Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#1 Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by alphonse kauders »

Dobio kaznu za pogrešno parkiranje i sljedeći dan mi prijatelj podmetne neku kaznu pod šajbu (koju iz huje i ne pogledam) i platim obje jednim nalogom na pošti (ukupno 80 KM). Na uplatnici sam upisao broj registarskih tablica i matični broj, a onda mi se javi prijatelj i javi mi kako me je prešao (svaka mu čast, fakat mi bilo šega) i sad imam previše plaćene kazne.

Pitanje: Kako da vratim višak uplaćenog novca? Umjesto 40 KM, uplatio sam 80, kako da vratim ovih 40?

Hvala unaprijed.
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#2 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by pun_mjesec »

tesko :)

parkiraj se opet na isto mjesto i onda je poravnato :D
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#3 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by alphonse kauders »

ma daj, mora postojati neki način, procedura, nešto? Jel da idem u poštu ili u policiju, šta da radim?:D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#4 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by spreca »

alphonse kauders wrote:Dobio kaznu za pogrešno parkiranje i sljedeći dan mi prijatelj podmetne neku kaznu pod šajbu (koju iz huje i ne pogledam) i platim obje jednim nalogom na pošti (ukupno 80 KM). Na uplatnici sam upisao broj registarskih tablica i matični broj, a onda mi se javi prijatelj i javi mi kako me je prešao (svaka mu čast, fakat mi bilo šega) i sad imam previše plaćene kazne.

Pitanje: Kako da vratim višak uplaćenog novca? Umjesto 40 KM, uplatio sam 80, kako da vratim ovih 40?

Hvala unaprijed.

:lol: :lol: :lol: pa od viska glava ne boli a pare nek ti je bog na pomoci i nije ti on prijatelj :lol:
User avatar
pun_mjesec
Posts: 257
Joined: 30/07/2007 12:02
Location: Sarajevo

#5 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by pun_mjesec »

ne znam. ja bi otis'o do policije i pit'o.... nemam neku ideju...
ako odes u postu, oni ce ti rec da su pare vec otisle tamo i da ih trazis od policije (mozda bi i moglo da si isti dan reagov'o)

valjda ce se javit neko s iskustvom.

zaduzi jarana da to vrati :)
User avatar
Truba
Posts: 81748
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by Truba »

pored takih prijatelja ne trebas neprijatelje :mrgreen:
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#7 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by alphonse kauders »

Hej, najgore je što on nije znao da sam dan ranije dobio tu kaznu i iz zahebancije stavio neku prahistorijsku kaznu kad mi je vidio auto. Međutim, kako je kiša padala, ono se smočilo i ja sam samo vidio ono 40 KM i onako ljut i na policiju i sve (a, najgore što se nisam parkirao na zabranjenom mjestu)odmah odem i iz huje na prvom nalogu upišem 80KM i uplatim.
Zove on pola sata nakon toga u namjeri da me pita jesam li vidio kako odjednom drotovi dijele kazne, a ja kad sam mu rekao da sam platio, on se fakat shebao i ponudio da mi da novac. Zato, ne dirajte mi druga, ovo je baš bila dobra zahebancija, ali glupavi splet okolnosti je doveo do toga da finansiram kanton više nego što trebam.

Helem, fakat, zna li iko način da vratim 40 KM?:)
fixer
Posts: 8091
Joined: 20/05/2006 15:05
Location: פיקסר אתה קינג

#8 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by fixer »

alphonse kauders wrote:Hej, najgore je što on nije znao da sam dan ranije dobio tu kaznu i iz zahebancije stavio neku prahistorijsku kaznu kad mi je vidio auto. Međutim, kako je kiša padala, ono se smočilo i ja sam samo vidio ono 40 KM i onako ljut i na policiju i sve (a, najgore što se nisam parkirao na zabranjenom mjestu)odmah odem i iz huje na prvom nalogu upišem 80KM i uplatim.
Zove on pola sata nakon toga u namjeri da me pita jesam li vidio kako odjednom drotovi dijele kazne, a ja kad sam mu rekao da sam platio, on se fakat shebao i ponudio da mi da novac. Zato, ne dirajte mi druga, ovo je baš bila dobra zahebancija, ali glupavi splet okolnosti je doveo do toga da finansiram kanton više nego što trebam.

Helem, fakat, zna li iko način da vratim 40 KM?:)
drug ti je tolika legenda... kako se ljutiti na nekog ko te zajebao na poprilicno orginalan nacin :) :D
bubi_s
Posts: 60
Joined: 30/10/2008 08:22

#9 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by bubi_s »

prvo nazovi ili odi u policiju, nadji nekog iz njihovog racunovodstva ili finansija.... objasni covjeku kakav je problem u pitanju..... napisi zahtjev za povrat vise placenih sredstava, ukoliko imas taj listic na kojem je kazna (koju ti je prijatelj postavio) ponesi je ili kopiraj..... u zahtjevu lijepo objasni da si greskom uplatio to i da prilazes kopiju lazne prijave i da pogledaju stvarno stanje tvoje kazne i stavi broj racuna na koji bi ti pare mogli vratiti..... potpisi se na kraju i nosi u policiju, jer bez obzira o kojoj je ustanovi rijec ovo ti je put...... oni imaju tvoje stvarno zaduzenje, odnosno ono koliko si ti trebao da platis a sada imaju i stanje koje si uplatio i imaju pretplatu...... takodje ponesi i onu uplatnicu iz banke, kojom si platio..... vjerujem da ce bit malo peglanja ali budi uporan..... to su tvoje pare i imaju obavezu da ti ih vrate.....

sretno
pozz
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#10 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by alphonse kauders »

bubi_s wrote:prvo nazovi ili odi u policiju, nadji nekog iz njihovog racunovodstva ili finansija.... objasni covjeku kakav je problem u pitanju..... napisi zahtjev za povrat vise placenih sredstava, ukoliko imas taj listic na kojem je kazna (koju ti je prijatelj postavio) ponesi je ili kopiraj..... u zahtjevu lijepo objasni da si greskom uplatio to i da prilazes kopiju lazne prijave i da pogledaju stvarno stanje tvoje kazne i stavi broj racuna na koji bi ti pare mogli vratiti..... potpisi se na kraju i nosi u policiju, jer bez obzira o kojoj je ustanovi rijec ovo ti je put...... oni imaju tvoje stvarno zaduzenje, odnosno ono koliko si ti trebao da platis a sada imaju i stanje koje si uplatio i imaju pretplatu...... takodje ponesi i onu uplatnicu iz banke, kojom si platio..... vjerujem da ce bit malo peglanja ali budi uporan..... to su tvoje pare i imaju obavezu da ti ih vrate.....

sretno
pozz

Hvala Bubi, ali fakat hvala, probaću to.
User avatar
BarbaDue
Posts: 63358
Joined: 03/02/2008 22:28
Location: pogledaj iza sebe

#11 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by BarbaDue »

alphonse kauders wrote:
bubi_s wrote:prvo nazovi ili odi u policiju, nadji nekog iz njihovog racunovodstva ili finansija.... objasni covjeku kakav je problem u pitanju..... napisi zahtjev za povrat vise placenih sredstava, ukoliko imas taj listic na kojem je kazna (koju ti je prijatelj postavio) ponesi je ili kopiraj..... u zahtjevu lijepo objasni da si greskom uplatio to i da prilazes kopiju lazne prijave i da pogledaju stvarno stanje tvoje kazne i stavi broj racuna na koji bi ti pare mogli vratiti..... potpisi se na kraju i nosi u policiju, jer bez obzira o kojoj je ustanovi rijec ovo ti je put...... oni imaju tvoje stvarno zaduzenje, odnosno ono koliko si ti trebao da platis a sada imaju i stanje koje si uplatio i imaju pretplatu...... takodje ponesi i onu uplatnicu iz banke, kojom si platio..... vjerujem da ce bit malo peglanja ali budi uporan..... to su tvoje pare i imaju obavezu da ti ih vrate.....

sretno
pozz

Hvala Bubi, ali fakat hvala, probaću to.
volio bi da ti vrate pare. ali posto uplate za kazne idu direktno u kantonalni budzet mislim da MUP nece nista moci
da ti pomogne. znas kakve su kantonalne vlasti a pogotovi ministarstvo finansija...
ahjde javi ako sta uspijes.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#12 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by alphonse kauders »

Mislim da ću morati u Kanton, ali ne znam gdje... Je li tamo u onu kamenovanu zgradu? :)
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#13 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by Rambo-Amadeus »

Bubi je otprilike dobro objasnio, dakle potrebno je da napises ZAHTJEV ZA POVRAT pogresno uplacenog viseg iznosa kazne, cak nije ni bitno sta je razlog, i da prilozis primjerak uplatnice. Jednostavno postoji tvoja evidencija kazni (kao ona koja se vadi prilikom registracije automobila da se vidi imas li sta neplaceno) i na njoj mora biti prikazana preplata, s tim sto je potrebno par dana da se to evidentira, da legne na njihov racun.

Mislim da je dovoljno da se obratis nadleznoj policijskoj upravi na cijem si podrucju nacinio prekrsaj, ili eventualno u kantonalnu policijsku upravu ili kako se vec zove, i ponovicu ono sto je rekao Bubi: IMAS PRAVO NA POVRAT, ODNOSNO ONI IMAJU OBAVEZU DA TI VRATE!
Sretno :)
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#14 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by mojgrad »

..........
Last edited by mojgrad on 19/03/2010 11:19, edited 1 time in total.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#15 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by mojgrad »

.............
Last edited by mojgrad on 19/03/2010 11:18, edited 1 time in total.
User avatar
alphonse kauders
Posts: 2766
Joined: 12/10/2004 22:10
Location: def: a place of settlement, activity, or residence

#16 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by alphonse kauders »

mojgrad wrote:Ja bi fino od njega uzela 40 KM pa nek se on zahebava sa povratom novca. Izvini, smatras ga prijateljem, ali je on u mojim ocima ispao neodgovorni kreten


A, ja mislim da se nećemo složiti oko tog pitanja, jer:

a) ne poznaješ mog prijatelja i ne znaš nas međusobni odnos (a, već sam naglasio da mi je ponudio i insistirao da mi da novac više puta), tj. ne znaš koliko dobrog je on meni učinio u životu;
b) po mom mišljenju imaš malo zapušten smisao za humor i na situaciju gledaš previše birokratski i otresito;
c) promašila si temu i mislim da baš nisam čovjek kome se trebaju dijeliti životne lekcije u kojima se spominje fraza "NIKADA nemoj..".


Hvala na komentaru, ali konstruktivni doprinos u odgovaranju na moj upit za pomoć je u tvom slučaju vrlo upitan.

Lijep pozdrav.

P.S

@ Rambo i Bubi- pokušaću uraditi onako kako ste mi opisali, veliko hvala.
@mojGrad - http://www.apa.org/topics/controlanger.html (živio self improvement :D)
Hendrix
Posts: 4111
Joined: 27/02/2004 00:00

#17 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by Hendrix »

Šta napadate čovjeka bezveze, htio se našaliti, fol je super samo eto u nezgodnom trenutku se desio, i ponudio je da plati, ne znam u čemu je problem. Sličan fol sam napravio kolegi s tim da je on skonto nakon 5 min i dobro smo se ismijali, malo šale ljudi ba nemojte biti tako ozbiljni. :)
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#18 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by amrica »

alphonse kauders wrote:Mislim da ću morati u Kanton, ali ne znam gdje... Je li tamo u onu kamenovanu zgradu? :)
Ministarstvo finansija je kod gume sto gori, tamo se trebas obratiti, mada mislim da je bubi dobro napisao, prvo se obrati direktno MUP-u jer si njima uplatio, pa neka ti oni ganjaju lovu. I nemoj niti slucajno da spominjes prijatelja i "laznu" kaznu, pogotovo da je kopiras, jednostavno reci da si se zabunio, platio dvije kazne.

Sretno! :)

PS Da je meni to prijatelj uradio, mislim da ne bi imao vise obadva oka u glavi :D
User avatar
Dozer
Posts: 28398
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#19 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by Dozer »

Od njih neces dobiti nista nazad, a eventualno da ti izdaju apir i da napisu da imas pretplatu na 40 KM :). Sto je opet u odjeljenju naucne fantastike :)

Nego, fino na www,888.com i navuces tih 40 KM na Hold'em-u :D
bubi_s
Posts: 60
Joined: 30/10/2008 08:22

#20 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by bubi_s »

imal ista...... hocel bit kakvog hajra?
znam da ce te iznervirat i izmrcvarit ali ne daj se..... samo ne dozvoli da te iznerviraju.... :-)

sretno
pozz
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#21 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by Alfons Kauders »

alphonse kauders wrote:Dobio kaznu za pogrešno parkiranje i sljedeći dan mi prijatelj podmetne neku kaznu pod šajbu (koju iz huje i ne pogledam) i platim obje jednim nalogom na pošti (ukupno 80 KM). Na uplatnici sam upisao broj registarskih tablica i matični broj, a onda mi se javi prijatelj i javi mi kako me je prešao (svaka mu čast, fakat mi bilo šega) i sad imam previše plaćene kazne.

Pitanje: Kako da vratim višak uplaćenog novca? Umjesto 40 KM, uplatio sam 80, kako da vratim ovih 40?

Hvala unaprijed.
fino, uzmi ih od prijatelja koji ti je uvalio kaznu
Rambo-Amadeus
Posts: 1157
Joined: 12/12/2006 23:38

#22 Re: Povrat previše uplaćenog novca.. Kako?

Post by Rambo-Amadeus »

Alfons Kauders wrote:
alphonse kauders wrote:Dobio kaznu za pogrešno parkiranje i sljedeći dan mi prijatelj podmetne neku kaznu pod šajbu (koju iz huje i ne pogledam) i platim obje jednim nalogom na pošti (ukupno 80 KM). Na uplatnici sam upisao broj registarskih tablica i matični broj, a onda mi se javi prijatelj i javi mi kako me je prešao (svaka mu čast, fakat mi bilo šega) i sad imam previše plaćene kazne.

Pitanje: Kako da vratim višak uplaćenog novca? Umjesto 40 KM, uplatio sam 80, kako da vratim ovih 40?

Hvala unaprijed.
fino, uzmi ih od prijatelja koji ti je uvalio kaznu

vidi dva alfonsa :D , vrh!!!
Post Reply