Potrebno rješenje problema sa kompom

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
kekko70
Posts: 13
Joined: 22/08/2010 14:08

#1 Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by kekko70 »

Pozdrav svim znalcima kompjutera...

Imam jedan problem i zaista ne kontam šta se dešava. Nedavno sam dobio kompjuter od prijatelja, radi se o COMPAK - u ( pc compaq evo PD1086 P4 1.9 GHz ).

Rekao mi je da nije mogao da instalira sistem i mislio sam da je samo instalacija.Uzeo sam XP i startovao instalaciju. Jedan put mi je stala na samom kraju, jednom odmah nakon DOS instalacije i napokon sam uspio. Kad je sve završio , ubacio sam mu drajvere i napravio restart.

E tu je problem. Svaki put kad digne do one crne podloge sa slikom Windows XP-a tu zaledi....I to sam probao već 5 puta i neće. Čak sam uzeo i drugi HDD, ponovo instalirao ( sa mukom ) i opet ista stvar.

Resetovao sam CMOS, ubacio još jedan ventilator...i ništa..

Zato bih molio nekoga ko zna nešto više o tome da mi proba pomoći....

Velika hvala...
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#2 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by dragan.s »

Pregledaj malo matičnu da nema naduvanih kondenzatora. Liči mi na nestabilan rad ploče. Takođe probaj promijeniti i napojnu ako možeš.
User avatar
Dirty_Eastwood
Posts: 120
Joined: 11/01/2011 21:22

#3 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by Dirty_Eastwood »

Mozes li uci u "safe mode"...? Pritisni F8 prije XP slike, i to....

Moze biti da je i RAM ostecen, pokusaj sa jednom plocicom...... pa i kabal koji spaja HDD i plocu moze isto biti defektan...
kekko70 wrote:Pozdrav svim znalcima kompjutera...

Imam jedan problem i zaista ne kontam šta se dešava. Nedavno sam dobio kompjuter od prijatelja, radi se o COMPAK - u ( pc compaq evo PD1086 P4 1.9 GHz ).

Rekao mi je da nije mogao da instalira sistem i mislio sam da je samo instalacija.Uzeo sam XP i startovao instalaciju. Jedan put mi je stala na samom kraju, jednom odmah nakon DOS instalacije i napokon sam uspio. Kad je sve završio , ubacio sam mu drajvere i napravio restart.

E tu je problem. Svaki put kad digne do one crne podloge sa slikom Windows XP-a tu zaledi....I to sam probao već 5 puta i neće. Čak sam uzeo i drugi HDD, ponovo instalirao ( sa mukom ) i opet ista stvar.

Resetovao sam CMOS, ubacio još jedan ventilator...i ništa..

Zato bih molio nekoga ko zna nešto više o tome da mi proba pomoći....

Velika hvala...
User avatar
kekko70
Posts: 13
Joined: 22/08/2010 14:08

#4 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by kekko70 »

dragan.s wrote:Pregledaj malo matičnu da nema naduvanih kondenzatora. Liči mi na nestabilan rad ploče. Takođe probaj promijeniti i napojnu ako možeš.
Napojna mi izgleda OK, ventilator radi i gore zelene lampice, ima ih 5 ( doduše druga ne radi - ne znam ima li to ikakve veze )

Kako izgledaju "napuhani " kondenzatori ?

U safe mode mi može ući, ali kad se ponovo restartuje - zakoči....

Sad ću promjeniti kabl pa da probam...

Hvala na savjetima
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#5 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by dragan.s »

kekko70 wrote: Kako izgledaju "napuhani " kondenzatori ?
Ovako nekako: http://www.tnpcnewsletter.com/dan/Bulgi ... ose-up.jpg
User avatar
kekko70
Posts: 13
Joined: 22/08/2010 14:08

#6 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by kekko70 »

dragan.s wrote:
kekko70 wrote: Kako izgledaju "napuhani " kondenzatori ?
Ovako nekako: http://www.tnpcnewsletter.com/dan/Bulgi ... ose-up.jpg

Ahhh, ovako gledajući ima ih par koji tako izgledaju, ali ne toliko " hrđavih"....

Ima li lijeka tu? Evo mi je sad prošao, sad sam u Windows-u i radim normalno ali me strah restartovati....Kako to nekad prođe ( kao sad ) a nekad neće?
Miro Spiro
Posts: 562
Joined: 16/10/2010 13:42

#7 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by Miro Spiro »

Ako su napuhani treba ih odletovati i staviti druge to bi trebali da urade u servisima TV-ova itd.
User avatar
kekko70
Posts: 13
Joined: 22/08/2010 14:08

#8 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by kekko70 »

Miro Spiro wrote:Ako su napuhani treba ih odletovati i staviti druge to bi trebali da urade u servisima TV-ova itd.

Fakat ne kontam, evo sad instaliram SP3 i radi kako treba...Malo jest ugrijan HDD ali ide kako treba..Ne znam dali da ubacim dodatni ventilator unutra?
dragan.s
Posts: 2042
Joined: 04/07/2009 00:34

#9 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by dragan.s »

Kondenzatori su u kolima koja služe za opsluživanje procesora strujom tačno određenog napona. Ne moraju biti toliko rđavi kao na slici da bi pravili probleme. Dovoljno je da im je gornja površina ispupčena i to je znak da nisu u redu. Posljedice loših kondenzatora su razne, od povremenog resetovanja, zamrzavanja pa do kompletnog otkaza matične ploče. Ako ih znaš sam promijeniti to i uradi. Ako ne odnesi u neki servis da to oni urade. U svakom slučaju ih moraš zamijeniti jer dužim radom rizikuješ da ti kompletno strada matilna ploča, a tu već nema lijeka.
User avatar
kekko70
Posts: 13
Joined: 22/08/2010 14:08

#10 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by kekko70 »

dragan.s wrote:Kondenzatori su u kolima koja služe za opsluživanje procesora strujom tačno određenog napona. Ne moraju biti toliko rđavi kao na slici da bi pravili probleme. Dovoljno je da im je gornja površina ispupčena i to je znak da nisu u redu. Posljedice loših kondenzatora su razne, od povremenog resetovanja, zamrzavanja pa do kompletnog otkaza matične ploče. Ako ih znaš sam promijeniti to i uradi. Ako ne odnesi u neki servis da to oni urade. U svakom slučaju ih moraš zamijeniti jer dužim radom rizikuješ da ti kompletno strada matilna ploča, a tu već nema lijeka.
Velika hvala na trudu i savjetima....Probaću kontaktirati neki tv servis pa da vidim šta se može učiniti...

pozz
User avatar
kekko70
Posts: 13
Joined: 22/08/2010 14:08

#11 Re: Potrebno rješenje problema sa kompom

Post by kekko70 »

kekko70 wrote:
dragan.s wrote:Kondenzatori su u kolima koja služe za opsluživanje procesora strujom tačno određenog napona. Ne moraju biti toliko rđavi kao na slici da bi pravili probleme. Dovoljno je da im je gornja površina ispupčena i to je znak da nisu u redu. Posljedice loših kondenzatora su razne, od povremenog resetovanja, zamrzavanja pa do kompletnog otkaza matične ploče. Ako ih znaš sam promijeniti to i uradi. Ako ne odnesi u neki servis da to oni urade. U svakom slučaju ih moraš zamijeniti jer dužim radom rizikuješ da ti kompletno strada matilna ploča, a tu već nema lijeka.
Još jedno pitanje, ako može....Sistem mi se u safe modu podigne bez problema. Dali opet mogu kondenzatori mogu biti u pitanju?
Hvala
Post Reply