Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#801 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

jazzer wrote:
TERRA123 wrote:
Gray wrote:Koliko se čeka u ZK potvrda da nema drugih nekretnina u vlasništvu? Plaća li se i na nju taksa?
Čeka se samo ako je gužva, a kad dođete na red odmah dobijete potvrdu.
Taksa je 5KM i može jedna potvrda/taksa za oba supružnika
Gdje se ide kupiti taxa? Na Alipasino? :)

Godinama dodjes na red, pripreme ti potvrdu a onda izadjes napolje da kupis taxu.

Jedno vrijeme se kupovala na kiosku kod Metropolisa, pa na salteru u Sudu..
Kupuješ u zgradi ZOI preko puta pozorišta.
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#802 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Ja danas zavrsio.

oko 10 bio u ZK, cirka 20 minuta cekanja.
Nakon toga u opstini zavrsio za 5 minuta sve.

p.s. obqavezno isprintajte dodatno GIP onaj sto popunjavate dodatni (kopiju) da vam ovjeri.

Ehet, sretno i da docekamo sto prije cash :)
User avatar
belafonte
Posts: 1209
Joined: 29/05/2006 17:54

#803 Re: Povrat poreza

Post by belafonte »

hzsa22 wrote:Kako se tretira nasljedni dio nakon oceve smrti? Stan je kupljen 1/1 na jednog supruznika (nema druge imovine) dok drugi ima 1/3 udjela u porodicnoj kuci. Da li to automatski diskvalifikuje za povrat?
Diskvalifikovan, jer ce na uvjerenju iz ZK pisati da supruznk ima imovinu na sebi pored tog stana zbog kojeg je drugi podigo stambeni kredit...
A i izjava se predaje koja ce biti kontradiktorna stvarnom stanju.
Last edited by belafonte on 02/03/2018 20:12, edited 1 time in total.
User avatar
belafonte
Posts: 1209
Joined: 29/05/2006 17:54

#804 Re: Povrat poreza

Post by belafonte »

..
Org
Posts: 624
Joined: 04/09/2011 14:09

#805 Re: Povrat poreza

Post by Org »

belafonte wrote:
hzsa22 wrote:Kako se tretira nasljedni dio nakon oceve smrti? Stan je kupljen 1/1 na jednog supruznika (nema druge imovine) dok drugi ima 1/3 udjela u porodicnoj kuci. Da li to automatski diskvalifikuje za povrat?
Diskvalifikovan, jer ce na uvjerenju iz ZK pisati da supruznk ima imovinu na sebi pored tog stana zbog kojeg je drugi podigo stambeni kredit...
A i izjava se predaje koja ce biti kontradiktorna stvarnom stanju.
Nije diskvalifikovan. 1/3 nije nekretnina. Ne bi trebao biti diskvalifikovan. Ne pričam na pamet. Iz iskustva govorim.
User avatar
belafonte
Posts: 1209
Joined: 29/05/2006 17:54

#806 Re: Povrat poreza

Post by belafonte »

To su sad neke druge info, jos ako je iz iskustva nek preda pa vidi...
Samo pogledaj primjerak uvjerenja na 31. strani, na dnu...
Suvlasnik je nekretnine i ako je 1/16...nisam pravnik, samo moje logicko razmisljanje.
Org
Posts: 624
Joined: 04/09/2011 14:09

#807 Re: Povrat poreza

Post by Org »

belafonte wrote:To su sad neke druge info, jos ako je iz iskustva nek preda pa vidi...
Samo pogledaj primjerak uvjerenja na 31. strani, na dnu...
Suvlasnik je nekretnine i ako je 1/16...nisam pravnik, samo moje logicko razmisljanje.
Žena ima 1/6 stana koji je naslijedila. E sad fora je sto je to naslijeđeno nakon kupovine nekretnine koja je na meni. Možda to ima veze. Uglavnom već dvije godine imam povrat iako to (1/6) potpuno transparentno piše na potvrdi.
U svakom slučaju vrijedi pokušati.
A i logički, povrat poreza je za prvu nekretninu. Logika bi bila da bez obzira šta se nakon toga dešava uvijek imaš pravo povrata na prvu nekretninu. Iako sam čuo da raju odbijaju iako zakon definise povrat na prvu, ne jedinu, nekretninu.
User avatar
belafonte
Posts: 1209
Joined: 29/05/2006 17:54

#808 Re: Povrat poreza

Post by belafonte »

Ma slazem se, ima smisla...na koji nacin odbiju raju onda, sta im pise u odluci?

Meni nije jasno onda sto se predaje izjava svaki put...il su raja zakinuta il ti kupis drzavni kajmak :-D
User avatar
Distortion
Posts: 2844
Joined: 08/09/2007 19:56

#809 Re: Povrat poreza

Post by Distortion »

Org wrote:
belafonte wrote:
hzsa22 wrote:Kako se tretira nasljedni dio nakon oceve smrti? Stan je kupljen 1/1 na jednog supruznika (nema druge imovine) dok drugi ima 1/3 udjela u porodicnoj kuci. Da li to automatski diskvalifikuje za povrat?
Diskvalifikovan, jer ce na uvjerenju iz ZK pisati da supruznk ima imovinu na sebi pored tog stana zbog kojeg je drugi podigo stambeni kredit...
A i izjava se predaje koja ce biti kontradiktorna stvarnom stanju.
Nije diskvalifikovan. 1/3 nije nekretnina. Ne bi trebao biti diskvalifikovan. Ne pričam na pamet. Iz iskustva govorim.
Kod mene isti slucaj. Dobijali smo povrat i uredno prilozili dokument gdje pise nasljedstvo kuce 1/3 zajedno sa ostalim papirima koji se vade. Moguce je da i ne prodje al u mom slucaju je prolazilo vec 2x i evo trebamo trecu predat.
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#810 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

Org wrote:
belafonte wrote:To su sad neke druge info, jos ako je iz iskustva nek preda pa vidi...
Samo pogledaj primjerak uvjerenja na 31. strani, na dnu...
Suvlasnik je nekretnine i ako je 1/16...nisam pravnik, samo moje logicko razmisljanje.
Žena ima 1/6 stana koji je naslijedila. E sad fora je sto je to naslijeđeno nakon kupovine nekretnine koja je na meni. Možda to ima veze. Uglavnom već dvije godine imam povrat iako to (1/6) potpuno transparentno piše na potvrdi.
U svakom slučaju vrijedi pokušati.
A i logički, povrat poreza je za prvu nekretninu. Logika bi bila da bez obzira šta se nakon toga dešava uvijek imaš pravo povrata na prvu nekretninu. Iako sam čuo da raju odbijaju iako zakon definise povrat na prvu, ne jedinu, nekretninu.
Pretpostavljam da nije diskvalifikacija jer tim nasljedstvom nije prvi put rijeseno stambeno pitanje, a to je osnova za dobijanje povrata, placene kamatae za stambeni kredit kojim prvi put rjesavate stambeno pitanje...onako logicki...
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#811 Re: Povrat poreza

Post by Gray »

Je li trebaju ovjerene kopije ugovora sa bankom i ugovora o kupoprodaji stana, ili su dovoljne obične? Koliko vidim u njihovom pravilniku piše samo kopija, dok npr za uvjerenje o plaćenim kamatama piše ovjereno uvjerenje
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#812 Re: Povrat poreza

Post by saga »

Sve sto se moze ovjeriti treba ovjereno :D
User avatar
Amomiman
Posts: 508
Joined: 26/04/2011 17:24

#813 Re: Povrat poreza

Post by Amomiman »

Šta bude ako se porez mora doplatiti...a ne doplati. :D
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#814 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Gray wrote:Je li trebaju ovjerene kopije ugovora sa bankom i ugovora o kupoprodaji stana, ili su dovoljne obične? Koliko vidim u njihovom pravilniku piše samo kopija, dok npr za uvjerenje o plaćenim kamatama piše ovjereno uvjerenje
Obične kopije, a uvjerenje o kamatama u originalu, uvjerenje sa suda i izjava takođe u originalu. Tako je u Novom Sarajevu.
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#815 Re: Povrat poreza

Post by moke_31 »

Gray wrote:Je li trebaju ovjerene kopije ugovora sa bankom i ugovora o kupoprodaji stana, ili su dovoljne obične? Koliko vidim u njihovom pravilniku piše samo kopija, dok npr za uvjerenje o plaćenim kamatama piše ovjereno uvjerenje
Ma samo kopije, a kad se radi potvrda u ZK uredu reći im da na njoj stave i kvadraturu stana koji se posjeduje da se ne mora bezze vaditi iz ZK izvadak i kad oni na šalteru počnu srati kako nemaš ZK samo im pokazati potvrdu (staviti kopiju ZK od prošle godine).

Meni je jednom uspjelo :D
saga
Posts: 1174
Joined: 14/05/2007 22:23

#816 Re: Povrat poreza

Post by saga »

^ Mene su vracali zbog neovjerenih stvari;
Cak i za onu izjavu (http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... _-_fmf.pdf) koju sam samo 'justify-ala' u wordu pa isprintala i predala su rekli da ne more. Reko sto? Kaze pa mora ova i pokaze mi isto ono sto imam i ja, samo 'neuredjeno'. Reko ali isto je od rijeci do rijeci. Ne, kaze, morate ovu potpisat i ovjerit. Nakon jos malo natezanja i uvjeravanja, otisla i ovjerila tu novu

Mada, burazu sam isprintala istu izjavu, on predao par dana poslije (neovjereno)... i sve ok; valjda ko te zapadne na salteru;
Ali ja cu na sigurno ici...
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#817 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Dzontra_Volta wrote:
Gray wrote:Je li trebaju ovjerene kopije ugovora sa bankom i ugovora o kupoprodaji stana, ili su dovoljne obične? Koliko vidim u njihovom pravilniku piše samo kopija, dok npr za uvjerenje o plaćenim kamatama piše ovjereno uvjerenje
Obične kopije, a uvjerenje o kamatama u originalu, uvjerenje sa suda i izjava takođe u originalu. Tako je u Novom Sarajevu.

potpisujem.

Samo ovo iz suda sto je logicno :)

Cak i kopija GP obrazsca sto dobijes iz firme moze kopija :)
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#818 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

pepeljara wrote:
Dzontra_Volta wrote:
Gray wrote:Je li trebaju ovjerene kopije ugovora sa bankom i ugovora o kupoprodaji stana, ili su dovoljne obične? Koliko vidim u njihovom pravilniku piše samo kopija, dok npr za uvjerenje o plaćenim kamatama piše ovjereno uvjerenje
Obične kopije, a uvjerenje o kamatama u originalu, uvjerenje sa suda i izjava takođe u originalu. Tako je u Novom Sarajevu.

potpisujem.

Samo ovo iz suda sto je logicno :)

Cak i kopija GP obrazsca sto dobijes iz firme moze kopija :)
Novi Grad isto. Već sam pisao da su samo provjerili je li original potvrda iz banke.
Dzontra_Volta
Posts: 6486
Joined: 20/01/2011 11:10

#819 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

saga wrote:^ Mene su vracali zbog neovjerenih stvari;
Cak i za onu izjavu (http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... _-_fmf.pdf) koju sam samo 'justify-ala' u wordu pa isprintala i predala su rekli da ne more. Reko sto? Kaze pa mora ova i pokaze mi isto ono sto imam i ja, samo 'neuredjeno'. Reko ali isto je od rijeci do rijeci. Ne, kaze, morate ovu potpisat i ovjerit. Nakon jos malo natezanja i uvjeravanja, otisla i ovjerila tu novu

Mada, burazu sam isprintala istu izjavu, on predao par dana poslije (neovjereno)... i sve ok; valjda ko te zapadne na salteru;
Ali ja cu na sigurno ici...
A ko vama to provjerava šta ste predali?
Ja predam na šalteru čitav bunt tih papira, ona teta meni udari muhur u kopiju prijave da je primljeno i doviđenja. Nema ona šta da gleda šta sam ja predao niti da daje savjete šta se kopira, a šta je u originalu.
Ako nešto fali, nazvaće me osoba koja radi na mom predmetu i reći da donesem još to i to.
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#820 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Raja, ja danas dobio kovertu od ministarstva finansija, sa rjesenjem. Prvu kovertu nisam ni dobio.

Jesul to nesto skratili proceduru ?
moke_31
Posts: 1879
Joined: 18/05/2011 14:54

#821 Re: Povrat poreza

Post by moke_31 »

pepeljara wrote:Raja, ja danas dobio kovertu od ministarstva finansija, sa rjesenjem. Prvu kovertu nisam ni dobio.

Jesul to nesto skratili proceduru ?
Koja općina? Šta, kako? :D
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#822 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Novi grad. Veze nemam i ja cekao prvu kovertu kad paf...odmah lova :)
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#823 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

pepeljara wrote:Novi grad. Veze nemam i ja cekao prvu kovertu kad paf...odmah lova :)
isto :D :D :D :D
a da ne bi foruma...nisam ni čitao kontam prva i ostavim u ladici-do sada :D :D :D :D
User avatar
pepeljara
Posts: 6561
Joined: 22/08/2003 00:00

#824 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

TERRA123 wrote:
pepeljara wrote:Novi grad. Veze nemam i ja cekao prvu kovertu kad paf...odmah lova :)
isto :D :D :D :D
a da ne bi foruma...nisam ni čitao kontam prva i ostavim u ladici-do sada :D :D :D :D
to to, mogo si cekat do jula, avgusta, kontat dje dosad:D haha
Neruska
Posts: 35
Joined: 23/08/2012 16:37

#825 Re: Povrat poreza

Post by Neruska »

...ima li kakvih vijesti sa Ilidze? :zzzz:
Post Reply