Povreda/prelom lakta

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#1 Povreda/prelom lakta

Post by BJB »

Prekjucer sam nespretno pala na lijevo koljeno, i lijevu ruku..uglavnom pridigla sam se, usla u kucu, istusirala se, presvukla..Lakat me bolio ali nije bilo nesto strasno.. Stavila led na boln9 mjesto..Drzala tako neka 3-4 sata..Posto mi je ruka jucer ujutro otekla oko lakta odem u lokalni dom zdravlja da vidim da nij3 nesto bilo..Oni uslikaju i vide da je nekad prije vjerovatnno bila neka povreda lakta i da kost gdje bi trebala bit8 zaobljena nije, sloze se da bi trebalo lakat imobilizirati i posalju me u Mostar.. Dr opce prakse mi papirnu uputnicu za Bijeli Brijeg, i posalje el.uputnicu u bolnicu u Juzni logor, uglavn9m posto je jucer bio petak, kao ako ne bude ortopeda u J.logoru da odem na BB..
Dole dodjem oko pola dva.. Osoblje bolnice odlazi kuci.. Medicinski tehnicar na moj odgovor zasto sam dosla prilicno drsko odgovara’sto ti nisu imobilizirali ruku odakle si dosla?’, doc8 ce doktor za nekoliko minuta...Med tehnicar mi uzme papirnu uputnicu za Bijeli Brijeg je4 8m kao elektronska nije stigla iako je dr poslala nekih sat vremena ranije..
Dolazi dr za desetak m8nuta, zvucno ime, ima 13 godina i pita me sta se desilo.. Ispricam mu sta se desilo, otvori snimak kojimju je stigao iz lok.doma 6dravlja, gleda i razmislja.. Piita me sta je problem.. Problem je da ne mogu ispraviti ruku, ni pod pritiskom jer me boli u laktu.. Doktor pregleda mjesto gdje je modrica, pita boli li.Pokazem mu tacno gdje boli i objasn8m sta je rekla dr iz l.bolnice. ovaj kaze med teh da mi im9bilise ruku, na sto mi ovaj sveze komad zavoja ok9 vrata, sto je sigurno mogla uraditi
doktorica kod kuce koja me ne bi ni uputila ortopedu da je znala koliko je neozbiljan..
Moji problemi:
1 Nevjerovatno je koliko malo postovanja jedan doktor pokazuje prema misljenju 2 doktora iz manje bolnice..Znaci misljenje dr opce prakse i radiologa je za njega prdimahovina..
2 Napisao mi je nalaz prijelom podlaktice i poslao me kuci sa zavojem oko vrata, rekao mi da dodjem na kontrolu u ponedjeljak i to sto ranije jer ne primaju vise od 20 pacijenata.
Image
3 Iskreno med tehnicar. koji je radio s njim i sam dr su mi izgledali kao da su izasli iz obdanista jucer i po iskustvu i po znanju.. Narocito med tehnicar sa stavom ‘jesam faca, rad8m u bolnici, niko mi nije ravan.. Dr opce prakse je mala maca za mene, ja rad8m u Kantonalnoj b9lnici SFM’.
4 Mladi neiskusni doktor kome je radno vrijeme do 15:00,i vjerovatno da nisam. dosla vec u 14:00 bi vec otisao iz bolnice..
5 Lakat me boli kad ruku izvucem iz poveza, ne mogu je ispraviti vise od 45-47 stepeni..
6 Mislim da ću pokusati dobiti uputnicu za Bijeli Brijeg, valjda imaju savjesnije i ozbiljnije doktore i ortopeda koji zna sta radi..

Da li da odem na kontrolu kod djeteta od doktora ili na Bijeli Brijeg?
user+name
Posts: 18
Joined: 17/02/2019 16:11

#2 Re: Povreda/prelom lakta

Post by user+name »

Nisam stručnjak, ali po iskustvu iz porodice prelom lakta može biti vrlo zeznut, naročito zbog ovih fragmenata. Idi kod bilo kog doktora što prije i drži lakat/ruku imobiliziranu koliko je više moguće do pregleda, tj. kontrole.
Sretno!
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#3 Re: Povreda/prelom lakta

Post by Sanjarko »

Stara moja je imala ovaj prelom davno. U gipsu joj ruka bila i morala ici mjesecima na fizioterapije. A ruka joj je se oporavila iako ima idalje problem sa njom. Nema snagu kao prije u toj ruci. Nadam se da sve bude uredu.
User avatar
vazi
Posts: 8811
Joined: 07/04/2010 15:31

#4 Re: Povreda/prelom lakta

Post by vazi »

BJB wrote:Prekjucer sam nespretno pala na lijevo koljeno, i lijevu ruku..uglavnom pridigla sam se, usla u kucu, istusirala se, presvukla..Lakat me bolio ali nije bilo nesto strasno.. Stavila led na boln9 mjesto..Drzala tako neka 3-4 sata..Posto mi je ruka jucer ujutro otekla oko lakta odem u lokalni dom zdravlja da vidim da nij3 nesto bilo..Oni uslikaju i vide da je nekad prije vjerovatnno bila neka povreda lakta i da kost gdje bi trebala bit8 zaobljena nije, sloze se da bi trebalo lakat imobilizirati i posalju me u Mostar.. Dr opce prakse mi papirnu uputnicu za Bijeli Brijeg, i posalje el.uputnicu u bolnicu u Juzni logor, uglavn9m posto je jucer bio petak, kao ako ne bude ortopeda u J.logoru da odem na BB..
Dole dodjem oko pola dva.. Osoblje bolnice odlazi kuci.. Medicinski tehnicar na moj odgovor zasto sam dosla prilicno drsko odgovara’sto ti nisu imobilizirali ruku odakle si dosla?’, doc8 ce doktor za nekoliko minuta...Med tehnicar mi uzme papirnu uputnicu za Bijeli Brijeg je4 8m kao elektronska nije stigla iako je dr poslala nekih sat vremena ranije..
Dolazi dr za desetak m8nuta, zvucno ime, ima 13 godina i pita me sta se desilo.. Ispricam mu sta se desilo, otvori snimak kojimju je stigao iz lok.doma 6dravlja, gleda i razmislja.. Piita me sta je problem.. Problem je da ne mogu ispraviti ruku, ni pod pritiskom jer me boli u laktu.. Doktor pregleda mjesto gdje je modrica, pita boli li.Pokazem mu tacno gdje boli i objasn8m sta je rekla dr iz l.bolnice. ovaj kaze med teh da mi im9bilise ruku, na sto mi ovaj sveze komad zavoja ok9 vrata, sto je sigurno mogla uraditi
doktorica kod kuce koja me ne bi ni uputila ortopedu da je znala koliko je neozbiljan..
Moji problemi:
1 Nevjerovatno je koliko malo postovanja jedan doktor pokazuje prema misljenju 2 doktora iz manje bolnice..Znaci misljenje dr opce prakse i radiologa je za njega prdimahovina..
2 Napisao mi je nalaz prijelom podlaktice i poslao me kuci sa zavojem oko vrata, rekao mi da dodjem na kontrolu u ponedjeljak i to sto ranije jer ne primaju vise od 20 pacijenata.
Image
3 Iskreno med tehnicar. koji je radio s njim i sam dr su mi izgledali kao da su izasli iz obdanista jucer i po iskustvu i po znanju.. Narocito med tehnicar sa stavom ‘jesam faca, rad8m u bolnici, niko mi nije ravan.. Dr opce prakse je mala maca za mene, ja rad8m u Kantonalnoj b9lnici SFM’.
4 Mladi neiskusni doktor kome je radno vrijeme do 15:00,i vjerovatno da nisam. dosla vec u 14:00 bi vec otisao iz bolnice..
5 Lakat me boli kad ruku izvucem iz poveza, ne mogu je ispraviti vise od 45-47 stepeni..
6 Mislim da ću pokusati dobiti uputnicu za Bijeli Brijeg, valjda imaju savjesnije i ozbiljnije doktore i ortopeda koji zna sta radi..

Da li da odem na kontrolu kod djeteta od doktora ili na Bijeli Brijeg?

Je li ziv Trtak ?

Nije ti to lom, najvjerovatnije jer kad je lom to boli, dobro boli...mozes li prstima , tako u naprtnjaci, stisnuti npr prste druge ruke ?

I mozda je ipak bolje u neku privatnu ordinaciju ?
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#5 Re: Povreda/prelom lakta

Post by BJB »

Ma mogu stisnuti prste..Maloprije sam okacila ves ali me lakat boli i ne mogu ispraviti ruku nikako, i boli kad dignem ruku. Mislila sam da ce popustiti...Nocas me mama nagovori da istucem luk i stavim kao oblog, izaslo mi je tamno ljubicasto na laktu, i s donje unutrasnje strane...Mene je najvise prepalo to sto mi je dr rekla da mogu ostati invalid ako ne rijesim ovo..Ma ne zal8m ni privatno otici, ali covjece kad mi se vec odbija 250KM od plate svaki mjesec za zdravstveno, odem u bolnicu 1 ili nijednom godisnje i kadmi pomoc treba tamo neko dijete od doktora me totalno neozbil)no tretira, ako nije znao sta ce mogao je nazvati mentora, nekoga, pitati za savjet, nego jok zavoj oko vrata, idi kuci i moli Boga da sve bude u redu...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: Povreda/prelom lakta

Post by Sanjarko »

Ne znam sta ces. Slikati se po meni mozda mora, a ne znam jesi li slikala. Mozda je za gipsa. Jer kazem imala mi je i stara slican slucaj. Kod nje bio lom podlaktice i lakta, i ona je isto tako mogla mrdati rukom, prstima. Pa i ja sam mogao podici ruku skroz iznad glave kad sam kljucnu kost lomio.

Nisam strucnjak, laik sam. Samo pisem iz licnog iskustva.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#7 Re: Povreda/prelom lakta

Post by BJB »

Ma slikali su mi lakat u petak, to mi je najvise i smetalo..Kao da je nekome od ceifa otici u bolnicu..
Posalje me dr opce prakse jer je vidjela fisuru u podlaktici, i oni to shvate k’o da me posla9 neko i6 mahale nako bezveze..
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#8 Re: Povreda/prelom lakta

Post by Sanjarko »

Nikom se iz ceifa ne ide doktoru ili u bolnicu. Pripazi sa imobilizacijom ruke da ne stegnu previse. Staroj mojoj to uradili pa zbog toga i ima problem sa snagom u saci ali i radi loma.

Valjda bude sve uredu.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#9 Re: Povreda/prelom lakta

Post by BJB »

Dobila gipsanu langetu, ortoped me odmah upozorio da cu morati na fizioter. da bih mogla ispraviti ruku do kraja.. Pregled u sljedecu srijedu..Nisu previse stegli..Svejedno ne znam kako cu izdurati do sljedece srijede...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#10 Re: Povreda/prelom lakta

Post by Sanjarko »

Stara je moja uspjela. Nadam se da ces i ti.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#11 Re: Povreda/prelom lakta

Post by aerodinamika »

BJB wrote:Prekjucer sam nespretno pala na lijevo koljeno, i lijevu ruku..uglavnom pridigla sam se, usla u kucu,
prvo sretan oporavak, kao drugo kako si pala? milsim da bi bilo uputno podijeliti iskustvo kako bi mnogi uzeli poku da budu oprezniji da ne bi došli u istu situaviciju?
kao drugo ima jedna biljka zove se "GAVEZ" ukucaj na pretraživanje, koristi se korijen biljke, prijeki lijek za lomove, uganuća prijelome...
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#12 Re: Povreda/prelom lakta

Post by EliasVeskot »

aerodinamika wrote:
BJB wrote:Prekjucer sam nespretno pala na lijevo koljeno, i lijevu ruku..uglavnom pridigla sam se, usla u kucu,
prvo sretan oporavak, kao drugo kako si pala? milsim da bi bilo uputno podijeliti iskustvo kako bi mnogi uzeli poku da budu oprezniji da ne bi došli u istu situaviciju?
kao drugo ima jedna biljka zove se "GAVEZ" ukucaj na pretraživanje, koristi se korijen biljke, prijeki lijek za lomove, uganuća prijelome...

Gavez ni slucajno!!! Gavez ubrzava zarastanje I ako su pogresno namjestene kosti samo ce zarasti da moraju lomiti.

Vjeruj mi da ne bi bolje prosla ni u Sarajevu. Imala sam slicnu situaciju, pala na lakat, fragment se odlomio od glave radiusa, hitna operacija zakazana ALI kako kod nas bolnice u Sa prebacuju pacijente jedni drugima, nakon 3 sedmice to je sve zaraslo.
Kad sam skinula langetu, nisam se mogla umiti, nisam osjecala prste niti sam mogla ispraviti. Iskreno sam se bojala da cu ostati invalid. Ovi mi hladno kazu, pa dobro mozemo pokusati vjezbama! Mislim da je kod tebe bolja situacija,znaci bol u laktu je normalna I to su generalno najbolnije povrede I najkompleksnije operacije.

Kad su skinuli langetu, mjesec dana intenzivnih vjezbi, jos osjecam bol ali mogu ispraviti ruku ( ne 100% ,) ima tih par pokreta kad me stvarno zaboli ali su me vec upozorili da ce biti tako. Pij nesto protiv bolova I ako osjetis pogorsanje nakon 7 dana, insistiraj da ti opet slikaju. Ja sam prosla bez operacije za sto sam stvarno sretna, ali sam i dalje ljuta na sve strucnjake u obje bolnice. I da,kad pocnes sa vjezbama, obavezno nadji fizijatra koji ce ti se posvetiti, jer ti je to 50% oporavka, ne stedi ruku I konstantno vjezbaj, nosi stvari tipa ceker napunjen, one male tegove od 1-2kg, meni su stvarno te vjezbe pomogle.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#13 Re: Povreda/prelom lakta

Post by aerodinamika »

pa dobro vjerujem da ne treba odmah, ima logično je,
može li poslije več kad kažeš da nosi ceker, mislim da bi tad gavez bio dobar da vrati snagu? znači kad su kosti več na svom mjestu sjele
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#14 Re: Povreda/prelom lakta

Post by Sanjarko »

Gavez je dobar za uboje, za lom ne znam. Cak sam razmisljanja da bi i za isijas bio mozda dobar. A za uboje 100% dobar. Znam iz licnog iskustva kada sam imao nesrecu.

Mazao sa kremom od gaveza uboj na nozi i na bradi ranu sa kremom od nevena.

Stara moja pala na losim stepenicama u jednom preduzecu. Posto nije bila iz tog preduzeca i posto je to preduzece bilo propalo skoro nije tuzila zbog toga to preduzece iako joj smo mi i drugi govorili da tuzi.

Sad se poledice boji i zime da ne padne na poledici.

Tacno ona izreka "kad te zmija jednom ujede i gustera se poslije bojis".

Fizioterapija se sastoji od vjezbi sa fizioterapeutima, od struje u ruku koja se daje, vjezbi sa tegovima, gumom za saku i lopticom za saku, masiranja ruke pa nadalje, nesjecam se svega.

Stara mi je oporavila i ispravila ruku.
EliasVeskot
Posts: 783
Joined: 16/05/2007 11:02

#15 Re: Povreda/prelom lakta

Post by EliasVeskot »

Amidza mi je u ratu imao prelom kosti prilikom ranjavanja, mati je kuhala gavez u mlijeku cini mi se I kost je strasno brzo zarasla. Nije isti efekat krema od gaveza I taj oblog vjerovatno, ali ovaj oblog ne bih na lakat, kremu vjerovatno da. Preporucili su mi I morsku vodu ili banjanje u slanoj mlakoj vodi, ili tusiranje toplom vodom. Sto se tice stavljanja leda, fizijatar mije napomenuo da je to ok, ali ne vise od 4-5min jer dolazi do efekta smrzavanje I odumiranja tkiva, najbolje masirati nekoliko minuta I opet ponoviti postupak ( obicno zalede plasticnu casu s vodom pa to po potrebi masiras, najzgodnije je)


Sto se tice vjezbi, Galvanizacija ( pustanje struje kroz zivac,), Masaza ledom, ali ako ti je fizioterapeut nezainteresovan I nece da se potrudi, mozes vjezbe macku o rep. Meni je na pocetku radila vjezbe zena koja uradi nako pa me kao pusti da sama radim, nikakav pomak a zena se otvoreno dosadjuje, dok me nije preuzeo lik koji mi je po 30 min istezao ruku u svim pravcima, sto je pomoglo.


Sto se tice isijasa, zavisi sta je fizioloski uzrok, meni je pomagalo I utrljavanje curekota, a dobila sam I preporuku da utrljam par kapi nekog etericnog ulja ( lavanda, menta ili neka kombinacija samo namazati kozu maslinovim jer etericna prze doslovno) I to je pomoglo, moj tata je radio na gradilistu sa isijasom ali bi nosio vuneni pojas I to ga je jedino spasavalo jer bi inace lezao po mjesec nepokretan. Taj vuneni pojas je nana isplela od prave vune, nije u njemu vruce vec odrzava temperaturu tijela, a mislim da postoje sad I neke moderne verzije u apptekama.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23012
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#16 Re: Povreda/prelom lakta

Post by Sanjarko »

Ma ja onako spomenu gavez krema da bi za isijas mozda mogla pomoci. Znam za vunene salove i neke kreme. To sam samo onako spomenuo usput.

A vjezbe itd., nakon loma smo eto svi pomalo opisali. Ako se dobro sjecam stara mi je ruku ledirala uz pomoc casica za pavlake ako se dobro sjecam.

S tim ledom iz casice je ruku ledirala a struju su joj isto kao terapiju davali. Laik sam, duduk pa ne znam kako, sta itd., sve je bilo tada a i nesjecam se svega.

Svaka cast Stacionaru i osoblju stacionara koji su pomogli mojoj staroj tada.
BJB
Posts: 4520
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#17 Re: Povreda/prelom lakta

Post by BJB »

aerodinamika wrote:
BJB wrote:Prekjucer sam nespretno pala na lijevo koljeno, i lijevu ruku..uglavnom pridigla sam se, usla u kucu,
prvo sretan oporavak, kao drugo kako si pala? milsim da bi bilo uputno podijeliti iskustvo kako bi mnogi uzeli poku da budu oprezniji da ne bi došli u istu situaviciju?
kao drugo ima jedna biljka zove se "GAVEZ" ukucaj na pretraživanje, koristi se korijen biljke, prijeki lijek za lomove, uganuća prijelome...
Pok8dani su mi ligamenti na obe noge pa sam malo nespretna..Inace ne padam jer se pazim, izvrnem nogu malo, natekne i prodje..Ugl, neka rupa na cesti pored zgrade gdje zivim i nekako zapnem i poletim naprijed i zaustav8m se na lijevom koljenu i lijevoj ruci..Zaustavila sam se kao da poziram, ali tezina i asfalt su uradili svoje...
Bolj3 bi mi bilo da sam na dupe pala..Da mi nije ruka otekla ne bih ni otisla doktoru, kontala bih - ne mogu je ispraviti jer sam se udarila.
aerodinamika
Posts: 955
Joined: 21/04/2019 13:42

#18 Re: Povreda/prelom lakta

Post by aerodinamika »

BJB wrote:
aerodinamika wrote:
BJB wrote:Prekjucer sam nespretno pala na lijevo koljeno, i lijevu ruku..uglavnom pridigla sam se, usla u kucu,
prvo sretan oporavak, kao drugo kako si pala? milsim da bi bilo uputno podijeliti iskustvo kako bi mnogi uzeli poku da budu oprezniji da ne bi došli u istu situaviciju?
kao drugo ima jedna biljka zove se "GAVEZ" ukucaj na pretraživanje, koristi se korijen biljke, prijeki lijek za lomove, uganuća prijelome...
Pok8dani su mi ligamenti na obe noge pa sam malo nespretna..Inace ne padam jer se pazim, izvrnem nogu malo, natekne i prodje..Ugl, neka rupa na cesti pored zgrade gdje zivim i nekako zapnem i poletim naprijed i zaustav8m se na lijevom koljenu i lijevoj ruci..Zaustavila sam se kao da poziram, ali tezina i asfalt su uradili svoje...
Bolj3 bi mi bilo da sam na dupe pala..Da mi nije ruka otekla ne bih ni otisla doktoru, kontala bih - ne mogu je ispraviti jer sam se udarila.
nezgodno, drug mi je davno iscasio zglob desne noge, često muse dok hoda desi da mu kao iskoči, zatetura, pravom zdravoms e desi a kamo li sa prehodnom povredom, iako i pad na guzicu mozda bi bio srecan ali nosi i sam pos ebi rizike, karlica, kuk ne daj Bože...
hvala na podijeljenom iskustvu, posebno sa cestama koje nisu sanirane trebamo svi paziti, šahtovi se isto kradu...
sretno u procesu rehabilirianje
Post Reply