Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Mirzolini
Posts: 13
Joined: 08/04/2013 14:39

#876 Re: Povrat poreza

Post by Mirzolini »

Ovdje nesto je nejasno... pa valjda bi trebali kada dobiju rjesenje da isplate na racun primaoca? pa ne popunjavas bezveze te podatke da moras ici podizati novac il ise ja varam... Dosta ljudi je dobilo rjesenje porezne uprave nadlezne ali nije dobilo od ministarstva finansija.
sad sta je problem ne znam...
alkishar
Posts: 18
Joined: 14/01/2011 19:46

#877 Re: Povrat poreza

Post by alkishar »

Tako je jednostavnije drzavi, pogotovo ako se radi o nekim manjim iznosima.
Mirzolini
Posts: 13
Joined: 08/04/2013 14:39

#878 Re: Povrat poreza

Post by Mirzolini »

Pa dobro ok, jel to znaci da sa rhesenjem porezne mozes dici novac? jer fakticki to znqci d aje porezna priznala povrat a racun kanyona je u union banci ....
Dzontra_Volta
Posts: 6479
Joined: 20/01/2011 11:10

#879 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Mirzolini wrote:Pa dobro ok, jel to znaci da sa rhesenjem porezne mozes dici novac? jer fakticki to znqci d aje porezna priznala povrat a racun kanyona je u union banci ....
Ne može. Porezna samo utvrđuje da imaš pravo na povrat, a Ministarstvo finansija mora odobriti isplatu iz budžeta.
alkishar
Posts: 18
Joined: 14/01/2011 19:46

#880 Re: Povrat poreza

Post by alkishar »

Mirzolini wrote:Pa dobro ok, jel to znaci da sa rhesenjem porezne mozes dici novac? jer fakticki to znqci d aje porezna priznala povrat a racun kanyona je u union banci ....
Ako si dobio rijesenje od porezne da imas pravo na dobit, trebas sacekati i rijesenje od ministarstva finansija kojim ti se odobrava isplata. Znaci sa rijesenjem od ministarstva finansija ides u banku (u rijesenju pise koja banka, adresa i to) i podizes svoj novac, direktno na ruke.
Mirzolini
Posts: 13
Joined: 08/04/2013 14:39

#881 Re: Povrat poreza

Post by Mirzolini »

alkishar wrote:
Mirzolini wrote:Pa dobro ok, jel to znaci da sa rhesenjem porezne mozes dici novac? jer fakticki to znqci d aje porezna priznala povrat a racun kanyona je u union banci ....
Ako si dobio rijesenje od porezne da imas pravo na dobit, trebas sacekati i rijesenje od ministarstva finansija kojim ti se odobrava isplata. Znaci sa rijesenjem od ministarstva finansija ides u banku (u rijesenju pise koja banka, adresa i to) i podizes svoj novac, direktno na ruke.
Tako sam i ja shvatio. Ali jos nema tog rjesenja ministarstva finansija a od porezne sam dobio prije dva mjeseca skoro. A i dalje tvrdim da je to glupo, oni trebaju poslati nalog banci da na racun isplati. Hajde vidjecemo kada ce to rjesenje drugo doci.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#882 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Provizija moj brale.
Koliko povrata ima pa puta 2-3 KM za proviziju, skupo bi ih izaslo.
disney88
Posts: 1
Joined: 07/10/2012 23:39

#883 Re: Povrat poreza

Post by disney88 »

Dobila sam rjesenje od porezne uprave prije vise od dva mjeseca (opcina Novo Sarajevo). Ali rjesenje od ministarsta finansija nikad nije doslo. Da li je to ok ili treba zvati poreznu?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#884 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Ja sam dobio od ministarstva finansija ima više od.mjesec dana, ali love nigdje :D
Dzontra_Volta
Posts: 6479
Joined: 20/01/2011 11:10

#885 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

channel10 wrote:Ja sam dobio od ministarstva finansija ima više od.mjesec dana, ali love nigdje :D
Pa lova te čeka u banci, neće sama doći. Odeš na salter sa rjesenjam ministarstva i preuzmes pare.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#886 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Dzontra_Volta wrote:
channel10 wrote:Ja sam dobio od ministarstva finansija ima više od.mjesec dana, ali love nigdje :D
Pa lova te čeka u banci, neće sama doći. Odeš na salter sa rjesenjam ministarstva i preuzmes pare.
Zdk kanton. Dosad su isplaćivati direktno na račun naveden u prijavi. Ne znam u čemu je sad problem?
Čak su nam uplaćivali u dva dijela, onaj opštinski i kantonalni.
Dzontra_Volta
Posts: 6479
Joined: 20/01/2011 11:10

#887 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

channel10 wrote:
Dzontra_Volta wrote:
channel10 wrote:Ja sam dobio od ministarstva finansija ima više od.mjesec dana, ali love nigdje :D
Pa lova te čeka u banci, neće sama doći. Odeš na salter sa rjesenjam ministarstva i preuzmes pare.
Zdk kanton. Dosad su isplaćivati direktno na račun naveden u prijavi. Ne znam u čemu je sad problem?
Čak su nam uplaćivali u dva dijela, onaj opštinski i kantonalni.
E to ne znam. U KS ideš u Union banku i izbroje ti pare.
U svakom slučaju uloži prigovor. Bili su dužni isplatiti do 30. juna.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#888 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Evo sad gledam u rjesenju od ministarstva finansija pise da ce novac biti isplacen na racun gdje su upisali jedan broj vise, nego sto sam im ja napisao na prijavi za povrat poreza. Rjesenje sam dobio 05.09.18 i eto od novca nema nista dosad. Da li da odem do banke pa vidim sa njima ili?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#889 Re: Povrat poreza

Post by Gray »

Evo opet dolazi vrijeme za traženje povrata. Šta treba od dokumentacije za ponovno traženje povrata, prošle godine sam im dostavio sve što je propisano, da li opet treba sve isto ili može i nešto manje od dokumentacije?
Dzontra_Volta
Posts: 6479
Joined: 20/01/2011 11:10

#890 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Gray wrote:Evo opet dolazi vrijeme za traženje povrata. Šta treba od dokumentacije za ponovno traženje povrata, prošle godine sam im dostavio sve što je propisano, da li opet treba sve isto ili može i nešto manje od dokumentacije?
Moraš izvaditi novu potvrdu sa suda, ovjeriti novu izjavu u općini i pribaviti novu potvrdu od banke. Predaš za svaki slučaj i kopiju ugovora o kupovini stana i ugovora o kreditu (neke općinske porezne ispostave to uvijek traže, jer im je mrsko tražiti po arhivi). Naravbno, sve to uz ispravno popunjen obrazac prijave poreza i obrazac sa godišnjim obračunom plata za 2018. godinu, koji dobiješ od firme gdje radiš.
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#891 Re: Povrat poreza

Post by freelancerBIH »

...
Last edited by freelancerBIH on 25/09/2021 23:37, edited 1 time in total.
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#892 Re: Povrat poreza

Post by Gray »

freelancerBIH wrote:
Dzontra_Volta wrote:
Gray wrote:Evo opet dolazi vrijeme za traženje povrata. Šta treba od dokumentacije za ponovno traženje povrata, prošle godine sam im dostavio sve što je propisano, da li opet treba sve isto ili može i nešto manje od dokumentacije?
Moraš izvaditi novu potvrdu sa suda, ovjeriti novu izjavu u općini i pribaviti novu potvrdu od banke. Predaš za svaki slučaj i kopiju ugovora o kupovini stana i ugovora o kreditu (neke općinske porezne ispostave to uvijek traže, jer im je mrsko tražiti po arhivi). Naravbno, sve to uz ispravno popunjen obrazac prijave poreza i obrazac sa godišnjim obračunom plata za 2018. godinu, koji dobiješ od firme gdje radiš.

Cekaj ako ja radim za neku firmu... Ja onda na kraju godine mogu traziti povrat poreza... U kolikom je to iznosu ? :-)

Ovo je umanjenje poreske osnovice za iznos kamate na stambeni kredit za rješavanje stambenog pitanja, može ostvariti svako ko plaća porez na dohodak (ako si riješio stambeno pitanje kreditom, naravno).
freelancerBIH
Posts: 1327
Joined: 06/08/2018 21:18

#893 Re: Povrat poreza

Post by freelancerBIH »

.
Last edited by freelancerBIH on 09/01/2019 16:46, edited 1 time in total.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#894 Re: Povrat poreza

Post by iceman ze »

Meni su prosli put u poreskoj popunili obrazac. Imam kopiju od prosle valjda sam uspijem popuniti..
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#895 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Moze li mi neko objasniti kako ide povrat poreza na licne odbitke i ko ima pravo na taj povrat?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#896 Re: Povrat poreza

Post by Gray »

Dzontra_Volta wrote:
Gray wrote:Evo opet dolazi vrijeme za traženje povrata. Šta treba od dokumentacije za ponovno traženje povrata, prošle godine sam im dostavio sve što je propisano, da li opet treba sve isto ili može i nešto manje od dokumentacije?
Moraš izvaditi novu potvrdu sa suda, ovjeriti novu izjavu u općini i pribaviti novu potvrdu od banke. Predaš za svaki slučaj i kopiju ugovora o kupovini stana i ugovora o kreditu (neke općinske porezne ispostave to uvijek traže, jer im je mrsko tražiti po arhivi). Naravbno, sve to uz ispravno popunjen obrazac prijave poreza i obrazac sa godišnjim obračunom plata za 2018. godinu, koji dobiješ od firme gdje radiš.

Treba li im original ZK izvatka ili može i isprintan online zk izdavak?
Dzontra_Volta
Posts: 6479
Joined: 20/01/2011 11:10

#897 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Gray wrote:
Dzontra_Volta wrote:
Gray wrote:Evo opet dolazi vrijeme za traženje povrata. Šta treba od dokumentacije za ponovno traženje povrata, prošle godine sam im dostavio sve što je propisano, da li opet treba sve isto ili može i nešto manje od dokumentacije?
Moraš izvaditi novu potvrdu sa suda, ovjeriti novu izjavu u općini i pribaviti novu potvrdu od banke. Predaš za svaki slučaj i kopiju ugovora o kupovini stana i ugovora o kreditu (neke općinske porezne ispostave to uvijek traže, jer im je mrsko tražiti po arhivi). Naravbno, sve to uz ispravno popunjen obrazac prijave poreza i obrazac sa godišnjim obračunom plata za 2018. godinu, koji dobiješ od firme gdje radiš.

Treba li im original ZK izvatka ili može i isprintan online zk izdavak?
U opštini gdje ja predajem ne treba uopšte ZK izvadak.
User avatar
jazzer
Posts: 7188
Joined: 20/12/2004 14:44

#898 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

Je l' neko prijavljivao vise puta povrat poreza a onda zatvorio taj kredit drugim kreditom u nekoj drugoj banci?

Predstavlja li to problem? Pretpostavljam da trebam donijeti iz obje banke potvrdu o placenim kamatama obzirom
da sam kredit zatvorio u aprilu prosle godine.
Dzontra_Volta
Posts: 6479
Joined: 20/01/2011 11:10

#899 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

jazzer wrote:Je l' neko prijavljivao vise puta povrat poreza a onda zatvorio taj kredit drugim kreditom u nekoj drugoj banci?

Predstavlja li to problem? Pretpostavljam da trebam donijeti iz obje banke potvrdu o placenim kamatama obzirom
da sam kredit zatvorio u aprilu prosle godine.
Samo ako ti je kredit u drugoj banci isto stambeni.
User avatar
jazzer
Posts: 7188
Joined: 20/12/2004 14:44

#900 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

Dzontra_Volta wrote:
jazzer wrote:Je l' neko prijavljivao vise puta povrat poreza a onda zatvorio taj kredit drugim kreditom u nekoj drugoj banci?

Predstavlja li to problem? Pretpostavljam da trebam donijeti iz obje banke potvrdu o placenim kamatama obzirom
da sam kredit zatvorio u aprilu prosle godine.
Samo ako ti je kredit u drugoj banci isto stambeni.
Jeste. Znaci ne bi treba biti problem ili..?
Post Reply