Povrede koljena

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#1 Povrede koljena

Post by merk030 »

Pozdrav,
prije par godina sam istegnuo lateralni ligament, te mi se ta povreda ponavljala ali nikad nije došlo do puknuca ligamenta. U zadnje vrijeme mi se cini da imam problem i sa meniskusom, cesto me nakon aktivnosti boli na dodir negdje između dvije kosti gdje, kako sam shvatio, se nalazi meniskus. Takođe mi se koljeno par puta zakočilo i otada nisam bas bio narocito aktivan, cini mi se da je samo pitanje vremena kada ce nesto ozbiljnije da se desi.

Da li je neko operisao meniskus, da li moze pomoci osobama koje se aktivnije zele baviti sportom, nista profesionalno, samo rekreativno, te da li je to vrijedno raditi uopste, kakve su posljedice ?
User avatar
ho oponopono
Posts: 13146
Joined: 23/01/2013 07:23
Location: Nije bitno...ali auto mora biti iz Njemačke!

#2 Re: Povrede koljena

Post by ho oponopono »

...nemaš garancije...a učiš se ponovo hodati...jebajiga deveraj...:pusi2:
zivco
Posts: 102
Joined: 04/04/2011 15:10

#3 Re: Povrede koljena

Post by zivco »

Boli nakon aktivnosti na dodir? Ne bih rekao da je meniskus. Ne mozes napipati meniskus. Napravi MR. Mozda je neka cista.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#4 Re: Povrede koljena

Post by al_akhisari »

:roll: redom...barem 5 puta sam povrijedio koljeno igrajuci nogomet rekreativno; svaki put se koljeno blokiralo, nakon cega je uslijedilo ispravljanje silom, otok, lediranje, punkcija, mirovanje po mjesec dana, fizikalne terapije; nakon posljednje povrede (nastala prostim križanjem nogu za vrijeme sjedenja), nisam uspio oporaviti koljeno; tad sam prvi put, a to preporucam i tebi, napravio MR snimak; tad se saznalo sta se desilo koljenu :shock: par lezija, a mnogo ruptura meniskusa i otkinut rog; ortoped predlozio operaciju, te sam potrazio misljenje jos jednog (potvrdio covjek isto); ja trazio garancije da cu moci da hodam normalno i da trcim; i eto, odaberem privatni zahvat, operisao, imao dug oporavak (par mjeseci)...nogomet vise ne igram (ne broji se s djecicom), ali nemam problema da normalno se krecem; hodam, trcim, vozim bicikl :)
merk030
Posts: 676
Joined: 30/06/2018 18:31

#5 Re: Povrede koljena

Post by merk030 »

Hvala svima, ja trcim, vozim bicikl, ali osjetim neku nestabilnost, mislim da bi koljeno otislo da stanem nezgodno ili nesto slično..
zivco wrote:Boli nakon aktivnosti na dodir? Ne bih rekao da je meniskus. Ne mozes napipati meniskus. Napravi MR. Mozda je neka cista.
Nisam siguran, mislim na dodir sa strane, tačno između dvije kosti(tibia, femur koliko vidim na slikama), uz to kad dodam kočenje koljena, cini mi se da je to.
User avatar
Dzontra Volta
Posts: 7221
Joined: 31/01/2011 08:53
Location: a on živi sa mamom i tatom, i nema je đe odvest' da je ljubi

#6 Re: Povrede koljena

Post by Dzontra Volta »

Meni je tako cesto znalo blokirati koljeno i laganim ispravljanjem noge, uz skljoc i bez boli, bi se otkocilo i bilo sve ok, sve dok jednom nisam nezgodno stao izlazeci iz auta kada mi je blokiralo i nisam ga mogao ispraviti. Otisao sam doktoru koji je rekao da se radi o povredi meniskusa i uputio me na MR da vide ima li potrebe za operacijom, ako je napukao ili pukao. Dok sam cekao MR mirovao sam i koristio staku a koljeno je bilo blokirano te nakon 15ak dana osjetio sam poboljsanje i mogao sam sve vise ispraviti nogu... MR je srecom pokazao samo nagnjecenje i upalu tako da nisam morao na operaciju. Uglavnom, danas kada se udebljam osjetim bol u koljenu. Nedavno sam poceo trcati aktivno i pocela mi se javljati jaka bol u koljenima, pogotovo ako bi ih zagrijavao vjezbama prije trcanja. Djevojka je slucajno u CM-u nasla neku kremu za koljena i od prve primjene koljena me nisu vise boljela i trcim bez problema, sad ne znam jel zbog kreme ili necega drugog....
Mentha_Piperita
Posts: 310
Joined: 03/08/2015 00:32

#7 Re: Povrede koljena

Post by Mentha_Piperita »

Dzontra Volta wrote:Meni je tako cesto znalo blokirati koljeno i laganim ispravljanjem noge, uz skljoc i bez boli, bi se otkocilo i bilo sve ok, sve dok jednom nisam nezgodno stao izlazeci iz auta kada mi je blokiralo i nisam ga mogao ispraviti. Otisao sam doktoru koji je rekao da se radi o povredi meniskusa i uputio me na MR da vide ima li potrebe za operacijom, ako je napukao ili pukao. Dok sam cekao MR mirovao sam i koristio staku a koljeno je bilo blokirano te nakon 15ak dana osjetio sam poboljsanje i mogao sam sve vise ispraviti nogu... MR je srecom pokazao samo nagnjecenje i upalu tako da nisam morao na operaciju. Uglavnom, danas kada se udebljam osjetim bol u koljenu. Nedavno sam poceo trcati aktivno i pocela mi se javljati jaka bol u koljenima, pogotovo ako bi ih zagrijavao vjezbama prije trcanja. Djevojka je slucajno u CM-u nasla neku kremu za koljena i od prve primjene koljena me nisu vise boljela i trcim bez problema, sad ne znam jel zbog kreme ili necega drugog....
Kako se zove krema? Hvala.
Post Reply