Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#1 Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

Pozdrav svima, ako se nekom mozda desilo, da isprica svoje iskustvo, naime, kupljen stan u izgradnji, placena je cijena na 50 kvadrata, a sad kad je stan zavrsen, on ima oko 45 kvadrata.
Da li neko zna sta mi je ciniti?
User avatar
nivla
Posts: 4262
Joined: 12/01/2008 23:44

#2 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by nivla »

slikaj se na balkonu dok jos nisu zgradu pored izgradili, da bar imas uspomene kako je bilo kad si uselio

salu na stranu mislim da ti je prvi korak da kontaktiras one sto su ti prodali za izmirenje stete u iznosu 40% vecem nego sto si platio te kvadrate koji ti fale
ako ne moze mirno, tuzba, sudjenje, sudski vjestak, godine. povlacenja po sudu, ti kvadrate neces dobiti ali ide ti cijena m2xbroj kvadrataxzatezna kamata(12% godisnje), mozes ovom jos dodati naknadu za dusevnu bol jer si prevaren, ocekuj da se firma u medjuvremenu moze ugasiti i da neces imati kod koga utuziti iznos jer proces ce sigurno potrajati

ako si siguran da su te prevarili moze i krivicna prijava protiv odgovornih lica za prevaru
ako nije tajna ko je “graditelj” zgrade
Last edited by nivla on 18/09/2020 19:36, edited 2 times in total.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#3 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zijancer »

jedino da posudiš lasermetar, uzmeš onaj isti nacrt stana sa dimenzijama koji su ti dali kada si kupovao, i sam provjeriš slaže li se stanje na terenu sa crtežom, odnosno gdje su eventualna odstupanja (a prekontroliši podatke i na samom crtežu)
tad će ti biti jasnije na čemu si
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#4 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Guadalajara »

Kod mene u jednom stanu pise duplo manja povrsina :lol:
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#5 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

nivla wrote: 18/09/2020 19:20 slikaj se na balkonu dok jos nisu zgradu pored izgradili, da bar imas uspomene kako je bilo kad si uselio

salu na stranu mislim da ti je prvi korak da kontaktiras one sto su ti prodali za izmirenje stete u iznosu 40% vecem nego sto si platio te kvadrate koji ti fale
ako ne moze mirno, tuzba, sudjenje, sudski vjestak, godine. povlacenja po sudu, ti kvadrate neces dobiti ali ide ti cijena m2xbroj kvadrataxzatezna kamata(12% godisnje), mozes ovom jos dodati naknadu za dusevnu bol jer si prevaren, ocekuj da se firma u medjuvremenu moze ugasiti i da neces imati kod koga utuziti iznos jer proces ce sigurno potrajati

ako si siguran da su te prevarili moze i krivicna prijava protiv odgovornih lica za prevaru
ako nije tajna ko je “graditelj” zgrade
Djeluje mi vrlo moguce da se firma ubrzo i zatvori, a da li mozda spas moze biti jer ima jos jedan notarski ugovor pri useljenju, pa i procjena nekretnine, pa da odbijem da ga potpisem dok sve bude gotovo?
User avatar
hopi
Posts: 5631
Joined: 05/03/2009 23:03
Location: zemlja moja

#6 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by hopi »

možda glupo pitanje
a možda je i balkon uračunat u stan tj. dio balkona kako to već ide
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#7 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zijancer »

otiđi u opštinu koja je izdala građevinsku dozvolu i potvrdu o etažiranju, traži uvid u dokumentaciju-elaborat etažiranja, nađi svoj stan i vidi koja je kvadratura i opis prostorija
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#8 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

zijancer wrote: 18/09/2020 19:51 otiđi u opštinu koja je izdala građevinsku dozvolu i potvrdu o etažiranju, traži uvid u dokumentaciju-elaborat etažiranja, nađi svoj stan i vidi koja je kvadratura i opis prostorija
Pise u ugovoru za svaku prostoriju pojedinacno kolika je kvadratura, to jest kolika treba da bude i svaka prostorija je manja u realnosti nego u ugovoru
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#9 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

hopi wrote: 18/09/2020 19:46 možda glupo pitanje
a možda je i balkon uračunat u stan tj. dio balkona kako to već ide
Uracunat je balkon, ali ga racunaju x0. 5 ili kako vec, uglavnom balkon se placa50%od cijene kvadrata
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#10 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Maraschino »

Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 19:57
zijancer wrote: 18/09/2020 19:51 otiđi u opštinu koja je izdala građevinsku dozvolu i potvrdu o etažiranju, traži uvid u dokumentaciju-elaborat etažiranja, nađi svoj stan i vidi koja je kvadratura i opis prostorija
Pise u ugovoru za svaku prostoriju pojedinacno kolika je kvadratura, to jest kolika treba da bude i svaka prostorija je manja u realnosti nego u ugovoru
Tebi je situacija cista, neto povrsinu si kupio ali ti nedostaje kvadrata.
Predlozi da im platis to sto si dobio ili trazi drugi stan.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#11 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by vazi »

Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 19:07 Pozdrav svima, ako se nekom mozda desilo, da isprica svoje iskustvo, naime, kupljen stan u izgradnji, placena je cijena na 50 kvadrata, a sad kad je stan zavrsen, on ima oko 45 kvadrata.
Da li neko zna sta mi je ciniti?
Desilo se mojoj kcerki i nista nismo ucinili.
Procedura obeshrabrila :sad:

Zivi vani, kupila u BiH apartman u izgradnji, za one je pare mogla istu kvadraturu kupiti u eUropi...

90000€ 43m2 , ziva istina.
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#12 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

vazi wrote: 18/09/2020 21:30
Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 19:07 Pozdrav svima, ako se nekom mozda desilo, da isprica svoje iskustvo, naime, kupljen stan u izgradnji, placena je cijena na 50 kvadrata, a sad kad je stan zavrsen, on ima oko 45 kvadrata.
Da li neko zna sta mi je ciniti?
Desilo se mojoj kcerki i nista nismo ucinili.
Procedura obeshrabrila :sad:

Zivi vani, kupila u BiH apartman u izgradnji, za one je pare mogla istu kvadraturu kupiti u eUropi...

90000€ 43m2 , ziva istina.
Da li ste se obratili investitorima da se to mirnim putem rijesi, sta su vam rekli?
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#13 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

Maraschino wrote: 18/09/2020 21:12
Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 19:57
zijancer wrote: 18/09/2020 19:51 otiđi u opštinu koja je izdala građevinsku dozvolu i potvrdu o etažiranju, traži uvid u dokumentaciju-elaborat etažiranja, nađi svoj stan i vidi koja je kvadratura i opis prostorija
Pise u ugovoru za svaku prostoriju pojedinacno kolika je kvadratura, to jest kolika treba da bude i svaka prostorija je manja u realnosti nego u ugovoru
Tebi je situacija cista, neto povrsinu si kupio ali ti nedostaje kvadrata.
Predlozi da im platis to sto si dobio ili trazi drugi stan.
Nazalost sve je vec unaprijed placeno
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#14 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zposao »

hopi wrote: 18/09/2020 19:46 možda glupo pitanje
a možda je i balkon uračunat u stan tj. dio balkona kako to već ide
Meni se još gluplje pitanje mota po glavi:

Da li u kvadraturu stana ulaze i pregradni zidovi ili samo korisna (upotrebljiva) površina? Moguće da su zidovi "pojeli" tih 5 kvadrata?

Ali opet nekako šup.cki djeluje ako je to istina.
Trebale bi se znati neke norme u gradnji i kako se računa kvadratura uporabljive površine, jer meni ne igra ulogu na primjer da stan ima 500 kvadrata ako zidovi "pojedu" 400...

Ovo je za inspekciju. Ili ZK ured
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#15 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zijancer »

ma ne ulaze, još samo fali da neki 'investitor' počne ljude u to ubjeđivat
IDE SAMO POVRŠINA JEBENOG PODA!! NE IDU NI PRAGOVI ZNAČI SVE ONO ŠTO KRPA MOŽE PREĆ KAD ČISTIŠ POD
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#16 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by vazi »

Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 21:41
vazi wrote: 18/09/2020 21:30
Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 19:07 Pozdrav svima, ako se nekom mozda desilo, da isprica svoje iskustvo, naime, kupljen stan u izgradnji, placena je cijena na 50 kvadrata, a sad kad je stan zavrsen, on ima oko 45 kvadrata.
Da li neko zna sta mi je ciniti?
Desilo se mojoj kcerki i nista nismo ucinili.
Procedura obeshrabrila :sad:

Zivi vani, kupila u BiH apartman u izgradnji, za one je pare mogla istu kvadraturu kupiti u eUropi...

90000€ 43m2 , ziva istina.
Da li ste se obratili investitorima da se to mirnim putem rijesi, sta su vam rekli?

Jesmo, obratili smo se, ali vrijeme od temelja do gotovih apartmana pojelo prve papire, pojela maca, nema... pa ti dokazi. A radilo se o dvosobnom koji je na kraju bio jednosoban apartman.

Ako imas urednu dokumentaciju sve fino izmjeri premjeri i vidi sa onima koji su ti prodali stan, ako ne moze finom ima sud.

Mi smo vani i nismo se mogli posvetiti proceduri svi smo radili a nismo imali ni te papire uredne jer su oni vrlo dobro znali sta rade na samom pocetku pa su lukovo pravili papire kakve su pravili...

A kad dodes 10 dana « kuci » nekako si pun povjerenja, u svom - na svom pa i ne sumnjas i lahko ti promaknu krucijalni detalji...
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#17 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by vazi »

zijancer wrote: 18/09/2020 21:47 ma ne ulaze, još samo fali da neki 'investitor' počne ljude u to ubjeđivat
IDE SAMO POVRŠINA JEBENOG PODA!! NE IDU NI PRAGOVI ZNAČI SVE ONO ŠTO KRPA MOŽE PREĆ KAD ČISTIŠ POD
:thumbup: :kiss:
zposao
Posts: 2563
Joined: 22/03/2019 09:27

#18 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zposao »

zijancer wrote: 18/09/2020 21:47 ma ne ulaze, još samo fali da neki 'investitor' počne ljude u to ubjeđivat
IDE SAMO POVRŠINA JEBENOG PODA!! NE IDU NI PRAGOVI ZNAČI SVE ONO ŠTO KRPA MOŽE PREĆ KAD ČISTIŠ POD
Eto i ta je nedoumica riješena. Tako zdrava pamet i nalaže. Zahvaljujem na rasvjetljavanju činjenica :kakoste:
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#19 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

vazi wrote: 18/09/2020 21:51
Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 21:41
vazi wrote: 18/09/2020 21:30

Desilo se mojoj kcerki i nista nismo ucinili.
Procedura obeshrabrila :sad:

Zivi vani, kupila u BiH apartman u izgradnji, za one je pare mogla istu kvadraturu kupiti u eUropi...

90000€ 43m2 , ziva istina.
Da li ste se obratili investitorima da se to mirnim putem rijesi, sta su vam rekli?

Jesmo, obratili smo se, ali vrijeme od temelja do gotovih apartmana pojelo prve papire, pojela maca, nema... pa ti dokazi. A radilo se o dvosobnom koji je na kraju bio jednosoban apartman.

Ako imas urednu dokumentaciju sve fino izmjeri premjeri i vidi sa onima koji su ti prodali stan, ako ne moze finom ima sud.

Mi smo vani i nismo se mogli posvetiti proceduri svi smo radili a nismo imali ni te papire uredne jer su oni vrlo dobro znali sta rade na samom pocetku pa su lukovo pravili papire kakve su pravili...

A kad dodes 10 dana « kuci » nekako si pun povjerenja, u svom - na svom pa i ne sumnjas i lahko ti promaknu krucijalni detalji...

I ovdje su izgleda slicni prevaranti. Hvala na informacijama, sad se naoruzat strpljenjem i pokrenut nesto
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#20 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Maraschino »

Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 21:42
Maraschino wrote: 18/09/2020 21:12
Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 19:57

Pise u ugovoru za svaku prostoriju pojedinacno kolika je kvadratura, to jest kolika treba da bude i svaka prostorija je manja u realnosti nego u ugovoru
Tebi je situacija cista, neto povrsinu si kupio ali ti nedostaje kvadrata.
Predlozi da im platis to sto si dobio ili trazi drugi stan.
Nazalost sve je vec unaprijed placeno
Pa sta ako je placeno?
Ti kupujes Pasata a dobijes Golfa za iste pare.

Probaj na fin nacin da to rijesis dogovorom a ako ne zeli ti ces to glat dobiti na sudu.
Povrsine s eracunaju bez zidova i tako se sabiraju u komplet povrsinu.
Balkon(klasicni) se racuna 25% a ako je zatvoren sa tri strane onda ide 50%.
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#21 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zijancer »

ovo su novi šibicarski trikovi
ne mogu vjerovat da se plaća 100% unaprijed, bez ikakve klauzule koja pokriva odstupanja od ugovorene kvadrature ili da bar stoji negdje: preostalih 10% se isplaćuje tek nakon etažiranja
može im se, očigledno
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#22 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

Maraschino wrote: 18/09/2020 22:23
Ineedamiracle wrote: 18/09/2020 21:42
Maraschino wrote: 18/09/2020 21:12

Tebi je situacija cista, neto povrsinu si kupio ali ti nedostaje kvadrata.
Predlozi da im platis to sto si dobio ili trazi drugi stan.
Nazalost sve je vec unaprijed placeno
Pa sta ako je placeno?
Ti kupujes Pasata a dobijes Golfa za iste pare.

Probaj na fin nacin da to rijesis dogovorom a ako ne zeli ti ces to glat dobiti na sudu.
Povrsine s eracunaju bez zidova i tako se sabiraju u komplet povrsinu.
Balkon(klasicni) se racuna 25% a ako je zatvoren sa tri strane onda ide 50%.
A morat cu to pokusat rijesit, samo da jos skupim informacija da znam sta me ceka, a sigurno mukotrpan proces
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#23 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

zijancer wrote: 18/09/2020 22:42 ovo su novi šibicarski trikovi
ne mogu vjerovat da se plaća 100% unaprijed, bez ikakve klauzule koja pokriva odstupanja od ugovorene kvadrature ili da bar stoji negdje: preostalih 10% se isplaćuje tek nakon etažiranja
može im se, očigledno
Jedino sto u ugovoru pise je da je dozvoljeno odstupanje +, - 3%, za preko ne pise nista,
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#24 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by zijancer »

znači kvadrat i po, piše li kakve su u tom slučaju obaveze prodavca? da vrati novac? sumnjam
zaboravi, jasno je
Ineedamiracle
Posts: 94
Joined: 06/06/2012 19:17

#25 Re: Površina kupljenog stana u izgradnji ne odgovara onoj u ugovoru

Post by Ineedamiracle »

zijancer wrote: 18/09/2020 22:55 znači kvadrat i po, piše li kakve su u tom slučaju obaveze prodavca? da vrati novac? sumnjam
zaboravi, jasno je
[/quote

Pise samo da je dozvoljrno odstupanje od +-3% sto ne utice na cijenu, ostalo apsolutno nista ne pise
Post Reply