Pravni savjet - Krediti

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#1 Pravni savjet - Krediti

Post by sacred000 »

Pozdrav

Jel ima neko iskustva da je imao kredit u BiH, otisao vani radit preselio se u EU i nije placao kredit vise?
Uzmemo u obzir da je nenamjenski, nema imovine nikakve covjek na sebi, dali mogu sta uraditi koje poteze mogu uraditi?
RefPus
Posts: 219
Joined: 30/04/2023 17:39

#2 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by RefPus »

sacred000 wrote: 07/07/2023 09:33 Pozdrav

Jel ima neko iskustva da je imao kredit u BiH, otisao vani radit preselio se u EU i nije placao kredit vise?
Uzmemo u obzir da je nenamjenski, nema imovine nikakve covjek na sebi, dali mogu sta uraditi koje poteze mogu uraditi?
U tom slučaju ide se u parnicu. Ako je tuženik zaprimio tužbu na odgovor i ne oglasi se u roku od 30 dana, onda ide presuda zbog propuštanja. KAd ista postane pravosnažna i izvršna, banka sudu podnosi prijedlog za izvršenje na osnovu izvršne isprave. Sud potom donosi rješenje o izvršenju, a na osnovu prijedloga u kojem tražitelj izvršenja (banka) navodi da li se radi o pljenidbi plate itd. Kako nemaš nikakva primanja na tekućem računu u BiH (pretpostavljam da se o tebi radi), može se tražiti novi predmet i sredstvo izvršenja. A pošto ni imovine nemaš, onda nema ne bi trebalo biti posljedica.

Drugi je par opanaka što banka i unatoč tome opet postupak može da pokrene i kasnije, što može stvarati problem ako se kojim slučajem desi da se tuženik mora vratiti u BiH i ovdje zasnovati radni odnos. Tad na naplatu dolazi i glavnica, kamata + zatezna kamata.
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#3 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by milojicabrzi »

A u slučaju ako ovaj dužnik koji je u "bijegu", nekada premine, ide li dug u nasljednu masu, za njegove nasljednike, kako je to riješeno?
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#4 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by duboka_misao »

milojicabrzi wrote: 07/07/2023 10:39 A u slučaju ako ovaj dužnik koji je u "bijegu", nekada premine, ide li dug u nasljednu masu, za njegove nasljednike, kako je to riješeno?
ako se nasljednici prihvate nasljedstva prihvataju se i duga.
User avatar
sacred000
Posts: 94
Joined: 17/07/2013 14:29

#5 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by sacred000 »

milojicabrzi wrote: 07/07/2023 10:39 A u slučaju ako ovaj dužnik koji je u "bijegu", nekada premine, ide li dug u nasljednu masu, za njegove nasljednike, kako je to riješeno?
to ne moze, ima osiguranje kredita u slucaju smrti, nezaposlenosti ili nemogucnosti rada.
jedan advokat mi je rekao da ima nacin da presudu oni prevedu i apostille udare i poslaju za njemacki sud i da me onda ovdje ogule
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#6 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by milojicabrzi »

Uglavnom, kako god, dug je zao drug, pa treba, ukoliko se ima mogućnosti, sve na vrijeme servisirati...jer prije ili kasnije, on se negdje pojavi, pogotovo ako je utužen :)

Ja sam imao situaciju da je na naslijeđenom stanu bio ogroman dug za odvoz smeća, knjižen kao dug prethodnih vlasnika, uglavnom iz onih poslijeratnih godina, krajem '90-ih, početkom 2000-ih, kad se sabere za više godina, bila prilična suma (mislim oko 1500 KM), kad se stan prodavao, sve se moralo izmiriti jer se novom vlasniku mora predati stan bez dugova...

Izmirivanje dugova i uredan i likvidan poslovni život, to je majka i odlika uređenih država, tako da plati ti to druže, ako si već podigao i pošteno dobio pare, pošteno i vrati :thumbup: :bih:
User avatar
Dilibus
Posts: 132
Joined: 15/01/2018 08:36

#7 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Dilibus »

sacred000 wrote: 07/07/2023 11:05
milojicabrzi wrote: 07/07/2023 10:39 A u slučaju ako ovaj dužnik koji je u "bijegu", nekada premine, ide li dug u nasljednu masu, za njegove nasljednike, kako je to riješeno?
to ne moze, ima osiguranje kredita u slucaju smrti, nezaposlenosti ili nemogucnosti rada.
jedan advokat mi je rekao da ima nacin da presudu oni prevedu i apostille udare i poslaju za njemacki sud i da me onda ovdje ogule
Ima osiguranje u slucaju smrti. Ukoliko si normalno servisirao dug, ukoliko si bio tuzen pa preminuo,to osiguranje ne pije vode.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#8 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by pinkman »

Doci ce to na naplatu, prije ili kasnije
NediM17
Posts: 21699
Joined: 05/11/2009 11:49

#9 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by NediM17 »

Uhapsice ga na granici kad podje u zavicaj. :mrgreen:
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#10 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by milojicabrzi »

Dilibus wrote: 07/07/2023 13:01
sacred000 wrote: 07/07/2023 11:05

to ne moze, ima osiguranje kredita u slucaju smrti, nezaposlenosti ili nemogucnosti rada.
jedan advokat mi je rekao da ima nacin da presudu oni prevedu i apostille udare i poslaju za njemacki sud i da me onda ovdje ogule
Ima osiguranje u slucaju smrti. Ukoliko si normalno servisirao dug, ukoliko si bio tuzen pa preminuo,to osiguranje ne pije vode.
To osiguranje u slučaju smrti, je koliko ja shvatam, osiguranje za slučaj smrti u vrijeme otplatnog perioda, a ne osiguranje od smrti nakon 20 + godina, pa da te i tada štiti... :run:

I ja mislim da će to doći na naplatu kad-tad, naročito sada u vrijeme informatizacije, europskih integracija itd. naći će oni tebe, banka ne zaboravlja...

Sjećam se kad se nekada nakon rata, pojavila neka firma, čini mi se iz Crne Gore, koja je imala uplaćenih 10-20 novih Golfova u TAS-u, do čije isporuke nikada nije došlo, zbog poznatih ratnih dešavanja...

Nakon što se rat završio, mislim '98-'99-te, dolazi tužba prema pravnom naslijedniku TAS-a sa zahtjevom za povrat novca ili isporuku vozila istih karakteristika...

Naročito kod banaka, dug teško zastarjeva, a još teže se oprašta...

Imam koleginicu koja je nekad 2008./09. godine otišla u Ameriku, zvali su me iz banke, ostao navodno neki dug od 100-njak maraka po nekoj kartici, da pitaju za nju, gdje je ona itd. Kažu, mene su našli jer sam joj nekad bio žirant, pa imaju moj kontakt, a njen mobitel se ne koristi.

Objasnim ja situaciju, zvali su još par puta, ne znam kako se na kraju riješilo...
User avatar
Truba
Posts: 81801
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Truba »

Sjecam se u ratu hrvatska morala 2 tenka isporuciti indiji ili iranu prema nekom ugovoru.. :mrgreen:
Dug he dug ugovor je ugovor
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#12 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by milojicabrzi »

NediM17 wrote: 07/07/2023 13:05 Uhapsice ga na granici kad podje u zavicaj. :mrgreen:
Na kraju, kad se stvari počnu rješavati na ovaj način i bit će nešto od države, bez obzira čiji je dug...

Sjećam se nekad 2015.-te, komandir policije iz čini mi se Tešnja, cvili o tome kako ne mogu naplatiti kazne vozačima sa stranim tablicama, koje naprave u BiH, molio da se to riješi, kaže-nama u MUP uredno dolaze iz Italije, Njemačke, zahtjevi za postupanje prema vozačima zbog uslikanih prekršaja u Milanu, Minhenu itd.

Dakle, nema labavo :run: :thumbup: :bih:
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#13 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by corei3 »

Ja znam primjer tako kredita. Nista nema žena na sebi, otišla vani prije 4 godine, kaže banka će na kraju to otpisati.
gidra
Posts: 3578
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#14 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by gidra »

sacred000 wrote: 07/07/2023 11:05
milojicabrzi wrote: 07/07/2023 10:39 A u slučaju ako ovaj dužnik koji je u "bijegu", nekada premine, ide li dug u nasljednu masu, za njegove nasljednike, kako je to riješeno?
to ne moze, ima osiguranje kredita u slucaju smrti, nezaposlenosti ili nemogucnosti rada.
jedan advokat mi je rekao da ima nacin da presudu oni prevedu i apostille udare i poslaju za njemacki sud i da me onda ovdje ogule
Pa i treba te oguliti. Ti bi da uzmes i trosis tuđe i ne vracas kao normalan svijet, ispadaš lopov i treba te oderat.
User avatar
Mate_Miso_Kovac
Posts: 1474
Joined: 09/09/2019 10:05

#15 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Mate_Miso_Kovac »

sacred000 wrote: 07/07/2023 11:05 ...da me onda ovdje ogule
Pogrešno si napisao "da naplate što sam im ukrao"

:-) :-)
milojicabrzi
Posts: 1730
Joined: 18/11/2009 12:43

#16 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by milojicabrzi »

corei3 wrote: 07/07/2023 14:05 Ja znam primjer tako kredita. Nista nema žena na sebi, otišla vani prije 4 godine, kaže banka će na kraju to otpisati.
A-ha, jašta, pitaj nekog ko radi u banci, koliko oni imaju takvih kolaterala, pa ćeš vidjeti..

U najgorem slučaju, prodat će potraživanje nekoj firmi koja se time bavi, pa će te oni ganjati....

Inače, ova praksa sa dizanjem kredita pa razguliš vani, je bila hit-popularna u bivšoj Jugoslaviji, pa tako i BiH, tamo nekad '60-ih godina, jako puno ljudi je zavalilo žirante, na način da digne par hiljada kredita i ispali se...

Uglavnom, nekad u eri bez kompjutera i uvezanosti, to je još moglo, a sada teško, neće oni odustajati, samo utuže dug i čekaju da se pojavi opcija za naplatu, pa bila to imovina, ino-penzija ili nešto treće...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#17 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Gray »

Idem i ja vani pa ću nastaviti otplaćivati sve kredite ovdje, u računaš to u trošak života i platu koja ti treba vani :D
corei3
Posts: 718
Joined: 22/05/2014 09:42

#18 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by corei3 »

milojicabrzi wrote: 07/07/2023 14:40
corei3 wrote: 07/07/2023 14:05 Ja znam primjer tako kredita. Nista nema žena na sebi, otišla vani prije 4 godine, kaže banka će na kraju to otpisati.
A-ha, jašta, pitaj nekog ko radi u banci, koliko oni imaju takvih kolaterala, pa ćeš vidjeti..

U najgorem slučaju, prodat će potraživanje nekoj firmi koja se time bavi, pa će te oni ganjati....

Inače, ova praksa sa dizanjem kredita pa razguliš vani, je bila hit-popularna u bivšoj Jugoslaviji, pa tako i BiH, tamo nekad '60-ih godina, jako puno ljudi je zavalilo žirante, na način da digne par hiljada kredita i ispali se...

Uglavnom, nekad u eri bez kompjutera i uvezanosti, to je još moglo, a sada teško, neće oni odustajati, samo utuže dug i čekaju da se pojavi opcija za naplatu, pa bila to imovina, ino-penzija ili nešto treće...
Moguće je sve, neznam, samo pišem o jednom primjeru koji znam, vjerovatno je takvih na hiljade.
User avatar
laserShow
Posts: 4088
Joined: 30/04/2022 22:10
Grijem se na: nacionalizam

#19 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by laserShow »

Mate_Miso_Kovac wrote: 07/07/2023 14:12 Pogrešno si napisao "da naplate što sam im ukrao"
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
garankich
Posts: 125
Joined: 03/05/2013 20:10

#20 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by garankich »

Kad su medicinari krenuli ići u Njemačku 2015-16, nekoliko ih je sa KCUS odradilo ovo, digli kredite i danas im ni traga ni glasa
kuli1961
Posts: 2431
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#21 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by kuli1961 »

A da li ti je ikada palo na pamet da se kredit (dug) ipak mora i treba vratiti?
Ili ti je "krivina" jedino na pameti?
User avatar
W0rM
Posts: 2389
Joined: 26/11/2011 13:49
Location: Jedna Jedina
Grijem se na: sunčevu energiju
Vozim: se po mahali

#22 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by W0rM »

Šta peglate bezveze momka, kao svi su pošteni ovdje od banke pa nadalje, banka prva najveći lihvar, a onda vi hejteri ovdje koji biste sutra isto uradili samo da vam zapadne.

Dečko, nisam nikad volio kredite, al' i da odeš i banka zaplače zbog tebe, bolje oni, nego ti, da im je loše ne bi poslovali, koliko je ljudi radi njih oplakalo, izgubilo stanove, itd.

Nek' crknu.
User avatar
Vegetastar
Posts: 391
Joined: 22/04/2011 10:46

#23 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Vegetastar »

Banka neće zaplakati zbog tebe, ne sekiraj se.


Ali trebamo nazvati stvari pravim imenom, ovo o čemu se piše je krađa. Banka ima na raspolaganju niz mehanizama da naplati svoje potraživanje, a ako se u toku postupka dokaže (a u ovom slučaju hoće) da si imao sredstva da vraćaš kredit, a da si "pobjegao" u drugu državu sa defakto ukradenim parama misleći da ćeš izbjeći plaćanje kredita, odnosno povrat tuđih para (jer to nisu pare banke nego pare ljudi i firmi - deponenata koji su pare dali banci na čuvanje), onda slobodno možeš očekivati krivičnu prijavu jer to o čemu pričaš je krivično djelo kreditne prevare.

Time će sud od države u kojoj se nalziš imati pravo tražiti tvoje izručenje, što ćeš moći izbjeći isključivo ako si državljanin zemlje u koju ideš i pod uslovom da zamlja nema sporazum o izručenju sa BiH.

Dakle, od ljudi na forumu tražiš savjet za krivično djelo kreditne prevare i krađe novca ljudi koji svoj novac držieu banci. Ako misliš da to može proći bez ikakvih posljedica, i da će ti neko "halaliti" nešto takvo grdno se varaš. Ne bi bio prvi koji je to uradio, ali probaj naći primjere kako su drugi prošli. Možda se neko "privremeno" izvukao, ali vjeruj da će kad tad to iskihati.

i ovo gore što neko reče "banka će otpisati". Samo da pojasnim: otpisom kredita ne nestaje tvoja obaveza da ga vratiš. Otpisom kredita banka prebacuje predmetni kredit iz bilansne u vanbilansnu evidenciju, te namiruje gubitak rezervama koje je za taj kredit formirala. Dalja naplata ide sudskim putem, parnicom i u tvom slučaju 100%-tnom krivičnom prijavom.

Budi pametan, ne radi stvari zbog kojih sebi možeš zagorčati život. Nisu banke naivne niti im je ova situacija nepoznata. Tebi jeste.
Zoooka
Posts: 4890
Joined: 14/04/2022 13:22

#24 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by Zoooka »

Ovaj lik stvarno misli da može banku zajebati :lol: :lol:
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#25 Re: Pravni savjet - Krediti

Post by moee »

Vegetastar wrote: 12/07/2023 09:42 Banka neće zaplakati zbog tebe, ne sekiraj se.


Ali trebamo nazvati stvari pravim imenom, ovo o čemu se piše je krađa. Banka ima na raspolaganju niz mehanizama da naplati svoje potraživanje, a ako se u toku postupka dokaže (a u ovom slučaju hoće) da si imao sredstva da vraćaš kredit, a da si "pobjegao" u drugu državu sa defakto ukradenim parama misleći da ćeš izbjeći plaćanje kredita, odnosno povrat tuđih para (jer to nisu pare banke nego pare ljudi i firmi - deponenata koji su pare dali banci na čuvanje), onda slobodno možeš očekivati krivičnu prijavu jer to o čemu pričaš je krivično djelo kreditne prevare.

Time će sud od države u kojoj se nalziš imati pravo tražiti tvoje izručenje, što ćeš moći izbjeći isključivo ako si državljanin zemlje u koju ideš i pod uslovom da zamlja nema sporazum o izručenju sa BiH.

Dakle, od ljudi na forumu tražiš savjet za krivično djelo kreditne prevare i krađe novca ljudi koji svoj novac držieu banci. Ako misliš da to može proći bez ikakvih posljedica, i da će ti neko "halaliti" nešto takvo grdno se varaš. Ne bi bio prvi koji je to uradio, ali probaj naći primjere kako su drugi prošli. Možda se neko "privremeno" izvukao, ali vjeruj da će kad tad to iskihati.

i ovo gore što neko reče "banka će otpisati". Samo da pojasnim: otpisom kredita ne nestaje tvoja obaveza da ga vratiš. Otpisom kredita banka prebacuje predmetni kredit iz bilansne u vanbilansnu evidenciju, te namiruje gubitak rezervama koje je za taj kredit formirala. Dalja naplata ide sudskim putem, parnicom i u tvom slučaju 100%-tnom krivičnom prijavom.

Budi pametan, ne radi stvari zbog kojih sebi možeš zagorčati život. Nisu banke naivne niti im je ova situacija nepoznata. Tebi jeste.
Krađa sa predumišljajem, ako tako nešto postoji, hahah. Šalim se, dobar savjet...ne znam otkud ljudima ideja da nešto takvo naprave? Jbt ja kontam šta bi za stambeni kredit ako se ukaže kakva dobra prilika za inostranstvo.
Post Reply