Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#1 Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by mali_balon »

Svakavih gluposti sam se nacitao i naslusao trazeci posao, jedna od njih je da uz potrebnu dokumentaciju (diploma, jezik, ...) treba dosataviti i potvrdu o poznavanju rada na racunaru :-) . Haman 20 godina sam "na racunaru" pa mi sega da u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima.
E ima li se to gdje nabavit zavrsit, tipa odes uradis test i oni ti daju koji si stepen ili sta vec.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#2 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by krater »

mali_balon wrote:Svakavih gluposti sam se nacitao i naslusao trazeci posao, jedna od njih je da uz potrebnu dokumentaciju (diploma, jezik, ...) treba dosataviti i potvrdu o poznavanju rada na racunaru :-) . Haman 20 godina sam "na racunaru" pa mi sega da u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima.
E ima li se to gdje nabavit zavrsit, tipa odes uradis test i oni ti daju koji si stepen ili sta vec.
INSTITUT ZA EDUKACIJU VTK BiH
Branislava Đurđeva br. 10, 71 000 Sarajevo
Tel.: +387 33 56 62 01
Fax: +387 33 56 62 05
E-mail: [email protected]
Web: http://www.ecos.ba
Kontakt osoba: Šejla Delić



CCED - CENTAR ZA KOMPJUTERSKU EDUKACIJU
Alipašina 2/1, 71 000 Sarajevo
Tel./fax: +387 33 25 91 46; +387 33 25 91 45
E-mail: [email protected]
Web: http://www.cced.ba
Kontakt osoba: Amir Mulalić - direktor


UDRUŽENJE ZA ISTRAŽIVANJE I ORGANIZACIONI RAZVOJ - RODA
Kemal Begova 13, 71 000 Sarajevo
Tel.: +387 33 56 05 34
Fax: +387 33 56 05 31
E-mail: [email protected]
Web: http://www.rod-a.com
Odgovorna osoba: Nataša Prodanović - izvršni direktor

EC EDUCATION d.o.o Sarajevo
Marka Marulića 2, 71 000 Sarajevo
Mobilni tel.: +387 61 18 90 57
Tel.: +387 33 715 255
E-mail: [email protected] ; [email protected]
Web: http://www.ec-education.ba
Kontakt osoba: Halil Sejdić

Studio Idea
Branilaca Sarajeva 20 (UPI), 71 000 Sarajevo
Tel.: +387 33 260 680
E-mail: [email protected]
Web: http://www.akademika.ba

KING ICT d.o.o. - SARAJEVO
Mehmed paše Sokolovića 11 (Katolički školski centar), 71000 Sarajevo
Tel.: +387 33 76 62 52
Fax: +387 33 75 59 10
E-mail: [email protected]
Web: http://www.king-ict.ba
Kontakt osoba: Zlatan Devedžić

KEIKO learning centar - SARAJEVO
Radnička b.b. 71000 Sarajevo
Tel.: +387 33 81 01 76
Mob: +387 61 26 3159
E-mail: [email protected]; [email protected]
Web: http://www.talenat.com; http://www.kursevi.ba

EKSA d.o.o. Sarajevo - EDUKACIONI I TEST CENTAR
Ferde Hauptmana 7, 71000 Sarajevo
Mob: +387 61 663 630
E-mail: [email protected]
Web: http://www.eksa.ba

http://www.ecdl.ba/bh/sarajevo.php
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#3 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by Pasiflora »

mali_balon wrote:Svakavih gluposti sam se nacitao i naslusao trazeci posao, jedna od njih je da uz potrebnu dokumentaciju (diploma, jezik, ...) treba dosataviti i potvrdu o poznavanju rada na racunaru :-) . Haman 20 godina sam "na racunaru" pa mi sega da u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima.
E ima li se to gdje nabavit zavrsit, tipa odes uradis test i oni ti daju koji si stepen ili sta vec.
Slazem se - glupost totalna, ali fkt traze. Vjerovatno se radi o tome sto danas vecina ljudi (kako i treba) smatra da nije potrebno priloziti tu potvrdu buduci da uglavnom kao sto si rekao " u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima"
Svaka od tih potvrda kosta 100KM i dobro pazi da odmah trazis sve sto ti treba jer levati (ili smo mi levati :roll: ) se znaju napraviti blesavi pa ti ne izdati sve sto trazis (posto takvo njesra ne ocekujes, naravno i ne provjeravas)
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#4 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by mali_balon »

Kastanienallee wrote:
Pasiflora wrote:
mali_balon wrote:Svakavih gluposti sam se nacitao i naslusao trazeci posao, jedna od njih je da uz potrebnu dokumentaciju (diploma, jezik, ...) treba dosataviti i potvrdu o poznavanju rada na racunaru :-) . Haman 20 godina sam "na racunaru" pa mi sega da u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima.
E ima li se to gdje nabavit zavrsit, tipa odes uradis test i oni ti daju koji si stepen ili sta vec.
Slazem se - glupost totalna, ali fkt traze. Vjerovatno se radi o tome sto danas vecina ljudi (kako i treba) smatra da nije potrebno priloziti tu potvrdu buduci da uglavnom kao sto si rekao " u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima"
Svaka od tih potvrda kosta 100KM i dobro pazi da odmah trazis sve sto ti treba jer levati (ili smo mi levati :roll: ) se znaju napraviti blesavi pa ti ne izdati sve sto trazis (posto takvo njesra ne ocekujes, naravno i ne provjeravas)
Jasta je nego glupost-a to sto svi oko sebe imamo radne kolege koje po 20 i kusur godina "rade" na kompjuteru a ne znaju koristiti ni Word dovoljno dobro da prepoznaju sta je uredan dokument a sta hrpa nabacanih slova-to je isto glupost. Porediti neciju sposobnost da se uslika u wc-u i postavi sliku na FB sa stvarnim poznavanjem rada na kompjuteru u poslovne svrhe je besmisleno. Drugi par rukava je sto i iza tih potvrda cesto ne stoji nista osim lijepo srocenog teksta na papiru.
Ne kontas ti sta sam hotio rijet,modza sam i ja pogresno lano, ali et slazem se ja i sa ovim sto si napisao/la.

@krater tenk ju veri mac
imas li konkretno kakvog iskustva sa gore navedenim centrima
User avatar
Altsa
Posts: 7346
Joined: 19/03/2004 18:31

#5 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by Altsa »

uz tu potvrdu treba kandidata postaviti za racunar pa ga izresetati sa pitanjima...e onda se mozes zaposliti, a ne dode na posao pa ne zna ni dokument u wordu spasiti :lol:
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#6 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by dinoo1898 »

Ja sam prije par mjeseci naletio na citydeal.ba bila ponuda u centru za poslovnu edukaciju neki osnovni stepen znanja za nekih 40ak maraka i ne bi mi žao... :D

pa nek' mi samo neko proba reći da ne znam upaliti računar :D
dezurni_ucenik
Posts: 12183
Joined: 27/05/2008 12:14

#7 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by dezurni_ucenik »

dinoo1898 wrote:Ja sam prije par mjeseci naletio na --- NO LINKS ---.ba bila ponuda u centru za poslovnu edukaciju neki osnovni stepen znanja za nekih 40ak maraka i ne bi mi žao... :D

pa nek' mi samo neko proba reći da ne znam upaliti računar :D

Nece link.Posalji mi na PP
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#8 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by Pasiflora »

Kastanienallee wrote:
Pasiflora wrote:Slazem se - glupost totalna, ali fkt traze. Vjerovatno se radi o tome sto danas vecina ljudi (kako i treba) smatra da nije potrebno priloziti tu potvrdu buduci da uglavnom kao sto si rekao " u danasnjui vakat neko to trazi kada haman bebe iz matera izljecu sa Fb profilima"
Svaka od tih potvrda kosta 100KM i dobro pazi da odmah trazis sve sto ti treba jer levati (ili smo mi levati :roll: ) se znaju napraviti blesavi pa ti ne izdati sve sto trazis (posto takvo njesra ne ocekujes, naravno i ne provjeravas)
Jasta je nego glupost-a to sto svi oko sebe imamo radne kolege koje po 20 i kusur godina "rade" na kompjuteru a ne znaju koristiti ni Word dovoljno dobro da prepoznaju sta je uredan dokument a sta hrpa nabacanih slova-to je isto glupost. Porediti neciju sposobnost da se uslika u wc-u i postavi sliku na FB sa stvarnim poznavanjem rada na kompjuteru u poslovne svrhe je besmisleno. Drugi par rukava je sto i iza tih potvrda cesto ne stoji nista osim lijepo srocenog teksta na papiru.
Ja ne govorim o necijoj pismenosti (koja se stice u osnovnoj skoli) vec o informatickoj pismenosti.
Ja tvrdim da svaki prosjecno obrazovani građanin ima dovoljno znanja da moze biti korisnik - kao sto je vecina ljudi koje znam. Mislim presmjesno je - pa nije ovo '89 godina kada je u gradu bilo 5 racunara pa je samo 5 ljudi znalo kako ih upaliti i eventualno za nesto iskoristiti :skoljka: .
User avatar
JeronimoBa
Posts: 120
Joined: 17/07/2012 19:01

#9 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by JeronimoBa »

užas kakve gluposti traže... pa buraz stavi mu kompjuter na razgovoru, opali šifru, daj mu 15 minuta da uđe, napiše u wordu, excelu, open officeu obavještenje da poznaje rad na kompjuteru, i da postavi na web stranicu... i ako zna, primi ga na posao... džaba potvrda ako je nako blećak...
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#10 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by mali_balon »

Evo sad sa telefona razogavaro sa ADS FBIH i naravno rekao sam da je to glupo sto traze ali eto nije do njih nego do onog ko trazi kvalifikacije za odredjeni konkurs, i kao navodno sada ce to biti haman u svakom konkursu.
Dakle, potvrdu o poznavanju rada na racunaru moze izdati bilo koji organ koji je ovlasten za to, na moje pitanje koji su to organi tuc muc nazovitze kolege. Nazovem kolege gospodja mi objasni da je ova potvrda opcenita i trazi se znanje MS WORD paketa, a ako je u konkursu navedeno "potrebno intenzivno poznavanje rada na racunaru" onda se misli da odredjen progam, teta me uputila na Interlinguu, nazovem i tamo je test 150KMm sjedne se sa profesorom za racunar odradi se word, excel , internet ... dakle ono osnovno i ako se prodje test odma se dobije i potvrda.
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#11 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by dinoo1898 »

CVIKERASH wrote:
dinoo1898 wrote:Ja sam prije par mjeseci naletio na --- NO LINKS ---.ba bila ponuda u centru za poslovnu edukaciju neki osnovni stepen znanja za nekih 40ak maraka i ne bi mi žao... :D

pa nek' mi samo neko proba reći da ne znam upaliti računar :D

Nece link.Posalji mi na PP
ma na citydeal-u bila ponuda...
User avatar
skahu
Posts: 225
Joined: 14/03/2007 18:12
Location: Rajvosa

#12 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by skahu »

A važi li desetka u indexu iz informatike ili moram vaditi posebnu potvrdu ??? :?
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#13 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by krater »

skahu wrote:A važi li desetka u indexu iz informatike ili moram vaditi posebnu potvrdu ??? :?
Ako si informaticar {programer} vazi, ali u resume-u moras da imas "neke projekte" pomocu kojih mozes da dokazes svoje znanje i vjestine. U drugom slucaju ako opis posla nije informaticki, mislim da moras imati barem osnovnu potvrdu znanja rada na racunaru.
User avatar
dinoo1898
Posts: 382
Joined: 02/10/2011 16:35
Location: Mostar

#14 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by dinoo1898 »

http://www.ekupon.ba/ponuda/810/50-popu ... -edukaciju

s tim sto je ovo najosnovniji nivo da osnovniji ne moze biti... mada papir je papir :mrgreen:
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#15 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by daxon »

krater wrote:
skahu wrote:A važi li desetka u indexu iz informatike ili moram vaditi posebnu potvrdu ??? :?
Ako si informaticar {programer} vazi, ali u resume-u moras da imas "neke projekte" pomocu kojih mozes da dokazes svoje znanje i vjestine. U drugom slucaju ako opis posla nije informaticki, mislim da moras imati barem osnovnu potvrdu znanja rada na racunaru.
U ovoj zemlji je sve dovedeno do apsurda, a pitanje koje je postavio @skahu podsjetilo me na jedan takav očigledan primjer apsurda i ništa me ne bi začudilo.

Naime, imao sam kandidatkinju, doktorica medicine koja je zaposlena u službi hitne pomoći, koja stalno ide na intervencije i spašava ljudske živote. Dakle, jedna takva osoba, prilikom polaganja vozačkog ispita, morala je da polaže ispit iz poznavanja pružanja prve pomoći.
Da stvar bude jasnija, ona je čak nudila da će kao i svi ostali uplatiti koliko polaganje ispita košta, ali da zbog prirode posla kojim se bavi, nema vremena da dolazi na taj; (ja ću ga slobodno nazvati) tzv. ispit, koji je puka formalnost i na kojemu nikad niko niti je pao, niti što naučio. Da skratim, ipak je morala polagati.
Znači, jedan smješni ispit, koji organizuje opštinski odbor crvenog krsta, u ovoj državi je dokaz o poznavanju pružanja prve pomoći, dok sa druge strane, univerzitetska diploma doktora medicine, praćena radnim angažmanom u hitnoj pomoći to nije. Mislim, što reći :-)
Sociolog
Posts: 4348
Joined: 06/05/2008 17:44
Location: Sarajevo

#16 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by Sociolog »

Upravu je daxton..... dosta doktora, ide na polaganje prve pomoci, pa cak je bilo par ortopeda iz Vojne bolnice,...apsurd
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#17 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by rudy81 »

nije potvrda za računare al je oglas za ADs, pa mi treba informacija... šta je za njih relevantno da se dokaže radno iskustvo? ne može ugovor, ne može radna knjižica, ...šta je onda relevantno?

hvala unaprijed na odgovoru
Red Reaper
Posts: 8
Joined: 01/12/2012 14:12

#18 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by Red Reaper »

Jesi saznao u medjuvremenu, i mene ovo zanima?
blue033
Posts: 531
Joined: 10/01/2005 15:47
Location: Sarajevo

#19 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by blue033 »

Ko "poznaje" rad na računaru jednostavno će sam sebi napraviti tu potvrdu. Mislite da to neko provjerava, da postoji baza podataka da se te potvrde mogu provjeravati:) Te podvrde su komad papira koji ne garantuje ništa, dobijaju se čim platiš i znaš upaliti računar. Ozbiljna firma će lako utvrditi stepen znanja kandidata za posao, neće tražiti tu glupost.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#20 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by rudy81 »

Red Reaper wrote:Jesi saznao u medjuvremenu, i mene ovo zanima?

ako mene pitas nisam saznaLA :) al kontala sam nazvati ADS pa pitati, najbolje ce mi oni reci...
Red Reaper
Posts: 8
Joined: 01/12/2012 14:12

#21 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by Red Reaper »

Tebe pitam :) . Ajde pliz ako saznas nesto konkretno, javi i nama!
mali_balon
Posts: 11393
Joined: 12/09/2012 09:57

#22 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by mali_balon »

rudy81 wrote:nije potvrda za računare al je oglas za ADs, pa mi treba informacija... šta je za njih relevantno da se dokaže radno iskustvo? ne može ugovor, ne može radna knjižica, ...šta je onda relevantno?

hvala unaprijed na odgovoru
Mah nadji papir da si radila/volontirala ili radila kao propravnik u struci nakon sticanja diplome i gotovo. Npr da si nakon ekonomije radila u finansijama. Nije to nista strasno i komplikovano. Ja sam dostavio potvrdu o volontiranju a radio na poziciji koja je nidje veze sa fakultetom i uvazili mi tu potvrdu.
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#23 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by rudy81 »

mali_balon wrote:
rudy81 wrote:nije potvrda za računare al je oglas za ADs, pa mi treba informacija... šta je za njih relevantno da se dokaže radno iskustvo? ne može ugovor, ne može radna knjižica, ...šta je onda relevantno?

hvala unaprijed na odgovoru
Mah nadji papir da si radila/volontirala ili radila kao propravnik u struci nakon sticanja diplome i gotovo. Npr da si nakon ekonomije radila u finansijama. Nije to nista strasno i komplikovano. Ja sam dostavio potvrdu o volontiranju a radio na poziciji koja je nidje veze sa fakultetom i uvazili mi tu potvrdu.
moze li vaziti preporuka bivseg poslodavca s memorandumom firme gdje se navodi sta sam radila :S il cu ga morati ganjati za kakvu potvrdu...
rudy81
Posts: 998
Joined: 18/05/2007 08:43

#24 Re: Potvrda o poznavanju rada na racunaru

Post by rudy81 »

evo nasla upravo na stranici, za sve koje zanima


Dokaz o traženoj vrsti radnog iskustva

Svi dokazi moraju biti na jednom od jezika u službenoj upotrebi u BiH, u skladu sa Zakonom o važnosti javnih isprava u Bosni i Hercegovini. Radno iskustvo u struci/zvanju/relevantno radno iskustvo:
- Kao dokaz kojim se dokazuje radno iskustvo u struci/zvanju/relevantno radno iskustvo mogu se dostaviti:
Potvrde ili uvjerenja poslodavca ili poslodavaca kod kojih je kandidat radio ili radi, koja moraju biti precizna i detaljna, odnosno na kojima treba da stoje podaci o tome na kojim poslovima je kandidat radio-naziv radnog mjesta, da li su to poslovi VSS, koliko dugo je obavljao navedene poslove, po mogućnosti opis poslova, navesti jasno preciziran period radnog angažovanja na radnim zadacima, dakle što više podataka koji će dokazati potrebno radno iskustvo.
Uvjerenje Zavoda za PIO-listing uz obavezno dostavljanje potvrde koja razjašnjava šifre zanimanja sa listinga, tako da se na osnovu ovih dokumenata može utvrditi da li je kandidat radio na poslovima VSS, i koliko dugo, odnosno da posjeduje traženo radno iskustvo.
Pismo preporuke se uzima u obzir kada ista sadrži sve elemente potvrde koji su pojašnjeni u obrazloženju “potvrde”.
Post Reply