Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#751 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

tnx, to onda dole sve zavrsiti :D
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#752 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

channel10 wrote:
TERRA123 wrote:
channel10 wrote:Kod upisa racuna za isplatu povrata poreza u onaj obrazac za povrat poreza, moze se upisati bilo koji racun iz bilo koje banke? Ne mora biti racun banke gdje se "zaradio" taj povrat?

Sto se tice zamjenskih kredita kojim se zatvorio prvi stambeni kredit, pravo na povrat poreza imaju najvjerovatnije samo oni koji su bukvalno u fening podigli sumu kojom se zatvorila glavnica prvog kredita. Ko god je vise podigao, vrlo vjerovatno gubi pravo na povrat poreza.

Takodjer, drzava razmatra mogucnost ukidanja povrata poreza po osnovu prvog rjesavanja stambenog pitanja, tako da bi vrlo lako mogli svi ostati bez te mogucnosti.

Ovo sam jucer saznao u poreskoj upravi, ali jos uvijek nisu dobili tacne instrukcije. Sve ce se znati 03.01.2018 god..
Imam ovu situaciju sa zamjenskim kreditom, da nije iznos glavnice jednak preostaloj glavnici u prvoj banci-par hiljada veći iznos u pitanju.
Bez problema sam za 2016.dobio povrat poreza, s tim što se predaju svi dokumenti iz obje banke-ugovorr i potvrda o plaćenim kamatama
.

PItanje: zaprimaju li ove godine već zahtjeve za povrat ili moramo poštovati ono njihovo nepisano: od 01.03.?
Već uredno predaju ljudi koji imaju samo prijavu primanja sa 2 ili više izvora...
Ako bude tako, onda je slatka :) . Dobro si me napomenuo/la, jer sam zaboravio na ovo. Prijave su do kraja Marta koliko se sjecam, sto dalje znaci da prijave vec idu i da se moze prijaviti povrat poreza od pocetka Januara.

Ima li iko kakvu info u vezi ovih zamjenski kredita za ovu godinu?
Nisu do sada zaprimali u Poreznoj u Novom gradu prije 1.3., ali baš ću pokušati jer imam sve spremne papire...
Ne vidim realno osnov da ospore zbog zamjenskog kredita, budući je osnov povrata kupovina na kredit da se riješi stambeno pitanje-1.put...
i kako rekoh, 2016. sam i ja i još par poznanika prešli u drugu banku i nije bilo problema...
Kako god, sretno nam :)
Last edited by TERRA123 on 08/02/2018 16:06, edited 1 time in total.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#753 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Ja sam shvatio da si ti jos prošle godine predao i dobio povrat poreza po osnovu zamjenskog kredita. Tako si gore napisao, a ti tek sad misliš predati prvi put od uzimanja zamjenskog.
Realno i postoji osnov da ospore.
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#754 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

channel10 wrote:Ja sam shvatio da si ti jos prošle godine predao i dobio povrat poreza po osnovu zamjenskog kredita. Tako si gore napisao, a ti tek sad misliš predati prvi put od uzimanja zamjenskog.
Realno i postoji osnov da ospore.
Ne,
prošle godine sam predao za 2016. i uredno dobio povrat.
Greška u post-u iznad...2016. sam promijenio banku.
Kako potoji? Možda nisam u toku... naglasak je mislim na prvoj nekretnini-ne na prvom kreditu
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#755 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Jesi li ti vec dobio povrat( nakon mijenjanja banke)bez obzira što si promijenio banku i uzeo veći kredit od ostatka glavnice prvog kredita?
Kažeš tražili su tu papire od oba kredita. Tačnije više ne znam ni sta pišeš, jer u svakom postu drugačije govoris.

Ako si uzeo zamjenski kredit gdje si se zadužio više od ostatka glavnice iz prvog kredita, pa onda tražio povrat i dobio ga, ne vidim razloga da ti ista ospore ove godine jer nisi ništa mijenjao.
Ako je tako, onda ne bih ni ja trebao imati problema jer je i kod mene ista situacija, osim što će mi tražiti više papira( koje su ti papire tražili?).
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#756 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

channel10 wrote:Jesi li ti vec dobio povrat( nakon mijenjanja banke)bez obzira što si promijenio banku i uzeo veći kredit od ostatka glavnice prvog kredita?
Kažeš tražili su tu papire od oba kredita. Tačnije više ne znam ni sta pišeš, jer u svakom postu drugačije govoris.

Ako si uzeo zamjenski kredit gdje si se zadužio više od ostatka glavnice iz prvog kredita, pa onda tražio povrat i dobio ga, ne vidim razloga da ti ista ospore ove godine jer nisi ništa mijenjao.
Ako je tako, onda ne bih ni ja trebao imati problema jer je i kod mene ista situacija, osim što će mi tražiti više papira( koje su ti papire tražili?).
Ne pišem drugačije, al' hajd nebitno.

2016.godine sam promijenio banku, uzeo više novca nego je bila preostala glavnica i 15.03.2017. sam predao za povrat poreza sa dokumentacijom iz obje banke.
Povrat sam uredno dobio.
Sada ću naravno predati samo papire iz "nove/promijenjene" banke...
Mislim da nema potrebe onda cijela priča, ja imam dokaz da nije osporavano, bez obzira na promjenu banke i uzimanje više novca po tom osnovu.
Moje pitanje (očigledno nepotrebno) je bilo otkud sad ta info da se može osporiti povrat i po kojem osnovu?

A sad odgovor na tvoje pitanja:
-za godinu u kojoj se desila promjena banke (godina za koju se predaje prijava) treba predati iste papire kao i dosada.
Razlika je samo što trebate potvrde o plaćenim kamatama iz obje banke i kopije ugovora o stambenom kreditu iz obje banke.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#757 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

TERRA123 wrote: Nisu do sada zaprimali u Poreznoj u Novom gradu prije 1.3., ali baš ću pokušati jer imam sve spremne papire...
Ne vidim realno osnov da ospore zbog zamjenskog kredita, budući je osnov povrata kupovina na kredit da se riješi stambeno pitanje-1.put...
i kako rekoh, 2016. sam i ja i još par poznanika prešli u drugu banku i nije bilo problema...
Kako god, sretno nam :)

hajd pa nam javi, dal da cekamo il da predajemo :D
Dzontra_Volta
Posts: 6455
Joined: 20/01/2011 11:10

#758 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

pepeljara wrote:
TERRA123 wrote: Nisu do sada zaprimali u Poreznoj u Novom gradu prije 1.3., ali baš ću pokušati jer imam sve spremne papire...
Ne vidim realno osnov da ospore zbog zamjenskog kredita, budući je osnov povrata kupovina na kredit da se riješi stambeno pitanje-1.put...
i kako rekoh, 2016. sam i ja i još par poznanika prešli u drugu banku i nije bilo problema...
Kako god, sretno nam :)

hajd pa nam javi, dal da cekamo il da predajemo :D
Nema zakonskog osnova da ne primaju prije 1.3.
Ja sam prije dvije godine predao u februaru (Novo Sarajevo).
I svake godine predam čim skupim sve papire.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#759 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Dzontra_Volta wrote:
pepeljara wrote:
TERRA123 wrote: Nisu do sada zaprimali u Poreznoj u Novom gradu prije 1.3., ali baš ću pokušati jer imam sve spremne papire...
Ne vidim realno osnov da ospore zbog zamjenskog kredita, budući je osnov povrata kupovina na kredit da se riješi stambeno pitanje-1.put...
i kako rekoh, 2016. sam i ja i još par poznanika prešli u drugu banku i nije bilo problema...
Kako god, sretno nam :)

hajd pa nam javi, dal da cekamo il da predajemo :D
Nema zakonskog osnova da ne primaju prije 1.3.
Ja sam prije dvije godine predao u februaru (Novo Sarajevo).
I svake godine predam čim skupim sve papire.
oni posalju 1.3 poziv javni, vjerovatno da raju nafrka..
opet leti isto kupi, iste papire kopiraj, bogtemazo.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#760 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

TERRA123 wrote:
channel10 wrote:Jesi li ti vec dobio povrat( nakon mijenjanja banke)bez obzira što si promijenio banku i uzeo veći kredit od ostatka glavnice prvog kredita?
Kažeš tražili su tu papire od oba kredita. Tačnije više ne znam ni sta pišeš, jer u svakom postu drugačije govoris.

Ako si uzeo zamjenski kredit gdje si se zadužio više od ostatka glavnice iz prvog kredita, pa onda tražio povrat i dobio ga, ne vidim razloga da ti ista ospore ove godine jer nisi ništa mijenjao.
Ako je tako, onda ne bih ni ja trebao imati problema jer je i kod mene ista situacija, osim što će mi tražiti više papira( koje su ti papire tražili?).
Ne pišem drugačije, al' hajd nebitno.

2016.godine sam promijenio banku, uzeo više novca nego je bila preostala glavnica i 15.03.2017. sam predao za povrat poreza sa dokumentacijom iz obje banke.
Povrat sam uredno dobio.
Sada ću naravno predati samo papire iz "nove/promijenjene" banke...
Mislim da nema potrebe onda cijela priča, ja imam dokaz da nije osporavano, bez obzira na promjenu banke i uzimanje više novca po tom osnovu.
Moje pitanje (očigledno nepotrebno) je bilo otkud sad ta info da se može osporiti povrat i po kojem osnovu?

A sad odgovor na tvoje pitanja:
-za godinu u kojoj se desila promjena banke (godina za koju se predaje prijava) treba predati iste papire kao i dosada.
Razlika je samo što trebate potvrde o plaćenim kamatama iz obje banke i kopije ugovora o stambenom kreditu iz obje banke.
Mislio sam da moze osporiti jer to vise nije isti kredit, s obzirom da se u drugom diglo više novca nego što je preostala glavnica iz prvog kredita. Ako je kod tebe prošlo, trebalo bi onda i kod mene :).
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#761 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

channel10 wrote:
TERRA123 wrote:
channel10 wrote:Jesi li ti vec dobio povrat( nakon mijenjanja banke)bez obzira što si promijenio banku i uzeo veći kredit od ostatka glavnice prvog kredita?
Kažeš tražili su tu papire od oba kredita. Tačnije više ne znam ni sta pišeš, jer u svakom postu drugačije govoris.

Ako si uzeo zamjenski kredit gdje si se zadužio više od ostatka glavnice iz prvog kredita, pa onda tražio povrat i dobio ga, ne vidim razloga da ti ista ospore ove godine jer nisi ništa mijenjao.
Ako je tako, onda ne bih ni ja trebao imati problema jer je i kod mene ista situacija, osim što će mi tražiti više papira( koje su ti papire tražili?).
Ne pišem drugačije, al' hajd nebitno.

2016.godine sam promijenio banku, uzeo više novca nego je bila preostala glavnica i 15.03.2017. sam predao za povrat poreza sa dokumentacijom iz obje banke.
Povrat sam uredno dobio.
Sada ću naravno predati samo papire iz "nove/promijenjene" banke...
Mislim da nema potrebe onda cijela priča, ja imam dokaz da nije osporavano, bez obzira na promjenu banke i uzimanje više novca po tom osnovu.
Moje pitanje (očigledno nepotrebno) je bilo otkud sad ta info da se može osporiti povrat i po kojem osnovu?

A sad odgovor na tvoje pitanja:
-za godinu u kojoj se desila promjena banke (godina za koju se predaje prijava) treba predati iste papire kao i dosada.
Razlika je samo što trebate potvrde o plaćenim kamatama iz obje banke i kopije ugovora o stambenom kreditu iz obje banke.
Mislio sam da moze osporiti jer to vise nije isti kredit, s obzirom da se u drugom diglo više novca nego što je preostala glavnica iz prvog kredita. Ako je kod tebe prošlo, trebalo bi onda i kod mene :).
ma kao da se njima da računati jesi uzeo više... :)
pogotovo što većina nas pređe u drugu banku gdje su povoljniji uvjeti, pa samim tim i manje kamate=manje povrata...
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#762 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Pa prvo to pitaju. Mene su pitali odmah jel više podignuto zato ja bas i ne vjerujem u tu tvoju priču ( bez uvrede).
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#763 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

[quote="channel10"]Pa prvo to pitaju. Mene su pitali odmah jel više podignuto zato ja bas i ne vjerujem u tu tvoju priču ( bez uvrede).[/qu

Imam skenirano od lani sve...dođe mi da ti pošaljem da ti dokažem :D :D :D :D
I nikad me nista ne pitaju u Poreznoj...samo provjere je li sve tu
Last edited by TERRA123 on 09/02/2018 12:06, edited 2 times in total.
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#764 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

channel10 wrote:Pa prvo to pitaju. Mene su pitali odmah jel više podignuto zato ja bas i ne vjerujem u tu tvoju priču ( bez uvrede).
Imam skenirano od lani sve...dođe mi da ti pošaljem da ti dokažem :D :D :D :D
I nikad me nista ne pitaju u Poreznoj...samo provjere je li sve tu.
E sad možda sam ja i ostali koji su predali tako i dobili povrat imali sreće, a ti baksuz... (bez uvrede)
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#765 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Bio sam krajem prošle godine u poreskoj da to ispitam i rekli mi da ce se sve znati iza Nove godine. Prvo što me je pitala je to jesam li više podigao.
Mozda odem ovih dana pa da sve ispitam. Kako god imam pravo na povrat od prvog kredita s obzirom da sam prošle godine promijenio banku.
TERRA123
Posts: 29
Joined: 03/01/2018 12:24

#766 Re: Povrat poreza

Post by TERRA123 »

channel10 wrote:Bio sam krajem prošle godine u poreskoj da to ispitam i rekli mi da ce se sve znati iza Nove godine. Prvo što me je pitala je to jesam li više podigao.
Mozda odem ovih dana pa da sve ispitam. Kako god imam pravo na povrat od prvog kredita s obzirom da sam prošle godine promijenio banku.
Ma samo kažem, nisam ništa pitao nego samo predao.
Savjetujem isto, mogu te samo odbiti za dio iz nove banke, a ne vjerujem da hoće...
sretno
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#767 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Ovo je dokumentacija koja je potrebna za povrat poreza na stambeni kredit.
Dokumentacija:

Popunjen obrazac GPD - 1051
Fotokopija ugovor o kupovini stana ili notarski otpravak,
Fotokopia ugovora o stambenom kreditu sa bankom,
Potvrda od banke kao dokaz o placenim kamatama na stambeni kredit za porezni period za koji se podnosi prijava
Dokaz da obveznik i njegov bracni drug ne posjeduje nepokretnu imovinu za stanovanje - Uvjerenje od nadleznog opcinskog suda (KKU, KPU)
ZK izvadak ne stariji od 6 mjeseci
Vjencani list ako je kupovina 1/2
Kucna lista
Izjava (koju popunjavate u poreznoj upravi ispostava novi grad / ili gdje ste prijavljeni)
GIP - 1022

Meni je sve jasno, al nesto ne mogu da skontam sta bi ovo:
Kucna lista ??
Izjava (koju popunjavate u poreznoj upravi ispostava novi grad / ili gdje ste prijavljeni) ??
Dokaz da obveznik i njegov bracni drug ne posjeduje nepokretnu imovinu za stanovanje - Uvjerenje od nadleznog opcinskog suda (KKU, KPU) ?

Jel se moze ko sjetiti sta je ovo ?
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#768 Re: Povrat poreza

Post by Gray »

Kućna lista se izvadi u Opštini, gdje navedete ko sve živi zajedno u domaćinstvu, ima obrazac koji se popuni oni ovjere.

Ovo uvjerenje je uvjerenje iz ZK da nemaš drugih nekretnina na svoje ime, a ova izjava ne znam šta je, ne piše izjava o čemu?
User avatar
belafonte
Posts: 1206
Joined: 29/05/2006 17:54

#769 Re: Povrat poreza

Post by belafonte »

http://www.pufbih.ba/v1/public/upload/z ... _-_fmf.pdf

Izjava se nalazi na kraju ovog dokumenta i treba je ovjerit u opštini...

Meni nije trebao ZK prošle godine, prve godine jesam odnio, nema mi ni logike pored ove izjave da se još daje 5 maraka za taksu za ZK, probaću predat i ovaj put bez ZK(opština Novo Sarajevo) pa ćemo vidjeti....
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#770 Re: Povrat poreza

Post by sarajevowintwr »

I ja mislim da je negdje pisalo da ne treba kompletna dokumentacija kao kad se prvi put predaje. Trebalo bi to provjeriti da se bar postedimo hodanja po sudu. I zna li neko sta je sa izmjenama zakoba, hoce li ukidati povrat poreza?
Dzontra_Volta
Posts: 6455
Joined: 20/01/2011 11:10

#771 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

sarajevowintwr wrote:I ja mislim da je negdje pisalo da ne treba kompletna dokumentacija kao kad se prvi put predaje. Trebalo bi to provjeriti da se bar postedimo hodanja po sudu. I zna li neko sta je sa izmjenama zakoba, hoce li ukidati povrat poreza?
Zk ne treba, ali svaki put moraš predati novo uvjerenje sa suda da ti i žena ti u tebe nemate drugu nekretninu osim one za koju otplaćujete kredit.
sarajevowintwr
Posts: 208
Joined: 18/06/2011 09:22

#772 Re: Povrat poreza

Post by sarajevowintwr »

Dzontra_Volta wrote:
sarajevowintwr wrote:I ja mislim da je negdje pisalo da ne treba kompletna dokumentacija kao kad se prvi put predaje. Trebalo bi to provjeriti da se bar postedimo hodanja po sudu. I zna li neko sta je sa izmjenama zakoba, hoce li ukidati povrat poreza?
Zk ne treba, ali svaki put moraš predati novo uvjerenje sa suda da ti i žena ti u tebe nemate drugu nekretninu osim one za koju otplaćujete kredit.
Hvala na odgovoru, poceo sam skupljati dokumentaciju...prvi put mi je bila frka oko popunjavanja onih tabela, uglavnom oko 320 KM povrata :)
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#773 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

sarajevowintwr wrote:
Dzontra_Volta wrote:
sarajevowintwr wrote:I ja mislim da je negdje pisalo da ne treba kompletna dokumentacija kao kad se prvi put predaje. Trebalo bi to provjeriti da se bar postedimo hodanja po sudu. I zna li neko sta je sa izmjenama zakoba, hoce li ukidati povrat poreza?
Zk ne treba, ali svaki put moraš predati novo uvjerenje sa suda da ti i žena ti u tebe nemate drugu nekretninu osim one za koju otplaćujete kredit.
Hvala na odgovoru, poceo sam skupljati dokumentaciju...prvi put mi je bila frka oko popunjavanja onih tabela, uglavnom oko 320 KM povrata :)

Jel se ovo vadi u ZK uredu il opstina ?
Dzontra_Volta
Posts: 6455
Joined: 20/01/2011 11:10

#774 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

pepeljara wrote:
sarajevowintwr wrote:
Dzontra_Volta wrote: Zk ne treba, ali svaki put moraš predati novo uvjerenje sa suda da ti i žena ti u tebe nemate drugu nekretninu osim one za koju otplaćujete kredit.
Hvala na odgovoru, poceo sam skupljati dokumentaciju...prvi put mi je bila frka oko popunjavanja onih tabela, uglavnom oko 320 KM povrata :)

Jel se ovo vadi u ZK uredu il opstina ?
Image
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#775 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

hvala, kad budem zk vadio :D
Post Reply