Pranje motora - da ili ne?

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#1 Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

BIla sam kod majstora, mijenjala nakav dihtung dekla.
Majstor mi reče da bih sad trebala oprat motor da vidim jel još negdje nešto curi.
E sad....jel pametno da perem motor ili ne? :roll:
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#2 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by Krone »

uzmes fairy, celicnu zicu, spuzvu za sudje, arfa i vode i raspali po motoru :D:D
Krone
Posts: 111
Joined: 23/09/2011 07:30

#3 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by Krone »

Salu na stranu, mozes oprati motor, samo treba paziti da ciko koji pere sta ne polomi ili izbije neko crijevo ili kabl na motoru zbog mlaza pod pritiskom......
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#4 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

Krone wrote:Salu na stranu, mozes oprati motor, samo treba paziti da ciko koji pere sta ne polomi ili izbije neko crijevo ili kabl na motoru zbog mlaza pod pritiskom......
A bil ja to mogla sama u onim samoposlužnim autopraonicama? :D
User avatar
Janjicar
Posts: 5446
Joined: 04/08/2011 13:23
Location: Tuzla :)

#5 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by Janjicar »

Motor od Auta ? Ja mislim da moze jer je ipak to sve zatvoreno tako da ni kapljica vode ne smije dospjeti tamo gdje ne bi trebala ( jedino ako nije u pitanju Golf II ) :D
Motor (vespa) moze se prati samo ne mjesto gdje se dodaje zmigavac tj gore oko rucki jer je tu osjetljivo i moze kasnije izgoriti instalacija...To se moze krpom izbrisat
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#6 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

Da, motor od auta. :)
User avatar
pajero
Posts: 597
Joined: 04/11/2009 15:31

#7 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by pajero »

Benzin? Dizel? Kod benzinaca (doduse starijih) je malo problem ako voda dodje do elektronike pa nece da upali. Najbolje je da odes do neke praonice gdje to rade i fino ne mislis sta ce se desiti... :mrgreen:
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#8 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

pajero wrote:Benzin? Dizel? Kod benzinaca (doduse starijih) je malo problem ako voda dodje do elektronike pa nece da upali. Najbolje je da odes do neke praonice gdje to rade i fino ne mislis sta ce se desiti... :mrgreen:
U pitanju je focus 2001 god. benzinac. :D
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#9 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by whow »

Vecina proizvodzaca NE preporucuje pranje motora . Ukoliko majstor nije ustanju da dijagnosticira problem, u ovome slucaju curenje dihtunga i slicno, to je vjerovatno stoga sto takav problem i ne postoji . Cuvaj majstora koji preporucuju ovakve zahvate . Vjerovatno bi nestrucno pranje motora uzrokovalo vise shtete i eto posla za majstora. Ja sam nedavno citao aneketu u kojoj je "fantom kupac" skinuo klemu sa akumulatora na potpuno ispravnom automobilu. Sa ovim automobilom kupac je otisao u tocno 12 licenciranih radionica od kojih je samo jedna uspjela da ispravno dijagnostirica problem sa klemom iako je isti majstor preporucio zamjenu akumulatora koji je usput receno bio potpuno ispravan. Ostalih 11 radionica su dijagnosticirali sve i svasta a jedna radiona je otisla cak daleko da je dala procjenu na preko 4 hiljade dollara za zamjenu suspenzije i ko zna cega ne. Drugi su mjenjali dihtunge , remene , rashladnu tekucinu i da ne nabrajam . Zakljucak je bio da se radi o vemo necasnoj indusriji te da vozaci moraju biti izuzetno oprezni prije nego sto se odluce na ovakve zahvate . Moj savjet ukoliko ne vidis da nesto curi i ukoliko taj majstor nije u stanju da pronadze kvar onda ne brini previse o dihtunzima i vozi .
User avatar
corolla02
Posts: 10352
Joined: 18/02/2009 22:12
Location: Light travels faster than sound; that is why some people appear bright, until you hear them speak!
Horoskop: Gemini

#10 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by corolla02 »

pa stavi karton ispod njeg, na dva mozda tri dni i cekiraj 8-)
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#11 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by lavic »

Mozes oprati motor, ali onaj ko pere mora da obrati paznju da slucajno ne pokvasi centralu struje i da proba izbjeci kvasenje konektora iako su pni svi kod novijih auta vodo ne propusni. Ne bi lose bilo i da pranje auta uradis gdje ima i vulaknizer, tako ako dodje do kvasenja nekih eletronskih kontakata on moze ispuhati/osusiti zrakom.
U svakom slucaju iskusna praonica i prije pranja gazdu zamoliti da obrati dobro paznju na momka koji pere.

Ako zelis biti sam svoj majstor onda kupi "felik" mislim da se tako zove sredstvo za pranje motora, naprsces topao, ne vruc motor, i nakon par minuta saperes vodom sa slaufa, malim pritiskom, izbjegavajuci elektroniku.
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#12 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drndalo »

Koliko je "ubaljen", tj. zauljen motor ? I stara prljavstina koja se uhvatila na motoru, ako nema novih curenja ce biti suha... Ako ima nesto svjeze ubaljeno, treba ili dotegnuti sarafe, ili bolje namjestiti dihtung (pod pretpostavkom da nije dobro namjesten)...

Ja ga bez velike nevolje ne bih prao...
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#13 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

Nisam sigurna da znam dobro procjeniti koliko je šta ispod haube prljavo, jer meni sve izgleda crno, prašnjavo, masno i grozno prljavo. :oops:
Jbg....ja ko žensko. :D :lol: :lol: :lol:
Da se pitam ja bih to arfom i domestosom svake sedmice zaljevala. :D
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#14 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drndalo »

U principu, ako nije pokvareno, ne popravljaj... Dakle, prasina je normalna pojava na motoru, normalno je i kada je malo ulje curkalo o njemu, da se na to ulje uhvati prasina, pa da se neki sloj od npr. 1mm prasine nalazi na motoru, kao neka patina... Ako je motor frisko zauljen, to se vidi po tome sto se to ulje jos nije sasusilo, nego je to mjesto jos vlazno... Dakle pusta negdje, pomalo, ali pusta... Sacekaj 1-2 sedmice, vozi auto, pobrini se da vozis malo duze relacije, da se motor bolje ugrije od voznje, to bi svo staro ulje ranije iscurilo iz dekla trebalo isusiti, pa da ostane samo suha mrlja sa naljepljenom prasinom, kao normalnim stanjem... Ako se ni nakon tog vremena ti zauljeni dijelovi ne sasuse, nego su i dalje "balavi", onda ulje jos negdje pomalo izlazi...
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#15 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

Ma šta bih ja bez ovih finih forumskih momaka. :)
Hvala svima. :kiss:

Zaključak: neću prati nikakvim jakim mlazevima. Eventulano neko sredstvo da odmasti taj dio koji je prljav pa ga blago saprati vodom, na kapaljku haman.
Sačekati 10-15 dana, vozati se na dalje relacije da vidim ima li još šta balavo na motoru.
Ako ima, onda i dalje negdje nešto curi.
Ako nema, onda je sve ok. :)
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#16 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by AmADin_gospo »

nema potrebe prati cjeli motor ako je deklo u pitanju.

ako več hočeš da opereš to sama, kupi tečnost-sprej za čiščenje i odmaščivanje karburatora, svaka radnja ima i oko 9-10 KM je, i 2 papirne role ubrusa za ruke. pošpricaj pažljivo oko dekla (taj dihtung koji ti je mjenjao) i pobriši masnoču i tu tečnost papirnim ubrisima. motor neka bude hladan (naravno, ne -5 :P ). prljave ubruse u kesu pa u kontejner.

sretno :thumbup:
User avatar
srce_ruke_lopata
Posts: 407
Joined: 09/09/2007 17:23
Location: Čeljugovići

#17 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by srce_ruke_lopata »

Ja ga perem svakih par mjeseci i ne gasim ga kada to radim...nista nikada nije bilo.
Sto se tice mehanickih dijelova, nemas sta brinuti, malo manje prskaj po elektronici.
AS_sa
Posts: 1079
Joined: 31/08/2010 09:18

#18 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by AS_sa »

srce_ruke_lopata wrote:Ja ga perem svakih par mjeseci i ne gasim ga kada to radim...nista nikada nije bilo.
Sto se tice mehanickih dijelova, nemas sta brinuti, malo manje prskaj po elektronici.
uuuu ... svaka cast .. upaljen, a niakd nista nije bilo ... jesi siguran da peres motor .. :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#19 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by pirmin »

AS_sa wrote:
srce_ruke_lopata wrote:Ja ga perem svakih par mjeseci i ne gasim ga kada to radim...nista nikada nije bilo.
Sto se tice mehanickih dijelova, nemas sta brinuti, malo manje prskaj po elektronici.
uuuu ... svaka cast .. upaljen, a niakd nista nije bilo ... jesi siguran da peres motor .. :D
Sta fali

http://www.youtube.com/watch?v=U_sl_bj4z0A


:D :D :D
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#20 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

pirmin wrote:
AS_sa wrote:
srce_ruke_lopata wrote:Ja ga perem svakih par mjeseci i ne gasim ga kada to radim...nista nikada nije bilo.
Sto se tice mehanickih dijelova, nemas sta brinuti, malo manje prskaj po elektronici.
uuuu ... svaka cast .. upaljen, a niakd nista nije bilo ... jesi siguran da peres motor .. :D
Sta fali

http://www.youtube.com/watch?v=U_sl_bj4z0A


:D :D :D
:shock: :shock: :shock:

Ovoj stvarno nije dobro. :oops:
Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#21 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by Bobi »

Bobi
Forum administrator
Posts: 31997
Joined: 30/10/2002 00:00
Location: http://www.klix.ba
Grijem se na: J.P."Grijanje"Zenica
Vozim: TDI sve crveno
Contact:

#22 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by Bobi »

User avatar
slobodni armirach
Posts: 5588
Joined: 22/06/2010 17:17
Location: Administrativni Centar Kantona 4

#23 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by slobodni armirach »

drekalica28 wrote:BIla sam kod majstora, mijenjala nakav dihtung dekla.
Majstor mi reče da bih sad trebala oprat motor da vidim jel još negdje nešto curi.
E sad....jel pametno da perem motor ili ne? :roll:
ni u kom slucaju ne peri motor u ovom periodu, pogotovo ne sa vodom, ako hoces da imas auto.

neko je spominjao sprejeve za odmascivanje, to kupi sacekaj vikend, motor ne mora biti HLADAN, 'sumnjiva mjesta nasprejas sacekas 10 minuta i ocistis krpama.

i budi pametna ne vozi auto na autpraone da ti peru motor.
drekalica28
Posts: 27177
Joined: 29/05/2008 11:07

#24 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by drekalica28 »

slobodni armirach wrote: ni u kom slucaju ne peri motor u ovom periodu, pogotovo ne sa vodom, ako hoces da imas auto.

neko je spominjao sprejeve za odmascivanje, to kupi sacekaj vikend, motor ne mora biti HLADAN, 'sumnjiva mjesta nasprejas sacekas 10 minuta i ocistis krpama.

i budi pametna ne vozi auto na autpraone da ti peru motor.

haj me pitaj šta radim u subotu? :oops:

Image

:D :D
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#25 Re: Pranje motora - da ili ne?

Post by johntra »

Da donesem pive, da ti brže prođe posao? :D
Post Reply