PRAŠTANJE

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#1 PRAŠTANJE

Post by klif »

Dana 15.3.2006 oko podneva vozim kroz našu lijepu nam domovinu, te svratim na kaficu u ugostiteljski objekat “California”, neposredno ispred Maglaja. U novoj i lijepo uredjenoj kafani, pronadjem na stolu dnevne novine u kojima je na naslovnoj stranici vijest da je Ante Gotovina jedan od potpisnika smrtovnice sa izrazima saučešća za obitelj Slobodana Milosevica. Objašnjenje za taj čin - koji nekako nije naišao na široko odobravanje hrvatskih narodnih masa - je bilo, da je on kršćanska duša i da je iz tog razloga sklon praštanju.

Dobro raspoložen zbog dobre i jeftine kafe i objašnjenja ponudjenog od strane optuženog ratnog zločinca, sjednem u svoj konjskim snagama obdareni auto, te sa osmjehom preteknem prvo vozilo koje mi se našlo na putu. Postupak zaobilaženja vozila iz sredine osamdesetih nisam još pošeno ni okončao, kad s moje desne strane primjetim policajca koji mi energično pokazuje da zaustavim vozilo.

Nakon uljudnog pozdrava i zahtjeva za pokazivanjem papira mi saopštava da sam vozio 120 km/h – što je jako brzo, odnosno prebrzo, a samim tim nedozvoljeno i kažnjivo – te da on i kolega mu u autu, za to imaju nepobitne dokaze u obliku slike moga vozila u radaru. Moli me da napustim svoje i predjem u vozilo kod kolege mu.

Ophrvan osjećajem krivice i lošim predosjećajem ulazim u auto u kome mi kolega objašnjava svu težinu moga djela, te me upoznaje sa svim pravnim posljedicama istog. Pritisnut dokazima ne nalazim ni riječ opravdanja za moj postupak i čekam zasluženu kaznu.

Zakonska je kazna, biva mi saopšteno, negdje oko 400 kaemova, koju medjutim mora izreći sudija za prekršaje. Znači, posjeta sudiji je prva i najskuplja opcija. Mandatna – na licu mjesta i bez posjete sudiji – je druga opcija i košta svega 100.

Taman htjedoh da zaustim da, pod uslovom da smijem birati, biram ovu drugu, jeftiniju opciju, kad mi se ponudi i treća opcija u obliku „a kol’ko bi ti dao?“. Svatih u momentu da mogu ublaziti svoj finansijski debakl i ponudih 25. Na to dobih odgovor da 50 rješava stvar. Rekoh OK i sav sretan istrčah iz njegovog u svoje vozilo da nadjem tih 50. Nadjoh, ali u obliku Eura, sto je za sve učesnike bilo prihvatljivo. Ja, naravno, uz takvu cijenu nisam ni pomislio da insistiram na izdavanju računa. Sva trojica se nasmiješismo jedan drugom i trećem i ja još pride dobih savjet da prije Doboja nema kontrola, ali da se u Doboju pazim.

Nastavih vožnju sa dozvoljenih 80 iza najnovijeg šlepera i sa još širim osmijehom na licu, jer je, shvatio sam, sposobnost praštanja naših ljudi bezgranična.
Last edited by klif on 18/03/2006 11:55, edited 1 time in total.
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#2

Post by da pamtis »

:oops: jajare .....objesiti za muda :oops: :D
orca
Posts: 160
Joined: 21/01/2006 11:10
Location: Saraj'vo

#3

Post by orca »

jel se ovo zove mito ili korupcija ??? :D
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#4

Post by edu »

komaparacija ti pada u vodu.. :D :D ..gotovina je demantovao da je on uputio sucut familiji kasapina.. :-) :-) :-)
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#5

Post by manijak1 »

jebaji ga :oops: koji si klinac onda i postavio temu ako nisi spreman ponekad pišati uz vjetar ?
Ili što nisi .......doveo imperatora do ćenife ?
P.S . Da sam ja drot ........ :D :D bilo bi kao kod Hamuša i Hakale ........ :D :D .......helem jebo to što si ti zgario 120 đe ne treba.Vazda su drugi krivi .
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#6

Post by klif »

Ma u stvari sam htio da vidim kakvi su vaši motivi za praštanje... ako uopće praštate.

Religiozni, materijalni... ili?
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#7

Post by Vingo »

Motivi prastanja? Kod mene je motiv vulgaris....ne da mi se zivjeti s ljutnjom.
A brzina prastanja ovisi o tezini zamjerke.
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#8

Post by revolver amidza »

Ne znam sta bih ti rekao klif,..ali da lazno ne moraliziram i sviram kurtzu kao ostali sto ti drze govore i pridike,a svi bi na tvom mjestu bili zadovoljni kao i ti. Svi smo mi naravno legalisti,ali kad dojemo u sukob sa zakonom svi hocemo da jeftinije prodjemo,i ja se isto ponašam kao i ti,čak sam ponekad toliko drzak da ih otvoreno pitam "da se dogovorimo?" i ako padne dogovor malo cjenjkanja i rjesena stvar,ako ne, platim i vozdra!
I na kraju sta očekivati od drotova kad su mizerno plaćeni,voze mizerna auta,čak ponekad i štrajkaju,..i uostalom,..probaj pronaći negdje pristojniji posao,..bez podmazivanja ne ide,..u ovom gore navedenom slučaju,..ono što bi se reklo,.."vuk sit i ovce na broju",a ovi sto drze pametovanja i sami bi isto kao i ti,eto neki bi od njih izabrao 1. ili 2.opciju
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#9

Post by tempora »

Da si u toj brzini od 120 km zgazio djete koje je istrcalo na put, kako bi se dogovorio oko kazne? I da li bi imao dovoljno novaca na ponudu roditeljima koji bi trebali da ti oproste?
:?
User avatar
wels
Posts: 2116
Joined: 22/06/2003 00:00
Location: 6/red 3/parter

#10

Post by wels »

Pokajanje,obestecenje,nestajanje sablasnih posledica pa tek prastanje.
Post Reply