Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX st. - Vjekoslav Klaić (1849. – 1928.)

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#1 Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX st. - Vjekoslav Klaić (1849. – 1928.)

Post by Truba »

Počeo sam čitati prvi tom od pet koliko ih ima ovo ogromno i opsezno djelo.
ocjena nakon 90-ak stranica je nula bodova :mrgreen:
jezik nije toliko arhaičan (kao da ga je neko osuvremenio) nego basa uokolo sto bi rekli nidje veze višesam o bugarskoj saznao saracenskim napadima na ankonu i bari te mlecima nego o hrvatskoj

imal bre igdje tu više tih hrvata al bukvalno sve neki srbi, bugari, vizantija evo sad dođoše i mađari vamo franci mlečani germani
moram priznat da sve više razumijem srpsku mitologiju :mrgreen:

postaje li bolje kasnije još smo oko karla velikog i pipina malog sjećam se iz osnovne 768 - 814
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2 Re: Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX st. - Vjekoslav Klaić (1849. – 1928.)

Post by Truba »

govorimo o vremenu prije drugog križarskog rata i poslije pakta konvekte 1102

razbijena prva šuplja... tito i partizani su hrvatskoj dali zadar i pola dalmacije

zadar i pola dalmacije vec 1000 godina su mijenjali vlasnike...čas mleci čas dalmatinci čas hrvatska
niko nista nije dao to bi bilo koja vojska osvojila narodna, ruska, srpska, hrvatska tadzikistanska jer je nepravilno da oaze jedne države budu unutar druge države...znači zadar je jednako i hrvatski i talijanski ali su povijesne okolnosti fašizma i agresije prebacili vagu na jugoslaviju tojest hrvatsku

druga šuplja o dolasku srba poslije 1463...
dio hrvatskog dvora 300 godina prije dolaska turaka bilo je srpsko u jednom trnutku...
nije se ni znalo ko pije a ko placa u kontekstu liturgije ...istocnoga ili zapadnoga obreda
vjenčćanja plemića...miješanje naroda...

treća šuplja
bizant srbija
hrvatska zapad

nix...velike su veze hrvvatske s bizantom...ovaj dio mi je totalno nejasan i ne uklapa se narativ koji slušam čitav život

u kontekstu hrvatske povijesti više se franci i nijemci spominju a i bugari nego bosna
barem u ovoj knjizi...
User avatar
sinuhe
Posts: 11490
Joined: 03/06/2011 11:33

#3 Re: Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX st. - Vjekoslav Klaić (1849. – 1928.)

Post by sinuhe »

Dobri fudbaleri. Si stigao do toga.
User avatar
Truba
Posts: 81800
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX st. - Vjekoslav Klaić (1849. – 1928.)

Post by Truba »

sinuhe wrote: 15/05/2023 09:20 Dobri fudbaleri. Si stigao do toga.
kako sam počeo intenzivno proučavati Španjolski građanski rat (cca 15ak knjiga sam pročitao) skontao sam da živimo u mraku i neznanju osnovnog i srednješkolskog obrazovanja... jer većina na faksu nema povijest...
a i ovo što učimo je toliko simplificirano i lažno da je bolje sve zaboraviti

moja lokacija jeste vizant iz zezancije ali najbolje opisuje situaciju
User avatar
billy organ
Posts: 1448
Joined: 04/07/2021 19:19

#7 Re: Povijest Hrvata od najstarijih vremena do svršetka XIX st. - Vjekoslav Klaić (1849. – 1928.)

Post by billy organ »

Istorija u skolama se dozira u sasvim dovoljnim dozama. Ko neka best of kompilacija. Ko hoce detaljnije istoriju da proucava, ide studirati to.
Post Reply