Pravna praksa u BiH

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#76 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote:Ako taj kolega tvrdi da obrazac nije bitan, onda ne zna elementarne stvari, i bolje bi mu bilo da zatvori kancelariju, a ti svakako bjezi od tog advokata!

Ukoliko se ipak desi da se apelacija podnese u pisanoj formi,ali ne na obrascu, US BiH ce je vratiti potencijalnom apelantu ili njegovom punomoćniku, ako je uredno iskazan kao punomocnik,uz uputu da apelaciju mora podnijeti na obrascu (član 21. stav 3. Pravila US BiH), gdje se moze doci do apelacije (neposredno u USBiH ili na linku US BIH), i dati rok za dostavljanje uredno popunjene apelacije na tom obrascu, uz upozorenje da ako se ne postupi kako je nalozeno, slijedi odbacivanje, tj apelacija se odbacuje kao nedopustena(član 18. st.3 tacka k Pravila US BIH u vezi sa clanom 22. Pravila US BiH)
tacka.ende. kraj.

pa etio danas tvrdi da je obrazac nebitan,bas tim rijecima i u pondjeljak cu mui vjerovatno otkazati punomoc

hvala ti puno
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#77 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

Bjezi glavom bez obzira od njega- ocito nikada nije ni otvorio, a kamoli procitao Pravila suda! Sramota, kalja profesiju!
Evo citata člana 21. stav 3. Pravila:

"(3) Apelacija iz stava (2) ovog člana se podnosi obavezno na posebnom obrascu dostupnom u Ustavnom sudu ili na web-str"anici Ustavnog suda. Obrazac čini sastavni dio ovih pravila. Apelacija se obavezno podnosi u tekstu koji je elektronski ili mehanografski obrađen."
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#78 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote:Bjezi glavom bez obzira od njega- ocito nikada nije ni otvorio, a kamoli procitao Pravila suda! Sramota, kalja profesiju!
Evo citata člana 21. stav 3. Pravila:

"(3) Apelacija iz stava (2) ovog člana se podnosi obavezno na posebnom obrascu dostupnom u Ustavnom sudu ili na web-str"anici Ustavnog suda. Obrazac čini sastavni dio ovih pravila. Apelacija se obavezno podnosi u tekstu koji je elektronski ili mehanografski obrađen."

znam i ja sam to nasao na stranici suda,kolega mi sa posla rece kad je ovo vidio kako je napisano da taj nije normalan,advokat kojem sam jutros otisao kaze smijesno,nevjerovatno da ovo neko ovako uradi
kuli1961
Posts: 2345
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#79 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

znas, nekad davno sam i sam bio advokat, odavno to vise nisam. Ali, postujem struku i jako mi smeta i boli me takav javasluk. A objektivno, stanje u pravosudju je katastrofalno( iadvokaturu smatram neodvojivim dijelom pravosudja)!
Smatram da takvog advokata treba prijaviti disciplinskim organima Advokatske komore.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#80 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote:znas, nekad davno sam i sam bio advokat, odavno to vise nisam. Ali, postujem struku i jako mi smeta i boli me takav javasluk. A objektivno, stanje u pravosudju je katastrofalno( iadvokaturu smatram neodvojivim dijelom pravosudja)!
Smatram da takvog advokata treba prijaviti disciplinskim organima Advokatske komore.

razmisljao sam i o tome,cak sam naivno mu placao bez priznanica,da bi na kraju ja ostao donji,nije me odbranio
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#81 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

jos jedno pitanje,je li advokat kojem otkazujem punomoc duzan da mi opreda sav predmet ,sve dokumente?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#82 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

kakavdanakneiskustvu wrote:
kuli1961 wrote:Ako taj kolega tvrdi da obrazac nije bitan, onda ne zna elementarne stvari, i bolje bi mu bilo da zatvori kancelariju, a ti svakako bjezi od tog advokata!

Ukoliko se ipak desi da se apelacija podnese u pisanoj formi,ali ne na obrascu, US BiH ce je vratiti potencijalnom apelantu ili njegovom punomoćniku, ako je uredno iskazan kao punomocnik,uz uputu da apelaciju mora podnijeti na obrascu (član 21. stav 3. Pravila US BiH), gdje se moze doci do apelacije (neposredno u USBiH ili na linku US BIH), i dati rok za dostavljanje uredno popunjene apelacije na tom obrascu, uz upozorenje da ako se ne postupi kako je nalozeno, slijedi odbacivanje, tj apelacija se odbacuje kao nedopustena(član 18. st.3 tacka k Pravila US BIH u vezi sa clanom 22. Pravila US BiH)
tacka.ende. kraj.

pa etio danas tvrdi da je obrazac nebitan,bas tim rijecima i u pondjeljak cu mui vjerovatno otkazati punomoc

hvala ti puno
Ukoliko na njegovom memorandumu ima 10 tacaka koje su navedene u "obrascu", nepotreban je "obrazac".

a to je ono: 1. PODNOSILAC APELACIJE, 2. ZASTUPNIK PODNOSIOCA itd...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#83 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

Image

bojim se d zbog ovoga sto pise pod brojem 2 u čl. 20 apelacija ne bude odbacena
Last edited by kakavdanakneiskustvu on 20/01/2019 18:14, edited 1 time in total.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#84 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kuli1961 wrote:Ako taj kolega tvrdi da obrazac nije bitan, onda ne zna elementarne stvari, i bolje bi mu bilo da zatvori kancelariju, a ti svakako bjezi od tog advokata!

Ukoliko se ipak desi da se apelacija podnese u pisanoj formi,ali ne na obrascu, US BiH ce je vratiti potencijalnom apelantu ili njegovom punomoćniku, ako je uredno iskazan kao punomocnik,uz uputu da apelaciju mora podnijeti na obrascu (član 21. stav 3. Pravila US BiH), gdje se moze doci do apelacije (neposredno u USBiH ili na linku US BIH), i dati rok za dostavljanje uredno popunjene apelacije na tom obrascu, uz upozorenje da ako se ne postupi kako je nalozeno, slijedi odbacivanje, tj apelacija se odbacuje kao nedopustena(član 18. st.3 tacka k Pravila US BIH u vezi sa clanom 22. Pravila US BiH)
tacka.ende. kraj.

pa etio danas tvrdi da je obrazac nebitan,bas tim rijecima i u pondjeljak cu mui vjerovatno otkazati punomoc

hvala ti puno
Ukoliko na njegovom memorandumu ima 10 tacaka koje su navedene u "obrascu", nepotreban je "obrazac".

a to je ono: 1. PODNOSILAC APELACIJE, 2. ZASTUPNIK PODNOSIOCA itd...

nema tih 10 tacaka kolikio ja vidim
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#85 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

eto opet ne moras brinuti, clan 20 kaze da ce registrar suda poslati zahtjev da se nedostaci otklone (ukoliko nema 10 tacaka).

Vidio sam dosta apelacija i bez 10 tacaka i bez obrasca, koje su bile prihvacene od strane Ustavnog suda BiH.

Ustavni sud BiH nikad nece odbiti apelaciju kao nedoptivu i obrazlozit "nije podnesena na obrascu", obrazac je preporucljiv jer im olaksava posao, nije obligatoran.

Pa Karkin je do smrti apelacije pisao kucacom masinom, bez obrasca. Bitno je samo sta je napisano.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#86 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:eto opet ne moras brinuti, clan 20 kaze da ce registrar suda poslati zahtjev da se nedostaci otklone (ukoliko nema 10 tacaka).

Vidio sam dosta apelacija i bez 10 tacaka i bez obrasca, koje su bile prihvacene od strane Ustavnog suda BiH.

Ustavni sud BiH nikad nece odbiti apelaciju kao nedoptivu i obrazlozit "nije podnesena na obrascu", obrazac je preporucljiv jer im olaksava posao, nije obligatoran.

Pa Karkin je do smrti apelacije pisao kucacom masinom, bez obrasca. Bitno je samo sta je napisano.

advokat je uporan,kojem cu sutra otkazati punomoc,da se u ovome sto je on napisao nema sta popravljati,otklanjati,ni po koju cijenu

na njihovoj stranici pise da je taj obrazac obavezan,dva advokata kod kojih sam otisao po savjet,kazu da je ovo kako je ovaj napisao najblaze receno smijesno,jer nije na obrascu,da ne govorim o cinjenici da je apelaciju poslao samo dva dana poslije dobijanja poresude kantonalnog suda,a rok za slanje apelacije je valjda 60 dana
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#87 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

Da rok jeste 60 dana

Ne znam detalje stvarno, medutim u tom svijetu advokature znam da su dosta sujetni, pa ce svako za bilo koga rec da je "smijesno", ne bil ti on uzeo pare.

Sretno
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#88 Re: Pravna praksa u BiH

Post by JThomas »

otišao je karkin i iz bolnice na svoju odgovornost i platio to glavom.

i ako je neispravno mora se prvo vratiti na ispravku prije odbacivanja. ali praviti se pametan kad pravila jasno i decidno kažu da je obavezno...je u najmanju ruku neodgovorno. predmet nije advokatov nego strankin, u krajnjoj liniji. to je mlaćenje gloginja tuđim udom.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#89 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote:otišao je karkin i iz bolnice na svoju odgovornost i platio to glavom.

i ako je neispravno mora se prvo vratiti na ispravku prije odbacivanja. ali praviti se pametan kad pravila jasno i decidno kažu da je obavezno...je u najmanju ruku neodgovorno. predmet nije advokatov nego strankin, u krajnjoj liniji. to je mlaćenje gloginja tuđim udom.
da,uporan je da je sve uradjeno kako treba,oko apelacije,od ljudi koji su sami pisa,i apelacoije cujem da su ih odbijali bas zbog toga sto nije bilo na obrascu,pd advokata poznanika isto cujem,da ne govorim da u postupku pred sudom nije ni pokusao pobijati stvari koje je vrlo lamo pobiti jer postoje dokazi za to,koje sam mu dostavio

da ponovim pitanje koje sam vec postavio,mora li advokat prilikom otkazivanja punomoci vratiti citav predmet klijentu?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#90 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

1. Odbije se oko 99.5% apelacija. (trazi da ti pokazu da ih je sud odbio bas zbog toga sto nije na obrascu, ja on-line na stranici U suda nisam nasao da su ikad ikoga radi toga odbili, imas uvid u sve odluke ikad objavljene).
2. Mora vratiti spis, a stranka treba izmiriti sve dugove.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#91 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kod ove apelacije uopce nema taksativno navedeno tacka 1.,tacka 2. i tako dalje,tacnije u memirandumu nema to navedeno,kako @muminovic spomenu
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#92 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:1. Odbije se oko 99.5% apelacija. (trazi da ti pokazu da ih je sud odbio bas zbog toga sto nije na obrascu, ja on-line na stranici U suda nisam nasao da su ikad ikoga radi toga odbili, imas uvid u sve odluke ikad objavljene).
2. Mora vratiti spis, a stranka treba izmiriti sve dugove.

ne kontam,na sta mislis kad kazes odbije se 99,5 % apelacija?

ja mu sve unaprijed plaćao,i to bez priznanica,
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#93 Re: Pravna praksa u BiH

Post by JThomas »

svaki nedostatak se mora prvo vratiti na ispravku prije odbacivanja. ali što predavati namjerno sa nedostatkom?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#94 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

@kakavdanakneiskustvu - mislim da u praksi od 1000 podnesenih apelacija bude prihvaceno 50, ostale su po nekon osnovu odbacene, sto bi sud naveo "prima facie" su neprihvatljive :lol:
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#95 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote:svaki nedostatak se mora prvo vratiti na ispravku prije odbacivanja. ali što predavati namjerno sa nedostatkom?

da,nije u pitanju pocetnik,nepismena osoba,nego advokat
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#96 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:@kakavdanakneiskustvu - mislim da u praksi od 1000 podnesenih apelacija bude prihvaceno 50, ostale su po nekon osnovu odbacene, sto bi sud naveo "prima facie" su neprihvatljive :lol:

ok
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#98 Re: Pravna praksa u BiH

Post by JThomas »

sve to svi znamo, ali opet valja raditi. i u tom kontekstu, niko nije izgubio predmet koji se mogao dobiti zato što je bio previše oprezan i pažljiv u pisanju i pripremi. ali ih svaki dan gube što su to premalo, na "lako ćemo" i "šta ima veze".
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#99 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

Narodna poslovica, "ma haj'd ba"
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58370
Joined: 03/08/2010 19:04

#100 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

JThomas wrote:sve to svi znamo, ali opet valja raditi. i u tom kontekstu, niko nije izgubio predmet koji se mogao dobiti zato što je bio previše oprezan i pažljiv u pisanju i pripremi. ali ih svaki dan gube što su to premalo, na "lako ćemo" i "šta ima veze".

da
Post Reply