Potvrda o rezidentnosti

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#1 Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

Pozz,

Ovo samo može biti kod nas,pa sam prisiljen ovako potražiti pomoć. Naime, potrebana mi je potvrda o rezidentnosti za Ugovor o autorskom djelu sa pravnim licem u drugoj državi i ovdje kod nas ne mogu da nađem adekvatnu instituciju da izvadim tu potvrdu. Prvo sam zvao Poresku upravu BiH, naravno,poslije prebacivanja i šaltanja između tri gospođe, koje po njihovim riječima nemaju pojma o toj potvrdi, nisam uspio ništa napraviti. Zatim sam zvao kantonalnu poresku upravu i oni me uputili na opštinu u kojoj stanujem (N. Grad,Sarajevo). Danas, opet poslije šaltanja u tri kancelarije niko ne zna kako izdati tu potvrdu. Ima li neko ko mi može dati pravu informaciju ? Hvala.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#2 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by drndalo »

A da upitas njih sta ta potvrda od podataka treba sadrzavati ? Pa onda dalje...

Tu bi trebalo da pije vode potvrda da si stalno nastanjen u toj i toj Opstini, gradu XY, u BiH, ovjerena od sudskog tumaca kao ispravan prevod... Onako logicki...
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#3 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Savjetnik Premijera »

Edmond wrote:Pozz,

Ovo samo može biti kod nas,pa sam prisiljen ovako potražiti pomoć. Naime, potrebana mi je potvrda o rezidentnosti za Ugovor o autorskom djelu sa pravnim licem u drugoj državi i ovdje kod nas ne mogu da nađem adekvatnu instituciju da izvadim tu potvrdu. Prvo sam zvao Poresku upravu BiH, naravno,poslije prebacivanja i šaltanja između tri gospođe, koje po njihovim riječima nemaju pojma o toj potvrdi, nisam uspio ništa napraviti. Zatim sam zvao kantonalnu poresku upravu i oni me uputili na opštinu u kojoj stanujem (N. Grad,Sarajevo). Danas, opet poslije šaltanja u tri kancelarije niko ne zna kako izdati tu potvrdu. Ima li neko ko mi može dati pravu informaciju ? Hvala.
Pa neka se nepismena gospoda iz poreske uprave malo potrude. Najbolje je da im napraviš pismeni zahtjev za izdavanje potvrde. Ako znaju tražiti da im se prilozi ta potvrda od lica iz inostranstva, trebali bi znati i kako izdati tu potvrdu.
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#4 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

To je potvrda koja sprečava dvostruko orezivanje i odnosi se na Ugovor između država na koje se odnosi. Sad sam ponovo zvao opštinu i tolika količina nestručnosti je razočaravajuća. Ponovo su me isprebacivali na nekoliko lokala i ništa nisam dobio. Rekli mi da nazovem za 15 minuta.
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#5 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

Savjetnik Premijera wrote:
Edmond wrote:Pozz,

Ovo samo može biti kod nas,pa sam prisiljen ovako potražiti pomoć. Naime, potrebana mi je potvrda o rezidentnosti za Ugovor o autorskom djelu sa pravnim licem u drugoj državi i ovdje kod nas ne mogu da nađem adekvatnu instituciju da izvadim tu potvrdu. Prvo sam zvao Poresku upravu BiH, naravno,poslije prebacivanja i šaltanja između tri gospođe, koje po njihovim riječima nemaju pojma o toj potvrdi, nisam uspio ništa napraviti. Zatim sam zvao kantonalnu poresku upravu i oni me uputili na opštinu u kojoj stanujem (N. Grad,Sarajevo). Danas, opet poslije šaltanja u tri kancelarije niko ne zna kako izdati tu potvrdu. Ima li neko ko mi može dati pravu informaciju ? Hvala.
Pa neka se nepismena gospoda iz poreske uprave malo potrude. Najbolje je da im napraviš pismeni zahtjev za izdavanje potvrde. Ako znaju tražiti da im se prilozi ta potvrda od lica iz inostranstva, trebali bi znati i kako izdati tu potvrdu.
:) A ne znam ni ja sam, na karaju su mi rekli da oni upšte ne izdaju tu potvrdu i da ne znaju ko je izdaje,mada sam im sugerisao da tu povrdu izdaje nadležni organ poreske uprave.
Savjetnik Premijera
Posts: 132
Joined: 22/06/2010 22:09

#6 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Savjetnik Premijera »

Edmond wrote:To je potvrda koja sprečava dvostruko orezivanje i odnosi se na Ugovor između država na koje se odnosi. Sad sam ponovo zvao opštinu i tolika količina nestručnosti je razočaravajuća. Ponovo su me isprebacivali na nekoliko lokala i ništa nisam dobio. Rekli mi da nazovem za 15 minuta.
Ništa novo za našu vrlu administraciju, samo se Vi možda tek susrecete sa tim problemom. Da je samo nestručnost u pitanju čovjek bi im to i oprostio, ali bahatost i bezobrazluk :x
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#7 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

Savjetnik Premijera wrote:
Edmond wrote:To je potvrda koja sprečava dvostruko orezivanje i odnosi se na Ugovor između država na koje se odnosi. Sad sam ponovo zvao opštinu i tolika količina nestručnosti je razočaravajuća. Ponovo su me isprebacivali na nekoliko lokala i ništa nisam dobio. Rekli mi da nazovem za 15 minuta.
Ništa novo za našu vrlu administraciju, samo se Vi možda tek susrecete sa tim problemom. Da je samo nestručnost u pitanju čovjek bi im to i oprostio, ali bahatost i bezobrazluk :x
:lol: nevjerovatno zaista ... Takav je odnos kao da se mi znamo već duži niz godina i naravno sada je linija zauzeta već 15 minuta.
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#8 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

I naravno,nakon pola sata dobijam liniju, da bih dobio odgovor da se to kod njih ne izdaje i da misle da se ta potvrda izdaje u Ministarstvu trezora,ali nisu sigurni. :-D Odoh dalje tražiti ...
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#9 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

Sada sam se malo zabrinuo. Do sada sam bio optimista. Niko u poreznoj upravi Federacije ne zna gdje se vadi potvrda o rezidentnosti ?!?! :shock: Ne znam šta da radim ...
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#10 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by drndalo »

Jesi li tamo pricao sa nekim iz pravne sluzbe ?

Kad sam prosle godine nesto israzivao za druga "izvana", imao sam dobru uputu (ali nisam ti ja rekla za nju...) na pravnicu u tom i tom Ministarstvu... Sreca pa je zena bila "zvijer", i jos voljna pomoci...

Probaj traziti da pricas s njima, oni ce znati vise od "salterusa"...
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#11 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

Evo ovako stoje stvari:

Potvrda o rezidentnosti za fizička i pravna lica se vade u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine, Odsjek za fiskalne poslove.

Telefon 033 254 254 gospođa Meliha, veoma ljubazna i stručna.

Za potvrdu je potrebno dostaviti:

1. Ovjerenu kopiju lične karte
2. CIPS-ovu prijavnicu,ne stariju od 6 mjeseci
3. Kopiju Ugovora za koji vam treba potvrda

Dokumentaciju dostaviti lično ili putem pošte u zgradu zajedničkih institucija na M. Dvoru Trg BiH br.1.

Potvrda bude za 2-3 dana, dok je potpiše ministar.

Eto,to je to,pa kome zatreba,da se ne pati. :-D Pozz
User avatar
Edmond
Posts: 231
Joined: 19/07/2005 11:42
Location: Sarajevo

#12 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by Edmond »

I dodatak, ukoliko Vam treba primjer Ugovora o autorskom djelu za izradu web stranice sa kompanijom koja je iz druge države. Ugovor o autorskom djelu
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#13 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by moke_31 »

Sad se vadi općinskim poreznim upravama.

Obrazac je ovdje http://www.pufbih.ba/ba/zakon-o-porezu- ... azac-por-1
moke_31
Posts: 1880
Joined: 18/05/2011 14:54

#14 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by moke_31 »

Ovih dana sam vadio potvrdu o rezidentnosti, nakon par godina kada je nisam vadio. Dali su mi potvrdu za 2014. godinu a za 2015. godinu rekli da ne mogu izdati. Meni treba potvrda za 2015. godinu???

Ima li iko sličan problem?

Čitao sam Sporazum o dvostrukom oporezivanju i pravilnik i nigdje ne stoji za koju godinu i kako se izdaje. Rade po svom nahođenju, glume poreznu upravu i poreznu inspekciju u isto vrijeme. Odnosno gledaju, da li je bilo uplata za prethodnu godinu. Ja imam ugovor na 5 godina ali zadnje 2 nije bilo posla.

Pretpostavljam da ljudi ne plaćaju porez pa im zagorčavaju život na ovaj način. Mada mislim da je ovo kontraproduktivno. Umjesto da od banaka traže izvode i provjeravaju oni ovako podstiču ljude da ne plaćaju ovdje u BiH porez koji ostaje u drugim državama. Jer ako drugoj državi platiš porez, koji zna biti po 25% plus ovdje 10%, ne isplati se uopće raditi.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#15 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by vjesticanametli »

je li bilo promjena vezano za ovu potvrdu ....trebam u decembru izvaditi i imam formular i uz njega prilazem
1. Ovjerenu kopiju lične karte
2. CIPS-ovu prijavnicu,ne stariju od 6 mjeseci
3. Kopiju Ugovora za koji vam treba potvrda

Zna li neko koliko i koje taxe ide? Predaje se u poresku NG Sarajevo :-) ako neko ima update bilo bi super :D :-D hvala
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#16 Re: Potvrda o rezidentnosti

Post by vjesticanametli »

iko olitiga niko :? :-)
Post Reply