Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#1226 Re: Povrat poreza

Post by Distortion »

Svake godine ostvarujemo povrat poreza samo sto je sad supruga prijavila prebivaliste u Zenici i poreska kartica joj se sad vodi u Zenici. Stan kupljen u Zenici, prva nekretnina.
Dosad smo povrat sredstava imali u drugom gradu/kantonu i vec 5 godina ostvarujemo to pravo a sad je i 6-ta. Krajem 2020. supruga je promjenila prebivaliste (Zenica) i pretp da sad moramo prijaviti povrat poreza u Zenici ali nisam 100% siguran.
Dok god imamo kredit, ostvarujemo pravo povrata poreza...koliko ja znam...
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45202
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1227 Re: Povrat poreza

Post by Chmoljo »

ljudi, pitanje: isplati li mi se zajebavati sa ovim povratom obzirom da mi kredit ide od novembra?

dakle dva mjeseca.

ili da čekam iduću godinu?

i interesuje me pošto nisam promijenio općinu prebivališta, podnosim u onoj u kojoj sam sad, a može li se to poslije mijenjati ili?

EDIT: vidim isto pitam što i prethodni post, pa ako ima dobra duša da nam kaže :D
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#1228 Re: Povrat poreza

Post by madner »

Isplati jer poslje ne moras donositi nista osim potvrde u banci koliko si kamate platio. Bolje da ti sada fali papir nego sljedece godine.
Dzontra_Volta
Posts: 6454
Joined: 20/01/2011 11:10

#1229 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

madner wrote: 20/02/2021 06:19 Isplati jer poslje ne moras donositi nista osim potvrde u banci koliko si kamate platio. Bolje da ti sada fali papir nego sljedece godine.
U mojoj općini, osim papira iz banke (koji mi sad banka naplaćuje 10 KM), moram svake godine izvaditi i potvrdu sa suda (5 KM) i izjavu o neposjedovanju nekretnine, ovjerenu u općini (2 KM).
Kad na to dodaš gubljenje vremena dok to izganjas plus plati parking, tramvaj ovo ono...
Sracunaj koliko imaš kamata za ta 2 mjeseca i cca 10% bi dobio nazad. Pa vidi da li ti se isplati.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45202
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1230 Re: Povrat poreza

Post by Chmoljo »

Uvijek mi je bilo fascinantno kako svaka porezna ispostava daje sebi za pravo da tumaci na svoj nacin sta se treba sve donijeti od papira.

Eto, jasno pise ovo sto je @madner rekao na njihovoj stranici, i s kojim pravom ti @Dzontra_Volta traze dodatne papire?

A zna li iko sta desava pri promjeni prebivalista? Ovo pitam i zbog toga hocu li morati opet skupljati papire za ispostavu u koju sam prebacio prebivaliste.
Dzontra_Volta
Posts: 6454
Joined: 20/01/2011 11:10

#1231 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Chmoljo wrote: 20/02/2021 11:27 Uvijek mi je bilo fascinantno kako svaka porezna ispostava daje sebi za pravo da tumaci na svoj nacin sta se treba sve donijeti od papira.

Eto, jasno pise ovo sto je @madner rekao na njihovoj stranici, i s kojim pravom ti @Dzontra_Volta traze dodatne papire?

A zna li iko sta desava pri promjeni prebivalista? Ovo pitam i zbog toga hocu li morati opet skupljati papire za ispostavu u koju sam prebacio prebivaliste.
Pa objasnili su mi da ja u medjuvremenu mogu postati vlasnik druge nekretnine i samim tim neman više pravo na povrat. Zato mi trebaju ova 2 papira koja dokazuju da nemam ništa osim stana kojim sam riješio stambeno pitanje.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45202
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#1232 Re: Povrat poreza

Post by Chmoljo »

Vau koja birokratska logika.

Valjda dobijas na taj kredit kad prvi put rijesis stambeno. Ako dodjes u situaciju da kupis jos jednu, sta njih boli kurac za drugi kredit? Drugi kredit, druga nekretnina.

Ovo mi je na tragu onog imbecilnog poteza kada su ljudima uskracivali penziju koju su uplacivali 40 godina, samo jer su se drznuli da rade i u penziji. Uskrate ti tvoje pare iako jos placas doprinose i na to sto naknadno radis.

Imbecili.
User avatar
Čudna sorta
Posts: 3231
Joined: 30/03/2008 11:56

#1233 Re: Povrat poreza

Post by Čudna sorta »

Dzontra_Volta wrote: 20/02/2021 10:31
madner wrote: 20/02/2021 06:19 Isplati jer poslje ne moras donositi nista osim potvrde u banci koliko si kamate platio. Bolje da ti sada fali papir nego sljedece godine.
U mojoj općini, osim papira iz banke (koji mi sad banka naplaćuje 10 KM), moram svake godine izvaditi i potvrdu sa suda (5 KM) i izjavu o neposjedovanju nekretnine, ovjerenu u općini (2 KM).
Kad na to dodaš gubljenje vremena dok to izganjas plus plati parking, tramvaj ovo ono...
Sracunaj koliko imaš kamata za ta 2 mjeseca i cca 10% bi dobio nazad. Pa vidi da li ti se isplati.
Koja je opština u pitanju?

To i traže jer stranke rade onako kako im kažu a ne onako kako treba, odnosno kako piše na stranici PU F BiH. Jednom su te uveli u pravo, prvi put si riješio svoje stambeno pitanje, nema osnova za dodatnu dokumentaciju. Bar ja tako mislim.
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#1234 Re: Povrat poreza

Post by Distortion »

Svi mi ostvarujemo pravo po osnovu prvog kredita na kupovinu prve nekretnine. Nepotrebno se svake godine vade i placaju papiri, ZK itd. Kod mene je slucaj da je nosilac kredita promjenio prebivaliste i sad je to prebivaliste Zenica. Prethodnih godina smo to rjesavali u drugom gradu/kantonu.

Ne znam sta zakon kaze kad se promjeni prebivaliste u kalendarskoj godini (nosilac kredita) a ja kao suduznik u ugovoru o kreditu nisam mjenjao prebivaliste.
Dzontra_Volta
Posts: 6454
Joined: 20/01/2011 11:10

#1235 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Općina Novo Sarajevo
Može li link sa te stranice PUF gdje piše da se svaki sljedeći put predaje samo potvrda iz banke?
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#1236 Re: Povrat poreza

Post by madner »

Ja iz iskustva, jos da oni supci iz UniCredita ne naplate potvrdu :evil:
Opstina Centar.

Da kupis sad jos 5 nekretnina, za prvu imas pravo.
User avatar
sime_cipol
Posts: 15958
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1237 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

Ja zvao maksuz PU Opstina NG da vidim sta mi ove godine treba od papira. Popunjen obrazac za povrat (GPD), papir iz banke o kamatama i papir s posla o plati (GIP) i (AUG) posto imam neki ugovor o djelu..
Sve spremno, samo da odnesem i da naplatim :D
vanjki
Posts: 1787
Joined: 26/10/2006 17:37

#1238 Re: Povrat poreza

Post by vanjki »

Vjerujete li da jos cekam rjesenje od prosle godine. Opstina Novi Grad i zvao sam prije mjesec dana i obecali poslati,ali jos nista nema
moke_31
Posts: 1877
Joined: 18/05/2011 14:54

#1239 Re: Povrat poreza

Post by moke_31 »

Dzontra_Volta wrote: 20/02/2021 23:43 Općina Novo Sarajevo
Može li link sa te stranice PUF gdje piše da se svaki sljedeći put predaje samo potvrda iz banke?
Fakat su se napokon sjetili da raju više ne handre sa hrpom bespotrebnih papira. Ja prošle sedmice otišao u ZK po onu potvrdu i već kupio taksenu markicu a žena na šalteru mi reče da su svim općinama poslali obavještenje PUF-a da je kompletnu dokumentaciju potrebno dostaviti samo prvo put, i da je izvješeno na oglasnim tablama općina. Ali sam opet uzeo potvrdu, kad sam već kupio taksenu markicu. Evo obavjšetenja PUF-a ispod.

http://www.pufbih.ba/v1/novosti/2003/po ... ne-prijave

Napomena: navedenu dokumentaciju za priznavanje dijela ličnog odbitka po osnovu plaćenih kamata na stambeni kredit podnose porezni obveznici koji prvi put ulaze u pravo, a svake naredne godine potrebno je priložiti samo original potvrdu ili listing banke o plaćenim kamatama za porezni period za koji se podnosi porezna prijava.
Dzontra_Volta
Posts: 6454
Joined: 20/01/2011 11:10

#1240 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

moke_31 wrote: 21/02/2021 19:11
Dzontra_Volta wrote: 20/02/2021 23:43 Općina Novo Sarajevo
Može li link sa te stranice PUF gdje piše da se svaki sljedeći put predaje samo potvrda iz banke?
Fakat su se napokon sjetili da raju više ne handre sa hrpom bespotrebnih papira. Ja prošle sedmice otišao u ZK po onu potvrdu i već kupio taksenu markicu a žena na šalteru mi reče da su svim općinama poslali obavještenje PUF-a da je kompletnu dokumentaciju potrebno dostaviti samo prvo put, i da je izvješeno na oglasnim tablama općina. Ali sam opet uzeo potvrdu, kad sam već kupio taksenu markicu. Evo obavjšetenja PUF-a ispod.

http://www.pufbih.ba/v1/novosti/2003/po ... ne-prijave

Napomena: navedenu dokumentaciju za priznavanje dijela ličnog odbitka po osnovu plaćenih kamata na stambeni kredit podnose porezni obveznici koji prvi put ulaze u pravo, a svake naredne godine potrebno je priložiti samo original potvrdu ili listing banke o plaćenim kamatama za porezni period za koji se podnosi porezna prijava.
E hvala, ovo mi je trebalo.
Nisam ja neko ko radi ono što im kažu, a ne kako treba, kao sto reče @Čudna sorta, samo nisam znao za ovo.
Meni su gori ovi što još uvijek čekaju rješenje od prošle godine, a ništa ne čine po tom pitanju.
User avatar
Distortion
Posts: 2828
Joined: 08/09/2007 19:56

#1241 Re: Povrat poreza

Post by Distortion »

Ja sam zvao poresku upravu vezano za promjenu CIPS-a i receno mi je da prijavu vrsim prema mjestu prebivalista nosioca kredita.
User avatar
pepeljara
Posts: 6553
Joined: 22/08/2003 00:00

#1242 Re: Povrat poreza

Post by pepeljara »

Ja danas predao, 1 minuta potrosena :)
Obzirom da predajem vec 5ti put, ide samo dva gp obrazsca i ovjerena kamata iz banke :)
User avatar
xPaco1337
Posts: 1025
Joined: 30/09/2020 14:34

#1243 Re: Povrat poreza

Post by xPaco1337 »

Poreska u Zenici radi do 12h,ovo nema nigdje :lol:
winter25
Posts: 21
Joined: 03/04/2013 09:45

#1244 Re: Povrat poreza

Post by winter25 »

xPaco1337 wrote: 25/02/2021 22:19 Poreska u Zenici radi do 12h,ovo nema nigdje :lol:
tako je to već godinu dana...
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1245 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Za 30 sec zavrsio u poreznoj, bukvalno.
Nije mi prvi put pa sam donio samo 2x GPD, GIP i potvrdu banke, cak nisam trebao ni izjavu ispunjavati.
Stavio pečat na moj primjerak GPD obrasca i Allahimanet. :D
User avatar
jazzer
Posts: 7146
Joined: 20/12/2004 14:44

#1246 Re: Povrat poreza

Post by jazzer »

@ Adoxxx

Koja opstina?
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1247 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Novi Grad
Dzontra_Volta
Posts: 6454
Joined: 20/01/2011 11:10

#1248 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Adoxxx wrote: 03/03/2021 11:02 Za 30 sec zavrsio u poreznoj, bukvalno.
Nije mi prvi put pa sam donio samo 2x GPD, GIP i potvrdu banke, cak nisam trebao ni izjavu ispunjavati.
Stavio pečat na moj primjerak GPD obrasca i Allahimanet. :D
Osoba na protokolu je dužna da primi šta god predaš i da ne postavlja suvišna pitanja. Mogao si uz GPD obrazac dostaviti i raspored časova djeteta iz škole, dužan je da to primi i udari prijemni štambilj. Drugo je što će te poslije službenik koji radi na tvom zahtjevu obavijestiti da ti fali "jedan papir". :D
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1249 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Dzontra_Volta wrote: 03/03/2021 12:58
Adoxxx wrote: 03/03/2021 11:02 Za 30 sec zavrsio u poreznoj, bukvalno.
Nije mi prvi put pa sam donio samo 2x GPD, GIP i potvrdu banke, cak nisam trebao ni izjavu ispunjavati.
Stavio pečat na moj primjerak GPD obrasca i Allahimanet. :D
Osoba na protokolu je dužna da primi šta god predaš i da ne postavlja suvišna pitanja. Mogao si uz GPD obrazac dostaviti i raspored časova djeteta iz škole, dužan je da to primi i udari prijemni štambilj. Drugo je što će te poslije službenik koji radi na tvom zahtjevu obavijestiti da ti fali "jedan papir". :D
Ja ga pitao treba li potpisati izjavu, kaze ne treba :)
Cisto sumnjam da je duzan da prihavti sta god da doneses, jer su mi visak uvijek vratili :)
User avatar
madner
Posts: 56753
Joined: 09/08/2004 16:35

#1250 Re: Povrat poreza

Post by madner »

Ja vec dvije godine tako predajem. Zvali su me cesto ako nema neke uplatnice, ali nikad nisu trazili nista vise od potvrde od banke o kamatama.
Post Reply