Povratak mladih u BL!

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#51 Re: Povratak mladih u BL!

Post by banjaluka078 »

potočanka wrote: Kad dođeš u Bl, pokazaću ti gdje ima kupiti dresova, zastava i ostalih BiH simbola a do tada pričaj šta ima kupiti u mjestu u kojem živiš :)
Haj'mo sada realno...ima li toga tamo gdje bi bilo normalno da ih ima kupiti? Recimo na standu pored Boske ili u Parkicu, gdje se sada mogu kupiti samo obiljezja RS, cetnistva, te razni proizvodi sa likovima ratnih zlocinaca, sto onih koji su jos u bijegu sto onih koji su konacno u Hagu?
Mene na pijaci uredno cudno pogledaju kad kupujem dres BH reprezentacije.
zagazaga wrote: @Orbini, iznenadio bi se da znaš koliko ima studenata iz federacije u BL ( građevina, stomatologija ), dosta toga si u pravu ali jednostavno kad živiš ''to'' neke stvari ti postaju smiješne koliko su prozirne i glupe, a kad se s vana gleda izgledaju strašne.
Studenata zaista ima puno. Oni se nece zadrzati. Do prije par godina im je, barem na stomatologiji, sto je bio slucaj s mojim rodjakom, bila naplacivana skolarina kao stranim studentima jer su iz Federacije. Mislim da je on tad platio nekih 5000 KM!


Ono o cemu je Orbini govorio, o djeci, obrazovanju i skolovanju, tu je potpuno u pravu. U skolama se slavi sveti Sava, pjevaju mu se pjesme, ocekuje se da ti dijete ide i na slavu skole i na Djurdjevdanski festival pjesmica, skole na vjerske praznike nema, ali za Bajram ili katolicki Bozic mora ili u skolu ili da roditelji pravdaju izostanak bolesu djeteta, ispricnicom, ili da pisu neopravdane. Ako se zadesi OK uciteljica/razrednica, mozda progleda kroz prste. Izleti i ekskurzije se svode na posjete manastirima RS, Srbije ili Crne Gore, pa ti objasni djetetu u 6. ili 7. razaredu zasto se ne slazes da ono ide tamo i budi baba-roga na roditeljskom koja ce postaviti pitanje zasto djeca nikad nisu otisla negdje u Federaciju, recimo u Sarajevo ili Mostar, da ne kazem da ti dodje da povracas kad cujes sta su ti sve "poducavali" dijete na istorijskom casu na Kozari i onda ono place i stidi se u razredu sto su "njegovi" to uradili. Ne, nikad se niko nije sjetio zaustaviti autobus u Kozarcu ili Omarskoj. I tako...

Ali ne, ne dira nas niko. Uglavnom.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#52 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

Abacija wrote:
zagazaga wrote:Vala smo svugdje isti....banjalučani, pa zar ni rat ni sve što se preživjelo ne može dozvati pamet u glavu?

Vrbanjci, Novoselija, Šeher, Mejdan, Borik, Nova varoš....bla.......bla....prije rata.......fuj
Srbi, Hrvati, Muslimani... :(

haj sad opet.......Vrbanjci, Novoselija, Šeher, Mejdan.......pa Srbi, Hrvati, Muslimani.......i još dijaspora, povratnici i oni koji nisu nikud išli.....jebeš nas, nekad me sramota reći odakle sam, ne zbog srba :sad:


@Orbini, iznenadio bi se da znaš koliko ima studenata iz federacije u BL ( građevina, stomatologija ), dosta toga si u pravu ali jednostavno kad živiš ''to'' neke stvari ti postaju smiješne koliko su prozirne i glupe, a kad se s vana gleda izgledaju strašne.
To su studenti koji ce se poslije zavrsenih fakulteta vratiti kuci - zato ih niko i ne "dira". Tema je o povratku BanjOlucana i odnosu vlasti prema njima.

Tema je bezveze jer dok god je Titova ulica – Kralja Petra, Mejdan – Obilicevo, Gornji Seher – Srpske Toplice, I dok god mi dajdza ima stan u ulici Srdje Zlopogrdje :-) , I dok god nas foliraju svake godine nanovo da ce vratiti stare nazive ulica ili barem kompromisno ih uskladiti, o cemu dalje se ima pricati. :roll:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#53 Re: Povratak mladih u BL!

Post by banjaluka078 »

Dado, oni nece sami od sebe nikada promijeniti te nazive, jer sada, za razliku od 1992. kad su davani ovi nazivi, mora postojati inicijativa gradjana/stanovnika tih ulica i naselja. Teoretski, to bi se mozda i moglo desiti u Seheru i Vrbanji. I to je opet vracanje price na pocetak, nema dovoljno ljudi da pokrene bilo sta, nema ih jer se skoro niko ne vraca, nesto mladih se asimiliralo, nesto je potpuno nezainteresovano i glavno je da ima rostilja kraj Vrbasa, a nesto napusta snaga za borbu protiv vjetrenjaca. Predstavnika u skupstini grada nemamo, niti jednog, sto je sramota, pokazatelj neizlaska na izbore u BL i vani, a bez toga nema pomaka.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#54 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

Nazivi su 1992. promjenjeni ilegalno jer ni tada nije postojala inicijativa stanovnika ulica cija su imena promjenjena. Zapravo imena su i promjenjena da bi se uputila poruka tim istim stanovnicima da se njihova rijec nece postovati i da im tu nije mjesto. I pored toga svake godine barem jos od 2003. godine udruzenje povratnika zahtijeva od gradonacelnika da se vracanje naziva ulica stavi u procedure gradskih vlasti, svake godine gradonacelnik to obeca i svake godine kompletna stvar padne u vodu na jesen kad se "povratnici" iz BL vrate u svoje zemlje i kad vise nema para da se trosi po BL. Mjenjanje naziva je zapravo bizaran primjer ali vjerno govori o odnosu povratnika i gradskih vlasti u BL.
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#55 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

Zanima me imaju li li igdje podaci o tome koliko mladih bosnjaka,pa i hrvata uopste zivi danas na prostoru Banja Luke?Nekako preko medija uvjek kada pirkazu neko okupljanje,na slikama su stari ljudi,nigdje mladih osoba...
Mislim da je planski iz nekog razloga povratak u BL totalno zapostavljen,jer vracaju se uglavnom starije osobe...
Inace sam radio jedno istrazivanje za neke moje potrebe,i uglavnom rezlutat je bio da se na podrucje RS-a a i na podrcuje FBiH vracaju uglavnom starije osobe...Evo,malo je ruzno sljedece sto cu reci,ali stekao sam utisak da se ovo sto se u Banja Luku vratilo,pomrt ce par godina...
Imali uposte mladih bosnjaka i hrvata danas u BL,interesuje me jer uvjek kada budem tamo budem jako kratko tako da ne mogu procjeniti,pa me interesuje ako neko tamo zivi neka napise malo o ovoj temi..uposte postoje li kakva udruzenja tih mladih na nivou grada..koliko vidim na netu ne postoje...
Evo sad da se jedna mlada osoba odluci vratiti,bi li uposte imala svoje drustvo tamo...?
Ja nesto mislim da generalno drugih nacija ima jako malo u BL. Jedan decko iz BL mi je rekao kako ima 2% muslimana. A to da se stariji vracaju uglavnom, tako je i na drugoj strani. u FBiH isto ;)
Jedna moja drugarica je presla iz Sarajeva u BL da studira, muslimanka je. Kaze da joj je tamo super. Mada ona je liberlalnija, ne drzi do vere, ne ide u dzamiju, jede prasetinu.... :|
Last edited by anastasija on 20/10/2009 02:08, edited 1 time in total.
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#56 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

..........
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#57 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Abacija »

anastasija wrote:
Zanima me imaju li li igdje podaci o tome koliko mladih bosnjaka,pa i hrvata uopste zivi danas na prostoru Banja Luke?Nekako preko medija uvjek kada pirkazu neko okupljanje,na slikama su stari ljudi,nigdje mladih osoba...
Mislim da je planski iz nekog razloga povratak u BL totalno zapostavljen,jer vracaju se uglavnom starije osobe...
Inace sam radio jedno istrazivanje za neke moje potrebe,i uglavnom rezlutat je bio da se na podrucje RS-a a i na podrcuje FBiH vracaju uglavnom starije osobe...Evo,malo je ruzno sljedece sto cu reci,ali stekao sam utisak da se ovo sto se u Banja Luku vratilo,pomrt ce par godina...
Imali uposte mladih bosnjaka i hrvata danas u BL,interesuje me jer uvjek kada budem tamo budem jako kratko tako da ne mogu procjeniti,pa me interesuje ako neko tamo zivi neka napise malo o ovoj temi..uposte postoje li kakva udruzenja tih mladih na nivou grada..koliko vidim na netu ne postoje...
Evo sad da se jedna mlada osoba odluci vratiti,bi li uposte imala svoje drustvo tamo...?
Ja nesto mislim da generalno drugih nacija ima jako malo u BL. Jedan decko iz BL mi je rekao kako ima 2% muslimana. A to da se stariji vracaju uglavnom, tako je i na drugoj strani. u FBiH isto ;)
Jedna moja drugarica je presla iz Sarajeva u BL da studira, muslimanka je. Kaze da joj je tamo super. Mada ona je liberlalnija, ne drzi do vere, ne ide u dzamiju, jede prasetinu.... :|
Interesantno... jer veliki broj BanjOlucana koji su u ratu protjerani iz grada jos uvijek nisu pozeljni od strane (veliko)srpske vlasti iako ne drze do vjere, ne idu u dzamiju, piju alkohol i jedu prasetinu... Kako to objasnjavas?
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#58 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

Zaista ne znam... Ja sam ipak iz Srbije i to iz Vojvodine, gde je i po 15 razlicitih nacionalnosti. Ne znam cemu sva ta mrznja. Mene iskreno takve stvari plase i ne bih mogla da zivim tamo. Mislim ne bih mogla da zivim u Sarajevu... A u BL bi me smaralo to sto su tako naostreni protiv drugih.
Kad sam ja pitala jednog decka iz BL sta misli o nama Srbima iz Srbije/Vojvodine rekao je: mi Vojvodinu vidimo kao najbolje mesto za zivot, ekonomski je jaca od ostalih delova a jakoo me nerviraju oni Beogradjani sto stalno koriste rec BRE. Ja gledam i ne verujem. Mi svi koristimo bre i njih to nervira. E svasta. Ili sam ja naletela na nekog zadrtijeg otkud znam.

No cinjenica je da bar ono sto sam ja videla ima za rezultat podeljenost. Imam na FB devojku iz Tuzle. Na njenim slikama nema niti jednog Srbina i Hrvata. A opet gledama Banjalucane i tamo ista stvar. A da udjete u moje slike nasli bi i muslimane i Hrvate i Srbe i Madjare i Slovake i ne pravim razliku izmedju njih nimalo. Ja imam cak i Albanca za prijatelja. ;-)
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#59 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Abacija »

anastasija wrote:Zaista ne znam... Ja sam ipak iz Srbije i to iz Vojvodine, gde je i po 15 razlicitih nacionalnosti. Ne znam cemu sva ta mrznja.
Bez mrznje nema fasizma - ili obratno:

Banjaluka, prestonica fašizma

Nemilosrdna zemlja
anastasija wrote:Mene iskreno takve stvari plase i ne bih mogla da zivim tamo. Mislim ne bih mogla da zivim u Sarajevu... A u BL bi me smaralo to sto su tako naostreni protiv drugih.
A sto nebi mogla zivjeti u Sarajevu?
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#60 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

Pa ne znam. Mislim da ne bih bila tamo dobrodosla. A i sve te price o vehabijama. :shock:
Da se razumemo, ja ne bih nigde iz Novog Sada, meni ovde najlepse, samo teoretski pricam. ;-)
No znam sigurno da mi niko kao turisti ne bi rec rekao, i zelela bih da posetim i vidim Sarajevo. Gledala sam na slikama, prelepo je. :)
User avatar
Istocka
Posts: 3553
Joined: 10/09/2008 22:12
Location: Na raskrscu Azije i Evrope ..u.. Orient Expresu:)

#61 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Istocka »

anastasija wrote:
Zanima me imaju li li igdje podaci o tome koliko mladih bosnjaka,pa i hrvata uopste zivi danas na prostoru Banja Luke?Nekako preko medija uvjek kada pirkazu neko okupljanje,na slikama su stari ljudi,nigdje mladih osoba...
Mislim da je planski iz nekog razloga povratak u BL totalno zapostavljen,jer vracaju se uglavnom starije osobe...
Inace sam radio jedno istrazivanje za neke moje potrebe,i uglavnom rezlutat je bio da se na podrucje RS-a a i na podrcuje FBiH vracaju uglavnom starije osobe...Evo,malo je ruzno sljedece sto cu reci,ali stekao sam utisak da se ovo sto se u Banja Luku vratilo,pomrt ce par godina...
Imali uposte mladih bosnjaka i hrvata danas u BL,interesuje me jer uvjek kada budem tamo budem jako kratko tako da ne mogu procjeniti,pa me interesuje ako neko tamo zivi neka napise malo o ovoj temi..uposte postoje li kakva udruzenja tih mladih na nivou grada..koliko vidim na netu ne postoje...
Evo sad da se jedna mlada osoba odluci vratiti,bi li uposte imala svoje drustvo tamo...?
Ja nesto mislim da generalno drugih nacija ima jako malo u BL. Jedan decko iz BL mi je rekao kako ima 2% muslimana. A to da se stariji vracaju uglavnom, tako je i na drugoj strani. u FBiH isto ;)
Jedna moja drugarica je presla iz Sarajeva u BL da studira, muslimanka je. Kaze da joj je tamo super. Mada ona je liberlalnija, ne drzi do vere, ne ide u dzamiju, jede prasetinu.... :|
To je tvoje svatanje shta je to liberalno !!!!
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#62 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

Istocka wrote:
To je tvoje svatanje shta je to liberalno !!!!
OK, mozda sam se pogresno izrazila, ali sam citala postove nekih drugih ljudi na ovoj temi i koristili su taj termin. Mozda je nekima ona nevernik ili sta vec, ja u to necu da ulazim. Znaci opisala sam samo kakav devojka ima stav.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#63 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pustopoljina »

ovo je tako zalosno procitati- njena drugarica je za nju muslimanka, iako ta drugarica ocigledno nije muslimanka.
liberalan musliman nije onaj koji cini ono sto je u islamu zabranjeno. a zabranjeno je jesti svinjetinu.
liberalan musliman je nesto drugo od ne biti musliman. musliman nije ateista.
svoju prijateljicu mozes (da je stvarno smatras prijateljicom) smatrati Bosankom ili Bosnjakinjom. ali ona je za tebe muslimanka iako u njoj ni i od islama nema.

to je kao kad bih ja tebe zvala pravoslavkom, a ti ne bila krstena.


znaci-medju srbima se moze dobro osjecati samo onaj musliman koji nije musliman? dok je musliman koji je musliman (izmedju ostalog ne jede svinjetinu) jedan nepozeljni terorista?!
izem ti liberalnost.
nemam nista protiv tebe, ali imam protiv te skroz iskrivljene percepcije i naroda i vjere. mozda si se nespretno izrazila, ali ako mozes razmisli malo sta si rekla.
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#64 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

E ljudi pa kako da napisem nesto a da ne kazem sta je ako se bas o tome radi? Pisete ovde o vracanju nesrpskog stanovnistva u BL, logicno da cu onda reci da li je u pitanju muslimanka ili Hrvatica i sl. Da su neke opste teme pa naravno da ne bih pisla o tome tako, ja tako ljude ne gledam. Ja sam samo navela primer jedne devojke koja je dosla u BL.
I da izraila sam se nespretno, vec rekoh da sam citala par postova ovde i neko je pisao kako su u BL liberalni muslimani. I onda smam uzela taj termin.

Ja zaista ne delim ljude po veri i naciji. Postujem svacija verska ubedjenja i ne zelim nikoga da vredjam. Izvinjavam se ako ste me pogresno shvatili.

I nisam ni 2 posta napisala a vec me naapdoste i stavljate reci u usta kako ja nekoga ne cenim i sl. E svasta. :skoljka:
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#65 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

Anastasija, ako iza sebe nemas poduzi "staz" ovdje se svi napadaju nakon dva posta da se vidi koliko ti je zaista stalo da budes dio konverzacije i da nisi samo slucajni prolaznik.
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#66 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

Dado dijasporitus wrote:Anastasija, ako iza sebe nemas poduzi "staz" ovdje se svi napadaju nakon dva posta da se vidi koliko ti je zaista stalo da budes dio konverzacije i da nisi samo slucajni prolaznik.
Ma super. Pisala sam i pisem na zilion foruma, ali ne volim kad mi neko stavlja reci u usta i interpretira da sam rekla nesto sto nisam. Ali ajde nisam tema ja, vec taj povratak... Pa htedoh samo da napisem ono sto znam. ;-)
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#67 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

privremen wrote:Ja sve intenzivnije razmišljam o preseljenju u BL, mada tamo nisam nikad živio. Srbin nisam.
Ali tamo mi se sviđa. Pokušavam naći tamo neki dobar posao i eto mene u BL. Vjerovali ili ne...

Mislim da je BL najbolji dio BiH za živjeti (nakon zapadne Hercegovine). Najgore sredine su one koje su danas višenacionalne (Stolac, Mostar, Uskoplje, Bugojno, Srebrenica, Drvar...). Za mene je budućnost ili u jednonacionalnom BH gradu ili u inozemstvu. BAr dok ne budem otac. A onda je jedino inozemstvo rješenje.
Po meni je najgore ziveti negde gde je pustos i nema nista. Kad odem u Petrovac, pa tamo je tuga..... Zivne samo leti, kad dodju iz dijaspore, a kazu sve manje ih dolazi. Obicno navrate pa zapale u Hrvatsku na more.

Svaka cast tebi, ja ne bih mogla da zivim u inostranstvu. :shock:
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#68 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pustopoljina »

nema to toliko veze sa tobom - koliko sa tom kovanicom koju si i sama posudila- a koja dize kosu na glavi.
meni pritisak skoci kad mi se prodaju muda pod bubrege i kad me se liberalnom smatra samo onda kad se odreknem nekih osnovnih crtica svoje tradicije.
ne bih se cudila da srbin moze biti i vegan i peder ako hoce, samo bosanac mora biti musliman,ne jesti svinjetinu itd.
liberalnost je da se prihvati i neki vegan i neko ko ne jede svinjetinu -bez razlike. a ne da se ovaj sto ne jede svinjetinu smatra radikalom koji se ne zna prilagoditi, a onaj hippie je jednostavno cool.
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#69 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

Razumem te, ali kao sto ti rekoh nisam iz Banja Luke ni iz BiH i jednostavno ne znam koji termini su adekvatniji.
A to koliko neko moze biti gej (eto sad bi taj termin nekom geju koji si ti upotrebio zasmetao-napisao si peder)....
Last edited by anastasija on 20/10/2009 15:41, edited 1 time in total.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#70 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Abacija »

E sto su mi smijesni ovi sto laznim predstavljanjem hoce upisu bod u argumentaciji a u tri recenice sami sebe diskvalificiraju... :lol:
privremen wrote:Ja sve intenzivnije razmišljam o preseljenju u BL, mada tamo nisam nikad živio. Srbin nisam.
Ali tamo mi se sviđa. Pokušavam naći tamo neki dobar posao i eto mene u BL. Vjerovali ili ne...

Mislim da je BL najbolji dio BiH za živjeti (nakon zapadne Hercegovine). Najgore sredine su one koje su danas višenacionalne (Stolac, Mostar, Uskoplje, Bugojno, Srebrenica, Drvar...). Za mene je budućnost ili u jednonacionalnom BH gradu ili u inozemstvu. BAr dok ne budem otac. A onda je jedino inozemstvo rješenje.
Ti hoces da se selis u BL i da ga svojim prisustvom, od skoro pa sad jednonacionalnog grada, ucinis visenacionalnom sredinom. Image Image

A najgore od svega je sto su gradovi u inostrastvu viserasni i visenacionalni. A da ne govorim o silnim Bosancima koje bi tamo sreo. :-)
User avatar
anastasija
Posts: 249
Joined: 20/10/2009 01:49

#71 Re: Povratak mladih u BL!

Post by anastasija »

privremen wrote:Ne bih ja nikad težio ka inozemstvu što se mene tiče, mene kao momka s poslom i solidnim primanjima.
Jedino me muka uhvati kad se sjetim da bi mi djeca trebala učiti o borcima ili braniteljima ili ljiljanima. Opet o nekim tekovinama i herojima koji su uglavnom ratni profiteri. Ako i nisu, onda su heroji jednima a zločinci drugima.
Dok me te muke ne muče, Banja Luka je idealno mjesto za život. Dobre komunikacije, ugodna klima, plodna zemlja, rijeke, administrativno središte, niti prevelik niti premal grad... A što me oduševilo, kultura življenja i čistoća.
Ja sad ne mogu da se setim u kom je to delu, ali nesto sam citala da se istorija uci do tih uzasnih devedesetih. Da je tako u skolama. Mada mozda je neko to odvalio.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#72 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pustopoljina »

pa gay zvuci tako gay :) ja sam mislila da je peder samo francuski izraz za gay kao sida za aids.
kako god neka bude gay.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#73 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

pustopoljina wrote:nema to toliko veze sa tobom - koliko sa tom kovanicom koju si i sama posudila- a koja dize kosu na glavi.
meni pritisak skoci kad mi se prodaju muda pod bubrege i kad me se liberalnom smatra samo onda kad se odreknem nekih osnovnih crtica svoje tradicije.
ne bih se cudila da srbin moze biti i vegan i peder ako hoce, samo bosanac mora biti musliman,ne jesti svinjetinu itd.
liberalnost je da se prihvati i neki vegan i neko ko ne jede svinjetinu -bez razlike. a ne da se ovaj sto ne jede svinjetinu smatra radikalom koji se ne zna prilagoditi, a onaj hippie je jednostavno cool.
Mislim da je u pitanju cesta I razumljiva pogreska jer su muda pod bubrege prodani jos ’73. godine kad nam ustavno nisu dozvolili da se izjasnjavamo kao Bosanci vec nas strpali u muslimanski nacionalni tor I dobro ga naznacili da se koji Hrvat ili Srbin nebi slucajno zbunio pa sebe nazvao Bosancem.

Ali to nije tema danasnje emisije.
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#74 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Abacija »

privremen wrote:Ne bih ja nikad težio ka inozemstvu što se mene tiče, mene kao momka s poslom i solidnim primanjima.
Jedino me muka uhvati kad se sjetim da bi mi djeca trebala učiti o borcima ili braniteljima ili ljiljanima. Opet o nekim tekovinama i herojima koji su uglavnom ratni profiteri. Ako i nisu, onda su heroji jednima a zločinci drugima.
Dok me te muke ne muče, Banja Luka je idealno mjesto za život. Dobre komunikacije, ugodna klima, plodna zemlja, rijeke, administrativno središte, niti prevelik niti premal grad... A što me oduševilo, kultura življenja i čistoća.
Mislis kultura dijaloga i etnicka cistoca?
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#75 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pustopoljina »

@dado: tacno. prestajem.
Post Reply