Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
tap3ah75
Posts: 5970
Joined: 07/09/2009 14:14

#1 Povrat poreza

Post by tap3ah75 »

Imamo li mi u BiH neku stranicu gdje mi je objašnjeno kao kod komšija šta sve može poslužiti za povrat poreza.

Evo link za komšijsku stranicu

Code: Select all

http://www.pametnakuna.hr/porez/porezne-olaksice:-sto-sve-vrijedi-za-povrat-poreza
ps. radim u firmi s većinskim državnim udjelom (ne znam ima li to ikakve veze)
User avatar
primus-sa
Posts: 104
Joined: 18/07/2008 14:38

#2 Re: Povrat poreza

Post by primus-sa »

A vjerovatno nema ko da im napise sta da stave na stranicu.....a evo sta hocu da kazem...
Receno sa januarom 2010 se moze prijaviti kao poreska olaksica stambeni kredit.Docekao januar,otisao u banku da uzmem potvrdu(o toj borbi da ne pricam,niko ne zna sta hocu...katastrofa),izbio potvrdu,otisao u poresku,kaze donesi ugovor iz banke i ugovor sa suda o kupovini stana.Fino skupio,donio i NISTA......niko u poreskoj ne zna sta sad s tim papirima....dobacio do nekog sefa koji mi je na kraju rekao"ponesite vi to kuci,pa eto nekad ce se rijesiti".Strasno......
User avatar
Grof
Posts: 564
Joined: 24/02/2002 00:00

#3 Re: Povrat poreza

Post by Grof »

A vjerovatno nema ko da im napise sta da stave na stranicu.....a evo sta hocu da kazem...
Receno sa januarom 2010 se moze prijaviti kao poreska olaksica stambeni kredit.Docekao januar,otisao u banku da uzmem potvrdu(o toj borbi da ne pricam,niko ne zna sta hocu...katastrofa),izbio potvrdu,otisao u poresku,kaze donesi ugovor iz banke i ugovor sa suda o kupovini stana.Fino skupio,donio i NISTA......niko u poreskoj ne zna sta sad s tim papirima....dobacio do nekog sefa koji mi je na kraju rekao"ponesite vi to kuci,pa eto nekad ce se rijesiti".Strasno.....
:shock: :shock: :shock: :shock:

Bože sačuvaj! Ne mogu da vjerujem! I ja sam mislio pokrenuti istu proceduru ali očito nema koristi.
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#4 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

primus-sa wrote:A vjerovatno nema ko da im napise sta da stave na stranicu.....a evo sta hocu da kazem...
Receno sa januarom 2010 se moze prijaviti kao poreska olaksica stambeni kredit.Docekao januar,otisao u banku da uzmem potvrdu(o toj borbi da ne pricam,niko ne zna sta hocu...katastrofa),izbio potvrdu,otisao u poresku,kaze donesi ugovor iz banke i ugovor sa suda o kupovini stana.Fino skupio,donio i NISTA......niko u poreskoj ne zna sta sad s tim papirima....dobacio do nekog sefa koji mi je na kraju rekao"ponesite vi to kuci,pa eto nekad ce se rijesiti".Strasno......
fuj!
i ja sam planirao i racunao na ovu olaksicu i ima vec nekoliko tema o ovome, ali ocigledno nista to nit je definisano niti ce vjerovatno ikad biti.
ostaje mi samo da shtancam djecu.
User avatar
primus-sa
Posts: 104
Joined: 18/07/2008 14:38

#5 Re: Povrat poreza

Post by primus-sa »

Najgore od svega mi je sto kad pogledam cifru od kamata za proslu godinu koje treba da udju u olaksicu a nista....doduse nije nista,oni svoje redovno uzimaju..... :sad:
User avatar
Discball
Posts: 490
Joined: 31/10/2006 09:56

#6 Re: Povrat poreza

Post by Discball »

Mi smo već u Banci dobili isntrukciju na koji način izdajemo potvrde...

... međutim problem nastaje kod poreznika na što bih vas upozorio da vršite pritisak jer ako ne naplatite tokom godine vaša potraživanja ne možete ih prenijeti u sljedeću godinu kao u normalnom svijetu. Ova info stoji u najnovijim izmjenama zakona koju smo dobili jučer...

... sretno
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#7 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

Discball wrote:Mi smo već u Banci dobili isntrukciju na koji način izdajemo potvrde...

... međutim problem nastaje kod poreznika na što bih vas upozorio da vršite pritisak jer ako ne naplatite tokom godine vaša potraživanja ne možete ih prenijeti u sljedeću godinu kao u normalnom svijetu. Ova info stoji u najnovijim izmjenama zakona koju smo dobili jučer...

... sretno
hajmo reci banka mi dadne tu potvrdu...
kome je ja trebam odnijeti cak i da sve funkcionise kako treba? jeli mom poslodavcu ili negdje u neku poreznu upravu?
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#8 Re: Povrat poreza

Post by Mis mekinjas »

karanana wrote:
Discball wrote:Mi smo već u Banci dobili isntrukciju na koji način izdajemo potvrde...

... međutim problem nastaje kod poreznika na što bih vas upozorio da vršite pritisak jer ako ne naplatite tokom godine vaša potraživanja ne možete ih prenijeti u sljedeću godinu kao u normalnom svijetu. Ova info stoji u najnovijim izmjenama zakona koju smo dobili jučer...

... sretno
hajmo reci banka mi dadne tu potvrdu...
kome je ja trebam odnijeti cak i da sve funkcionise kako treba? jeli mom poslodavcu ili negdje u neku poreznu upravu?
Ispunjeni obrazac sa izračunom se nosi u Poreznu upravu. Inače kao olakšice, idu računi od doktora, radovi u stanovima, svi popravci, s tim da se za sve moraju prilagati računi, potvrde o plaćenim kamatama na stambene kredite. Poslodavac samo izdaje PK karticu, odnosno papir na kojem je ispisan dohodak i uplaćene premije osiguranja (životnog i zdravstvenog), luksuzne stvari, auto i sl.), ne ulaze u nikakve izračune. Inače nrijetko gdje u svijetu, se potraživanja prenose u drugu godinu. Norvežani imaju to najbolje riješeno, doduše, tjera vas država da pratite svoje poreze, ako ne pratite ne vraćaju ništa, ali ako da, vrate vam sve. Ubrzo će to biti i u Bosni, to je, mislim, uslov za ulazak u EU. Nisam najsigurnija, ali mislim da jeste, država mora srediti svoj porezni sistem. Toplo preporučujem da za sve uzimate račun, ako državi plaćate porez, nek i država vrati, bolje vama u džep, nego nekom ministru, koji tu lovu rasipa na svoje prohtjeve. Taman da je u pitanju 10km.
User avatar
primus-sa
Posts: 104
Joined: 18/07/2008 14:38

#9 Re: Povrat poreza

Post by primus-sa »

Moze malo vise informacija o tom obrazcu(koji,kakav,gdje ga kupiti,popuniti) a da ne govorim o izracunu?????? :? :? :? ili cemo svi imati privatnog radjunovodju :-) :-) :-)
rebus
Posts: 165
Joined: 16/03/2005 07:39

#10 Re: Povrat poreza

Post by rebus »

primus-sa wrote:A vjerovatno nema ko da im napise sta da stave na stranicu.....a evo sta hocu da kazem...
Receno sa januarom 2010 se moze prijaviti kao poreska olaksica stambeni kredit.Docekao januar,otisao u banku da uzmem potvrdu(o toj borbi da ne pricam,niko ne zna sta hocu...katastrofa),izbio potvrdu,otisao u poresku,kaze donesi ugovor iz banke i ugovor sa suda o kupovini stana.Fino skupio,donio i NISTA......niko u poreskoj ne zna sta sad s tim papirima....dobacio do nekog sefa koji mi je na kraju rekao"ponesite vi to kuci,pa eto nekad ce se rijesiti".Strasno......
Malo si uranio. Sve sakupljene papire čuvaj do aprila. Naime, podnošenja godišnjih prijava poreza na dohodak počinje 01.aprila i traje do 30.aprila mada je prvobitnim odredbama bili previđeno do 28.februara.
Dakle, prva adresa: http://www.pufbih.ba/obrasci/Obrazac_10 ... va_bos.pdf
Obrazac jako pažljivo pogledaj, ispuni i 01.aprila ga predaj u nadležnu ispostavu Porezne uprave. Uz obrazac, pored dokumentacije koju si već sakupio, biće ti potreban i GIP obrazac iz firme u kojoj radiš. Onda ćeš moći izračunati koliko novca od poreza možeš vratiti. Ne iznenadi se ako budeš imao zahtjeva za dodatnom papirologijom.
Povrat poreza, ukoliko ostvariš to pravo, se treba obaviti do kraja 2010.godine.
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#11 Re: Povrat poreza

Post by tahoma »

Ima li neko da je prosle godine prosao kroz proceduru trazenja povrata poreza od kamata na stambeni kredit?
Dosad sam saznala da treba potvrda od banke o iznosu placenih kamata u 2011. godini, GIP obrazac iz firme i nekakva potvrda da se radi o prvoj nekretnini da u svom vlanistvu nemam drugih nekretnina, ali gdje se vadi ta potvrda?
Treba li jos neki papir?
I to se sve preda u poresku upravu opcine stanovanja?
Jel iko naplatio taj porez ili je to samo "mrtvo slovo na papiru"?
convict
Posts: 2981
Joined: 10/02/2008 01:20

#12 Re: Povrat poreza

Post by convict »

tahoma wrote:Ima li neko da je prosle godine prosao kroz proceduru trazenja povrata poreza od kamata na stambeni kredit?
Dosad sam saznala da treba potvrda od banke o iznosu placenih kamata u 2011. godini, GIP obrazac iz firme i nekakva potvrda da se radi o prvoj nekretnini da u svom vlanistvu nemam drugih nekretnina, ali gdje se vadi ta potvrda?
Treba li jos neki papir?
I to se sve preda u poresku upravu opcine stanovanja?
Jel iko naplatio taj porez ili je to samo "mrtvo slovo na papiru"?
Nije mrtvo slovo, ja sam naplatio krajem 2010. za 2009. i krajem 2011. za 2010. godinu. Zahtjev se može skinuti sa stranice PUFBiH, treba ti još GIP obrazac, potvrda o posjedovanju samo jedne nekretnine koja se vadi se u ZK uredu suda, potvrda o iznosu plaćenih kamata od banke, ovjerene kopije kupoprodajnog ugovora, ugovora o kreditu i čini mi se CIPS.
User avatar
semmy
Posts: 2610
Joined: 02/02/2007 09:23
Location: mars

#13 Re: Povrat poreza

Post by semmy »

convict wrote:
tahoma wrote:Ima li neko da je prosle godine prosao kroz proceduru trazenja povrata poreza od kamata na stambeni kredit?
Dosad sam saznala da treba potvrda od banke o iznosu placenih kamata u 2011. godini, GIP obrazac iz firme i nekakva potvrda da se radi o prvoj nekretnini da u svom vlanistvu nemam drugih nekretnina, ali gdje se vadi ta potvrda?
Treba li jos neki papir?
I to se sve preda u poresku upravu opcine stanovanja?
Jel iko naplatio taj porez ili je to samo "mrtvo slovo na papiru"?
Nije mrtvo slovo, ja sam naplatio krajem 2010. za 2009. i krajem 2011. za 2010. godinu. Zahtjev se može skinuti sa stranice PUFBiH, treba ti još GIP obrazac, potvrda o posjedovanju samo jedne nekretnine koja se vadi se u ZK uredu suda, potvrda o iznosu plaćenih kamata od banke, ovjerene kopije kupoprodajnog ugovora, ugovora o kreditu i čini mi se CIPS.
i ja sam dobila povrat, 10% od placene kamate za tu godinu vrate poreza
tahoma
Posts: 120
Joined: 06/04/2008 19:30

#14 Re: Povrat poreza

Post by tahoma »

E hvala na odgovorima, ja danima pokusavam da dobijem nekoga iz porezne da provjerim sta mi sve treba (jer navodno svake godine mijenjaju potrebne papire...) teta iz poreske moje opcine stanovanja me usmjerila na poresku kantona sarajevo, a tamo mi se naravno niko ne javlja ili linija izbacuje...
Kad se skupe svi ti papiri, to se odnese u poresku opcine stanovanja?
krizvan
Posts: 9
Joined: 22/10/2010 09:55

#15 Re: Povrat poreza

Post by krizvan »

Pozdrav,
Da slucajno od vas neko ne zna sta da radim u slucaju ako placam rate stambenog kredita, i nedavno sam uselio u stan, ali na zalost jos uvijek nije uknjizeno u ZK tj. jos uvijek zgrada nije etazirana.

Koliko sam upratio potrebno je izmjedju ostalog:
- Kućna lista
- Kopija kupoprodajnog ugovora
- Dokaz o uknjižbi ZK

Naravno, zvao sam poreznu upravu da priupitam...ali bezuspjesno za sada :|
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#16 Re: Povrat poreza

Post by Rimad »

krizvan wrote:Pozdrav,
Da slucajno od vas neko ne zna sta da radim u slucaju ako placam rate stambenog kredita, i nedavno sam uselio u stan, ali na zalost jos uvijek nije uknjizeno u ZK tj. jos uvijek zgrada nije etazirana.

Koliko sam upratio potrebno je izmjedju ostalog:
- Kućna lista
- Kopija kupoprodajnog ugovora
- Dokaz o uknjižbi ZK

Naravno, zvao sam poreznu upravu da priupitam...ali bezuspjesno za sada :|
Evo, držim papir u ruci na kojem piše šta treba i nigdje se ne spominje ZK izvadak. Odakle ti ova informacija.

Evo kako piše na papiru:
- kopija ugovora o stambenom kreditu
- potvrda iz banke o plaćenim kamatama
- dokaz da ne posjeduješ (niti tvoj bračni drug) nepokretnu imovinu za stanovanje - od nadležnog suda i/ili opštine (naradvno, ko je ukjnižio stan, Sud mu izda potvrdu da posjeduje samo taj stan)
- dokaz da su sredstvima odobrenog stambenog kredita riješili ili počeli rješavati stambeno pitanje (to bi bio ugovor sa prodavcem)
- kućna lista
- izjava da ti i bračni drug niste vlasnici niti suvlasnici nekretnina i da ovim kreditom prvi put rješavate stambeno pitanje.


Opet ti je najsigurnije da pitaš u poreskoj, jer sada ću da navedem anegdotu :D .

Prošle godine u poreskoj upravi Novi grad mi je rečeno da samo prve godine prilažem sve ove dokumente, a slijedećih godina samo izvod iz banke. Ja sav sretan, doš'o da predam godišnji izvještaj, kad ono "gdje su ti ostali dokumenti?", "aaa rekli su mi...", "ko ti je to rek'o?...".

Helem, sada opet moram sve ono gore da sakupljam.
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#17 Re: Povrat poreza

Post by Rimad »

Zna li iko da li su počeli vraćati porez (na osnovu kamata za stambeni kredit) za 2011. godinu ?
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#18 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

jeste, i ja sam prve godine skontao da samo jednom donosis sve a onda svake godine samo potvrdu iz banke za placenu kamatu.
medjutim kad skontas i nema to smisla, jer u medjuvremenu mozes kupiti jos 5 nekretnina.
otkud vam to za kucnu listu i tu izjavu? ja koliko se sjecam to nisam predavao. mislim da je kucna lista dokument koji se predaje kada prijavljujes odbitke na osnovu broja clanova porodice koje izdrzavas.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#19 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

karanana wrote:jeste, i ja sam prve godine skontao da samo jednom donosis sve a onda svake godine samo potvrdu iz banke za placenu kamatu.
medjutim kad skontas i nema to smisla, jer u medjuvremenu mozes kupiti jos 5 nekretnina.
otkud vam to za kucnu listu i tu izjavu? ja koliko se sjecam to nisam predavao. mislim da je kucna lista dokument koji se predaje kada prijavljujes odbitke na osnovu broja clanova porodice koje izdrzavas.
provjereno :-) suprug i ja smo skupljali papire za povrat poreza (nas prvi povrat) i morali smo (posto je stan 1/2) oboje izvaditi cips, kopirati licne, dupli ZK izvadak, izjave da nam je to prva i jedina nekretnina, kucnu listu, kopirati ugovor o kreditu, kopirati kupoprodajni ugovor, on je iz banke dobio papir sa iznosom kamate... debilizim pravi s obzirom da je kredit na njega i da on trazi povrat poreza a ne ja a trazi li nam duple dokumente a fino svugdje pise da je stan 1/2 (i u ugovoru i u ZK) :-) toliko o logici :lol:
User avatar
karanana
Posts: 47203
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Povrat poreza

Post by karanana »

gdje se kucna lista vadi?
smio bih se zakleti da sam zadnje dvije godine podnosio sve ostale dokumente koje si navela, ali ne i kucnu liste.
User avatar
LieToMe
Posts: 1300
Joined: 21/02/2011 11:07
Location: ...tamo gdje je sve po mom...

#21 Re: Povrat poreza

Post by LieToMe »

karanana wrote:gdje se kucna lista vadi?
smio bih se zakleti da sam zadnje dvije godine podnosio sve ostale dokumente koje si navela, ali ne i kucnu liste.
u opstini u kojoj zivis tj gdje si prijavljen, kupis obrazac (pola KM ili 1 KM) popunis na vlastitu odgovornosti i ovjeris na salteru u opstini. tete u Novom Sarajevu naplacuju ovjeru, kaze eto koliko das (kao da smo na pijaci) :-)
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#22 Re: Povrat poreza

Post by Nadinka »

LieToMe wrote:
karanana wrote:gdje se kucna lista vadi?
smio bih se zakleti da sam zadnje dvije godine podnosio sve ostale dokumente koje si navela, ali ne i kucnu liste.
u opstini u kojoj zivis tj gdje si prijavljen, kupis obrazac (pola KM ili 1 KM) popunis na vlastitu odgovornosti i ovjeris na salteru u opstini. tete u Novom Sarajevu naplacuju ovjeru, kaze eto koliko das (kao da smo na pijaci) :-)
A ova potvrda iz Suda, jel postoji neki obrazac ili sta, gdje se to u Sarajevu vadi?
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#23 Re: Povrat poreza

Post by Rimad »

Nadinka wrote:
LieToMe wrote:
karanana wrote:gdje se kucna lista vadi?
smio bih se zakleti da sam zadnje dvije godine podnosio sve ostale dokumente koje si navela, ali ne i kucnu liste.
u opstini u kojoj zivis tj gdje si prijavljen, kupis obrazac (pola KM ili 1 KM) popunis na vlastitu odgovornosti i ovjeris na salteru u opstini. tete u Novom Sarajevu naplacuju ovjeru, kaze eto koliko das (kao da smo na pijaci) :-)
A ova potvrda iz Suda, jel postoji neki obrazac ili sta, gdje se to u Sarajevu vadi?
Vadi se u Kantonalnom sudu.

"dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje - uvjerenje od nadležnog suda i/ili opštine".

Kažeš da ti treba za povat poreza na stambeni kredit. Znaju o čemu se radi, pošto im dosta ljudi to traži ovih dana.
User avatar
Nadinka
Posts: 2143
Joined: 01/02/2010 13:17

#24 Re: Povrat poreza

Post by Nadinka »

Rimad wrote:
Nadinka wrote: A ova potvrda iz Suda, jel postoji neki obrazac ili sta, gdje se to u Sarajevu vadi?
Vadi se u Kantonalnom sudu.

"dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje - uvjerenje od nadležnog suda i/ili opštine".

Kažeš da ti treba za povat poreza na stambeni kredit. Znaju o čemu se radi, pošto im dosta ljudi to traži ovih dana.
Hvala!

Eh sad jedno pitanje---stan koji smo kupili je u zenici, dakle ja ovdje u zenici izvadim ZK izvadak stana, a ja sam prijavljena u Sarajevu, dakle ja u Sa u sudu trazim tu potvrdu da nemam stan? Jel to ok?
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#25 Re: Povrat poreza

Post by Rimad »

Nadinka wrote:
Rimad wrote:
Nadinka wrote: A ova potvrda iz Suda, jel postoji neki obrazac ili sta, gdje se to u Sarajevu vadi?
Vadi se u Kantonalnom sudu.

"dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje - uvjerenje od nadležnog suda i/ili opštine".

Kažeš da ti treba za povat poreza na stambeni kredit. Znaju o čemu se radi, pošto im dosta ljudi to traži ovih dana.
Hvala!

Eh sad jedno pitanje---stan koji smo kupili je u zenici, dakle ja ovdje u zenici izvadim ZK izvadak stana, a ja sam prijavljena u Sarajevu, dakle ja u Sa u sudu trazim tu potvrdu da nemam stan? Jel to ok?
Koliko sam shvatio kupila si stan u Zenici (i na osnovu tog kredita tražiš povat), a prijavljena si u Sarajevu?

Hm.... Nisam siguran.

Mislim da svakako trebaš uzeti uvjerenje od Suda u Sarajevu. Nisam siguran da li bi trebala uzimati uvjerenje od Suda u Zenici.
Post Reply