pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
made_in_sarajevo
Posts: 5585
Joined: 06/05/2013 23:05

#801 Re: pravni savjet

Post by made_in_sarajevo »

kuli1961 wrote: 22/06/2023 10:20
made_in_sarajevo wrote: 22/06/2023 09:09 moze li se nakon 9 godina pokrenuti tuzba od strane telekoma za neplacene racune na kojima je bio i kupljen mobitel? sad me tuze, tacnije na rociste poziv jer je dosla samo jedna opomena od telekoma da se plati to ili ce tuziti prije mozda mjesec dana. ja u frci zaboravio odgovoriti na to (moja greska) i doslo rociste sad. dug se spominje u 2014 godini i uz opomenu za tuzbu dostavili su samo analiticku karticu i to je to. preko drugih veza sam uspio saznati sta je tacno bilo 2014 godine, ko se vise sjeca sta je prosle godine bilo,a ne 2014. u ovih 9 godina sam ja pored tog duga kojeg oni vode aktivirao moja tv, potpisao ugovor, kupio 2 mobitela preko moja tv, da bi se sad oni javili sa tuzbom iz 2014 godine. Prije ovo opomene od prije mjesec dana nista drugo nisam dobio, osim prije mozda pola godine pojavilo se na racunu imate dug 1000KM. ja nazvao 1444 i 20min sa njima pricao kazu vidimo i mi tek sad dug, ali kako dug imas kako si onda moja tv aktivirao. e reko to pitajte svoju firmu ako sam bio duzan kako sam mogao imati bilo kakvu uslugu novu i jos nove mobitele kupovati. na par racuna se vodio taj dug, onda par racuna dodje hvala na urednom placanju nigdje duga vise. onda se opet pojavio na racunima i eto ga opomena za tuzbu dolazi.
Ako si dobio poziv za raspravu, to bi trebalo da znaci da je zaista rijec o tuzbi u parnicnom postupku. Vrsta postupka je vazna za tvoje procesno postupanje. Lako ces utvrditi o kojoj vrsti postupka je rijec- na pozivu za raspravu mora biti naznacen broj spisa- dugacak je, a na kraju tog broja bi trebalo da bude oznaka "P" ili "Mal". Ako ima takva oznaka, rijec je o parnicnom postupku.
Posto si dobio poziv, tj urucen ti je, obavezno otidji na raspravu i reci "prigovaram zastarjelosti jer se radi o NAVODNOM dugu iz 2014 godine, a tuzba je podnijeta... (kada-kazes "mozda prije mjesec dana"-? da li si je dobio na odgovor? pravo odgovora na tuzbu je obligatorno; u primjerku tuzbe koja ti je dostavljena, trebalo da je naznacen datum prijema tuzbe u sudu). Ako uz poziv na rociste nisi dobio tuzbu na odgovor, opet otidji na rociste i prvo reci- "nisam dobio tuzbu, ne znam za sta me se tuzi i onda dodaj ovo odozgo- za svaki slucaj prigovaram zastarjelosti potrazivanja"
Ne znam kako sudovi u FBiH tretiraju rok zastarjelost ovog oblika potrazivanja- da li kao jednogodišnji iz člana 378/1/ ZOO, ili kao opšti- petogodišnji, iz čl, 371 ZOO FBiH (mislim da bi trebalo kao opšti, ali nebitno je sta ja mislim). Bitno je da se zastarjelost prekida podnošenjem tuzbe, no mislim da je u svakom slucaju nastupila zastarjelost, zbog proteka 5-godisnjeg roka, racunajuci taj rok od dana navodnog nastanka obaveze (2014) pa do dana podnošenja tuzbe (datum?).
Prvo hvala :mrgreen:

Drugo na racunu se pojavio dug da sam duzan i to na racunu za moja tv ono u vrhu gore gdje oni pisu. Par racuna je to bilo, na 1444 rekli ima dug taj se pojavio ali nije ni njima jasno otkud sad iz 2014. Ja sam tek prije mjesec mozda dobio opomenu za tuzbu sa tim dugom i moja greska zaboravio odgovoriti. I sad doslo za rociste da dodjem. Jos oni sa opomenom samo analiticku karticu poslali sa brojevima racuna, a poziv na rociste samo to doslo nikakvih kopija po cemu i za sta rociste. Tuzio telekom, rociste tad i tad i cao. Niti kopije racuna da se procita o cemu se radi, niti kopije ugovora, samo analiticka pa da se ja jebem i razmisljam sta je moglo.biti 2014. Veze vise nemam ni sta je placeno, mozda i nije, ali eto nakon 9 godina odjednom se pojavi to. I da nije placeno stvarno sta cu cekali 9 godina nije mi jasno.
User avatar
teuta06
Posts: 1598
Joined: 28/03/2018 11:14

#802 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

tko odlučuje u upravnom sporu protiv rješenja federalnih ministarstava, koji sud?
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#803 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

teuta06 wrote: 22/06/2023 14:40 tko odlučuje u upravnom sporu protiv rješenja federalnih ministarstava, koji sud?
Kantonalni sud, ovisno o sjedištu tog ministarstva.
AmeRemA
Posts: 3
Joined: 05/05/2016 05:42

#804 Re: pravni savjet

Post by AmeRemA »

Pozdrav svima, nisam pravnik i imam pitanje za one koji su strucni na tom polju.

U mom ugovoru o radu mi stoji da imam pravo na korstenje jednog dana godisnjeg odmora kada ja to zelim i da sam duzan obavijestiti poslodavca najmanje 3 dana ranije.

Nadredjeni mi je rekao da prvo moram iskoristiti “veliki godisnji odmor” odnosno 12 radnih dana i da tek nakon toga mogu koristiti po jedan dan godisnjeg odmora.

Zanima me koje posljedice mogu snositi ako bih neopravdano izostao jedan dan sa radnog mjesta jer zaista nemam namjeru da idem doktoru i da lazem kako bih dobio bolovanje. Isto tako ne zelim ni da petljam nadredjenima.

Hvala ✌🏻
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#805 Re: pravni savjet

Post by HelaS »

AmeRemA wrote: 12/07/2023 22:55 Pozdrav svima, nisam pravnik i imam pitanje za one koji su strucni na tom polju.

U mom ugovoru o radi mi stoji da imam pravo na korstenje jednog dana godisnjeg odmora kada ja to zelim i da sam duzan obavijestiti poslodavca najmanje 3 dana ranije.

Nadredjeni mi je rekao da prvo moram iskoristiti “veliki godisnji odmor” odnosno 12 radnih dana i da tek nakon toga mogu koristiti po jedan dan godisnjeg odmora.

Zanima me koje posljedice mogu snositi ako bih neopravdano izostao jedan dan sa radnog mjesta jer zaista nemam namjeru da idem doktoru i da lazem kako bih dobio bolovanje. Isto tako ne zelim ni da petljam nadredjenima.

Hvala ✌🏻
Ti, zapravo, želiš da koristiš slobodan dan koji će ti biti pisan kao dan Godišnjeg odmora. Šef ti je rekao da pravo na takav dan stičeš tek nakon korištenja Godišnjeg odmora u trajanju min. 12 radnih dana. Tebe zanima kakve posljedice možeš imati ako koristiš slobodan dan, a da ti se takav ne piše kao dan Godišnjeg odmora, a ti ne bi da takav dan bude bolovanje, koje stvarno nije?
AmeRemA
Posts: 3
Joined: 05/05/2016 05:42

#806 Re: pravni savjet

Post by AmeRemA »

HelaS wrote: 12/07/2023 23:01
AmeRemA wrote: 12/07/2023 22:55 Pozdrav svima, nisam pravnik i imam pitanje za one koji su strucni na tom polju.

U mom ugovoru o radi mi stoji da imam pravo na korstenje jednog dana godisnjeg odmora kada ja to zelim i da sam duzan obavijestiti poslodavca najmanje 3 dana ranije.

Nadredjeni mi je rekao da prvo moram iskoristiti “veliki godisnji odmor” odnosno 12 radnih dana i da tek nakon toga mogu koristiti po jedan dan godisnjeg odmora.

Zanima me koje posljedice mogu snositi ako bih neopravdano izostao jedan dan sa radnog mjesta jer zaista nemam namjeru da idem doktoru i da lazem kako bih dobio bolovanje. Isto tako ne zelim ni da petljam nadredjenima.

Hvala ✌🏻
Ti, zapravo, želiš da koristiš slobodan dan koji će ti biti pisan kao dan Godišnjeg odmora. Šef ti je rekao da pravo na takav dan stičeš tek nakon korištenja Godišnjeg odmora u trajanju min. 12 radnih dana. Tebe zanima kakve posljedice možeš imati ako koristiš slobodan dan, a da ti se takav ne piše kao dan Godišnjeg odmora, a ti ne bi da takav dan bude bolovanje, koje stvarno nije?
Da upravo tako. Zaista mi je bitan taj slobodan dan koji sam trazio. Takodjer imamo i “kompenzacijske” dane odnosno duzni smo da radimo za vjerske i drzavne praznika ali za te dane dobijamo pravo da trazimo slobodan dan medjutim ni to mi nije bilo odobreno kada sam htio iskoristiti kompenzacijski dan od prvog maja da budem slobodan za kurban Bajram.

Edit:

Clan 44.

Godisnji odmor moze se koristiti u dva dijela. Ako zaposlenik koristi godisnji odmor u dijelovima, prvi dio koristi bez prekida u trajanju od najmanje 12 radnih dana u toku kalendarske godine, a drugi dio najkasnije do 30. juna naredne godine. Zaposlenik ima pravo koristiti jedan dan godisnjeg odmora kad on to zeli, uz obavezu da o tome obavijesti poslodavca najmanje tri dana prije njegovog koristenja.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#807 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Mjesecima sam izložen klevetanju, olajavanju po društvenim mrežama od strane nekoliko osoba,ovakav sam onakav sam, najgori sam ,na to se istom ili sličnom pričom nadovežu osobe koje me u životu nisu vidile,potvrđuju tu priču ,kako već mahalska priča ide. Kome to prijaviti,ja već sastavio krivičnu prijavu ali ne znam pije li to vode?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#808 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Kome se podnosi privatna tužba zbog uznemiravanja,sudu??
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#809 Re: pravni savjet

Post by HelaS »

kakavdanakneiskustvu wrote: 22/07/2023 08:29 Kome se podnosi privatna tužba zbog uznemiravanja,sudu??
Prijava, policiji.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#810 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

HelaS wrote: 22/07/2023 08:48
kakavdanakneiskustvu wrote: 22/07/2023 08:29 Kome se podnosi privatna tužba zbog uznemiravanja,sudu??
Prijava, policiji.
Ne mislim na uznemiravanje u smislu poziva na mobitel,uhođenje,i slično nego zbog konstantnog klevetanja i uznemiravanja na društvenim mrežama
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#811 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Advokat i privatna tužba.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#812 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Dzontra_Volta wrote: 22/07/2023 10:04 Advokat i privatna tužba.
Da,hvala
User avatar
laserShow
Posts: 4090
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#813 Re: pravni savjet

Post by laserShow »

@made_in_sarajevo kako prodje tuzba?
made_in_sarajevo
Posts: 5585
Joined: 06/05/2013 23:05

#814 Re: pravni savjet

Post by made_in_sarajevo »

laserShow wrote: 22/07/2023 12:42 @made_in_sarajevo kako prodje tuzba?
Kad sam otisao na rociste kaze zena odgovorili ste na tuzbu 2014. Reko cekajte malo kakav odgovor ja sam dobio 3 papira sve skupa sad za ovo. Pokaza zena i onda sam povezao sve, a zasto nisam sve papire dobio od suda odgovor je bio " pa eto ne znam i ja sam ovdje nedavno dosla, eto trebali su poslati sve". Na kraju sam dogovorio otplatu sve uredno. Pravnik telekoma isto nije zatezao nista kad je vidio sta sam ja dobio sa suda i da ustvari mi nista nisu poslali osim analiticke kartice i dodji na pripremno rociste u toliko sati.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#815 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

Je li se prilikom podnošenja privatne tužbe za naknadu zbog klevete mora unaprijed plaćati taksa?

Prošle godine sam podnijeo tužbu za izmjenu presude ,tada za tu i takvu tužbu mi nije rečeno da se treba platiti taksa
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20583
Joined: 12/08/2013 12:51

#816 Re: pravni savjet

Post by insaneinthebrain »

Pozdrav. Da li je obavezan nalaz psihologa kad roditelji zele da prepisu nekretnine na djecu. Otac zeli da prepise kucu na sina a mama zemljiste na kcerku. Moze li se bez nalaza zakljuciti ugovor?
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#817 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

insaneinthebrain wrote: 27/07/2023 08:27 Pozdrav. Da li je obavezan nalaz psihologa kad roditelji zele da prepisu nekretnine na djecu. Otac zeli da prepise kucu na sina a mama zemljiste na kcerku. Moze li se bez nalaza zakljuciti ugovor?
Može, ukoliko su roditelji van svake iole razumne sumnje sposobni za rasudjivanje- da su lucidni, razumni, da nisu vrlo poznih godina. A notar svakako obavi razgovor sa darodavcima da bi saznao da li su realno svjesni posljedica takvog ugovora.
Veći, čak vrlo veliki problem vidim u predmetima ugovora, ukoliko je kuća izgradjena na zemljištu koje majka zeli darovati.
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20583
Joined: 12/08/2013 12:51

#818 Re: pravni savjet

Post by insaneinthebrain »

kuli1961 wrote: 27/07/2023 22:01
insaneinthebrain wrote: 27/07/2023 08:27 Pozdrav. Da li je obavezan nalaz psihologa kad roditelji zele da prepisu nekretnine na djecu. Otac zeli da prepise kucu na sina a mama zemljiste na kcerku. Moze li se bez nalaza zakljuciti ugovor?
Može, ukoliko su roditelji van svake iole razumne sumnje sposobni za rasudjivanje- da su lucidni, razumni, da nisu vrlo poznih godina. A notar svakako obavi razgovor sa darodavcima da bi saznao da li su realno svjesni posljedica takvog ugovora.
Veći, čak vrlo veliki problem vidim u predmetima ugovora, ukoliko je kuća izgradjena na zemljištu koje majka zeli darovati.
ma roditelji razumni, kasne 60te godine. ova notarka sto smo htjeli kod nje insistirala da mora nalaz psihologa pa reko da provjerim. i kad smo pitali za cijenu nalaza ispade unosan biznis izmedju notarke i ovog psihologa. pa smo se raspitali dalje i rekli su nam da ne mora nalaz da se prilaze

kuca je na jednoj lokaciji a zemljiste na drugoj. dvije odvojene nekretnine

hvala uglavnom
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#819 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Ima drugih notara.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24900
Joined: 08/09/2005 20:08

#820 Re: pravni savjet

Post by Haris.ba »

Dzontra_Volta wrote: 27/07/2023 22:09 Ima drugih notara.
To rade kad ima brace i sestara da ne bude sutra lude ih doveli.
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#821 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Braća i sestre će to uvijek moći sporiti, ako budu htjeli. Bolje da traži od njih izjavu da se tome ne protive.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#822 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

insaneinthebrain wrote: 27/07/2023 22:05 ma roditelji razumni, kasne 60te godine. ova notarka sto smo htjeli kod nje insistirala da mora nalaz psihologa pa reko da provjerim. i kad smo pitali za cijenu nalaza ispade unosan biznis izmedju notarke i ovog psihologa. pa smo se raspitali dalje i rekli su nam da ne mora nalaz da se prilaze
Kada sam napisao da se ugovor o poklonu može zaključiti bez obaveznog a prethodnog nalaza i mišljenja psihologa, ukoliko su poklonodavci "OK", mislio sam na ovu zakonsku odredbu Z. o notairma FBiH:
"Član 80.
U okviru postupka notarske obrade isprave notar mora provjeriti da li su stranke sposobne i ovlaštene za poduzimanje i zaključivanje pravnog posla.

Notar mora ispitati pravu volju stranaka, objasniti situaciju, stranke poučiti o pravnom dometu posla i njihove izjave jasno i nedvosmisleno pismeno sastaviti u obliku notarskog izvornika. Pri tome notar mora paziti da se isključe zabune i sumnje, kao i da neiskusne i nevješte stranke ne budu oštećene

Izvornik se mora strankama pročitati u prisustvu notara, neposrednim pitanjima notar se uvjerava, da sadržaj izvornika odgovara volji stranaka, nakon toga stranke moraju odobriti i vlastoručno potpisati taj izvornik. U izvorniku se mora, prije potpisa stranaka, konstatovati da se tako postupilo.

Prilozi se takođe moraju uvijek pročitati, osim ako se stranke ne odreknu tog prava i izjave da su upoznate sa sadržajem priloga. Ovo mora biti zabilježeno u izvorniku. Sastavljanje izvornika može se vršiti samo onda, kada prilikom čitanja izvornika prilozi stoje na raspolaganju strankama."

Dakle, provjera sposobnosti stranaka, ispitivanje prave volje, pouka o pravnom dejstvu ugovora. čitanje izvornika i priloga ugovora- se upravo vrši razgovorom notara sa strankama, naročito darodavcima, u kome notar moze steci sliku da li su darodavci "OK", pa ako stekne takvu sliku/uvjerenje, zabilježiće to u ugovoru. Time je ispunio ovu zakonsku obavezu, pružio je potrebni nivo pravne zaštite objema strankama, ali i time je i sebe zaštitio.

Ako konkretni notar insisitra na mišljenju psihologa, to može biti iz najmanje dva razloga- prvi- nije na uobičajeni način stekao uvjerenje da su darodavci "OK", te drugi- u sprezi je sa psihologom.
Ako je riječ o ovom drugom, što forumas @Dzontra Volta reče- ima drugih notara.
No, ako ima još potencijalnih nasljednika, tj braće i sestara mimo onih kojima se imovina poklanja, a kojima se sada ništa ne ostavlja, to može biti problem u budućnosti, ukoliko su ta braća i sestre nezadovoljni "sadašnjom" raspodjelom.
Ako su ta "dodatna" braća i sestre saglasni (ukoliko ih uopšte ima), dodatni vid "čistoće"ugovora jeste da oni daju izjavu da su "saglasni sa ugovorom".
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20583
Joined: 12/08/2013 12:51

#823 Re: pravni savjet

Post by insaneinthebrain »

kuli1961 wrote: 28/07/2023 10:12
insaneinthebrain wrote: 27/07/2023 22:05 ma roditelji razumni, kasne 60te godine. ova notarka sto smo htjeli kod nje insistirala da mora nalaz psihologa pa reko da provjerim. i kad smo pitali za cijenu nalaza ispade unosan biznis izmedju notarke i ovog psihologa. pa smo se raspitali dalje i rekli su nam da ne mora nalaz da se prilaze
Kada sam napisao da se ugovor o poklonu može zaključiti bez obaveznog a prethodnog nalaza i mišljenja psihologa, ukoliko su poklonodavci "OK", mislio sam na ovu zakonsku odredbu Z. o notairma FBiH:
"Član 80.
U okviru postupka notarske obrade isprave notar mora provjeriti da li su stranke sposobne i ovlaštene za poduzimanje i zaključivanje pravnog posla.

Notar mora ispitati pravu volju stranaka, objasniti situaciju, stranke poučiti o pravnom dometu posla i njihove izjave jasno i nedvosmisleno pismeno sastaviti u obliku notarskog izvornika. Pri tome notar mora paziti da se isključe zabune i sumnje, kao i da neiskusne i nevješte stranke ne budu oštećene

Izvornik se mora strankama pročitati u prisustvu notara, neposrednim pitanjima notar se uvjerava, da sadržaj izvornika odgovara volji stranaka, nakon toga stranke moraju odobriti i vlastoručno potpisati taj izvornik. U izvorniku se mora, prije potpisa stranaka, konstatovati da se tako postupilo.

Prilozi se takođe moraju uvijek pročitati, osim ako se stranke ne odreknu tog prava i izjave da su upoznate sa sadržajem priloga. Ovo mora biti zabilježeno u izvorniku. Sastavljanje izvornika može se vršiti samo onda, kada prilikom čitanja izvornika prilozi stoje na raspolaganju strankama."

Dakle, provjera sposobnosti stranaka, ispitivanje prave volje, pouka o pravnom dejstvu ugovora. čitanje izvornika i priloga ugovora- se upravo vrši razgovorom notara sa strankama, naročito darodavcima, u kome notar moze steci sliku da li su darodavci "OK", pa ako stekne takvu sliku/uvjerenje, zabilježiće to u ugovoru. Time je ispunio ovu zakonsku obavezu, pružio je potrebni nivo pravne zaštite objema strankama, ali i time je i sebe zaštitio.

Ako konkretni notar insisitra na mišljenju psihologa, to može biti iz najmanje dva razloga- prvi- nije na uobičajeni način stekao uvjerenje da su darodavci "OK", te drugi- u sprezi je sa psihologom.
Ako je riječ o ovom drugom, što forumas @Dzontra Volta reče- ima drugih notara.
No, ako ima još potencijalnih nasljednika, tj braće i sestara mimo onih kojima se imovina poklanja, a kojima se sada ništa ne ostavlja, to može biti problem u budućnosti, ukoliko su ta braća i sestre nezadovoljni "sadašnjom" raspodjelom.
Ako su ta "dodatna" braća i sestre saglasni (ukoliko ih uopšte ima), dodatni vid "čistoće"ugovora jeste da oni daju izjavu da su "saglasni sa ugovorom".
:thumbup:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58808
Joined: 03/08/2010 19:04

#824 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

postoji li neki rok od dana podnošenja krivične prijave tužilaštvu do kojeg tužilaštvo treba obavijestiti podnositelja prijave o bilo kakvim poduzetim radnjama,ili prijava može biti u ladicama godinama?
User avatar
olensoner
Posts: 1151
Joined: 24/01/2008 19:34

#825 Re: pravni savjet; pravo služnosti

Post by olensoner »

Preko privatnog zemljišta prolazi vodovodna cijev, koja onemogućuje legalnu gradnju objekta. Cijev prelazi praktički dijagonalno preko zemljišta, tako da nije moguće ispuniti zakonski zahtjev za udaljenost objekta 3 metra od osovine cijevi.
Cijev je postavljena prije više od 30 godina, za vrijeme SFRJ, bez suglasnosti tadašnjeg vlasnika zemljišta.
U pravnom smislu, cijev kao i da ne postoji, u ZK izvatku katastarske čestice nema upisanog prava služnosti, niti ičeg drugog vezano za cijev. Reklo bi se "čista situacija". U vodovu i općini priznaju da je upitna legalnost cjevovoda, ali i dalje vodovod se negativno očituje na zahtjev za izdavanje urbanističke suglasnosti, jer nije ispunjen gore navedeni tehnički zahtjev udaljenosti objekta 3 metra.
U vodovodu predlažu izmještanje cjevovoda na račun vlasnika zemlje/investitora objekta, a kao drugu opciju predlažu da izmještanje financira općina koja je i osnivač lokalnog vodovoda, ali to bi podrazumjevalo izglasavanje na općinskom vijeću, planiranje u budžetu itd., dakle dugotrajan proces.
Prema prostorno planskoj dokumentaciji na zemljištu je predviđena gradnja objekta namjene i gabarita kakav je u projektu, koji je priložen u zahtjevu za izdavanje urbanističke suglanosti.
Kakva prava vlasnik zemljišta ima i da li ima osnov za tužbu, s obzirom da vodovod nema pravo služnosti?
Post Reply