Povlacenje robe sa trzista

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#1 Povlacenje robe sa trzista

Post by lajkujMe »

Pozdrav raja,

Ako tema nije za ovu rubriku prebacite je gdje treba :D

Ucestalo je u zadnje vrijeme da se raznorazni proizvodi povlace s trzista BIH jer su otkrivene nepravilnosti i opasni sastojci unutar robe.
Sve je to uredu i to se desava svugdje u svijetu ali imam potrebu da to kazem ovako javno, zasto nakon odluke inspekcije se ta roba ne povlaci?

Da ne bude odkud ti znas je li ili nije povucena.
Znam jer radim kao komercijalista doduse nama jos nista nije vraceno ali jeste kolegama iz drugih firmi.
Primjer je Dara/Planet d.o.o oni su zastupnici unilever sladoleda i ljetos kad je ispao belaj s Mars, snickers sladoledima dosla naredba i povratu i unistenju robe.

Medjutim ni jedan komad tog sladoleda se nije vratio iz prodaje, sta vise u magacinima se roba takodjer i dalje nalazi u prodaji.
Inspekcije i ostali nadlezni organi plaho nista ne rade po tom pitanju.
A i da rade upitno je koliko oni to mogu ispratiti.
Veoma je rasprostranjeno "falsovanje" roka trajanja i Lot broja.
Za one koji ne znaju Lot broj je interni sistem kontrole i iz njega se moze izvuci datum proizvodnje, mjesto proizvodnje i serija proizvodnje.

Postupak skidanja starog lot broja i roka trajanja je poprilicno jednostavno.
Das radniku krpicu i aceton i pocni brisat :D
I onda u specijalne laserske stampace da bi se isprintao novi rok.

Inace u razgovoru s kolegama sam u biti shvatio da u BIH ne postoji rijec "bacio robu".
Veoma je rasprostranjeno fingiranja rokova trajanja i vracanja u prodaju.

Pa cak i preljepljivanje kodova artikla kupis sladoled s cokoladom a dobijes od vanilije :D

Itd itd.

Zbog toga sam naucio kako prepoznati dobar artikal od loseg (razliciti fontovi printa, ocuvanost proizvoda unutra i drugi znakovi)

Ali u svemu tome mi je prosto nevjerovatno da u biti slabo ko zna za to a pogotovo nadlezni organi.
Ja mislim da cak i ne postoji mehanizam, zakon i organizovanost da se drzava uhvati u kostac s tim problemom.

Uredno se vakumirano meso prodaje i nakon godinu dana nakon isteka roka... Sladoledi isto, hemija, i drugi prehambreni artilkli.


Isto tako, roba koja se uvozi prolazi rigoroznu kontrolu, rijetko ce sta uci u BIH a da nije ispravno.
Ali nakon sto prodje carinu uopste ne postoji kontrola robe u BIH.
I to mi nije jasno.
User avatar
muhafuca
Posts: 5460
Joined: 14/03/2012 00:06

#2 Re: Povlacenje robe sa trzista

Post by muhafuca »

ne znam u svemu ovome sta ti nije jasno?

jesi li se juce iz kome probudio pa ti nije jasno u kakvoj drzavi zivis ili nesto drugo?
tintilinic
Posts: 333
Joined: 30/01/2013 17:44

#3 Re: Povlacenje robe sa trzista

Post by tintilinic »

Ili mu Planet uzima prodaju.

Zoves inspekciju ako sve to znas ili se vise trudis od Darinog komercijiste na terenu, nema trece.
Post Reply