Potrebne smjernice (Sarajevo)

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

admir_adoo
Posts: 273
Joined: 25/02/2011 10:56
Location: blizu pruge

#76 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by admir_adoo »

Ako imas tih evrica eto mene pred fil. pa cu te odnijeti do Bjelava s pjesmom ... :D
Cukan91
Posts: 49
Joined: 08/06/2011 22:36

#77 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Cukan91 »

Update, snadjoh se i to vrlo lako, uz pomoc cure koju sam upoznao cekajuci u redu ispred studentske sluzbe :D Skontali se tu u hodniku, ja je sacekao 15ak minuta posto zivi preko puta bolnice Kosevo, i fino mi krenemo uzbrdo pjeske, manje vise onim ulicama koje ste mi naznacili na mapi, uz par precica.

Opsti utisak... studentska sluzba Filozofskog neorganizovana, osoblje neljubazno. Kad vidim ko sve studira iz Sandzaka ondje (bukvalno neki brdsko-planinski tipovi, koji i nisu iz gradova.. nego iz nekih okolnih naselja.. sisli u Sarajevo cisto da bi kuci komsijama rekli da nesto studiraju), jasno mi je zasto Sarajlije imaju predrasude prema nama koji dolazimo iz ove oblasti. Jedina svijetla tacka FF-a su djevoke. Obicno se spore da l' su u bivsoj jugi najljepse Beogradjanke ili Dalmatinke... e pa evo ja, s pravom, posto sam pomenute gradove i oblasti obisao uzduz i popreko, kazem da sam na FF-u danas vidio nekoliko najljepsih cura u svom zivotu, ukljucujuci i ono ljupko stvorenje koje se pentralo sa mnom uz Sarajevske okuke do Koseva. :D Aj sto su lijepe, nego sto nisu umisljene i isfolirane kao cure u Srbiji (i sirem Sandzaku uopste)... gjde kad ih nesto pitas na ulici ili nekom javnom mjestu, one te stanu gledati kao cudaka u najmanju ruku...
Stvarno sam odusevljen curama, a i na mom smjeru ih je otprilike 8 na jednog muskarca... tako da, sto bi reko moj amidza "rodilo je" :-D

U Domu sam fino primljen, cak su mi pokazali sobu koja bi bila moja ako se prijavim tu u smjestaj... i ono.. sta znam... pomalo je skupo (320 maraka mjesecno), a i iskreno sobe mi vise djeluju kao zatvorske celije nego mjesto za stanovanje studenata. Imaju po 3 kreveta, stari i lose prefarbani drveni ormar, isto star i lose prefarban drven sto i stolice. I to je to.. wc i kupaona se djele na sprat...
Kad na tih 320 maraka dodas cijenu gradskog prevoza, potrepstina za faks, eventualno izlazaka i zabave.. ispadne da negdje bez najmanje 420 maraka mjesecno u Sarajevu nemam sta da trazim... sto mi se cini povelikom sumom... pa, ko zna, mozda uskoro postavim ovdje temu trazeci jeftin studentski smjestaj :D

Sarajevo kao grad mi izuzetno godi. Nije glomazan, a opet ima neki svoj smek i ljepotu. Svidja mi se spoj starih kuca (ispucali zidovi, okna od propalog drveta, uredjene baste), i novih zgrada. Sarajlije mi se nesto posebno ne svidjaju... prvo, nakon izlaska iz doma, pitao sam prvog prolaznika gdje mogu sacekati taksi, a on mi je rekao "nemam vremena, zurim".. a kad sam konacno nasao taksi, uzeo mi je 20 maraka, sto su mi kasnije rekli da je mnogo i da me je odrao. Zanimljivo je da me je cijelo vrijeme taksista zvao "rodjo", "zemljak", a na kraju odrapi cijenu k'o iz topa.

Cevape nisam stigao da probam, al' ovdje cu biti jos par dana, pa, ima vremena.

U svakom slucaju, jos jednom hvala svima koji su se potrudili da meni neukom daju trazene upute! Prava ste raja :thumbup:
User avatar
amrica
Posts: 7110
Joined: 26/01/2007 17:58

#78 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by amrica »

ufati se ti trazenja stana za te pare :)

pa kad nadjes stan, pitaj nas kako ces doci do njega :lol:
User avatar
Edin H.
Posts: 46998
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#79 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Edin H. »

U svezi taksista steta sto nisi ranije procitao post koji je napisao lajkujme :roll:
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#80 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by minjonja »

druze mozes naci stan za 100, 150 maraka da gori. samo nadjes nekog cimera, to sve ide preko oglasa. ima i studenata koji traze tako cimere, samo kupi superoglase. izlaze utorkom i petkom. bolje ti je sa 2-3 osobe dijeliti jedan stan, nego sa jos dvije jednu sobu na brdu, gdje wc dijelis sa jos bruku ljudi. zimi ce ti biti katastrofa penjat se gore. i za ime Boga izlazi iz taxija ako vidis da nije taximetar ukljucio! sarajevotaxi dere ljude, najnormalniji su crveni taxi i holland taxi. broj hollanda je 1521 i besplatan je, ali njih slabo ima u gradu pa ih dugo cekas, a ako ti treba brzo taxi nazovi 061 760 600 (crveni taxi) i dodju za 3 minute. jos jedan savjet za te djevojke: nemoj im dati do znanja da ti se svidjaju, odmah im izlapis, one vole kad ih neko ignorise :D ah da, ako slucajno nemas karte u troli i tramvaju, samo izadji i ne daj nikakve dokumente revizorima nego samo setaj :D nece te citav dan pratiti sigurno :D cim dobijes potvrde od fakulteta, kupi sebi studentsku kartu.
Cukan91
Posts: 49
Joined: 08/06/2011 22:36

#81 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Cukan91 »

U pravu si za dijeljene stana, svakako cu pogledati oglase!
Ja uvijek kupujem kartu za prevoz, bilo bi me sramota da me uhvate bez karte... tako da nemam taj problem :D
A sto se cura tice... da ignorisem, a? :D 8)
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#82 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Tirkiz »

Cukan91 wrote:U pravu si za dijeljene stana, svakako cu pogledati oglase!
Ja uvijek kupujem kartu za prevoz, bilo bi me sramota da me uhvate bez karte... tako da nemam taj problem :D
A sto se cura tice... da ignorisem, a? :D 8)
pa dobro tek si stigao da studiras...revizori inace bas gledaju da love studente...pogotovo kad vidi da si golobrad...30 km ti ne gine ako nemas kartu... :-D :-D :-D kasnije ces nauciti da je GRAS bespaltan... :-D :-D :-D
a sto se tice cura...ako su sarajke...ali bas prave sarajke...to su bas cool cure...cuvaj se onih iz TK kantona... i hercegovki (jablanica i juznije :-D :-D :-D ) one ce ti i kao prijatelji zagorcati zivot. :-D :-D
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#83 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Filter »

:roll: jesil ti siguran da si iz sandzaka??
Cukan91
Posts: 49
Joined: 08/06/2011 22:36

#84 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Cukan91 »

Tirkiz wrote: pa dobro tek si stigao da studiras...revizori inace bas gledaju da love studente...pogotovo kad vidi da si golobrad...30 km ti ne gine ako nemas kartu... :-D :-D :-D kasnije ces nauciti da je GRAS bespaltan... :-D :-D :-D
a sto se tice cura...ako su sarajke...ali bas prave sarajke...to su bas cool cure...cuvaj se onih iz TK kantona... i hercegovki (jablanica i juznije :-D :-D :-D ) one ce ti i kao prijatelji zagorcati zivot. :-D :-D
Sta je GRAS, nisam skontao? :D
E, ne znam koje su ove bile.. ali su imale akcenat... boli glava. :D
Cenim da ce mi se ovde bas svideti :)
:roll: jesil ti siguran da si iz sandzaka??
Jesam...
I ne, ne vozim mercedes, ne slusam narodnjake, nemam zlatnu kajlu, ne zanima me Zukorlic :-D
Sto mislis da nisam? :)
IcedFlame
Posts: 1238
Joined: 06/11/2003 00:00
Location: Sarajevo

#85 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by IcedFlame »

Cukan91 wrote: Jesam...
I ne, ne vozim mercedes, ne slusam narodnjake, nemam zlatnu kajlu, ne zanima me Zukorlic :-D
Sto mislis da nisam? :)
Zato sto si normalan, barem sam ja takav utisak stekao na ovoj temi. I vec si vise Sarajlija, nego pola onih sto zive u njemu 20 godina :thumbup:
User avatar
Filter
Posts: 8025
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#86 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Filter »

Cukan91 wrote:
:roll: jesil ti siguran da si iz sandzaka??
Jesam...
I ne, ne vozim mercedes, ne slusam narodnjake, nemam zlatnu kajlu, ne zanima me Zukorlic :-D
Sto mislis da nisam? :)
:lol: dobar, vozi dalje ... i sretno na faxu
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#87 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Tirkiz »

Cukan91 wrote:
Sta je GRAS, nisam skontao? :D
E, ne znam koje su ove bile.. ali su imale akcenat... boli glava. :D
Cenim da ce mi se ovde bas svideti :)
GRAS ti je Gradski Autobuski Saobracaj - fali u imenu T za tramvaje i trolejbuse, ali kad je preduzece nastalo nije bilo tramvaja i trolejbusa.
ako su imale akacenat na recimo Maaaaaaaaaajke mi onda su hercegovke, ako su imale akcenat na ....aj...e ...i... ona su krajiskinje...ako su te pomamno gledale onda su iz TK :-D :-D
ako hoces da ti se brze svidi otidjo na jednu tocenu u Celtic, pa onda na jos jednu tocenu u Cherss...i zavrsi sa tocenom u Barci...obrni do sebilja, ako mozes pjehane do doma ok..ako nemozes uzmi taksi gore na carsiji trebalo bi izaci oko petaka do doma i to ti je to...haman za 20 maraka se raspes i jos dodjes ko hadjija taksijem do doma :-D
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#88 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by minjonja »

GRAS je gradsko saobracajno ... ma nemam pojma od cega je skracenica ali to ti je ova firma koja drzi tramvaje, trole, autobuse i minibuse :D vjerujem da imas naglasak i da ces se mnogo puta naci u nezgodnoj situaciji jer je dosta ljudi primitivno i misli citave narode u neke stereotipe gurati, cuces i mnoge uvrede na racun sandzaklija, pogotovo kad je gras u pitanju jer je uvrijezeno misljenje da su svi radnici sandzaklije, i cim se neko ponasa papanski, drugi ce reci ili da je sandzo ili iz istocne bosne, a ako se ispostavi da je sarajlija, onda nije onaj pravi :D ti samo furaj svoje i ne moras se trudit ijekavski pricati, bar na mom faxu prica svako onako kako se naucio. ne znam sta bi ti jos rekla, osim da ucis redovno i bice sve super :D
MAN-lion's coach
Posts: 3323
Joined: 16/01/2010 02:45

#89 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by MAN-lion's coach »

Tirkiz wrote:
Cukan91 wrote:
Sta je GRAS, nisam skontao? :D
E, ne znam koje su ove bile.. ali su imale akcenat... boli glava. :D
Cenim da ce mi se ovde bas svideti :)
GRAS ti je Gradski Autobuski Saobracaj - fali u imenu T za tramvaje i trolejbuse, ali kad je preduzece nastalo nije bilo tramvaja i trolejbusa.
Image
1953 Spajanjem "Gradskog Električnog Tramvaja" i "Autoprevoza" nastaje Gradsko Saobraćajno Preduzeće "GSP".
(1979) Negdje krajem 70-tih GSP preimenovan u GRAS.
1939 Experimentalno je pušten trolejbus na liniji Stara Ž. Stanica - Dolac Malta ali do praktičnog uvođenja nije došlo.
1984 počinje uvođenje trolejbusa.

Inače Kantonalno Javno Komunalno Preduzeće GRAdski Saobraćaj.
Cukan91
Posts: 49
Joined: 08/06/2011 22:36

#90 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Cukan91 »

minjonja wrote: vjerujem da imas naglasak i da ces se mnogo puta naci u nezgodnoj situaciji jer je dosta ljudi primitivno i misli citave narode u neke stereotipe gurati
Naprotiv, nemam naglasak.. bar ne onaj Sandzacki, jer sam rodjen i dosta godina zivio u Priboju, tako da pricam nekom mesavinom ekavice i ijekavice bez tipicnog recimo Pazarskog ili Sjenickog naglaska :D
bar na mom faxu prica svako onako kako se naucio. ne znam sta bi ti jos rekla, osim da ucis redovno i bice sve super :D
Jel' smo mi na istom faksu? :)
ako su imale akacenat na recimo Maaaaaaaaaajke mi onda su hercegovke, ako su imale akcenat na ....aj...e ...i... ona su krajiskinje...ako su te pomamno gledale onda su iz TK :-D :-D
Hahhaha. Zanimljiva podjela. Moracu jos malo da osluskujem prije nego sto skontam razlike medju naglascima.
ako hoces da ti se brze svidi otidjo na jednu tocenu u Celtic, pa onda na jos jednu tocenu u Cherss...i zavrsi sa tocenom u Barci...obrni do sebilja, ako mozes pjehane do doma ok..ako nemozes uzmi taksi gore na carsiji trebalo bi izaci oko petaka do doma i to ti je to...haman za 20 maraka se raspes i jos dodjes ko hadjija taksijem do doma
E ovo vec ima smisla! Mada ne vjerujem da bih podnio vise od jedne tocene... A i da bih poceo da izlazim prvo moram da nadjem ekipu.. kako vi Sarajlije kazete >raju<... nije gust da izlazis na tocenu sam samcijat :)
User avatar
minjonja
Posts: 3597
Joined: 27/11/2009 09:17
Location: Došljakistan

#91 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by minjonja »

Cukan91 wrote: Jel' smo mi na istom faksu? :)
nismo, ali smo blizu, sve je to u pet deka :D sta si upiso?
Cukan91
Posts: 49
Joined: 08/06/2011 22:36

#92 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Cukan91 »

Psihologiju :)
Strpljiva
Posts: 3123
Joined: 30/01/2010 23:49

#93 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Strpljiva »

Cukan91 wrote:Psihologiju :)
Divno :)
Cukan91
Posts: 49
Joined: 08/06/2011 22:36

#94 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Cukan91 »

Hvala!

Upao sam i u Beograd i u Sarajevo, i bukvalno sam vagao do poslednjeg trenutka gde cu... i ajde, zbog blizine odlucim Sarajevo, a i nekako mi Sarajevo vise pase... mirnije je, pitomije... Beograd je dzungla u kojoj ima svega i svacega.
Tirkiz
Posts: 1758
Joined: 16/11/2009 14:53

#95 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Tirkiz »

Cukan91 wrote: E ovo vec ima smisla! Mada ne vjerujem da bih podnio vise od jedne tocene... A i da bih poceo da izlazim prvo moram da nadjem ekipu.. kako vi Sarajlije kazete >raju<... nije gust da izlazis na tocenu sam samcijat :)
gledaj tebe taxi do doma i od sebilja i od vjecne vatre doje haman isto - to je tu 4-5 KM...malo koji taksista te hoce voziti uz onu ulicu od Brazila ( ja je od milja zovem Alpska ulica) pa gore. tako da ti je bolje jos koji lokal obici...ko zna na sta sve mozes naletiti.
sto se tice drustva za toceno...mislim da ces u domu do kraja septembra imati dovoljno kandidata za tu aktivnost.
ja sam isto imao cimera - brucosa u domu....isto tako dosao decko tek da studira dole na filozofiji...ja sam ga lijepo uputio... kazu mi da ga jos vidjaju kako hoda putem kuda sam ga ja naveo.
kad se budes zaduzivao u sobu dobro sve razgledaj...ako ostane laptopa otidji kod upravnika i pitaj mozes li dobiti jeda za vas u sobu...to ce biti malo tesko zato sto si brucos, ali ako ne dobije imas dole u 8 paviljonu interent centar. nemoj nasjedati na pricu da trebas zaduziti metlu... smece ne ostavljaj pred vratima jer samo dodju i zapisu i letis automatski iz doma. kafa u onoj dole kafeteriji je odvratna...to nikad nemoj narucivati.
User avatar
Novi_Nick
Posts: 2886
Joined: 24/08/2003 00:00

#96 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by Novi_Nick »

Ima li neko dobru mapu za mjerenje kilometraze izmedju odredjenih ulica i izmedju odredjenih dijelova grada u Sarajevu. Znaci kada se upisu dvije ulice da program pokaze kolika je razdaljina izmedju njih u km?
User avatar
saibaba
Posts: 1958
Joined: 07/02/2008 13:47

#97 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by saibaba »

Cukan91 wrote:Update, snadjoh se i to vrlo lako, uz pomoc cure koju sam upoznao cekajuci u redu ispred studentske sluzbe :D Skontali se tu u hodniku, ja je sacekao 15ak minuta posto zivi preko puta bolnice Kosevo, i fino mi krenemo uzbrdo pjeske, manje vise onim ulicama koje ste mi naznacili na mapi, uz par precica.

Opsti utisak... studentska sluzba Filozofskog neorganizovana, osoblje neljubazno. Kad vidim ko sve studira iz Sandzaka ondje (bukvalno neki brdsko-planinski tipovi, koji i nisu iz gradova.. nego iz nekih okolnih naselja.. sisli u Sarajevo cisto da bi kuci komsijama rekli da nesto studiraju), jasno mi je zasto Sarajlije imaju predrasude prema nama koji dolazimo iz ove oblasti. Jedina svijetla tacka FF-a su djevoke. Obicno se spore da l' su u bivsoj jugi najljepse Beogradjanke ili Dalmatinke... e pa evo ja, s pravom, posto sam pomenute gradove i oblasti obisao uzduz i popreko, kazem da sam na FF-u danas vidio nekoliko najljepsih cura u svom zivotu, ukljucujuci i ono ljupko stvorenje koje se pentralo sa mnom uz Sarajevske okuke do Koseva. :D Aj sto su lijepe, nego sto nisu umisljene i isfolirane kao cure u Srbiji (i sirem Sandzaku uopste)... gjde kad ih nesto pitas na ulici ili nekom javnom mjestu, one te stanu gledati kao cudaka u najmanju ruku...
Stvarno sam odusevljen curama, a i na mom smjeru ih je otprilike 8 na jednog muskarca... tako da, sto bi reko moj amidza "rodilo je" :-D

U Domu sam fino primljen, cak su mi pokazali sobu koja bi bila moja ako se prijavim tu u smjestaj... i ono.. sta znam... pomalo je skupo (320 maraka mjesecno), a i iskreno sobe mi vise djeluju kao zatvorske celije nego mjesto za stanovanje studenata. Imaju po 3 kreveta, stari i lose prefarbani drveni ormar, isto star i lose prefarban drven sto i stolice. I to je to.. wc i kupaona se djele na sprat...
Kad na tih 320 maraka dodas cijenu gradskog prevoza, potrepstina za faks, eventualno izlazaka i zabave.. ispadne da negdje bez najmanje 420 maraka mjesecno u Sarajevu nemam sta da trazim... sto mi se cini povelikom sumom... pa, ko zna, mozda uskoro postavim ovdje temu trazeci jeftin studentski smjestaj :D

Sarajevo kao grad mi izuzetno godi. Nije glomazan, a opet ima neki svoj smek i ljepotu. Svidja mi se spoj starih kuca (ispucali zidovi, okna od propalog drveta, uredjene baste), i novih zgrada. Sarajlije mi se nesto posebno ne svidjaju... prvo, nakon izlaska iz doma, pitao sam prvog prolaznika gdje mogu sacekati taksi, a on mi je rekao "nemam vremena, zurim".. a kad sam konacno nasao taksi, uzeo mi je 20 maraka, sto su mi kasnije rekli da je mnogo i da me je odrao. Zanimljivo je da me je cijelo vrijeme taksista zvao "rodjo", "zemljak", a na kraju odrapi cijenu k'o iz topa.

Cevape nisam stigao da probam, al' ovdje cu biti jos par dana, pa, ima vremena.

U svakom slucaju, jos jednom hvala svima koji su se potrudili da meni neukom daju trazene upute! Prava ste raja :thumbup:
Vidi se da si regularan lik !Sretno sa studiranjem :thumbup:
User avatar
and
Posts: 8178
Joined: 04/09/2007 22:51

#98 Re: Potrebne smjernice (Sarajevo)

Post by and »

Cukan91 wrote:Hvala!

Upao sam i u Beograd i u Sarajevo, i bukvalno sam vagao do poslednjeg trenutka gde cu... i ajde, zbog blizine odlucim Sarajevo, a i nekako mi Sarajevo vise pase... mirnije je, pitomije... Beograd je dzungla u kojoj ima svega i svacega.
samo ti dobar pancir nabavi
Post Reply