Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1501 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Chmoljo wrote: 09/01/2024 16:36
Dzontra_Volta wrote: 09/01/2024 14:29 Imao sam ja u jednoj banci stambeni + nenamjenski za radove. Na ovaj stambeni mi išao povrat poreza.
Poslije nekog vremena prešao sa kreditom u drugu banku, ujedinili mi oba kredita u jedan - stambeni i bez problema dobijam povrat poreza i dalje.
E to, to. :thumbup:
Bitno je samo da ti na novom ugovoru piše da je stambeni i da se odnosi na istu nekretninu.
Tražili su mi neku dodatnu potvrdu od banke, ali ne mogu se sjetiti šta je to bilo (samo prvi put nakon promjene ugovora).
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45505
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1502 Re: Povrat poreza

Post by Chmoljo »

Dzontra_Volta wrote: 09/01/2024 16:44
Chmoljo wrote: 09/01/2024 16:36
Dzontra_Volta wrote: 09/01/2024 14:29 Imao sam ja u jednoj banci stambeni + nenamjenski za radove. Na ovaj stambeni mi išao povrat poreza.
Poslije nekog vremena prešao sa kreditom u drugu banku, ujedinili mi oba kredita u jedan - stambeni i bez problema dobijam povrat poreza i dalje.
E to, to. :thumbup:
Bitno je samo da ti na novom ugovoru piše da je stambeni i da se odnosi na istu nekretninu.
Tražili su mi neku dodatnu potvrdu od banke, ali ne mogu se sjetiti šta je to bilo (samo prvi put nakon promjene ugovora).
Znam da sam prvi put nosio ugovor. Nema veze, bitno je da mi to nije prepreka za promjenu banke
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#1503 Re: Povrat poreza

Post by vanjki »

Da li je neko dobio vec prvu kovertu za povrat poreza stamb.kredit u opstini Novi Grad? Ja sam predao 15.1.24 i jos nista
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1504 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

vanjki wrote: 18/02/2024 09:20 Da li je neko dobio vec prvu kovertu za povrat poreza stamb.kredit u opstini Novi Grad? Ja sam predao 15.1.24 i jos nista
Imaju fore do 30.6.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#1505 Re: Povrat poreza

Post by vanjki »

Dzontra_Volta wrote: 18/02/2024 10:09
vanjki wrote: 18/02/2024 09:20 Da li je neko dobio vec prvu kovertu za povrat poreza stamb.kredit u opstini Novi Grad? Ja sam predao 15.1.24 i jos nista
Imaju fore do 30.6.
Ma da
bumerangss
Posts: 4477
Joined: 12/01/2015 16:47

#1506 Re: Povrat poreza

Post by bumerangss »

U firmi djele taj gip obrazac. Vjerovatno godisnji izvod primanja jesam li pogodio? :-)

Sta ja sa tim mogu?
Ko ima pravo na povrat poreza i za sta?
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1507 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

bumerangss wrote: 18/02/2024 22:03 U firmi djele taj gip obrazac. Vjerovatno godisnji izvod primanja jesam li pogodio? :-)

Sta ja sa tim mogu?
Ko ima pravo na povrat poreza i za sta?
Na stambeni kredit, ako ti je prva nekretnina, i na liječenje/lijekove.
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#1508 Re: Povrat poreza

Post by vehidone »

Pozdrav svima . Prikupio sam sve papire i sto mi je potrebno da predam za povrat poreza na kamate na osnovu stambenog kredita. Prvi put ovo hocu da uradim (plaćam kredit skoro 5god)

Imam nedoumicu hocu li znati ispravno popuniti GPD 1051 obrazac. Obzirom da prvi put gledam u u taj obrazac nameću se neka pitanja,da li treba ovo ili ne treba...i slično. Pitanje bi bilo,mogu li se nekome obratiti za pomoć,kome se obratiti i dali ce službenik/ca u opštini htjeti pomoći pri popunjavanju ili ce reci to nije moj posao. Svaki savjet dobrodošao. Hvala
Tadin
Posts: 58
Joined: 05/08/2018 10:30

#1509 Re: Povrat poreza

Post by Tadin »

vehidone wrote: 20/02/2024 11:16 Pozdrav svima . Prikupio sam sve papire i sto mi je potrebno da predam za povrat poreza na kamate na osnovu stambenog kredita. Prvi put ovo hocu da uradim (plaćam kredit skoro 5god)

Imam nedoumicu hocu li znati ispravno popuniti GPD 1051 obrazac. Obzirom da prvi put gledam u u taj obrazac nameću se neka pitanja,da li treba ovo ili ne treba...i slično. Pitanje bi bilo,mogu li se nekome obratiti za pomoć,kome se obratiti i dali ce službenik/ca u opštini htjeti pomoći pri popunjavanju ili ce reci to nije moj posao. Svaki savjet dobrodošao. Hvala
Pitaj tu, šta treba
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1510 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

vehidone wrote: 20/02/2024 11:16 Pozdrav svima . Prikupio sam sve papire i sto mi je potrebno da predam za povrat poreza na kamate na osnovu stambenog kredita. Prvi put ovo hocu da uradim (plaćam kredit skoro 5god)

Imam nedoumicu hocu li znati ispravno popuniti GPD 1051 obrazac. Obzirom da prvi put gledam u u taj obrazac nameću se neka pitanja,da li treba ovo ili ne treba...i slično. Pitanje bi bilo,mogu li se nekome obratiti za pomoć,kome se obratiti i dali ce službenik/ca u opštini htjeti pomoći pri popunjavanju ili ce reci to nije moj posao. Svaki savjet dobrodošao. Hvala
Zamoliš kolegu/icu iz računovodstva u firmi gdje radiš da ti to popuni. Poslije kupiš čokoladu.
vanjki
Posts: 1794
Joined: 26/10/2006 17:37

#1511 Re: Povrat poreza

Post by vanjki »

vehidone wrote: 20/02/2024 11:16 Pozdrav svima . Prikupio sam sve papire i sto mi je potrebno da predam za povrat poreza na kamate na osnovu stambenog kredita. Prvi put ovo hocu da uradim (plaćam kredit skoro 5god)

Imam nedoumicu hocu li znati ispravno popuniti GPD 1051 obrazac. Obzirom da prvi put gledam u u taj obrazac nameću se neka pitanja,da li treba ovo ili ne treba...i slično. Pitanje bi bilo,mogu li se nekome obratiti za pomoć,kome se obratiti i dali ce službenik/ca u opštini htjeti pomoći pri popunjavanju ili ce reci to nije moj posao. Svaki savjet dobrodošao. Hvala
https://youtu.be/PAKoJkT2Uh0?si=Z5wwSahpx6Il31-X
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#1512 Re: Povrat poreza

Post by vehidone »

vanjki wrote: 21/02/2024 06:24
vehidone wrote: 20/02/2024 11:16 Pozdrav svima . Prikupio sam sve papire i sto mi je potrebno da predam za povrat poreza na kamate na osnovu stambenog kredita. Prvi put ovo hocu da uradim (plaćam kredit skoro 5god)

Imam nedoumicu hocu li znati ispravno popuniti GPD 1051 obrazac. Obzirom da prvi put gledam u u taj obrazac nameću se neka pitanja,da li treba ovo ili ne treba...i slično. Pitanje bi bilo,mogu li se nekome obratiti za pomoć,kome se obratiti i dali ce službenik/ca u opštini htjeti pomoći pri popunjavanju ili ce reci to nije moj posao. Svaki savjet dobrodošao. Hvala
https://youtu.be/PAKoJkT2Uh0?si=Z5wwSahpx6Il31-X
Hvala. Sve sam dokumente pripremio osim još te famozne izjave koja glasi: Izjava da prvi put rješavate stambeno pitanje. Da li treba i supruga napisati i ovjeriti tu izjavu obzirom da je sudužnik u stambenom kreditu? Da li je dovoljno napisati u izjavi; prvi put rješavam stambeno pitanje ili je potrebno dodati i da prvi put rješavam stambeno pitanje zajedno sa suprugom....? Kako ste vi sročili te izjave. Pitanje zvuči iritantno,razumijem ali obzirom da prvi put predajem ne bih želio da me odbiju zbog pogrešno napisane izjave. Hvala svima unaprijed.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1513 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

Jedina izjava koju sam ja predavao je ona da ne posjedujes nekretninu. Ima u opstini uzeti vec isprintanu, samo je popunis svojim imenom i jmb i das da je ovjere i sve predas u PU.

Ako predajes prvi put treba ti potvrda iz ZK za tebe i supružnika da nemate drugih nekretnina na sebi
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#1514 Re: Povrat poreza

Post by Ajatolah_ »

Gdje ste vidjeli da treba izjava? Na stranici Porezne uprave kaže ovako:

Za priznavanje dijela ličnog odbitka po osnovu plaćenih kamata na stambeni kredit obveznik je dužan podnijeti:

a. fotokopiju ugovora o stambenom kreditu (u obzir dolaze ugovori o stambenom kreditu sklopljeni prije i poslije 01.01.2009. godine),
b. ovjerenu potvrdu ili listing banke kao dokaz o plaćenim kamatama za porezni period za koji se podnosi porezna prijava,
c. dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine,
d. dokaz da su sredstvima odobrenog stambenog kredita riješili ili počeli rješavati stambeno pitanje (kupili odgovarajuću stambenu jedinicu odnosno sklopili ugovor o kupovini ili gradnji odgovarajuće stambene jedinice, kreditom kupili plac i materijal za gradnju stambene jedinice i sl.).

Ukratko ugovor o kreditu, kupoprodajni ugovor, potvrda iz banka, i uvjerenje iz ZK.

https://www.pufbih.ba/v1/novosti/2891/javni-poziv-za-podnoenje-poreznih-prijava-za-2023-godinu
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#1515 Re: Povrat poreza

Post by vehidone »

SPISAK NOVI POTREBNE DOKUMENTACIJE ZA POVRAT POREZA NA DOHODK
PO STAMBENOM KREDITU
Poštovani,
Spisak potrebne dokumentacije za povrat poreza po osnovu plaćene kamate
na stambeni kredit:
-GPD-1051 obrazac-popunjen preuzeti sa web stranice Porezne uprave
pufbih.ba,
-GIP-1022 obrazac koji Vam treba dati poslodavac,
⁃Ovjerena kopija kupoprodajnog ugovora,
⁃Ovjeren ugovor sa bankom o kreditnom aranžmanu,
⁃Orginal potvrda o plaćenim kamatama
-Uvjerenje sa suda da li ste Vi i Vaš bračni drug (ako ste u bračnoj zajednici)
vlasnici nekih nekretnina iliniste,
-lzjava da prvi put rješavate stambeno pitanje.
Prilikom popunjavanja GPD obrasca ostavite i kontakt telefon kako bismo
Vas pozvali ukoliko bude bilo potrebe.
Rok za predaju dokumentacije je 31.03.2024. godi
vehidone
Posts: 86
Joined: 27/03/2014 10:15

#1516 Re: Povrat poreza

Post by vehidone »

Ne mogu da ubacim sliku ili ne znam uglavnom kopirao sam tekst sa slike i ubacio.Ovaj tekst stoji na protokolu od PU
User avatar
sime_cipol
Posts: 16340
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1517 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

vehidone wrote: 21/02/2024 17:49 Ne mogu da ubacim sliku ili ne znam uglavnom kopirao sam tekst sa slike i ubacio.Ovaj tekst stoji na protokolu od PU
Image
suit_up
Posts: 730
Joined: 31/12/2019 11:25

#1518 Re: Povrat poreza

Post by suit_up »

Šta sve trebam unijeti u GPD obrazac iz obrasca PRIM-1054? Po ovome što vidim u GPD obrascu, unosi se samo kolona 18, no, u tom slučaju dobijem 10% veći iznos povrata?
challmander
Posts: 352
Joined: 09/01/2022 11:42

#1519 Re: Povrat poreza

Post by challmander »

Imam jedno mozda neobicno pitanje. U Oktobru sam promijenio poslodavca a u Novembru mi je odbijena prva rata stambenog kredita. Novi poslodavac je iz RS-a pa me zanima imam li pravo na bilo kakav povrat kamate/poreza buduci da se porezi fakticki placaju u RS-u.
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#1520 Re: Povrat poreza

Post by moke_31 »

challmander wrote: 12/03/2024 12:21 Imam jedno mozda neobicno pitanje. U Oktobru sam promijenio poslodavca a u Novembru mi je odbijena prva rata stambenog kredita. Novi poslodavac je iz RS-a pa me zanima imam li pravo na bilo kakav povrat kamate/poreza buduci da se porezi fakticki placaju u RS-u.
Mislim da je bitno mjesto tvog prebivališta a ne poslodavca, tako da bi možda mogao trebao imati pravo na povrat.
Vox_liberi
Posts: 203
Joined: 25/01/2022 14:39

#1521 Re: Povrat poreza

Post by Vox_liberi »

Jedno pitanje za raju koja je prvi put predala za povrat poreza

Je li predala ovjerene kopije ugovora o kreditu i kupoprodajnog ugovora ili mogu neovjerene?

Edit: treba ovjerene lijepo piše :D
Dzontra_Volta
Posts: 6500
Joined: 20/01/2011 11:10

#1522 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Vox_liberi wrote: 18/03/2024 11:36 Jedno pitanje za raju koja je prvi put predala za povrat poreza

Je li predala ovjerene kopije ugovora o kreditu i kupoprodajnog ugovora ili mogu neovjerene?

Edit: treba ovjerene lijepo piše :D
Ja uvijek predavao neovjerene. Nikad mi nisu vratili.
Deny25
Posts: 73
Joined: 12/01/2022 02:27

#1523 Re: Povrat poreza

Post by Deny25 »

Nemam gdje pitati pa moram ovdje dobio sam od poslodavca godianju oni listo o placama i drugim primanjima. Eh sada poato sam u toj prosloj godini jedan mjesec radio kod jednog i sljede i prelazim kod novog imam dvije te liste i na to dpbijem informaciju da ja to trebam odnjet u poreznu upravu i jos par kolega oni su iali i njih su vratili kaze to se ne donosi nama jel nam pogresno receno ili?
moee
Posts: 1395
Joined: 07/06/2011 10:44

#1524 Re: Povrat poreza

Post by moee »

Deny25 wrote: 19/03/2024 12:16 Nemam gdje pitati pa moram ovdje dobio sam od poslodavca godianju oni listo o placama i drugim primanjima. Eh sada poato sam u toj prosloj godini jedan mjesec radio kod jednog i sljede i prelazim kod novog imam dvije te liste i na to dpbijem informaciju da ja to trebam odnjet u poreznu upravu i jos par kolega oni su iali i njih su vratili kaze to se ne donosi nama jel nam pogresno receno ili?
Po zakonu je svaki radnik koji promijeni firmu u toku godine, dužan predati GPD obrazac (prijavu). GPD obrazac nije isto što i GIP obrazac koji se dobije od firme. GPD obrazac se popunjava na osnovu dobijenih GIP obrazaca i predaje se u poreznoj upravi opštine prebivališta radnika (isto kao i prijava za povrat poreza po osnovu plaćenih kamata za stan).
Deny25
Posts: 73
Joined: 12/01/2022 02:27

#1525 Re: Povrat poreza

Post by Deny25 »

moee wrote: 19/03/2024 14:56
Deny25 wrote: 19/03/2024 12:16 Nemam gdje pitati pa moram ovdje dobio sam od poslodavca godianju oni listo o placama i drugim primanjima. Eh sada poato sam u toj prosloj godini jedan mjesec radio kod jednog i sljede i prelazim kod novog imam dvije te liste i na to dpbijem informaciju da ja to trebam odnjet u poreznu upravu i jos par kolega oni su iali i njih su vratili kaze to se ne donosi nama jel nam pogresno receno ili?
Po zakonu je svaki radnik koji promijeni firmu u toku godine, dužan predati GPD obrazac (prijavu). GPD obrazac nije isto što i GIP obrazac koji se dobije od firme. GPD obrazac se popunjava na osnovu dobijenih GIP obrazaca i predaje se u poreznoj upravi opštine prebivališta radnika (isto kao i prijava za povrat poreza po osnovu plaćenih kamata za stan).
Q gdje popunjavam tqj obrazac stvar je sto mi receno kao da ja moram to urqditi do kraja marta poslodavac mi reko.
Post Reply