od dana saznanja za postojanje tog dokaza.
Uzmi u obzir i specifično računanje subjektivnog roka- čl.257 .stav 2:
(2) Ako bi rok određen u stavu 1. ovog člana počeo teći prije nego što je odluka postala pravomoćna, taj će se rok računati od pravomoćnosti odluke ako protiv nje nije bio izjavljen pravni lijek, odnosno od dostave pravomoćne odluke višeg suda izrečene u posljednjem stepenu.
Ali, postoji i objektivni rok:
član 257. stav 3:
Nakon što protekne rok od pet godina od dana kad je odluka postala pravomoćna, prijedlog za ponavljanje postupka ne može se podnijeti, osim ako se ponavljanje traži iz razloga navedenih u članu 255. tač. 2. i 3. ovog zakona.
Dakle, po proteku 5 godina od pravosnažnosti, nema ponavljanja postupka iz osnova novog dokaza.
Procijeni da li se "uklapaš" u ove norme, i ako smatraš da ima uslova, što prije angažuj advokata, jer, uz svo uvažavanje, sumnjam da ćeš sam moći napisati valjan prijedlog za ponavljanje postupka.
Sretno!
toska
Posts: 2991
Joined: 26/09/2016 14:08

#855 Re: pravni savjet

Post by toska »

@kuli1961 sve kako si pretpostavio :thumbup:

Znači krajni rok je 5 godina, a 30 dana po saznanju o novim dokazima (to sud baš ne može znati tačno?).
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#856 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Tako je.
User avatar
ljevoruki
Posts: 4754
Joined: 20/05/2011 22:49

#857 Re: pravni savjet

Post by ljevoruki »

Treba mi preporuka za advokata u Sarajevu koji tecno govori njemacki jezik.
Hvala
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#858 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

ljevoruki wrote: 17/01/2024 12:06 Treba mi preporuka za advokata u Sarajevu koji tecno govori njemacki jezik.
Hvala
Feraget Ifet, nema greške
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#859 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Koji propis uredjuje izgradnju u vodozastitnim zonama u Sarajevu. Znam za odluku o vodozastitnim zonama, ali tamo ima samo opis zona.

Zanima me koji se objekti mogu graditi u 3 i 4.zoni konkretno.
gadnel
Posts: 77
Joined: 16/12/2019 09:26

#860 Re: pravni savjet

Post by gadnel »

gadnel wrote: 04/11/2023 22:23 Pozdrav,

Kupio jedan stan u zgradi koja je u izgradnji, i ona naravno kasni. Citam ovaj ugovor i jedna stvar mi nije skroz jasna - da li se iznos penala racuna od dana kada su nam trebali dati kljuc u ruke, ili ipak pocevsi tek 90 dana nakon tog dana? Ako je ovo drugo haman mi se i ne isplati ganjati dok ne budu jos par mjeseci kasnili.

U ugovoru pise ovo
(1) Prodavac se obavezuje nakon tehnickog prijema, a najkasnije do 01.08.2023.godine, pozvati Kupca da preuzme ključeve predmeta kupovine i pod uslovom da je Kupac uplatio ukupnu kupoprodajnu cijenu uvest će Kupca u posjed predmeta kupovine.

(2) Ukoliko Prodavac ne obezbijedi ulazak u posjed predmetne nekretnine preko 90 dana od ugovorenog roka, ugovorne strane su saglasne da je Prodavac obavezan platiti Kupcu zateznu kamatu od 2% na godišnjem nivou na uplaćeni iznos kupoprodajne cijene, a za cijeli period od kašnjenja u uvođenju Kupca u posjed i to počev od narednog dana po poretku roka od 90 dana od ugovorenog roka uvođenja u posjed, pa do pismene obavijesti (poziva) učinjene od strane Prodavca prema Kupcu da može preuzeti posjed apartmana, garaže i ostave/skijašnice.
Pozdrav svima, da opet postavim ovo svoje starije pitanje, sa novim informacijama :)

Zgrada je u KS, i još uvijek je u izgradnji, tu se ništa nije promijenilo. Trebalo bi u idućih par sedmica završiti i konačno da dobijem ključ u ruke.

Danas sam spomenuo kratko agentu ovo, rekao mi je da ako želim naplatiti penale trebam poslati obavijest poštom.
Da li neko zna kako to formalno treba izgledati?

Da li se zatezna kamata kakva je gore opisana može pretvoriti u (2% * cijena_stana) / 365 = oko 10 KM dnevno? Jer do danas kasne oko 100 dana, pa bi bilo oko 1000 KM, ili ipak ima drugi način kalkulacije?
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#861 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

gadnel wrote: 06/02/2024 22:51
gadnel wrote: 04/11/2023 22:23 Pozdrav,

Kupio jedan stan u zgradi koja je u izgradnji, i ona naravno kasni. Citam ovaj ugovor i jedna stvar mi nije skroz jasna - da li se iznos penala racuna od dana kada su nam trebali dati kljuc u ruke, ili ipak pocevsi tek 90 dana nakon tog dana? Ako je ovo drugo haman mi se i ne isplati ganjati dok ne budu jos par mjeseci kasnili.

U ugovoru pise ovo
(1) Prodavac se obavezuje nakon tehnickog prijema, a najkasnije do 01.08.2023.godine, pozvati Kupca da preuzme ključeve predmeta kupovine i pod uslovom da je Kupac uplatio ukupnu kupoprodajnu cijenu uvest će Kupca u posjed predmeta kupovine.

(2) Ukoliko Prodavac ne obezbijedi ulazak u posjed predmetne nekretnine preko 90 dana od ugovorenog roka, ugovorne strane su saglasne da je Prodavac obavezan platiti Kupcu zateznu kamatu od 2% na godišnjem nivou na uplaćeni iznos kupoprodajne cijene, a za cijeli period od kašnjenja u uvođenju Kupca u posjed i to počev od narednog dana po poretku roka od 90 dana od ugovorenog roka uvođenja u posjed, pa do pismene obavijesti (poziva) učinjene od strane Prodavca prema Kupcu da može preuzeti posjed apartmana, garaže i ostave/skijašnice.
Pozdrav svima, da opet postavim ovo svoje starije pitanje, sa novim informacijama :)

Zgrada je u KS, i još uvijek je u izgradnji, tu se ništa nije promijenilo. Trebalo bi u idućih par sedmica završiti i konačno da dobijem ključ u ruke.

Danas sam spomenuo kratko agentu ovo, rekao mi je da ako želim naplatiti penale trebam poslati obavijest poštom.
Da li neko zna kako to formalno treba izgledati?

Da li se zatezna kamata kakva je gore opisana može pretvoriti u (2% * cijena_stana) / 365 = oko 10 KM dnevno? Jer do danas kasne oko 100 dana, pa bi bilo oko 1000 KM, ili ipak ima drugi način kalkulacije?
Ako ti se ne žuri, ne uzimaj ključ dok zgrada ne dobije upotrebnu dozvolu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#862 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Kako osoba koja je u krivičnom postupku oštećena strana može znati ishod tog postupka pošto nije dobila poziv za glavno ročište?
User avatar
JMGuti
Posts: 369
Joined: 26/04/2010 23:25

#863 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 25/02/2024 19:18 Kako osoba koja je u krivičnom postupku oštećena strana može znati ishod tog postupka pošto nije dobila poziv za glavno ročište?
Osobama u svojstvu oštećenih se šalje presuda na kućnu adresu nakon što sud istu donese i objavi, a naknadno se također šalje i obavijest o pravosnažnosti presude.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#864 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 28/02/2024 15:55
kakavdanakneiskustvu wrote: 25/02/2024 19:18 Kako osoba koja je u krivičnom postupku oštećena strana može znati ishod tog postupka pošto nije dobila poziv za glavno ročište?
Osobama u svojstvu oštećenih se šalje presuda na kućnu adresu nakon što sud istu donese i objavi, a naknadno se također šalje i obavijest o pravosnažnosti presude.
šta ako oštećena strana nije zadovoljna onime što je navedeno u optužnici,a koju je pročitao putem stranice Tužilaštva i koja ne odgovara onome što je oštećena strana izjavila u Tužilaštvu, a oštećena strana nije dobila poziv za glavno ročište?
User avatar
JMGuti
Posts: 369
Joined: 26/04/2010 23:25

#865 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 28/02/2024 16:42
JMGuti wrote: 28/02/2024 15:55
kakavdanakneiskustvu wrote: 25/02/2024 19:18 Kako osoba koja je u krivičnom postupku oštećena strana može znati ishod tog postupka pošto nije dobila poziv za glavno ročište?
Osobama u svojstvu oštećenih se šalje presuda na kućnu adresu nakon što sud istu donese i objavi, a naknadno se također šalje i obavijest o pravosnažnosti presude.
šta ako oštećena strana nije zadovoljna onime što je navedeno u optužnici,a koju je pročitao putem stranice Tužilaštva i koja ne odgovara onome što je oštećena strana izjavila u Tužilaštvu, a oštećena strana nije dobila poziv za glavno ročište?
Pa u suštini ništa. Onda kada sud potvrdi optužnicu, optuženi se u Kps fazi kod sudije za prethodno saslušanje izjasni da li je kriv ili ne, pa se nakon izjašnjenja prelazi u K fazu i u slučaju izjašnjenja optuženog da nije kriv, zakazuje se glavni pretres i tu proces teče svojim tokom i na njega ne možeš uticati. Vrlo je važno reći i to da to što ti dosad nisi dobio poziv kao svjedok, ne mora značiti da ga uopće nećeš dobiti, moguće je da je zakazano tek prvo ročište na kojem će Tužilaštvo, a možda i odbrana, predlagati dokaze, između ostalog i one za saslušanje svjedoka.

Međutim ja tebi ne mogu dati konkretniji odgovor jer ne znam detalje. Moguće je da je sud vratio optužnicu Tužilaštvu i odbio dio iz iste, pa nisi zadovoljan s onim što je navedeno u novoj optužnici, moguće je da neke stvari Tužilaštvo ne može ni dokazati pa ih ne navodi u optužnici, veliki je broj razloga zbog kojih se može desiti da ista ne odgovara onome što ti smatraš da je tačno.

U svakom slučaju, ukoliko te sud pozove kao svjedoka na prijedlog tužilaštva, bićeš upitan i o tome da li prema optuženom postavljaš imovinsko-pravni zahtjev, da nadoknadiš materijalnu ili nematerijalnu štetu, ukoliko odgovoriš potvrdno, podnosiš imovinsko-pravni zahtjev po kojem sud odlučuje ukoliko optuženog oglasi krivim, ili u krajnjem slučaju, ukoliko nikad ni ne dobiješ poziv, sud će te kao oštećenu stranku u postupku na osnovu člana 212 stav 3 Zkp-a uputiti da svoj imovinsko-pravni zahtjev ostvariš putem parničnog postupka. To se može desiti ukoliko optuženi nakon izjašnjenja ipak odluči priznati krivnju, pa se samim time svjedoci ne saslušavaju, već se čitaju materijalni dokazi a po potrebi i izjave date pred Policijskim upravama ili u samom Tužilaštvu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#866 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 28/02/2024 23:37
kakavdanakneiskustvu wrote: 28/02/2024 16:42
JMGuti wrote: 28/02/2024 15:55

Osobama u svojstvu oštećenih se šalje presuda na kućnu adresu nakon što sud istu donese i objavi, a naknadno se također šalje i obavijest o pravosnažnosti presude.
šta ako oštećena strana nije zadovoljna onime što je navedeno u optužnici,a koju je pročitao putem stranice Tužilaštva i koja ne odgovara onome što je oštećena strana izjavila u Tužilaštvu, a oštećena strana nije dobila poziv za glavno ročište?
Pa u suštini ništa. Onda kada sud potvrdi optužnicu, optuženi se u Kps fazi kod sudije za prethodno saslušanje izjasni da li je kriv ili ne, pa se nakon izjašnjenja prelazi u K fazu i u slučaju izjašnjenja optuženog da nije kriv, zakazuje se glavni pretres i tu proces teče svojim tokom i na njega ne možeš uticati. Vrlo je važno reći i to da to što ti dosad nisi dobio poziv kao svjedok, ne mora značiti da ga uopće nećeš dobiti, moguće je da je zakazano tek prvo ročište na kojem će Tužilaštvo, a možda i odbrana, predlagati dokaze, između ostalog i one za saslušanje svjedoka.

Međutim ja tebi ne mogu dati konkretniji odgovor jer ne znam detalje. Moguće je da je sud vratio optužnicu Tužilaštvu i odbio dio iz iste, pa nisi zadovoljan s onim što je navedeno u novoj optužnici, moguće je da neke stvari Tužilaštvo ne može ni dokazati pa ih ne navodi u optužnici, veliki je broj razloga zbog kojih se može desiti da ista ne odgovara onome što ti smatraš da je tačno.

U svakom slučaju, ukoliko te sud pozove kao svjedoka na prijedlog tužilaštva, bićeš upitan i o tome da li prema optuženom postavljaš imovinsko-pravni zahtjev, da nadoknadiš materijalnu ili nematerijalnu štetu, ukoliko odgovoriš potvrdno, podnosiš imovinsko-pravni zahtjev po kojem sud odlučuje ukoliko optuženog oglasi krivim, ili u krajnjem slučaju, ukoliko nikad ni ne dobiješ poziv, sud će te kao oštećenu stranku u postupku na osnovu člana 212 stav 3 Zkp-a uputiti da svoj imovinsko-pravni zahtjev ostvariš putem parničnog postupka. To se može desiti ukoliko optuženi nakon izjašnjenja ipak odluči priznati krivnju, pa se samim time svjedoci ne saslušavaju, već se čitaju materijalni dokazi a po potrebi i izjave date pred Policijskim upravama ili u samom Tužilaštvu.
Oštećena strana je dala izjavu u Tužilaštvu i u izjavi stoji da su mu ukradeni dokumenti, da je dio dokumenata vraćen a dio nije i tako i stoji u izjavi. Tužilaštvo podignulo i Sud potvrdio optužnicu u kojoj stoji da su oštećenoj strani vraćeni svi dokumenti. Oštećena strana poslala podnesak Tužilaštvu kojime traži prepravljanje optužnice,o tome obaviješten i Sud. Tužilaštvo odgovorilo da je napravljen previd i da će prepravljena optužnica biti pročitana na glavnom ročištu, koje je za nekolikio dana,za koji nisam dobio poziv iako sam tražio od Suda da budem prisutan, baš zbog nevjerovanja da će Tužilaštvo prepraviti optužnicu.
User avatar
JMGuti
Posts: 369
Joined: 26/04/2010 23:25

#867 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 29/02/2024 08:19 Oštećena strana je dala izjavu u Tužilaštvu i u izjavi stoji da su mu ukradeni dokumenti, da je dio dokumenata vraćen a dio nije i tako i stoji u izjavi. Tužilaštvo podignulo i Sud potvrdio optužnicu u kojoj stoji da su oštećenoj strani vraćeni svi dokumenti. Oštećena strana poslala podnesak Tužilaštvu kojime traži prepravljanje optužnice,o tome obaviješten i Sud. Tužilaštvo odgovorilo da je napravljen previd i da će prepravljena optužnica biti pročitana na glavnom ročištu, koje je za nekolikio dana,za koji nisam dobio poziv iako sam tražio od Suda da budem prisutan, baš zbog nevjerovanja da će Tužilaštvo prepraviti optužnicu.
Ok, hvala na detaljima. Pa u tom slučaju to je sasvim jasno, imaš pravo da prisustvuješ bez poziva jer su to javna suđenja. Valjda znaš u koliko je sati ročište zakazano, dođi 10-ak minuta ranije, kada daktilograf u sudnicu pozove tužioca, branitelja i optuženog, uđi zajedno s njima i obrazloži sudiji da si tu u svojstvu javnosti. Ponesi ličnu kartu i to je to.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#868 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 29/02/2024 08:35
kakavdanakneiskustvu wrote: 29/02/2024 08:19 Oštećena strana je dala izjavu u Tužilaštvu i u izjavi stoji da su mu ukradeni dokumenti, da je dio dokumenata vraćen a dio nije i tako i stoji u izjavi. Tužilaštvo podignulo i Sud potvrdio optužnicu u kojoj stoji da su oštećenoj strani vraćeni svi dokumenti. Oštećena strana poslala podnesak Tužilaštvu kojime traži prepravljanje optužnice,o tome obaviješten i Sud. Tužilaštvo odgovorilo da je napravljen previd i da će prepravljena optužnica biti pročitana na glavnom ročištu, koje je za nekolikio dana,za koji nisam dobio poziv iako sam tražio od Suda da budem prisutan, baš zbog nevjerovanja da će Tužilaštvo prepraviti optužnicu.
Ok, hvala na detaljima. Pa u tom slučaju to je sasvim jasno, imaš pravo da prisustvuješ bez poziva jer su to javna suđenja. Valjda znaš u koliko je sati ročište zakazano, dođi 10-ak minuta ranije, kada daktilograf u sudnicu pozove tužioca, branitelja i optuženog, uđi zajedno s njima i obrazloži sudiji da si tu u svojstvu javnosti. Ponesi ličnu kartu i to je to.
Nisam dobio poziv, očito sudija misli da ne trebam prisustvovati. Ne bih da doživim situaciju da mi se ne dopusti da prisustvujem ročištu. Znam u koliko je sati. Zanima me samo da li će Tužilaštvo zaista prepraviti optužnicu, i kakva će presuda biti.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#869 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

Ne bavim se krivicnim pravom vec jako dugo, no poznati su mi (jer tako moram) neki osnovni principi.
U suštini, uloga i položaj oštećenog u krivičnom postupku se svodi na figuru, samo milimetar "jača" od publike. Normativno, ima pravo da prisustvuje pretresu, da bude saslušan kao svjedok- ako bude kao takav predložen i ako sud usvoji taj prijedlog, te da zahtijeva naknadu štete (imovinskopravni zahtjev) ako je nastala izvršenjem krivičnog djela. U fazi istrage, ima jos neka druga prava, ali to je sve mrtvo slovo na papiru. U biti, ništa, loš položaj, "dva grama jači od vode".
Kako god bilo, IMA NEOTUDJIVO PRAVO da prisustvuje pretresu u svojstvu oštećenog i SUD GA MORA UPRAVO U TOM SVOJSTVU POZVATI NA PRETRES.
U konkretnoj situaciji, cni mi se da je tužilaštvo shvatilo grešku, potvrdilo da ce optužnica biti korigovana na pretresu, a da li ce- ne znam.

Ukoliko ne dodje do korekcije optužnice, utoliko je važno prisustvo oštećenog, za koga ne vidim apsolutno nikakve prepreke da na pretresu izričito traži ovo korigovanje(ako nista drugo da i sud vidi grešku tužilaštva). Ova "intervencija" oštećenog vjerovatno nije normirana ZKP-om, ali ne vidim joj smetnju, jer oštećeni, načelno, prisustvom na pretresu ima priliku da štiti svoja prava i legitmne interese u krivičnom postupku i nije dužan da snosi negativne posljedice grešaka tužilaštva, koje se vrlo lako time prenesu i na odluku suda.
Prema tome, a kako je vec receno, ti se pojavi na pretresu, ali NE U SVOJSTVU PUBLIKE, vec oštećenog, od sudije/predsjednika vijeca (ne znam sastav
suda) traži da ti se omoguci prisustvo pretresu u tom svojstvu i na mjestu određenom za oštećene- nikako publika i ako treba- traži od tužilaštva da odmah na početku pretresa koriguje činjenicni opis optužnice. Mozda ce sudija ili tužilac pokušati da te ućutkaju, spriječe da to tražiš, ali im jasno i glasno reci (trebalo bi da se pretresi snimaju) da sadržina optužnice : vraćeni "svi" dokumenti" ili "dio dokumenata- to i to". za tebe proizvodi BITNE a različite pravne posljedice.
User avatar
JMGuti
Posts: 369
Joined: 26/04/2010 23:25

#870 Re: pravni savjet

Post by JMGuti »

kakavdanakneiskustvu wrote: 29/02/2024 08:48
JMGuti wrote: 29/02/2024 08:35
kakavdanakneiskustvu wrote: 29/02/2024 08:19 Oštećena strana je dala izjavu u Tužilaštvu i u izjavi stoji da su mu ukradeni dokumenti, da je dio dokumenata vraćen a dio nije i tako i stoji u izjavi. Tužilaštvo podignulo i Sud potvrdio optužnicu u kojoj stoji da su oštećenoj strani vraćeni svi dokumenti. Oštećena strana poslala podnesak Tužilaštvu kojime traži prepravljanje optužnice,o tome obaviješten i Sud. Tužilaštvo odgovorilo da je napravljen previd i da će prepravljena optužnica biti pročitana na glavnom ročištu, koje je za nekolikio dana,za koji nisam dobio poziv iako sam tražio od Suda da budem prisutan, baš zbog nevjerovanja da će Tužilaštvo prepraviti optužnicu.
Ok, hvala na detaljima. Pa u tom slučaju to je sasvim jasno, imaš pravo da prisustvuješ bez poziva jer su to javna suđenja. Valjda znaš u koliko je sati ročište zakazano, dođi 10-ak minuta ranije, kada daktilograf u sudnicu pozove tužioca, branitelja i optuženog, uđi zajedno s njima i obrazloži sudiji da si tu u svojstvu javnosti. Ponesi ličnu kartu i to je to.
Nisam dobio poziv, očito sudija misli da ne trebam prisustvovati. Ne bih da doživim situaciju da mi se ne dopusti da prisustvujem ročištu. Znam u koliko je sati. Zanima me samo da li će Tužilaštvo zaista prepraviti optužnicu, i kakva će presuda biti.
Pa dobit ćeš ga, ali za prvo ročište nećeš (ako je to prvo). Na prvom glavnom pretresu tužilac čita optužnicu, predlaže dokaze, optuženi se izjašnjava ima li primjedbi na iste pa onda on ili njegov branitelj ako ga ima, se izjašnjava da li će iznosisti svoj koncept i precizirati dokazne prijedloge isti dan, ili nakon što tužitelj izvede svoje dokaze. Nakon toga sudija zakaže nastavak glavnog pretresa u predmetnoj krivično-pravnoj stvari, prisutne obavijesti usmeno i onda poziva predložene svjedoke.

A to da će ti neko zabraniti da prisustvuješ ročištu, to se neće desiti. Oštećen si u toj krivično-pravnoj stvari i sasvim sigurno ti neće niko ni prigovoriti što se nalaziš u sudnici, kamoli da ti zabrani.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#871 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote: 29/02/2024 11:13 Ne bavim se krivicnim pravom vec jako dugo, no poznati su mi (jer tako moram) neki osnovni principi.
U suštini, uloga i položaj oštećenog u krivičnom postupku se svodi na figuru, samo milimetar "jača" od publike. Normativno, ima pravo da prisustvuje pretresu, da bude saslušan kao svjedok- ako bude kao takav predložen i ako sud usvoji taj prijedlog, te da zahtijeva naknadu štete (imovinskopravni zahtjev) ako je nastala izvršenjem krivičnog djela. U fazi istrage, ima jos neka druga prava, ali to je sve mrtvo slovo na papiru. U biti, ništa, loš položaj, "dva grama jači od vode".
Kako god bilo, IMA NEOTUDJIVO PRAVO da prisustvuje pretresu u svojstvu oštećenog i SUD GA MORA UPRAVO U TOM SVOJSTVU POZVATI NA PRETRES.
U konkretnoj situaciji, cni mi se da je tužilaštvo shvatilo grešku, potvrdilo da ce optužnica biti korigovana na pretresu, a da li ce- ne znam.

Ukoliko ne dodje do korekcije optužnice, utoliko je važno prisustvo oštećenog, za koga ne vidim apsolutno nikakve prepreke da na pretresu izričito traži ovo korigovanje(ako nista drugo da i sud vidi grešku tužilaštva). Ova "intervencija" oštećenog vjerovatno nije normirana ZKP-om, ali ne vidim joj smetnju, jer oštećeni, načelno, prisustvom na pretresu ima priliku da štiti svoja prava i legitmne interese u krivičnom postupku i nije dužan da snosi negativne posljedice grešaka tužilaštva, koje se vrlo lako time prenesu i na odluku suda.
Prema tome, a kako je vec receno, ti se pojavi na pretresu, ali NE U SVOJSTVU PUBLIKE, vec oštećenog, od sudije/predsjednika vijeca (ne znam sastav
suda) traži da ti se omoguci prisustvo pretresu u tom svojstvu i na mjestu određenom za oštećene- nikako publika i ako treba- traži od tužilaštva da odmah na početku pretresa koriguje činjenicni opis optužnice. Mozda ce sudija ili tužilac pokušati da te ućutkaju, spriječe da to tražiš, ali im jasno i glasno reci (trebalo bi da se pretresi snimaju) da sadržina optužnice : vraćeni "svi" dokumenti" ili "dio dokumenata- to i to". za tebe proizvodi BITNE a različite pravne posljedice.
Mozda nisam najdetaljnije objasnio,pa da opet napišem

Dao sam izjavu u Tužilaštvu, u kojoj stoji da sam izjavio da su mi nestali dokumenti,da ih je mogla uzeti samo osoba koja ima ključ od stana i da mi je vraćen dio dokumenata a dio nije vraćen. U decembru na stranici Tužilaštva sam pročitao da je isto podiglo a Sud povtrdio optužnicu u kojoj piše da su mi vraćeni svi dokumenti. Nakon toga sam se obratio Tužilaštvu, tražio razgovor kod postupajućeg tužioca, nisam primljen, predao podnesak kojim obaviještavam Tužilaštvo da ne postoji dokaz koji bi demantirao to što sam naveo u podnesku, da mi nisu vraćeni svi dokumenti,kako stoji u izjavi koju sam dao. O tome sam obavijestio i Sud.

Tužilaštvo mi je odgovorilo da je učinjen previd i da će prepravljena ,korigovana optužnica biti pročitana na glavnom pretresu. Predao sam podnesak Sudu kojim sam tražio moje prisustvo na pretresu. Na stranici Suda sam vidio datum pretresa, otišao do pisarnice i dobio info da ja neću dobiti poziv, uz riječi da to nije zadnji pretres,a na moje riječi da sam tražio da dobijem poziv, rečeno mi je da dođem taj dan desetak minuta ranije pa će osoba iz pisarnice Suda nazvati sudiju i pitati da li ja mogu prisustvovati. Mogao bih se naći u nezgodnoj poziciji ako na samom ulazu u zgradu Suda na pitanje sudskih policajaca gdje trebam, ja kažem da trebam na ročište ali da nemam poziv. Ja ne znam, i neću da vjerujem u to da to nije zadnje ročište, a i ne vidim razlog zbog čega bi vjerovao u to da će optužnica biti korigovana, kada je ili nečijim javašlukom, ili nečijom korupcijom, ili boga pitah zbog čega, Sudu poslana optužnica koja nema veze sa onime šta sam ja izjavio
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#872 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

JMGuti wrote: 29/02/2024 11:56
kakavdanakneiskustvu wrote: 29/02/2024 08:48
JMGuti wrote: 29/02/2024 08:35

Ok, hvala na detaljima. Pa u tom slučaju to je sasvim jasno, imaš pravo da prisustvuješ bez poziva jer su to javna suđenja. Valjda znaš u koliko je sati ročište zakazano, dođi 10-ak minuta ranije, kada daktilograf u sudnicu pozove tužioca, branitelja i optuženog, uđi zajedno s njima i obrazloži sudiji da si tu u svojstvu javnosti. Ponesi ličnu kartu i to je to.
Nisam dobio poziv, očito sudija misli da ne trebam prisustvovati. Ne bih da doživim situaciju da mi se ne dopusti da prisustvujem ročištu. Znam u koliko je sati. Zanima me samo da li će Tužilaštvo zaista prepraviti optužnicu, i kakva će presuda biti.
Pa dobit ćeš ga, ali za prvo ročište nećeš (ako je to prvo). Na prvom glavnom pretresu tužilac čita optužnicu, predlaže dokaze, optuženi se izjašnjava ima li primjedbi na iste pa onda on ili njegov branitelj ako ga ima, se izjašnjava da li će iznosisti svoj koncept i precizirati dokazne prijedloge isti dan, ili nakon što tužitelj izvede svoje dokaze. Nakon toga sudija zakaže nastavak glavnog pretresa u predmetnoj krivično-pravnoj stvari, prisutne obavijesti usmeno i onda poziva predložene svjedoke.

A to da će ti neko zabraniti da prisustvuješ ročištu, to se neće desiti. Oštećen si u toj krivično-pravnoj stvari i sasvim sigurno ti neće niko ni prigovoriti što se nalaziš u sudnici, kamoli da ti zabrani.
Već je u januaru bilo ročište o izjašnjenju o krivnji,optužena osoba se izjasnila da se ne osjeća krivom, je li na to misliš kada ovo objašnjavaš?

Može li na ovom ročištu, glavnom pretresu, kako piše na stranici Suda, biti sve završeno, a da ja nemam pojma da li je optužnica korigovana?

Već napisah u prethodnom postu, od strane sudskih policajaca ću biti upitan gdje trebam,kako ću doći do sudnice kada nemam poziv,a osobito ako osoba iz pisarnice koja mi je rekla da dođem ranije da ona nazove sudiju i upita da li mogu i ja prisustvovati, mi odgovori da je sudija rekao da ne mogu prisustvovati?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#873 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

U prethodnom postu, od 18,11 sati si dao dovoljno cinjenica. Prsto ne mogu da vjerujem da ti sud svjesno nije upitio poziv, a iz napisanog zakljucujem da ce te mozda zvati na posljednji.. a koji je to posljednji, pitam se, nakon 30+ godina "petljanja za zakonom"???? Kako to sudija zna koji je to stvarno posljednji????? Na takvo, a opisano postupanje suda, zaista nemam sta reci, osim da veceg javasluka nisam ni cuo ni vidio, a cuo i vidio sam zaista svasta- naravno ukoliko si tacno prenio sta ti je receno!

Kolega iz pret-prethodnog posta @JMGuti je u pravu, MORAJU TE ZVATI POZIVOM na prvi pretres, a na ostale se smatras obavijestenim ,jer na kraju tekuceg pretresa sudija usmeno odredjuje datum narednog pretresa, pa se smatra da si pozvan.. kao u parnici, to iskustvo, nazalost, vec imas.
Problem sa sudskom policijom- ako te budu sprecavali, sto je moguce i legitmno, jer nemas poziv, insistiraj da zovu i da se sudija izricito izjasni-neposredno face to face (tako sto ces traziti da te odvedu pred sudiju) ili telefonom na portirnici- da ti izricito ne dozvoljava prisustvo u svojstvu oštećenog. Mislim da te ne ne moze sprijeciti, kao sto ne moze sprijeciti obicnu publiku, ako na sudjenju nije izricito iskljucena javnost.

Imas jos jednu mogucnost a to je da napises, uljudan, pristojan mail sudiji-. a mail adresa je u formatu
[email protected] znas te generalije sudije
tako sto ces se predstaviti, navesti broj spisa (ako ga znas), prezime okrivljenog/e , naglasiti da si ti oštećeni u tom predmetu i da ces doci na pretres iako ti propustom suda nije dostavljen poziv za taj i taj datum.
Ja ne bih nista vise pisao, besmisleno je, isto kao i sam mail., ali ocito je to sve sto mozes uraditi.
Prosto ne mogu da vjerujem kako se sud/ija ponasa...!!!!!!!
Sasvim je razumljivo zasto gradjani BIH nemaju nimalo povjerenja u pravosudje...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58796
Joined: 03/08/2010 19:04

#874 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote: 29/02/2024 22:04 U prethodnom postu, od 18,11 sati si dao dovoljno cinjenica. Prsto ne mogu da vjerujem da ti sud svjesno nije upitio poziv, a iz napisanog zakljucujem da ce te mozda zvati na posljednji.. a koji je to posljednji, pitam se, nakon 30+ godina "petljanja za zakonom"???? Kako to sudija zna koji je to stvarno posljednji????? Na takvo, a opisano postupanje suda, zaista nemam sta reci, osim da veceg javasluka nisam ni cuo ni vidio, a cuo i vidio sam zaista svasta- naravno ukoliko si tacno prenio sta ti je receno!

Kolega iz pret-prethodnog posta @JMGuti je u pravu, MORAJU TE ZVATI POZIVOM na prvi pretres, a na ostale se smatras obavijestenim ,jer na kraju tekuceg pretresa sudija usmeno odredjuje datum narednog pretresa, pa se smatra da si pozvan.. kao u parnici, to iskustvo, nazalost, vec imas.
Problem sa sudskom policijom- ako te budu sprecavali, sto je moguce i legitmno, jer nemas poziv, insistiraj da zovu i da se sudija izricito izjasni-neposredno face to face (tako sto ces traziti da te odvedu pred sudiju) ili telefonom na portirnici- da ti izricito ne dozvoljava prisustvo u svojstvu oštećenog. Mislim da te ne ne moze sprijeciti, kao sto ne moze sprijeciti obicnu publiku, ako na sudjenju nije izricito iskljucena javnost.

Imas jos jednu mogucnost a to je da napises, uljudan, pristojan mail sudiji-. a mail adresa je u formatu
[email protected] znas te generalije sudije
tako sto ces se predstaviti, navesti broj spisa (ako ga znas), prezime okrivljenog/e , naglasiti da si ti oštećeni u tom predmetu i da ces doci na pretres iako ti propustom suda nije dostavljen poziv za taj i taj datum.
Ja ne bih nista vise pisao, besmisleno je, isto kao i sam mail., ali ocito je to sve sto mozes uraditi.
Prosto ne mogu da vjerujem kako se sud/ija ponasa...!!!!!!!
Sasvim je razumljivo zasto gradjani BIH nemaju nimalo povjerenja u pravosudje...
Kada sam na pisarnici Suda pitao kako da nije meni upućen poziv, osoba mi reče, pa možda ćete dobiti za iduće ročište. Lijepo, uljudno odgovorih toj osobi, a kako ja znam da će biti idućeg ročišta??Odgovoreno mi je da dodjem deset minuta ranije pa će ona nazvati sudiju i pitati da li mogu biti prisutan.

Kako napisah, predao podnesak kojim sam tražio da budem pozvan zbog toga što je takva i takva optužnica poslana od strane Tužilaštva ka Sudu, i baš zbog toga ne vjerujem da će korigovana optužnica biti pročitana na glavnom pretresu

Znam datum i termin suđenja,ništa više ne piše na stranici Suda, osim broja predmeta,ne piše broj sudnice,ni sprat

Znam ime i prezime sudije,problem može biti što je to zakazano za 5.3. i ne znam da li ima dovoljno vremena da šaljem mail i da li će uopće sudija to pročitati jer je to utorak ujutro


mail sudiji se piše,ime i prezime sudije@pravosuđe.ba, je li to sigurno na taj način slati,nisam to do sad nikad radio?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#875 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

kakavdanakneiskustvu wrote: 29/02/2024 22:23
kuli1961 wrote: 29/02/2024 22:04 U prethodnom postu, od 18,11 sati si dao dovoljno cinjenica. Prsto ne mogu da vjerujem da ti sud svjesno nije upitio poziv, a iz napisanog zakljucujem da ce te mozda zvati na posljednji.. a koji je to posljednji, pitam se, nakon 30+ godina "petljanja za zakonom"???? Kako to sudija zna koji je to stvarno posljednji????? Na takvo, a opisano postupanje suda, zaista nemam sta reci, osim da veceg javasluka nisam ni cuo ni vidio, a cuo i vidio sam zaista svasta- naravno ukoliko si tacno prenio sta ti je receno!

Kolega iz pret-prethodnog posta @JMGuti je u pravu, MORAJU TE ZVATI POZIVOM na prvi pretres, a na ostale se smatras obavijestenim ,jer na kraju tekuceg pretresa sudija usmeno odredjuje datum narednog pretresa, pa se smatra da si pozvan.. kao u parnici, to iskustvo, nazalost, vec imas.
Problem sa sudskom policijom- ako te budu sprecavali, sto je moguce i legitmno, jer nemas poziv, insistiraj da zovu i da se sudija izricito izjasni-neposredno face to face (tako sto ces traziti da te odvedu pred sudiju) ili telefonom na portirnici- da ti izricito ne dozvoljava prisustvo u svojstvu oštećenog. Mislim da te ne ne moze sprijeciti, kao sto ne moze sprijeciti obicnu publiku, ako na sudjenju nije izricito iskljucena javnost.

Imas jos jednu mogucnost a to je da napises, uljudan, pristojan mail sudiji-. a mail adresa je u formatu
[email protected] znas te generalije sudije
tako sto ces se predstaviti, navesti broj spisa (ako ga znas), prezime okrivljenog/e , naglasiti da si ti oštećeni u tom predmetu i da ces doci na pretres iako ti propustom suda nije dostavljen poziv za taj i taj datum.
Ja ne bih nista vise pisao, besmisleno je, isto kao i sam mail., ali ocito je to sve sto mozes uraditi.
Prosto ne mogu da vjerujem kako se sud/ija ponasa...!!!!!!!
Sasvim je razumljivo zasto gradjani BIH nemaju nimalo povjerenja u pravosudje...
Kada sam na pisarnici Suda pitao kako da nije meni upućen poziv, osoba mi reče, pa možda ćete dobiti za iduće ročište. Lijepo, uljudno odgovorih toj osobi, a kako ja znam da će biti idućeg ročišta??Odgovoreno mi je da dodjem deset minuta ranije pa će ona nazvati sudiju i pitati da li mogu biti prisutan.

Kako napisah, predao podnesak kojim sam tražio da budem pozvan zbog toga što je takva i takva optužnica poslana od strane Tužilaštva ka Sudu, i baš zbog toga ne vjerujem da će korigovana optužnica biti pročitana na glavnom pretresu

Znam datum i termin suđenja,ništa više ne piše na stranici Suda, osim broja predmeta,ne piše broj sudnice,ni sprat

Znam ime i prezime sudije,problem može biti što je to zakazano za 5.3. i ne znam da li ima dovoljno vremena da šaljem mail i da li će uopće sudija to pročitati jer je to utorak ujutro


mail sudiji se piše,ime i prezime sudije@pravosuđe.ba, je li to sigurno na taj način slati,nisam to do sad nikad radio?
Za mail: [email protected] (tačka izmedju imena i prezimena!!!)
Sigurno je slanje, a da li ce sudija otvoriti mail, to ni ptice ni baba vračara ne moze znati....posalji jos veceras mail, imas dovoljno podataka
I otidji 5.3, postupi kako ti predlazem ako bude zatezanja
Ja bih u Cc maila (Cc je carbon copy, tj, mail adresa jos drugih osoba kojima slajes taj isti mail, ne samo direktnom adresatu) stavio i predsjednika/cu suda. ti znas i njegovo/njeno ime i preizme (ja ga pretpostalvjam ali ga ne navodim, zbog postovanja pravila zastite licnih podataka.. a i to je upitno jer je rijec o javnim podacima, ali eto...) Takvim slanjem maila ujedno i predsjedniku/ci suda dajes do znanja kako i sta rade sudije suda kojim on/ona upravlja!
to je sve sto mozes uraditi
I dlaje sam sokiran kako se ponasaju! Pa jeo sam taj kruh, znam kako treba da funkcionise, a znam i kako u realnosti funkcionise, ali ovo opisano mi je stvarno novo, novitet u kolekciji pravosudnog javasluka.
Ako te ipak onemoguce da prisustvujes prvom pretresu, eto prilike da ih javno popljujes, u formi otvorenog pisma, koje ces poslati njima ali i najcitanjijim novinama u tvojoj lokalnoj zajednici
Prijava UDT-u...znam za mnogo ozbiljnija krsenja zakona, koja su ostala neprocesuirana....
Post Reply