Pozajmica između fizičkih lica

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#1 Pozajmica između fizičkih lica

Post by lissics »

Pozdrav
Kako je u Bosni regulisano pitanje pozajmica između fizičkih lica? Da li je dozvoljeno pozajmiti novac (bez kamata)?

Poznanik zeli da mu pozajmim novac, pa sam mislio ili da to stavimo na papir uz svjedoke. Jos bolje ako može notar da to odradi? Ima li neko iskustva sa ovime?
Aspartan
Posts: 74
Joined: 06/04/2021 11:39

#2 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Aspartan »

lissics wrote: 21/07/2022 17:28 Pozdrav
Kako je u Bosni regulisano pitanje pozajmica između fizičkih lica? Da li je dozvoljeno pozajmiti novac (bez kamata)?

Poznanik zeli da mu pozajmim novac, pa sam mislio ili da to stavimo na papir uz svjedoke. Jos bolje ako može notar da to odradi? Ima li neko iskustva sa ovime?
Ja bi to samo preko notara riješio. Kakvi svjedoci....
noviclan
Posts: 10881
Joined: 31/10/2013 06:48

#3 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by noviclan »

lissics wrote: 21/07/2022 17:28 Pozdrav
Kako je u Bosni regulisano pitanje pozajmica između fizičkih lica? Da li je dozvoljeno pozajmiti novac (bez kamata)?

Poznanik zeli da mu pozajmim novac, pa sam mislio ili da to stavimo na papir uz svjedoke. Jos bolje ako može notar da to odradi? Ima li neko iskustva sa ovime?
Koji je iznos u pitanje 20-30 hiljada
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#4 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by lissics »

Iznos je 6.000 KM. Zovem ujutro notara da vidim kako to ide. Iznos nije nesto za sta bi se lično sekirao, al ako se bi se sutra pravio budalom i ne bude cijenio nek ima rješenje koje lako prolazi na sudu
NediM17
Posts: 21625
Joined: 05/11/2009 11:49

#5 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by NediM17 »

lissics wrote: 21/07/2022 17:28 Pozdrav
Kako je u Bosni regulisano pitanje pozajmica između fizičkih lica? Da li je dozvoljeno pozajmiti novac (bez kamata)?

Poznanik zeli da mu pozajmim novac, pa sam mislio ili da to stavimo na papir uz svjedoke. Jos bolje ako može notar da to odradi? Ima li neko iskustva sa ovime?
Imaj na umu staru jevrejsku poslovicu, "ako zelis da izgubis prijatelja posudi mu novac".
Ako vec hoces da mu posudis novac, onda mu posudi onoliko koliko mozes halaliti.
kuli1961
Posts: 2425
Joined: 06/08/2014 09:47
Location: Banja Luka

#7 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by kuli1961 »

Nisam dobar poznavalac svih nadleznosti notara, pa mislim da nije neophodno ici kod notara, jer je rijec je o cisto obligacionom odnosu, a ne o stvarnim pravima.
Dakle, mislim da mozes zakljuciti ugovor o zajmu sa tim prijateljem. Sadrzima je vrlo jednostavna: zajmodavac- ti- daje zajmoprimcu sumu od XY KM na zajam, bez kamata. Zajmoprimac se obavezuje da ce zajam vratiti do dana ....i potpisom ugovora potvrdjuje istinitost sadrzine tog ugovora.
Mozes traziti da se tvoja trazbina obezbijedi nekom pokretnom stvari, jednake ili vece vrijednosti od visine zajma, na nacin da se u zalog za garanciju vracanja novca preda ta stvar sa tvojim pravom da u slucaju probijanja roka vracanja ili ukoliko uopste ne vrati novac, tu stvar prodas i namris svoju trazbinu ili da je zadrzis kao svoje vlasnistvo.
Da bi ugovor bio valjan, potpise ugovaraca nije neophodno ovjeravati u opstini/kod notara. Umjesto toga, u uvodu ugovora, kod oznake identiteta ugovaraca, mogu se navesti podaci zi l.karte- broj,mjesto i nazvi organa izdavaoca l.karte. to je dovoljno za prezumpciju tacnosti ugovora i potpisa.
O ugovoru o zajmu, vidi detaljnije odredbe članova 557.-566 Zakona o obligacionim odnosima:
link: https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... osima.html
Primjer kako izgleda jedna od brojnih varijanti tog ugovora:
link: http://legalist.ba/wp-content/uploads/2 ... rimjer.pdf
Opaska: izreka: pozajmi pare, izgubio si prijatelja.. je tacna. Osobi sa kojom sam odrastao, sto kazu- pojeo vrecu soli sa njim, pozajmio sam nekih 350 KM, bez ugovora, na povjerenje i obraz i njegovu tvrdnju da mu treba na 15 dana.. Probio je rok, ja ga nazvao da vidim o cemu je rijec, izvinio se, rekao jos 15 dana,, od tog naknadnog roka vracanja do danas je proslo barem 4 godine, nema vracanja, ne javlja se, a par puta sam zapazio na ulici da naglo i hitro prelazi na drugu stranu, a bio je na mojoj strani ulice.. zao mi je, ali sta je tu je. U sebi sam mu halalio, necu ga ganjati ni pritiskati, besmisleno je.
NediM17
Posts: 21625
Joined: 05/11/2009 11:49

#8 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by NediM17 »

Moj vjencani kum bjezi od mene radi 300 maraka koje sam mu pozajmio 96. da kupi nekakvu Asconu.
Ja sam to halalio i kazem mu jednom kad sam ga uspio uhvatiti da je halal, kaze ne, ne, ja cu to vratiti. Evo 2022. nikad.
A drugari iz djetinjstva. :(
User avatar
Matijevic_Vlado
Posts: 3467
Joined: 03/10/2012 14:27
Location: Da sam prazna glava, potpuno zdrava, ne bih više ništa učio za badava..

#9 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Matijevic_Vlado »

NediM17 wrote: 21/07/2022 21:48 Moj vjencani kum bjezi od mene radi 300 maraka koje sam mu pozajmio 96. da kupi nekakvu Asconu.
Ja sam to halalio i kazem mu jednom kad sam ga uspio uhvatiti da je halal, kaze ne, ne, ja cu to vratiti. Evo 2022. nikad.
A drugari iz djetinjstva. :(
Pa uzmi mu Asconu.
User avatar
mk ultra
Posts: 19465
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#10 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by mk ultra »

Kad ih das tako ih i halali :lol:
User avatar
mayab
Posts: 27126
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#11 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by mayab »

Hmm, čudni su ovdje ljudi, dakle spremni su za tristotinjak maraka sjebati prijateljstvo od djetinjstva :shock: ,
ili što je još jadnije ,
u stanju suprodati svoju , i budućnost svoje djece za stotinjak KM ili kilu šećera, Tops,makarone i sok na razgađanje , glasajući za korumpirane kleronacionalističke razbojnike
:bih:
moee
Posts: 1389
Joined: 07/06/2011 10:44

#12 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by moee »

Sličan iznos (cca 6000 KM) sam posudio poznaniku uz usmeni dogovor, bez ugovora. Rok za povrat je maj 2023.g. Čovjek mi je već vratio otprilike 3/4 iznosa.
U pitanju je iznos koji sam svakako mogao halaliti u momentu posuđivanja.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#13 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by hadzinicasa »

Pozajmila mu 3.000. Nikad nije vratio, cak je poslije tvrdio da mu nisam pozajmila :cry:
(iako imam napismeno, doduse iz prepiski da je dato obecanje da ce dug biti vracen)
Pozajmi i tacno ces vidjeti kakav je ko.

S druge strane ima ljudi kojima sam pozajmila i koji su vratili i pozajmim opet. Desi se svakom da je u stisci s novcem. Kako se odnosis prema onima koji ti izadju u susret cini te ili covjekom ili nistarijom.
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#14 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Zoya »

hadzinicasa wrote: 25/07/2022 10:28 Pozajmila mu 3.000. Nikad nije vratio, cak je poslije tvrdio da mu nisam pozajmila :cry:
(iako imam napismeno, doduse iz prepiski da je dato obecanje da ce dug biti vracen)
Pozajmi i tacno ces vidjeti kakav je ko.

S druge strane ima ljudi kojima sam pozajmila i koji su vratili i pozajmim opet. Desi se svakom da je u stisci s novcem. Kako se odnosis prema onima koji ti izadju u susret cini te ili covjekom ili nistarijom.
Isto ovako se i meni desilo. Da svoj novac moraš na kraju tražiti jer vidiš da se razbacuju drugim stvarima a na dug tebi su zaboravili. Od tada dajem/pozajmljujem onoliko koliko mogu halaliti.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#15 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by hadzinicasa »

Zoya wrote: 25/07/2022 10:36
hadzinicasa wrote: 25/07/2022 10:28 Pozajmila mu 3.000. Nikad nije vratio, cak je poslije tvrdio da mu nisam pozajmila :cry:
(iako imam napismeno, doduse iz prepiski da je dato obecanje da ce dug biti vracen)
Pozajmi i tacno ces vidjeti kakav je ko.

S druge strane ima ljudi kojima sam pozajmila i koji su vratili i pozajmim opet. Desi se svakom da je u stisci s novcem. Kako se odnosis prema onima koji ti izadju u susret cini te ili covjekom ili nistarijom.
Isto ovako se i meni desilo. Da svoj novac moraš na kraju tražiti jer vidiš da se razbacuju drugim stvarima a na dug tebi su zaboravili. Od tada dajem/pozajmljujem onoliko koliko mogu halaliti.
ma da, kupuju se Mac-ovi i tako to.... jer valjda meni ne treba, imam ja.
sta te briga imam li ja ili nemam, nije tvoje da raspolazes s mojim novcem.

a kad sam trazila da mi se samo kaze KAD ce se vratiti ili poceti vracati, onda me se ghostovalo da nisam ni posudila, nego da sam ja to od sebe dala. totalno sizofreno. jos te pravi budalom :lol:
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#16 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Zoya »

hadzinicasa wrote: 25/07/2022 10:41
Zoya wrote: 25/07/2022 10:36

Isto ovako se i meni desilo. Da svoj novac moraš na kraju tražiti jer vidiš da se razbacuju drugim stvarima a na dug tebi su zaboravili. Od tada dajem/pozajmljujem onoliko koliko mogu halaliti.
ma da, kupuju se Mac-ovi i tako to.... jer valjda meni ne treba, imam ja.
sta te briga imam li ja ili nemam, nije tvoje da raspolazes s mojim novcem.

a kad sam trazila da mi se samo kaze KAD ce se vratiti ili poceti vracati, onda me se ghostovalo da nisam ni posudila, nego da sam ja to od sebe dala. totalno sizofreno. jos te pravi budalom :lol:
Baš :-)
Mogla sam i ja preko notara to riješiti, ali kontam prijatelji smo. Bilo mi je nezgodno notara i pomenuti.
Izgleda da je to ipak najpametnije. Čist račun. Ili ne pozajmljivati prijateljima, ali gdje i nećeš kad su prijatelji i vidiš da im za nešto treba? :-?
Last edited by Zoya on 25/07/2022 10:48, edited 1 time in total.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#17 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Altsa »

NE razumijem zasto nekome ista halaliti ako si mu posudio pare na njegovo trazenje (ne govorim o iznosima od 100 KM). Ako si trazio i posudio odredeni iznos onda ih i vrati prema dogovoru.
User avatar
hadzinicasa
Posts: 13620
Joined: 08/11/2005 16:08
Location: u tranziciji

#18 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by hadzinicasa »

Zoya wrote: 25/07/2022 10:45
hadzinicasa wrote: 25/07/2022 10:41

ma da, kupuju se Mac-ovi i tako to.... jer valjda meni ne treba, imam ja.
sta te briga imam li ja ili nemam, nije tvoje da raspolazes s mojim novcem.

a kad sam trazila da mi se samo kaze KAD ce se vratiti ili poceti vracati, onda me se ghostovalo da nisam ni posudila, nego da sam ja to od sebe dala. totalno sizofreno. jos te pravi budalom :lol:
Baš :-)
Mogla sam i ja preko notara to riješiti, ali kontam prijatelji smo. Bilo mi je nezgodno notara i pomenuti.
Izgleda da je to ipak najpametnije. Čist račun. Ili ne pozajmljivati prijateljima, ali gdje i nećeš kad su prijatelji i vidiš da im za nešto treba? :-?
ovo!

a na kraju bude - pomozi sirotu na svoju sramotu. i necu halaliti. nikad. bas zbog bezobrazluka.
nisam ih ni ja na ulici nasla, niti mi ih je ko dao.
User avatar
Mr.Sojic
Posts: 3681
Joined: 23/04/2011 12:21

#19 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Mr.Sojic »

Pozajmiti uz kamatu od 75% ko' Herr Nurko, a ako ne vrati poslati Klofu :mrgreen:

Ako im to nije ok, onda nek' uzmu hitnoTeKarni i svi mirni :lol:
Ci-Nick
Posts: 5172
Joined: 15/03/2015 17:38

#20 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Ci-Nick »

Posudio čovjeku 1.000 maraka i poslije par mjeseci bjezao od njeg da ga ne sretnem.
Mene bilo stid. :lol:
Posudio prijatelju kroz neka plaćanja oko 2.000 eura.. i zaboravio na to.
Covjek poslije tri godine kad je imao novac vratio.
Ja se iznenadio kad mi je pruzio novac.
Stvarno mi nije bilo jasno o kakvom se dugu radi.
Al to mi je najbolji prijatelj.
Na istom je levelu sa dva moja brata.
Ako ocekuješ da vrati, onda sve na papir.
lissics
Posts: 501
Joined: 09/08/2018 06:29

#21 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by lissics »

kuli1961 wrote: 21/07/2022 21:41 Nisam dobar poznavalac svih nadleznosti notara, pa mislim da nije neophodno ici kod notara, jer je rijec je o cisto obligacionom odnosu, a ne o stvarnim pravima.
Dakle, mislim da mozes zakljuciti ugovor o zajmu sa tim prijateljem. Sadrzima je vrlo jednostavna: zajmodavac- ti- daje zajmoprimcu sumu od XY KM na zajam, bez kamata. Zajmoprimac se obavezuje da ce zajam vratiti do dana ....i potpisom ugovora potvrdjuje istinitost sadrzine tog ugovora.
Mozes traziti da se tvoja trazbina obezbijedi nekom pokretnom stvari, jednake ili vece vrijednosti od visine zajma, na nacin da se u zalog za garanciju vracanja novca preda ta stvar sa tvojim pravom da u slucaju probijanja roka vracanja ili ukoliko uopste ne vrati novac, tu stvar prodas i namris svoju trazbinu ili da je zadrzis kao svoje vlasnistvo.
Da bi ugovor bio valjan, potpise ugovaraca nije neophodno ovjeravati u opstini/kod notara. Umjesto toga, u uvodu ugovora, kod oznake identiteta ugovaraca, mogu se navesti podaci zi l.karte- broj,mjesto i nazvi organa izdavaoca l.karte. to je dovoljno za prezumpciju tacnosti ugovora i potpisa.
O ugovoru o zajmu, vidi detaljnije odredbe članova 557.-566 Zakona o obligacionim odnosima:
link: https://www.paragraf.ba/propisi/fbih/za ... osima.html
Primjer kako izgleda jedna od brojnih varijanti tog ugovora:
link: http://legalist.ba/wp-content/uploads/2 ... rimjer.pdf
Opaska: izreka: pozajmi pare, izgubio si prijatelja.. je tacna. Osobi sa kojom sam odrastao, sto kazu- pojeo vrecu soli sa njim, pozajmio sam nekih 350 KM, bez ugovora, na povjerenje i obraz i njegovu tvrdnju da mu treba na 15 dana.. Probio je rok, ja ga nazvao da vidim o cemu je rijec, izvinio se, rekao jos 15 dana,, od tog naknadnog roka vracanja do danas je proslo barem 4 godine, nema vracanja, ne javlja se, a par puta sam zapazio na ulici da naglo i hitro prelazi na drugu stranu, a bio je na mojoj strani ulice.. zao mi je, ali sta je tu je. U sebi sam mu halalio, necu ga ganjati ni pritiskati, besmisleno je.
Hvala na odgovoru. Odlicno i informativno.

Novac smo posudili danas. Uzeo sam taj urnek sa tvog linka i malo ga prilagodio. Isprintali i ovjerili kod notara uz taksu od 4 KM.
Novac poslali sa racuna na racun. U polje Svrha upisano "Pozajmica po Ugovoru br...".
Last edited by lissics on 25/07/2022 15:03, edited 1 time in total.
John Cleese
Posts: 37121
Joined: 25/05/2010 18:30

#22 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by John Cleese »

Zoya wrote: 25/07/2022 10:36 Od tada dajem/pozajmljujem onoliko koliko mogu halaliti.
Koji je maksimalni halal iznos i kakva si trenutno za posudit? :|
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#23 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by sale07 »

Ako mu ne vjerujes i ne mozes halaliti te pare nemoj ni posudjivati.
Ima banka.
Zoya
Posts: 23151
Joined: 09/06/2008 14:54

#24 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by Zoya »

John Cleese wrote: 25/07/2022 14:55
Zoya wrote: 25/07/2022 10:36 Od tada dajem/pozajmljujem onoliko koliko mogu halaliti.
Koji je maksimalni halal iznos i kakva si trenutno za posudit? :|
Javi se u desetom mjesecu. Sad sam švorc :lol:
John Cleese
Posts: 37121
Joined: 25/05/2010 18:30

#25 Re: Pozajmica između fizičkih lica

Post by John Cleese »

Zoya wrote: 25/07/2022 16:56
John Cleese wrote: 25/07/2022 14:55

Koji je maksimalni halal iznos i kakva si trenutno za posudit? :|
Javi se u desetom mjesecu. Sad sam švorc :lol:
:lol: :D
Post Reply