Pozoriste - sve u jednom

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#51 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 04/11/2022 23:36
Nierika wrote: 31/10/2022 23:57 Broj gore dole. :D
U kojem smislu nema pozorišta (teatra, kazališta) u Brčkom?
U bukvalnom smislu... :lol: jer Brčko the distrikt uopšte nema pozorište/katalište/teatar.

Ova manifestacija pompeznog naziva održava se decenijama u brčanskom Domu kulture koji nema ni tri ispravna mikrofona, a kamoli pristojnu pozornicu adekvatnu za izvođene pozorišnih predstava i pristojan prostor iza scene.

Farsa pred kamerama lokalnih medija dok se obični građani, gladni kvalitetnog sadržaja iz oblasti kulture uopšte, guše pokušavajući da vide i čuju glumce na sceni - sa balkona ili 17. reda u prašnjavoj sali - i padaju za vrijeme pauze saplićući se o improvizovane konstrukcije na putu do toaleta.

Stambena zgradurina nikne za par mjeseci do godinu dana, a ovi iz prvih redova, sve jedni te isti i doživotno rotirajući na vodećim funkcijama u gradu, nisu sposobni da izgrade jednu pristojnu zgradu pozorišta u užem centru grada - decenijama.


Mažu oči blentavoj javnosti iz godine u godinu: krpe, obnavljaju neke objekte stare 100 godina od kojih sposobni i odgovorni ljudi u civilizovanom društvu naprave muzej ili sruše pa izgrade novi sa istom namjenom da neko glavu ne izgubi i dođe kući zdrav.
Znam da bude taj festival al' generalno ne znam puno o teatarskoj situaciji tamo. Ako sam dobro shvatila, pored ovog festa ima i redovni repertoar u toku godine ali se snalaze za prostor (u Domu kulture). Mada me čudi da nema i zgrada namijenjena baš za predstave.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#52 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

Nierika wrote: 05/11/2022 15:32
¤ jelena ¤ wrote: 04/11/2022 23:36

U bukvalnom smislu... :lol: jer Brčko the distrikt uopšte nema pozorište/katalište/teatar.

Ova manifestacija pompeznog naziva održava se decenijama u brčanskom Domu kulture koji nema ni tri ispravna mikrofona, a kamoli pristojnu pozornicu adekvatnu za izvođene pozorišnih predstava i pristojan prostor iza scene.

Farsa pred kamerama lokalnih medija dok se obični građani, gladni kvalitetnog sadržaja iz oblasti kulture uopšte, guše pokušavajući da vide i čuju glumce na sceni - sa balkona ili 17. reda u prašnjavoj sali - i padaju za vrijeme pauze saplićući se o improvizovane konstrukcije na putu do toaleta.

Stambena zgradurina nikne za par mjeseci do godinu dana, a ovi iz prvih redova, sve jedni te isti i doživotno rotirajući na vodećim funkcijama u gradu, nisu sposobni da izgrade jednu pristojnu zgradu pozorišta u užem centru grada - decenijama.


Mažu oči blentavoj javnosti iz godine u godinu: krpe, obnavljaju neke objekte stare 100 godina od kojih sposobni i odgovorni ljudi u civilizovanom društvu naprave muzej ili sruše pa izgrade novi sa istom namjenom da neko glavu ne izgubi i dođe kući zdrav.
Znam da bude taj festival al' generalno ne znam puno o teatarskoj situaciji tamo. Ako sam dobro shvatila, pored ovog festa ima i redovni repertoar u toku godine ali se snalaze za prostor (u Domu kulture). Mada me čudi da nema i zgrada namijenjena baš za predstave.
Ma kakvi. Ništa od redovnog repertoara....ne postoji pozorište kao instituacija kulture uopšte u Brčkom.

Samo poneka gostujuća predstava u toku godine i 8 dana zaredom su predstave kad je pomenuti festival.

Festival je takmičarskog karaktera, ide 7 predstava i na kraju dijele nagrade, novčane u hiljadama bam...za svaku nagradu :-) i to je to.

Znači, ne samo da nema zgrade, nego nema ni pozorišta uopšte.

Imamo manifestaciju - sa glavnim programom kad su predstave i propratnim kad je promocija časopisa o pozorištu pa neke izložbe vezane za pozorište pa štampaju biltene sa kritičkim osvrtima o svakoj predstavi) - ali pozorišta nema. :D

Kasaba.

Nikad ga nije ni bilo, sem jednog amaterskog, ugašenog prije 50 godina iz kojeg je trebalo nastati profesionalno pozorište, ali ništa od toga.

Ali festival se održava i ako, ne daj Bože, nešto prokomentarišeš ili iskritikuješ to Potemkinovo selo koje uopšte nije jeftino (naaajblaže rečeno!) ispada da hoćeš da ugasiš i to što ima... Ludilo. I sve se svodi na onu...haj, daj šta daš i dobro je pa i to imamo. I tako svake godine.

Eto, ukratko, al' haj neću više o ovome, da ne smaram bezze. :oops:
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#53 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 15:54 Ma kakvi. Ništa od redovnog repertoara....ne postoji pozorište kao instituacija kulture uopšte u Brčkom.

Samo poneka gostujuća predstava u toku godine i 8 dana zaredom su predstave kad je pomenuti festival.

Festival je takmičarskog karaktera, ide 7 predstava i na kraju dijele nagrade, novčane u hiljadama bam...za svaku nagradu i to je to.

Znači, ne samo da nema zgrade, nego nema ni pozorišta uopšte.

Imamo manifestaciju - sa glavnim programom kad su predstave i propratnim kad je promocija časopisa o pozorištu pa neke izložbe vezane za pozorište pa štampaju biltene sa kritičkim osvrtima o svakoj predstavi) ali pozorišta - nema.

Kasaba.

Nikad ga nije ni bilo, sem jednog amaterskog, ugašenog prije 50 godina iz kojeg je trebalo nastati profesionalno pozorište, ali ništa od toga.

Ali festival se održava i ako, ne daj Bože, nešto prokomentarišeš ili iskritikuješ to Potemkinovo selo koje uopšte nije jeftino (naaajblaže rečeno!) ispada da hoćeš da ugasiš i to što ima... Ludilo.

Eto, ukratko.
Hvala na pojašnjenju, sad mi je jasnija situacija. Ja taj festival većinom online upratim, naknadno ću još pročitati za ovogodišnji program. Velika stvar je i kontinuitet u festivalskom programu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#54 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

Nierika wrote: 05/11/2022 16:17
¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 15:54 Ma kakvi. Ništa od redovnog repertoara....ne postoji pozorište kao instituacija kulture uopšte u Brčkom.

Samo poneka gostujuća predstava u toku godine i 8 dana zaredom su predstave kad je pomenuti festival.

Festival je takmičarskog karaktera, ide 7 predstava i na kraju dijele nagrade, novčane u hiljadama bam...za svaku nagradu i to je to.

Znači, ne samo da nema zgrade, nego nema ni pozorišta uopšte.

Imamo manifestaciju - sa glavnim programom kad su predstave i propratnim kad je promocija časopisa o pozorištu pa neke izložbe vezane za pozorište pa štampaju biltene sa kritičkim osvrtima o svakoj predstavi) ali pozorišta - nema.

Kasaba.

Nikad ga nije ni bilo, sem jednog amaterskog, ugašenog prije 50 godina iz kojeg je trebalo nastati profesionalno pozorište, ali ništa od toga.

Ali festival se održava i ako, ne daj Bože, nešto prokomentarišeš ili iskritikuješ to Potemkinovo selo koje uopšte nije jeftino (naaajblaže rečeno!) ispada da hoćeš da ugasiš i to što ima... Ludilo.

Eto, ukratko.
Hvala na pojašnjenju, sad mi je jasnija situacija. Ja taj festival većinom online upratim, naknadno ću još pročitati za ovogodišnji program. Velika stvar je i kontinuitet u festivalskom programu.
Naravno da jeste.

Ali važna je i uloga pozorišta u životu stanovnika jednog grada.
Pozorište odgaja svoju publiku. Grad koji ima pozorište uči te od malih nogu kako se ponašaš dok gledaš predstavu. Kad imaš mogućnost da često ideš u pozorište (a ne samo 8 dana u godini i to ako ugrabiš komplet karata za sve predstave) to ti formira sistem vrijednosti, sposobnost da pažljivo pratiš ono što se dešava na sceni i oblikuje ti ukus... a to je, takođe, jedan važan kontinuiran proces.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#55 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 17:32 Naravno da jeste.

Ali važna je i uloga pozorišta u životu stanovnika jednog grada.
Pozorište odgaja svoju publiku. Grad koji ima pozorište uči te od malih nogu kako se ponašaš dok gledaš predstavu. Kad imaš mogućnost da često ideš u pozorište (a ne samo 8 dana u godini i to ako ugrabiš komplet karata za sve predstave) to ti formira sistem vrijednosti, sposobnost da pažljivo pratiš ono što se dešava na sceni i oblikuje ti ukus... a to je, takođe, jedan važan kontinuiran proces.
Slažem se, mada je moguće nekad naći i online predstavu da se pogleda (ili eventualno pročita dramski tekst). Nije kao iskustvo odlaska u pozorište al' bolje nego ne pogledati uopšte.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#56 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

Nierika wrote: 05/11/2022 18:11
¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 17:32 Naravno da jeste.

Ali važna je i uloga pozorišta u životu stanovnika jednog grada.
Pozorište odgaja svoju publiku. Grad koji ima pozorište uči te od malih nogu kako se ponašaš dok gledaš predstavu. Kad imaš mogućnost da često ideš u pozorište (a ne samo 8 dana u godini i to ako ugrabiš komplet karata za sve predstave) to ti formira sistem vrijednosti, sposobnost da pažljivo pratiš ono što se dešava na sceni i oblikuje ti ukus... a to je, takođe, jedan važan kontinuiran proces.
Slažem se, mada je moguće nekad naći i online predstavu da se pogleda (ili eventualno pročita dramski tekst). Nije kao iskustvo odlaska u pozorište al' bolje nego ne pogledati uopšte.
Ih, ne može se ni porediti neposredno iskustvo pozorišta i online :| ali i to dobro dođe.

Čitanje dramskog teksta je, opet, neki skroz drugi svijet. Tu si sam svoj maštoviti tvorac svega što će se odigrati na "sceni''.

A ne pogledati uopšte - to namah isključujem iz ponuđenih opcija. :D
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#57 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

:lol:
¤ jelena ¤ wrote: 05/11/2022 18:25
Ih, ne može se ni porediti neposredno iskustvo pozorišta i online :| ali i to dobro dođe.

Čitanje dramskog teksta je, opet, neki skroz drugi svijet. Tu si sam svoj maštoviti tvorac svega što će se odigrati na "sceni''.

A ne pogledati uopšte - to namah isključujem iz ponuđenih opcija. :D
Najbolje bi bilo tekst pročitati pa na predstavu. :D Ja to kako kad/ako stignem.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#58 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

Nierika wrote: 05/11/2022 19:34 Najbolje bi bilo tekst pročitati pa na predstavu. :D Ja to kako kad/ako stignem.
Da. :thumbup:

Posebno kad su u pitanju klasici. I to je navika koju stičeš ako imaš pozorište i mogućnost da odgledaš Sofokla, Gogolja, Beketa...pa pročitaš nešto,, naučiš - prije ili poslije predstave, nebitno.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#59 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 06/11/2022 09:59bup:

Posebno kad su u pitanju klasici. I to je navika koju stičeš ako imaš pozorište i mogućnost da odgledaš Sofokla, Gogolja, Beketa...pa pročitaš nešto,, naučiš - prije ili poslije predstave, nebitno.
Klasici se možda više gledaju zbog načina na koji se postavlja tekst, kad je u pitanju tekst koji ne znam onda me prvo zanima šta će se desiti pa tek u kasnijim gledanjima se fokusiram kako je ispričana priča itd.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#60 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

Nierika wrote: 06/11/2022 13:16
¤ jelena ¤ wrote: 06/11/2022 09:59bup:

Posebno kad su u pitanju klasici. I to je navika koju stičeš ako imaš pozorište i mogućnost da odgledaš Sofokla, Gogolja, Beketa...pa pročitaš nešto,, naučiš - prije ili poslije predstave, nebitno.
Klasici se možda više gledaju zbog načina na koji se postavlja tekst, kad je u pitanju tekst koji ne znam onda me prvo zanima šta će se desiti pa tek u kasnijim gledanjima se fokusiram kako je ispričana priča itd.
To stoji. Izvorni tekstovi su stari vjekovima, a jezik se mijenja i aktuelne anomalije savremenog društva se samo kaleme na one univerzalne i uvijek prisutne....

I zato ako hoćeš da uhvatiš što više detalja u tekstu koji su prilagođeni savremenom dobu, moraš ipak imati neko predznanje i pored iskustva gledanja pozorišnih predstava pročitan izvorni tekst će ti dodatno pojačati utisak.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#61 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

Evo, npr. ove godine je bio Molijerov "Tvrdica" (na hr. "Škrtac"), zagrebačkog Kerempuha. Odlična predstava sa mnogo detalja u tekstu koji uključuju, između ostalog, i ismijavanje patetičnih ljubavnih pop pjesama ("lakih nota") koje haraju hrvatskom i regionalnom muzičkom scenom decenijama. Taj detalj nećeš ni registrovati kao mogući predmet ismijavanja ako takve pjesme slušaš jer ti se nameću. A ako znaš da je u pitanju satirično kazalište, poznaješ izvorni tekst, osobine epohe u kojoj je tekst nastao i svejestan si te patetike u svojoj svakodnevici kao najezde površnosti i jednog vida manipulacije prenaglašenim osjećanjima zarad sticanja popularnosti i novca, efekat je jači i nametnuće ti se da o tome razmišljaš.

Pored toga što odgaja ukus i obrazuje građane, pozorište razvija kritičko mišljenje, podiže ljestvice standarda u sistemu vrijednosti i poimanju kulture, a to je cijeli niz razloga zbog čega ga treba imati.

Do tad ćemo kao društvo i dalje ostati mutavi, letargični, bezlični i primitivni. Gradske vlasti će i dalje nemilice i nesputano trošiti silne (naše) pare na novogodišnje koncerte regionalnih tralalajki (što je takođe kultura)

dok para za pozorište decenijama - nema.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#62 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

¤ jelena ¤ wrote: 06/11/2022 15:13 Evo, npr. ove godine je bio Molijerov "Tvrdica" (na hr. "Škrtac"), zagrebačkog Kerempuha. Odlična predstava sa mnogo detalja u tekstu koji uključuju, između ostalog, i ismijavanje patetičnih ljubavnih pop pjesama ("lakih nota") koje haraju hrvatskom i regionalnom muzičkom scenom decenijama. Taj detalj nećeš ni registrovati kao mogući predmet ismijavanja ako takve pjesme slušaš jer ti se nameću. A ako znaš da je u pitanju satirično kazalište, poznaješ izvorni tekst, osobine epohe u kojoj je tekst nastao i svejestan si te patetike u svojoj svakodnevici kao najezde površnosti i jednog vida manipulacije prenaglašenim osjećanjima zarad sticanja popularnosti i novca, efekat je jači i nametnuće ti se da o tome razmišljaš.

Pored toga što odgaja ukus i obrazuje građane, pozorište razvija kritičko mišljenje, podiže ljestvice standarda u sistemu vrijednosti i poimanju kulture, a to je cijeli niz razloga zbog čega ga treba imati.

Do tad ćemo kao društvo i dalje ostati mutavi, letargični, bezlični i primitivni. Gradske vlasti će i dalje nemilice i nesputano trošiti silne (naše) pare na novogodišnje koncerte regionalnih tralalajki (što je takođe kultura)

dok para za pozorište decenijama - nema.
Evo čitam na sajtu da je ta predstava osvojila glavnu nagradu, zanimljiv mi se čini program općenito. Ima i snimak na yt al' nije to to. :D Tomislava Zajeca sam malo upratila od ranije, druga imena moram istražiti. O Kerempuhu isto ne znam puno. Na sljedeće Susrete možda i naletim.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#63 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

Piše da se mogu čuti i pjesme Miše Kovača odnosno jedan od likova izgovara stihove. :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#64 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

"ja neeemam više razloga da žiiiiviiiim...."

vjerovatno Harpagon kad ga pokradu.... :D ali ne sjećam se...lupam. :lol:


Sad sam u biltenu pročitala da ima i stihova Novih fosila, Masima Savića, Azre, Halida B. Vjeruj da je toliko dobro uklopljeno da uopšte ne stigneš razmišljati o tome ko su autori, samo prepoznaš poznate stihove i smiješ se sladunjavim momentima svoje epohe pa i svog muzičkog ukusa. (prije 20 godina ko mi je tak'o u Štulića - još mu nisam oprostila, ali odrastam. :D )

Elem, dobra satira ne štedi nikoga... :D

Predstava odlična, "Kazimiru" naklon do poda i sve pohvale ekipi na sceni.
Nierika
Posts: 4158
Joined: 17/03/2020 00:41

#65 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Nierika »

Skoro pa mjuzikl. :D
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#66 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote: 06/11/2022 15:08 To stoji. Izvorni tekstovi su stari vjekovima, a jezik se mijenja i aktuelne anomalije savremenog društva se samo kaleme na one univerzalne i uvijek prisutne....

I zato ako hoćeš da uhvatiš što više detalja u tekstu koji su prilagođeni savremenom dobu, moraš ipak imati neko predznanje i pored iskustva gledanja pozorišnih predstava pročitan izvorni tekst će ti dodatno pojačati utisak.
Za takve intervencije treba imati istancan osjecaj i stosta k tome, a mogu biti uistinu efekne, katkad i genijalne :D

Sjetih se kako su birvaktile (u sarajevskom Narodnom, ako se ne varam) priredili Hamleta.

U toj verziji teksta, Hamlet (Branko Licen, cini mi se) je srecuci prijatelja trebao reci:"Horacije, sta ima nova?"

Medjutim... Umjesto toga je na premijeri glumac rekao:"Horacije, sta ima?" :D :lol:
Bilo je zestoko narednih dana - javni osvrti, polemike lijevo i desno - ma skandal :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#67 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

John Cleese wrote: 08/11/2022 08:20
¤ jelena ¤ wrote: 06/11/2022 15:08 To stoji. Izvorni tekstovi su stari vjekovima, a jezik se mijenja i aktuelne anomalije savremenog društva se samo kaleme na one univerzalne i uvijek prisutne....

I zato ako hoćeš da uhvatiš što više detalja u tekstu koji su prilagođeni savremenom dobu, moraš ipak imati neko predznanje i pored iskustva gledanja pozorišnih predstava pročitan izvorni tekst će ti dodatno pojačati utisak.
Za takve intervencije treba imati istancan osjecaj i stosta k tome, a mogu biti uistinu efekne, katkad i genijalne :D

Sjetih se kako su birvaktile (u sarajevskom Narodnom, ako se ne varam) priredili Hamleta.

U toj verziji teksta, Hamlet (Branko Licen, cini mi se) je srecuci prijatelja trebao reci:"Horacije, sta ima nova?"

Medjutim... Umjesto toga je na premijeri glumac rekao:"Horacije, sta ima?" :D :lol:
Bilo je zestoko narednih dana - javni osvrti, polemike lijevo i desno - ma skandal :lol:
:lol: :D

E, mogao je reći..."Đes Horacije, šta mai?"

Možda bi kritičari ostali bez teksta. :D
John Cleese
Posts: 37306
Joined: 25/05/2010 18:30

#68 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote: 08/11/2022 16:57 :lol: :D

E, mogao je reći..."Đes Horacije, šta mai?"

Možda bi kritičari ostali bez teksta. :D
Eh to bi vec i SUBNOR ostro osudio :| :D :lol:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4880
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#69 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

John Cleese wrote: 08/11/2022 22:26
¤ jelena ¤ wrote: 08/11/2022 16:57 :lol: :D

E, mogao je reći..."Đes Horacije, šta mai?"

Možda bi kritičari ostali bez teksta. :D
Eh to bi vec i SUBNOR ostro osudio :| :D :lol:
:lol:

Daleko bilo! :cry: :D
Post Reply