pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
medvjed23
Posts: 26699
Joined: 16/07/2010 13:49

#526 Re: pravni savjet

Post by medvjed23 »

Nema na čemu.
hiiamjasko
Posts: 34
Joined: 19/12/2017 18:31

#527 Re: pravni savjet

Post by hiiamjasko »

Pozdrav drustvo,

situacija je sljedeca :

Did je vlasnik kuce i zeli da je ja naslijedim. Otac je ziv, medjutim otac je u takvoj situaciji da kako zbog svojih tako i zbog tudjih kredita ne moze imati nikakvo vlasnistvo na sebi inace bi banke zaplijenile isto to vlasnistvo, tako da ne mogu cekati da nasljedjivanjem steknem vlasnistvo nad kucom.

Moje pitanje je : koja je najbezbolnija tj. najjeftinija opcija da steknem vlasnistvo nad kucom ?
Po meni je trenutno najbolja opcija da sa didom napravim ugovor o kupoprodaji te platim porez na promet nekretnina.
Medjutim, zanima me da li postoji neka druga opcija kojom bih izbjegao placanje poreza ? Ipak se ne radi o malom iznosu novca koji bih morao dati za porez na promet nekretnina.

Cuo sam da ce se na USK (tu zivim) usvojiti zakon prema kojem ce mladi bracni par biti oslobodjen placanja poreza na promet nekretnina prilikom kupovine prve nekretnine, medjutim nigdje ne mogu pronaci relevantne informacije kada ce se to desiti.

Unaprijed sam zahvalan na odgovorima.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#528 Re: pravni savjet

Post by pinkman »

hiiamjasko wrote: 09/11/2020 19:08 Pozdrav drustvo,

situacija je sljedeca :

Did je vlasnik kuce i zeli da je ja naslijedim. Otac je ziv, medjutim otac je u takvoj situaciji da kako zbog svojih tako i zbog tudjih kredita ne moze imati nikakvo vlasnistvo na sebi inace bi banke zaplijenile isto to vlasnistvo, tako da ne mogu cekati da nasljedjivanjem steknem vlasnistvo nad kucom.

Moje pitanje je : koja je najbezbolnija tj. najjeftinija opcija da steknem vlasnistvo nad kucom ?
Po meni je trenutno najbolja opcija da sa didom napravim ugovor o kupoprodaji te platim porez na promet nekretnina.
Medjutim, zanima me da li postoji neka druga opcija kojom bih izbjegao placanje poreza ? Ipak se ne radi o malom iznosu novca koji bih morao dati za porez na promet nekretnina.

Cuo sam da ce se na USK (tu zivim) usvojiti zakon prema kojem ce mladi bracni par biti oslobodjen placanja poreza na promet nekretnina prilikom kupovine prve nekretnine, medjutim nigdje ne mogu pronaci relevantne informacije kada ce se to desiti.

Unaprijed sam zahvalan na odgovorima.
Vise je opcija:

1. Ugovor o dozivotnom izdrzavanju po kojem ti brines o djedu, a ti dobijes kucu kad djed umre

2. Ugovor o poklonu po kojem ti djed poklanja kucu

3. Ugovor o kupoprodaji


Sto se tice poreza, buduci da si u USK za tebe je relevantan Zakon o porezu na promet nekretnina USK i to clan 21:
...

11. kada se pravo svojine na nekretninama prenosi na davaoca doživotnog izdržavanja koji se u odnosu na primaoca izdržavanja nalazi u prvom nasljednom redu i to samo za dio nekretnina koji bi naslijedio u skladu sa pozitivnim propisima;

12. na prijenos vlasništva na nekretninama za koje je plaćen porez na naslijeđe po Zakonu o porezu Unsko-sanskog kantona;

...

Takodjer, i Zakon o porezu na imovinu i porezu na naslijedje i poklon USK bi te mogao zanimati:
(Oslobađanje od poreza)

Porez na naslijeđe i poklon ne plaća:

a) nasljednik, odnosno poklonoprimac prvog nasljednog reda, supružnik ako je drugog nasljednog reda, roditelj kada nasljeđuje i prima na poklon imovinu od djece i maloljetno dijete bez oba roditelja;

b) nasljednik drugog nasljednog reda kada nasljeđuje ili prima na poklon jednu stambenu zgradu, odnosno jedan stan, pod uslovom da je sa ostaviocem u trenutku njegove smrti, odnosno sa poklonodavcem u trenutku primitka poklona, živio u zajedničkom domaćinstvu i da on i članovi njegove obitelji nemaju drugi stan u vlasništvu;

c) nasljednik drugog nasljednog reda kada nasljeđuje ili prima na poklon obradivo poljoprivredno zemljište, ako mu je poljoprivreda osnovno zanimanje;

d) nasljednik, odnosno poklonoprimac, brat i sestra kao i učesnici diobe koji su stekli nekretnine rješenjem o nasljeđivanju u prvom nasljednom redu po pravu predstavljanja pod uslovom da se ta imovina ne može otuđiti u roku od 3 godine;

e) vjerske zajednice i humanitarne organizacije.
Eto. To su propisi koji te zanimaju. Najbolje da odes kod notara pa ce ti reci sta ti je najbolje.
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#529 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

hiiamjasko wrote: 09/11/2020 19:08 Pozdrav drustvo,

situacija je sljedeca :

Did je vlasnik kuce i zeli da je ja naslijedim. Otac je ziv, medjutim otac je u takvoj situaciji da kako zbog svojih tako i zbog tudjih kredita ne moze imati nikakvo vlasnistvo na sebi inace bi banke zaplijenile isto to vlasnistvo, tako da ne mogu cekati da nasljedjivanjem steknem vlasnistvo nad kucom.

Moje pitanje je : koja je najbezbolnija tj. najjeftinija opcija da steknem vlasnistvo nad kucom ?
Po meni je trenutno najbolja opcija da sa didom napravim ugovor o kupoprodaji te platim porez na promet nekretnina.
Medjutim, zanima me da li postoji neka druga opcija kojom bih izbjegao placanje poreza ? Ipak se ne radi o malom iznosu novca koji bih morao dati za porez na promet nekretnina.

Cuo sam da ce se na USK (tu zivim) usvojiti zakon prema kojem ce mladi bracni par biti oslobodjen placanja poreza na promet nekretnina prilikom kupovine prve nekretnine, medjutim nigdje ne mogu pronaci relevantne informacije kada ce se to desiti.

Unaprijed sam zahvalan na odgovorima.
Zivim i radim na podrucju RS, gdje su poreski propsi u ovoj oblasit bitno drugaciji. Zato mi ova materija propisa F Bih nije bas najbliskija. Vjerovatno ti necu bas u potpunosti pomoci, ali evo nesto da makar pokrenem ovu temu, pa ako nisam sve tacno prikazao, neka me neko ko je dobro upucen, ispravi ili doda:
Prema datim cinjenicama, mislim da ti je trenutno napovoljnija opcija da sa djedom zakljucis ugovor o dozivotnom izdrzavanju, kod notara. Saglasno Zakonu o nasljedjivanju, kod ovog tipa ugovora imas dvoje podopcije:A) postajes vlasnik nekretnine u casu zaključenja ugovora (ugovorom djedu ostavljas pravo dozivornog koristenja nekretnine) ili B9 vlasnikom postajes u casu smrti djeda. Koju god vrstu ugovora da zakljucis, predajes ga u zem. knjigu i kada dodje do casa nasljedjivanja, nema raspravljanja zaostavstine za tu nekretninu. Inace, ovaj ugovor je vrlo tesko uspjesno pobijati.
Pitanje poreza:
Uspio sam naci samo Zakon o porezu na promet nekretnina. Sl.glasnik USK broj 6/04 i 18/04. AKo je taj zakon na snazi, mjerodavan je njegov clan 11:
"Ako se prijenos prava vlasništva na nekretninama vrši na osnovu ugovora o doživotnom izdržavanju, porezna obaveza nastaje u trenutku smrti primaoca izdržavanja."E sad, ovdje vidim jednu zackoljicu- clan 11. kaze poreskao baveza nastaje u casu smrti primaoca izdrzavanja, a to je tvoj djed. Sasvim suprotno tome, clanom 5. je definisano da je poreski obveznik lice koje prenosi pravo svojine, dakle, opet tvoj djed! Ne vidim osnova da se umrloj osobi nametne poreska obaveza.
Dakle, ako ti je zurba, i ako je voaj zakon na snazi, sada zakljuci sa djedom ovaj ugovor- podopcija A- vlasnik postajes u casu zakljucenja ugovora, a igranka oko poreza- ko je poreski obveznik, ko ce ga platiti i koliko (ako uopste)treba platiti, nastaje u casu djedove smrti, ne sada.
Ako nisam uzeo u obzir neki drugi zakon nivoa kantona i entiteta, koji bi bili mjerodavni u ovome, neka me forumasi isprave ili dopune. Sretno!
kuli1961
Posts: 2366
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#530 Re: pravni savjet

Post by kuli1961 »

da ne quotam citav post člana @pinkmana:
mislim da nije relevantan član 21. tačka 11 Z. o por. na promet nekretnina, jer nije rijec o prvom nasljednom redu,tj @hiiamjasko je eventualno drugi nasljedni red. Cak i kada bi se njegov otac, a djedov sin odrekao nasljedstva,kao nasljednik prvog nasljednog reda, @hiiamjasko ne moze postati zakonski nasljednik jer se odricanje prethodnog nasljednika (otac) proteze i na njegove potomke(@hiiamjasko).
Zakon o porezu na nalijedje i poklon (sl.gl.USK br 4/09) bi mogao biti od znacaja, jer se clanom 10 definise da se obveznikom ovog poreza smatra lice koje dobije u naslijedje, na poklon ili na drugi nacin stekne svojinu bez naknade, a taj drugi nacin je upravo ug. o dozivotnom izdrzavanju. Osnovica ovog poreza je "prometna vrijednost naslijeđene ili na poklon primljene imovine u trenutku nastanka porezne obaveze.." a stopa je 10 %. Prometna vrijednost se utvrdjuje prema Zakonu o porezu na promet nekretnina.
Nisam siguran da ti je povoljnija opcija da sada ides na klasicnu kupoprodaju.
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#531 Re: pravni savjet

Post by Optimist »

Posto nisam nasao adekvatnu temu, nadam se da je ova priblizno odgovarajuca.

Pitanje se tice koristenja prava na godisnji odmor.

Naime, usljed nesto manjeg obima posla, poslodavac je samovoljno, bez znanja radnika rekao da nekolicina ide na odmor u cjelosti, koliko je kome ostalo, za tekucu 2020 godinu.
Obzirom da je kraj godine to i nije toliki problem, jer ce uskoro 2021 i stice se pravo na novi godisnji.

Ukoliko bude manjak posla i dalje, tj pocetkom 2021 god, da li poslodavac i dalje moze u januaru da nastavi ljude voditi na godisnjem iz nove godine, bez njihove saglasnosti?
Time bi onda "potrosili" sve svoje slobodne dane i ne bi imali priliku otici na odmor na ljeto kako je to i normalno.
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#532 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Optimist wrote: 12/12/2020 09:53 Posto nisam nasao adekvatnu temu, nadam se da je ova priblizno odgovarajuca.

Pitanje se tice koristenja prava na godisnji odmor.

Naime, usljed nesto manjeg obima posla, poslodavac je samovoljno, bez znanja radnika rekao da nekolicina ide na odmor u cjelosti, koliko je kome ostalo, za tekucu 2020 godinu.
Obzirom da je kraj godine to i nije toliki problem, jer ce uskoro 2021 i stice se pravo na novi godisnji.

Ukoliko bude manjak posla i dalje, tj pocetkom 2021 god, da li poslodavac i dalje moze u januaru da nastavi ljude voditi na godisnjem iz nove godine, bez njihove saglasnosti?
Time bi onda "potrosili" sve svoje slobodne dane i ne bi imali priliku otici na odmor na ljeto kako je to i normalno.
Mislim da po trenutnom zakonu može, ali da je u pripremi izmjena zakona koja izbacuje tu mogućnost.
http://ba.n1info.com/Vijesti/a433010/Us ... -FBiH.html
User avatar
Optimist
Posts: 13566
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#533 Re: pravni savjet

Post by Optimist »

Dzontra_Volta wrote: 12/12/2020 10:31
Optimist wrote: 12/12/2020 09:53 Posto nisam nasao adekvatnu temu, nadam se da je ova priblizno odgovarajuca.

Pitanje se tice koristenja prava na godisnji odmor.

Naime, usljed nesto manjeg obima posla, poslodavac je samovoljno, bez znanja radnika rekao da nekolicina ide na odmor u cjelosti, koliko je kome ostalo, za tekucu 2020 godinu.
Obzirom da je kraj godine to i nije toliki problem, jer ce uskoro 2021 i stice se pravo na novi godisnji.

Ukoliko bude manjak posla i dalje, tj pocetkom 2021 god, da li poslodavac i dalje moze u januaru da nastavi ljude voditi na godisnjem iz nove godine, bez njihove saglasnosti?
Time bi onda "potrosili" sve svoje slobodne dane i ne bi imali priliku otici na odmor na ljeto kako je to i normalno.
Mislim da po trenutnom zakonu može, ali da je u pripremi izmjena zakona koja izbacuje tu mogućnost.
http://ba.n1info.com/Vijesti/a433010/Us ... -FBiH.html
U postojecem zakonu o radu stoji sljedece:

Korištenje godišnjeg odmora
Član 52.
(1) Plan korištenja godišnjeg odmora utvrđuje
poslodavac, uz prethodnu konsultaciju sa
radnicima
ili njihovim predstavnicima u skladu
sa zakonom, uzimajući u obzir potrebe posla,
kao i opravdane razloge radnika.
(2) Poslodavac je dužan pisanom odlukom
obavijestiti radnika o trajanju godišnjeg odmora
i periodu njegovog korištenja najmanje sedam
dana prije korištenja godišnjeg odmora.

Da li se po ovom stanju moze traziti neki vid zastite obzirom da nije izvrsena nikakva konsultacija sa radnikom?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#534 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

pozdrav,treba mi savjet,u pitanju je podjela zajednicke imovine nakon razvoda braka,imovina,tacnije stan je kupljen tokom bračne zajednice,kreditom ,stan je pod hipotekom,znaci nije jos otplaćen,uknjižen 1/2,jedno od bivsih supruznika ne zivi u stanu,samovoljna odluka te osobe je da ne zivi vise tu, i ne želi prodaju stana,drugi bivsi supruznik zivi u stanu i zeli da se stan proda,i ne postoji mogucnost dogovora o otkupu polovine stana
EasyMan
Posts: 2033
Joined: 30/11/2020 16:31

#535 Re: pravni savjet

Post by EasyMan »

Na parkingu me zena udari vratim u auto i vidno osteti moja vrata. Pozovem policiju, znam tablice i koje auto, licno sam vidio kad se to desilo. Oni mi kazu da ce provjeriti ko je vlasnik i da ce uzeti izjavu, ali da misle da necu moci traziti naknadu stete osim privatnom tuzbom. Rekose mi i da odem u svoje osiguranje i da s njima vidim sta i kako dalje. Ima li neko neki savjet kako i sta da uradim?
Artetitis2
Posts: 3
Joined: 12/11/2020 13:46

#536 Re: pravni savjet

Post by Artetitis2 »

hiiamjasko wrote: 09/11/2020 19:08 Pozdrav drustvo,

situacija je sljedeca :

Did je vlasnik kuce i zeli da je ja naslijedim. Otac je ziv, medjutim otac je u takvoj situaciji da kako zbog svojih tako i zbog tudjih kredita ne moze imati nikakvo vlasnistvo na sebi inace bi banke zaplijenile isto to vlasnistvo, tako da ne mogu cekati da nasljedjivanjem steknem vlasnistvo nad kucom.

Moje pitanje je : koja je najbezbolnija tj. najjeftinija opcija da steknem vlasnistvo nad kucom ?
Po meni je trenutno najbolja opcija da sa didom napravim ugovor o kupoprodaji te platim porez na promet nekretnina.
Medjutim, zanima me da li postoji neka druga opcija kojom bih izbjegao placanje poreza ? Ipak se ne radi o malom iznosu novca koji bih morao dati za porez na promet nekretnina.

Cuo sam da ce se na USK (tu zivim) usvojiti zakon prema kojem ce mladi bracni par biti oslobodjen placanja poreza na promet nekretnina prilikom kupovine prve nekretnine, medjutim nigdje ne mogu pronaci relevantne informacije kada ce se to desiti.

Unaprijed sam zahvalan na odgovorima.
Imate PP već duže vremena sa detaljnim odgovorom na pitanje.
User avatar
heat
Posts: 17404
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#537 Re: pravni savjet

Post by heat »

Postovani,

moze li kompetentna osoba odgovoriti na situaciju sa Telemahom? Gdje isti odbijaju raskid ugovora iako su nacinili stetu korisnicima tj ugovorenoj strani.

Hvala i lijep pozdrav
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#538 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

Zanima me da li neka osoba koju prime kao državnog službenika, mora napustiti mjesto općinskog vijećnika?

Pronašla sam ovaj članak Zakona o državnoj službi u institucijama BiH.

c) S izuzetkom rukovodećih državnih službenika, smatraće se da je državni službenik na odsustvu iz državne službe od trenutka kada je potvrđena njegova kandidatura za javnu funkciju na koju se bira direktno ili indirektno, ili od trenutka kada je imenovan na položaj u bilo kojem zakonodavnom ili izvršnom organu na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini. U tom slučaju, rukovodeći državnu službenik podnosi ostavku na mjesto u državnoj službi;


možda glupo pitanje, ali eto ako može potvrda :)
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#539 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

teuta06 wrote: 18/01/2021 15:54 Zanima me da li neka osoba koju prime kao državnog službenika, mora napustiti mjesto općinskog vijećnika?

Pronašla sam ovaj članak Zakona o državnoj službi u institucijama BiH.

c) S izuzetkom rukovodećih državnih službenika, smatraće se da je državni službenik na odsustvu iz državne službe od trenutka kada je potvrđena njegova kandidatura za javnu funkciju na koju se bira direktno ili indirektno, ili od trenutka kada je imenovan na položaj u bilo kojem zakonodavnom ili izvršnom organu na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini. U tom slučaju, rukovodeći državnu službenik podnosi ostavku na mjesto u državnoj službi;


možda glupo pitanje, ali eto ako može potvrda :)
Da, ne možeš biti istovremeno državni službenik i na izabranoj funkciji.
Eventualno možeš zamrznuti status državnog službenika dok ne završi mandat.
Osim ako si rukovodeći državni službenik, tad moraš podnijeti ostavku ako želiš nastaviti biti vijećnik.
Milos1995
Posts: 1
Joined: 28/01/2021 17:56

#540 Re: pravni savjet

Post by Milos1995 »

Pozdrav svima
Imam vanbracnu curicu sa doticnom.Nismo nikada zivjeli zajedno.Zanima me dali po zakonu se dijete ne odvaja od majke prvih godinu dana.Dali postoji mogucnost da ona provede kod mene 2-3 dana da je upoznam sa prijateljima i rodbinom.Trenutno ima 4.5 mjeseca.A ja bih je dovro kod sebe sa jedno 7-8 mjeseci.
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#541 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Pa ako se dogovoris s njom, može sve. Mada se dijete ne bi trebalo odvajati od majke na tako dug period, ako doji.
Ako majka ne pristaje, možeš samo sudskim putem tražiti, a tu ti je mrka kapa, ako mama nije kakva narkomanka i sl.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58446
Joined: 03/08/2010 19:04

#542 Re: pravni savjet

Post by kakavdanakneiskustvu »

može li se u opć. sudu saznati da li je pokrenuta građanska parnica oko podjele zajedničke imovione,stečene u braku,da li daju takve informacije?
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#543 Re: pravni savjet

Post by bandit_mo »

Milos1995 wrote: 28/01/2021 18:09 Pozdrav svima
Imam vanbracnu curicu sa doticnom.Nismo nikada zivjeli zajedno.Zanima me dali po zakonu se dijete ne odvaja od majke prvih godinu dana.Dali postoji mogucnost da ona provede kod mene 2-3 dana da je upoznam sa prijateljima i rodbinom.Trenutno ima 4.5 mjeseca.A ja bih je dovro kod sebe sa jedno 7-8 mjeseci.
Suprug i ja smo se razvodili kad je djetetu bilo manje od 6 mjeseci i uredno su mu u Socijalnoj službi odobreni posjeti, čak mislim i sa noćenjem.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#544 Re: pravni savjet

Post by suspect_zero »

bandit_mo wrote: 02/02/2021 15:24
Milos1995 wrote: 28/01/2021 18:09 Pozdrav svima
Imam vanbracnu curicu sa doticnom.Nismo nikada zivjeli zajedno.Zanima me dali po zakonu se dijete ne odvaja od majke prvih godinu dana.Dali postoji mogucnost da ona provede kod mene 2-3 dana da je upoznam sa prijateljima i rodbinom.Trenutno ima 4.5 mjeseca.A ja bih je dovro kod sebe sa jedno 7-8 mjeseci.
Suprug i ja smo se razvodili kad je djetetu bilo manje od 6 mjeseci i uredno su mu u Socijalnoj službi odobreni posjeti, čak mislim i sa noćenjem.
Nije dao detalje jel' priznao očinstvo, upisan kao otac, u kakvim je odnosima sa bivšom, itd..?
Vanbračna i bračna su izjednačene po zakonu, koliko se ja sjećam :? ....al' ovdje nije bilo vanbračne/bračne zajednice, samo veza iz koje se dobilo dijete.
Mislim da neće biti problema u CSR oko dodjele prava na kontakt sa malenom ukoliko su ispunjeni gore navedeni uslovi :)
User avatar
bandit_mo
Posts: 1390
Joined: 13/08/2020 12:03

#545 Re: pravni savjet

Post by bandit_mo »

suspect_zero wrote: 02/02/2021 21:32
bandit_mo wrote: 02/02/2021 15:24
Milos1995 wrote: 28/01/2021 18:09 Pozdrav svima
Imam vanbracnu curicu sa doticnom.Nismo nikada zivjeli zajedno.Zanima me dali po zakonu se dijete ne odvaja od majke prvih godinu dana.Dali postoji mogucnost da ona provede kod mene 2-3 dana da je upoznam sa prijateljima i rodbinom.Trenutno ima 4.5 mjeseca.A ja bih je dovro kod sebe sa jedno 7-8 mjeseci.
Suprug i ja smo se razvodili kad je djetetu bilo manje od 6 mjeseci i uredno su mu u Socijalnoj službi odobreni posjeti, čak mislim i sa noćenjem.
Nije dao detalje jel' priznao očinstvo, upisan kao otac, u kakvim je odnosima sa bivšom, itd..?
Vanbračna i bračna su izjednačene po zakonu, koliko se ja sjećam :? ....al' ovdje nije bilo vanbračne/bračne zajednice, samo veza iz koje se dobilo dijete.
Mislim da neće biti problema u CSR oko dodjele prava na kontakt sa malenom ukoliko su ispunjeni gore navedeni uslovi :)
A gle, računala sam da je upisan kao otac .. Valjda inače ne bi pitao za posjete :? Ako nije upisan, nema apsolutno nikakvo pravo (jer nisi mu nitko i ništa) te bi to mu trebao biti prvi korak ka viđanju djeteta.
Mislim da za određivanje rasporeda viđanja nema razlike da li su bili vjenčani ili ne.
dassa
Posts: 297
Joined: 13/10/2011 10:59

#546 Re: pravni savjet

Post by dassa »

Minuli rad u januaru na platnoj listi bio iskazan 4%, u februaru smanjen na 3,5%. Postoji li zakonska osnova za smanjenje minulog rada koji je obavezan u obracunu plate i povećava se za 0,5% za svaku godinu rada kod poslodavca?
User avatar
Crni cvijet
Posts: 137
Joined: 16/11/2009 19:51

#547 Re: pravni savjet

Post by Crni cvijet »

Da li neko zna da li osoba koja ima potpisan ugovor o djelu (po kojem se uplaćuju oni određeni procenti za pio i zdravstveno) može potpisati pravi ugovor o radu? Da li onda poslodavac može nesmetano prijaviti radnika i plaćati doprinose ako se već plaća to nešto po ugovoru o djelu? Znam da može obrnuto tj. prvo ugovor o radu a onda o djelu ali da li može i ovako?

Ne bih da izgubim priliku za posao radi ugovora o djelu pa se nadam da će neko znati odgovor :)
Dzontra_Volta
Posts: 6460
Joined: 20/01/2011 11:10

#548 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

Crni cvijet wrote: 24/02/2021 16:50 Da li neko zna da li osoba koja ima potpisan ugovor o djelu (po kojem se uplaćuju oni određeni procenti za pio i zdravstveno) može potpisati pravi ugovor o radu? Da li onda poslodavac može nesmetano prijaviti radnika i plaćati doprinose ako se već plaća to nešto po ugovoru o djelu? Znam da može obrnuto tj. prvo ugovor o radu a onda o djelu ali da li može i ovako?

Ne bih da izgubim priliku za posao radi ugovora o djelu pa se nadam da će neko znati odgovor :)
Može.
Ti doprinosi koji idu uz ugovor o djelu ne idu u tvoje zdravstveno, nego samo time "doprinosiš" zdravstvenom fondu. Nisi uopšte osiguran po tom pitanju.
Cleopatra29
Posts: 2
Joined: 02/03/2021 22:36

#549 Re: pravni savjet

Post by Cleopatra29 »

Pozdrav, bila bih zahvalna ako bi mi neko odgovorio na sljedeće pitanje 😊
Naime, radi se o tome da poslodavac evo već godinu dana nama radnicima daje minimalnu ili 20-30 % umanjenu platu. Zanima me da li postoji neki zakonski rok do kada se smije to raditi ili poslodavac odlučuje. Izgovor poslodavca je da navodno nema posla, a proizvodnja je bolja nego ikad prije, jer to vidimo po rasprodanoj robi.
Koja su moja prava u ovom slučaju i da li ih uopšte imam u ovom nakaradnom bh sistemu( ne bi me čudilo da ih nemam 😂😂)
User avatar
Gerro
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 10376
Joined: 19/12/2018 20:19

#550 Re: pravni savjet

Post by Gerro »

Cleopatra29 wrote: 02/03/2021 22:49 Pozdrav, bila bih zahvalna ako bi mi neko odgovorio na sljedeće pitanje 😊
Naime, radi se o tome da poslodavac evo već godinu dana nama radnicima daje minimalnu ili 20-30 % umanjenu platu. Zanima me da li postoji neki zakonski rok do kada se smije to raditi ili poslodavac odlučuje. Izgovor poslodavca je da navodno nema posla, a proizvodnja je bolja nego ikad prije, jer to vidimo po rasprodanoj robi.
Koja su moja prava u ovom slučaju i da li ih uopšte imam u ovom nakaradnom bh sistemu( ne bi me čudilo da ih nemam 😂😂)
Imas li ugovor i sta pise u istom ?
Post Reply