Povrat poreza

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#1251 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Adoxxx wrote: 03/03/2021 13:05
Dzontra_Volta wrote: 03/03/2021 12:58
Adoxxx wrote: 03/03/2021 11:02 Za 30 sec zavrsio u poreznoj, bukvalno.
Nije mi prvi put pa sam donio samo 2x GPD, GIP i potvrdu banke, cak nisam trebao ni izjavu ispunjavati.
Stavio pečat na moj primjerak GPD obrasca i Allahimanet. :D
Osoba na protokolu je dužna da primi šta god predaš i da ne postavlja suvišna pitanja. Mogao si uz GPD obrazac dostaviti i raspored časova djeteta iz škole, dužan je da to primi i udari prijemni štambilj. Drugo je što će te poslije službenik koji radi na tvom zahtjevu obavijestiti da ti fali "jedan papir". :D
Ja ga pitao treba li potpisati izjavu, kaze ne treba :)
Cisto sumnjam da je duzan da prihavti sta god da doneses, jer su mi visak uvijek vratili :)
Pa on ti može dati dobronamjerni savjet ili ti vratiti višak dokumentacije. Ali ako ti insistiraš da hoćeš da ostane i taj "višak" dužan je da ga primi.
Čak je dužan da primi i zahtjev za građevinsku dozvolu iako nema veze sa poreznom upravom.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1252 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Ne kontam sto bi neko insistirao ako ti kaze da ne treba?
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#1253 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Očigledno se ne razumijemo. :mrgreen:
amar_no1
Posts: 41
Joined: 22/02/2011 22:57

#1254 Re: Povrat poreza

Post by amar_no1 »

Moze li mi neko pomoći kako se pravilno ispunjava ovaj GP obrazac :)
User avatar
technopunk
Posts: 35
Joined: 21/04/2010 16:38

#1255 Re: Povrat poreza

Post by technopunk »

Ja ću iduće sedmice predati po treći put. Iako stambeni kredit plaćam od 2014. nisam imao pojma da mogu ostvariti ovo pravo do unazad par godina (slučajno saznao u razgovoru sa šurom). Da stvar bude gora, i ove zadnje 2 godine sam sakupljao sve one silne papire, a da nisam imao pojma (jer mi naravno niko nije to rekao) da nakon prvog puta treba predati samo potvrdu iz banke o plaćenim kamatama, GIP i popuniti onaj njihov obrazac...i to je to. A i to sam slučajno pročitao na stranici porezne uprave prije par mjeseci. Žalosno je da veliki broj naših građana nema pojma da mogu ostvariti ovo pravo jer porezna ne radi ama baš ništa-nikakve kampanje u medijima, novinama ili na društvenim mrežama (osim onih suhoparnih na njihovoj web stranici)-u kojima bi pozvali ljude da ostvare ovo pravo.
Za kraj, jedno pitanje: koliko vremena obično prođe prije nego vam uplate sredstva na račun? Ovdje u Bihaću sam prve godine sredstva dobio nakon godinu dana, a ove godine sam dio koji isplaćuje kanton dobio pred novu godinu, dok dio koji isplaćuje općina još nisam dobio.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#1256 Re: Povrat poreza

Post by arnelau »

Pozdrav, posto sam prosle godine kupila stan sad po prvi put prikupljam dokumente za povrat djela poreza. Nije mi jasna ova stavka na stranici poreske upravve

-izvod računa banke kao dokaz da sredstva odobrenog stambenog kredita do dana podnošenja godišnje porezne prijave nisu utrošena za druge svrhe u slučaju da u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja porezna prijava porezni obveznik nije sredstva kredita namijenjena za rješavanje svog stambenog pitanja angažovao odnosno namjenski utrošio, uz obavezu da dokaze o namjenskom utrošku tih sredstava naknadno dostavi Poreznoj upravi, i to najkasnije do kraja tekuće godine.

Na sta se ovdje misli. Kod mene je slucaj takav da su sredstva kredita cim su odobrena odmah uplacena bivsem vlasniku stana. Po mom misljenju ja po ovoj stavci nista ne trebam dostaviti. Je li grijesim?

I jos jedna stavka
-dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine;
Ovo uvjerenje posto pise da moze i u opcini koja sluzba to izdaje, posto sam iz Sarajeva ne ide mi se da lutam po ovoj situaciji zbog korone, ili moram ipak u Opcinski sud.
Izvinite na opsirnosti ali vise volim ovdje pitati nego one drske salteruse :)
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#1257 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

arnelau wrote: 07/03/2021 15:06 Pozdrav, posto sam prosle godine kupila stan sad po prvi put prikupljam dokumente za povrat djela poreza. Nije mi jasna ova stavka na stranici poreske upravve

-izvod računa banke kao dokaz da sredstva odobrenog stambenog kredita do dana podnošenja godišnje porezne prijave nisu utrošena za druge svrhe u slučaju da u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja porezna prijava porezni obveznik nije sredstva kredita namijenjena za rješavanje svog stambenog pitanja angažovao odnosno namjenski utrošio, uz obavezu da dokaze o namjenskom utrošku tih sredstava naknadno dostavi Poreznoj upravi, i to najkasnije do kraja tekuće godine.

Na sta se ovdje misli. Kod mene je slucaj takav da su sredstva kredita cim su odobrena odmah uplacena bivsem vlasniku stana. Po mom misljenju ja po ovoj stavci nista ne trebam dostaviti. Je li grijesim?

I jos jedna stavka
-dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine;
Ovo uvjerenje posto pise da moze i u opcini koja sluzba to izdaje, posto sam iz Sarajeva ne ide mi se da lutam po ovoj situaciji zbog korone, ili moram ipak u Opcinski sud.
Izvinite na opsirnosti ali vise volim ovdje pitati nego one drske salteruse :)
Ovo prvo ne moraš, to je za one koji su dobili lovu na račun, a još nisu platili stan.
Ovo drugo se vadi u sudu, u zemljisnoknjiznom uredu (preko puta Amerikanca). Moraš ponijeti i ličnu kartu bračnog druga ako ne idete zajedno (to su uveli prošle godine).
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#1258 Re: Povrat poreza

Post by arnelau »

Dzontra_Volta wrote: 07/03/2021 17:31
arnelau wrote: 07/03/2021 15:06 Pozdrav, posto sam prosle godine kupila stan sad po prvi put prikupljam dokumente za povrat djela poreza. Nije mi jasna ova stavka na stranici poreske upravve

-izvod računa banke kao dokaz da sredstva odobrenog stambenog kredita do dana podnošenja godišnje porezne prijave nisu utrošena za druge svrhe u slučaju da u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja porezna prijava porezni obveznik nije sredstva kredita namijenjena za rješavanje svog stambenog pitanja angažovao odnosno namjenski utrošio, uz obavezu da dokaze o namjenskom utrošku tih sredstava naknadno dostavi Poreznoj upravi, i to najkasnije do kraja tekuće godine.

Na sta se ovdje misli. Kod mene je slucaj takav da su sredstva kredita cim su odobrena odmah uplacena bivsem vlasniku stana. Po mom misljenju ja po ovoj stavci nista ne trebam dostaviti. Je li grijesim?

I jos jedna stavka
-dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine;
Ovo uvjerenje posto pise da moze i u opcini koja sluzba to izdaje, posto sam iz Sarajeva ne ide mi se da lutam po ovoj situaciji zbog korone, ili moram ipak u Opcinski sud.
Izvinite na opsirnosti ali vise volim ovdje pitati nego one drske salteruse :)
Ovo prvo ne moraš, to je za one koji su dobili lovu na račun, a još nisu platili stan.
Ovo drugo se vadi u sudu, u zemljisnoknjiznom uredu (preko puta Amerikanca). Moraš ponijeti i ličnu kartu bračnog druga ako ne idete zajedno (to su uveli prošle godine).
Hvala na odgovoru
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1259 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

arnelau wrote: 08/03/2021 18:28
Dzontra_Volta wrote: 07/03/2021 17:31
arnelau wrote: 07/03/2021 15:06 Pozdrav, posto sam prosle godine kupila stan sad po prvi put prikupljam dokumente za povrat djela poreza. Nije mi jasna ova stavka na stranici poreske upravve

-izvod računa banke kao dokaz da sredstva odobrenog stambenog kredita do dana podnošenja godišnje porezne prijave nisu utrošena za druge svrhe u slučaju da u toku poreznog perioda za koji se podnosi godišnja porezna prijava porezni obveznik nije sredstva kredita namijenjena za rješavanje svog stambenog pitanja angažovao odnosno namjenski utrošio, uz obavezu da dokaze o namjenskom utrošku tih sredstava naknadno dostavi Poreznoj upravi, i to najkasnije do kraja tekuće godine.

Na sta se ovdje misli. Kod mene je slucaj takav da su sredstva kredita cim su odobrena odmah uplacena bivsem vlasniku stana. Po mom misljenju ja po ovoj stavci nista ne trebam dostaviti. Je li grijesim?

I jos jedna stavka
-dokaz da obveznik i njegov bračni drug ne posjeduju nepokretnu imovinu za stanovanje – uvjerenje od nadležnog suda i/ili općine;
Ovo uvjerenje posto pise da moze i u opcini koja sluzba to izdaje, posto sam iz Sarajeva ne ide mi se da lutam po ovoj situaciji zbog korone, ili moram ipak u Opcinski sud.
Izvinite na opsirnosti ali vise volim ovdje pitati nego one drske salteruse :)
Ovo prvo ne moraš, to je za one koji su dobili lovu na račun, a još nisu platili stan.
Ovo drugo se vadi u sudu, u zemljisnoknjiznom uredu (preko puta Amerikanca). Moraš ponijeti i ličnu kartu bračnog druga ako ne idete zajedno (to su uveli prošle godine).
Hvala na odgovoru
Neka i tebe i muza stave na jedno uvjerenje da bi platila jednu taksu. Znaju odvojiti, pa ces morati platiti dvije takse.
arnelau
Posts: 126
Joined: 15/08/2009 16:32

#1260 Re: Povrat poreza

Post by arnelau »

sime_cipol wrote: 09/03/2021 00:44
arnelau wrote: 08/03/2021 18:28
Dzontra_Volta wrote: 07/03/2021 17:31
Ovo prvo ne moraš, to je za one koji su dobili lovu na račun, a još nisu platili stan.
Ovo drugo se vadi u sudu, u zemljisnoknjiznom uredu (preko puta Amerikanca). Moraš ponijeti i ličnu kartu bračnog druga ako ne idete zajedno (to su uveli prošle godine).
Hvala na odgovoru
Neka i tebe i muza stave na jedno uvjerenje da bi platila jednu taksu. Znaju odvojiti, pa ces morati platiti dvije takse.
A onaj GIP obrazac sto dobijem u firmi sluzi samo za popunjavanje onog obrazca sa stranice porezne uprave. Njega ne saljem, je li tako? Bar GIP obrazac nije naveden na popisu potrebne dokumentacije
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#1261 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

arnelau wrote: 09/03/2021 21:14
sime_cipol wrote: 09/03/2021 00:44
arnelau wrote: 08/03/2021 18:28
Hvala na odgovoru
Neka i tebe i muza stave na jedno uvjerenje da bi platila jednu taksu. Znaju odvojiti, pa ces morati platiti dvije takse.
A onaj GIP obrazac sto dobijem u firmi sluzi samo za popunjavanje onog obrazca sa stranice porezne uprave. Njega ne saljem, je li tako? Bar GIP obrazac nije naveden na popisu potrebne dokumentacije
Iskopiraš i priložiš sa ostalim.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1262 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Je li ko dobio prvu kovertu? :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1263 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

Zahtjevi se primaju do 31.3. nevjerujem da su poceli uopste obradjivati zahtjeve. Ne ocekujem lovu prije oktobra :D sve prije toga super.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1264 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

sime_cipol wrote: 15/03/2021 14:07 Zahtjevi se primaju do 31.3. nevjerujem da su poceli uopste obradjivati zahtjeve. Ne ocekujem lovu prije oktobra :D sve prije toga super.
Ja prošle godine do kraja marta dobio pare :D
Ali sam zato u januaru predao :D
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1265 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

Adoxxx wrote: 15/03/2021 15:23
sime_cipol wrote: 15/03/2021 14:07 Zahtjevi se primaju do 31.3. nevjerujem da su poceli uopste obradjivati zahtjeve. Ne ocekujem lovu prije oktobra :D sve prije toga super.
Ja prošle godine do kraja marta dobio pare :D
Ali sam zato u januaru predao :D
:?
Stvarno ne znam, ja sam uvijek predavao u zadnjih 10 dana marta. Ove godine sam prvi put predao u februaru.
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#1266 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

sime_cipol wrote: 15/03/2021 15:29
Adoxxx wrote: 15/03/2021 15:23
sime_cipol wrote: 15/03/2021 14:07 Zahtjevi se primaju do 31.3. nevjerujem da su poceli uopste obradjivati zahtjeve. Ne ocekujem lovu prije oktobra :D sve prije toga super.
Ja prošle godine do kraja marta dobio pare :D
Ali sam zato u januaru predao :D
:?
Stvarno ne znam, ja sam uvijek predavao u zadnjih 10 dana marta. Ove godine sam prvi put predao u februaru.
Bas nadjoh na ovoj temi, 12.3.2019. dobio prvu kovertu, prvih dana aprila stigla i druga. Prošle godine išlo sporije zbog korone zato što sam banku mijenjao, pa mi falio FT1P. :mrgreen:
User avatar
Amomiman
Posts: 508
Joined: 26/04/2011 17:24

#1267 Re: Povrat poreza

Post by Amomiman »

Ako im dođem 30 maraka i ne podnesem GP, hoće li me ganajti? :oops:
mirza_15
Posts: 10604
Joined: 19/01/2015 09:26

#1268 Re: Povrat poreza

Post by mirza_15 »

Ja sam prošle godine mailom poslao skenirane dokumente. Zbog corone išlo tako. Može li i ove godine ili treba odnijeti u poreznu? Novi Grad
suncica-666
Posts: 7
Joined: 16/03/2021 11:37

#1269 Re: Povrat poreza

Post by suncica-666 »

Pozdrav raja,

pitanje vezano za:
potpisanu izjavu poreznog obveznika da on i članovi uže porodice koji zajedno s njim rješavaju svoje stambeno pitanje nisu vlasnici ili suvlasnici nekretnina za stanovanje i da ovim kreditom prvi put rješavaju stambeno pitanje

Naime, stan sam kupila u januaru 2021. godine sama, podigla stambeni hipotekarni kredit i stan je 1/1 na moje ime. Udala sam se u julu 2021. godine i suprug ima kuću na svoje ime. Šta sad da napišem u ovoj izjavi, obzirom na navedeno?

HVala.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1270 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

Ništa, nemaš pravo na povrat poreza.
Da bi uradila povrat moraš donijeti dokaz iz ZK da Vas dvoje nemate nekretnina u svom vlasništvu. Pošto muž ima, ništa od povrata :roll:
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1271 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Kako nema ako je ona digla kredit prije udaje i stan je 1/1 na njoj?
User avatar
sime_cipol
Posts: 16229
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#1272 Re: Povrat poreza

Post by sime_cipol »

Ako je vlasnik 1/1 zašto onda traze za supruznika dokaz da ne posjeduje nekretninu?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1273 Re: Povrat poreza

Post by channel10 »

Nema logike da nema pravo na povrat poreza jer je stan kupila prije udaje, ona ga kupila sama i vodi se samo na njoj.

Ispada da sad svi koji se udaju/ozene nakon dvije, tri ili pet godina gube pravo na povrat ako im supruznik ima na sebi neki stan, kucu...

Kad je dizala kredit nije imala nista na sebi.
Adoxxx
Posts: 1057
Joined: 15/06/2012 21:52

#1274 Re: Povrat poreza

Post by Adoxxx »

Pa ona se jos nije ni udala, tek treba da se uda :D

Juli 2021
Dzontra_Volta
Posts: 6480
Joined: 20/01/2011 11:10

#1275 Re: Povrat poreza

Post by Dzontra_Volta »

Trebala si sačekati da budeš "uvedena u pravo", pa se onda udati. :mrgreen:
Evo jedan od razloga zašto ima smisla što su neke općinske porezne uprave tražile da im se svake godine dostavljaju potvrde sa suda i ovjerene izjave.
Logika je da mi kokuzi koji nemamo ništa osim te crkavice od stana koji smo uzeli na kredit, dobijemo nekakvu olakšicu. A ovi što sa strane imaju kuće ili se udaju/ožene za vlasnike nekretnina, nek plaćaju porez.
Post Reply