Povorka ponosa u Sarajevu

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#6376 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Vitezanin »

Ajde kontam ljudi ne vole gayeve lezbe itd., idu im na živce te parade, šetanja, dreka i zatvaranje ulica, ali ne kontam kako ti mozak može biti za ljude koji razbijaju TVOJ grad kojim ćeš se poslije kretati, udaraju ljude, prosipaju krv i pljačkaju? Eto, to je bilo u Boogradu na prvom prajdu (vidim da to neki priželjkuju i u Sarajevu), a vjerovali ili ne, to nisu radili ovi koji su mahali šarenim zastavicama nego ovi koji su dobili blagoslov od popova i političara da zaštite "tradicionalnu" obitelj. Super, zaštitili su je kamenicama i pljačkanjem trgovima. Došlo im usput. Pedera kamenom u glavu pa u trgovinu usput po rakiju. Za džaba. Samo mlatneš kasirku i kažeš da je to za tradicionalnu obitelj.

:-)
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6377 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by tranquil »

insomnia78 wrote:
tranquil wrote:Ne znam što ih i pitaju uopće. BiH nije vjerska država, i njihov stav je relevantan koliko i stav udruženja vodoinstalatera.
Zato sto se vecin izjasnjava vjernicima a ovi su im predstavnici?
Ti si tehnički u pravu, oni mogu imati savjetodavnu ulogu za svoje članstvo, ali ne mogu zabranjivati nekome ko nije njihov član. I čini mi se, po ovim reakcijama, da onih počinju shvatati svoju ulogu na taj način (za razliku od priče u ranijim godinama).

Kada sam rekao "ne znam što ih pitaju", više sam mislio "zašto ih klix ispituje za mišljenje", jer se stav zna, a i moje pitanje je bilo retoričko, jer i tu znamo odgovor: klix ih ispituje nadajući se zapaljivom odgovoru koji vuče za sobom klikove. Ovaj put su ih međutim i vjerske organizacije iskulirale.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#6378 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by beni-bu-man »

rrikikiki wrote:
salik79 wrote:Ja mislim da je "next step" neka "incest parada", jer i ti ljudi imaju svoja prava i potrebe. Ako je "gey ok", zasto incest ne bi bio?
Dobar argument.
Pa i treba jer incestom smo nastali, tako kaze religija
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6379 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by tranquil »

Dori wrote:
tranquil wrote:
šatirana_ljubičica wrote:Znači sad ne možeš ništa napraviti u bojama duge a da to automatski ne znači da podržavaš LGBT?
Koga su pitali da otmu dugu :lol:
To sa prostirkom u crkvi je očita zajebancija, neko je primjetio sličnu šemu boja, i odlučio da se malo zeza, a ti si preozbiljno shvatila.
Nije zajebancija. Svestenica u toj crkvi je jako otvorena po tom pitanju....I sa tepihom salje jasnu poruku da su svi dobrodosli. Crkva poznata po tome....
OK, provalio sam se, kao i svi ostali u lancu reakcija.

Ali naučio sam nešto novo.

Skandinavija ili Engleska?
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6380 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bodkin »

rrikikiki wrote:
Oprosti, samo da se osvrnem na tvoju zadnju recenicu. Razumijem sto zelis reci. Znam da je tesko, ako si homoseksualac, izaci van i ne drzati ruke sa partnerom kao sto to druge osobe mogu. Znam da nije lako. Problem je sto americka masina promovira homoseksualizam pre agresivno, nimalo strateski, pa se ljudima zgadi. Isto je tako problem sto ima ok ljudi i losih ljudi. Imas homoseksualaca koji su jednostavno dobri ljudi. Ali imas i recimo takvih, kao sto je moj prijatelj, koji su izuzetno agresivni. On kad se obuce u drag i izadje van doslovno maltretira straight decke.
O medijima i njihovoj promociji homsoeksualizma necu ovom prilikom. Necu ni o nekim drugim lobijima i utjecajima koji koriste homoseksualizam. Da li je tesko biti gej? Je. Ali s ozbirom da to zaista nije normalno ponasanje (znamo definiciju normalnog) i s obzirom da je, po mojem misljenju, devijacija, ima smisla zasto je tesko biti gej. Covjek je covjek, bez obzira na seksualnu orijentaciju ali kao sto i zeni koja je rodjena bez maternice nesto bioloski fali, ili djetetu sa down sindromom kojem takodjer nesto fali, tako i osobi koja je homoseksualno fali bioloska normalnost. Kad se maknes od iphona, robe, shopping mallova, bmw-a, nargile, instagrama, bioloski homsoeksualci su ljudi sa greskom. Zao mi je, ali ja to tako vidim. Jos jednom, lijep pozdrav i hvala za diskusiju.
Iako se ne slazem sa tobom, tvoj pristup kontra taboru bi puno vise pomogao od ovog agresivnog vjerskog pristupa.

Sentosa island je zakon :thumbup: pozdrav
User avatar
Porodice Foht
Posts: 2824
Joined: 14/01/2019 04:56

#6381 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Porodice Foht »

Vitezanin wrote:Ako je ovaj članak Klix-a o stavu vjerskih zajednica u BiH o paradi istina, onda je zapravo pravo osvježenje vidjeti da imaju "meh" stav o svemu. Ukratko, k'o da ih boli briga što je u principu ok stav.

Sjećate li se popova na paradi prije par godina u Beogradu s onim huliganima oko njih i molitvama pa pozivima na nasilje? Ili ako ste pratili vijesti o popovima/hodžama/svećenicima-ratnicima u ostalim zemljama europskog istoka, jugoistoka i bliskoistoka? :D
Bogme IZ BiH se fino ogradila ako neki selefija ili obicni dzematlija prebije nekog iz kolone ili ga pogodi necim, nebitno. Zanimljivo sto Puljicevi i Mitropolija toliko kalkulisu i daju politicke izjave tipa ´´nemamo stav´´ ili promovisu porodicu. :hmpf:
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#6382 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Vitezanin »

Imate dosta protestanskih crkava u Sjevernoj Americi i Europi koje su pro lgbt ili su ih prihvatili (vjenčavaju se itd.) kao ravnopravne članove crkve. Čak i unutar nekih crkava imaju razne struje, npr. Menoniti (oni su kao neka verzija protestanata), imaju struje koje su za i koje su protiv. Ali fora je što kod njih svaka crkva ima ogromnu autonomiju da se izrazi. Kao da kod nas npr bude hodža u Cazinu za, u jednoj džamiji, a hožda kilometar niže protiv, zajedno sa svojom zajednicom. :D I nikom ništa, sve ok.
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#6383 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Dori »

tranquil wrote:
OK, provalio sam se, kao i svi ostali u lancu reakcija.

Ali naučio sam nešto novo.

Skandinavija ili Engleska?
Skandinavija...I ovdje je to bilo nesto novo. Narucena posebno za Pride i svestenici odlucili da je ostave.
Bodkin
Posts: 21581
Joined: 03/09/2008 00:48
Location: Overseas

#6384 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bodkin »

rrikikiki wrote:
salik79 wrote:Ja mislim da je "next step" neka "incest parada", jer i ti ljudi imaju svoja prava i potrebe. Ako je "gey ok", zasto incest ne bi bio?
Dobar argument.
Izrazito glup argument. Nesto kao “kad probas marihuanu zavrsices na heroinu”.
Tom logikom “ako je alkohol ok i ako je kocka ok, iduce ce biti ubistvo je ok”
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#6385 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by yasaq »

ja šta je ovdje pozadinaca :izet:
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#6386 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by allem_77 »

Treba samo pogledati modne piste. Posljednjih godina propagiraju se mršave djevojke bez grudi koje sliče na dječačiće, te ljepuškasti, njegovani i feminizirani manekeni. Trend metroseksualaca nije potrebno izričito ni naglašavati. Modna i farmaceutska industrije pune su homoseksualca. Stoga ne treba čuditi što mnogi imaju nejasne predstave o ovoj bolesti i što je sve više ljudi zbunjeno i zavedeno propagandom i stereotipima iz medija. Neki od najmonstruoznijh masovnih ubojica bili su homoseksualci (A. Cunanan, J. Dahmer, J.W. Gacy…), ali o njima nikad nećete naći ništa u medijima, jer se ne uklapaju u lažnu sliku dobroćudnih i veselih 'gejeva' kakvu nam nameću mediji, u nizu fiktivnih likova iz filmova i serija, koje u pravilu glume heteroseksualci. Zato danas mnogi ljudi kao hipnotizirani ponavljaju da homoseksualnost nije bolest nego 'stanje'. Bivši homoseksualni aktivist i izliječeni homoseksualac, Michael Glatze medije vidi kao jednog od glavnih uzročnika homoseksualnosti.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6387 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Banksy »


U subotu 7. septembra, na relaciji od Vječne vatre do Trga BiH u Sarajevu, biće organizovana mirna šetnja građana u organizaciji nevladine organizacije "Svjetlo" pod nazivom "Dani porodice".


Je li to ova nevladina organizacija? Drugo ''Svjetlo'' ne postoji.

NVO Svjetlo Sarajevo
NAZIV Nevladina organizacija Altruista za pomoć osobama s umanjenim sposobnostima Svjetlo, Sarajevo
ADRESA Pehlivanuša 22

User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6388 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by tranquil »

Vitezanin wrote:Imate dosta protestanskih crkava u Sjevernoj Americi i Europi koje su pro lgbt ili su ih prihvatili (vjenčavaju se itd.) kao ravnopravne članove crkve. Čak i unutar nekih crkava imaju razne struje, npr. Menoniti (oni su kao neka verzija protestanata), imaju struje koje su za i koje su protiv. Ali fora je što kod njih svaka crkva ima ogromnu autonomiju da se izrazi. Kao da kod nas npr bude hodža u Cazinu za, u jednoj džamiji, a hožda kilometar niže protiv, zajedno sa svojom zajednicom. :D I nikom ništa, sve ok.
Ma znam, čak sam i pisao o tome na ovoj temi, i to nisu u pitanju samo "Las Vegas crkve", nego crkve sa desetinama miliona članova, kao što su episkopalci i donekle njihovi "rođaci" anglikanci.

Samo i dalje je to manjina u ukupnom broju hrišćanskih crkvi, pa kada vidim sliku iz crkve sa duginim šablonom, bez da znam koja je crkva, prvo što pomislim nije LGBT, nego da se nekome jednostavno svidjela ta šema boja.

U ovom slučaju pogriješih.
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6389 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by tranquil »

Banksy wrote:

U subotu 7. septembra, na relaciji od Vječne vatre do Trga BiH u Sarajevu, biće organizovana mirna šetnja građana u organizaciji nevladine organizacije "Svjetlo" pod nazivom "Dani porodice".


Je li to ova nevladina organizacija? Drugo ''Svjetlo'' ne postoji.

NVO Svjetlo Sarajevo
NAZIV Nevladina organizacija Altruista za pomoć osobama s umanjenim sposobnostima Svjetlo, Sarajevo
ADRESA Pehlivanuša 22

Mislim da nije jer ovo je UG, a ne NVO, ali možda griješim.
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6390 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by salik79 »

Dori wrote:
tranquil wrote:
šatirana_ljubičica wrote:Znači sad ne možeš ništa napraviti u bojama duge a da to automatski ne znači da podržavaš LGBT?
Koga su pitali da otmu dugu :lol:
To sa prostirkom u crkvi je očita zajebancija, neko je primjetio sličnu šemu boja, i odlučio da se malo zeza, a ti si preozbiljno shvatila.
Nije zajebancija. Crkva je jako otvorena po tom pitanju....I sa tepihom salje jasnu poruku da su svi dobrodosli.
Koga zanima, google translate :-D

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/p6 ... a-antligen

https://www.dn.se/nyheter/sverige/regnb ... eaktioner/

I tako dalje...
A, da toj crkvi postavis isto pitanje kao i ja tebi?
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#6391 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by kolobok »

tranquil wrote:
rrikikiki wrote:
salik79 wrote:Ja mislim da je "next step" neka "incest parada", jer i ti ljudi imaju svoja prava i potrebe. Ako je "gey ok", zasto incest ne bi bio?
Dobar argument.
Nah, u zemljama koje decenijama maju gay paradu nije počelo, pa neće ni kod nas.
Nije bitno. Pitanje je zanimljivo čisto sa teoretskog sa aspekta.

Što čini incest toliko strašnim i gadnim, da se čak i vi kao zagovornici LGBT ideologije u startu ograđujete od toga? Recimo imamo dvije punoljetne psihički zdrave osobe koje stupe u vezu i onda otkriju da su brat i sestra (ili dva brata, dvije sestre, može i tako). Zakon im brani nastavak te veze, društvo ih osuđuje, ljudi skreću pogled ako ih vide kako razmjenjuju nježnosti... sve isto kao i u slučaju homoseksualnosti u konzervativnim "zatucanim" društvima.

A zbog čega? Imamo pitanje genetskog rizika za potomstvo, ali to je irelevantno jer ne moraju imati potomstvo (u slučaju istospolnog para niti ne mogu). Koji je argument sa aspekta LGBT ideologije za društvenu osudu takve veze (u smislu zakonske zabrane i subjektivnog osjećaja ogromne većine ljudi)? Jer očito je da i vi smatrate da takvo nešto nije normalno, a ne vidim zbog čega, ako prihvatimo temeljne teze LGBT ideologije da je bitna samo ljubav i konsenzualnost.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#6392 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by allem_77 »

U medijima se neprestano napada Katolička crkva zbog pedofilskih skandala u njezinim redovima, ali nećete naći činjenicu da su homoseksualci prema istraživanjima znatno skloniji pedofiliji od heteroseksualaca. Mediji namjerno ignoriraju činjenicu da 97% tih pedofilskih skandala datira iz vremena 1960.- 1985. kada je katolička hijerarhija u SAD i drugdje na Zapadu prešutno dozvolila ređenje homoseksualaca i da je više od 80% žrtava svećenika – pedofila dječaci. Već početkom osamdesetih Crkva je ponovno uvela zabranu ređenja homoseksualaca, što je urodilo plodom. Samo 3 posto slučaja pedofilije u Katoličkoj Crkvi u SAD-u dogodilo se nakon 1990. i ni jedan u razdoblju 2000. – 2004.

Vidimo da je moguće problem donekle riješiti boljim nadzorom homoseksualaca.
User avatar
Banksy
Posts: 28557
Joined: 18/07/2008 09:33

#6393 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Banksy »

tranquil wrote:
Banksy wrote:

U subotu 7. septembra, na relaciji od Vječne vatre do Trga BiH u Sarajevu, biće organizovana mirna šetnja građana u organizaciji nevladine organizacije "Svjetlo" pod nazivom "Dani porodice".


Je li to ova nevladina organizacija? Drugo ''Svjetlo'' ne postoji.

NVO Svjetlo Sarajevo
NAZIV Nevladina organizacija Altruista za pomoć osobama s umanjenim sposobnostima Svjetlo, Sarajevo
ADRESA Pehlivanuša 22

Mislim da nije jer ovo je UG, a ne NVO, ali možda griješim.
Ovo predstavljaju kao NVO.

U javnosti, glasnogovornici su im Marijana Previšić-Agić iz stranke Narod i pravda i Ahmed Kulanić s Islamskih studija, pa gledam o kojoj se organizaciji zapravo radi.

Vjerovatno ovo,
http://www.svjetlo.org/
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#6394 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by salik79 »

MarshalDodik wrote:
Tako su govorili i za pedofiliju kao next stop. Pa kad im odgovoris da se pedofilija mnogo strozije kaznjava u zemljama gdje se lgbt para odrzava unazad 50 godina nego kod nas i u zemljama koje zabranjuju lgbt parade onda nestanu.
Iako su prvi pokusaji, kroz stranacku aktivnost, propali u Holandiji, to ne znaci da nece nekada i do toga doci.

Ali, argumentacijom da dvije odrasle osobe, uz obostrani pristanak, imaju pravo na svoju seksualnu opredjeljenost - poklonici incesta imaju itekakvo "pravo", nakon homo-bi-seksualaca, traziti svoja prava.
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#6395 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by allem_77 »

Poznati psiholog Richard Cohen je izliječeni homoseksualac, a danas sam uspješno liječi homoseksualce. Talijanskog glazbenika Giuseppea Poviu je izliječio klinički psiholog Joseph Nicolosi, a nakon toga i dvojicu Povijinih prijatelja. Povia je svojedobno izjavio:

,,Ljudi nisu homoseksualci, oni postaju homoseksualci ovisno o tome s kim se druže".
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#6396 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by tranquil »

allem_77 wrote:Poznati psiholog Richard Cohen je izliječeni homoseksualac, a danas sam uspješno liječi homoseksualce. Talijanskog glazbenika Giuseppea Poviu je izliječio klinički psiholog Joseph Nicolosi, a nakon toga i dvojicu Povijinih prijatelja. Povia je svojedobno izjavio:

,,Ljudi nisu homoseksualci, oni postaju homoseksualci ovisno o tome s kim se druže".
Samo malo čekaj, svi ti "izliječeni" homoseksualci prije ili poslije osvanu u vijestima, jer budu uhapšeni na nekoj za pare iznajmljenoj kiti.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#6397 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by arzuhal »

Balkanska seljačina

1988 g. - ALO PEDERI, **ČKA LI VAM MATERNA, SVE VAS SATRAT TREBA, *EBOLI VAS OTAC TAKE BOLESNE!

2016 g. - SVIMA KOJI SU PROTIV GEJEVA TREBA GLAVE SLOMIT, ZATUCANI FAŠISTI! I OVI ŠTO IZJEDNAČAVAJU INCEST I HOMOSEKSUALNU VEZU, BOLESNICI!

2034 g. - ZAŠTO JE INCEST BOLEST, ŠUGE JEDNE, TREBA VAS POPALIT SVE!

2068 g. - ...
allem_77
Posts: 3422
Joined: 17/09/2015 15:46

#6398 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by allem_77 »

,,Iscjeljivanje rana uzrokovanih homoseksualnim ponašanjem nije jednostavno – malo je stvarne podrške. A ona koja postoji je osramoćena, ismijana i ušutkana agresivnom retorikom masovnih medija koji promoviraju homoseksualizam kao normalan oblik ponašanja ili učinjena ilegalnim izvrtanjem zakona. Cilj homoseksualne agende je učiniti da ljudi prestanu uopće i postavljati pitanje napuštanja homoseksualizma, bez obzira na pitanje je li to moguće.
kolobok
Posts: 316
Joined: 30/12/2008 14:28

#6399 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by kolobok »

Vitezanin wrote:Imate dosta protestanskih crkava u Sjevernoj Americi i Europi koje su pro lgbt ili su ih prihvatili (vjenčavaju se itd.) kao ravnopravne članove crkve. Čak i unutar nekih crkava imaju razne struje, npr. Menoniti (oni su kao neka verzija protestanata), imaju struje koje su za i koje su protiv. Ali fora je što kod njih svaka crkva ima ogromnu autonomiju da se izrazi. Kao da kod nas npr bude hodža u Cazinu za, u jednoj džamiji, a hožda kilometar niže protiv, zajedno sa svojom zajednicom. :D I nikom ništa, sve ok.
Ma ima svega u protestantskom svijetu. Pa biskupica Stockholma je jedno vrijeme bila deklarirana lezbijka.

Ali crkva u tim društvima ionako ne predstavlja nikakav relevantan faktor i samo je relikt prošlosti, potpuno podložena državi. Država legalizira gay brakove, crkva ih također legalizira, država legalizira abortus, crkva kaže abortus je ok i sl.

Ionako veliku većinu čine ateisti tako da nije ni važno što crkva kaže. Njima crkva služi samo kao romantična kulisa za vjenčanja i sprovode.
User avatar
Bloo
Globalna šefica
Posts: 50407
Joined: 16/01/2008 23:03
Location: Korriban

#6400 Re: Povorka ponosa u Sarajevu

Post by Bloo »

allem_77 wrote:Poznati psiholog Richard Cohen je izliječeni homoseksualac, a danas sam uspješno liječi homoseksualce. Talijanskog glazbenika Giuseppea Poviu je izliječio klinički psiholog Joseph Nicolosi, a nakon toga i dvojicu Povijinih prijatelja. Povia je svojedobno izjavio:

,,Ljudi nisu homoseksualci, oni postaju homoseksualci ovisno o tome s kim se druže".
Cohen
In 2002, Cohen was permanently expelled from the American Counseling Association (ACA), after it accused him of six violations of its ethics code, which bars members from actions which "seek to meet their personal needs at the expense of clients, those that exploit the trust and dependency of clients, and for soliciting testimonials or promoting products in a deceptive manner.
The ACA is the world's largest professional organization representing the counseling profession. None of the major mental health or medical professional organizations, including the American Counseling Association, the American Psychiatric Association, the American Psychological Association, the National Association of Social Workers, the American Academy of Pediatrics, the American Medical Association, the National Association of School Psychologists, or the American Association for Marriage and Family Therapy believe reparative therapy is effective or necessary, and they caution that it can be very harmful to the patient, resulting in an increased instance of clinical depression and/or suicide. After his expulsion, Cohen did not seek licensure as he was transitioning into full-time teaching.

Like all forms of conversion therapy, reparative therapy is pseudoscientific, based on faulty assumptions, opposed by mainstream medical and psychological practitioners, and potentially harmful to patients.Some states have enacted laws against conversion therapy.

Australian Psychological Society (2015). "APS Position Statement on the use of psychological practices that attempt to change sexual orientation" (PDF). psychology.org.au. Australian Psychological Society. Archived (PDF) from the original on March 17, 2018. Retrieved March 17, 2018.

[S]ome organisations and individuals practicing outside the remit of professional bodies such as the American Psychiatric Association or the Australian Psychological Society continue to advocate for therapeutic approaches that treat homosexuality and bisexuality as disorders. These are most commonly referred to as ‘reparative’ or ‘conversion’ therapies. Many such approaches are guided by particular interpretations of religious texts ...
The APS strongly opposes any approach to psychological practice or research that treats lesbians, gay men, and bisexual people as disordered. The APS also strongly opposes any approach to psychological practice or research that attempts to change an individual’s sexual orientation. ...
[T]he Code of Ethics [of the Society] states: "psychologists avoid discriminating unfairly against people on the basis of age, religion, sexuality, ethnicity, gender, disability, or any other basis proscribed by law” [and that] "in the course of their conduct, psychologists: a) communicate respect for other people through their actions and language, b) do not behave in a manner that, having regard to the context, may reasonably be perceived as coercive or demeaning, and c) respect the legal rights and moral rights of others". It should be noted, however, that this requirement not to discriminate and to respect clients’ moral rights does not equate to a justification to treat homosexuality or bisexuality as a disorder requiring treatment [as the Code also states that] "psychologists only provide psychological services within the boundaries of their professional competence. This includes but is not restricted to... b) basing their service on established knowledge of the discipline and profession of psychology".
There is no peer-reviewed empirical psychological research objectively documenting the ability to ‘change’ an individual’s sexual orientation. Furthermore, there is no peer-reviewed empirical psychological research demonstrating that homosexuality or bisexuality constitutes a disorder. ...
Psychologists are responsible for the professional decisions they make and may be liable to investigation for professional misconduct in the event a client makes a claim of maleficence. It is, of course, appropriate for psychologists to provide clinical services to clients who experience distress in regards to their sexual orientation
. It is also appropriate for psychological research to be undertaken on this topic. However, the Australian Psychological Society advises that such practice and research should seek to understand the reasons for distress and how it may be alleviated. Evidence-based strategies to alleviate distress do not include attempts at changing sexual orientation, but could include challenging negative stereotypes, seeking social support, and self-acceptance, among others. (emphases in original)
Locked