Potrebna informacija o sudskom procesu i zatvorskoj kazni!

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
Magellan92
Posts: 6
Joined: 13/01/2018 15:08

#1 Potrebna informacija o sudskom procesu i zatvorskoj kazni!

Post by Magellan92 »

Pozdrav,slucaj je sljedeci!

Pocinitelj je u kasne sate bacio eksplozivnu napravu(rucnu granatu ''kasikaru'') ostecenom licu u automobil parkiran pored kuce,dok je taj bio u kuci sa suprugom i zatim pobjegao! Pritom je nanio stetu od nekih 2 hiljade km!Osumnjiceni je priveden,dokazi su tu a pitanja su sljedeca:

-Kako ce ovaj ''zlocin'' biti okarakterisan i koliku zatvorsku i novcanu kaznu ce osumnjiceni da dobije
-Auto nije kasko osiguran i da li se mozda na neki nacin moze nadoknaditi steta i kojim putem

Unaprijed hvala na bilo kakvim odgovorima,slucaj se stvarno dogodio pitam onako cisto informativno jer ovakve stvari ne bi smjele proci tek tako cak ni u ovoj drzavi!
Last edited by Magellan92 on 22/01/2018 20:44, edited 1 time in total.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#2 Re: Potrebna informacija o sudskom procesu i zatvorskoj kazni!

Post by studiorum_tuzlaensis »

Izazivanje opšte opasnosti, oštećenje tuđe stvari. Sumnjam da može pokušaj ubistva, čak i ako mu dokažeš da je imao motiv da te ubije. Kazna, pogledaj u KZ FBiH.

Građanskom parnicom ćeš nadoknaditi troškove, u principu bolji advokat = više para, mada ne mora značiti.
Magellan92
Posts: 6
Joined: 13/01/2018 15:08

#3 Re: Potrebna informacija o sudskom procesu i zatvorskoj kazni!

Post by Magellan92 »

studiorum_tuzlaensis wrote:Izazivanje opšte opasnosti, oštećenje tuđe stvari. Sumnjam da može pokušaj ubistva, čak i ako mu dokažeš da je imao motiv da te ubije. Kazna, pogledaj u KZ FBiH.

Građanskom parnicom ćeš nadoknaditi troškove, u principu bolji advokat = više para, mada ne mora značiti.
Hvala na informaciji,pogledao sam i ovamo u krivicnom zakonu i koliko sam ja shvatio kao 3 mjeseca do 3 godine iza resetaka zavisno o razmjeru nedjela.

Najvise me interesuje ta zatvorska kazna jer baciti nekome bombu tek tako nije mala stvar!
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#4 Re: Potrebna informacija o sudskom procesu i zatvorskoj kazni!

Post by studiorum_tuzlaensis »

Ako mu se može nakačit više nekih krivičnih dijela, kazna je u tom veća, kao i okolnosti u kojim je djelo počinjeno. Milion je nekih različitih otežavajućih i olakšavajućih okolnosti, npr. ako je prije učinio isto djelo, ako ima problema sa zakonom, ako je bio nadrogiran ili pijan, blizina djece i kuće, ugrožavanje privatne imovine, namjera itd td...

Po meni je najbolje izvršit medijski pritisak u kraju/gradu gdje se to desilo, mada i to ne garantuje neku puno veću kaznu.

Nadoknada materijalne štete, bazirati se pored uništenog vozila na pretrpljeni strah članova porodice, može se dobra suma izbit, pa nek izvršiocu taj teg visi oko vrata cijeli život.
Post Reply