Potrosnja

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#5676 Re: Potrosnja

Post by madner »

Me_again wrote: 25/01/2022 19:14
madner wrote: 25/01/2022 16:12 Ma dobro svako je primjer za sebe, meni autoput dize prosjek potrosnje. :D
Svako dijete može na autoputu stisnuti gas i "brzo" voziti :D
Naravno, više će i goriva potrošiti.
Mild Hybrid (pa i hybrid opčenito) onda baš i ne vrijedi, zar ne ?
Na duze dionice potpuno beskorisno.

Doduse ovaj najmanji i jeste tu da malo kocnice iskoristi.
User avatar
konektovan
Posts: 40540
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5677 Re: Potrosnja

Post by konektovan »

Me_again wrote: 25/01/2022 19:20
emko1234 wrote: 25/01/2022 13:00
I šta će biti kad ga voziš na niskim obrtajima? Jebo majku vi svi Šumaheri, pa hoćete da imate svu snagu u svakom momentu ili šta? Hoćeš da ubrzaš, prešaltaš u manju i ubrzaš. Ne jebeš zamajac tako što ćeš dat pun gas na 1200 obrtaja. Ako imaš auto koje ima full snagu na 1500 obrtaja, neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
ja rezona i govana. Ne zna bord ovo ne zna bord ono. Prilagodi se uslovima. Ako ideš uz Vrace nećeš voziti petom bez obzira šta bord kaže. Isto tako ako ideš glavnom prema Ilidži, nećeš voziti trećom 50 samo zato jer ti može zatrebat snage da se prestrojiš :lol: :lol:

Jeste napeti, kako guzite?
Sorry što nepozvan upadam u žučnu diskusiju, ali mi baš zapara uši i oči ovo boldirano - koje to auto ima "full snagu" na 1500 obrtaja :lol: :lol: :lol: Neki tenk možda ?
Čovjek se pogrešno odrazio,.. :mrgreen: mislio je na najveći obrtni..
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5678 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

Pa jbg, šta sve ovdje neču pročitati.
Rijetko u zadnje vrijeme pratim ovaj forum, ali kada šta pročitam sve gore i gore gluposti raja lupeta.
Sada da spomenem i ovu glupost u istom kontekstu : neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
Jok, neće eto, samo kada ga oduzmeš :izet:

I ove baljezgarije tipa guzi li se šta... momku treba objasniti da traktoristi guze, a ovi malo pametniji vode ljubav :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5679 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

Me_again wrote: 25/01/2022 20:03 Pa jbg, šta sve ovdje neču pročitati.
Rijetko u zadnje vrijeme pratim ovaj forum, ali kada šta pročitam sve gore i gore gluposti raja lupeta.
Sada da spomenem i ovu glupost u istom kontekstu : neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
Jok, neće eto, samo kada ga oduzmeš :izet:

I ove baljezgarije tipa guzi li se šta... momku treba objasniti da traktoristi guze, a ovi malo pametniji vode ljubav :D
to je regenerativni materiyal poyy
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5680 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

madner wrote: 25/01/2022 19:57
Me_again wrote: 25/01/2022 19:14

Svako dijete može na autoputu stisnuti gas i "brzo" voziti :D
Naravno, više će i goriva potrošiti.
Mild Hybrid (pa i hybrid opčenito) onda baš i ne vrijedi, zar ne ?
Na duze dionice potpuno beskorisno.

Doduse ovaj najmanji i jeste tu da malo kocnice iskoristi.
Taj najmanji dosta goriva uštedi u gradu, jer pokrije "špiceve" snage prilikom kretanja iz mjesta, što inače jako diže potrošnju, inače.
A nije odnosno ne mora biti uparen sa glupim CVT mjenjačem, može mjenjač biti manuelni (što mi dinosaurusi preferiramo) i pojma nemaš da imaš struju u autu :)
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5681 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

kabal1337 wrote: 25/01/2022 20:05
Me_again wrote: 25/01/2022 20:03 Pa jbg, šta sve ovdje neču pročitati.
Rijetko u zadnje vrijeme pratim ovaj forum, ali kada šta pročitam sve gore i gore gluposti raja lupeta.
Sada da spomenem i ovu glupost u istom kontekstu : neće zamajcu ni lameli biti ništa kad poklopiš gas.
Jok, neće eto, samo kada ga oduzmeš :izet:

I ove baljezgarije tipa guzi li se šta... momku treba objasniti da traktoristi guze, a ovi malo pametniji vode ljubav :D
to je regenerativni materiyal poyy
pa nije jetra, valjda :lol:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16251
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5682 Re: Potrosnja

Post by sime_cipol »

Evo zadnja potrosnja.
300 km, 50 KM, 20 litara
Pola grad, pola otvorena.
Nemam dvomasene zamajce, EGR, DPF, turbine, nemam nm, nemam KS.
Tako mi je kako mi je :D
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#5683 Re: Potrosnja

Post by ucenik1234 »

hopi wrote: 25/01/2022 18:57 ja vozim na 956 obrtaja, malo iznad lera eto, jbg mora se štediti.
a ne što se tiče gradske potrošnje pa pričalo se x puta ovdje, nekome je gradska ujutro i popodne u špici, nekome kasno navečer, nekome ujutro, nekome miks itd,pa različita dužina relacije, pa naravno da neće ljudi imati iste rezultae, ne mora odmah značiti da neko laže oko potrošnje.
a evo ja kada malo razmilsim i ne znam koliko mi je tačno gradska potrošnja. Jedino da naspam pun, odvezem recimo 10 vožnji po 10km, i to recimo 2 vožnje u špici, 2 kasno navečer, 2 u podne itd, i onda odem na pumpu i naspem pun i vidim potrošio je toliko i toliko l goriva, a to nisam nikada u prilici uraditi.
Meni je druze gradska kad vozim po gradu :D
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5684 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

pa imas dicnu koja prsce ulje, pa sve sto se potrosi toplota spece u novi materijal kod kickdowna sa niskih obrtaja
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5685 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

kabal1337 wrote: 25/01/2022 20:09 pa imas dicnu koja prsce ulje, pa sve sto se potrosi toplota spece u novi materijal kod kickdowna sa niskih obrtaja
Hvala ti za riječi utjehe, ja sam več bio stava da svijet propada. Lakše večeras spavam garantovano :thumbup:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5686 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

sime_cipol wrote: 25/01/2022 20:07 Evo zadnja potrosnja.
300 km, 50 KM, 20 litara
Pola grad, pola otvorena.
Nemam dvomasene zamajce, EGR, DPF, turbine, nemam nm, nemam KS.
Tako mi je kako mi je :D
Stigneš gdje i svi ostali 8) Vjerovatno bezbjednije i sa manje stresa.
Neču da ti "vadim mast", ali za tih tvojih 20 litara prije neki dan sam prešao 304 km :lol: :lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#5687 Re: Potrosnja

Post by madner »

Sto se tice racunice za taksi, ovih 5km sa 15l/100 je kostalo 1.2 KM. Da ne spominjem komfor garaza garaza.
User avatar
kabal1337
Posts: 8067
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#5688 Re: Potrosnja

Post by kabal1337 »

jebo to ako ne stignes 5 min prije
User avatar
sime_cipol
Posts: 16251
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5689 Re: Potrosnja

Post by sime_cipol »

Me_again wrote: 25/01/2022 20:22
sime_cipol wrote: 25/01/2022 20:07 Evo zadnja potrosnja.
300 km, 50 KM, 20 litara
Pola grad, pola otvorena.
Nemam dvomasene zamajce, EGR, DPF, turbine, nemam nm, nemam KS.
Tako mi je kako mi je :D
Stigneš gdje i svi ostali 8) Vjerovatno bezbjednije i sa manje stresa.
Neču da ti "vadim mast", ali za tih tvojih 20 litara prije neki dan sam prešao 304 km :lol: :lol: :lol:
Neki dan sam na drugoj temi napisao.
Vracam se iz TZ. Cesta ociscena 100% i suha na 95% mjesta. Ljudi voze 40-50 :-) , a ja sa 60-70 sam se osjećao kao divljak. Par puta prikocim jer kontam idem 100, jer ostale stizem bez problema, kontam ojadice me policija. Pogledam na sat, ono vozim 70.
Na Karauli me izdvoji policija jer sam prvi u koloni. Uredno svezan, dobar dan, vozacka saobraćajna, imate li opremu, imam, pokazi, sve tu, jesi pio, nisam nikad u životu, nisam danas, necu ni sutra. Sretno. Gas.
Da se razumijemo, vozim smijesan auto, sa 43kw i 1.2 motorom.
Jel narod isprepadan, Jel ne znaju voziti, Jel im zao auta, goriva, lafete, pojma nemam, ne znam sta je u pitanju, znam da me u mom hadumu usporavaju.
:zzzz:
prankster
Posts: 226
Joined: 04/12/2020 02:06

#5690 Re: Potrosnja

Post by prankster »

1.6 HDI, potrosnja zimi na ovom minusu ide hladno preko 8l gradske iskljucivo, ljeti je to 7 do 7.5 ako vozim agresivnije.
Kombinovana izmedju 5 i 6, opet zavisi kako vozim. A otvorena je bas ekonomican, zna ici ispod 4 ali je vise oko 4.5.
Sipao za 50KM malo vise od 20l i jedva presao 250 kilometara gradske na ovom minusu...
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5691 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

azdralovic wrote: 25/01/2022 15:55
Ateista wrote: 25/01/2022 15:31
Skoro sam vozio neki rent a car, skoro nov auto, i nakon nekog vremena voznje sa otvorenim prozorim mi izbaci poruku kako je zbog aerodinamike ekonomicnije voziti sa klimom i zatvorenim prozorom, ne znam da li je svabo dobro izracunao ali ispade da vise utice otvoren prozor na potrosnju nego klima. Bila je neka ugodna temperatura, taman da se malo prozor otvori, nije bilo prevruce. :D
Bilo je na mithbustersima, do neke brzine je bolje prozor, preko je bolja klima... naravno zavisi od auta
Da, to ima smisla, a vjerovatno zavisi i od temperature vani, ako nije prevruce onda ni kompresor klime ne radi punim intenzitetom i vjerovatno ne utice toliko na potrosnju koliko moze uticati otvoren prozor na nekim brzinama.
User avatar
konektovan
Posts: 40540
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#5692 Re: Potrosnja

Post by konektovan »

prankster wrote: 25/01/2022 20:44 1.6 HDI, potrosnja zimi na ovom minusu ide hladno preko 8l gradske iskljucivo, ljeti je to 7 do 7.5 ako vozim agresivnije.
Kombinovana izmedju 5 i 6, opet zavisi kako vozim. A otvorena je bas ekonomican, zna ici ispod 4 ali je vise oko 4.5.
Sipao za 50KM malo vise od 20l i jedva presao 250 kilometara gradske na ovom minusu...
Extremni minusi, extremna potrošnja.. :mrgreen:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5693 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

sime_cipol wrote: 25/01/2022 20:40
Neki dan sam na drugoj temi napisao.
Vracam se iz TZ. Cesta ociscena 100% i suha na 95% mjesta. Ljudi voze 40-50 :-) , a ja sa 60-70 sam se osjećao kao divljak. Par puta prikocim jer kontam idem 100, jer ostale stizem bez problema, kontam ojadice me policija. Pogledam na sat, ono vozim 70.
Na Karauli me izdvoji policija jer sam prvi u koloni. Uredno svezan, dobar dan, vozacka saobraćajna, imate li opremu, imam, pokazi, sve tu, jesi pio, nisam nikad u životu, nisam danas, necu ni sutra. Sretno. Gas.
Da se razumijemo, vozim smijesan auto, sa 43kw i 1.2 motorom.
Jel narod isprepadan, Jel ne znaju voziti, Jel im zao auta, goriva, lafete, pojma nemam, ne znam sta je u pitanju, znam da me u mom hadumu usporavaju.
:zzzz:
Svega toga ima po malo.
Inače vozim vrlo brzo gdje god to mogu uz minimalni rizik od policije, ali i sam sam se ponekada osječao loše i vozio sam kao baba, jer sam ipak morao to odraditi.
Ne treba ni optuživati niti suditi. Ko mi smeta preteknem ga. Kome se žuri pustim ga. End of story.
User avatar
sime_cipol
Posts: 16251
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5694 Re: Potrosnja

Post by sime_cipol »

Me_again wrote: 25/01/2022 20:58
sime_cipol wrote: 25/01/2022 20:40
Neki dan sam na drugoj temi napisao.
Vracam se iz TZ. Cesta ociscena 100% i suha na 95% mjesta. Ljudi voze 40-50 :-) , a ja sa 60-70 sam se osjećao kao divljak. Par puta prikocim jer kontam idem 100, jer ostale stizem bez problema, kontam ojadice me policija. Pogledam na sat, ono vozim 70.
Na Karauli me izdvoji policija jer sam prvi u koloni. Uredno svezan, dobar dan, vozacka saobraćajna, imate li opremu, imam, pokazi, sve tu, jesi pio, nisam nikad u životu, nisam danas, necu ni sutra. Sretno. Gas.
Da se razumijemo, vozim smijesan auto, sa 43kw i 1.2 motorom.
Jel narod isprepadan, Jel ne znaju voziti, Jel im zao auta, goriva, lafete, pojma nemam, ne znam sta je u pitanju, znam da me u mom hadumu usporavaju.
:zzzz:
Svega toga ima po malo.
Inače vozim vrlo brzo gdje god to mogu uz minimalni rizik od policije, ali i sam sam se ponekada osječao loše i vozio sam kao baba, jer sam ipak morao to odraditi.
Ne treba ni optuživati niti suditi. Ko mi smeta preteknem ga. Kome se žuri pustim ga. End of story.
:thumbup:
Pratim sta se desava oko sebe. Krene covjek da me prestigne, malo udesno i pustim ga, nek obavi sto prije i nek ide dalje.
User avatar
Ateista
Posts: 46538
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#5695 Re: Potrosnja

Post by Ateista »

emko1234 wrote: 25/01/2022 16:04
Ateista wrote: 25/01/2022 15:38
Jeli normalno ili ne zavisi iz cijeg ugla gledas, nekom je ta veca potrosnja normalna i zacudi se da neko vozi drugacije ako mu trosi 6l, kod nekog obrnuto, to je sva poenta, nema tu pravila sta je normalno.

Deklarisanu potrosnju ne mozemo uzeti kao relevantnu jer je jasno da ce proizvodjaci ciljano voznju prilagoditi da im prikaze sto manju potrosnju, prilagoditi tome i rutu, vrijeme voznje i slicno, malo ljudi u realnom zivotu ima takve uslove, sigurno nisu u vecini pa da to uzimamo kao referentnu vrijednost sta je normalna voznja.
Paušalno razmisljanje puno relativizma. Da je sve tako kao što ti kažeš, potrošnja ne bi bio jedan od važnijih podatataka kada se kupuje auto. Nebitno novo ili polovno. Dalje proizvođači ne bi deklarisali potrošnju nego bi napisali : trosi koliko hladnih startova danas odradis (karikiram). Jer po ovome što si napisao, to je rezon.
Kada bi se svi faktori koji mogu uticati na potrošnju nabrojali, niko ne bi kupovao ni vozio. Svi bi se vozali tramvajem.

Tako da, naravno da postoji nešto što se zove normalna vožnja. Ona predstavlja nešto što se nalazi unutar zakonskih okvira između ostalog. Vožnja po ograničenjima je jedan dio toga. Ispravnost vozila je drugi dio. Nepohodna dokumntacija koja govori da si u stanju upravljati vozilom je treći dio, i da ne nabrajam dalje.
Naravno da mi relevantan primjer neće biti neko ko radi za glovo ili vozi neispravan auto. Ali sudeći po tebi, niko nije relevantan.
Ne vidim sta je tu pausalno razmisljanje, fino sam objasnio da ima toliko razlicith ljudi sa razlicitim potrebama, koji voze razlicita auta u razlicito vrijeme i razlicite relacije i na razlicite nacine, sve su to razliciti faktori i ne postoji normalno ili nenormalno. Ovdje ne moramo pricati o ekstremnim primjerima. To za voznju u okviru propisa se moze uzeti kao parametar "normalne" voznje jer je zakonski tako propisano, ali i u okviru toga imas i previse varijacija, na primjer da li neko do zakonskog ogranicenja lagano ubrzava ili stisne gas da sto prije dodje do te brzine i slicno.

Kljucno je shvatiti da ne mozemo gledati svijet po sebi i ravnati se po sebi i uzeti to kao kriterij "normalnosti".
Nidje veze ta prica da bi se svi vozili tramvajem, voznja nije samo pitanje ekonomicnosti jer u vecini slucajeva je javni prevoz ekonomicniji, nego je pitanje komfora, fleksibilnosti i svasta nesto.
Naravno da je nekom bitan podatak do deklarisanoj potrosnji, ali je bitno shvatiti prvo da to nije svakom bitno, a i da malo ko od onih kojima je bitno misli da ce postici deklarisanu brzinu jer je pitanje da li se vozi u idealnim uslovima u kojima je ta potrosnja testirana. Ocekivano je da ako bira izmedju dva auta i izabere onaj koji ima manju deklarisanu potrosnju, da ce taj auto iako bude vise trosio u stvarnosti opet manje trositi od onog drugog, iako ni to ne mora znaciti jer bi taj drugi mozda manje trosio u datim uslovima, i tu ima varijacija. Kako god, ne kazem ja da deklarisana potrosnja ne znaci nista i da je nebitna, vec da su i velika odstupanja od toga sasvim normalna zavisno od raznih drugih faktora koje sam nabrojao i da to uopste ne mora znaciti da vozac ne zna voziti niti da je auto neispravan.
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5696 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

sime_cipol wrote: 25/01/2022 21:01
:thumbup:
Pratim sta se desava oko sebe. Krene covjek da me prestigne, malo udesno i pustim ga, nek obavi sto prije i nek ide dalje.
To se zove saobračajna kultura, nešto što nedostaje 80% naših vozača, čak ne znaju ni šta to znači.
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#5697 Re: Potrosnja

Post by bitanga_sa_otesa »

mene boli q koliko trosi,kupio sam auto da se vozim ,a ne da blejim u board comp.kad ne budem imao para da sipam prodacu ga i kupit biciklo ili dobre kundure :thumbup:
User avatar
sime_cipol
Posts: 16251
Joined: 20/12/2018 15:06
Location: Jedan grad, dva kluba. Jedan osnovala raja, drugi UDBA.
Grijem se na: Zdrvima
Vozim: Kola

#5698 Re: Potrosnja

Post by sime_cipol »

bitanga_sa_otesa wrote: 25/01/2022 21:12 mene boli q koliko trosi,kupio sam auto da se vozim ,a ne da blejim u board comp.kad ne budem imao para da sipam prodacu ga i kupit biciklo ili dobre kundure :thumbup:
Ja nemam ni board comp :( :D
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5699 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

bitanga_sa_otesa wrote: 25/01/2022 21:12 mene boli q koliko trosi,kupio sam auto da se vozim ,a ne da blejim u board comp.kad ne budem imao para da sipam prodacu ga i kupit biciklo ili dobre kundure :thumbup:
Evo i ja sam po stare dane prestao da brinem o tome, ali ipak je tu puno minulog rada :lol:
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#5700 Re: Potrosnja

Post by Me_again »

sime_cipol wrote: 25/01/2022 21:15
bitanga_sa_otesa wrote: 25/01/2022 21:12 mene boli q koliko trosi,kupio sam auto da se vozim ,a ne da blejim u board comp.kad ne budem imao para da sipam prodacu ga i kupit biciklo ili dobre kundure :thumbup:
Ja nemam ni board comp :( :D
Mjeri "od pištolja do pištolja" :lol: :lol: :lol:
Post Reply