Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

dimsum
Posts: 3
Joined: 20/01/2022 07:01

#1 Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by dimsum »

Pozdrav svima, pomalo neuobicajena tema ali gdje ces bolje savjete dobiti nego na internetu :D (sarkazam noted)

Ukratko, ja sam jednog malog mjesta u Sandzaku, u Sarajevu sam zavrsio fakultet. Inace sam iz relativno skromne familije, roditelji fizicki radnici ali su bukvalno odvajali od usta da se brat i ja skolujemo buduci da smo bili vrijedni u skoli, ucestvovali na svim mogucim sekcijama, volontiranjima, uclanjivali se u studentske organizacije...
Moj problem sa okruzenjem je poceo jako davno. Na primjer dok sam studirao u Sarajevu par puta mi se javljao jedan komsija iz Srbije da mi nudi da napustim fakultet i u sred ljetnjih ispitnih rokova idem kod njega da berem maline. Nije sprdnja. Covjek je i prije nego sto sam otisao na fakultet nonsalantno bacao otrovne strelice tipa... da od skole nema nista... da je to za ljude s vezom da bi poslije fakulteta nasli poso... a da ja treba da se drzim "postenog posla"... Na neki nacin me je to jako vrijedjalo jer sam za njega krkana i ja bio isti krkan ko on... vjerovatno osudjen da cijelog zivota berem maline ko moji stari da bih mogo da priustim osnovne stvari. A opet na neki drugi nacin mi je bilo motivacija.

Ipak razlog sto sam odlucio da podjelim ovo i pitam za neki savjet i misljenje je sto sam u medjuvremenu dobio Erasmus stipendiju za master i preselio se u Amsterdam, na jedan od najboljih univerziteta u Evropi. Preselio sam se i podijelio na fejsbuku ovu vijest sa slikom iz Amsterdama. Naravno, ljudi su srecni i cestitali... A onda se nasao jos jedan krkan, inace hodza (lol) , koji je ostavio komentar "ma najsladje je kad negdje odes ko ti a sve ti je placeno..." Ni sam nisam siguran sta je htio da kaze, valjda da nisam dobio stipendiju da ne bih mogao da posjetim Amsterdam a kamoli da studiram u njemu... ali sam osjetio neku cudnu nepristojnu ljubomoru u tom komentaru, kao da je htio da me ponizi.

I tako, spartam kroz zivot boreci se protiv nekih stereotipa da ako si rodjen u skromnoj porodici gdje su roditelji neobrazovani, da si osudjen da i ti cijelog zivota nosis isto breme. I ako se usudis da pobjegnes od toga, odmah ti se nakaci na vrat gomila ljubomornih dusa koji su imali 100x bolju porodicnu i materijalnu situaciju, ali su ostali primitivni.
Sydnor
Posts: 1849
Joined: 08/02/2019 09:04

#2 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Sydnor »

Sa takvima samo drsko, umjesto da hodžu isprosipaš javno na FB ti vjerovatno nisi ništa ni napisao ni odgovorio. Ljudi će prema svakome (ne samo prema tebi) bacati otrovne strelice ako vide da mogu ali onog trenutka kad uzvratiš vidjećeš kako se povlače.

Umjesto da hodži napišeš Selam alejk, morel se ležat i krkat povazdan ljudino ili da komšiji napišeš Sretno branje malina ti si vjerovatno dao neki neutralni odgovor i samo ih osokolio da te i dalje podcjenjuju.
User avatar
programerAnel
Posts: 268
Joined: 28/02/2018 08:05

#3 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by programerAnel »

I sam sam takav bio kroz život, ti negativni komentari su me jednostavno hranili i gurali dalje da uspijem.
Moraš jedno shvatiti a ti si to očigledno već prelomio "Da bi uspio, moraš se izdvojiti iz sredine." Ne očekuj da će ti godinama to prihvatiti , dječko živiš nečije neostvarene snove ili želje nazovi kako hoćeš.
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#4 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by muha_sa »

Image
User avatar
muha_sa
Posts: 128602
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#5 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by muha_sa »

dimsum wrote: 20/01/2022 07:20 Pozdrav svima, pomalo neuobicajena tema ali gdje ces bolje savjete dobiti nego na internetu :D (sarkazam noted)

Ukratko, ja sam jednog malog mjesta u Sandzaku, u Sarajevu sam zavrsio fakultet. Inace sam iz relativno skromne familije, roditelji fizicki radnici ali su bukvalno odvajali od usta da se brat i ja skolujemo buduci da smo bili vrijedni u skoli, ucestvovali na svim mogucim sekcijama, volontiranjima, uclanjivali se u studentske organizacije...
Moj problem sa okruzenjem je poceo jako davno. Na primjer dok sam studirao u Sarajevu par puta mi se javljao jedan komsija iz Srbije da mi nudi da napustim fakultet i u sred ljetnjih ispitnih rokova idem kod njega da berem maline. Nije sprdnja. Covjek je i prije nego sto sam otisao na fakultet nonsalantno bacao otrovne strelice tipa... da od skole nema nista... da je to za ljude s vezom da bi poslije fakulteta nasli poso... a da ja treba da se drzim "postenog posla"... Na neki nacin me je to jako vrijedjalo jer sam za njega krkana i ja bio isti krkan ko on... vjerovatno osudjen da cijelog zivota berem maline ko moji stari da bih mogo da priustim osnovne stvari. A opet na neki drugi nacin mi je bilo motivacija.

Ipak razlog sto sam odlucio da podjelim ovo i pitam za neki savjet i misljenje je sto sam u medjuvremenu dobio Erasmus stipendiju za master i preselio se u Amsterdam, na jedan od najboljih univerziteta u Evropi. Preselio sam se i podijelio na fejsbuku ovu vijest sa slikom iz Amsterdama. Naravno, ljudi su srecni i cestitali... A onda se nasao jos jedan krkan, inace hodza (lol) , koji je ostavio komentar "ma najsladje je kad negdje odes ko ti a sve ti je placeno..." Ni sam nisam siguran sta je htio da kaze, valjda da nisam dobio stipendiju da ne bih mogao da posjetim Amsterdam a kamoli da studiram u njemu... ali sam osjetio neku cudnu nepristojnu ljubomoru u tom komentaru, kao da je htio da me ponizi.

I tako, spartam kroz zivot boreci se protiv nekih stereotipa da ako si rodjen u skromnoj porodici gdje su roditelji neobrazovani, da si osudjen da i ti cijelog zivota nosis isto breme. I ako se usudis da pobjegnes od toga, odmah ti se nakaci na vrat gomila ljubomornih dusa koji su imali 100x bolju porodicnu i materijalnu situaciju, ali su ostali primitivni.
Potreban ti savjet--kakav :? :D furaj svoje i vozdra :D
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#6 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by kica »

Samo blokiras krkana i to je to.
nikeze
Posts: 572
Joined: 07/12/2018 12:57

#7 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by nikeze »

Uvrede ćeš doživljavati cijeli život.
Uspjeh je najveća kazna dušmanima.
I prešuti svaku provokaciju.
Tvoje vrijeme će doći.
Možda će te ti isti tražiti da im pomogneš.
I uvijek drži distancu prema svima.
User avatar
ljubicasti limun
Posts: 1201
Joined: 27/10/2021 22:23

#8 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by ljubicasti limun »

Najbolja stvar je da hodza spusta nekom jer mu je sve placeno. :lol:

Ignoriraj, odvoji se mentalno i emotivno (jer mislim da si jos jako vezan za njih), fokusiraj se na novo okruzenje i nemoj se u krkanluk nikad vise vracati.

i bravo za stipendiju!
User avatar
nepass1
Posts: 9658
Joined: 06/07/2017 07:35

#9 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by nepass1 »

Ja sam na to uvjek odgovarao tipa haj sto mi je placen studij i boravak, dobijam jos i dzeparac od 2k eura mjesecno.

Samo jos nadodam, pa se ti pusi
Gray
Posts: 4008
Joined: 14/06/2005 02:47

#10 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Gray »

nepass1 wrote: 20/01/2022 10:41 Ja sam na to uvjek odgovarao tipa haj sto mi je placen studij i boravak, dobijam jos i dzeparac od 2k eura mjesecno.

Samo jos nadodam, pa se ti pusi
Podržavam ovo, a kao prvo nije uopšte stvar u tim ljudima, nego u tebi - ti se moraš naučiti da te ne dotiče to što govore, jer će uvijek biti takvih ljudi. Dakle, ti ne možeš uticati na to šta će drugi ljudi reći, nego samo svoju rekaciju na to. Dakle, ko ih j***, ti furaš svoje.

A i ja sam ovako reagovao kao što je poster iznad napisao, samo nadodaš još na to što je on rekao i odvedeš u ekstrem. Iskreno, jeste najljepše kada odeš da ti je sve plaćeno, trebao si mu tako odgovoriti, i kao što je zinad rečeno, imam još 2k EUR mjesečno, pa neka crkne :D
User avatar
Truba
Posts: 81596
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#11 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Truba »

Ma ovo je privatni faks sve se ocjene kupuju a stipendija mi omogucuje da ne ucim :mrgreen:
izvrsni direktor
Posts: 9321
Joined: 20/12/2018 16:11

#12 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by izvrsni direktor »

dimsum wrote: 20/01/2022 07:20 Pozdrav svima, pomalo neuobicajena tema ali gdje ces bolje savjete dobiti nego na internetu :D (sarkazam noted)

Ukratko, ja sam jednog malog mjesta u Sandzaku, u Sarajevu sam zavrsio fakultet. Inace sam iz relativno skromne familije, roditelji fizicki radnici ali su bukvalno odvajali od usta da se brat i ja skolujemo buduci da smo bili vrijedni u skoli, ucestvovali na svim mogucim sekcijama, volontiranjima, uclanjivali se u studentske organizacije...
Moj problem sa okruzenjem je poceo jako davno. Na primjer dok sam studirao u Sarajevu par puta mi se javljao jedan komsija iz Srbije da mi nudi da napustim fakultet i u sred ljetnjih ispitnih rokova idem kod njega da berem maline. Nije sprdnja. Covjek je i prije nego sto sam otisao na fakultet nonsalantno bacao otrovne strelice tipa... da od skole nema nista... da je to za ljude s vezom da bi poslije fakulteta nasli poso... a da ja treba da se drzim "postenog posla"... Na neki nacin me je to jako vrijedjalo jer sam za njega krkana i ja bio isti krkan ko on... vjerovatno osudjen da cijelog zivota berem maline ko moji stari da bih mogo da priustim osnovne stvari. A opet na neki drugi nacin mi je bilo motivacija.

Ipak razlog sto sam odlucio da podjelim ovo i pitam za neki savjet i misljenje je sto sam u medjuvremenu dobio Erasmus stipendiju za master i preselio se u Amsterdam, na jedan od najboljih univerziteta u Evropi. Preselio sam se i podijelio na fejsbuku ovu vijest sa slikom iz Amsterdama. Naravno, ljudi su srecni i cestitali... A onda se nasao jos jedan krkan, inace hodza (lol) , koji je ostavio komentar "ma najsladje je kad negdje odes ko ti a sve ti je placeno..." Ni sam nisam siguran sta je htio da kaze, valjda da nisam dobio stipendiju da ne bih mogao da posjetim Amsterdam a kamoli da studiram u njemu... ali sam osjetio neku cudnu nepristojnu ljubomoru u tom komentaru, kao da je htio da me ponizi.

I tako, spartam kroz zivot boreci se protiv nekih stereotipa da ako si rodjen u skromnoj porodici gdje su roditelji neobrazovani, da si osudjen da i ti cijelog zivota nosis isto breme. I ako se usudis da pobjegnes od toga, odmah ti se nakaci na vrat gomila ljubomornih dusa koji su imali 100x bolju porodicnu i materijalnu situaciju, ali su ostali primitivni.
Okolinu a ni ljude promijenit neces. Znaci, do tebe je da li ces od sebe odjebatte ljude koje promijenit ne mozes, ili ces nastsvit da trpis da te pogadja njihov primitivluk?
Otisao si (hvala bogu), znaci odma odprati sa facebooka sve medije i portale koja se drze tog seljakluka i zatucanost, ne pisi nista i ne citaj sta pisu ti primitivci. Dobio si jos jednu novu sansu u zivoru, pocni se okruzivati ljudima koji ti odgocsraju
ucenik1234
Posts: 928
Joined: 06/11/2012 22:10

#13 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by ucenik1234 »

Gray wrote: 20/01/2022 12:06
nepass1 wrote: 20/01/2022 10:41 Ja sam na to uvjek odgovarao tipa haj sto mi je placen studij i boravak, dobijam jos i dzeparac od 2k eura mjesecno.

Samo jos nadodam, pa se ti pusi
Podržavam ovo, a kao prvo nije uopšte stvar u tim ljudima, nego u tebi - ti se moraš naučiti da te ne dotiče to što govore, jer će uvijek biti takvih ljudi. Dakle, ti ne možeš uticati na to šta će drugi ljudi reći, nego samo svoju rekaciju na to. Dakle, ko ih j***, ti furaš svoje.

A i ja sam ovako reagovao kao što je poster iznad napisao, samo nadodaš još na to što je on rekao i odvedeš u ekstrem. Iskreno, jeste najljepše kada odeš da ti je sve plaćeno, trebao si mu tako odgovoriti, i kao što je zinad rečeno, imam još 2k EUR mjesečno, pa neka crkne :D
Sa ovim se slazem. I meni je dugo trebalo da to shvatim. TI ne mozes uredjivati druge ljude, ali mozes svoje reakcije na njihove postupke. ilitiga - you can't change people around you - but you can change people around you. :thumbup:

Furaj svoj fazon i boli te kara, nemoj trosit tastaturu na odgovore takvim ljudima samo pucaj ignore, to najvise boli
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#14 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by pinkman »

Nosit ces se s njima tako sto ces sopstvene uspjehe jos vise objavljivati jer ih to nervira.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40677
Joined: 29/06/2011 23:39

#15 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by dječak sa šibicama »

Ja bi se uslikao u jakuziju, oko mene tri trebe jedna crnkinja, dobre ko dobar dan, u bikinijima, u ustima tompus, pored jakuzija sampanjac u ledu, jagode sa slagom, i objavio sliku
User avatar
Dr Kova
Posts: 14578
Joined: 19/05/2014 13:08
Location: Twitter

#16 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Dr Kova »

dječak sa šibicama wrote: 20/01/2022 13:00 Ja bi se uslikao u jakuziju, oko mene tri trebe jedna crnkinja, dobre ko dobar dan, u bikinijima, u ustima tompus, pored jakuzija sampanjac u ledu, jagode sa slagom, i objavio sliku
Uz caption: "Selam za efendiju" :mrgreen:
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40677
Joined: 29/06/2011 23:39

#17 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by dječak sa šibicama »

Buckethead wrote: 20/01/2022 13:03
dječak sa šibicama wrote: 20/01/2022 13:00 Ja bi se uslikao u jakuziju, oko mene tri trebe jedna crnkinja, dobre ko dobar dan, u bikinijima, u ustima tompus, pored jakuzija sampanjac u ledu, jagode sa slagom, i objavio sliku
Uz caption: "Selam za efendiju" :mrgreen:
poyyy efendy
dimsum
Posts: 3
Joined: 20/01/2022 07:01

#18 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by dimsum »

Hvala svima na dosadasnjim odgovorima i vjetru u ledja!

Svidjelo mi se to da mu kazem "ma sve placeno i jos 2k eura dzeparac" ali nije to bas moj stil a i nije istina (I wish it was :D ), tako da sam samo blokirao budalu. Jedan od razloga zasto sam davno prestao biti religiozan su takvi smecari.
User avatar
Njanjavi
Posts: 4713
Joined: 09/04/2015 23:08
Location: So close to the gdje chevapi mirishu :)

#19 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Njanjavi »

Prdni češće jarane, napet si mi, sta te boli kurac, oguli jabuku i ne trci ukrug sto bi reko graha :D
nednedjelja
Posts: 169
Joined: 16/01/2022 10:49

#20 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by nednedjelja »

Ne objašnjavaj nikome ništa i ne prihvataj ništa s emocijama.
Piaty
Posts: 5677
Joined: 01/12/2020 00:58

#21 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Piaty »

dimsum wrote: 20/01/2022 07:20 Pozdrav svima, pomalo neuobicajena tema ali gdje ces bolje savjete dobiti nego na internetu :D (sarkazam noted)

Ukratko, ja sam jednog malog mjesta u Sandzaku, u Sarajevu sam zavrsio fakultet. Inace sam iz relativno skromne familije, roditelji fizicki radnici ali su bukvalno odvajali od usta da se brat i ja skolujemo buduci da smo bili vrijedni u skoli, ucestvovali na svim mogucim sekcijama, volontiranjima, uclanjivali se u studentske organizacije...
Moj problem sa okruzenjem je poceo jako davno. Na primjer dok sam studirao u Sarajevu par puta mi se javljao jedan komsija iz Srbije da mi nudi da napustim fakultet i u sred ljetnjih ispitnih rokova idem kod njega da berem maline. Nije sprdnja. Covjek je i prije nego sto sam otisao na fakultet nonsalantno bacao otrovne strelice tipa... da od skole nema nista... da je to za ljude s vezom da bi poslije fakulteta nasli poso... a da ja treba da se drzim "postenog posla"... Na neki nacin me je to jako vrijedjalo jer sam za njega krkana i ja bio isti krkan ko on... vjerovatno osudjen da cijelog zivota berem maline ko moji stari da bih mogo da priustim osnovne stvari. A opet na neki drugi nacin mi je bilo motivacija.

Ipak razlog sto sam odlucio da podjelim ovo i pitam za neki savjet i misljenje je sto sam u medjuvremenu dobio Erasmus stipendiju za master i preselio se u Amsterdam, na jedan od najboljih univerziteta u Evropi. Preselio sam se i podijelio na fejsbuku ovu vijest sa slikom iz Amsterdama. Naravno, ljudi su srecni i cestitali... A onda se nasao jos jedan krkan, inace hodza (lol) , koji je ostavio komentar "ma najsladje je kad negdje odes ko ti a sve ti je placeno..." Ni sam nisam siguran sta je htio da kaze, valjda da nisam dobio stipendiju da ne bih mogao da posjetim Amsterdam a kamoli da studiram u njemu... ali sam osjetio neku cudnu nepristojnu ljubomoru u tom komentaru, kao da je htio da me ponizi.

I tako, spartam kroz zivot boreci se protiv nekih stereotipa da ako si rodjen u skromnoj porodici gdje su roditelji neobrazovani, da si osudjen da i ti cijelog zivota nosis isto breme. I ako se usudis da pobjegnes od toga, odmah ti se nakaci na vrat gomila ljubomornih dusa koji su imali 100x bolju porodicnu i materijalnu situaciju, ali su ostali primitivni.
Šta?
Pa ako su ta dvojic i hodža krkani, uz to ti još govore tako, onda znaj da si na pravom putu.

Joj kako je čudno nekad vidjeti šta čovjeka muči. Meni je recimo nepojmljivo da se obazirem na tako nešto i to baš zato što su krkani.

Kada je plata u pitanju tj njena visina, a ja saznam da to specifičnog lika zanima i da gura nos u privatne stvari, onda tu svoju platu povećam za jedno 40% i prospem priču da mi je i to malo. Samo radikalno i bezobrazno. Uvijek tako.
djana h
Posts: 39241
Joined: 06/08/2009 18:23

#22 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by djana h »

dimsum wrote: 20/01/2022 13:27 Hvala svima na dosadasnjim odgovorima i vjetru u ledja!

Svidjelo mi se to da mu kazem "ma sve placeno i jos 2k eura dzeparac" ali nije to bas moj stil a i nije istina (I wish it was :D ), tako da sam samo blokirao budalu. Jedan od razloga zasto sam davno prestao biti religiozan su takvi smecari.
Samo ignore :thumbup:
Što više objašnjavaš, teže će ti biti.
Svoj posao i guraj taj fakultet.
User avatar
vjeshalica
Posts: 17155
Joined: 31/03/2019 14:56

#23 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by vjeshalica »

Suvisno se opterecivati komentarima hodza i hodžica gledaj svoja posla i suzi krug ljudi koji imaju uvid u tvoj zivot i ne fali se previse jer oko zavidnika u grob otjera
User avatar
Filter
Posts: 8017
Joined: 31/12/2010 11:42
Location: cirkus

#24 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by Filter »

dobro ti je @muha_sa rekao, vozi svoje.
ja bih jos dodao, ne zamaraj se sa odgovorima, nekim kontrama... to ce te samo potrositi
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#25 Re: Potreban savjet: kako se nositi sa primitivnim i ljubomornim okruzenjem

Post by bingov buraz »

Bolje da ti zavide nego da te žale.

Nabaci osmijeh za sve,lijepo se upitaj i sa najvećim dušmanom,nema mu veće kazne od toga.
Živi svoj život,pokušaj biti dobar čovjek,to je dovoljno.
Post Reply