Pozoriste - sve u jednom

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#1 Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

Cao moji vi!

Malo (bas malo) sam tragala za temom pozorista na forumu, ali nisam nista nasla. Razlog zbog kojeg otvaram temu je taj sto mi je potreban savjet ili tip. Naime, trebala bih za nekoliko dana predstaviti instalaciju na bini. Rijec je o no-budget stvari, koja treba da prikaze ono sto sam procitala i na osnovu cega sam napravila model. Medjutim, to sve treba staviti u relaciju 1:1 na bini. Pitanje je materijala. Sta da koristim? Ponavljam, radi se o no-budget projektu.

Na stranu moja dilema, temu sam otvorila da se prica o pozoristu (sve ostale grane umjetnosti su takodjer dobrodosle). O glumi, fabuli, muzici, scenografiji, maskama....
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#2 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

berenice, interesantna tema :thumbup:

tokom tjedna idem pogledati mjuzikl , javim utiske :kiss:
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#3 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

Connaisseur Karlin wrote:berenice, interesantna tema :thumbup:

tokom tjedna idem pogledati mjuzikl , javim utiske :kiss:
Da, i ja sam mislila da mi moglo biti interesantno. Teatar nije tek puka zabava za mase. Mnoge bitne teme današnjice se mogu prikazati predstavama, koje bi mogle poslužiti buđenju svijesti pojedinca ili cijelog jednog naroda.

Također, gledajući iz ugla umjetnosti kao takve, čini mi se jako zanimljivim, jer u mnogim djelima dolazi do sinteze i drugih umjetnosti.

Šta namjeravaš gledati?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#4 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

berenice wrote:
Connaisseur Karlin wrote:berenice, interesantna tema :thumbup:

tokom tjedna idem pogledati mjuzikl , javim utiske :kiss:
Da, i ja sam mislila da mi moglo biti interesantno. Teatar nije tek puka zabava za mase. Mnoge bitne teme današnjice se mogu prikazati predstavama, koje bi mogle poslužiti buđenju svijesti pojedinca ili cijelog jednog naroda.

Također, gledajući iz ugla umjetnosti kao takve, čini mi se jako zanimljivim, jer u mnogim djelima dolazi do sinteze i drugih umjetnosti.

Šta namjeravaš gledati?


meni je mjuzikl interesantnij, dinamicniji od kalsicnog teatra ili operne predstave :-D
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#5 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by she+ »

ne kontam kako je zamisljena tema.. o scenografiji veze nemam, al bilo bi lijepo da si preporucujemo gdje, sta i zasto pogledati i tako to..
User avatar
AmiĐa_Idriz
Posts: 40776
Joined: 21/05/2012 22:46

#6 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by AmiĐa_Idriz »

Pratim
User avatar
lmo
Posts: 7810
Joined: 28/06/2012 17:53
Location: volim sto sam ero s kamena i drace....ko poskok sto skace

#7 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by lmo »

berenice wrote:Cao moji vi!

Malo (bas malo) sam tragala za temom pozorista na forumu, ali nisam nista nasla. Razlog zbog kojeg otvaram temu je taj sto mi je potreban savjet ili tip. Naime, trebala bih za nekoliko dana predstaviti instalaciju na bini. Rijec je o no-budget stvari, koja treba da prikaze ono sto sam procitala i na osnovu cega sam napravila model. Medjutim, to sve treba staviti u relaciju 1:1 na bini. Pitanje je materijala. Sta da koristim? Ponavljam, radi se o no-budget projektu.

Na stranu moja dilema, temu sam otvorila da se prica o pozoristu (sve ostale grane umjetnosti su takodjer dobrodosle). O glumi, fabuli, muzici, scenografiji, maskama....
fina tema,
ali ne znam jesam li skontala pitanje u ovom uvodnom postu....
učiteljica sam, a scenografija je uvijek i jedino no-budžet :D ... materijali su stiropor, žica, platno i papir... šta se sve od toga može modelirati :-) treba malo spretnosti, a ideja je uvijek glavna, bezbeli.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4875
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#8 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by ¤ jelena ¤ »

I svjetlo na bini čuda čini pa i to dobro osmisli i iskoristi kako bi posebno istakla ono što želiš da vide posjetioci.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#9 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by zijancer »

u kojem mjerilu/obliku je model trenutno?
može li fotografija?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#10 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

¤ jelena ¤ wrote:I svjetlo na bini čuda čini pa i to dobro osmisli i iskoristi kako bi posebno istakla ono što želiš da vide posjetioci.
:thumbup:

Berenice, pokretni dijelovi bine su definitino plus :)
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#11 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by she+ »

ne znam, lično volim minimum na sceni, ostavlja mi više prostora da izmaštam, glumci su ogoljeni, prisniji, priča ide u srž, nema kojekakvog kiča da upakuje šuplju.. al zato treba imati šta za reći :D
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#12 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by she+ »

i na tu temu, jest da nije predstava.. al :okac:
Image
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#13 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

she+ wrote:ne znam, lično volim minimum na sceni, ostavlja mi više prostora da izmaštam, glumci su ogoljeni, prisniji, priča ide u srž, nema kojekakvog kiča da upakuje šuplju.. al zato treba imati šta za reći :D
zar je kič uobicajen !? doticni kič nisam nikad primjetila na predstavama , mjuziklima ili operama :)
she+
Posts: 477
Joined: 08/12/2017 18:31

#14 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by she+ »

Connaisseur Karlin wrote:zar je kič uobicajen !? doticni kič nisam nikad primjetila na predstavama , mjuziklima ili operama :)
stvar percepcije :D

a sklone su mu vece scene, ala narodno pozoriste il pozoriste mladih, pa njih ugl i izbjegavam :D osim en facea np i u sezoni messa :D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#15 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

she+ wrote:
Connaisseur Karlin wrote:zar je kič uobicajen !? doticni kič nisam nikad primjetila na predstavama , mjuziklima ili operama :)
stvar percepcije :D

a sklone su mu vece scene, ala narodno pozoriste il pozoriste mladih, pa njih ugl i izbjegavam :D osim en facea np i u sezoni messa :D
eh nisam bila na doticnim lokacijama :-D

sve je dio licne percepcije , razumljivo , tesko anm je ovako uporediti sto je kic ili ne , treabju nam fotke :-D
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#16 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

Lijepo vas čuti :kiss:

Nego, kako da postavim sliku, koja mi je u Dropbox-u? Za @zijančera, ali i za sve ostale, naravno.
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#17 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

lmo wrote:
berenice wrote:Cao moji vi!

Malo (bas malo) sam tragala za temom pozorista na forumu, ali nisam nista nasla. Razlog zbog kojeg otvaram temu je taj sto mi je potreban savjet ili tip. Naime, trebala bih za nekoliko dana predstaviti instalaciju na bini. Rijec je o no-budget stvari, koja treba da prikaze ono sto sam procitala i na osnovu cega sam napravila model. Medjutim, to sve treba staviti u relaciju 1:1 na bini. Pitanje je materijala. Sta da koristim? Ponavljam, radi se o no-budget projektu.

Na stranu moja dilema, temu sam otvorila da se prica o pozoristu (sve ostale grane umjetnosti su takodjer dobrodosle). O glumi, fabuli, muzici, scenografiji, maskama....
fina tema,
ali ne znam jesam li skontala pitanje u ovom uvodnom postu....
učiteljica sam, a scenografija je uvijek i jedino no-budžet :D ... materijali su stiropor, žica, platno i papir... šta se sve od toga može modelirati :-) treba malo spretnosti, a ideja je uvijek glavna, bezbeli.
Bezbeli! :)
Nisam morala puno mozgat - jasno ko dan, ali kako? - ja nisam tip koji rukama stvara...

Imam kratku priču i početni model.

Priča je o fiktivnom gradu, Tecla, u kojemu se stalno gradi i gradi. Slučajni prolaznik upita jednog od graditelja: Postoji li plan po kojemu gradite? Ovaj mu reče da pričeka dok završi posao, pa će mu reći. U tome padne mrak, nebo puno zvijezda, a graditelj odgovara (gledajući nebesa): to je projekat.
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#18 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

Image

Hvala @zijancer :)
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#19 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

she+ wrote:ne kontam kako je zamisljena tema.. o scenografiji veze nemam, al bilo bi lijepo da si preporucujemo gdje, sta i zasto pogledati i tako to..
Ne moraš imati veze s vezom :) - kako ti volja - mislila sam da jednostavno pričamo o svemu vezano za teatar.
Ja nažalost nisam u BiH, tako da otpadam što se tiče preporuka gdje pogledati nešto. Međutim, što se teme tiče, slobodno.
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#20 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

she+ wrote:i na tu temu, jest da nije predstava.. al :okac:
Image
Ovo izgleda interesantno. Znaš li o čemu se radi?
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#21 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:I svjetlo na bini čuda čini pa i to dobro osmisli i iskoristi kako bi posebno istakla ono što želiš da vide posjetioci.
:thumbup:

Berenice, pokretni dijelovi bine su definitino plus :)
Hvala vam.

Trenutno razmišljam o tome da napravim konstrukciju od žice - neku jednostavnu formu za koju je bitno samo da ide zaista u visinu - da dotiče zvijezde koje ću vjerovatno napraviti od papira i osvijetliti iznutra malim led svijećicama... donji dio konstrukcije bih osvijtlila žutim reflektorom, a ostatak tamno plavim...?

Ideja je da od te kratke priče o nevidljivim gradovima i mog brzinski sklepanog mini modela predstavim osjećaj ili ideju 1:1. Taj osjećaj bi bila čovjekova čežnja i potreba da uvijek više i više, veće i veće gradi - ne mislim samo materijano, nego i idealno.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#22 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

berenice wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:I svjetlo na bini čuda čini pa i to dobro osmisli i iskoristi kako bi posebno istakla ono što želiš da vide posjetioci.
:thumbup:

Berenice, pokretni dijelovi bine su definitino plus :)
Hvala vam.

Trenutno razmišljam o tome da napravim konstrukciju od žice - neku jednostavnu formu za koju je bitno samo da ide zaista u visinu - da dotiče zvijezde koje ću vjerovatno napraviti od papira i osvijetliti iznutra malim led svijećicama... donji dio konstrukcije bih osvijtlila žutim reflektorom, a ostatak tamno plavim...?

Ideja je da od te kratke priče o nevidljivim gradovima i mog brzinski sklepanog mini modela predstavim osjećaj ili ideju 1:1. Taj osjećaj bi bila čovjekova čežnja i potreba da uvijek više i više, veće i veće gradi - ne mislim samo materijano, nego i idealno.

berenice, probaj prvo uraditi sve na kompjuteru :thumbup: :-D
User avatar
berenice
Posts: 3173
Joined: 17/06/2010 14:32

#23 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by berenice »

Connaisseur Karlin wrote:
berenice, probaj prvo uraditi sve na kompjuteru :thumbup: :-D
Na to nisam ni pomislila, ozbiljno. Dobra ideja :kiss:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#24 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by Connaisseur Karlin »

berenice wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
berenice, probaj prvo uraditi sve na kompjuteru :thumbup: :-D
Na to nisam ni pomislila, ozbiljno. Dobra ideja :kiss:
:-D :kiss:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#25 Re: Pozoriste - sve u jednom

Post by zijancer »

to je iz filma Dogville
:-D

a kakvom logistikom raspolažeš (stolar, dedo, vodoinstalater) ? hoće li žica to moći držati ili trebaju vodovodne cijevi, ili su pak najbolje letve

najbitnije je ovo origami zvjezdano nebo :) hmm

a kakav je stejdž?
Post Reply