Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#26 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by orinoco »

smrdim/vijest/je-li-skupocjen ... era-242882
Je li skupocjena munika razlog što gore šume oko Boračkog jezera?

Posljednjih dana kritično je bilo u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, gdje je od početka godine zabilježeno čak 900 požara...
- Jasno je da požari kod munike samo nagore površinu drveta i prođu dalje, te je to onda odličan izgovor da se, kako i zakon kaže, ta stabla moraju posjeći radi pošumljavanja. Na tržištu se to drvo prodaje po veoma visokim cijenama. Postoje indicije da ljudi koji rade sa drvnim biznisom vrlo ciljano i sračunato usmjeravaju požare, ali i sama mjesta na kojima izbijaju govore puno o tome
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#27 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by orinoco »

Vlast Općine Visoko, selima uzvodno rijeke Fojnice, ne organizira prikupljanje smeća i sličnog otpada, i lokalno stanovništvo ga se najčešće oslobađa paljenjem :(

Selo Zagorice

Image
Image
User avatar
Bumerang
Posts: 1601
Joined: 27/06/2003 00:00

#28 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Bumerang »

BORBA SA VATROM

Solak: Pojedinci u BiH namjerno izazivaju požare radi branja gljiva i uništavanja minskih polja


Piše: Dž. Č./Klix.ba prije 2h 14m

Image

Pored velikih vrućina, za požare u našoj zemlji koji svake godine bukte u isto vrijeme, često su odgovorni i nesavjesni građani. Dok se vatrogasci u Hercegovini proteklih dana bore kako bi ugasili vatru na nepristupačnim terenima, direktor Federalne uprave civilne zaštite (FUCZ) Fahrudin Solak poziva građane da maksimalno vode računa o paljenju vatre u šumama.

Kako kaže Solak, u BiH je postala tradicija da neki izleti i roštilji u prirodi završe požarima.

"Ljudi moraju maksimalno ozbiljno shvatiti loženje i rukovanje vatrom. Moraju pogledati oko sebe kad lože vatru. Mi ne možemo biti sa svima onima koji zapale vatru, ali barem možemo skrenuti pažnju da ne pale vatru u šumama i na mjestima gdje se ona može proširiti i ugroziti stanovništvo i prirodu", naglašava Solak.

Fahrudin Solak (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)
Image
Fahrudin Solak (Foto: Feđa Krvavac/Klix.ba)

Iako vatra u šumama uglavnom bukti na nepristupačnim terenima, Solak nam pojašnjava kako ih građani nekad namjerno izazovu radi nekih drugih koristi.

"Ljudi nekad izazivaju požare radi branja gljiva koje naročito buknu nakon kiše, a mogu se dobro prodati. S druge strane, požare građani vrlo često izazovu na granicama minskih polja jer misle da na taj način mogu uništiti minsko polje. Tu nastaje veliki problem i ugrožavanje života naših vatrogasaca", kazao nam je Solak.

Direktor FUCZ-e poziva i policiju da bilo kakve prijave protiv osoba koje namjerno izazovu požar razmotre i sankcionišu krivce u skladu sa zakonom.

Kada su u pitanju akcije gašenja požara, Civilna zaštita ima dobru komunikaciju sa Oružanim snagama BiH, kantonima i općinama. Kako kaže Solak, korištenje resursa kojima raspolaže naša zemlja je na zadovoljavajućem nivou.

"Nismo mi nešto razvijena zemlja da imamo neke specijalne avione za gašenje požara, ali koristimo sve što možemo. Najveći problem je obično nedostatak ljudstva, ali moram istaknuti kako su naši vatrogasci itekako spremni i sposobni. Kontinuirano smo na terenu i pratimo situaciju", ističe Solak.

Kako saznajemo, na požarištu na obroncima planine Čvrsnice kod Jablanice vatra još nije ugašena. Solak nam govori kako će se gašenju požara danas priključiti helikopter Oružanih snaga BiH.

"Požar se nikad ne može ugasiti iz zraka u potpunosti, ali su helikopteri sigurno od pomoći. Dok vatrogasac sa svom opremom ne dođe direktno na mjesto gdje je izbila vatra, požar ne može biti totalno ugašen. Nadamo se kiši narednih dana koja će nam pomoći", zaključio je Solak.

Osim požara na Čvrsnici, u protekla 24 sata na području Hercegovačko-neretvanskog kantona zabilježeno je 11 požara, od čega pet u Mostaru i šest u Čapljini.

https://www.klix.ba/vijesti/bih/solak-p ... /170630086
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#29 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by sarajevo999999 »

Da dam doprinos, ovo mi je fah.
Prvo, u vezi modularnih sjeca da kazem da to nije izvodivo iz brojnih razloga. Postoji citava katedra na fakultetu u vezi Zastite šuma, valjda bi nekom dosad naumpalo da ogradi sumu. Recimo samo od nekih-strmi tereni. Ovo je brdoviti Balkan, ne plodna ravna idila sa tvojih slika. Zapaljeno lišće, šišarke, iglice uz vjetar i orografiju lete ba jedino da je tampon zona cijelo brdo.
Kod nas se u praksi rade, ali zaista rade, tzv. protivpozarne prosjeke. Obicna staza, prosjeka sirine par metara koja sluzi kao crta odbrane.
U vezi munike, je li je namjerno pale ili ne ne znam. Mada iskreno sumnjam jer Konjic ima šume, a i ozbiljna firma gazduje Konjičkim šumama.
U vezi nastanka požara, ovo da izletnici pale folovi golovi od tog nema nista, pravi sumski pozar da valja nastaje ili udarom groma (trenutno u Jablanici) ili da neko polije benzina i zapali iz nekih svojih razloga.
Na raspolaganju sam za daljnju diskusiju, odlicna tema
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#30 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

Bumerang wrote:Hoće li BiH ikada kupiti avione za gašenje požara?
taman mi u ''SOKOLU'' u Mostaru poceli raditi ''kanadere'' kad zarati a mogli smo .....
User avatar
stetoskop
Posts: 1356
Joined: 21/06/2010 18:12
Location: Pokraj Sarajeva
Grijem se na: Fujitsu 12llce
Vozim: Wartburg 353 karavan

#31 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by stetoskop »

Evo gledam u sarajevskom kantonu šumarstvo zatrpalo pristupne puteve šumama, kako bi spriječili krađu.
Ne znam za druge, ali vatrogasci te puteve zovu požarni putevi.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#32 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

sarajevo999999 wrote:Da dam doprinos, ovo mi je fah.
kako se snira izgorjela suma?
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#33 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by sarajevo999999 »

Toto wrote:
sarajevo999999 wrote:Da dam doprinos, ovo mi je fah.
kako se snira izgorjela suma?
Gdje je moguce, sječom i izvlacenjem drveta iz šume . Izgorena stabla predstavljaju potencijalne izvore zaraze. Gdje nije moguće tipa nepristupacnih terena nikako.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

Bi li se opožareni dio šume mogao obnovti sadnjom bagrema. Hektar daje 400-800 kg meda.Invazivan je..Za godinu naraste 1 m u visinu 1 cm u debijnu.Izvanredno tehnicko drvo velike tvrdoće. Izvanredan za ogrjev. Boljda se on koristi za ogrev nego neko plemenito drvo.
Kad se posiječe ne treba ga ponovo saditi, već on raste sam iz panja brze nego prvi put,jer već ima moćan korjenov sistem.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#35 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by sarajevo999999 »

Toto wrote:Bi li se opožareni dio šume mogao obnovti sadnjom bagrema. Hektar daje 400-800 kg meda.Invazivan je..Za godinu naraste 1 m u visinu 1 cm u debijnu.Izvanredno tehnicko drvo velike tvrdoće. Izvanredan za ogrjev. Boljda se on koristi za ogrev nego neko plemenito drvo.
Kad se posiječe ne treba ga ponovo saditi, već on raste sam iz panja brze nego prvi put,jer već ima moćan korjenov sistem.
Pod uslovom da mu staniste odgovara bi, sto da ne. Istina, taj poduhvat je jos nezabiljezen kod nas (nisam cuo za takav slucaj).
U sustini da, u praksi ne barem sto se tice drzavnih suma. Sumarstvo nema nista od meda, a privreda tradicionalno navikla na bukvu, jelu i smrcu. Mislim da nijedan rasadnik ne proizvodi sadnice bagrema pa je i to problem. Zatim hektar-dva su jako malene parcele da bi se ista planiralo na toj povrsini. Osnovna jedinica u sumarstvu je Odjel (p=50+ hektara).
Ta tvoja ideja je fin zadatak, ali za pojedinca entuzijastu ili eventualno udruzenje pcelara tako nesto.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#36 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

Ja sam i mislio na te povrsine. 50 + ha.Sadnice/sjeme kupiti od Mađara.I onda javno privatno partnerstvo šumara i pčelara. Nepristupačne, za čovjeka, predjele pošumljavati dronovima,pčele uz brdo četvrtom piče. Bagrem je korov i dobro se razmnožava iz sjemenki.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#38 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Maraschino »

sarajevo999999 wrote:
Toto wrote:Bi li se opožareni dio šume mogao obnovti sadnjom bagrema. Hektar daje 400-800 kg meda.Invazivan je..Za godinu naraste 1 m u visinu 1 cm u debijnu.Izvanredno tehnicko drvo velike tvrdoće. Izvanredan za ogrjev. Boljda se on koristi za ogrev nego neko plemenito drvo.
Kad se posiječe ne treba ga ponovo saditi, već on raste sam iz panja brze nego prvi put,jer već ima moćan korjenov sistem.
Pod uslovom da mu staniste odgovara bi, sto da ne. Istina, taj poduhvat je jos nezabiljezen kod nas (nisam cuo za takav slucaj).
U sustini da, u praksi ne barem sto se tice drzavnih suma. Sumarstvo nema nista od meda, a privreda tradicionalno navikla na bukvu, jelu i smrcu. Mislim da nijedan rasadnik ne proizvodi sadnice bagrema pa je i to problem. Zatim hektar-dva su jako malene parcele da bi se ista planiralo na toj povrsini. Osnovna jedinica u sumarstvu je Odjel (p=50+ hektara).
Ta tvoja ideja je fin zadatak, ali za pojedinca entuzijastu ili eventualno udruzenje pcelara tako nesto.
Kakav crni bagrem.
To je monstrum od drveta. Kazu da Kanadjani imaju dan bagrema. Dan kada su ga iskorjenili. To je tolika napast, gdje se pojavi tesko ga iskorjeniti jer se siri brze od pozara.

Slazem se @Toto da je to fino drvo. Mozes ga koristiti za sve i svasta ALI se ne moze kontrolisati njegovo sirenje. To je najveci problem.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#39 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by sarajevo999999 »

:shock:
Maraschino wrote:
sarajevo999999 wrote:
Toto wrote:Bi li se opožareni dio šume mogao obnovti sadnjom bagrema. Hektar daje 400-800 kg meda.Invazivan je..Za godinu naraste 1 m u visinu 1 cm u debijnu.Izvanredno tehnicko drvo velike tvrdoće. Izvanredan za ogrjev. Boljda se on koristi za ogrev nego neko plemenito drvo.
Kad se posiječe ne treba ga ponovo saditi, već on raste sam iz panja brze nego prvi put,jer već ima moćan korjenov sistem.
Pod uslovom da mu staniste odgovara bi, sto da ne. Istina, taj poduhvat je jos nezabiljezen kod nas (nisam cuo za takav slucaj).
U sustini da, u praksi ne barem sto se tice drzavnih suma. Sumarstvo nema nista od meda, a privreda tradicionalno navikla na bukvu, jelu i smrcu. Mislim da nijedan rasadnik ne proizvodi sadnice bagrema pa je i to problem. Zatim hektar-dva su jako malene parcele da bi se ista planiralo na toj povrsini. Osnovna jedinica u sumarstvu je Odjel (p=50+ hektara).
Ta tvoja ideja je fin zadatak, ali za pojedinca entuzijastu ili eventualno udruzenje pcelara tako nesto.
Kakav crni bagrem.
To je monstrum od drveta. Kazu da Kanadjani imaju dan bagrema. Dan kada su ga iskorjenili. To je tolika napast, gdje se pojavi tesko ga iskorjeniti jer se siri brze od pozara.

Slazem se @Toto da je to fino drvo. Mozes ga koristiti za sve i svasta ALI se ne moze kontrolisati njegovo sirenje. To je najveci problem.
Naravno da to tvoje stoji, lik pitao je li moguce. Teoretski da :D Vidim okrenuo pricu u zajebanciju pa je i meni vakat sa teme
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#40 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

To je ako ja obrdivo zemljiste okolo i ako mu sječeš korjenje. U šumi je drukčije.
Opožarene površine su u nekoj vukojebini gdje samo pčele mogu doci. Tamo gdje je blizu obradivo zamljište saditi:kesten, lipu itd
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#41 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

sarajevo999999 wrote: Naravno da to tvoje stoji, lik pitao je li moguce. Teoretski da :D Vidim okrenuo pricu u zajebanciju pa je i meni vakat sa teme
Što u zajebanciju?
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#42 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Maraschino »

Toto wrote:To je ako ja obrdivo zemljiste okolo i ako mu sječeš korjenje. U šumi je drukčije.
Opožarene površine su u nekoj vukojebini gdje samo pčele mogu doci. Tamo gdje je blizu obradivo zamljište saditi:kesten, lipu itd
Image



Ovo sjeme vjetar raznosi stotinama metara. Znam o cemu pisem. Licno sam za bagremovo drvo jer se moze koristiti ama bas za sve ali se jednostavno ne moze kontrolisati njegovo razmnozavanje.
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#43 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

kako mađari, bugari i francuzi sade hiljadama ha bagrema?'
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#44 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by sarajevo999999 »

Jeste, vjetar raznosi sjeme jako daleko i zna se naci bagrem, breza i dr.vrste drveca sa laganim sjemenom ili krilcima u sred planine kilometrima udaljen od drugog stabla.
Vidite, mora se znati da je u sumarstvu svrha uzgoja i krajnji cilj tehnicko drvo I klase. Ako jeste onda se mora ispostovati recimo pravilo udaljenosti sadnje, bubam 4x4 metra. Zato se najcesce koriste sadnice a ne sjeme. Ne moze se razbacati 100 kg sjemena po povrsini tek tako jer ce se dobiti neprohodan gustiš i onda ga jebi.
sarajevo999999
Posts: 852
Joined: 28/02/2012 14:44

#45 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by sarajevo999999 »

A zasto si zapeo za bagrem, je li imas neki poseban razlog
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#46 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

Može i ostala medonosna suma (kesten,lipa itd). Ali bagrem brzo raste i ne morš ga ponovo saditi kad ga posjeceš.
Velike količina plemenia drveta se sječe za ogrev a mogao bi bagrem.
Jesl čuo za Agroforestry?
Niske šume nemaju komercijalnu vrijednost treba ih dati narodu da ih oplemeni.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#47 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Maraschino »

Dobro on razmislja. Bagrem kada cvjeta izuzetna ispasa za pcele. Drvo dobrog kvaliteta, brzo raste, koristiti se za ogrev, pelet, sjecka, izradu namjestaja(lijepa struktura), kolac, stozina, pulc... :D
User avatar
Toto
Posts: 8103
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#48 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Toto »

zaboravio si grede za rudnike,a dušu dao za parket...

U Mostaru svake godine kise speru tone i tone zemlje i kamena.Umjesto da su posadili bagrem, da im sprečav eroziju tla. Grad bi fino mirisao a zbog zelenila bile bi manje temparature u gradu bar za 5C.
User avatar
Bumerang
Posts: 1601
Joined: 27/06/2003 00:00

#49 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Bumerang »

POZVALI U POMOĆ ORUŽANE SNAGE BiH: Veliki požar iznad naselja u...
...općini Tomislavgrad.


Hronika

Prije 2h

Image

Pripadnici Profesionalne vatrogasne brigade iz Tomislavgrada od utorka gase požar iznad naselja od Crvenica, Seonice, Omolja do Borčana na području općine Tomislavgrad, a koji se opasno približio obiteljskim kućama.

Kako je za Fenu kazao zapovjednik Profesionalne vatrogasne brigade Mate Jurčević, trenutno je aktivna požarna fronta duga desetak kilometara iznad naselja Omolje gdje na velikom prostoru gori suha trava i nisko raslinje.

Naveo je kako je požarna fronta odbijena od porodičnih kuća te se, uz pomoć vjetra, širi prema obližnjoj planini Orlov kuk gdje bi mogla ući u prostor visoke šume.

"Radi se o nepristupačnom terenu za vatrogasce i njihova vozila pa je preko Civilne zaštite upućen poziv za angažiranje helikoptera Oružanih snaga BiH", kazao je Jurčević.

Uz pomoć djelatnika tomislavgradske šumarije i mještana u utorak je nakon više sati gašenja vatra na tom dijelu bila ugašena, ali se tokom noći ponovno rasplamsala i nekontrolirano se širi.

Jurčević upozorava kako je požar najvjerojatnije izazvan ljudskom rukom te podsjeća na zabranu paljenja vatre na otvorenom koja se, kako kaže, ne poštuje.

(Tuzlanski.ba)

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... lja_u.html
User avatar
Bumerang
Posts: 1601
Joined: 27/06/2003 00:00

#50 Re: Pozari. Zastita prirode, suma i ekologije

Post by Bumerang »

BORBA SA VATRENOM STIHIJOM: Helikopteri gase požar na planini u BiH, kilometar od granice...

Sinoć je počela operacija gašenja požara, koji je zahvatio crnogoričnu šumu na veoma nepristupačnom terenu, na nadmorskoj visini 1.400 metara, što otežava gašenje sa zemlje.


Hronika

Prije 2h

Image

Pripadnici Helikopterskog servisa Republike Srpske nastavljaju danas gašenje požara na sjevernim obroncima planine Stolac, kilometar od granice sa Srbijom i Nacionalnim parkom "Tara".

Direktor Helikopterskog servisa Republike Srpske Boban Kusturić izjavio je da je gašenje požara nastavljeno u koordinaciji sa Šumskim gazdinstvom “Panos” iz Višegrada i Upravom civilne zaštite RS-a.

On je dodao da je sinoć počela operacija gašenja požara, koji je zahvatio crnogoričnu šumu na veoma nepristupačnom terenu, na nadmorskoj visini 1.400 metara, što otežava gašenje sa zemlje.

“Sinoć je izbačeno šest tona vode, a za potrebe gašenja i izviđanja požara izvršeno je sedam letova u trajanju od dva sata i 15 minuta”, istakao je Kusturić.

https://www.slobodna-bosna.ba/vijest/20 ... anice.html
Post Reply