Pozicija boga

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

broj dva
Posts: 4532
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#51 Re: Pozicija boga

Post by broj dva »

Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Uradio bi isto sto je svemoguci sveznajuci sveprisutni bog vec uradio i izbriso bi se iz postojanja.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#52 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

broj dva wrote: 12/09/2022 09:27
Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Uradio bi isto sto je svemoguci sveznajuci sveprisutni bog vec uradio i izbriso bi se iz postojanja.
Znaci ne bi uradio nista...
broj dva
Posts: 4532
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#53 Re: Pozicija boga

Post by broj dva »

Vam wrote: 12/09/2022 12:50
broj dva wrote: 12/09/2022 09:27

Uradio bi isto sto je svemoguci sveznajuci sveprisutni bog vec uradio i izbriso bi se iz postojanja.
Znaci ne bi uradio nista...
Pa rekoh ja, uradio bi isto sto i bog...
User avatar
dr_Evil
Posts: 12289
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#54 Re: Pozicija boga

Post by dr_Evil »

Eh, znaci pretpostavka da postoji Bog kao neko svemoguce bice i koje nam je zabranilo da mastrubiramo. Pa prvo bih nasao onog bulevara sta komentarise po klixu i poderao mu clansku SDA, a poslije toga bih uradio sve sta ovaj sadasnji Bog nije, okoncao bih zlo, a onda bi to znacilo da bih i okoncao postojanje sadasnjeg zlog Boga sta nas posmatra kao reality show dok djeca umiru.
User avatar
Dinostula
Posts: 3598
Joined: 30/04/2009 19:10
Location: Sarajevo
Contact:

#55 Re: Pozicija boga

Post by Dinostula »

dr_Evil wrote: 12/09/2022 15:17 Eh, znaci pretpostavka da postoji Bog kao neko svemoguce bice i koje nam je zabranilo da mastrubiramo. Pa prvo bih nasao onog bulevara sta komentarise po klixu i poderao mu clansku SDA, a poslije toga bih uradio sve sta ovaj sadasnji Bog nije, okoncao bih zlo, a onda bi to znacilo da bih i okoncao postojanje sadasnjeg zlog Boga sta nas posmatra kao reality show dok djeca umiru.
Nisi naucio osnovnu lekciju iz vjeronauke kad se nesto pozitivno i lijepo desi onda je Bog zasluzan za to a kad se desi neko zlo onda ide ona cudni su putevi gospodnji i to te samo malkice Bog iskusava a liku umrlo dijete od 2 mjeseca od tumora na mozgu.
User avatar
dr_Evil
Posts: 12289
Joined: 01/07/2019 15:35
Location: Ispod Koscele

#56 Re: Pozicija boga

Post by dr_Evil »

Dinostula wrote: 12/09/2022 15:45
dr_Evil wrote: 12/09/2022 15:17 Eh, znaci pretpostavka da postoji Bog kao neko svemoguce bice i koje nam je zabranilo da mastrubiramo. Pa prvo bih nasao onog bulevara sta komentarise po klixu i poderao mu clansku SDA, a poslije toga bih uradio sve sta ovaj sadasnji Bog nije, okoncao bih zlo, a onda bi to znacilo da bih i okoncao postojanje sadasnjeg zlog Boga sta nas posmatra kao reality show dok djeca umiru.
Nisi naucio osnovnu lekciju iz vjeronauke kad se nesto pozitivno i lijepo desi onda je Bog zasluzan za to a kad se desi neko zlo onda ide ona cudni su putevi gospodnji i to te samo malkice Bog iskusava a liku umrlo dijete od 2 mjeseca od tumora na mozgu.
Da upravu si, nas dobri Bog koji je za nas spremio vjecnu vatru i cupriju tanku kao zilet ako mu se ne budemo klanjali stalno.
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#57 Re: Pozicija boga

Post by Milenkov buraz »

Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Učinio da religije nestanu
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#58 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Milenkov buraz wrote: 13/09/2022 08:08
Vam wrote: 10/09/2022 11:42 Kada bi bili bog (u konceptu kako ga opisuju tri velike monoteisticke religije, svemoguc, sveprisutan, sveznajuci itd.) na jedan dan, sta bi uradili, ako ista i zasto?
Učinio da religije nestanu
Znaci bez sistema pravila, zabrana, nagrada, molitvi itd. iako samim tim djelovanjem potvrdjujes bozanski uticaj na ljude. Da li to znaci da ljudi ne bi bili svjesni da bog postoji?
Milenkov buraz
Posts: 6956
Joined: 27/11/2018 13:02

#59 Re: Pozicija boga

Post by Milenkov buraz »

Vam wrote: 13/09/2022 14:18
Milenkov buraz wrote: 13/09/2022 08:08

Učinio da religije nestanu
Znaci bez sistema pravila, zabrana, nagrada, molitvi itd. iako samim tim djelovanjem potvrdjujes bozanski uticaj na ljude. Da li to znaci da ljudi ne bi bili svjesni da bog postoji?
Ja na to gledam malo drugačije, za mene sve abrahamske religije su iste kao jaje jajetu jer su isključive a isključivost nije bit Boga. Po religijskom stavu sam agnostik ali isto tako znamo kroz istoriju pa i danas vidimo da abrahamske religije samo čine razdor među ljudima, da ne spominjemo religijske ratove, dogme i koliko je ljudi zbog toga zaplatilo. Mislim da za razumne takav sistem nagrada koji se nudi kroz abrahamske religije je izlišan. Jel stvarno vjeruješ u te bajke?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#60 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Milenkov buraz wrote: 13/09/2022 15:18
Vam wrote: 13/09/2022 14:18

Znaci bez sistema pravila, zabrana, nagrada, molitvi itd. iako samim tim djelovanjem potvrdjujes bozanski uticaj na ljude. Da li to znaci da ljudi ne bi bili svjesni da bog postoji?
Ja na to gledam malo drugačije, za mene sve abrahamske religije su iste kao jaje jajetu jer su isključive a isključivost nije bit Boga. Po religijskom stavu sam agnostik ali isto tako znamo kroz istoriju pa i danas vidimo da abrahamske religije samo čine razdor među ljudima, da ne spominjemo religijske ratove, dogme i koliko je ljudi zbog toga zaplatilo. Mislim da za razumne takav sistem nagrada koji se nudi kroz abrahamske religije je izlišan. Jel stvarno vjeruješ u te bajke?
Sve stoji sto si rekao. Ja postavljam pitanja provocirajuci raspravu sa idejom da mozda poprimi tok "sta bi to mi bolje i kako". Djeluje da je lako kritikovati, medjutim nisam primjetio da je neko ponudio neku ideju koja bi vodila drugacijoj stvarnosti od ove koju imamo. Bilo sto se tice uspostavljanja nekog drugacijeg religijskog sistema ili da se radi o principijelnim stavovima slobode izbora i sl.
Ne vjerujem u nadnaravno, ateista sam.
toska
Posts: 2956
Joined: 26/09/2016 14:08

#61 Re: Pozicija boga

Post by toska »

Milenkov buraz wrote: 13/09/2022 08:08
Učinio da religije nestanu
i u roku odmah, ljudi bi počeli stvarati nova božanstva i bogove,

ako bi im se to strogo zabranilo, vođe bi preuzele tu ulogu u narodu, hint S. Koreja ili blaže, Tito.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#62 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Jedino smo mi ima smisla da se uradi u toj poziciji (mada nisam fer, jer sam rekao jedan dan, a za ovo bi bilo ipak potrebno vrijeme, beskonacno, koliko god postoji ljudski rod) jeste da se bog pokaze ljudima i onda stalno pokazuje kako bi samo pitanje boga bilo odgovoreno.
Kreiranje religija je na ljudima, bez da sam postavljam pravila. Odgovaranje na molitve pozitivno bez generalnog ukidanja rata, gladi i sl i tako se ne dira slobodna volja, a pomaze se. Prilikom pokazivanja (nikakvog misticnog u obliku ukazanja i sl, nego realnija verzija, kao neko gostovanje koje traje satima) odgovarati na pitanja cime bi se smanjio fanatizam.
Znaci, jedino sto se moze uraditi jeste ne sakrivati se i suociti se sa svim optuzbama koje ljudi imaju, preuzimajuci odgovornost, cime bi se doslo blize bozanskim osobinama, a ne postaviti se samo tako za tiranina sa pravilima, na sta ispade nekako dosta ljudi prvo pomisli, makar i indirektno.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#63 Re: Pozicija boga

Post by Osmi Socrates »

Bog je bezvremen, dakle, izvan je vremena koje je čovjeku neoohodno da se orijentira. Čovjek ne može pojmiti bezvremenost. I bolje mu je.

Pitanje vremena koje bi kao trebalo Bogu da nešto stvori je, dakle, potpuno nepotrebno i neobjašnjivo.

Bog je i svedobar, barem prema tumačenju, eksplicitnom ili implicitnom, abrahamskih religija.

Te dvije karakteristike Boga nedostaju u uvodnom postu.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#64 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 05:29 Bog je bezvremen, dakle, izvan je vremena koje je čovjeku neoohodno da se orijentira. Čovjek ne može pojmiti bezvremenost. I bolje mu je.

Pitanje vremena koje bi kao trebalo Bogu da nešto stvori je, dakle, potpuno nepotrebno i neobjašnjivo.

Bog je i svedobar, barem prema tumačenju, eksplicitnom ili implicitnom, abrahamskih religija.

Te dvije karakteristike Boga nedostaju u uvodnom postu.
Da (iako sam naglasio da se radi o konceptu boga opisanog po glavnim monoteistickim religijama) mada mislim da je sustina pitanja lako razumljiva.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#65 Re: Pozicija boga

Post by Osmi Socrates »

Pa mnogi teolozi iz tih glavnih religija se slažu da je Bog bezvremen.

Drugim riječima, gledano iz perspektive samog Boga, Bogu se sve ovo što ljudska rasa proživljava kroz dugi period vremena dešava istovremeno. U nedostatku bolje formulacije, jer i ja sam samo čovjek. :lol:

Mnoga pitanja mogu biti odgovorena ako se shvati ta osnovna rečenica o prirodi Boga.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#66 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 05:39 Pa mnogi teolozi iz tih glavnih religija se slažu da je Bog bezvremen.

Drugim riječima, gledano iz perspektive samog Boga, Bogu se sve ovo što ljudska rasa proživljava kroz dugi period vremena dešava istovremeno. U nedostatku bolje formulacije, jer i ja sam samo čovjek. :lol:

Mnoga pitanja mogu biti odgovorena ako se shvati ta osnovna rečenica o prirodi Boga.
Bogu da, ali ljudskom rodu ne. Moja ideja da se bog pokazuje ljudima se moze gledati na nacin koliko su ljudi skepticni. Moglo bi se ocekivati da ljudi postavljaju pitanja o postojanju boga iako se on pokazao ljudima nekad prije davno bez obzira sto je to njemu isti momenat kao svaki koji zivimo.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7770
Joined: 03/06/2016 16:31

#67 Re: Pozicija boga

Post by Dope_Man »

Vam wrote: 14/09/2022 05:23 Jedino smo mi ima smisla da se uradi u toj poziciji (mada nisam fer, jer sam rekao jedan dan, a za ovo bi bilo ipak potrebno vrijeme, beskonacno, koliko god postoji ljudski rod) jeste da se bog pokaze ljudima i onda stalno pokazuje kako bi samo pitanje boga bilo odgovoreno.
Upravo ovo je dovoljno za sve, tj. za one koji bi se ponasali izvan pravila da ostanu unutar istih. Nista vise ne treba.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#68 Re: Pozicija boga

Post by Osmi Socrates »

Moglo bi se govoriti o inspiraciji nekih ljudi da dožive Boga, a ona je djelimično opisana i u svetim knjigama različitih religija. To ne znači da se njima Bog javio ili pojavio, jer javljanje i pojavljivanje je neophodno vezano za pojam vremena kako ga mi shvatamo, a koji je za Boga irelevantan.

Dakle, u svetim knjigama se mogu ponekad pronaći direktne poveznice sa Bogom, ali, to pričanje da se nekom javio i pojavio su u direktnoj suprotnosti sa bezvremenom suštinom Boga.

Moglo bi se pričati i o drugim karakteristikama Boga, navedenim u uvodnom postu.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#69 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Dope_Man wrote: 14/09/2022 05:49
Vam wrote: 14/09/2022 05:23 Jedino smo mi ima smisla da se uradi u toj poziciji (mada nisam fer, jer sam rekao jedan dan, a za ovo bi bilo ipak potrebno vrijeme, beskonacno, koliko god postoji ljudski rod) jeste da se bog pokaze ljudima i onda stalno pokazuje kako bi samo pitanje boga bilo odgovoreno.
Upravo ovo je dovoljno za sve, tj. za one koji bi se ponasali izvan pravila da ostanu unutar istih. Nista vise ne treba.
Da i to bi radili po svom izboru.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#70 Re: Pozicija boga

Post by Osmi Socrates »

I sama materija je vezana za pojam vremena. Dakle, samo još jedan orijentir ljudima da mogu razumjeti sve oko sebe.

I tijela su naša samo obična materija. Dakle.... :lol:

Mislim da je najbliže do neke nazovi istine, a i to je veoma veoma daleko od razumijevanja Boga, došao Descartes, kad je napisao "Mislim, dakle postojim". A to je i napisao razmišljajući o Bogu.

Dakle, zaboraviti vrijeme, zaboraviti materiju. Šta bi uradio da si Bog?
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#71 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 05:54 Moglo bi se govoriti o inspiraciji nekih ljudi da dožive Boga, a ona je djelimično opisana i u svetim knjigama različitih religija. To ne znači da se njima Bog javio ili pojavio, jer javljanje i pojavljivanje je neophodno vezano za pojam vremena kako ga mi shvatamo, a koji je za Boga irelevantan.

Dakle, u svetim knjigama se mogu ponekad pronaći direktne poveznice sa Bogom, ali, to pričanje da se nekom javio i pojavio su u direktnoj suprotnosti sa bezvremenom suštinom Boga.

Moglo bi se pričati i o drugim karakteristikama Boga, navedenim u uvodnom postu.
Medjutim, ako pitamo sta bi mi sami uradili. Onda po svojoj volji mijenjamo te osobitosti ne umanjujuci ih, jer mozemo, a pravimo promjenu.
User avatar
Vam
Posts: 4023
Joined: 26/08/2022 22:59

#72 Re: Pozicija boga

Post by Vam »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 06:02 I sama materija je vezana za pojam vremena. Dakle, samo još jedan orijentir ljudima da mogu razumjeti sve oko sebe.

I tijela su naša samo obična materija. Dakle.... :lol:

Mislim da je najbliže do neke nazovi istine, a i to je veoma veoma daleko od razumijevanja Boga, došao Descartes, kad je napisao "Mislim, dakle postojim". A to je i napisao razmišljajući o Bogu.

Dakle, zaboraviti vrijeme, zaboraviti materiju. Šta bi uradio da si Bog?
Razmisljao je o bogu dok je bio sam u hotelskoj sobi u Amsterdamu i dok ga je sluzila sobarica kojoj je tada napravio dijete :)
Mala digresija, nego...
U tom kontekstu ne bih stvorio ljude, ostavio bih nas sve i stvorio boga.
Mada ovo je sad skroz druga prica potpuno odvojena od ljudskog roda za koje je uvodno pitanje vezano.
Osmi Socrates
Posts: 8088
Joined: 19/10/2020 15:33

#73 Re: Pozicija boga

Post by Osmi Socrates »

Pa i Descartes je bio samo čovjek. :lol:

Anyway, za mene je bio najbliži objašnjavanju suštine Boga, koliko je to čovjeku uopšte moguće.

Dakle, Bog je stvorio svijest. Ja čak ne bih rekao ljude, nego svijest, bez obzira kako to neko shvatio.

Bog je stvorio i logičan svijet. Kad kažem svijet, mislim na mnogo šire od planete. Neki bi rekli Svemir ja neću ni na to ograničavati.

Ovo se odnosi na ono "svemoćan". Stvorio je Sve. Iz Ništa. Međutim, to Sve, mora biti logično, jer svijest, koju je stvorio, ne može da funkcionira bez logičnog Svega. Miješanje Boga u materiju i vrijeme, kako ih mi koristimo i shvatamo, bi stvorilo nelogičan svijet i svijest ne bi bila u stanju da funkcionira u takvim uslovima.

Dao je, uslovno govoreći, svijesti "slobodnu volju". Bez slobodne volje, sve ovo bi bio samo običan eksperiment nad nesvjesnim bićima.

Logičan svijet

Svijest

Slobodna volja

Dalje je (bilo) do nas.

A zar je sve ovo malo?
broj dva
Posts: 4532
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#74 Re: Pozicija boga

Post by broj dva »

Osmi Socrates wrote: 14/09/2022 05:29 Bog je bezvremen, dakle, izvan je vremena koje je čovjeku neoohodno da se orijentira. Čovjek ne može pojmiti bezvremenost. I bolje mu je.

Pitanje vremena koje bi kao trebalo Bogu da nešto stvori je, dakle, potpuno nepotrebno i neobjašnjivo.

Bog je i svedobar, barem prema tumačenju, eksplicitnom ili implicitnom, abrahamskih religija.

Te dvije karakteristike Boga nedostaju u uvodnom postu.
To "van vremena, van prostora", nepokrenuti pokretač i slično je samo jeftina metafizika bez smisla u stvarnom svjetu.
A kako će svedobri bog potopit planetu i sve ljude osim jedne familije, kako će ubit svu prvorođenčad u egiptu, kakonće ubiti sve (including the babies) stanovnike Sodome i Gomire, kako će osuditi nekoga na vječni pakao ? Bog nije svedibar, bog je najveći šupak na dunjaluku.
User avatar
MarlboroGold
Posts: 21547
Joined: 24/06/2013 17:14
Location: Chaos Sanctuary

#75 Re: Pozicija boga

Post by MarlboroGold »

Spriječio bih da se djeca rađaju bolesna, a isto tako bih za sva vremena ukinuo internet glupim i zlim ljudima.
Post Reply