Pravna praksa u BiH

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#101 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

bezze je pitanje,ali jbg da pitam,ja sam njemu vec i platio troskove oko apelacije,napisao je onako kako ne treba,trazicu mu novac nazad,ima li osnova da odem u advokatsku komoru zbog toga,zbog ovakvog nacina pisanja,slanja apelacije,jer neda reci da se ovo ovako ne moze slati,a ja se bojim,zbog njegovih ocitih,mozda i namjernih propusta u dosadasnjem postupku,da bi ako ustavni sud odbaci zbog proceduralnih razloga apelaciju da bi njegov odgovor bio eto,nista od apelacije
kuli1961
Posts: 2429
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#102 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

Ja zaista necu da pratim da li US BiH odbacuje apelacije koje nisu podnijete na propisanom obrascu, koji je obavezan u smislu prethodno citirane odredbe Pravila suda.
Nacelno sam saglasano sa @muminovic da obrazac (po mom misljenju- ne bi bio) nije obavezan ako "apelaciono pismeno/podnesak" sadrzi sve elemente takodje propisane Pravilima. Ako bi se desilo da pismeno sadrzi sve elemente kao i obrazac apelacije, samo, eto nije uradjeno na obrascu apelacije, a US BiH ipak vrati na "uredjenje"- tada govorimo o sukobu normi koji vec i normativno postoji- vidjeti npr .clanove 19 .tacka F, i clan 21. stavovi 1, 2 i 3 Pravila, i sukob forme i formalizma, tj sukobu norme i prakse Suda, a to su sve pitanja pravne (ne) sigurnosti. U takvoj situaciji, bolje reci pravnoj neizvjesnosti, lakse je i svrsihodnije odmah apelaciju saciniti na obrascu i gotovo, jer "tvrdo" insistiranje na "nepotrebnosti" obrasca moze kostati....

O "kvalitetu" meritornih odluka US BiH, o čemu član @muminovic takodje pise- ne bih, ja sam odavno izgubio vjeru u konzistentnost rada (pravne prakse) tog suda.
A u pogledu zadnjeg pitanja clana@kakavdanakneiskustvu- apelacija MORA sadrzavati sve elemente propisane Pravilima, pa ako je tacno sto kazes da napisana apelacija to nema, bice vraceno na dopunu/ispravku, zavisi o cemu je rijec. Da li ces uspjeti da ti vrati placeni honorar za formalno nestrucno uradjenu apelaciju- to ne znam, nemoguce je dati tacan, izriciti odgovor. Moze se desiti da ti kaze- ne dam, tuzi me,, U svakom slucaju, ako je predmet tebi od zaista velikog znacaja (a koji nije???), mozda je bolje da cim prije uzmes sav predmet od tog fiskala i angazujes nekog drugog advokata da sto prije dopuni, doda, popravi ono sto je taj fiskal uprskao...VODI RACUNA_ ROK ZA APELACIJU JE 60 DANA OD DANA PRIJEMA POSLJEDNJE ODLUKE SUDA, PO ZAKONU MOGUCE- pretpostavljam da je rijec o nekoj presudi koja u svom broju ima i slova Gž ili Kž...ili Rev, ako je predmet revizije u parnici
Taj fiskal ti MORA vratiti kompletan spis predmeta i vracanje spisa predmeta NE MOZE uslovljavati eventualno neplacenim honorarom!! Oko toga nikakvog razgovora nema! Ako zelis, mozes protiv tog fiskala napisati prituzbu Advokatskoj komori- na njihovom sajtu imas sve bitne akte - Zakon o advokaturi, Kodeks advokatske etike, Statut... itd... malo to iscitaj i vidi ima li osnova da podneses prituzbu.
Rubbie
Posts: 121
Joined: 16/03/2013 09:02

#103 Re: Pravna praksa u BiH

Post by Rubbie »

moze li se apelacija podnijeti ustavnom sudu bih, a preskociti ustavni sud federacije na odluku vrhovnog suda fbih? druga stvar, ako je presuda donesena u roku za odgovor na apelaciju, kako se to pravno tumaci? ja sam laik u pravu al eto znam toliko da svako ima pravo na odgovor na apelaciju, ali da presuda bude donesena dok jos nije prosao ni rok za zalbu nikako ne mogu da "svarim" pa se unaprijed zahvaljujem za neko logicno objasnjenje...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#104 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

kakavdanakneiskustvu wrote:bezze je pitanje,ali jbg da pitam,ja sam njemu vec i platio troskove oko apelacije,napisao je onako kako ne treba,trazicu mu novac nazad,ima li osnova da odem u advokatsku komoru zbog toga,zbog ovakvog nacina pisanja,slanja apelacije,jer neda reci da se ovo ovako ne moze slati,a ja se bojim,zbog njegovih ocitih,mozda i namjernih propusta u dosadasnjem postupku,da bi ako ustavni sud odbaci zbog proceduralnih razloga apelaciju da bi njegov odgovor bio eto,nista od apelacije
Morao bi angazovati sudskog vjestaka advoaktske struke (kakav ne postoji), da ti izradi nalaz i misljenje vjestaka i utvrdi da li je dobra ili nije.

Medutim i ako nije, to je intelektualni rad tvog zastupnika, tako da ne mozes trazit nazad novac.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#105 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote:Ja zaista necu da pratim da li US BiH odbacuje apelacije koje nisu podnijete na propisanom obrascu, koji je obavezan u smislu prethodno citirane odredbe Pravila suda.
Nacelno sam saglasano sa @muminovic da obrazac (po mom misljenju- ne bi bio) nije obavezan ako "apelaciono pismeno/podnesak" sadrzi sve elemente takodje propisane Pravilima. Ako bi se desilo da pismeno sadrzi sve elemente kao i obrazac apelacije, samo, eto nije uradjeno na obrascu apelacije, a US BiH ipak vrati na "uredjenje"- tada govorimo o sukobu normi koji vec i normativno postoji- vidjeti npr .clanove 19 .tacka F, i clan 21. stavovi 1, 2 i 3 Pravila, i sukob forme i formalizma, tj sukobu norme i prakse Suda, a to su sve pitanja pravne (ne) sigurnosti. U takvoj situaciji, bolje reci pravnoj neizvjesnosti, lakse je i svrsihodnije odmah apelaciju saciniti na obrascu i gotovo, jer "tvrdo" insistiranje na "nepotrebnosti" obrasca moze kostati....

O "kvalitetu" meritornih odluka US BiH, o čemu član @muminovic takodje pise- ne bih, ja sam odavno izgubio vjeru u konzistentnost rada (pravne prakse) tog suda.
A u pogledu zadnjeg pitanja clana@kakavdanakneiskustvu- apelacija MORA sadrzavati sve elemente propisane Pravilima, pa ako je tacno sto kazes da napisana apelacija to nema, bice vraceno na dopunu/ispravku, zavisi o cemu je rijec. Da li ces uspjeti da ti vrati placeni honorar za formalno nestrucno uradjenu apelaciju- to ne znam, nemoguce je dati tacan, izriciti odgovor. Moze se desiti da ti kaze- ne dam, tuzi me,, U svakom slucaju, ako je predmet tebi od zaista velikog znacaja (a koji nije???), mozda je bolje da cim prije uzmes sav predmet od tog fiskala i angazujes nekog drugog advokata da sto prije dopuni, doda, popravi ono sto je taj fiskal uprskao...VODI RACUNA_ ROK ZA APELACIJU JE 60 DANA OD DANA PRIJEMA POSLJEDNJE ODLUKE SUDA, PO ZAKONU MOGUCE- pretpostavljam da je rijec o nekoj presudi koja u svom broju ima i slova Gž ili Kž...ili Rev, ako je predmet revizije u parnici
Taj fiskal ti MORA vratiti kompletan spis predmeta i vracanje spisa predmeta NE MOZE uslovljavati eventualno neplacenim honorarom!! Oko toga nikakvog razgovora nema! Ako zelis, mozes protiv tog fiskala napisati prituzbu Advokatskoj komori- na njihovom sajtu imas sve bitne akte - Zakon o advokaturi, Kodeks advokatske etike, Statut... itd... malo to iscitaj i vidi ima li osnova da podneses prituzbu.

ja sam njemu platio onolikio koliko je rekao da mu trebam platiti,unaprijed,bio sam kod njega maloprije,za dva sata trebam opet dok za vrsi neku papirologiju pa ce mi vratiti predmet,spomenu nesto kao troskovi su iznad onoga koliko je plaćeno,mislim sam mi je rekao koliko mu trebam platiti,toliko mu je i plaćeno

ajde recite mi je li realno da presuda kant. suda se zaprimi u ponedjeljak,apelacija se posalje u srijedu,bude zaprimljena u cetvrtak,u petak vec je advokat dobije?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#106 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:bezze je pitanje,ali jbg da pitam,ja sam njemu vec i platio troskove oko apelacije,napisao je onako kako ne treba,trazicu mu novac nazad,ima li osnova da odem u advokatsku komoru zbog toga,zbog ovakvog nacina pisanja,slanja apelacije,jer neda reci da se ovo ovako ne moze slati,a ja se bojim,zbog njegovih ocitih,mozda i namjernih propusta u dosadasnjem postupku,da bi ako ustavni sud odbaci zbog proceduralnih razloga apelaciju da bi njegov odgovor bio eto,nista od apelacije
Morao bi angazovati sudskog vjestaka advoaktske struke (kakav ne postoji), da ti izradi nalaz i misljenje vjestaka i utvrdi da li je dobra ili nije.

Medutim i ako nije, to je intelektualni rad tvog zastupnika, tako da ne mozes trazit nazad novac.

ok,hvala,na disciplinskom postupku,koji je suspendovan do okoncanja krivicnog smo bili prisutnni samo jednom,3 minuta,gdje je orocitano da se taj postupak suspenduje do okoncanja krivicnog,ja mu unaorijed sve platio,ima li osonve da mu trazim niovac nazad ili ne,jer me praktickio nije niu zastupao,vec sam mu otkazao punomoc danas?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#107 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

Sve je realno, mozes sve vidjeti u pisarnici.

Takodje mozes i podnijeti neogranicen broj apelacija, mozes svaki dan po 1-2 podnosit ako zelis, sve dok je u zakonskom roku.

Zvanicnu adv. tarifu imas na netu.

p.s.
nisam skonto ovo dole oko krivicnog postupka ?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#108 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:Sve je realno, mozes sve vidjeti u pisarnici.

Takodje mozes i podnijeti neogranicen broj apelacija, mozes svaki dan po 1-2 podnosit ako zelis, sve dok je u zakonskom roku.

Zvanicnu adv. tarifu imas na netu.

p.s.
nisam skonto ovo dole oko krivicnog postupka ?

koje nisi skontao?
Rubbie
Posts: 121
Joined: 16/03/2013 09:02

#109 Re: Pravna praksa u BiH

Post by Rubbie »

Rubbie wrote:moze li se apelacija podnijeti ustavnom sudu bih, a preskociti ustavni sud federacije na odluku vrhovnog suda fbih? druga stvar, ako je presuda donesena u roku za odgovor na apelaciju, kako se to pravno tumaci? ja sam laik u pravu al eto znam toliko da svako ima pravo na odgovor na apelaciju, ali da presuda bude donesena dok jos nije prosao ni rok za zalbu nikako ne mogu da "svarim" pa se unaprijed zahvaljujem za neko logicno objasnjenje...
Meni je odgovor na apelaciju ostao u pisarnici i sud to konstatovao u odluci uz obrazlozenje da nisu duzni pogledati moj odgovor na apelaciju... Al i pored svega toga presuda donesena dok je jos tekao rok za odgovor. To ni u zimbabveu nema, kakav crni ustavni sud...
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#110 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

"na disciplinskom postupku,koji je suspendovan do okoncanja krivicnog smo bili prisutnni samo jednom,"
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#111 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:"na disciplinskom postupku,koji je suspendovan do okoncanja krivicnog smo bili prisutnni samo jednom,"

da,samo jednom
kuli1961
Posts: 2429
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#112 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

Rubbie wrote:moze li se apelacija podnijeti ustavnom sudu bih, a preskociti ustavni sud federacije na odluku vrhovnog suda fbih? druga stvar, ako je presuda donesena u roku za odgovor na apelaciju, kako se to pravno tumaci? ja sam laik u pravu al eto znam toliko da svako ima pravo na odgovor na apelaciju, ali da presuda bude donesena dok jos nije prosao ni rok za zalbu nikako ne mogu da "svarim" pa se unaprijed zahvaljujem za neko logicno objasnjenje...
1. gradjanin- fizicko lice, pravno lice-tj bilo ko je bio stranka u krivicnom, parničnom postupku ili postupku upravnog spora -NE MOZE ici na US F BIH, jer taj sud nema institut apelacije (ne preispituje odluke redovnih sudova), a pred tim sudom se kao ovlasteni predlagaci/podnosioci mogu javiti samo Ustavom F BiH i Zakonom o postupku pred US F BiH izričito propsan krug "političkih" figura- vidi blize ko su ta lica u ovim aktima, ako te zanima.
2. rok za apelaciju pocinje teci tek od momenta dostavljanja konacne presude redovnog suda(60 dana), a odgovor na apelaciju pocinje teci tek od dana kada US BiH suprotnoj strani od apelanta uruci apelaciju i odredi rok za odgovor. Prema tome, ovo gore sto pises-"presuda donesena u roku za odgovor na apelaciju" i " da presuda bude donesena dok jos nije prosao ni rok za zalbu" je nemoguce.
Osim ako te nisam dobro razumio ili se nisi tacno izrazio.
Rubbie
Posts: 121
Joined: 16/03/2013 09:02

#113 Re: Pravna praksa u BiH

Post by Rubbie »

Ovako, znaci pored advokata koji me zastupao prije te apelacije nekih 6 godina, odgovor na apelaciju ustavni sud, tacnije neko ko je ovlasten za to, salje na POGRESNU adresu, znaci ni na moju adresu prebivalista niti na advokatsku kancelariju sto je bila praksa do tada u ranijim predmetima... Na kraju kad sam na posti dosao do te apelacije i podigao je poceo je teci odgovor valjda na istu... U tom roku je napisan odgovor na apelaciju i odnesen na pisarnicu ustavnog suda, 6 dana prije isteka tog roka za odgovor, ali je neko svjesno nije proslijedio dalje. Presuda je vec bila donesena i prije isteka tih 6 dana, cak je u obrazlozenju konstatovano da je moj odgovor ostao u pisarnici ali da ga nisu duzni ni citati jer ne utice na presudu. Da ne spominjem kako sam na opcinskom sudu isto tako presudu za vezani slucaj nasao na oglasnoj ploci suda, sto je svjesno uradjeno da bi mi prosao rok za zalbu, pored advokata koji me uredno zastupa.


P. S. Pardon, odgovor suda sam dobio u reviziji na apelaciju, da je moj odgovor ostao u pisarnici ali i pired toga da oni mogu donijeti odluku ako se ti ne zelis... Sve je to ok, ali dva dana prije isteka samog roka za odgovor koji je bio 15 dana od dana urucenja apelacije nikako ne mogu da shvatim... Za ovaj dio sto su pislali na pogresnu adresu u reviziji je doslo izvinjenje gsp Vehabovica i to je sve. Taj lik je to namjerno i sakrio u pisarnici da nebi doslo do suda.
kuli1961
Posts: 2429
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#114 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

druze, jako mi je tesko da te pratim- govoris o "presudi", vjerovatno misleci na ODLUKU US BIH po apelaciji- ocigledno druge strane (jer je prema tebi bila upucena apelacija na odgovor)
zatim tvoji navodi u P.S._u "revizija na apelaciju" apsolutno nemam pojma na sta mislis- revizija je vanredni pravni lijek koji se ulaze Vrhovnom sudu F BiH/RS (zavisi od entiteta gdje se sudilo) protiv presude kantonalnog/okruznog suda, vrsta odluke Vrh.suda po reviziji je presuda (u preteznom broju slucajeva)
ako pak mislis na pravni lijek PROTIV odluke US BiH- ako si ga ulagao- to je onda zahtjev za preispitivanje odluke US BiH, rjeđe se podnosi,ali se podnosi

suština u pogledu navoda da je odgovor ostaou pisarnici i izvinjenje- jedino sto mogu zakljuciti da je tim "izvinjenjem" potvrđeno/priznato da si dao odgovor, ali da propustom suda nije uložen u spis i da nije uzet u obzir kod odlučivanja; pogrešno adresiranje, odlučivanje o apelaciji prije isteka roka za odgovor- nečuveno je, sve SMRDI na lopovluk, nesumnjivo, a to me nimalo ne cudi!
"izvinjenje, g. Vehabovic"- vjerovanto mislis na Farisa Vehabovica, bivseg registrara US BiH, sada sudiju Evropskog suda za ljudska prava? Ako ti je on uputio/potpisao izvinjenje, takav propust je morao da povuce neciji otkaz/ostavku, uz tovje pravo na naknadu stete. E sad, s druge strane, iskustvo mi govori da je pravo na odgovor na apelaciju samo ispunjenje forme- adiatur et altera pars (pravo druge strane da ucestvuje u nekom postupku), ali da je u stvarnosti sadrzina odgovora rijetko kada od znacaja za odlucivanje po apelaciji.
Ukoliko se ti propusti u slkanjanju odgovora, slanje na pogresnu adresu itzd- ni na koji nacin ne mogu tebi pripisati (npr. promijenio si adresu a nisi obavijestio sud itd..) mogu samo reci da je vrlo lako moguce da si bio zrtva necijeg lopovluka, nista drugo. Znam da ti to ne pomaze, tako je to, zna se desiti u Bosni! A borba protv toga, ako je uopste i moguca, je stvarno mukotrpna.
Rubbie
Posts: 121
Joined: 16/03/2013 09:02

#115 Re: Pravna praksa u BiH

Post by Rubbie »

Odlicno si me shvatio iako se nisam dobro izrazio, dakle jeste u pitanju bio zahtjev za preispitivanje odluke us bih a ne revizija, sve ostalo si upravu... Taj postupak do danas traje evo 20 godina, i u pitanju je malo veci kriminal, kad god bi nesto presudjeno u moju korist bilo poslije par mjeseci bi stigla druga presuda koja to ponistava... Tako sam dobio presudu vrhovnog suda Fbih u svoju korist na koju nije bilo pravnog lijeka, radi se o stambenom pitanju, ali je samo nakon par mjeseci u ljetnom periodu kad su valjda sudije bile i na godisnjem ekspresno se sve zavrsilo na ustavnom sudu i nalozeno vrhovnom sudu fbih da preinaci presudu... Taj faris vehabovic je upravo i vodio sve to, naravno da je kurtoazno izvinjenje bio samo jos jedan samar... Dalje taj predmet je rijesavao ustavni sudija koji je bio optuzen za mito, a advokatica mu je bila ista osoba koja je zastupala ovaj predmet protiv mene, ako to nije sukob interesa ne znam sta je onda... Sve je to moj advokat navodio i konstatovao, ali sud predje preko toga kao da niko nije rekao... Na kraju je taj vehabovic nagradjen da ode na evropski sud, pa ako se neko odavde zali u strasbourg da filtrira predmete. Pa evo nedavno sam imao raspravu pred organom za stambena pitanja gdje mi nisu dali kao stranci da se izjasnim nakon sto sam odslusao pola sata nebuloza druge strane... Ima konstatacija advokata unesena u zapisnik da nam nije omoguceno da kazemo bilo sta, nego da posaljem pismeno... Najsmjesnije sto je moj predmet gledalo bar 20tak pravnika i svi se ibrete da nesto tako moze, al eto vidis da moze...
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#116 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

opet ja,moze li se kako preko interneta saznati da li je apelacija koju je bivsi advokat poslao odbačena,jer nisu otklonjeniu nedostaci ,zbog nacina na koji nje poslana?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#117 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

kakavdanakneiskustvu wrote:opet ja,moze li se kako preko interneta saznati da li je apelacija koju je bivsi advokat poslao odbačena,jer nisu otklonjeniu nedostaci ,zbog nacina na koji nje poslana?
Nece ti radi toga biti apelacija odbacena, kao sto ranije navedoh. (takodje sam ti naveo da imas mogucnost svaki dan po jednu apelaciju slat, sve dok postoji zakonski rok za to).

Mozes putem telefona saznat, sa podacima predmeta.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#118 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

muminovic wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:opet ja,moze li se kako preko interneta saznati da li je apelacija koju je bivsi advokat poslao odbačena,jer nisu otklonjeniu nedostaci ,zbog nacina na koji nje poslana?
Nece ti radi toga biti apelacija odbacena, kao sto ranije navedoh. (takodje sam ti naveo da imas mogucnost svaki dan po jednu apelaciju slat, sve dok postoji zakonski rok za to).

Mozes putem telefona saznat, sa podacima predmeta.
:thumbup:
rtldanas
Posts: 87
Joined: 28/11/2016 20:25

#119 Re: Pravna praksa u BiH

Post by rtldanas »

muminovic wrote:1. Odbije se oko 99.5% apelacija. (trazi da ti pokazu da ih je sud odbio bas zbog toga sto nije na obrascu, ja on-line na stranici U suda nisam nasao da su ikad ikoga radi toga odbili, imas uvid u sve odluke ikad objavljene).
2. Mora vratiti spis, a stranka treba izmiriti sve dugove.
evo ja nedavno baš naišao ne nekoliko apelacija odbačenih upravo zbog tog razloga--nedotatak propisanog obrasca
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#120 Re: Pravna praksa u BiH

Post by muminovic »

rtldanas wrote:
muminovic wrote:1. Odbije se oko 99.5% apelacija. (trazi da ti pokazu da ih je sud odbio bas zbog toga sto nije na obrascu, ja on-line na stranici U suda nisam nasao da su ikad ikoga radi toga odbili, imas uvid u sve odluke ikad objavljene).
2. Mora vratiti spis, a stranka treba izmiriti sve dugove.
evo ja nedavno baš naišao ne nekoliko apelacija odbačenih upravo zbog tog razloga--nedotatak propisanog obrasca
de broj odluke.
kuli1961
Posts: 2429
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#121 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

prema web stranici US BIH, nasjvježija je : AP-6322/18, od 13.2.2019. godine..
"apelacija nije podnijeta na propisanom obrascu...naložena dopuna: obrazac apelacije+navod o povredi ustavnih prava+ precitzranje apelacije ... apelant dopunio, ali ne onako kako je US BIH naložio.."

u čemu je propust apelanta????? opcije:

1. nije dostavio popunjen obrazac ap,
2.dostavio obrazac, nema navoda o povredu ustavnih prava
3. dostavio obrazac, nije precizirao apelaciju, ILI
4. PITAJ PRIJATELJA???????? :)

e, kad US BIH ovako "obrazlaže" svoju odluku, tako da se jasno ne vidi razlog /osnov odbacivanja apelacije, tada ne mogu ni redovnim sudovima da POPUJU i "dijele pamet"da su im pobijane odluke nerazumljive!
sačuvaj me bože ovakvog Ustavnog suda!
kuli1961
Posts: 2429
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#122 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

Sjetih se uvaženog profesora gradjanskog procesnog prava, prof. dr Branka Čalije, koji nam je svojevremeno "pio krv" učeći nas da razlikujemo formu i formalizam...
Ako prema Pravilima, apelacija mora da sadrži "te i te" elemente, tada naredno pravilo ne može biti da se apelacija mora podnijeti na propisanom obrascu. OVdje je očigledno formalizam nadvladao formu.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#123 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote:prema web stranici US BIH, nasjvježija je : AP-6322/18, od 13.2.2019. godine..
"apelacija nije podnijeta na propisanom obrascu...naložena dopuna: obrazac apelacije+navod o povredi ustavnih prava+ precitzranje apelacije ... apelant dopunio, ali ne onako kako je US BIH naložio.."

u čemu je propust apelanta????? opcije:

1. nije dostavio popunjen obrazac ap,
2.dostavio obrazac, nema navoda o povredu ustavnih prava
3. dostavio obrazac, nije precizirao apelaciju, ILI
4. PITAJ PRIJATELJA???????? :)

e, kad US BIH ovako "obrazlaže" svoju odluku, tako da se jasno ne vidi razlog /osnov odbacivanja apelacije, tada ne mogu ni redovnim sudovima da POPUJU i "dijele pamet"da su im pobijane odluke nerazumljive!
sačuvaj me bože ovakvog Ustavnog suda!

gdje se tacno na stranici US BiH to sve moze pronaći?
kuli1961
Posts: 2429
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#124 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kuli1961 »

kakavdanakneiskustvu wrote:
kuli1961 wrote:prema web stranici US BIH, nasjvježija je : AP-6322/18, od 13.2.2019. godine..
"apelacija nije podnijeta na propisanom obrascu...naložena dopuna: obrazac apelacije+navod o povredi ustavnih prava+ precitzranje apelacije ... apelant dopunio, ali ne onako kako je US BIH naložio.."

u čemu je propust apelanta????? opcije:

1. nije dostavio popunjen obrazac ap,
2.dostavio obrazac, nema navoda o povredu ustavnih prava
3. dostavio obrazac, nije precizirao apelaciju, ILI
4. PITAJ PRIJATELJA???????? :)

e, kad US BIH ovako "obrazlaže" svoju odluku, tako da se jasno ne vidi razlog /osnov odbacivanja apelacije, tada ne mogu ni redovnim sudovima da POPUJU i "dijele pamet"da su im pobijane odluke nerazumljive!
sačuvaj me bože ovakvog Ustavnog suda!

gdje se tacno na stranici US BiH to sve moze pronaći?
ovo je link:
http://www.ccbh.ba/odluke/
otvara se prozor sa manje- vise klasicnim pretrazivacem; ako ne znas broj predmeta ili ime i prezime/naziv/inicijale apelanta, ili trazis po predmetu odlucivanja, klikni na "Napredna pretraga". Otvara se padajuca lista po sistemu kljucnih rijeci- u polju "Kljucne rijeci" imas izbor po sistemu ECHR i domace, skroluj i klikni na ono sto ti treba (mozes odabrati vise kljucnih rijeci). Kada si to odabrao, klikni na "TRAZI" i dobijas rezultat, ako postoji.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58725
Joined: 03/08/2010 19:04

#125 Re: Pravna praksa u BiH

Post by kakavdanakneiskustvu »

kuli1961 wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
kuli1961 wrote:prema web stranici US BIH, nasjvježija je : AP-6322/18, od 13.2.2019. godine..
"apelacija nije podnijeta na propisanom obrascu...naložena dopuna: obrazac apelacije+navod o povredi ustavnih prava+ precitzranje apelacije ... apelant dopunio, ali ne onako kako je US BIH naložio.."

u čemu je propust apelanta????? opcije:

1. nije dostavio popunjen obrazac ap,
2.dostavio obrazac, nema navoda o povredu ustavnih prava
3. dostavio obrazac, nije precizirao apelaciju, ILI
4. PITAJ PRIJATELJA???????? :)

e, kad US BIH ovako "obrazlaže" svoju odluku, tako da se jasno ne vidi razlog /osnov odbacivanja apelacije, tada ne mogu ni redovnim sudovima da POPUJU i "dijele pamet"da su im pobijane odluke nerazumljive!
sačuvaj me bože ovakvog Ustavnog suda!

gdje se tacno na stranici US BiH to sve moze pronaći?
ovo je link:
http://www.ccbh.ba/odluke/
otvara se prozor sa manje- vise klasicnim pretrazivacem; ako ne znas broj predmeta ili ime i prezime/naziv/inicijale apelanta, ili trazis po predmetu odlucivanja, klikni na "Napredna pretraga". Otvara se padajuca lista po sistemu kljucnih rijeci- u polju "Kljucne rijeci" imas izbor po sistemu ECHR i domace, skroluj i klikni na ono sto ti treba (mozes odabrati vise kljucnih rijeci). Kada si to odabrao, klikni na "TRAZI" i dobijas rezultat, ako postoji.

nista,ni po mom imenu,ni po imenu bivseg advokata,hvala
Post Reply