Pravni savjet - Krediti

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#26 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by swanfilter »

Nema izvlakuse, a kamata visoka.

Bice izvrsenje naplate na bilo koji nacin.

Kod nas su banke u stranom vlasnistvu. Tesko da ce se osoba u EU sakriti.

I, kao sto je neko vec napisao, prodace banka dug nekom u domacoj drzavi i ponovo na istom ...
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#27 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by RefPus »

W0rM wrote: 11/07/2023 15:25 Šta peglate bezveze momka, kao svi su pošteni ovdje od banke pa nadalje, banka prva najveći lihvar, a onda vi hejteri ovdje koji biste sutra isto uradili samo da vam zapadne.

Dečko, nisam nikad volio kredite, al' i da odeš i banka zaplače zbog tebe, bolje oni, nego ti, da im je loše ne bi poslovali, koliko je ljudi radi njih oplakalo, izgubilo stanove, itd.

Nek' crknu.
To je pogresno stajaliste. Banka daje zajam po ugovoru, klijent vraca novac kojeg je sam trazio. Hrpa ljudi bude utuzeno jer su dizali novac za koji su znalu da ga nece moci ili htjeti vratiti. Desi se nekome i otkaz, trajni invaliditet, sve je moguce. Ali to je sve dio rizika kojeg ljudi prihvataju potpisivanjem ugovora
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#28 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by RefPus »

Vegetastar wrote: 12/07/2023 09:42 Banka neće zaplakati zbog tebe, ne sekiraj se.


Ali trebamo nazvati stvari pravim imenom, ovo o čemu se piše je krađa. Banka ima na raspolaganju niz mehanizama da naplati svoje potraživanje, a ako se u toku postupka dokaže (a u ovom slučaju hoće) da si imao sredstva da vraćaš kredit, a da si "pobjegao" u drugu državu sa defakto ukradenim parama misleći da ćeš izbjeći plaćanje kredita, odnosno povrat tuđih para (jer to nisu pare banke nego pare ljudi i firmi - deponenata koji su pare dali banci na čuvanje), onda slobodno možeš očekivati krivičnu prijavu jer to o čemu pričaš je krivično djelo kreditne prevare.

Time će sud od države u kojoj se nalziš imati pravo tražiti tvoje izručenje, što ćeš moći izbjeći isključivo ako si državljanin zemlje u koju ideš i pod uslovom da zamlja nema sporazum o izručenju sa BiH.

Dakle, od ljudi na forumu tražiš savjet za krivično djelo kreditne prevare i krađe novca ljudi koji svoj novac držieu banci. Ako misliš da to može proći bez ikakvih posljedica, i da će ti neko "halaliti" nešto takvo grdno se varaš. Ne bi bio prvi koji je to uradio, ali probaj naći primjere kako su drugi prošli. Možda se neko "privremeno" izvukao, ali vjeruj da će kad tad to iskihati.

i ovo gore što neko reče "banka će otpisati". Samo da pojasnim: otpisom kredita ne nestaje tvoja obaveza da ga vratiš. Otpisom kredita banka prebacuje predmetni kredit iz bilansne u vanbilansnu evidenciju, te namiruje gubitak rezervama koje je za taj kredit formirala. Dalja naplata ide sudskim putem, parnicom i u tvom slučaju 100%-tnom krivičnom prijavom.

Budi pametan, ne radi stvari zbog kojih sebi možeš zagorčati život. Nisu banke naivne niti im je ova situacija nepoznata. Tebi jeste.
Slazem se sa tobom da je ovo ocigledan vid prevare gdje osoba svjesno odluci da nece vratiti dug iako ima sredstva za to, ali gdje se u KZ navodi kreditna prevara u smislu izbjegavanja dospjelih obaveza? To me sad bas zanima, jer sam imao hrpu parnica gdje su ljudi prestali vracati kredite, otisli su u inostranstvo, izgubili parnicni postupak a nikad nisu krivicno odgovarali. Nijedan od njih. Sve sam dosad vidio, cak i da se pojedini cak i pojave na rocistu i jasno izjasne da priznaju dug ali ga nemaju namjeru vracati, ali to nikad. Imali smo jedan slican slucaj gdje je je krivicno osudjen zastupnik zbog obmane pri dobijanju kredita u smislu lazne dokumentacije.

Stvarno me to sad zanima, provjerit cu i sa sudijama sa referata, jer i ja poznajem padobrance koji su iskoristili nenamjenske kredite bez hipoteke i ziranata i otisli vani. I svi su iz nekog razloga uvjereni kako ce banka odustati kroz par godina i sve zaboraviti, sto je apsurd.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#29 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Pandakonda »

Ja prvi put cujem da postoji mogucnost nekoga izruciti u BiH radi kreditne prevare :mrgreen: Salu na stranu vjerujem da se mozes izvuci ako planiras do kraja zivota biti u toj drugoj drzavi. Pogotovo ako je van Evrope. Ali mislim da onog trenutka kada u BiH pokusas praviti bilo kakve poslove da to dolazi na naplatu. Ovdje pod broj 1 mislim na recimo otvaranje bankovnog racuna ako kontas u penziji dolaziti ovdje ili raditi neke transakcije. Jer pitanje je koliko posla ustvari ti mozes uraditi sa stranom karticom.

Situacija ti se jos vise komplikuje ako kontas vani koristiti istu banku jer mnoge posluju sirom svijeta kao sto je Raiffaisen, Unicredit, Sparkasse/Erste itd. Ako ces vec krast idi u Union ili vakufsku :D
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#30 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by pinkman »

Pandakonda wrote: 14/07/2023 00:24 Ja prvi put cujem da postoji mogucnost nekoga izruciti u BiH radi kreditne prevare :mrgreen: Salu na stranu vjerujem da se mozes izvuci ako planiras do kraja zivota biti u toj drugoj drzavi. Pogotovo ako je van Evrope. Ali mislim da onog trenutka kada u BiH pokusas praviti bilo kakve poslove da to dolazi na naplatu. Ovdje pod broj 1 mislim na recimo otvaranje bankovnog racuna ako kontas u penziji dolaziti ovdje ili raditi neke transakcije. Jer pitanje je koliko posla ustvari ti mozes uraditi sa stranom karticom.

Situacija ti se jos vise komplikuje ako kontas vani koristiti istu banku jer mnoge posluju sirom svijeta kao sto je Raiffaisen, Unicredit, Sparkasse/Erste itd. Ako ces vec krast idi u Union ili vakufsku :D
Evo sta kaze Krivicni zakon FBIH:
Član 268

Obmana pri dobijanju kredita ili drugih pogodnosti

(1) Ko s ciljem da za sebe ili drugog pribavi kredit, ulagačka sredstva, subvencije ili kakvu drugu pogodnost, davatelju kredita ili osobi nadležnoj za odobravanje pogodnosti dade neistinite ili nepotpune podatke o imovinskom stanju ili druge podatke značajne za dobijanje kredita ili druge pogodnosti, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(2) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljen kredit ili druge pogodnosti iz stava 1. ovog člana u vrijednosti koja prelazi 10.000 KM, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(3) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljen kredit ili druge pogodnosti iz stava 1. ovog člana u vrijednosti koja prelazi 50.000 KM, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od dvije do deset godina.

(4) Ko dobijeni kredit, ulagačka sredstva, subvenciju ili kakvu drugu pogodnost iskoristi u drugu svrhu od one za koju su mu ta sredstva odobrena, kaznit će se novčanom kaznom i kaznom zatvora do dvije godine.
Sve jasno.. po meni je definitivno znacajan podatak da neko namjerava preselit u drugu drzavu i dati otkaz u firmi gdje radi. :)
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#31 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Vegetastar »

pinkman wrote: 14/07/2023 00:28
Pandakonda wrote: 14/07/2023 00:24 Ja prvi put cujem da postoji mogucnost nekoga izruciti u BiH radi kreditne prevare :mrgreen: Salu na stranu vjerujem da se mozes izvuci ako planiras do kraja zivota biti u toj drugoj drzavi. Pogotovo ako je van Evrope. Ali mislim da onog trenutka kada u BiH pokusas praviti bilo kakve poslove da to dolazi na naplatu. Ovdje pod broj 1 mislim na recimo otvaranje bankovnog racuna ako kontas u penziji dolaziti ovdje ili raditi neke transakcije. Jer pitanje je koliko posla ustvari ti mozes uraditi sa stranom karticom.

Situacija ti se jos vise komplikuje ako kontas vani koristiti istu banku jer mnoge posluju sirom svijeta kao sto je Raiffaisen, Unicredit, Sparkasse/Erste itd. Ako ces vec krast idi u Union ili vakufsku :D
Evo sta kaze Krivicni zakon FBIH:
Član 268

Obmana pri dobijanju kredita ili drugih pogodnosti

(1) Ko s ciljem da za sebe ili drugog pribavi kredit, ulagačka sredstva, subvencije ili kakvu drugu pogodnost, davatelju kredita ili osobi nadležnoj za odobravanje pogodnosti dade neistinite ili nepotpune podatke o imovinskom stanju ili druge podatke značajne za dobijanje kredita ili druge pogodnosti, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(2) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljen kredit ili druge pogodnosti iz stava 1. ovog člana u vrijednosti koja prelazi 10.000 KM, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(3) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljen kredit ili druge pogodnosti iz stava 1. ovog člana u vrijednosti koja prelazi 50.000 KM, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od dvije do deset godina.

(4) Ko dobijeni kredit, ulagačka sredstva, subvenciju ili kakvu drugu pogodnost iskoristi u drugu svrhu od one za koju su mu ta sredstva odobrena, kaznit će se novčanom kaznom i kaznom zatvora do dvije godine.
Sve jasno.. po meni je definitivno znacajan podatak da neko namjerava preselit u drugu drzavu i dati otkaz u firmi gdje radi. :)
naravno. Dodatno, u svakom ugovoru imaš odredbe koje definišu obavezu da obavijestiš banku o svim bitnim promjenama. Mislim da je selidba u drugu državu bitna promjena u statusu klijenta.

Što se tiče krivične odgovornosti, ona sigurno postoji u ovakvom slučaju, a postoji i sudska praksa. Banka može ići na parnicu, a može podnijeti krivičnu prijavu. U slučaju da se optužnica potvrdi, sud može tražiti privođenje.
Sid the sloth
Posts: 2826
Joined: 30/01/2013 15:56

#32 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Sid the sloth »

Da mu hoce banka “prodati” dug nekoj agenciji koja otkupljuje dugove (recimo neka u Smrkovom vlasnistvu) pa da ga kamatari ganjaju po citavoj Europi da nema mira ni on ni familija mu :lol:
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#33 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Vegetastar »

Sid the sloth wrote: 14/07/2023 09:10 Da mu hoce banka “prodati” dug nekoj agenciji koja otkupljuje dugove (recimo neka u Smrkovom vlasnistvu) pa da ga kamatari ganjaju po citavoj Europi da nema mira ni on ni familija mu :lol:
ne može banka prodati dug fizičkog lica nekoj agenciji. Potraživanja od fizičkih lica mogu prodati samo drugoj instituciji koja ima dozvolu za rad Agencije za bankarstvo, znači drugoj banci ili mikokreditnoj organizaciji. Mogu prodavati samo dugove pravnih lica agencijama raznim.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#34 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by pinkman »

Vegetastar wrote: 14/07/2023 12:04
Sid the sloth wrote: 14/07/2023 09:10 Da mu hoce banka “prodati” dug nekoj agenciji koja otkupljuje dugove (recimo neka u Smrkovom vlasnistvu) pa da ga kamatari ganjaju po citavoj Europi da nema mira ni on ni familija mu :lol:
ne može banka prodati dug fizičkog lica nekoj agenciji. Potraživanja od fizičkih lica mogu prodati samo drugoj instituciji koja ima dozvolu za rad Agencije za bankarstvo, znači drugoj banci ili mikokreditnoj organizaciji. Mogu prodavati samo dugove pravnih lica agencijama raznim.
Pa faktoring drustva. Njima odobrenje za rad i nadzor svakako vrsi FBA.
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#35 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Vegetastar »

pinkman wrote: 14/07/2023 12:39
Vegetastar wrote: 14/07/2023 12:04

ne može banka prodati dug fizičkog lica nekoj agenciji. Potraživanja od fizičkih lica mogu prodati samo drugoj instituciji koja ima dozvolu za rad Agencije za bankarstvo, znači drugoj banci ili mikokreditnoj organizaciji. Mogu prodavati samo dugove pravnih lica agencijama raznim.
Pa faktoring drustva. Njima odobrenje za rad i nadzor svakako vrsi FBA.
Pa, prvo u federaciji ne postoji ni jedno aktivno faktoring drustvo, sav obim faktoringa obavljaju banke koje vrse poslove faktoringa. Drugo, po definiciji iz zakona o faktoringu, faktoring je otkup kratkorocnih potrazivanja sa rokom dospijeca do 180 dana (6 mjeseci), tako da bilo kakav dugorcni kredit vec po tome otpada, da bezveze ne sirimo pricu zasto kreditno potrazivanje svakako ne moze biti predmet faktoringa, posebno kredit koji je u statusu neizmirenja obaveza.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#36 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by pinkman »

Vegetastar wrote: 14/07/2023 13:24
pinkman wrote: 14/07/2023 12:39

Pa faktoring drustva. Njima odobrenje za rad i nadzor svakako vrsi FBA.
Pa, prvo u federaciji ne postoji ni jedno aktivno faktoring drustvo, sav obim faktoringa obavljaju banke koje vrse poslove faktoringa. Drugo, po definiciji iz zakona o faktoringu, faktoring je otkup kratkorocnih potrazivanja sa rokom dospijeca do 180 dana (6 mjeseci), tako da bilo kakav dugorcni kredit vec po tome otpada, da bezveze ne sirimo pricu zasto kreditno potrazivanje svakako ne moze biti predmet faktoringa, posebno kredit koji je u statusu neizmirenja obaveza.
Istina jeste da je do 180 dana, kao i da nema trenutno aktivno mada ne znamo koji je iznos kod OP-a. Bilo je i postoje zakonske pretpostavke.

A sto se tice otkupa od fizickih lica koje spominjes i prethodnom postu, to ne stoji. EOS Matrix otkupljuje:
https://www.capital.ba/eos-matrix-napla ... -kontrole/
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#37 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Vegetastar »

pinkman wrote: 14/07/2023 13:45
Vegetastar wrote: 14/07/2023 13:24

Pa, prvo u federaciji ne postoji ni jedno aktivno faktoring drustvo, sav obim faktoringa obavljaju banke koje vrse poslove faktoringa. Drugo, po definiciji iz zakona o faktoringu, faktoring je otkup kratkorocnih potrazivanja sa rokom dospijeca do 180 dana (6 mjeseci), tako da bilo kakav dugorcni kredit vec po tome otpada, da bezveze ne sirimo pricu zasto kreditno potrazivanje svakako ne moze biti predmet faktoringa, posebno kredit koji je u statusu neizmirenja obaveza.
Istina jeste da je do 180 dana, kao i da nema trenutno aktivno mada ne znamo koji je iznos kod OP-a. Bilo je i postoje zakonske pretpostavke.

A sto se tice otkupa od fizickih lica koje spominjes i prethodnom postu, to ne stoji. EOS Matrix otkupljuje:
https://www.capital.ba/eos-matrix-napla ... -kontrole/
ovo su krediti koje su otkupili prije nego je agencija za bankarstvo donijela podzakonske akte kojima se propisuju uslovi i način otkupa kredita, a mislim i prije nego je donešen zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga (nisam 100% siguran). Tako da su to stari krediti. Nakon toga ne mogu.
Sid the sloth
Posts: 2826
Joined: 30/01/2013 15:56

#38 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Sid the sloth »

Vegetastar wrote: 14/07/2023 13:24
pinkman wrote: 14/07/2023 12:39

Pa faktoring drustva. Njima odobrenje za rad i nadzor svakako vrsi FBA.
Pa, prvo u federaciji ne postoji ni jedno aktivno faktoring drustvo, sav obim faktoringa obavljaju banke koje vrse poslove faktoringa. Drugo, po definiciji iz zakona o faktoringu, faktoring je otkup kratkorocnih potrazivanja sa rokom dospijeca do 180 dana (6 mjeseci), tako da bilo kakav dugorcni kredit vec po tome otpada, da bezveze ne sirimo pricu zasto kreditno potrazivanje svakako ne moze biti predmet faktoringa, posebno kredit koji je u statusu neizmirenja obaveza.
Treba mijenjati zakon zbog ovih sto ukradu tudje pare i bjeze :D
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#39 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by RefPus »

pinkman wrote: 14/07/2023 00:28
Evo sta kaze Krivicni zakon FBIH:
Član 268

Obmana pri dobijanju kredita ili drugih pogodnosti

(1) Ko s ciljem da za sebe ili drugog pribavi kredit, ulagačka sredstva, subvencije ili kakvu drugu pogodnost, davatelju kredita ili osobi nadležnoj za odobravanje pogodnosti dade neistinite ili nepotpune podatke o imovinskom stanju ili druge podatke značajne za dobijanje kredita ili druge pogodnosti, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do tri godine.

(2) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljen kredit ili druge pogodnosti iz stava 1. ovog člana u vrijednosti koja prelazi 10.000 KM, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od jedne do pet godina.

(3) Ako je krivičnim djelom iz stava 1. ovog člana pribavljen kredit ili druge pogodnosti iz stava 1. ovog člana u vrijednosti koja prelazi 50.000 KM, učinitelj će se kazniti kaznom zatvora od dvije do deset godina.

(4) Ko dobijeni kredit, ulagačka sredstva, subvenciju ili kakvu drugu pogodnost iskoristi u drugu svrhu od one za koju su mu ta sredstva odobrena, kaznit će se novčanom kaznom i kaznom zatvora do dvije godine.
Sve jasno.. po meni je definitivno znacajan podatak da neko namjerava preselit u drugu drzavu i dati otkaz u firmi gdje radi. :)
Da, ali kakve je on nepotpune ili neistinite podatke o imovinskom stanju ili druge podatke značajne za dobijanje kredita dao banci pri realizaciji tog kredita? Ugovor o radu, tri platne liste, kopija lične karte, cIps, ovjerena izjava o zapljeni, potpisana mjenica. Dakle ne radi se ovdje o obmani pri dobijanju kredita, jer očigledno se ne radi o falsifikovanom ugovoru o radu ili platnim listama, već o neispunjavanju obaveza proizišlih iz potpisanog ugovora. Ne postoji krivična odgovornost, čak sam siguran da ne postoji nigdje u praksi slučaj da je Tužilaštvo podiglo optužnicu a sud istu potvrdio protiv neplatiša kredita koji su odselili iz BiH u Njemačku ili druge države zapadne Evrope.

Ta obmana pri davanju kredita, evo jedan slučaj sa jednim političarem iz Krajine:

Kantonalni sud u Bihaću je dana 13.06.2022. godine izrekao i javno objavio prvostepenu presudu u predmetu broj 01 0 K 014058 20 K , kojom je optuženi Halil Bajramović oglašen krivim da je počinio krivično djelo Obmana pri davanju kredita ili drugih pogodnosti iz člana 268. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 3 (tri) godine.

Evo dijela optužnice koji govori o obmani:

Image
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#40 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by pinkman »

RefPus wrote: 15/07/2023 02:39
pinkman wrote: 14/07/2023 00:28
Evo sta kaze Krivicni zakon FBIH:



Sve jasno.. po meni je definitivno znacajan podatak da neko namjerava preselit u drugu drzavu i dati otkaz u firmi gdje radi. :)
Da, ali kakve je on nepotpune ili neistinite podatke o imovinskom stanju ili druge podatke značajne za dobijanje kredita dao banci pri realizaciji tog kredita? Ugovor o radu, tri platne liste, kopija lične karte, cIps, ovjerena izjava o zapljeni, potpisana mjenica. Dakle ne radi se ovdje o obmani pri dobijanju kredita, jer očigledno se ne radi o falsifikovanom ugovoru o radu ili platnim listama, već o neispunjavanju obaveza proizišlih iz potpisanog ugovora. Ne postoji krivična odgovornost, čak sam siguran da ne postoji nigdje u praksi slučaj da je Tužilaštvo podiglo optužnicu a sud istu potvrdio protiv neplatiša kredita koji su odselili iz BiH u Njemačku ili druge države zapadne Evrope.

Ta obmana pri davanju kredita, evo jedan slučaj sa jednim političarem iz Krajine:

Kantonalni sud u Bihaću je dana 13.06.2022. godine izrekao i javno objavio prvostepenu presudu u predmetu broj 01 0 K 014058 20 K , kojom je optuženi Halil Bajramović oglašen krivim da je počinio krivično djelo Obmana pri davanju kredita ili drugih pogodnosti iz člana 268. stav 3. u vezi sa stavom 1. Krivičnog zakona Federacije Bosne i Hercegovine i osuđen na kaznu zatvora u trajanju od 3 (tri) godine.

Evo dijela optužnice koji govori o obmani:

Image
Da sam bankar, podatak da neko planira seliti iz drzave bi mi sigurno bio znacajan... Zakonodavac kaze "ili druge podatke znacajne za dobijanje kredita" sto je poprilicno siroko postavljeno.

Bas sad gledam tj. citam izjavu predsjednika Udruzenja banaka BIH:
S druge strane, neki kratkoročniji planovi na kojima banke već rade jesu da se kroz odobravanje kredita postavi dodatna klauzula koja sprečava mogućnost da neko, uvjetno rečeno, nekažnjeno ode a ne vrati kredit, naglasio je Kutle
Ne znam da li su "ugradjivali" sta u ugovore...
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#41 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by W0rM »

RefPus wrote: 13/07/2023 23:56
W0rM wrote: 11/07/2023 15:25 Šta peglate bezveze momka, kao svi su pošteni ovdje od banke pa nadalje, banka prva najveći lihvar, a onda vi hejteri ovdje koji biste sutra isto uradili samo da vam zapadne.

Dečko, nisam nikad volio kredite, al' i da odeš i banka zaplače zbog tebe, bolje oni, nego ti, da im je loše ne bi poslovali, koliko je ljudi radi njih oplakalo, izgubilo stanove, itd.

Nek' crknu.
To je pogresno stajaliste. Banka daje zajam po ugovoru, klijent vraca novac kojeg je sam trazio. Hrpa ljudi bude utuzeno jer su dizali novac za koji su znalu da ga nece moci ili htjeti vratiti. Desi se nekome i otkaz, trajni invaliditet, sve je moguce. Ali to je sve dio rizika kojeg ljudi prihvataju potpisivanjem ugovora
Inače je pravo stajalište biti na strani banke koja guli običnog čovjeka kako zna i umije. Ako čovjek nema, a može se desiti da nema ili bar s legalne strane da nema ništa na sebi, šta će banka uzeti? Kaže neko "prodat će agenciji dug", "utužen" šta to uopšte znači?
Kao tužilaštvo nešto može čovjeku koji recimo ne prima platu, nema kuću u auto na svom imenu itd. Šta mu mogu, predat ga u zatvor, što banci i dalje ne vraća pare? Ako da, i to je oke, jer je dan zatvora 100 KMčića čini mi se, to je ustvari najbrži način da vratiš dug bez para. A sumnjam da bi banka išla na tu opciju jer to tehnički banci i dalje ne vraća novac.
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#42 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by RefPus »

pinkman wrote: 15/07/2023 03:08 Da sam bankar, podatak da neko planira seliti iz drzave bi mi sigurno bio znacajan... Zakonodavac kaze "ili druge podatke znacajne za dobijanje kredita" sto je poprilicno siroko postavljeno.
Gledaj, banka ima mehanizme kojima se može, a ponekad i ne može naplatiti. To su žiranti, hipoteke itd., a u slučaju nenamjenskih kredita do 50.000 maraka gdje uglavnom ne trebaju takvi instrumenti osiguranja, postoji sudska parnica. Druga je stvar što taj mehanizam nije dovoljan, jer su zakoni tako uređeni. Osoba nije dužna pri podnošenju zahtjeva za kredit da kaže da li odlazi u inostranstvo, iz jednostavnog razloga što to banka nikad neće ni upitati.

Dakle, sama pretpostavka da se taj član Krivičnog zakona veže i za ovakvu vrstu izigravanja banaka je pogrešna. Ne postoji ništa na što bi se tužilaštvo oslonilo pri podizanju optužnice. Čak i da se negdje nađe neki tužilac koji bi to uradio, ne postoji niti jedan sudija koji bi tu optužnicu potvrdio. Znači stvar je dokazivanja, a ne vidim kako neko može dokazati osobi X da je dana Y donijela odluku da će napustiti državu, zaposliti se u Njemačkoj a sve s ciljem prevare banke?
W0rM wrote: 15/07/2023 09:00
Inače je pravo stajalište biti na strani banke koja guli običnog čovjeka kako zna i umije. Ako čovjek nema, a može se desiti da nema ili bar s legalne strane da nema ništa na sebi, šta će banka uzeti? Kaže neko "prodat će agenciji dug", "utužen" šta to uopšte znači?
Kao tužilaštvo nešto može čovjeku koji recimo ne prima platu, nema kuću u auto na svom imenu itd. Šta mu mogu, predat ga u zatvor, što banci i dalje ne vraća pare? Ako da, i to je oke, jer je dan zatvora 100 KMčića čini mi se, to je ustvari najbrži način da vratiš dug bez para. A sumnjam da bi banka išla na tu opciju jer to tehnički banci i dalje ne vraća novac.
To nikako nema smisla što ti pričaš. Ako ti sutra odeš u banku i podneseš zahtjev za 20.000 maraka kredita, potpisuješ svojevoljno ugovor kojim se obvezuješ da ćeš taj novac vratiti uz dogovorenu kamatu. Niko te ne tjera da potpisuješ. Banka ima mehanizme, između ostalog i tužba, da pokuša naplatiti potraživanja. To uopće nije teško shvatiti.

Banka nikog ne guli. I to je opet besmisleno. Niko te ne tjera da ni na prekoračenje, ni na shoping karticu, ni na kredite niti na druge usluge. Jedino što moraš je imati tekući račun koji te godišnje košta 20 maraka da bi preko njega primao platu. Sve drugo je apsolutno tvoja vlastita odluka. Isto kao kad odeš potpisati ugovor sa Telecomom za korištenje Moje TV i interneta. Ako su ti skupi imaš druge operatere. Ako su ti i drugi skupi, nemoj vala ni gledati TV. Ljudi se zalete, dignu veliku cifru, za pola godine ostanu bez posla i bez marke ušteđevine da vraćaju svoje dugove, i dovedu se u situaciju da ih banka tuži, za 2 godine od zadnje plaćene rate dođu do toga da su dužni glavnicu, kamatu i zateznu kamatu plus nikad u životu više neće moći dobiti kredit jer su u D kategoriji.

A što se tiče toga da Tužilaštvo nekome može nešto zbog kredita, ne može. A ta zamjena dugova ili novčanih kazni zatvorskom kaznom ne briše tvoja novčana dugovanja. Ako si dužan MUP-u RS 1000 maraka zbog neplaćenih kazni, odležat ćeš 10 dana u vrijednosti 1.000 KM i opet kad izađeš napolje bit ćeš dužan 1.000 KM, i hajmo jovo nanovo.
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#43 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by kuli1961 »

RefPus wrote: 18/07/2023 19:42 Ako si dužan MUP-u RS 1000 maraka zbog neplaćenih kazni, odležat ćeš 10 dana u vrijednosti 1.000 KM i opet kad izađeš napolje bit ćeš dužan 1.000 KM, i hajmo jovo nanovo
Mozda si se pogresno izrazio, mozda nisi tako mislio, ne znam.
U vezi citiranog, potrebna je mala intervencija:
Čini mi se da pises o zamjeni novcane kazne zatvorskom kaznom. Da, to je moguce- vidi član 235 Zakona o prekrsajima RS.
No, kad odlezis onaj broj dana koliko je potrebno da "namiris" iznos novcane kazne (trenutno je to 50 KM/dan, uz ogranicenje da se moze "lezati" maksimalno 60 dana, uz izuzetak iz stava 4.- tada je "lezanje" maksimalno 90 dana.
Poenta je u tome da kada "odlezis" taj broj dana, kazna je izvrsena, pa zato nije tačno sto pises- "bit ces duzan 1000 KM i hajmo Jovo nanovo".
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#44 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by pinkman »

RefPus wrote: 18/07/2023 19:42
pinkman wrote: 15/07/2023 03:08 Da sam bankar, podatak da neko planira seliti iz drzave bi mi sigurno bio znacajan... Zakonodavac kaze "ili druge podatke znacajne za dobijanje kredita" sto je poprilicno siroko postavljeno.
Gledaj, banka ima mehanizme kojima se može, a ponekad i ne može naplatiti. To su žiranti, hipoteke itd., a u slučaju nenamjenskih kredita do 50.000 maraka gdje uglavnom ne trebaju takvi instrumenti osiguranja, postoji sudska parnica. Druga je stvar što taj mehanizam nije dovoljan, jer su zakoni tako uređeni. Osoba nije dužna pri podnošenju zahtjeva za kredit da kaže da li odlazi u inostranstvo, iz jednostavnog razloga što to banka nikad neće ni upitati.

Dakle, sama pretpostavka da se taj član Krivičnog zakona veže i za ovakvu vrstu izigravanja banaka je pogrešna. Ne postoji ništa na što bi se tužilaštvo oslonilo pri podizanju optužnice. Čak i da se negdje nađe neki tužilac koji bi to uradio, ne postoji niti jedan sudija koji bi tu optužnicu potvrdio. Znači stvar je dokazivanja, a ne vidim kako neko može dokazati osobi X da je dana Y donijela odluku da će napustiti državu, zaposliti se u Njemačkoj a sve s ciljem prevare banke?
Zasto bi se dokazivalo da je odluka o selidbi donesena s ciljem prevare banke? Odluka o preseljenju u Njemacku moze biti donesena iz milion razloga.

Pitanje jeste da li osoba X zna da seli u Njemacku, to namjerno presuti jer zeli da uzme novac i onda isti ne vrati odnosno svjesno zna da banka nece moci naplatiti svoj kredit, pa tom radnjom banku dovodi u zabludu jer je prikrila "druge znacajne podatke za dobijanje kredita".
Piaty
Posts: 5725
Joined: 01/12/2020 00:58

#45 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Piaty »

kuli1961 wrote: 18/07/2023 23:11
RefPus wrote: 18/07/2023 19:42 Ako si dužan MUP-u RS 1000 maraka zbog neplaćenih kazni, odležat ćeš 10 dana u vrijednosti 1.000 KM i opet kad izađeš napolje bit ćeš dužan 1.000 KM, i hajmo jovo nanovo
Mozda si se pogresno izrazio, mozda nisi tako mislio, ne znam.
U vezi citiranog, potrebna je mala intervencija:
Čini mi se da pises o zamjeni novcane kazne zatvorskom kaznom. Da, to je moguce- vidi član 235 Zakona o prekrsajima RS.
No, kad odlezis onaj broj dana koliko je potrebno da "namiris" iznos novcane kazne (trenutno je to 50 KM/dan, uz ogranicenje da se moze "lezati" maksimalno 60 dana, uz izuzetak iz stava 4.- tada je "lezanje" maksimalno 90 dana.
Poenta je u tome da kada "odlezis" taj broj dana, kazna je izvrsena, pa zato nije tačno sto pises- "bit ces duzan 1000 KM i hajmo Jovo nanovo".
Pa normalno. Pa neće džaba ležati
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#46 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by John Cleese »

duboka_misao wrote: 07/07/2023 10:45
milojicabrzi wrote: 07/07/2023 10:39 A u slučaju ako ovaj dužnik koji je u "bijegu", nekada premine, ide li dug u nasljednu masu, za njegove nasljednike, kako je to riješeno?
ako se nasljednici prihvate nasljedstva prihvataju se i duga.
Da, ali samo do iznosa koji odgovara ukupnoj vrijednosti nasljedstva.
Uzgred receno, ako je kojim slucajem vrijednost nasljedstva manja ili jednaka dugovanju, prakticnije bi bilo ignorirati postojanje nasljedstva - nasljednici bi samo bespotrebno gubili vrijeme na ostavinski postupak, a i novac, jer bi morali platiti usluge notara.
Post Reply