Povjernje, odanost, prijateljstvo

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#76 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Gaggy!i »

Zlata M. wrote:2 ! :)
... samo je, kako rekoh, upravo to najteze odraditi. Pocesto povrijedimo prijatelje, upravo zbog silne zelje da pomognemo ... igramo se njegovim osjecanjima, dok se igramo psihologa, Majke Tereze ... :-)

To su tako ... neke sitnice koje puno znace.
Ne vrijedi, naravno, u forumskoj komunikaciji. Inace ne bismo nista pisali. :wink:
Stvarno fantasticno... odavno mi je poznato, da ispovjedanje, pred nekim ko ce samo slusati, donosi olaksanje- mada, razmisljajuci prodobnije o tome, rijetko sam to saznanje primjenjivao... fino je kad se covjek s' vremena na vrijeme podsjeti. :)
Ehhh sad,taman sam mislio da predjemo na prakticni dio :-? :( (sala mala). :D

P.s. mudro zborite Zlata (opcenito govoreci o komentarima Vasim). Fino je za oci, a jos lijepse za um, kad intelektualac dijeli misljenja s' drugima (naravno, ima jos nekoliko forumasa koji su mi pali za oko :) ) :mrgreen:
Entropio wrote:Rođeni skeptik. Ne postoji niko na svijetu kome vjerujem 100%.
Pa da budem iskren,ni ja ne vjerujem nikom 100%. :lol: Ipak se ne smatram skeptikom-bez sumnje, nema istine. :mrgreen:
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#77 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Zlata M. »

Gaggy!i wrote: Stvarno fantasticno... odavno mi je poznato, da ispovjedanje, pred nekim ko ce samo slusati, donosi olaksanje- mada, razmisljajuci prodobnije o tome, rijetko sam to saznanje primjenjivao... fino je kad se covjek s' vremena na vrijeme podsjeti. :)
U nama samima su odgovori na nasa vlastita pitanja, nikako u drugom covjeku.
... pa bio taj 'drugi covjek' i prijatelj. :wink:
Onaj koji daje gotova rjesenja za probleme 'onog preko puta', prica, uglavnom, o sebi ... projicira.

... hehehe, stvarno(!) cemo pretvoriti temu u puko filozofiranje. :mrgreen:
Salim se, naravno.
Sve je to - to.
Precesto cujemo sa svih strana ono 'nema danas(?!) prijatelja' ... a zaboravljamo od koliko sitnica zavisi to fino tkanje - na jednoj pravoj rijeci pocne, zbog jedne pogresne moze propasti.
... ponekad se nastavlja i nakon te pogresne rijeci, formalno opstaje na neko vrijeme. A onda, kad - tad, ipak propadne.
( 'U pocetku bjese rijec ... ' Biblija, Johannes 1,1)
User avatar
ladyada
Posts: 1460
Joined: 05/04/2008 13:38
Location: Germany

#78 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by ladyada »

Entropio wrote:Rođeni skeptik. Ne postoji niko na svijetu kome vjerujem 100%.
da samo dodam i samoj sebi ne vjerujem 100% ;-) , i jogurt sam pocela puhat da se ne sprzim ..........
User avatar
Gaggy!i
Posts: 64
Joined: 20/11/2010 13:01
Location: Nedođija bb

#79 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Gaggy!i »

Zlata M. wrote:U nama samima su odgovori na nasa vlastita pitanja, nikako u drugom covjeku.
... pa bio taj 'drugi covjek' i prijatelj. :wink:
Onaj koji daje gotova rjesenja za probleme 'onog preko puta', prica, uglavnom, o sebi ... projicira.

... hehehe, stvarno(!) cemo pretvoriti temu u puko filozofiranje. :mrgreen:
Salim se, naravno.
Sve je to - to.
Precesto cujemo sa svih strana ono 'nema danas(?!) prijatelja' ... a zaboravljamo od koliko sitnica zavisi to fino tkanje - na jednoj pravoj rijeci pocne, zbog jedne pogresne moze propasti.
... ponekad se nastavlja i nakon te pogresne rijeci, formalno opstaje na neko vrijeme. A onda, kad - tad, ipak propadne.
( 'U pocetku bjese rijec ... ' Biblija, Johannes 1,1)
Naravno, 100 ljudi 100 cudi... tako da nije na odmetu, cinjenica da nam je nemoguce prepoznati uzroke i ponuditi konkretna rjesenja za tudje probleme.
Grubi sablon, po kojem vjerovatno svi funkcionisemo, daleko je od same srzi istine (il' jednostavno jos nismo kadri stvoriti profinjeniji- svakako po pitanju nauke i spoznaje koracamo djecijim nogama )... a naivni kakvi jesmo, koristimo svoje "iskustvo" i nacin "gledanja" na svijet, nudeci "nekom" subjektivna rjesenja.

Zar je tema mogla teci u kom' drugom smjeru,vec filozofiranju!? :mrgreen:

Pa eto, mislim da je vrijeme u kom' zivimo, uzrok takvom misljenju/stvarnosti... interesdzije pod stresom- ne moze rezultirati drugcije vec svadjom, koju slijedi razilazenje. Kad se na to sve doda nase "labilno psihicko stanje", dobije se eksplozivna kombinacija :cry: :run:

Da,da! Rijeci su mocno oruzje. 8-)

Postoji uvijek "moja" i "tvoja" istina- i kad bi se isrekno razgovaralo o problemima, na suptilnijem nivou, vjerovatno veze ne bi tako "olako" pucale (opcenito govoreci o vezama).

Prijateljstvo, kao i sve drugo, prolazna je stvar. Ne treba sebi uzmati previs k' srcu "kad naš neko, prestane da nas voli". Sve je na kraju krajeva, samo proces radjanja i umiranja. :zoka:
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#80 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Zlata M. »

Gaggy!i wrote:
Prijateljstvo, kao i sve drugo, prolazna je stvar. Ne treba sebi uzmati previs k' srcu "kad naš neko, prestane da nas voli". Sve je na kraju krajeva, samo proces radjanja i umiranja. :zoka:
:)
Sve je na kraju krajeva, samo proces radjanja i umiranja.
:thumbup: :)
User avatar
madame
Posts: 103
Joined: 07/01/2011 16:19

#81 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by madame »

Dosta sam sumnjičava, svačiju tvrdnju ispitam bar 5 puta i skontam da li da vjerujem ili ne. K tome sam zajebano zlopamtilo, pa ako me jednom neko slaže, nema tu više povjerenja, dok mi ne dokaže suprotno, a dokazni postupak bi bio težak, jer sam često i nedokazna. Puh, jebo te, nije mi lako. Al' bolje izvagati, neg' se zaletjet' k'o bik u crveno i bit' zboden otpozada. Ha ja, uglavnom najviše vjerujem sebi, trudim se da budem dobra drugarica dobrim drugovima, ostatak uzimam s rezervom.
User avatar
Ljuska_u_BaklaFi
Posts: 2689
Joined: 27/06/2008 00:48
Location: Tu i tamo...vise tu, nego tamo..
Contact:

#82 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Ljuska_u_BaklaFi »

Zlata M. wrote:
Gaggy!i wrote: Stvarno fantasticno... odavno mi je poznato, da ispovjedanje, pred nekim ko ce samo slusati, donosi olaksanje- mada, razmisljajuci prodobnije o tome, rijetko sam to saznanje primjenjivao... fino je kad se covjek s' vremena na vrijeme podsjeti. :)
U nama samima su odgovori na nasa vlastita pitanja, nikako u drugom covjeku.
... pa bio taj 'drugi covjek' i prijatelj. :wink:
Onaj koji daje gotova rjesenja za probleme 'onog preko puta', prica, uglavnom, o sebi ... projicira.

... hehehe, stvarno(!) cemo pretvoriti temu u puko filozofiranje. :mrgreen:
Salim se, naravno.
Sve je to - to.
Precesto cujemo sa svih strana ono 'nema danas(?!) prijatelja' ... a zaboravljamo od koliko sitnica zavisi to fino tkanje - na jednoj pravoj rijeci pocne, zbog jedne pogresne moze propasti.
... ponekad se nastavlja i nakon te pogresne rijeci, formalno opstaje na neko vrijeme. A onda, kad - tad, ipak propadne.
( 'U pocetku bjese rijec ... ' Biblija, Johannes 1,1)
Shto bi ja sa ovom Zlatom voljela popit' kafu :oops: :D
User avatar
Zlata M.
Posts: 2374
Joined: 21/05/2009 22:34

#83 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by Zlata M. »

Ljuska_u_BaklaFi wrote:Shto bi ja sa ovom Zlatom voljela popit' kafu :oops: :D
... bas ? :) I ja bih sa Ljuskom voljela popit' kafu. :)
(... a i sa Zlatom. :mrgreen: :wink: )

hajde, bujrum ! :)
Image
vryzas
Posts: 11511
Joined: 12/11/2004 22:44
Location: Athens

#84 Re: Povjernje, odanost, prijateljstvo

Post by vryzas »

StLouis wrote:Koliko vjerujete ljudima?

Koliko ste odani u ulozi "pravog" prijatelja?

Da li vjerujete ljudima koje smatrate i drzite za najbolje prijatelje ?

Koliko su ljudi danas prijatelji jedni drugima?


Image


1. Zavisi :zzzz:

2. Veoma 8-)

3. Da :)

4. Wtf? :? :D
Post Reply