Povratak mladih u BL!

Vijesti i zbivanja u Banjoj Luci, Mrkonjić Gradu, Prijedoru, Bos. Gradišci, Prnjavoru, Tesliću, Derventi, Bos. Brodu...

Moderator: banjaluka078

User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#1 Povratak mladih u BL!

Post by Angry_Orange »

Zanima me imaju li li igdje podaci o tome koliko mladih bosnjaka,pa i hrvata uopste zivi danas na prostoru Banja Luke?Nekako preko medija uvjek kada pirkazu neko okupljanje,na slikama su stari ljudi,nigdje mladih osoba...
Mislim da je planski iz nekog razloga povratak u BL totalno zapostavljen,jer vracaju se uglavnom starije osobe...
Inace sam radio jedno istrazivanje za neke moje potrebe,i uglavnom rezlutat je bio da se na podrucje RS-a a i na podrcuje FBiH vracaju uglavnom starije osobe...Evo,malo je ruzno sljedece sto cu reci,ali stekao sam utisak da se ovo sto se u Banja Luku vratilo,pomrt ce par godina...
Imali uposte mladih bosnjaka i hrvata danas u BL,interesuje me jer uvjek kada budem tamo budem jako kratko tako da ne mogu procjeniti,pa me interesuje ako neko tamo zivi neka napise malo o ovoj temi..uposte postoje li kakva udruzenja tih mladih na nivou grada..koliko vidim na netu ne postoje...
Evo sad da se jedna mlada osoba odluci vratiti,bi li uposte imala svoje drustvo tamo...?
User avatar
mondo bizarro
Posts: 62826
Joined: 16/07/2009 00:24
Location: sa yossarianom na pianosi

#2 Re: Povratak mladih u BL!

Post by mondo bizarro »

zagazaga wrote:
Angry_Orange wrote:Zanima me imaju li li igdje podaci o tome koliko mladih bosnjaka,pa i hrvata uopste zivi danas na prostoru Banja Luke?Nekako preko medija uvjek kada pirkazu neko okupljanje,na slikama su stari ljudi,nigdje mladih osoba...
Mislim da je planski iz nekog razloga povratak u BL totalno zapostavljen,jer vracaju se uglavnom starije osobe...
Inace sam radio jedno istrazivanje za neke moje potrebe,i uglavnom rezlutat je bio da se na podrucje RS-a a i na podrcuje FBiH vracaju uglavnom starije osobe...Evo,malo je ruzno sljedece sto cu reci,ali stekao sam utisak da se ovo sto se u Banja Luku vratilo,pomrt ce par godina...
Imali uposte mladih bosnjaka i hrvata danas u BL,interesuje me jer uvjek kada budem tamo budem jako kratko tako da ne mogu procjeniti,pa me interesuje ako neko tamo zivi neka napise malo o ovoj temi..uposte postoje li kakva udruzenja tih mladih na nivou grada..koliko vidim na netu ne postoje...
Evo sad da se jedna mlada osoba odluci vratiti,bi li uposte imala svoje drustvo tamo...?
zvaničnih podataka nema, niti ima neko udruženje ili sl.

Mladih ima ali malo, uglavnom se vraćaju iz federacije ili su to oni koji nigdje nisu ni išli. Na druženja koja mediji prikazuju mladi ne idu jer to i nisu baš druženja za mlade. Izlaze i druže se, ali to nisu neka nacionalna okupljanja.Uvijek u raji ima i srba, mada ne mora da znači. Ako dolaziš na kratko ne možeš ni procijeniti to što te interesuje, jer postoji nešto kao......ne znam kako bih objasnila....nije to netrpeljivost prema dijaspori nego nešto kao nerazumijevanje jedih prema drugima.Ipak smo odrasli u različitim uslovima. Onaj ko se vrati naravno da može naći društvo, ali mora se prilagoditi.Ono malo što ima mladih, zajedno sa starijima pokušavaju očuvati ono ''nešto'' u gradu jer ima svega. :)
zagi, čitaš mi misli. sve si opisala onako kako je. nema potrebe da ja nešto dodajem :D
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#3 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Angry_Orange »

Hvala vama dvoma na odogovrima...Ma vec duze vrijeme razmisljam da se vratim u Banja Luku za jedno godinu-dvije,da pokusam tamo zvijeti,ali to ono ozbljno kotnam,ali sta ja znam...Kad god odem u BL,odmah mi postane jasno da tamo ne bih imao ono sto mi je potrebno za normalan zivot...Iako sam otisao kad sam bio mali iz BL,nekako mi sve vise raste zelja da se vratim,ali razum me odvraca...
Pa me zato zanimalo kakva je situacija tamo,mislio sam da ima neko od nasih mladji9h ko tamo zivi,pa da napise malo o zivotu,imam tamo neke rodjake,pa nemaju uopste bosnjackih prijatelja...
User avatar
ljubav_aha
Posts: 15082
Joined: 03/04/2008 19:25
Location: TURKISH COFFEEBATH

#4 Re: Povratak mladih u BL!

Post by ljubav_aha »

sa novcem ce ti biti svgudje dobro
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#5 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

Angry_Orange wrote:pa nemaju uopste bosnjackih prijatelja...
Tako i treba :thumbup: , zasto prijatelji moraju biti Bosnjaci?
Zivio bi kao normalno a samog sebe trpas u neki geto.
Cemu i do kad vise?
Banjaluka kao i svaki BH-grad ima cijelu lepezu karaktera, pocevsi od najokorijelijih desnicara pa sve do kozmopolita kojima nije bitno koliko crvenih krvnih zrnaca imas.
Do tebe je u koje ces krugove upasti.
Ako si neki has-musliman nastani se negdje u predjelima Sitara, Sehera, Vrbanje ili Novoselije i furaj svoju furku u getu, medju "svojima".
U suprotnom neka ti je sirok grad pa sta ti nafaka donese. :wink:
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#6 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Orbini »

Ima dosta mladih koji su se vratilu u BL, samo se to ne primijeti u masi od 200 000 Srba.
Ja licno znam bar 20-tak koji su se vratili, samo ima jedna cudna stvar - vecinom su muski samci u kasnim dvadesetima, ranim tridesetima. Mozda je slucajnost, ali svakako je broj velik - odnosno vece nego sto covjek ima utisak. Osim toga, ima ih dosta koji samo zive u BL, ali imaju prijavljeno boraviste u drugoj drzavi ili drugom entitetu. Tako da ni zvanican popis toga mozda nebi donio stvarnu sliku jer mnogi idalje zele zadrzati prijavu boravka i drzavljanstvo negdje drugdje.
Ali kada covjek navrati u BL mimo ljedtnih mjeseci i invazije dijaspore - vidi na licu mjesta da je broj velik. Ali kao sto rekoh - gdje si. tu si i prilagodi se - tako da je ta kategorija slabo primjetna - niko ne kaci bosansku zastavu na kucu napr.
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#7 Re: Povratak mladih u BL!

Post by potočanka »

Angry_Orange wrote: Pa me zato zanimalo kakva je situacija tamo,mislio sam da ima neko od nasih mladji9h ko tamo zivi,pa da napise malo o zivotu,imam tamo neke rodjake,pa nemaju uopste bosnjackih prijatelja...
evo ja sam mlađa :D

dobro su ti ostali odgovorili pa da ja ne ponavljam
uglavnom nas ima i ako odlučiš doći DOBRODOŠAO :bih:
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#8 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

potočanka wrote:
evo ja sam mlađa :D
To ne treba naglasavati, mi iz Republike Mejdan smo vjecno mladi. :D :D
User avatar
Angry_Orange
Posts: 50
Joined: 02/09/2009 18:47
Location: u garazi preko puta.....

#9 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Angry_Orange »

Jos jednom thx na odogovorima,ma vidjet cu,mislim dosta se raspitujem inace,jer sad se lomim oko toga da li da se rijesim imovine koju sam nasljedio,ili da jos ostavim,ma ne znam ni sam,uglavnom nek jos prodje neko vrijeme..mislim za jedno dvije tri godine najvjerovatnije i da se vratim..pa pokusam...na kraju uvjek mogu i nazad ako se pokajem...sirok je svijet... :-D :-D
A nisam uposte ja ogranicen na nacionalnosti.....samo..ma ne da mi se objasnjavati..a ako se vratim,vracam se u svoju kucu u centar grada,ne mislim ici po okolnim naseljima tipa Vrbanja.....heheh(neka se niko ne uvrijedi)....
Pa vidjet cemo,drago mi je cuti da ima mladih ljudi u BL,i nadam se da ce ih biti jos vise...

I dobro je neko gore napisao,KAD IMAS LOVU SVUGDJE TI JE LIJEPO...hehehe....
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#10 Re: Povratak mladih u BL!

Post by potočanka »

pirmin wrote:
potočanka wrote:
evo ja sam mlađa :D
To ne treba naglasavati, mi iz Republike Mejdan smo vjecno mladi. :D :D
Ofskroz :D
Živjela Republika Mejdan :bih:
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#11 Re: Povratak mladih u BL!

Post by banjaluka078 »

Angry_Orange wrote:Jos jednom thx na odogovorima,ma vidjet cu,mislim dosta se raspitujem inace,jer sad se lomim oko toga da li da se rijesim imovine koju sam nasljedio,ili da jos ostavim,ma ne znam ni sam,uglavnom nek jos prodje neko vrijeme..mislim za jedno dvije tri godine najvjerovatnije i da se vratim..pa pokusam...na kraju uvjek mogu i nazad ako se pokajem...sirok je svijet... :-D :-D
Nemoj se rješavati imovine...bar sada cijene stoje, nije povoljno vrijeme. Jednom prodano je zauvijek izgubljeno, makar u ekonomskom smislu...uvijek se može iznajmljivati i imati stalan izvor prihoda.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#12 Re: Povratak mladih u BL!

Post by banjaluka078 »

pirmin wrote: Banjaluka kao i svaki BH-grad ima cijelu lepezu karaktera, pocevsi od najokorijelijih desnicara pa sve do kozmopolita kojima nije bitno koliko crvenih krvnih zrnaca imas.
Upravo.

Najsvježiji primjer:
Image
Image
Image
User avatar
Sezam
Posts: 3412
Joined: 03/08/2006 20:30

#13 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Sezam »

pirmin wrote:
Angry_Orange wrote:pa nemaju uopste bosnjackih prijatelja...
Tako i treba :thumbup: , zasto prijatelji moraju biti Bosnjaci?
Zivio bi kao normalno a samog sebe trpas u neki geto.
Cemu i do kad vise?
Banjaluka kao i svaki BH-grad ima cijelu lepezu karaktera, pocevsi od najokorijelijih desnicara pa sve do kozmopolita kojima nije bitno koliko crvenih krvnih zrnaca imas.
Do tebe je u koje ces krugove upasti.
Ako si neki has-musliman nastani se negdje u predjelima Sitara, Sehera, Vrbanje ili Novoselije i furaj svoju furku u getu, medju "svojima".U suprotnom neka ti je sirok grad pa sta ti nafaka donese. :wink:
Koji si ti kompleksas... :roll:
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#14 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Maja_XXX »

Ako si neki radikalni Musliman/Bosnjak, cesto ides u dzamiju, drzis do običaja i slično onda će ti uklapanje u BL ici veoma tesko. Muslimana i Hrvata u BL ima itekako ali su mnogo liberalniji, tolerantniji i manje nacionalno optereceniji od onih u vecinskim muslimanskih/hrvatskih gradova. Isto ti je i u Sarajevu, naravno da normalni Hrvati i Srbi, koji ne idu u crkvu,ne nosju križeve i ne navijaju za Srbiju/hrvatsku dobro prolaze, tj. nemaju skoro nikakvih problema.Ali stavi prosjecnog Srbina iz Bjeljine u Sarajevo i naravno da se nikako neće uklopiti.

Želim ti reći da Bosnjaka i Hrvata u BL ima ali moras se navici da oni, ziveci i odrastajući u vecinski srpskom gradu,poprime dosta osobina svoje srpske raje, tj vjerovatno idu s njima gledati utakmicu Srbije ili Novaka Djokovica, nacionalna odrednica im ne odlučuje s kom će se družiti i zabavljati itd...
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#15 Re: Povratak mladih u BL!

Post by potočanka »

Maja_XXX wrote:Ako si neki radikalni Musliman/Bosnjak, cesto ides u dzamiju, drzis do običaja i slično onda će ti uklapanje u BL ici veoma tesko. Muslimana i Hrvata u BL ima itekako ali su mnogo liberalniji, tolerantniji i manje nacionalno optereceniji od onih u vecinskim muslimanskih/hrvatskih gradova. Isto ti je i u Sarajevu, naravno da normalni Hrvati i Srbi, koji ne idu u crkvu,ne nosju križeve i ne navijaju za Srbiju/hrvatsku dobro prolaze, tj. nemaju skoro nikakvih problema.Ali stavi prosjecnog Srbina iz Bjeljine u Sarajevo i naravno da se nikako neće uklopiti.

Želim ti reći da Bosnjaka i Hrvata u BL ima ali moras se navici da oni, ziveci i odrastajući u vecinski srpskom gradu,poprime dosta osobina svoje srpske raje, tj vjerovatno idu s njima gledati utakmicu Srbije ili Novaka Djokovica, nacionalna odrednica im ne odlučuje s kom će se družiti i zabavljati itd...


vidim da ti lokacija Sarajevo pa onda ne lamprdaj o nečemu što ne znaš :-)
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7370
Joined: 16/01/2007 23:38

#16 Re: Povratak mladih u BL!

Post by banjaluka078 »

Maja_XXX wrote: Želim ti reći da Bosnjaka i Hrvata u BL ima ali moras se navici da oni, ziveci i odrastajući u vecinski srpskom gradu,poprime dosta osobina svoje srpske raje, tj vjerovatno idu s njima gledati utakmicu Srbije ili Novaka Djokovica, nacionalna odrednica im ne odlučuje s kom će se družiti i zabavljati itd...
Ja veće gluposti ne pročitah otkako sam online, a to je već puno godina!!! :shock: :shock: :shock:
User avatar
potočanka
Posts: 70840
Joined: 09/11/2008 20:38
Location: vjerna ŽEKIPA

#17 Re: Povratak mladih u BL!

Post by potočanka »

banjaluka078 wrote:
Maja_XXX wrote: Želim ti reći da Bosnjaka i Hrvata u BL ima ali moras se navici da oni, ziveci i odrastajući u vecinski srpskom gradu,poprime dosta osobina svoje srpske raje, tj vjerovatno idu s njima gledati utakmicu Srbije ili Novaka Djokovica, nacionalna odrednica im ne odlučuje s kom će se družiti i zabavljati itd...
Ja veće gluposti ne pročitah otkako sam online, a to je već puno godina!!! :shock: :shock: :shock:
i ja isto :shock:
User avatar
LadyBear
Posts: 324
Joined: 15/03/2008 17:56

#18 Re: Povratak mladih u BL!

Post by LadyBear »

Kako sam primjetila, najveca sezona dolaska mladih u BL je naravno preko ljetnog raspusta kada BL vrvi od dijaspore. Dok dijaspora (medu koje spadam i ja) ode, situacija postaje drugacija, i samo jedan manji dio mladih koji su tu vec nastanjeni ostaju.
bulevarmostar
Posts: 228
Joined: 29/06/2009 04:32

#19 Re: Povratak mladih u BL!

Post by bulevarmostar »

Izgleda da su sada reagovali. Izbrisali su vecinu komentara na I <love> Banja Luka. Kada ovako otvoreno pisu ljudi bez forumske maske, kako li tek razmisljaju ljudi pod maskom.

Volio bih usporediti sa komentarima na fejsu za slijedeci Srpski praznik na Sarajevskoj ili Tuzlanskoj stranici, ili prosli (ako neko ima).
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#20 Re: Povratak mladih u BL!

Post by BHCluster »

banjaluka078 wrote:
Maja_XXX wrote: Želim ti reći da Bosnjaka i Hrvata u BL ima ali moras se navici da oni, ziveci i odrastajući u vecinski srpskom gradu,poprime dosta osobina svoje srpske raje, tj vjerovatno idu s njima gledati utakmicu Srbije ili Novaka Djokovica, nacionalna odrednica im ne odlučuje s kom će se družiti i zabavljati itd...
Ja veće gluposti ne pročitah otkako sam online, a to je već puno godina!!! :shock: :shock: :shock:
Ma bolan prepali se Banjalucani krenuli navijati za BiH repku pa ovako da i oni dobiju nesto. :lol: :lol: :lol: :lol:
Maja_XXX
Posts: 255
Joined: 09/03/2005 21:04
Location: Sarajevo

#21 Re: Povratak mladih u BL!

Post by Maja_XXX »

Hocete reci da nisam u pravu? Znam dosta Banjalučana sa muslimanskim imenima koji zive u centru grada( Mirza, Amra i sl). I naravno kad igra Srbija, kad izadje citav grad na ulice, naravno da ce i oni.Ne kazem da sad stave majicu, salove i da dizu tri prsta ali izlaze sa svojom rajom. Naravno da to nece uraditi ni jedan Musliman u Sarajevu, ali kad zivis u takvoj sredini barem se malo asimiliras. Isto kao Srbi u Sarajevu.
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#22 Re: Povratak mladih u BL!

Post by BHCluster »

Maja_XXX wrote:Hocete reci da nisam u pravu? Znam dosta Banjalučana sa muslimanskim imenima koji zive u centru grada( Mirza, Amra i sl). I naravno kad igra Srbija, kad izadje citav grad na ulice, naravno da ce i oni.Ne kazem da sad stave majicu, salove i da dizu tri prsta ali izlaze sa svojom rajom. Naravno da to nece uraditi ni jedan Musliman u Sarajevu, ali kad zivis u takvoj sredini barem se malo asimiliras. Isto kao Srbi u Sarajevu.
Sta kada ovi novokomponovani Banjalucani izadu na ulice, moraju i Banjalucani Islamske vjeroispovjesti ili ce Crna Marica kao 91 raditi. Ma znas parkira se na Zeleni Most jedna a druga na Gradski i udri...
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#23 Re: Povratak mladih u BL!

Post by BHCluster »

pirmin wrote:
potočanka wrote:
evo ja sam mlađa :D
To ne treba naglasavati, mi iz Republike Mejdan smo vjecno mladi. :D :D
Ima nas i iz Potoka i sa Hiseta
User avatar
BHCluster
Posts: 23260
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#24 Re: Povratak mladih u BL!

Post by BHCluster »

Kako bolan nema Bosne a Neretva buči,
Kako bolan nema Bosne a Miljacka teče,
Kako bolan nema Bosne a Sana ide,
Ti mislis da ona neide, al' sagni se hajvanu pogleda, ide,
Ide Sana, Ide Sava, Ide Drina, Ide Ukrina, Ide Vrbas, Ide Bosna, Ide
Vašva, Ide Željeznica,
Svi oni i one idu,
A ti dzeces, nemaš kud,
Ide bolan Ilonska u njega utiče Ugar
Tu riba ima tu si ti trebo ribe hvatat a ne moju kuću rusiti,
ti si trebo otići na onu Unu i zasjesti sa komšijama i zapjevati Ah
meraka u večeri rane,
A ne se hvatat granata i djecu po gradovima ubijati sram te bilo,
Da imas imalo duše kao sto nemaš ti bi znao da dok god te rijeke teku Bosne ima
A tebe, tebe nema ni u onoj šubi na plafonu dze se dzakad hajvani zavlače,
jer u moju šubu kad se hajvani zavlače postaju domaćih životinja, a ti
nito nemoreš znaš,
Joj kad te naku jal zamali jal zaveliki nožni prst zavezem kanafom pa
te pustim niz Vrbas,
Joj kako ću te popiti pivo moja i zapjevat ko što mi nikad niko zapjevo nije
Haj otkako je Banjaluka postala, aman aman postala, haj nije ljepša
udovica ostala
aman aman ostala...

Joj kad onako bosonog krenem u Šehereher a sve me probada po tabanima,
Popnem se na Šehitluke i kazem: Aman nije bolan samo tvoja i moja je,
nije bolan samo vaša i naša je i biće ako Bog da!
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#25 Re: Povratak mladih u BL!

Post by pirmin »

BHCluster wrote:
Maja_XXX wrote:Hocete reci da nisam u pravu? Znam dosta Banjalučana sa muslimanskim imenima koji zive u centru grada( Mirza, Amra i sl). I naravno kad igra Srbija, kad izadje citav grad na ulice, naravno da ce i oni.Ne kazem da sad stave majicu, salove i da dizu tri prsta ali izlaze sa svojom rajom. Naravno da to nece uraditi ni jedan Musliman u Sarajevu, ali kad zivis u takvoj sredini barem se malo asimiliras. Isto kao Srbi u Sarajevu.
Sta kada ovi novokomponovani Banjalucani izadu na ulice, moraju i Banjalucani Islamske vjeroispovjesti ili ce Crna Marica kao 91 raditi. Ma znas parkira se na Zeleni Most jedna a druga na Gradski i udri...
Nismo onda trebali razguliti u Svedsku, Dansku, Njemacku, Austriju ... kako prije tako i poslije rata, vec smo trebali ostati u svom gradu poput Sarajlija, Gorazdana, Biscana i ostalih i boriti se pa kom opanci, kom ... ;-)
Time bi izbjegli ove diskusije o novokomponovanima.
Post Reply