Povratak mladih u BL!

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#26 Re: Povratak mladih u BL!

Post by BHCluster »

pirmin wrote:
BHCluster wrote:
Maja_XXX wrote:Hocete reci da nisam u pravu? Znam dosta Banjalučana sa muslimanskim imenima koji zive u centru grada( Mirza, Amra i sl). I naravno kad igra Srbija, kad izadje citav grad na ulice, naravno da ce i oni.Ne kazem da sad stave majicu, salove i da dizu tri prsta ali izlaze sa svojom rajom. Naravno da to nece uraditi ni jedan Musliman u Sarajevu, ali kad zivis u takvoj sredini barem se malo asimiliras. Isto kao Srbi u Sarajevu.
Sta kada ovi novokomponovani Banjalucani izadu na ulice, moraju i Banjalucani Islamske vjeroispovjesti ili ce Crna Marica kao 91 raditi. Ma znas parkira se na Zeleni Most jedna a druga na Gradski i udri...
Nismo onda trebali razguliti u Svedsku, Dansku, Njemacku, Austriju ... kako prije tako i poslije rata, vec smo trebali ostati u svom gradu poput Sarajlija, Gorazdana, Biscana i ostalih i boriti se pa kom opanci, kom ... ;-)
Time bi izbjegli ove diskusije o novokomponovanima.
Takav nam grah pao... :lol: :lol: :lol:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#27 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

Znaci slazemo se da od suplje price tipa...ovi novopeceni blablabla, grad je ovakav-onakav nema nista.

Bili su sila, grad su htjeli vise nego masa "starih" Banjalucana koja je iz vana, na raznim skupovima Banjalucana, navijala da neko drugi za njih obavi prljavi dio posla do cega nije doslo zbog zelenog stola i kraj price.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#28 Re: Povratak mladih u BL!

Post by BHCluster »

pirmin wrote:Znaci slazemo se da od suplje price tipa...ovi novopeceni blablabla, grad je ovakav-onakav nema nista.

Bili su sila, grad su htjeli vise nego masa "starih" Banjalucana koja je iz vana, na raznim skupovima Banjalucana, navijala da neko drugi za njih obavi prljavi dio posla do cega nije doslo zbog zelenog stola i kraj price.
Eh to jos da je te nekako sa guzice dignuti da se registruju da glasaju na slijedecim izborima mozda nesto i bude od njihovog stolarenja. A i nemozes u rat bez naoruzanja ici. Bila je osnovana "Opstina Stari Grad" u dvorani Mejdan, mi htjeli demokratskim politickim putem a oni rat...
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#29 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Angry_Orange »

Sezam wrote:
pirmin wrote:
Angry_Orange wrote:pa nemaju uopste bosnjackih prijatelja...
Tako i treba :thumbup: , zasto prijatelji moraju biti Bosnjaci?
Zivio bi kao normalno a samog sebe trpas u neki geto.
Cemu i do kad vise?
Banjaluka kao i svaki BH-grad ima cijelu lepezu karaktera, pocevsi od najokorijelijih desnicara pa sve do kozmopolita kojima nije bitno koliko crvenih krvnih zrnaca imas.
Do tebe je u koje ces krugove upasti.
Ako si neki has-musliman nastani se negdje u predjelima Sitara, Sehera, Vrbanje ili Novoselije i furaj svoju furku u getu, medju "svojima".U suprotnom neka ti je sirok grad pa sta ti nafaka donese. :wink:
Koji si ti kompleksas... :roll:
Ne znam jel ovo na mene mislis?
Da si ti dozivio ko dijete sto ja,sumnjam da bi bio drugaciji,a ponoavljam konstatacija ti je skroz bez veze,nemas na osonovu cega ovo govoriti...

Ma,nije meni problem ni naci drustvo,zaista da odem u Japan zivjeti mislim da bi kroz pet minuta se "skotnao " sa japancima...Ali,evo npr.zamislite vratim se zasnujem porodicu,a da mi danas sutra dijete uci historiju na "njihov nacin",njihovi vjerski simobli u skolama(ako vec hoce ravnopravnost sto nestave simbole od svih nacija)....
Opet,drago mi je cuti da ima nasih mladjih osoba Banja Luci...eto mene tamo da trazim banjalucanke...hehehe :-D :-D :-D


Eh,jos nesto ,zaista su zanimljivu rapsravu poveli Pirmin i Cluster...i ja mislim da se banjalucani nekako nisu dovoljno borili za svoj grad,zaista mislim da je grad prepusten nekako bio,licno moje misljenje je da je i raseljene osobe a i izbjeglice trebalo na silu vratiti,nema hoces neces,nego odmah da policija tamo tjera iz okupiranih nasih domova,a da se stanovnistvo vraca..Ja licno sam tada bio djete i nisam mogao nista uraditi,ali mislim da bi se makar nasa omaldina iz dijaspore trebala vise sada pobrinuti...samo npr.u Svedskoj oni i ne pomisljaju na povratak....
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#30 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

Angry_Orange wrote: Ne znam jel ovo na mene mislis?
Ne brini se, na mene je mislio. :)
Ja, kao dijete banjaluckih ulica koje je prve korake zivota napravilo u dzamiji Ferhadiji, se nikako ne uklapam u koncept ovih danasnjih SDA-ultrasa tako da me svakako nazivaju pa i kompleksasem.Nema veze, hvala nebu, ima dovoljno normalnih ljudi. ;)

A sto se tice povratka ja smatram da je sve u zivotu stvar nafake pa tako i zivot u jednoj sredini.
Totalno individualna stvar.
Ja licno i ne pomisljam na povratak jer sam u toj poziciji da, za 5 (sa dobrim autom) ili 6 sati(sa mojim ficom :D ) mogu doci u posjetu mojim najblizima.
Ovdje imam gradski derbi, sedmicno dobar koncert, dobre prilike za daljnje obrazovanje itd.
Istovremeno znam nekolicinu ljudi koji su se vratili i doslovno preporodili.
Neki su iskoristili ova "prebrojavanja krvnih zrnaca" i uvalili su se u poslove na kojima zaradjuju gotovo duplo nego ja koji sam u tom "obecanom" inostranstvu.
Neki su opet nasli partnere za zivot zaleci svaki provedeni dan vani.
Kao sto rekoh- nafaka, moj haveru. ;)

Elem, razmisli dobro o tom koraku i na kraju odluci srcem.
Borba za opstanak je i u Minhenu, NY, Malmö-u kao i u Banjaluci.
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#31 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Sezam »

pirmin wrote:
Angry_Orange wrote: Ne znam jel ovo na mene mislis?
Ne brini se, na mene je mislio. :)
Ja, kao dijete banjaluckih ulica koje je prve korake zivota napravilo u dzamiji Ferhadiji, se nikako ne uklapam u koncept ovih danasnjih SDA-ultrasa tako da me svakako nazivaju pa i kompleksasem.Nema veze, hvala nebu, ima dovoljno normalnih ljudi. ;)

A sto se tice povratka ja smatram da je sve u zivotu stvar nafake pa tako i zivot u jednoj sredini.
Totalno individualna stvar.
Ja licno i ne pomisljam na povratak jer sam u toj poziciji da, za 5 (sa dobrim autom) ili 6 sati(sa mojim ficom :D ) mogu doci u posjetu mojim najblizima.
Ovdje imam gradski derbi, sedmicno dobar koncert, dobre prilike za daljnje obrazovanje itd.
Istovremeno znam nekolicinu ljudi koji su se vratili i doslovno preporodili.
Neki su iskoristili ova "prebrojavanja krvnih zrnaca" i uvalili su se u poslove na kojima zaradjuju gotovo duplo nego ja koji sam u tom "obecanom" inostranstvu.
Neki su opet nasli partnere za zivot zaleci svaki provedeni dan vani.
Kao sto rekoh- nafaka, moj haveru. ;)

Elem, razmisli dobro o tom koraku i na kraju odluci srcem.
Borba za opstanak je i u Minhenu, NY, Malmö-u kao i u Banjaluci.

Naravno da si kompleksas i to zesci. Sta tebi smetaju ljudi iz Sehera i Sitara koji su se vratili na svoje? U kakvom getu to oni zive? Jos se ni ne pomisljas vracati, a vrijedjas one koji su se vratili. A SDA komentare prisivaj nekom drugom.

Seher i Sitari su i jedini dijelovi grada koji se infrastrukturalno nisu promijenili i zbog toga su daleko najljepsi dijelovi Banjaluke.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#32 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

Sezam wrote: Naravno da si kompleksas i to zesci. Sta tebi smetaju ljudi iz Sehera i Sitara koji su se vratili na svoje? U kakvom getu to oni zive? Jos se ni ne pomisljas vracati, a vrijedjas one koji su se vratili. A SDA komentare prisivaj nekom drugom.

Seher i Sitari su i jedini dijelovi grada koji se infrastrukturalno nisu promijenili i zbog toga su daleko najljepsi dijelovi Banjaluke.
Grijesis nindza, grijesis zesce. ;-)
Ljudi iz gore nabrojanih naselja niti mi smetaju niti imam namjeru da ih vrijedjam - ne znam ni sam koliko mi je drage familije medju njima.

Ono sto mi smeta jeste geto-izacija u tijelu ove jadne drzave koja nas je i dovela tu gdje smo danas.
Autor teme je sa zaloscu konstatovao da njegovi rodjaci/poznanici bas i nemaju prijatelja muslimanske vjeroispovjesti na sto sam ja reagirao kao sto uvijek reagujem kad neko, kao uslov za prijateljstvo,partnerstvo i tome slicno, postavi nacionalnu pripadnost.Jednom smo popusili tu foru i kako izgleda vjecno cemo je konzumirati.
Ja to ne mogu promijeniti ali eto, mogu barem ocajnicki reagovati.
Sad, sto zvuci kao neki kompleks, sta ja tu mogu.Ljudski je, jebiga.
Niti sam komunisticki nastrojen, niti jugo-nostalgicar...jednostavno mi je ovih zadnjih 15 godina pokazalo da je to neispravno.
Mozda i grijesim.
cevapcinica
Posts: 563
Joined: 20/01/2009 19:20

#33 Re: Povratak mladih u BL!

Post by cevapcinica »

pirmin wrote:
BHCluster wrote:
Maja_XXX wrote:Hocete reci da nisam u pravu? Znam dosta Banjalučana sa muslimanskim imenima koji zive u centru grada( Mirza, Amra i sl). I naravno kad igra Srbija, kad izadje citav grad na ulice, naravno da ce i oni.Ne kazem da sad stave majicu, salove i da dizu tri prsta ali izlaze sa svojom rajom. Naravno da to nece uraditi ni jedan Musliman u Sarajevu, ali kad zivis u takvoj sredini barem se malo asimiliras. Isto kao Srbi u Sarajevu.
Sta kada ovi novokomponovani Banjalucani izadu na ulice, moraju i Banjalucani Islamske vjeroispovjesti ili ce Crna Marica kao 91 raditi. Ma znas parkira se na Zeleni Most jedna a druga na Gradski i udri...
Nismo onda trebali razguliti u Svedsku, Dansku, Njemacku, Austriju ... kako prije tako i poslije rata, vec smo trebali ostati u svom gradu poput Sarajlija, Gorazdana, Biscana i ostalih i boriti se pa kom opanci, kom ... ;-)
Time bi izbjegli ove diskusije o novokomponovanima.
Hehe, koja tragikomedija. Poredis situaciju u BL sa onom u Sarajevu, bas si me dobro nasmijao.
Da si ostao tokom rata da te par puta vojna ili redovna policija propusti kroz sake kada te nadu, ne bi valjao takve gluposti.

PS.
Potpuno se slazem sa tvojim komentarom oko stavljanja nacionalne ili religijske pripadnosti kao nekog glavnog uslova kod uspostavljanja bilo kakave vrste veza.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#34 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

Tacno je da se u BL vracaju samo stariji. Pocev od mojih roditelja koji su se penzionisali i vratili se u BL jer im je zivot jednostavniji i zdraviji a potrebe manje, a i lakse se snadju nego u nekoj tudjini. I sam kontam da kad se penzionisem da dodjem negdje u BiH jer nedo bog da me Amerika hadri jos sa 70 godina. Mladji se ne vracaju jer jednostavno u BL kao i u vecini BiH (Sarajevo je mozda iznimka) nema ekonomski osnova za tako nesto a niti postoji ponuda za zivotne potrebe tih ljudi. Pod zivotnim potrebama nemislim da ima kruha i cevapa za pojesti, jer isti ti ljudi koji su proveli znacajan nio zivota u inostranstvu su pored ostalog stekli i nove potrebe i navike bilo da je to luksuzniji zivot, vise razonode, bolje obrazovanje i sve ono sto im cini zivot ugodnijim i znacajnijim. Iste te potrebe se nemogu namiriti u BL i sire jer BiH zastajkuje ne samo ekonomski vec i kulturno (sto se usko i veze za ekonomsko zaostajanje) za vecinom svijeta. Sarajevo malo iskace od ovoga i znam dosta kolega koji su se tamo vratili ali ni to nije u nekom znacajnijem broju.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#35 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

Maja_XXX wrote:Hocete reci da nisam u pravu? Znam dosta Banjalučana sa muslimanskim imenima koji zive u centru grada( Mirza, Amra i sl). I naravno kad igra Srbija, kad izadje citav grad na ulice, naravno da ce i oni.Ne kazem da sad stave majicu, salove i da dizu tri prsta ali izlaze sa svojom rajom. Naravno da to nece uraditi ni jedan Musliman u Sarajevu, ali kad zivis u takvoj sredini barem se malo asimiliras. Isto kao Srbi u Sarajevu.

Problem je malo i to da kad bi Mirza, Amra i sl izasli u grad u BL sa salovima i majcama BiH reprezentacije i navijali kad igra BiH repka nevjerujem da bi se najugodije proveli. Ili mozda grijesim?
7paviljon
Posts: 55
Joined: 11/07/2009 01:45
Location: Bugojno

#36 Re: Povratak mladih u BL!

Post by 7paviljon »

imam nekoliko frendova koji su iz n.travnika a u banja luku su odlucili studirati zbog prirode faksa, hrvati su po nacionalnosti i dosad nisu imali problema...a vec su 4 godine tamo...
cak im gledam slike na fejsu kako navijaju za hr repku na proslom prvenstvu u jednom kaficu u BL a nisu imali nikakvih problema...
zato sve vise razmisljam kad bi se u bosnu poslije faksa vracao u Bl bi posao trazio
Gazdarica
Posts: 27
Joined: 14/07/2002 00:00

#37 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Gazdarica »

...
User avatar
Svarog
Posts: 4
Joined: 07/10/2009 09:30
Location: Banova Livada

#38 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Svarog »

Dolazim iz BL, i neka ovo bude moj prvi komentar na forumu.

U Banja Luku se vraćaju mahom stariji ljudi koji dolaze na svoja ognjišta da "izdahnu". Što se tiče mladih ljudi drugih nacionalnosti mogu slobodno reći da žive najnormalnije kao i svi drugi građani Banja Luke. Koliko sam uspio da primjetim oni koji su odrasli u BL i koji su "gradska raja" prihvaćeni su, ali postoji netrepeljivost za mlade koji su otišli pa se onda vratili (starije niko i ne gleda, ne dira itd...). Nakon mnogo godina primjećujem nebitne stvari koje su za mene pokazatelj da u BL ima suživota npr. prije 5-10 godina u Banja Luci vidjeti bosansku zastavu bilo je čudo, a danas se prodaju čak i dresovi bosanske reprezentacije na pijaci najnormalnije. Želim da kažem da su stvari iskulirane, naravno svuda ima nacista, nacionalista, fašista itd... Normalni žive normalno, a nenormalni bi još ratovali, tukli, upirali prstom u stilu ti si Musliman, Cigan, Hrvat itd...

Lijep pozdrav iz još ljepše "Banove Livade"
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#39 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Orbini »

U mojoj ulici su se vratili mahom stariji. Ima par porodica sa djecom i par samaca. Porodice su se vratile jer su dobije izgon iz Njemacke i nisu imale drugdje, a samci zive na racun rodjaka sto im sta posalju a jedan je izganjao svedsku penziju na neki fol.

Takodjer znam mnogo drugih slucajeva povratka mladih u BL, mada ima dosta onih koji zive sezonski nekoliko mjeseci u BL a nekoliko vani.

Problema nema ako si uklopljen u sistem. Ali to je po pravilu drzanje niskog profila i zivot na margini svega.

Problem je skolstvo koje ima samo jedan okvir a to je samo srpski jezik i srpsko gradivo gdje je islam i bilo kakav spomen islamske kulture, tradicije,.. satanizovan - pa djeca zive sa osjecajem nize vrijednosti i kao mala skontaju da treba sutiti i ne isticati se previse. U jednu ruku i odrastanje sa nedostatkom samopouzdanja. Znam momka koji je sad stasao, lijep, pametan, snalazljiv,...i napokon ima curu u dijaspori(ako se to i moze nazvati vezom), iz prostog razloga sto ga nijedna u njegovom okruzenju nece - zbog imena i njene reputacije konto toga. Dzaba sto navija za Zvezdu, srpsku repku,.. sto se prilagodio sredini gdje zivi i vrsnjacima oko sebe - opet ima ime kakvo ima. Segregacija dakle postoji iako ne oficijelna, i ostatak je stvar kriterija. Neko ce reci da mu je super u Banjaluci jer ga niko ne dira. A nekom nije dovoljno samo da ga niko ne dira, jednostavno ne zeli da zivi kao marginalac i niskog profila. I tu je problem kod mladih koji imaju djecu ili to barem planiraju. Lako bi mozda progutali jednu segregaciju i indirektnu diskriminaciju u BL, ali ne zele da svoju djecu u to upustaju i da im djeca vise kriju ko su i sta su umjesto da se ponose s'tim.

Sljedece godine su po meni prijelomne za dijasporu. Vecina koja zivi vani je naucila jezik, uklopila se u drustvo, integrisala se,.. ali istovremeno i skontala okvire do koje moze ici. A to je rintanje od jutra do mraka - uglavnom nizerangirani poslovi - ili plafon u karijeri za one obrazovane. Kada sam pokazao slike svoje kuce i baste, ulice u BL svojima na poslu - reakcija je bila "pa sta trazis ovdje, kada imas raj na zemlji". Ne iz lose namjere - vec cisto zato sto je kuca sa bastom u centru grada - nesto sto na zapadu imaju samo bogati, zivot viseg ranga. Stvar kvalitete zivota, mnogi danas kontaju jeli im bolje zivjeti u prelijepom gradu u svojoj kuci sa malo primanja, ili rintati cjeli dan i zivjeti u betonskoj djungli, vjecito stranac, zarad eura vise koji se svakako istopi u silne poreze i dadzbine.
Uistinu, Banjaluka je najljepsi grad na svijetu, i ako cemo porediti sa Sarajevom - dosta laksi za zivot glede ritma zivota, stresa, bezbjednosti, .. sto jest - jest.
Samo - mnogi od nas se ne zadovoljavaju samo sa kriterijem - da nas niko ne dira. Mozda bi i progutali to - ali radije nebi svoju djecu stavljali u iskusenja gdje se moraju uklopiti u sistem koji ih satanizira i da kao mala skontaju da je bolje kriti sta su negoli se ponositi sa time.

Dakle - skolstvo je za sada glavni problem povratka mladih. Kada bi bila mogucnost skolovanja napr. na bosanskom jeziku, ili bilo kakve forme skole gdje nije pretjerano naglasen srpski nacionalni prefiks i islamofobija - mladjih povratnika bi bilo vise.
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#40 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Dado dijasporitus »

Svarog wrote:Dolazim iz BL, i neka ovo bude moj prvi komentar na forumu.

U Banja Luku se vraćaju mahom stariji ljudi koji dolaze na svoja ognjišta da "izdahnu". Što se tiče mladih ljudi drugih nacionalnosti mogu slobodno reći da žive najnormalnije kao i svi drugi građani Banja Luke. Koliko sam uspio da primjetim oni koji su odrasli u BL i koji su "gradska raja" prihvaćeni su, ali postoji netrepeljivost za mlade koji su otišli pa se onda vratili (starije niko i ne gleda, ne dira itd...). Nakon mnogo godina primjećujem nebitne stvari koje su za mene pokazatelj da u BL ima suživota npr. prije 5-10 godina u Banja Luci vidjeti bosansku zastavu bilo je čudo, a danas se prodaju čak i dresovi bosanske reprezentacije na pijaci najnormalnije. Želim da kažem da su stvari iskulirane, naravno svuda ima nacista, nacionalista, fašista itd... Normalni žive normalno, a nenormalni bi još ratovali, tukli, upirali prstom u stilu ti si Musliman, Cigan, Hrvat itd...

Lijep pozdrav iz još ljepše "Banove Livade"
Ti sam sebi skoci u usta u dvije recenice. :D Dakle normalan si samo ako si uspio prezivjeti cetnicki terorizam ispred svog prozora od 1992 do skoro 2001. i da nisi maknuo a ako si koji slucajem razumno se maknuo ili su te drugi maknuli onda su "gradjani" Banjaluke netrpeljivi prema tebi. Mozda bas zato sto tvoj odlazak potvrdjuje i podsjeca te netrpeljivce na gore navedenu cinjenicu.

A sve Svabe su od 1939. do 1945. bile na godisnjem odmoru i tad se u Njemackoj nije nista desilo.
elSaik
Posts: 11895
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#41 Re: Povratak mladih u BL!

Post by elSaik »

Ja ne vidjeh nigdje dres bh. reprezentacije, ali da sam htio kupiti slike Draže, Mladića i dr. Babića, mogao sam na desetine mjesta.
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#42 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Arminovski »

Sezam wrote:
pirmin wrote:
Angry_Orange wrote:pa nemaju uopste bosnjackih prijatelja...
Tako i treba :thumbup: , zasto prijatelji moraju biti Bosnjaci?
Zivio bi kao normalno a samog sebe trpas u neki geto.
Cemu i do kad vise?
Banjaluka kao i svaki BH-grad ima cijelu lepezu karaktera, pocevsi od najokorijelijih desnicara pa sve do kozmopolita kojima nije bitno koliko crvenih krvnih zrnaca imas.
Do tebe je u koje ces krugove upasti.
Ako si neki has-musliman nastani se negdje u predjelima Sitara, Sehera, Vrbanje ili Novoselije i furaj svoju furku u getu, medju "svojima".U suprotnom neka ti je sirok grad pa sta ti nafaka donese. :wink:
Koji si ti kompleksas... :roll:
Vala bas... Iz Mejdana pa misli da je svu pamet svijeta pobrao... :D Da Bog da ti pirmine ta geta nikad ne vidio vec se drzao medju "svojima" i sirok ti grad bio, posebno republika a nama nasa zatucana periferija pa makar jednom godisnje ako nista drugo...
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#43 Re: Povratak mladih u BL!

Post by potočanka »

elSaik wrote:Ja ne vidjeh nigdje dres bh. reprezentacije, ali da sam htio kupiti slike Draže, Mladića i dr. Babića, mogao sam na desetine mjesta.
Kad dođeš u Bl, pokazaću ti gdje ima kupiti dresova, zastava i ostalih BiH simbola a do tada pričaj šta ima kupiti u mjestu u kojem živiš :)
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#44 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

Arminovski wrote:
Vala bas... Iz Mejdana pa misli da je svu pamet svijeta pobrao... :D Da Bog da ti pirmine ta geta nikad ne vidio vec se drzao medju "svojima" i sirok ti grad bio, posebno republika a nama nasa zatucana periferija pa makar jednom godisnje ako nista drugo...
Nindza, djelujes mi poglupo nakon ove izjave. :D
Mora da znas perfektno SveCki jer si tamo zavrsio osnovnu a ova nasa cirilica te yebe kad nisi mogao skontati sta sam ovim postom htio reci. :wink:

@potocanka:
Hoces meni pokazati, eto me za par hefti. :D
Vidio sam na pijaci dosta drsova ali nigdje sa natpisom kralja Misketa na ledjima. 8-)
Ako znas gdje ima, javi mi.
Last edited by pirmin on 18/10/2009 21:12, edited 1 time in total.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#45 Re: Povratak mladih u BL!

Post by potočanka »

pirmin wrote:
Arminovski wrote:
Vala bas... Iz Mejdana pa misli da je svu pamet svijeta pobrao... :D Da Bog da ti pirmine ta geta nikad ne vidio vec se drzao medju "svojima" i sirok ti grad bio, posebno republika a nama nasa zatucana periferija pa makar jednom godisnje ako nista drugo...
Nindza, djelujes mi poglupo nakon ove izjave. :D
Mora da znas perfektno SveCki jer si tamo zavrsio osnovnu a ova nasa cirilica te yebe kad nisi mogao skontati sta sam ovim postom htio reci. :wink:

@potocanka:
Hoces meni pokazati, eto me za par hefti. :D
Vidio sam na pijaci dosta drsova ali nigdje sa natpisom kralja Misketa na ledjima. 8-)
Ako znas gdje ima, javi mi.
pa ima na Mejdanu :D a za par hefti, donijeću ti od kralja Misketa lično :D
Image
Abacija
Posts: 4493
Joined: 11/01/2008 05:06
Location: Haustor

#46 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Abacija »

zagazaga wrote:Vala smo svugdje isti....banjalučani, pa zar ni rat ni sve što se preživjelo ne može dozvati pamet u glavu?

Vrbanjci, Novoselija, Šeher, Mejdan, Borik, Nova varoš....bla.......bla....prije rata.......fuj
Srbi, Hrvati, Muslimani... :(

haj sad opet.......Vrbanjci, Novoselija, Šeher, Mejdan.......pa Srbi, Hrvati, Muslimani.......i još dijaspora, povratnici i oni koji nisu nikud išli.....jebeš nas, nekad me sramota reći odakle sam, ne zbog srba :sad:


@Orbini, iznenadio bi se da znaš koliko ima studenata iz federacije u BL ( građevina, stomatologija ), dosta toga si u pravu ali jednostavno kad živiš ''to'' neke stvari ti postaju smiješne koliko su prozirne i glupe, a kad se s vana gleda izgledaju strašne.
To su studenti koji ce se poslije zavrsenih fakulteta vratiti kuci - zato ih niko i ne "dira". Tema je o povratku BanjOlucana i odnosu vlasti prema njima.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#47 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

potočanka wrote: pa ima na Mejdanu :D a za par hefti, donijeću ti od kralja Misketa lično :D
Image
Auuu, bi i uhvatila sevapa :dance: , i sama znas kako se mi dijasporlije lozimo na takve artikle. :zoka:
Drzim te za rijec :D , nadjemo se negdje Republici Mejdan. :D
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#48 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Orbini »

zagazaga wrote:
@Orbini, iznenadio bi se da znaš koliko ima studenata iz federacije u BL ( građevina, stomatologija ), dosta toga si u pravu ali jednostavno kad živiš ''to'' neke stvari ti postaju smiješne koliko su prozirne i glupe, a kad se s vana gleda izgledaju strašne.
Pa je ne govorim na osnovu mojih zapazanja - vec na osnovu price ljudima koji dole zive. Buduci da im ne saljem lovu, nemaju interes me ubjedjivati kako je super sto sam izas'o, i da ostanem vani gdje jesam.

Sve je stvar kriterija. Hocemo li posmatrati stvari oportunisticki i reci "OK, super je kako moze biti i kako je bilo".
I tu dolazimo do slavne i popularne izreke "Super mi je - niko me ne dira".

Mozes zamisliti dokle je doslo, koliko je zivot jeftin i koliko je diskriminacija postala standard - kada se kao pozitivno navodi "niko me ne dira".

Ako je to najvise sto vlasti u BL i narod opcenito mogu ponuditi Bosnjacima, Hrvatima - onda nema govora o normalizaciji zivota i toleranciji, kako je BL super po pitanju standarda i medjuljudskih odnosa - gdje to u svijetu je dobar zivot tamo gdje te niko ne dira ?

Mnogi od nas ocekuju vise od toga da nas eto tek niko ne dira. A i to vise nije previse za vlasti tamo i narod koji zivi.
nova_korisnica
Posts: 1207
Joined: 19/09/2008 12:48

#49 Re: Povratak mladih u BL!

Post by nova_korisnica »

nisam iz BL ali jesam iz drugog grada koji je nakon Daytona pripao PC-u (uh sto ne volim ovu rijec...)
ovo o cemu pricate se moze prenijeti i na druge gradove tog enititeta...stari se vracaju da umiru na svojoj zemlji i bivaju zahvalni sto ih niko ne dira...sretni su ako dobiju medicinsku pomoc kad im zatreba (oni koji su blizi Federaciji idu tamo i ljekarima)..
no, da se vratim ovome "povratak"..ja se nikada ne bih mogla vratiti u svoj rodni grad...muka mi bude kada odemo tamo da obidjemo mezarja i imovinu i sretnes jos nekoga od prijeratnih stanovnika i oni te tako "srdacno" pozdravljaju isto kao da smo mi negdje bili otisli na odmor pa se vratili kuci...jednostavno mi se povraca od toga..jednom sam jednoj bivsoj komsinici i rekla: zar niste dobili razglednicu??
druga stvar je sto je vecina tog srpskog stanovnistva bila mobilisana i u vojsci...ja ne mogu da hodam carsijom i da srecem oceve mojih skolskih drugova i drugarica, a znam (jer sam ih vidjela) da su nosili uniformu, oruzje, nozeve i da im se sasvim "slucajno" jaaako popravio imovinski status u odnosu na prijeratni...sad otvoreno pripadaju nekim radikalnim skupinama i zale na nekim skupovima za svojim vodjom radovanom...i da ja opet zivim medju njima??? ni u ludilu...tuzno je reci, ali mi se gadi to sve kada odem tamo...meni je jos u glavi slika mog rodnog grada onakva kakav je bio prije 17god...
User avatar
Arminovski
Posts: 1203
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#50 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Arminovski »

pirmin wrote:
Arminovski wrote:
Vala bas... Iz Mejdana pa misli da je svu pamet svijeta pobrao... :D Da Bog da ti pirmine ta geta nikad ne vidio vec se drzao medju "svojima" i sirok ti grad bio, posebno republika a nama nasa zatucana periferija pa makar jednom godisnje ako nista drugo...
Nindza, djelujes mi poglupo nakon ove izjave. :D
Mora da znas perfektno SveCki jer si tamo zavrsio osnovnu a ova nasa cirilica te yebe kad nisi mogao skontati sta sam ovim postom htio reci. :wink:
To ti je prijatelju vjerovatno odraz u ogledalu. :D
Ovo ostalo ne komentiram jer si fulio vecinom sve. Ako mislis da sam nesto pogresno skontao hajde objasni polagano pa da te i poglupi has-musliman razumije. :D
Da ne bude greska u koracima... ;)
Post Reply