pravni savjet

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#501 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

hladan.preminger wrote: 01/09/2020 14:03
hadzinicasa wrote: 31/08/2020 13:32
hladan.preminger wrote: 31/08/2020 13:08 institut neosnovanog obogaćenja
to je osnov, hm? i za fizicka lica?
mislim, nisam pravnik zato pitam, ali ono sto sam citala tuzba ili krivicna prijava posto se radi o drskoj kradji?
moze ici i krivicna prijava tužilastvu, i tuzba za povrat neosnovano stečenog
hvala na pomoci, mislim da bi krivicna prijava odgovarala.

i hvala i drugima na savjetima kome se jos obratiti (porodica, poslodavac, itd.)
bumerangss
Posts: 4445
Joined: 12/01/2015 16:47

#502 Re: pravni savjet

Post by bumerangss »

bumerangss wrote: 01/09/2020 20:22 Molim ko zna da mi dadne savjet, mišljenje... da li se radi o diskriminaciji minisatrstva saobracaja koje je nadležno i donijelo odluku da pretplatna iskaznica kupljena kod jednog javnog gradskog prevoznika važi u oba prevoznika ( GRAS i Centrotrans) a to važi samo za đačke i penzionerske kupone a za radničke ne važi?! :-)

Svi znamo kako je GRAR neredovan ali zbog tramvaja i trole prinuđen sam kupiti njihov kupom 53 KM ali nekad pri odlasku na posao nema GRAS-ovog busa i da ne bih zakasnio na posao a ni placao taxi koji je skuplji, ja uđem u Centrotransov bus (ne komercijala, to znam da svi placaju) i pri ulasku moram kupiti kartu 1,60 KM iako imam GRAS-ov kupon a penzioneri i đaci ne moraju jer njihovi kuponi važe u oba prevoznika!

Da li se tu po vašem mišljenju radi o kršenju nekog člana Zakona o zaštiti potrošača i o klasičnoj diskriminaciji?

Da li da pošaljem mail ombdusmanu za zaštitu prava potrošača da cujem njihov stav? :D
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#503 Re: pravni savjet

Post by Dioklecijan »

hladan.preminger wrote: 01/09/2020 14:03
hadzinicasa wrote: 31/08/2020 13:32
hladan.preminger wrote: 31/08/2020 13:08 institut neosnovanog obogaćenja
to je osnov, hm? i za fizicka lica?
mislim, nisam pravnik zato pitam, ali ono sto sam citala tuzba ili krivicna prijava posto se radi o drskoj kradji?
moze ici i krivicna prijava tužilastvu, i tuzba za povrat neosnovano stečenog
Može pisana i potpisana prijava Tužilaštvu ili Policiji a može i usmena. Ako je riječ o većoj materijalnoj šteti tužilac će to morati godiniti po službenoj dužnosti. Ali fora je da moraš imati dokaze ili svjedoke za to jer bez dokaza ništa. Najbolje video dokaz ako imaš. Ako nemaš tih dokaza tužilac ili neće ni pokratati istragu ili će je vrlo brzo obustaviti. A ako imaš dokaze i tužilac pokrene istragu i okonča je podnošenjem optužnice na potvrđivanje onda ti se naviše ispalti da podneseš odštetno imovinski zahtjev tužiocu tokom postupka. Ali za sve navode su uvijek najbitniji konkretni dokazi jer bez dokaza ništa.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#504 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

Dioklecijan wrote: 04/09/2020 02:40
hladan.preminger wrote: 01/09/2020 14:03
hadzinicasa wrote: 31/08/2020 13:32

to je osnov, hm? i za fizicka lica?
mislim, nisam pravnik zato pitam, ali ono sto sam citala tuzba ili krivicna prijava posto se radi o drskoj kradji?
moze ici i krivicna prijava tužilastvu, i tuzba za povrat neosnovano stečenog
Može pisana i potpisana prijava Tužilaštvu ili Policiji a može i usmena. Ako je riječ o većoj materijalnoj šteti tužilac će to morati godiniti po službenoj dužnosti. Ali fora je da moraš imati dokaze ili svjedoke za to jer bez dokaza ništa. Najbolje video dokaz ako imaš. Ako nemaš tih dokaza tužilac ili neće ni pokratati istragu ili će je vrlo brzo obustaviti. A ako imaš dokaze i tužilac pokrene istragu i okonča je podnošenjem optužnice na potvrđivanje onda ti se naviše ispalti da podneseš odštetno imovinski zahtjev tužiocu tokom postupka. Ali za sve navode su uvijek najbitniji konkretni dokazi jer bez dokaza ništa.
Hvala na odgovoru. imam za sve, pisane dokaze. Priznanje o prisvajanju novca i obecanja o povratu istog, koja 8 mjeseci nisu ispunjena. nemam sumnje da ce optuznica biti podnesena i potvrdjena. u tom slucaju se zapocinje krivicni postupak protiv doticne osobe?

I u tom slucaju podnosim odstetno imovinski zahtjev?
User avatar
Dioklecijan
Posts: 37
Joined: 01/03/2020 13:59

#505 Re: pravni savjet

Post by Dioklecijan »

hadzinicasa wrote: 04/09/2020 13:14
Dioklecijan wrote: 04/09/2020 02:40
hladan.preminger wrote: 01/09/2020 14:03

moze ici i krivicna prijava tužilastvu, i tuzba za povrat neosnovano stečenog
Može pisana i potpisana prijava Tužilaštvu ili Policiji a može i usmena. Ako je riječ o većoj materijalnoj šteti tužilac će to morati godiniti po službenoj dužnosti. Ali fora je da moraš imati dokaze ili svjedoke za to jer bez dokaza ništa. Najbolje video dokaz ako imaš. Ako nemaš tih dokaza tužilac ili neće ni pokratati istragu ili će je vrlo brzo obustaviti. A ako imaš dokaze i tužilac pokrene istragu i okonča je podnošenjem optužnice na potvrđivanje onda ti se naviše ispalti da podneseš odštetno imovinski zahtjev tužiocu tokom postupka. Ali za sve navode su uvijek najbitniji konkretni dokazi jer bez dokaza ništa.
Hvala na odgovoru. imam za sve, pisane dokaze. Priznanje o prisvajanju novca i obecanja o povratu istog, koja 8 mjeseci nisu ispunjena. nemam sumnje da ce optuznica biti podnesena i potvrdjena. u tom slucaju se zapocinje krivicni postupak protiv doticne osobe?

I u tom slucaju podnosim odstetno imovinski zahtjev?
Da, ali je moguće i da nema elemenata krivičnog djela jer u nekom postu gore piše krađa a sad piše povrat duga i neispunjenje obećanja. Dugovanja i obećanja vraćanja duga nisu krađa nego građanski delikt i elementi za parnicu a to je privatna građanska tužba. U svakom slučaju pravnu kvalifikaciju KD vrši tužilac da li ima elemenata djela i kog djela tačno, krađa ili utaja i sl. Onda su tu takođe bitni rokovi jer je 8 mjeseci prošlo a to je puno za KD jer se istraga pravilno može izvršiti samo u okviru prvih mjesec dana a rokovi su bitni i za građansku parnicu jer pretekom određenog vremenskog prekluzivnog roka nije više moguće sudskim putem ostaviti pravnu zaštitu tako da se te stvari moraju rješavati odmah bez odlaganja.

Priznanje nije dokaz i ne znači ništa kad je riječ o KD, jer je jedino mjerodavno priznanje u togu glavnog pretresa pred sudijom ili kad se radi o sporazumu o priznanju krivice sa tužiocem. Priznanje o dugu je jedino mjerodavno u građanskim parnicama i može da bude osnov naplate.

Kad jednom prijaviš KD tužilaštvu ili policiji i tužilac pokrene istragu kad utvrdi da ima dovoljno elemenata, onda moraš biti spremna da ćeš ići najmanje jednom u toku istrage da daš iskaz u svojstvu oštećenog ili svjedoka, i još jednom u toku glavnog pretresa kao svjedok. (znam slučaj zvali ga 5 puta da ponavlja istu priču)

Nakon suđenja i ako bude osuđen to ne mora da znači da će ti novac biti vraćen jer kako će ga vratiti ako ga je potrošio i nema neku drugu imovinu iz koje se možeš naplatiti i to se zna prolongirati u građanski parnični i izvršni postupak koje moraš da vodiš sa svojim advokatom protiv njega, a to u BiH zna potrajati.

Moj ti je savjet da ocijeniš u odnosu koliko si para oštećena i da li se zbog toga isplati ulaziti u sve to, i da ocijeniš postoji li mogućnost da se na kraju naplatiš od njega, jer ako ima izglednih šansi da on nema ili da neće imati para da ti plati, ne znam zašto bi to sve počinjala. Možeš još jedan metak ispucati a to je da otkucaš krivičnu prijavu i da sa njom odeš i pokažeš mu je i da se dogovorite da ti plati prije nego je predaš tužilaštvu jer kad je jednom predaš više je ne možeš povući.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#506 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

Dioklecijan wrote: 04/09/2020 17:11
hadzinicasa wrote: 04/09/2020 13:14
Dioklecijan wrote: 04/09/2020 02:40

Može pisana i potpisana prijava Tužilaštvu ili Policiji a može i usmena. Ako je riječ o većoj materijalnoj šteti tužilac će to morati godiniti po službenoj dužnosti. Ali fora je da moraš imati dokaze ili svjedoke za to jer bez dokaza ništa. Najbolje video dokaz ako imaš. Ako nemaš tih dokaza tužilac ili neće ni pokratati istragu ili će je vrlo brzo obustaviti. A ako imaš dokaze i tužilac pokrene istragu i okonča je podnošenjem optužnice na potvrđivanje onda ti se naviše ispalti da podneseš odštetno imovinski zahtjev tužiocu tokom postupka. Ali za sve navode su uvijek najbitniji konkretni dokazi jer bez dokaza ništa.
Hvala na odgovoru. imam za sve, pisane dokaze. Priznanje o prisvajanju novca i obecanja o povratu istog, koja 8 mjeseci nisu ispunjena. nemam sumnje da ce optuznica biti podnesena i potvrdjena. u tom slucaju se zapocinje krivicni postupak protiv doticne osobe?

I u tom slucaju podnosim odstetno imovinski zahtjev?
Da, ali je moguće i da nema elemenata krivičnog djela jer u nekom postu gore piše krađa a sad piše povrat duga i neispunjenje obećanja. Dugovanja i obećanja vraćanja duga nisu krađa nego građanski delikt i elementi za parnicu a to je privatna građanska tužba. U svakom slučaju pravnu kvalifikaciju KD vrši tužilac da li ima elemenata djela i kog djela tačno, krađa ili utaja i sl. Onda su tu takođe bitni rokovi jer je 8 mjeseci prošlo a to je puno za KD jer se istraga pravilno može izvršiti samo u okviru prvih mjesec dana a rokovi su bitni i za građansku parnicu jer pretekom određenog vremenskog prekluzivnog roka nije više moguće sudskim putem ostaviti pravnu zaštitu tako da se te stvari moraju rješavati odmah bez odlaganja.

Priznanje nije dokaz i ne znači ništa kad je riječ o KD, jer je jedino mjerodavno priznanje u togu glavnog pretresa pred sudijom ili kad se radi o sporazumu o priznanju krivice sa tužiocem. Priznanje o dugu je jedino mjerodavno u građanskim parnicama i može da bude osnov naplate.

Kad jednom prijaviš KD tužilaštvu ili policiji i tužilac pokrene istragu kad utvrdi da ima dovoljno elemenata, onda moraš biti spremna da ćeš ići najmanje jednom u toku istrage da daš iskaz u svojstvu oštećenog ili svjedoka, i još jednom u toku glavnog pretresa kao svjedok. (znam slučaj zvali ga 5 puta da ponavlja istu priču)

Nakon suđenja i ako bude osuđen to ne mora da znači da će ti novac biti vraćen jer kako će ga vratiti ako ga je potrošio i nema neku drugu imovinu iz koje se možeš naplatiti i to se zna prolongirati u građanski parnični i izvršni postupak koje moraš da vodiš sa svojim advokatom protiv njega, a to u BiH zna potrajati.

Moj ti je savjet da ocijeniš u odnosu koliko si para oštećena i da li se zbog toga isplati ulaziti u sve to, i da ocijeniš postoji li mogućnost da se na kraju naplatiš od njega, jer ako ima izglednih šansi da on nema ili da neće imati para da ti plati, ne znam zašto bi to sve počinjala. Možeš još jedan metak ispucati a to je da otkucaš krivičnu prijavu i da sa njom odeš i pokažeš mu je i da se dogovorite da ti plati prije nego je predaš tužilaštvu jer kad je jednom predaš više je ne možeš povući.
najljepsa hvala na iscrpnom odgovoru. Stvar je malo komplicirana, a ako imas volje i vremena, objasnila bih u pp.
U svakom slucaju osoba je bezobrazna, drska i nema niti obraza niti casti (sam cin to pokazuje) i s takvima nema dogovora. uz sve lazi koje sam do sada cula..... ne pada mi na pamet. Ne mislim prijetiti ali u isto vrijeme ne mislim pustiti, upravo jer sam stava da ne mozes raditi sta hoces, samo zato jer si bio u prilici, niti polagati pravo na tudje, uzimati tudje, cak ni ako ti treba ili ako ti je convinient.

tako da... sta god tuzilastvo kaze koji god oblik pravne zastite je adekvatan potrazit cu je sigurno, ali poduzeti i druge korake.
dobro kazu u nasem narodu - pomozi sirotu na svoju sramotu.

i jos jednom hvala ti.
User avatar
teuta06
Posts: 1594
Joined: 28/03/2018 11:14

#507 Re: pravni savjet

Post by teuta06 »

da li ima neka stranica ili prirucnik sa pravilnicima, naime za firmu mi je potrebno pravilnici koji reguliraju telefonske, poštanske usluge, pravilnik o nabavkama i sl.

znam da razna poduzeca i drzavne institucije imaju razne pravilnike, ali ako ima preporuku za dobre pravilnike sa uputama i objasnjenjima :)
LikeLike
Posts: 1923
Joined: 10/09/2013 15:59

#508 Re: pravni savjet

Post by LikeLike »

U nasem naselju na parkingu je investitor rezervisao 4 parking mjesta za zakupca poslovnog prostora. Radi se o novogradnji i parking je zajednicki. Naselje jos nije zavrseno i zemlja nije presla na opstinu, to bi trebalo biti za nekih godinu dana. Pisali smo im i jedan komsija je navodno pokrenuo postupak u Opstini protiv njih.

Zanima me da li su smjeli to raditi i ako ima neko da posavjetuje sta da radimo i kome da ih prijavimo? Smije li policija pisati kazne ako neko od stanara parkira na to rezervisano mjesto?

PS: Cini mi se da su i ulaz tog poslovnog prostora otvorili sa druge strane gdje nije bio predvidjen.
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#509 Re: pravni savjet

Post by liaar »

Treba i meni savjet, tek sam završio promjenu mjesta stanovanja (promjena sa Novi Grad na Ilidža) te sam izvadio novu ličnu. Neko mi spominje da trebam sada i vozačku promijeniti, pa me interesuje zašto, kakve veze ima moje mjesto stanovanja sa mjestom izdavanja vozačke dozvole u tom momentu ?
User avatar
vjeshalica
Posts: 16991
Joined: 31/03/2019 14:56

#510 Re: pravni savjet

Post by vjeshalica »

liaar wrote: 29/10/2020 12:41 Treba i meni savjet, tek sam završio promjenu mjesta stanovanja (promjena sa Novi Grad na Ilidža) te sam izvadio novu ličnu. Neko mi spominje da trebam sada i vozačku promijeniti, pa me interesuje zašto, kakve veze ima moje mjesto stanovanja sa mjestom izdavanja vozačke dozvole u tom momentu ?
pa valjda ti je izdata u novom gradu vozačka dozvola sto ti i pise na vd
User avatar
liaar
Posts: 3784
Joined: 29/11/2016 11:09
Location: Grad zabranjenog imena
Grijem se na: na suze
Vozim: francusku nakazu
Contact:

#511 Re: pravni savjet

Post by liaar »

vjeshalica wrote: 29/10/2020 21:18
liaar wrote: 29/10/2020 12:41 Treba i meni savjet, tek sam završio promjenu mjesta stanovanja (promjena sa Novi Grad na Ilidža) te sam izvadio novu ličnu. Neko mi spominje da trebam sada i vozačku promijeniti, pa me interesuje zašto, kakve veze ima moje mjesto stanovanja sa mjestom izdavanja vozačke dozvole u tom momentu ?
pa valjda ti je izdata u novom gradu vozačka dozvola sto ti i pise na vd
Jeste, izdata u Novom Gradu prije 5 godina, i ne znam zašto bih trebao mijenjati vozačku jer sam promijenio mjesto stanovanja unutar grada...
zLatk0
Posts: 1283
Joined: 05/07/2009 01:21

#512 Re: pravni savjet

Post by zLatk0 »

Zato jer VD izdaje MUP po mjestu prebivališta, isto kao i licnu - ni po licnoj nisi promjenio kanton ...

Evo banalna situacija npr - uvedu zabranu kretanja van mjesta opstine, ti sa VD iz Novog Grada po Ilidzi vozas, automatski si u prekrsaju

Jedino se pasos ne mora mijenjati, jer njega ne izdaje mup po mjestu prebivalista
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#513 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

zLatk0 wrote: 30/10/2020 13:17 Zato jer VD izdaje MUP po mjestu prebivališta, isto kao i licnu - ni po licnoj nisi promjenio kanton ...

Evo banalna situacija npr - uvedu zabranu kretanja van mjesta opstine, ti sa VD iz Novog Grada po Ilidzi vozas, automatski si u prekrsaju

Jedino se pasos ne mora mijenjati, jer njega ne izdaje mup po mjestu prebivalista
zar nisi po zakonu duzan promijeniti i pasos ako si promijenio adresu?
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#514 Re: pravni savjet

Post by JThomas »

svugdje piše "mjestu", a ne "opštini". a sarajevske opštine, jel, po uobičajenom značenju nisu mjesta, nego su sve u mjestu sarajevu.

inače stvarno glupost u situaciji gdje su svi mupovi u državi zaista uvezani sa CIPSom i IDEEAom, i zaista to i funkcioniše u stvarnosti, a ne samo na papiru. jednim pozivom ili očitanjem vidi gdje si prijavljen, i da se zbog toga mora mijenjati lični dokument istim takvim ličnim dokumentom...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#515 Re: pravni savjet

Post by _BataZiv_0809 »

hadzinicasa wrote: 30/10/2020 13:36
zLatk0 wrote: 30/10/2020 13:17 Zato jer VD izdaje MUP po mjestu prebivališta, isto kao i licnu - ni po licnoj nisi promjenio kanton ...

Evo banalna situacija npr - uvedu zabranu kretanja van mjesta opstine, ti sa VD iz Novog Grada po Ilidzi vozas, automatski si u prekrsaju

Jedino se pasos ne mora mijenjati, jer njega ne izdaje mup po mjestu prebivalista
zar nisi po zakonu duzan promijeniti i pasos ako si promijenio adresu?
Nisi. Pasos nema veze sa prebivalistem. On se moze izdati i u diplomatsko-konzularnom predstavnistvu.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#516 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

_BataZiv_0809 wrote: 02/11/2020 09:12
hadzinicasa wrote: 30/10/2020 13:36
zLatk0 wrote: 30/10/2020 13:17 Zato jer VD izdaje MUP po mjestu prebivališta, isto kao i licnu - ni po licnoj nisi promjenio kanton ...

Evo banalna situacija npr - uvedu zabranu kretanja van mjesta opstine, ti sa VD iz Novog Grada po Ilidzi vozas, automatski si u prekrsaju

Jedino se pasos ne mora mijenjati, jer njega ne izdaje mup po mjestu prebivalista
zar nisi po zakonu duzan promijeniti i pasos ako si promijenio adresu?
Nisi. Pasos nema veze sa prebivalistem. On se moze izdati i u diplomatsko-konzularnom predstavnistvu.
da ali ima prebivaliste upisano u njemu? znam da su mi jednompravili problem na granici jer mi se adrese nisu poklapale i rekli mi da s promjenom adrese prebivalista (isto je mjesto bilo) moram promijeniti i pasos.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65592
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#517 Re: pravni savjet

Post by _BataZiv_0809 »

hadzinicasa wrote: 02/11/2020 10:05 da ali ima prebivaliste upisano u njemu? znam da su mi jednompravili problem na granici jer mi se adrese nisu poklapale i rekli mi da s promjenom adrese prebivalista (isto je mjesto bilo) moram promijeniti i pasos.
Nema prebivalište upisano u njemu.

Image

Možda je ta situacija bila prije biometrijskih pasoša, a možda se radilo i o pametovanju graničnih policajaca, a možda je bio neki drugi problem, sasvim nebitno. Uglavnom, pasoš, po svojoj prirodi, nema veze sa prebivalištem za razliku od lične karte i vozačke dozvole.

Jedno vrijeme dok su bile ogromne gužve na pasošima (ljeto 2008-2009-2010 kad je dijaspora nešto masovno vadila pasoše, po sjećanju) je u KS uvedena mogućnost da zahtjev za pasoš predaš u bilo koju općinu, dakle ne nužno u općinu prebivališta, što ti isto govori.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#518 Re: pravni savjet

Post by hadzinicasa »

_BataZiv_0809 wrote: 02/11/2020 10:29
hadzinicasa wrote: 02/11/2020 10:05 da ali ima prebivaliste upisano u njemu? znam da su mi jednompravili problem na granici jer mi se adrese nisu poklapale i rekli mi da s promjenom adrese prebivalista (isto je mjesto bilo) moram promijeniti i pasos.
Nema prebivalište upisano u njemu.

Image

Možda je ta situacija bila prije biometrijskih pasoša, a možda se radilo i o pametovanju graničnih policajaca, a možda je bio neki drugi problem, sasvim nebitno. Uglavnom, pasoš, po svojoj prirodi, nema veze sa prebivalištem za razliku od lične karte i vozačke dozvole.

Jedno vrijeme dok su bile ogromne gužve na pasošima (ljeto 2008-2009-2010 kad je dijaspora nešto masovno vadila pasoše, po sjećanju) je u KS uvedena mogućnost da zahtjev za pasoš predaš u bilo koju općinu, dakle ne nužno u općinu prebivališta, što ti isto govori.
doduse bilo je to prije biometrijskog cini mi se, koliko se sjecam bilo je tamo na kraju pasosa za upisati adresu ili tako nesto.
elem, ne treba. ok. misljah da treba. dobro za znati. hvala.
hladan.preminger
Posts: 4403
Joined: 24/02/2011 12:06

#519 Re: pravni savjet

Post by hladan.preminger »

Hvala, hvala. :D
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#520 Re: pravni savjet

Post by suspect_zero »

Ako ima neko ko poznaje radno pravo :) ....jeli regularno da poslodavac prijeti otkazom ako neko ne prihvati promaknuće, bolju poziciju?
Dzontra_Volta
Posts: 6457
Joined: 20/01/2011 11:10

#521 Re: pravni savjet

Post by Dzontra_Volta »

hadzinicasa wrote: 02/11/2020 10:47
_BataZiv_0809 wrote: 02/11/2020 10:29
hadzinicasa wrote: 02/11/2020 10:05 da ali ima prebivaliste upisano u njemu? znam da su mi jednompravili problem na granici jer mi se adrese nisu poklapale i rekli mi da s promjenom adrese prebivalista (isto je mjesto bilo) moram promijeniti i pasos.
Nema prebivalište upisano u njemu.

Image

Možda je ta situacija bila prije biometrijskih pasoša, a možda se radilo i o pametovanju graničnih policajaca, a možda je bio neki drugi problem, sasvim nebitno. Uglavnom, pasoš, po svojoj prirodi, nema veze sa prebivalištem za razliku od lične karte i vozačke dozvole.

Jedno vrijeme dok su bile ogromne gužve na pasošima (ljeto 2008-2009-2010 kad je dijaspora nešto masovno vadila pasoše, po sjećanju) je u KS uvedena mogućnost da zahtjev za pasoš predaš u bilo koju općinu, dakle ne nužno u općinu prebivališta, što ti isto govori.
doduse bilo je to prije biometrijskog cini mi se, koliko se sjecam bilo je tamo na kraju pasosa za upisati adresu ili tako nesto.
elem, ne treba. ok. misljah da treba. dobro za znati. hvala.
Mojoj ženi su pravili problem na granici zati što nije promijenila pasoš, a promijenila vozačku i ličnu kartu (prije 8 godina, biometrijski pasoši već bili). Skenirali pasoš i vidjeli da je izvršena promjena ličnih dokumenata.
Tako da nisam baš siguran da pasoš ne treba mijenjati.
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#522 Re: pravni savjet

Post by medvjed23 »

suspect_zero wrote: 08/11/2020 20:48 Ako ima neko ko poznaje radno pravo :) ....jeli regularno da poslodavac prijeti otkazom ako neko ne prihvati promaknuće, bolju poziciju?
Iz skromnog iskustva na polju radnog prava (neka me neko pametniji ispravi ukoliko griješim):

- ako se ukida radno mjesto tog nekog, pa poslodavac tom nekom nudi posao na drugom radnom mjestu i ovaj to odbije, otkaz je zakonit
- ako se organizacija radnih mjesta ne mijenja, otkaz je nezakonit.

Dvije napomene:

1 - Od otkaza ugovora treba razlikovati istek ugovora o radu. Ako ugovor istekne i ne bude produžen, to je sasvim regularno, u bilo kojoj situaciji.
2 - Otkaz koji nije u duhu zakona može se kroz papire predstaviti tako da u očima inspekcije i suda bude zakonit.
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#523 Re: pravni savjet

Post by suspect_zero »

medvjed23 wrote: 08/11/2020 22:22
suspect_zero wrote: 08/11/2020 20:48 Ako ima neko ko poznaje radno pravo :) ....jeli regularno da poslodavac prijeti otkazom ako neko ne prihvati promaknuće, bolju poziciju?
Iz skromnog iskustva na polju radnog prava (neka me neko pametniji ispravi ukoliko griješim):

- ako se ukida radno mjesto tog nekog, pa poslodavac tom nekom nudi posao na drugom radnom mjestu i ovaj to odbije, otkaz je zakonit
- ako se organizacija radnih mjesta ne mijenja, otkaz je nezakonit.

Dvije napomene:

1 - Od otkaza ugovora treba razlikovati istek ugovora o radu. Ako ugovor istekne i ne bude produžen, to je sasvim regularno, u bilo kojoj situaciji.
2 - Otkaz koji nije u duhu zakona može se kroz papire predstaviti tako da u očima inspekcije i suda bude zakonit.

Pod tačkom 1. stoji, da se otkazuje Ugovor na neodređeno vrijeme, zaključen dana tog i tog, zbog organizacionih razloga.
2. Poslodavac nudi Radniku novi Ugovor na neodređeno sa izmjenjenim uslovima u pogledu radnog mjesta
3. Ukoliko Radnik ne prihvati pod tačkom 2. prestaje mu Ugovor i radi otkazni


Meni kao laiku ovo malo nelogično, mislim većina će prihvatiti promaknuće i sve ok....samo da ako ne prihvatiš, noga ti :?
User avatar
medvjed23
Posts: 26693
Joined: 16/07/2010 13:49

#524 Re: pravni savjet

Post by medvjed23 »

Meni to liči, a ponavljam da moje mišljenje treba uzeti sa rezervom, na drugu napomenu iz mog prethodnog posta. Radno zakonodavstvo poznaje otkaz iz organizacijskih razloga, kao i otkaz sa ponudom izmijenjenog ugovora o radu...

Nerado obeshrabrujem, ali čini se da je taj koji provodi proceduru otkaza poveo računa o tome da sve bude u skladu sa zakonom...
suspect_zero
Posts: 25655
Joined: 11/10/2008 21:45

#525 Re: pravni savjet

Post by suspect_zero »

medvjed23 wrote: 08/11/2020 23:02 Meni to liči, a ponavljam da moje mišljenje treba uzeti sa rezervom, na drugu napomenu iz mog prethodnog posta. Radno zakonodavstvo poznaje otkaz iz organizacijskih razloga, kao i otkaz sa ponudom izmijenjenog ugovora o radu...

Nerado obeshrabrujem, ali čini se da je taj koji provodi proceduru otkaza poveo računa o tome da sve bude u skladu sa zakonom...
Hvala Medo :thumbup:
Post Reply