POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

maverik
Posts: 14
Joined: 29/03/2011 13:24

#1 POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by maverik »

Volio bih da mi se jave svi borci Armije RBiH bez razlike na vjersku i nacionalnu pripadnost, radim na projektu multietnicnosti Armije RBiH sa ciljem vracanja dostojanstva svakom borcu i heroju.Planiram da to budu tomovi knjiga, kako bi buducim narastajima i generacijama ostavili u pisanoj formi rijeci obicnih ljudi, ali velikih heroja za koje niko ne mari vec 21 godinu.Da nije bilo njih i njihovog herojstva danas ne bi bilo ni Sarajeva a ni Bosne i Hercegovine.Naglasavam da ovo radim zbog svih vas, obicnih ljudi kojh nigdje nema, za koje niko ne zna, i za koje niko ne mari, a oni koji metak nisu opalili, koji nikada nisu bili na liniji odbrane uzimaju sebi ordenje i druge stvari.Ova knjiga, ovaj projekat ima za cilj da to sve preokrene i da konacno vrati heroje Bosne i Hercegovine tamo gdje pripadaju - a to je u Panteon Besmrtnih.Svi koji bi zeljeli da ucestvuju i svojom rijecju obogate istoriju neka se jave.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#2 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Nekako s proljeća »

Bez časnih branitelja Republike Bosne i Hercegovine iz HVO-a, poziv je diskriminatorski.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#3 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Woody »

E, moje dijete:

malo ću te ispraviti

Da nije bilo (NEKIH OD) njih i njihovog "herojstva" danas bi Sarajevo a i Bosna i Hercegovina bila PUUUNOOO ljepše mjesto za život

Kani se ti ćorava posla, i gledaj da te pare utrošiš na nešto korisnije, recimo plati nekoj koki piće, pa možda šta i bude.

Haj' živio ti meni :thumbup:
User avatar
dr.gog
Posts: 4945
Joined: 09/09/2007 12:52
Location: S@nitet-X
Grijem se na: briketi kanabisa
Horoskop: Vodolija

#4 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by dr.gog »

...pa pustite čovjeka na miru, nije u ovom boks-meču od foruma dugo kao vi. Ako mu se neko javi, neka...
Traženje dlake u jajetu nekome ko je tek došao na forum je u najmanju ruku neukusno.

Mislim da je ideja vrijedna barem osnovnog poštovanja.

Ja ću dati barem 10 imena i 3-4 životne priče kojima sam bio svjedok.

Potrudi se druže da nađeš ljude, iskustva, dokumente. To je VELIKI posao u kojem ćeš naići na dosta poniženja i šutnje, tema je sada veoma nepopularna,a oni o kojima želiš pričati su najomraženiji za trolove desničarske scene RS. Ne reaguj na provokacije i radi. Rado ću ti pomoći kad god mogu.Ako ne znam ja, naći će se već neko..

pozdrav!! :) :bih:
PM72
Posts: 17787
Joined: 30/04/2012 16:54

#5 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by PM72 »

Valjda je i MUP RBiH dao neki "skroman" dobrinos borbi...
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#6 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by arman1 »

PM72 wrote:Valjda je i MUP RBiH dao neki "skroman" dobrinos borbi...
Pa bilo je skromnih pokušaja. :bih:
PM72
Posts: 17787
Joined: 30/04/2012 16:54

#7 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by PM72 »

Pa bilo je skromnih pokušaja.
Grohotom se smijem. :D
User avatar
PlayItCoolowski
Posts: 235
Joined: 05/08/2013 17:31

#8 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by PlayItCoolowski »

edit: :bih:
User avatar
arman1
Posts: 5341
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#9 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by arman1 »

PM72 wrote:
Pa bilo je skromnih pokušaja.
Grohotom se smijem. :D
Poen za mene.

Dan kad nekog ne nasmiješ je propao dan. Pozdrav svim ratnim žbirovima. Osim grupice idiota sve su to bili dobri ljudi i kad zagusti bili smo jedno.
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#10 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by julisiz es grant »

U bivšoj Jugoslaviji izdato je bezbroj ovakvih zbornika sjećanja učesnika NOR-a, za šta je bila zadužena jaka institucija pod imenom Vojnoistorijski institut, a zbornike koji su se odnosili na određena područja države izdavali su lokalni SUBNOR-i uz jaku podršku lokalnih vlasti. Za impresivan dio tih zbornika koji se mogu naći na netu vidjeti:

http://znaci.net/

Dobra strana ovih sjećanja jeste što su ona često jedini izvor za neka dešavanja gdje primarni izvori nedostaju.
Veliki nedostatak je bio što su dugo vremena mijenjali ozbiljnu historiografiju.
maverik
Posts: 14
Joined: 29/03/2011 13:24

#11 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by maverik »

Zahvaljujem svima koji su se javili, hvala raji koja mi daje podrsku i koji zele da pomognu, za pitanje da li mogu ljudi iz MUP-a da se ukljuce u projekat, NARAVNO, osim ako nisu sjedili u kancelarijama.Sto se tice ucesca pripadnika HVO, tu sam malo skeptican jer postoji izdajnicki HVO, a postoje i dijelovi HVO u Posavini koji su odigrali istorijsku ulogu zajedno sa Armijom BIH, kao i HVO u BIhacu, sto se tice Sarajeva, razmislicu jos, u operaciji deblokade Sarajeva, konkretno u bitci na Poljinama nisu dozvolili da top zvani Sultan dodje do branitelja Sarajeva kao podrska, a plus sto su na Stupu pricali da je za njih glavni Mate Boban, ovo zadnje sto sam iznijeo, mozete pronaci u knjizi Jovana Divjaka - Ne pucaj.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#12 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Nekako s proljeća »

General Jovan Divjak je uslovno rečeno ''prdimahovina'' za npr pokojnog Ivicu Stanića Čiču , sa Stupa. A ti i takvi kao on, su omogućili i Divjaku i ostalim da se postigne uspjeh sa referendumom o nezavisnosti R BiH a onda i njenom vojnom odbranom. A ima još takvih svijetlih primjera, samo valja imati istinu kao vodilju da bi se došlo do njih.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#13 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Woody »

Uh, što se volim nasmijati zorom:
...da se postigne uspjeh sa referendumom o nezavisnosti R BiH a onda i njenom vojnom odbranom
Uspjeh referenduma - 63.7% (premalo, premalo...)
Vojna odbrana RBiH - odbranjeno/oslobođeno 20% teritorije RBiH od strane ARBiH (golem uspjeh, u pičku materinu), a i to "with a little help from my friends..."

:lol: :lol: :lol:

Samo nastavi tako @Nekako s proljeća
PM72
Posts: 17787
Joined: 30/04/2012 16:54

#14 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by PM72 »

Maverick,

Fino je to što bivšim pripadnicima MUP-a RBIH "dozvoljavaš" da učestvuju u tzv.projektu.Samo mi prvo razjasni ,ja sam sa svojim kolegama često spavao po kancelarijama jer nismo imali spavaone pa smo odatle išli po svim linijama,da li se mi možemo "učipiti"? Ako je u Sarajevu bilo 50 000 onih koji su imali knjižice Armije BiH dok je na linijama bilo 10 000,šta ćemo sa tim ostatkom od 40 000?

u operaciji deblokade Sarajeva, konkretno u bitci na Poljinama nisu dozvolili da top zvani Sultan dodje do branitelja Sarajeva kao podrska
O kakvom ti sultanu tumačiš? Upotrijebi malo logiku,ko to nije dozvolio topu da dođe do Sarajeva? Zar je čuveni sultan trebao da dođe do Dolac malte da daje podršku na Poljinama? Baš bih volio čuti šta je i gdje je bio taj sultan.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#15 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Nekako s proljeća »

No sikiriki :wink: , bitan je kontinuitet. Mogu ja pomenuti i ''heroje u bijelom'' , a metka nisu ispalili zar ne?. I nisu oni vrijedni ''poziva'' ...a zna kada je bio ranjen da mu ni ja a ni ti nismo bili od neke fajde.

I opet, no sikiriki...samo činjenice.

Image
Last edited by Nekako s proljeća on 16/08/2013 09:33, edited 1 time in total.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#16 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

PM72 wrote:Maverick,

Fino je to što bivšim pripadnicima MUP-a RBIH "dozvoljavaš" da učestvuju u tzv.projektu.Samo mi prvo razjasni ,ja sam sa svojim kolegama često spavao po kancelarijama jer nismo imali spavaone pa smo odatle išli po svim linijama,da li se mi možemo "učipiti"? Ako je u Sarajevu bilo 50 000 onih koji su imali knjižice Armije BiH dok je na linijama bilo 10 000,šta ćemo sa tim ostatkom od 40 000?

u operaciji deblokade Sarajeva, konkretno u bitci na Poljinama nisu dozvolili da top zvani Sultan dodje do branitelja Sarajeva kao podrska
O kakvom ti sultanu tumačiš? Upotrijebi malo logiku,ko to nije dozvolio topu da dođe do Sarajeva? Zar je čuveni sultan trebao da dođe do Dolac malte da daje podršku na Poljinama? Baš bih volio čuti šta je i gdje je bio taj sultan.
Koliko znam Sultan je bio negdje na Igmanu ako ne i malo dalje od Igmana. To je bio neki brodski top od 200 i nešto mm, postavljen na neku šasiju kamiona ili tako nešto. Uglavnom radilo se o dalekometnoj artiljeriji a dejstvovao je po Jahorini, Palama, Treskavici...itd. Mislim da nije mogao gađati Ilidžu, Stup, Lukavicu i ostala naselja oko Sarajeva sa pozicije na Igmanu jer je bilo preblizu.
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#17 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by tnnt »

maverik wrote:Volio bih da mi se jave svi borci Armije RBiH bez razlike na vjersku i nacionalnu pripadnost, radim na projektu multietnicnosti Armije RBiH
o kakvoj ti to multietničnosti Armije govoriš?
ako znamo da je od svih poginulih armijaša bilo samo 2-3% nebošnjaka
Armija je po svojoj multietničnosti u rangu sa VRS-om :D
dolma1337
Posts: 23
Joined: 03/04/2013 12:24

#18 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by dolma1337 »

tnnt wrote:
maverik wrote:Volio bih da mi se jave svi borci Armije RBiH bez razlike na vjersku i nacionalnu pripadnost, radim na projektu multietnicnosti Armije RBiH
o kakvoj ti to multietničnosti Armije govoriš?
ako znamo da je od svih poginulih armijaša bilo samo 2-3% nebošnjaka
Armija je po svojoj multietničnosti u rangu sa VRS-om :D

Vidim da si neki hejter...
Zasto jednostavno ne kazes da mrzis BiH, Armiju BiH, sve bosanskohercegovacko i da su za tebe najdraza Republika Hrvatska i tzv. hrvatska herceg-Bosna.
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#19 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Nekako s proljeća »

Pustite ga , ima pravo na svoje mišljenje ma kako ono bilo. Predrasude su za neke nepremostiva prepreka. Opet, ima ih koji vremenom shvate da su postali robovi svoga mišljenja, pusta ostrva razumu neprihvatljive logike. Najveće laži u sebi sadrže oko 40% istine...

Mislim da mi većinom , osim konkretnih dr.goga i sarajmena, nismo od neke koristi @maveriku iako pokušavamo ukazati na neke manjkavosti u njegovom pozivu za saradnju. Ja ću se malo povući sa teme, jer sam dao riječ @dozeru da ću mu rado pomoći u nekim segmentima njegove buduće knjige, pa neka mi se ne zamjeri .

Pozdrav domovini!
tnnt
Posts: 962
Joined: 28/10/2012 14:25

#20 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by tnnt »

dolma1337 wrote:
Vidim da si neki hejter...
Zasto jednostavno ne kazes da mrzis BiH, Armiju BiH, sve bosanskohercegovacko i da su za tebe najdraza Republika Hrvatska i tzv. hrvatska herceg-Bosna.
Zašto bi ja koga mrzio?
ako je od 30 000 poginulih armijaša, jedno 700 Srba i Hrvata, to u postocima daje 2-3% nebošnjaka u armiji
to što ste vi sami sebe uvjerili u laž da je armija bila multietična je druga priča 8-)
maverik
Posts: 14
Joined: 29/03/2011 13:24

#21 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by maverik »

Ocigledno me nekako s proljeca nije razumio, kada sam govorio o sjedenju po kancelarijama, nije bitno da li je to ovaj, onaj ili neko deseti, time sam mislio da je svako dobro dosao da mi pomogne u mom projektu, naravno da se podrazumjeva da je branio grad i bio na borbenim linijama, drugim rijecima da moze da posvjedoci ono sto ga budem pitao, kada budem radio sa njim intervju, a ne kao mnogi koji metka nisu opalili a sada se dice kao heroji ili bog te pitaj sta.Mislim da sam time postao malo jasniji.A sto se tice topa nazvanog Sultan, to spominjem apropo bitke na Poljinama 31. jula 1992 godine, o njoj sam citao u knjizi Jovana Divjaka: Ne pucaj, i ako on laze, onda ja lazem vas.Naravno da ne-dolazak topa na mjesto pokazuje da nije bio samo to uzrok neuspjehu deblokade grada nego i losa kominikacija itd.Opet ponavljam: POZIVAM SVE UCESNIKE I PREZIVJELE BORCE ARMIJE RBIH DA SE PRIKLJUCE MOM PROJEKTU NA KOJEM RADIM, A RADIM GA ISKLJUCIVO ZBOG OBESPRAVLJENIH, NAPUSTENIH, PREVARENIH I OMALOVAZENIH BORACA, KOJI SU DALI SVE A ZATO SU JOS I ISTJERANI NA ULICE, NJIMA ZAHVALJUJEMO NASU SLOBODU, KAKVU-TAKVU.OVO JE KNJIGA O OBICNIM BORCIMA, OBICNIM LJUDIMA KOJIH NIGJE NEMA, KOJE NIKO NE SPOMINJE, ALI BRANITELJIMA SARAJEVA I BIH.
Hasanbegović
Posts: 83
Joined: 09/07/2013 13:54

#22 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Hasanbegović »

tnnt wrote:
maverik wrote:Volio bih da mi se jave svi borci Armije RBiH bez razlike na vjersku i nacionalnu pripadnost, radim na projektu multietnicnosti Armije RBiH
o kakvoj ti to multietničnosti Armije govoriš?
ako znamo da je od svih poginulih armijaša bilo samo 2-3% nebošnjaka
Armija je po svojoj multietničnosti u rangu sa VRS-om :D
Slažem se.....
ABiH je u onoj mjeri mulietnična u kojoj je bila multietična JNA pred napad na Sarajevo....

JNA je bila prosrpska kao što je bila u ratu ABiH probošnjačka
User avatar
Jolpaz
Posts: 570
Joined: 15/04/2010 20:51
Location: Minder

#23 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Jolpaz »

:bih:
Last edited by Jolpaz on 21/09/2013 11:25, edited 1 time in total.
maverik
Posts: 14
Joined: 29/03/2011 13:24

#24 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by maverik »

ARBIH je bila multietnicna od svog osnutka pa do potpisvanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.Naravno da u pojedinim dijelovima BiH kao naprimjer u Krajini da je AR BIH bila gotovo muslimanska, jer tu su vecinom skoro 99 posto zivjeli muslimani, ALI, ipak je ne mozemo nikada nazvati muslimanskom vojskom, iako je ona u svom sastavu imala brigade koje su nosile prefix muslimanske.AR BIH se mora gledati kakva je ona bila u globalu, a cinjenica jeste da je ona bila vecinski muslimanska ali ne da je ona i muslimanska vojska, jer dosta Srba, Hrvata, Jevreja, Roma, Talijana, Ceha, Madjara je dalo svoje zivote za odbranu BiH.I to ovde ne govorim strancima nego Bosancima razlicitog porijekla.Tacno je i to, da je nasilnom bosnjizacijom mnogo ljudi drugih nacionalnosti i konfesija napustilo AR BIH ili cak otjerani, o tome postoje i dokumenti i o tome se uveliko prica i pise, ali ipak nije uspjelo da pretvori AR BIH u cisto muslimansku vojsku, iako su je neprijatelji od pocetka agresije pa sve do Dejtona nazivali muslimanskom vojskom i islamizacija je samo pomogla i isla na ruku nasim neprijateljima.
Hasanbegović
Posts: 83
Joined: 09/07/2013 13:54

#25 Re: POZIV BORCIMA ARMIJE RBIH

Post by Hasanbegović »

@maverik
Pa kako onda objašnjavaš da "multikulturna ABiH" nije nikada počinila nijedan zločin nad bošnjačkim stanovništvom, dok je počinila ratne zločine u nekim hrvatskim selima kod Konjica, hrvatskim selima srednje Bosne, navodno i u nekim srpskim selima u Istočnoj Bosni.

Uozbilji se. Izgledaš kao noj koji neće da vidi činjenice pa nabije glavu u pijesak i misli da ga nitko ne vidi.

Pa upravitelj HVO logora Dretelj je bio Bošnjak po imenu Edib Buljubašić, Jusuf Prazina zvani Juka se krpio sa ABiH u Mostaru pod zastavom Herceg Bosne. Juka je isto Bošnjak....
No ima jedan detalj...taj isti HVO nikada nije činio zločine nad hrvatskim stanovništvom, kao što ABiH nije činila zločine nad Bošnjačkim stanovništvom, a VRS nije činila zločine nad srpskim civilnim stanovništvom.

Glavni strateg i osnivać JSO Miloševićevih crvenih beretki koje harače i prave teške zločine nad nesrpskim stanovništvom je Frenki Simatović-po rođenju Hrvat, dalje osuđeni srebrenički egzekutor Dražen Erdemović je Hrvat, Franc Kos Slovenac u uniformi VRS-a koji čini zločine u Srebrnici, Fahreta Jahić se u to vrijeme slikala u uniformi RS-a u Bjeljini. Na početku rata se javio u eter general JNA Fetahagić i pročitao saopćenje JNA da muslimani pale gume po Baščaršiji samo da bi optžili JNA da granatira grad.

Dok se rat odvija u Hrvatskoj i BiH, u Hrvatskoj je glavni i odgovorni Urednik informativnog programa na HTV-a Obrad Kosovac Srbin po rođenju.

Gdje god pogledaš multikultura buja, ha, ha, ha, ha.


Il češ ti reći da je to slučajno :)? :lol:
Post Reply