Povlači se gdin. Đukanović

Stranke, političari... Recite i Vi svoje mišljenje!
buggy

Povlači se gdin. Đukanović

Post by buggy » 04/10/2006 17:54

Najveći (tumačite ovo kako hoćete) političar na Balkanu odlučio je da se povuče! Milo puno ti hvala za sve što si uradio za Crnu Goru i sve najbolje!

PREDSJEDNIK CRNE GORE FILIP VUJANOVIć POTVRDIO

Đukanović neće biti mandatar

I potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović je saopštio da, takođe iz ličnih razloga, nije raspoložen za premijersku funkciju

Podgorica, 3. oktobra (MINA) – Lider Demokratske partije socijalista (DPS) Milo Đukanović saopštio je rukovodstvu stranke odluku da neće biti mandatar za sastav nove vlade, potvrdio je danas predsjednik Crne Gore Filip Vujanović.
On je kazao da je i potpredsjednik DPS-a Svetozar Marović saopštio da, takođe iz ličnih razloga, nije raspoložen za premijersku funkciju.
„Mislim da su njihovi stavovi definitivni, ali ne gubim nadu da imam dovoljno energije da ponovo razgovoram i neću se smatrati poraženim ukoliko ne uspijem da ih ubijedim”, rekao je Vujanović u intervjuu Radiju Crne Gore.
On je najavio da će konačna odluka o mandataru biti donijeta na sjednici Glavnog odbora DPS-a koja će biti održana u četvrtak. Vujanović je rekao da je „tačno da je Đukanović iskazao raspoloženje da više ne bude predsjednik Vlade”.
Vujanović je naveo da je razgovarano i sa Marovićem za koga je “bilo prirodno da nastavi dužnost predsjednika Vlade”.
“Prirodno, jer je potpredsjednik DPS-a, jer je bio predsjednik državne zajednice i predsjednik Savjeta ministara kao vlade državne zajednice, jer je svojim radom takođe zavrijedio da bude prirodni naslednik te dužnosti premijera u Crnoj Gori, koji ima posebnu važnost i težinu”, kazao je on.
Predsjednik Crne Gore je rekao da je i Marović imao isti stav prema preuzimanju funkcije premijera kao i Đukanović.
“Moram reći da je i Marović imao jednak odnos i jednaku rezervu, tako da smo se našli u situaciji razumijevanje za ljude koji žele da ostanu u partiji i u okviru stranke strateški pomognu rad vlade i ukupne države", naveo je Vujanović.
On je istakao da se neposredno uključio u proces izbora mandatara, pošto je kao predsjednik Republike njegov predlagač, kao i da zato želi i da neposredno pomogne da se odabere onaj ko će na najkvalitetniji način nastaviti taj posao.
”Nije jednostavno. Mnogo sam vremena proveo i u bilateralnim razgovorima i našim zajedničkim sastancima. Prvo smo ja i Marović ubjeđivali Đukanovića, a zatim i ja i Đukanović Marovića”, kazao je Vujanović.
On je istakao da je uložio veliku energiju i želju da ubijedi i jednog i drugog da trebaju da prihvate funkciju predsjednika Vlade “Moram reći da je Đukanović u jednom trenutku bio uspješniji ubjeđivač mene, nego što sam ja ubjeđivao njega. I ja sam na jednoj dužnosti, na šta sam vrlo ponosan, na njegov lični politički pritisak prihvatio da radim. Ja njega nijesam uspio da ubijedim, smatram to mojim nedovoljim stepenom sugestibilnosti, ali u svakom slučaju njegova odluka je tvrda i snažna”, rekao je Vujanović.
On je kazao da su i Đukanović i Marović saopštili da iz ličnih razloga ne mogu da ponovo prihvate državne funkcije, ali da će se i dalje posvetiti radu partije i u tom smislu djelovati u kreiranju onoga što je partijski stav prema državnoj politici.
“I jedan i drugi su bili u teškim periodima na vlasti i u ljudskoj ravni je zaista prirodno da se ljudi moraju razumjeti, a u prijateljskoj je ravni prirodno da shvatite prijatelja i da ga ne prisiljavate na to da radi nešto za šta je sam procijenio da ne treba da radi”, naveo je Vujanović. On je rekao da je ranije najavio da će mandat za sastav nove vlade ponuditi Đukanoviću, bez konsultacija sa njim.
„Javno sam to saopštio bez prethodnog dogovora sa njim, jer sam smatrao da neko ko je na tako kvalitetan, efikasan i snažan način obavljao dužnost predsjednika vlade to treba i da nastavi“, kazao je Vujanović. On je rekao da Đukanović nigdje ne odlazi iz Crne Gore i da će sa položaja predsjednika DPS dati doprinos razvoju Crne Gore. “Najvažnije je da dobije Crna Gora. Ona će svakako dobiti, a mi ćemo ostati tim, koji će praviti ono što je dobra projekcija Crne Gore", istakao je Vujanović.
Upitan da prokomentariše spominjanje ministra finansija Igora Lukšića kao mogućeg mandatara, Vujanović je kazao da ne želi da spekuliše imenima.
”Mi ćemo izvjesno izaći sa predlogom koji će biti usaglašen. Vidio sam špekulaciju da je sadašnji premijer predložio jedno ime, a Marović drugo, što je u duhu dezinformacija koje žele da se prikaže da u okviru DPS-a vlada odnos različitih viđenja”, naveo je on. Vujanović je rekao da je vrh DPS uvijek funkcionisao na bazi dogovora. “Nikada nijesmo funkcionisali mimo potrebe da se dogovorimo i uvijek smo tome davali prednost. Mislim da se ni u nijansi ni o jednoj ozbiljnoj stvari nijesmo razišli kada smo postigli dogovor”, istakao je on.

jeza u ledja
Been thanked: 9 times

Post by jeza u ledja » 04/10/2006 18:06

Tapsh tapsh. :)

Dezze

Post by Dezze » 04/10/2006 18:46

Pa sta, kao da je to nesto. Nas Hare se povlaci svako malo :D

njonjica

Post by njonjica » 04/10/2006 20:00

Dezze wrote:Pa sta, kao da je to nesto. Nas Hare se povlaci svako malo :D

U Tursku :D

Mr_M

Post by Mr_M » 04/10/2006 21:26

Ma ne brinite se vi za njega.
Sad ce vjerovatno da se kandiduje za presjednika CG.
On tako cirkulise u vladajucim strukturama, premijer, presjednik i obrnuto.
Jos malo pa ce nadmasiti Tita, jer se vec drzi oko 17 godina u vladajucim strukturama. Jos kad se doda da je sve vrijeme takorekuc demokratski izabran.
Kako bi reko nas narod, cisti probisvjet.

mala-i

Post by mala-i » 04/10/2006 21:49

Mr_M wrote:Ma ne brinite se vi za njega.
Jos malo pa ce nadmasiti Tita, jer se vec drzi oko 17 godina u vladajucim strukturama. Jos kad se doda da je sve vrijeme takorekuc demokratski izabran.

mislim da se nece kandidovati.a i zasto bi.ionako svi znaju da ce bez obzira na to sto fakticki nece obavljati niti jednu funkciju biti i ostati apsolutni vladar drzave.crna gora je maltene njegova privatna prcija.povlacenje s funkcije je samo korak u popravci imidza pred medjunarodnom zajednicom.
ja ga ne bih nazvala probisvjetom,vec izvanredno vjestim manipulatorom kakvi uostalom na ovim nasim balkanskim prostorima najbolje i prolaze.

jeza u ledja
Been thanked: 9 times

Post by jeza u ledja » 04/10/2006 22:05

Mr_M wrote:Ma ne brinite se vi za njega.

Nece, mislim izjavio je da nece.

Kakav god da je, mislim da je uz par slovenackih politicara (Kucan, Jansa) najuspjesniji politicar u zadnjih 15 godina na ovim prostorima. Od onoga sto je imao postigao je najvise od svih.

Dilan_dog

Post by Dilan_dog » 05/10/2006 14:48

Svaka cast i pored svega vjerovatno najmladji politicar koji se ikada povukao sa jedne takve fukcije. Sto je on uspio za 15godina mnogi nece za stoljece.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 05/10/2006 15:00

To je samo takticko povlacenje, za par godina eto Mile jope'... :)

Dezze

Post by Dezze » 05/10/2006 15:56

Drvosjeca iz Dejcica wrote:To je samo takticko povlacenje, za par godina eto Mile jope'... :)

Mozda ce se i on kandidovati za generalnog sekretara UN-a?! :lol:

mala-i

Post by mala-i » 05/10/2006 17:59

Dilan_dog wrote:Svaka cast i pored svega vjerovatno najmladji politicar koji se ikada povukao sa jedne takve fukcije. Sto je on uspio za 15godina mnogi nece za stoljece.

aha.tako majstorski okrenuti pricu i od ponosnog jurisnika na dubrovnik postati najveci montenegrin svijeh vremena.a za svo to vrijeme biti na vlasti.apsolutnoj.o imovinskoj blagodeti da i ne pricam.
mislim da to zadugo nece uspijeti nikome.
ovi nasi su za njega bebe.

Dezze

Post by Dezze » 05/10/2006 20:33

mala-i wrote:
Dilan_dog wrote:Svaka cast i pored svega vjerovatno najmladji politicar koji se ikada povukao sa jedne takve fukcije. Sto je on uspio za 15godina mnogi nece za stoljece.

aha.tako majstorski okrenuti pricu i od ponosnog jurisnika na dubrovnik postati najveci montenegrin svijeh vremena.a za svo to vrijeme biti na vlasti.apsolutnoj.o imovinskoj blagodeti da i ne pricam.

Eh, konacan rezultat se gleda. I Che Guevaru danas dizu u zvijezde, a zna se da je i on imao oraha u dzepu.... Kako se ono lijepo kaze: Historiju pisu pobjednici. A Djukanovic to jeste. Barem za Crnogorce.

mala-i

Post by mala-i » 05/10/2006 21:31

ja mu se ipak ne mogu diviti jer znam kakva je bila politika njegovog rezima prema ratu u bosni,kao i prema onima u crnoj gori koji su se usudili misliti drugačije.o deportacijama izbjeglica da i ne pričamo.kao i ničim ometanim akcijama vojne policije rs koja je od crvenog krsta dobijala spiskove izbjeglica i potom dolazila po njih s pozivima:otadžbina te zove.
trebalo je imati muda tih godina i u jednoumlju u tadašnjoj srj pozivati da se zaustave zločini u hrvatskoj i bih.đukanović je ljude koji su to činili progonio.o tim ljudima danas se i u bih zna jako malo.
zato moja konačna ocjena đukanovića i dalje ostaje ista kao u prethodnom postu.jer ga posmatram ponajviše s aspekta onoga što nije uradio za moju zemlju. a mogao je...
a i o onome što je uradio za crnu goru da se diskutovati...

Dezze

Post by Dezze » 06/10/2006 13:24

Upravu si, sve sto kazes. Ali ako Crna Gora dozivi ekonomski razvoj u narednom periodu, za 20 godina nece niko nista znati ni pricati (eto vec sad ne prica) o losim potezima Djukanovica.

Dilan_dog

Post by Dilan_dog » 07/10/2006 15:03

Dezze wrote:
mala-i wrote:

Eh, konacan rezultat se gleda. I Che Guevaru danas dizu u zvijezde, a zna se da je i on imao oraha u dzepu.... Kako se ono lijepo kaze: Historiju pisu pobjednici. A Djukanovic to jeste. Barem za Crnogorce.

POBJEDNICI KAKO TO NEKO PRIJE MENE RECE PISU ISTORIJU. Covjek je najuspijesniji politicar svih vremena a uci ce u knjigu Ginisovih rekorda zbog toga sto je tako mlad postigao sve i povukao se. Za rat u Bosni nema sta kriv je ali makar je jedini koji se izvinio kao i podpredsednik partije Marovic koji se takodjer povlaci iz politike. Ja govorim sa aspekta politike ne ratnih zlocina. Definitivno da je bio u vecini koja je propagirala rat.

mala-i

Post by mala-i » 07/10/2006 15:07

Dilan_dog wrote:
Dezze wrote:
mala-i wrote:

POBJEDNICI KAKO TO NEKO PRIJE MENE RECE PISU ISTORIJU. Covjek je najusoijesniji politicar svih vremena a uci ce u knjigu Ginisovih rekorda zbog toga to je vec sigurno kao mlad je postigao sve i povukao se. Za rat u Bosni nema sta kriv je ali makar je jedini koji se izvinio kao i potpredsenik partije Marovic koji se takodjer povlaci iz politike. Ja govorim sa apekta politike ne ratnih zlocina.

po toj logici ti bi i milosevicu oprostio da se eto izvinio :?
ja govorim sa svog aspekta.
a po kojoj logici se odvojeno posmatraju necija politika i zlocini pocinjeni u ime nje?

Dezze

Post by Dezze » 07/10/2006 20:37

mala-i wrote:
Dilan_dog wrote:
Dezze wrote:
mala-i wrote:

POBJEDNICI KAKO TO NEKO PRIJE MENE RECE PISU ISTORIJU. Covjek je najusoijesniji politicar svih vremena a uci ce u knjigu Ginisovih rekorda zbog toga to je vec sigurno kao mlad je postigao sve i povukao se. Za rat u Bosni nema sta kriv je ali makar je jedini koji se izvinio kao i potpredsenik partije Marovic koji se takodjer povlaci iz politike. Ja govorim sa apekta politike ne ratnih zlocina.

a po kojoj logici se odvojeno posmatraju necija politika i zlocini pocinjeni u ime nje?
Last edited by Dezze on 07/10/2006 20:38, edited 1 time in total.

Dezze

Post by Dezze » 07/10/2006 20:37

mala-i wrote:
Dilan_dog wrote:
Dezze wrote:
mala-i wrote:

Mala, pogresno pristupas temi. Nije u pitanju politika u ime koje se pocinio zlocin. Ti to ne razumijes. To je ucinjeno u ime svesrpskog zajednistva. A to je nesto vise od politike nas obicnih smrtnika (jarane, k'o da sam sad bio u SANU! :x ).

buggy

Post by buggy » 07/10/2006 20:42

Milo Đukanović je zaštitnik nacionalnih manjina u RCG, pa tako i Bošnjaka/muslimana. Ministar MUP-a je Bošnjak, glavni čovjek za odbranu sjevernog dijela takođe, nikad više Bošnjaka nije bilo na vodećim mjestima u javnim ustanovama (škole, bolnice...).
Ja mislim da on za BiH nije mogao ništa da uradi, tačno je da je pripadao prosrpskoj struji, ali to je trajalo 2 godine, jer već početkom '94 dolazi do sukoba sa srpskom strujom, koja je kulminirala krajem 1996.
Za deportaciju Bošnjaka iz Herceg Novog (koji je u to doba bio crnogorski koliko i sada Bijeljina bosanska) vjerujem da nije znao jer on nije takav tip političara.
U vrijeme sankcija kada je u beogradu (a i čitavoj srbiji) svako jutro po 500000 ljudi čekalo 1l mlijeka i hljeb a o platama i penzijama se nije ni razmišljalo, u RCG su one bile redovne (doduše nikad niže), ljudi su mogli da se bave eksport-import svašta, ali to je bio jedini način da se kako-tako živi. Samo njegovom zaslugom spriječeni su napadi da Bošnjake i Albance u januaru 1997 (predsjednički izbori), omogućio je zaštitu Bošnjacima, Albancima u vrijeme agresije na Kosovo, jer su oni masovno dobijali pozive u srpsku rezervu, i konačno svim narodima u RCG donio je državu.
Zbog svega što si uradio za sve narode Republike Crne Gore PUNO HVALA.

mala-i

Post by mala-i » 07/10/2006 23:24

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane, Slovenija, redovno analizira događanja na Bliskom istoku i Balkanu. IFIMES je obavio poslednje ispitivanje javnog mnijenja u Crnoj Gori (CG) pred predstojeće opšte i lokalne izbora zakazane za 10. septembar/rujan 2006. godine. Iz opširnog istraživanja izdvajamo najzanimljivije dijelove:

Pored toga zaboravlja se činjenica, da je ideja nezavisnosti i samostalnosti Crne Gore izvorno ideja Liberalnog saveza Crne Gore, a ne Mila Đukanovića. Takođe, prešućuje se činjenica, da su Milo Đukanović i Momir Bulatović na političku scenu u Crnoj Gori došli 1989.godine doslovno sa ulice kroz tzv.antibirokratsku revoluciju u organizaciji i režiji Slobodana Miloševića. Posebno je karakteristično za Mila Đukanovića, da je kao crnogorski kadar u tadašnjoj Saveznoj konferenciji Saveza socijalističke omladine Jugoslavije (SK SSOJ) krajem 80-tih godina prošlog stoljeća bio otvoreni pristalica politike Slobodana Miloševića za razliku od većine tadašnjih omladinskih kadrova, koji su bili nosioci demokratskih promjena.

U 1992.godini kada je bjesnio rat u BiH pojedini građani BiH su pokušali utočište i privremenu zaštitu pronaći u Crnoj Gori. Umjesto zaštite Crna Gora je građane BiH-Bošnjake izručivala organima tadašnje Republike Srpske. O sudbini tih ljudi još uvijek se zvanično ništa ne zna. Na Sudu u Podgorici za jednu grupu deportovanih i vjerovatno tragično stradalih građana BiH-Bošnjaka porodice su pokrenule sudski spor. U tom periodu predsjednik Vlade Crne Gore bio je upravo Milo Đukanović.Međunarodni institut IFIMES smatra, da je režim Mila Đukanovića jedan od poslednjih autokratskih režima u Evropi. Njegova partija DPS nema jasnu ideološku matricu, već se trudi da prisvoji političke diskurse koji imaju kratkoročnu upotrebnu vrijednost. Uglavnom se radi na pridobivanju enormnih koristi za vrhušku iz DPS-a, iskazivanje lojalnost partiji i odanosti vođi, te naglasku na partijskoj birokratiji, a ne afirmaciji i jačanju državne administracije. Njihova omiljena (DPS) retorika o modernoj Crnoj Gori i evroatlanskim integracijama predstavlja paravan za njihov opstanak na vlasti i razvijanje tzv.pozitivne neizvjesnosti kod građana, koja nije utemeljena na realnosti.

Mnogobrojne sprovedene privatizacije u Crnoj Gori ostavljaju otvorenu sumnju u korektnost čak i zakonitost prema kojoj su sprovedene, a posebno se u poslednje vrijeme izdavaja privatizacija Kombinata aluminijuma u Podgorici (KAP). Režim Mila Đukanovića je skoro sve medije u Crnoj Gori stavio pod svoju kontrolu kao i većinu nevladinih organizacija. Pojedini članovi njegove porodice i njemu bliski pojedinci postali su preko noći izuzetno bogati ne samo za crnogorske prilike.

Dezze

Post by Dezze » 08/10/2006 01:25

Eto buggy, toliko o neznanju Djukanovica :roll:

buggy

Post by buggy » 08/10/2006 10:02

Ovaj tekst ko da je pisala crnogorska opozicija.
DPS nema viziju?! :lol:
Vladavina Đukanovića se nikako ne može nazvati režimom, jer je na svim izborima ubjedljivo dobijao.

mala-i

Post by mala-i » 09/10/2006 12:00

buggy wrote:Ovaj tekst ko da je pisala crnogorska opozicija.
DPS nema viziju?! :lol:
Vladavina Đukanovića se nikako ne može nazvati režimom, jer je na svim izborima ubjedljivo dobijao.

nekome ko zna kako je bilo misliti drugacije u crnoj gori 90-tih godina ne mozes prodavati svoju pricu o milu demokrati.o ljudima koji su podrzavali rusenje i ubijanje u mojoj drzavi ne mogu i necu da mislim dobro.pricati o tome ovim ljudima ovdje koji su tih godina napadani a da djukanovic nijednom rijecju to nije osudio je u najmanju ruku licemjerno,a bome i bezobrazno.srecom,bilo je i ljudi u cg koji su iz svega toga izasli cista obraza,i njima zbog toga hvala.
a ovo o rezimu uopste necu da komentarisem jer je smijesna tvrdnja.
a sad me izvini,fakat imam vaznijih stvari za razmisljati u svojoj drzavi...

buggy

Post by buggy » 10/10/2006 19:27

Ja sam Bošnjak iz CG i dobro se sjećam '90-ih. Tačno je da je Milo bio prosrpski orijentisan, ali je na njegovu sreću (i Bošnjaka iz RCG) uvidio kuda vodi ta politika. Zbog toga uživa veliki ugled u RCG kod svih nacionalnih manjina, i minimum 95% Bošnjaka je za njegovu stranku. Ja ne znam da li je mogao šta da uradi u slučaju deportacije, ali napominjem HN je uz Andrijevicu jedini grad u RCG gdje DPS-SDP nikada nije bio blizu vlasti. Početkom '90 Slobo je uvozio bosanske i hrvatske Srbe i tu ih naseljavao, a posljedice tog naseljavanja se osjećaju i danas.
Milo, kao i svi čelni ljudi RCG se izvinio za vođenje pogrešne politike prema RH i BiH, čak je Krivokapić (predsjednik Skupštine), a mislim i Marović prošle godine bio u

mala-i

Post by mala-i » 12/10/2006 00:38

buggy wrote:Ja sam Bošnjak iz CG i dobro se sjećam '90-ih. Tačno je da je Milo bio prosrpski orijentisan, ali je na njegovu sreću (i Bošnjaka iz RCG) uvidio kuda vodi ta politika. Zbog toga uživa veliki ugled u RCG kod svih nacionalnih manjina, i minimum 95% Bošnjaka je za njegovu stranku. Ja ne znam da li je mogao šta da uradi u slučaju deportacije, ali napominjem HN je uz Andrijevicu jedini grad u RCG gdje DPS-SDP nikada nije bio blizu vlasti. Početkom '90 Slobo je uvozio bosanske i hrvatske Srbe i tu ih naseljavao, a posljedice tog naseljavanja se osjećaju i danas.
Milo, kao i svi čelni ljudi RCG se izvinio za vođenje pogrešne politike prema RH i BiH, čak je Krivokapić (predsjednik Skupštine), a mislim i Marović prošle godine bio u

a sta je s tim sto je Ustavni sud RCG poništio Zakon o slobodama i pravima manjina koji je potpisan samo desetak dana pred referendum.vjerovatno mi to mozes objasniti...
ovo o vlasti u herceg novom mislis vjerovatno prije raspada dps-a?halo,probudi se!ministar policije tad je bio pavle bulatovic...iz dps-a,naravno...sdp ne spominjem jer je pored liberala u svemu ovome odigrao casnu ulogu.
izbjeglice nije uvozio slobo,naseljavale su kuce u opstinama u kojima je vladao dps.jer su im opstinske vlasti to dozvoljavale.
evo linka sa starim clankom iz dana gdje pise ko je radio na deportaciji ovih neduznih ljudi:

http://www.bhdani.com/arhiva/161/t1618.htm
djukanovic se,naposljetku,izvinio samo hrvatskoj.i to sad kad se izvinio puj pike ne vazi?
ma velicaj ga privatno koliko zelis,naposljetku to je tvoj predsjednik,ali prije nego napises jos pokoju odu njemu na bih forumu,dvaput mucni glavom...

Post Reply