Praviti kuću ili kupiti stan ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
dacos
Posts: 2
Joined: 13/04/2011 00:17

#1 Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by dacos »

Dilema:

Razmišljam da li je isplatnije (kupiti zemlju i) praviti kuću ili kupiti stan.

svaka opcija ima svoje prednosti.

Npr. Izgradnja kuće, zahjteva i kupovinu zemlje, brojne dozvole, priključke i sl. Prednost: postepena izgradnja, koliko para toliko muzike

Kupovina stana: kreditni sistem. "dobiješ 5 vratiš 25", cijeli život hrmbaš za banku.

Molim Vaše mišljenje

LP
User avatar
mirz_a
Posts: 96
Joined: 16/05/2011 09:50

#2 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by mirz_a »

Stan definitivno, zapravo u oba slucaja treba uloziti ali kad vec ulazes ulozi kvalitetno, velika odluka ! :run: :run:
User avatar
jedaneska
Posts: 396
Joined: 24/11/2010 19:40

#3 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by jedaneska »

dacos wrote:"dobiješ 5 vratiš 25"
stvarno bi bilo interesantno vidjeti bankare kako vrište od smjeha nakon što izađe klijent koji je potpisao da će za dobijenih 100.000KM njima vratiti 300.000KM :lol:
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#4 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by awaken »

Kuća je kao malo dijete....gdje god odeš, moraš stalno misliti na nju. Stan zaključaš i :zzzz: Nadam se da sam ti pomogao :D
User avatar
Truba
Posts: 81777
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#5 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by Truba »

mi pravimo kuću nadam se da će tramvaj proći kroz vojkoviće ili barem trola u sljedećih 10 god :D
User avatar
awaken
Posts: 1588
Joined: 10/05/2011 23:28

#6 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by awaken »

komi wrote:mi pravimo kuću nadam se da će tramvaj proći kroz vojkoviće ili barem trola u sljedećih 10 god :D
samo da ne završiš k'o onaj što je asfalt čekao 300 godina :lol: :lol: :lol:


User avatar
lara b.
Posts: 307
Joined: 23/01/2007 15:05
Location: sarajewo

#7 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by lara b. »

pa sracunaj se detaljno... koliko trebas odmah, koliko kasnije...sta mozes, sta ne...imas li pocetni kapital ili si sve na kredit...
evo okvirno...u startu zemljiste na periferiji 30.000 + dozvole 10.000, pa poceti gradnju nekih 20,000 to je u startu 60.000 da dovrsavas tu kucu narednih 10 godina...mislim treba zivjeti u losijim uslovima... opet ces trebati neki kredit...nekih 30.000-40.000... na kraju ces imati mozda kucu kakvu zelis, a mozda ces zivot provesti na jednom spratu bez fasade :D
mozes uzeti stan u gradu nesto skuplje... ili npr.dobrinja, aerodromsko ili stup...pa kredit vracati :D
ja mislim da je naj opcija uzeti mali stan 1-soban i kasnije nakon 5-10 god.promijenis u veci...

plus oko kuce su frustracije i zafrkancije narednih par godina, a ovako je nekako lezernije :-D
theTruePath
Posts: 8483
Joined: 26/12/2009 15:23

#8 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by theTruePath »

bolje imati kucu ali stan je lakse, i manje obaveza ces imati
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#9 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by daxon »

Montažne kuće "Promo" Donji Vakuf ili Krivaja najbolje riješenje.
Wind
Posts: 1429
Joined: 31/10/2008 22:28

#10 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by Wind »

pa nece vikendicu nego kucu.... :D
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#11 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by MedenoSrce »

theTruePath wrote:bolje imati kucu ali stan je lakse, i manje obaveza ces imati
Zavisi sta zelis. Ako planiras prodavati u nekoj doglednoj buducnosti onda uzmi stan. Moze se jos uvijek naci placeva sa devastiranim objektima koji imaju prikljuchke, ali racunaj da tu imas troskove rusenja i odvoza shute.
Odluka se svodi na to kakvi su ti planovi, zelje, ciljevi.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#12 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by male_okice »

imas negdje tu temu...mislim na forumu umjetnost zivljena potrazi malo...bas se tu dugo razgovaralo o tome. inace ja sam za kucu, jer odrasla sam u kuci sad zivim u stanu i ne mogu docekati da zavrsimo mi svoju kucu koju smo poceli graditi da se vise preselim da se rjesim onih prokletih stanara i njihovog smeca :x i da ko covjek u svojoj avliji sjedem i popijem kafu kad dodjem s posla
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#13 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by daxon »

Wind wrote:pa nece vikendicu nego kucu.... :D
Jesi li ikad vidio kuće koje pravi Promo, jesi li boravio u nekoj?
Npr.

Image
ili
Image
ampak
Image

http://www.promo.ba/

Ova riješenja su najbolji omjer uloženo - dobijeno.
perajic
Posts: 143
Joined: 04/10/2007 10:56

#14 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by perajic »

kvalitet zivota u kuci i stanu se ne mogu porediti.

u stanu si k'o one kokoske u svom kavezu. nemas nikad svoj mir i rahatluk. uvijek imas par komsija, koji misle da se smece moze bacati u podrum, da svako voli njihov turbo folk odvrnut do daske, ...

sa kucom nemas problem parkinga, dobijes ostavu za skije, sanke, biciklo i raznorazne skule, dobijes bastu gdje ti se djeca na miru mogu igrati.
i ono najvaznije na kraju, kafa nedjeljom ujutru u svojoj basti, neprocjenjivo!

ps. obavezno projektuj dnevni boravak na prizemlju, sa sirokim portalima i direktnim izlaskom u bastu ;)
palamuda
Posts: 950
Joined: 04/09/2009 23:33

#15 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by palamuda »

Pravi kuću, ali ne sedam spratova, prizemnica 80 kvadrata, garaža, malo podruma za kotlovnicu i vešeraj, kuću nije lako napravit ali vrijedi, meni je na vrh glave stana i smeća i hrkanja komšije i žohara, i pogani. u stanovima odavno ne žive ljudi nego ne znam ni ja šta. Spremam se i ja na poduhvat pravljena kuće, odrasto sam u stanu, al brate na vrh mi ga je glave. Šta ime veze što nije zemlja u Centru grada ovdje ionako bez auta nisi nigdje prispio.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#16 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by LieToMe »

Pitanje je sta tebi vise odgovara?
Sa ekonomskog aspekta isplativije je stan iz tog razloga sto ces prije prodati stan ili ga zamijeniti uz doplatu za neki veci, jer ne mozes ti kucu nigdje praviti u ravnici u sarajevu (to je vec sve odavno zauzeto) tako da kad ti jednog dana padne na pamet da prodas zapitaj se bi li neko uzeo kucu na brdu gdje je los put, gdje krave pasu pod rucnom i gdje zimi silazis na guzici u grad.
S druge strane, zavisno od para koje imas mozes kupiti fin stan na finoj lokaciji, u ravnici u koji ne moras puno uloziti.

Takodjer se zapitaj kakva je infrastruktura u naselju gdje mislis graditi kucu, pokupi neka iskustva od ljudi koji vec imaju kuce ili vikendice pa vidi koliko su oni ulozili u taj isti objekat. Ako radis na relaciji skenderija-alipasino zapitaj se koliko ti vremena treba do posla i nazad za kucu koja je na nekom brdu. Jos ako nemas auto, racunaj da imas gradski prevoz sa minimalno jednim presjedanjem.
Od govana se pita ne pravi tako da ne racunaj da ce ti 20 hiljada biti dovoljno da napravis jedan sprat sa dobrim prozorima, izolacijom, jer vjeruj mi ogromna je razlika zimi kad imas stan ispod sebe, iznad sebe i pored sebe i kad imas kucu koju nikako da ugrijes.

Niko ti ne moze dati savjet ukoliko ti vise volis kucu od stana i obrnuto, jer uvijek ce biti podjednako dobrih razloga i za jednu i za drugu opciju. Kod kuce nemas komsiju ispod i iznad, imas svoju bastu...U stanu imas minimalno ulaganja, jer nemas krov, nemas fasadu, nemas ugalj i drvo...Zapitaj se sta bi ti vise volio.
Sretno
User avatar
Truba
Posts: 81777
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#17 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by Truba »

Lud i ponosan wrote:
komi wrote:mi pravimo kuću nadam se da će tramvaj proći kroz vojkoviće ili barem trola u sljedećih 10 god :D
Tramvaj tesko, ali trola sigurno. O tome se uveliko prica, samo se ceka jos dogovor - ceka se da se vidi ko ce koliko uzeti, a ko ce ispasti iz kombinacije. Bice kako stranke kazu :D
kod doma penzionera vidiš one tramvajske skretnice zarasle u travu
tramvaj je trebao proći onuda 1995. ali rat prekinu sve
bitno je samo da nešto bude redovno od prevoza i mjesto će biti bolje od vogošće :D
User avatar
metar_drva
Posts: 1202
Joined: 26/08/2009 18:51

#18 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by metar_drva »

dacos wrote:Dilema:

Razmišljam da li je isplatnije (kupiti zemlju i) praviti kuću ili kupiti stan.

svaka opcija ima svoje prednosti.

Npr. Izgradnja kuće, zahjteva i kupovinu zemlje, brojne dozvole, priključke i sl. Prednost: postepena izgradnja, koliko para toliko muzike

Kupovina stana: kreditni sistem. "dobiješ 5 vratiš 25", cijeli život hrmbaš za banku.

Molim Vaše mišljenje

LP
ne kontam ovo boldirano? pa od čega ćeš kuću pravit? od have?
User avatar
alica.k
Posts: 8775
Joined: 09/05/2007 17:20
Location: Calexico :D

#19 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by alica.k »

komi wrote:kod doma penzionera vidiš one tramvajske skretnice zarasle u travu
tramvaj je trebao proći onuda 1995. ali rat prekinu sve
bitno je samo da nešto bude redovno od prevoza i mjesto će biti bolje od vogošće :D
as if...u vogosci ne klepece tramvaj pod prozorom (i nadam se da nikad nece) :)
neki
Posts: 6696
Joined: 17/02/2005 07:57

#20 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by neki »

komi wrote:
Lud i ponosan wrote:
komi wrote:mi pravimo kuću nadam se da će tramvaj proći kroz vojkoviće ili barem trola u sljedećih 10 god :D
Tramvaj tesko, ali trola sigurno. O tome se uveliko prica, samo se ceka jos dogovor - ceka se da se vidi ko ce koliko uzeti, a ko ce ispasti iz kombinacije. Bice kako stranke kazu :D
kod doma penzionera vidiš one tramvajske skretnice zarasle u travu
tramvaj je trebao proći onuda 1995. ali rat prekinu sve
bitno je samo da nešto bude redovno od prevoza i mjesto će biti bolje od vogošće :D
Tramvaj je trebao iz Nedjarica kroz dobrinju, vojkovice, hrasnicu i nazad do ilidze. Trola je trebala najdalje do lukavice al i od tog nista..
flyawayll
Posts: 211
Joined: 16/05/2011 22:17

#21 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by flyawayll »

Kuća :thumbup:
Suzie Q
Posts: 1342
Joined: 08/04/2010 10:54

#22 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by Suzie Q »

budući muž i ja imamo fin komad zemlje za kuću, malo izvan grada ali po meni je bolje tako jer ćemo imati svoj mir a i djeca su sigurnija. za sad imamo ideju temelje malo više ukopati u zemlju i tu napraviti garažu, podrum, vešeraj, kotlovnicu i na tu ploču nadograditi montažnu kuću od nekih 120-ak kvadrata. otprilike bi imali neku vrstu prizemnice. i mi ćemo to kreditom napraviti ali ja razmišljam da uzmem veći kredit i završim sve što treba, uključujući narodno grijanje i makar dvije-tri solarne ploče za bojler. ali ovo je tek ideja, tek ćemo se sad početi raspitivati za troškove i ostalo. uz Krivajine, još mi se sviđaju i montažne kuće iz Milića a i cijene su ok.
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#23 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by Altsa »

Ako ces biti cijeli zivot rob kuce onda brate odmah pocni praviti kucu...i do kraja svog zivota ces nesto oko nje i na njoj raditi :sad:
User avatar
shibonja
Posts: 1724
Joined: 29/05/2006 08:37
Location: Cogito, ergo sum

#24 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by shibonja »

Kuca majka ,i kao sto neko gore rece veeeliki dnevni boravaka na prizemlju sa izlazom u bastu ili zadnje dvoriste :)

i da ,skini ovaj program (google sketchUp) ,meni je pravo pomogao da projektujem kucu svojih snova , uzivaj :thumbup:
User avatar
cordial
Posts: 98
Joined: 22/04/2011 13:56

#25 Re: Praviti kuću ili kupiti stan ?

Post by cordial »

komi wrote:mi pravimo kuću nadam se da će tramvaj proći kroz vojkoviće ili barem trola u sljedećih 10 god :D
Jeste li unaprijed pribavili dozvolu za gradnju ili cete prvo izgraditi a tek onda legalizovati.
Post Reply