Pothranjeno oko 70% pacijenata

Post Reply
User avatar
valterbranisarajevo
Posts: 6780
Joined: 19/01/2003 00:00
Location: Titovo šeher Sarajevo
Contact:

#1 Pothranjeno oko 70% pacijenata

Post by valterbranisarajevo »

Pothranjeno oko 70 odsto pacijenata
SARAJEVO - Prema rezultatima kliničke studije koja je rađena na Klinici za gastroenterohepatološku kliniku Kliničkog centra Sarajevo (KCUS) prošle godine, utvrđeno je da je oko 70 odsto pacijenata iz FBiH koji se hospitaliziraju u bolnici pothranjeno.

Potvrdio je ovo juče dr Nenad Vanis, klinički nutricionista (specijalista za hranu) na Gastroenterohepatološkoj klinici.

"Većina njih razvije pothranjenost u toku dužeg ležanja u bolnici. Samim tim usporava se njihov oporavak i izlječenje, dok se troškovi liječenja bolesnika povećavaju. Podaci su vjerovatno isti za ovu godinu jer je ovim ispitivanjem obuhvaćen veliki broj ispitanika", rekao je Vanis. Objašnjava da svaki bolesnik zahtijeva poseban pristup ishrane, te mu je potreban stalni nadzor ljekara.

"Zdrave osobe treba u ljetnim mjesecima da piju što više tečnosti, posebno vode. Svježe voće i povrće treba da bude svakodnevna prehrana. Manji obroci su dio pravilne prehrane. Gubitak apetita je stanje koje zahtijeva ozbiljan ljekarski pristup i detaljno ispitivanje od strane nadležnog ljekara", ističe Vanis.

Upozorava da je prisutna i velika ekspanzija preporučavanja zdrave hrane od strane needuciranih osoba.

"Veoma je važno znati ko pravi vodiče za ishranu i ko je odgovoran za izdavanje tih preporuka. Neophodan je stalni nadzor, odnosno preporuka školovanog nutricioniste, dijetetičara i slično", smatra Vanis.

Šefkija Elezović, predsjednik Izvršnog odbora Saveza udruženja penzionera/umirovljenika FBiH, kaže da veliki broj penzionera zbog izuzetno niskih primanja nije u stanju obezbijediti bolju ishranu i liječenje.

"Danas je oko 125.000 penzionera u ekstremnom siromaštvu, dok je oko 75 odsto ispod granice siromaštva. Mnogi po kontejnerima traže ostatke hrane, a ima i mnogo hroničnih bolesnika. Kada podmire sve svoje troškove, ne ostaje im ni marka za hranu, odjeću i slično", kaže Elezović.

Farida Mehić, specijalista porodične medicine u JU Dom zdravlja Sarajevo, tvrdi da među pacijentima ima više gojaznih nego pothranjenih ljudi.

"Gojaznost je mnogo veći problem od pothranjenosti. Uzrok gojaznosti može biti siromaštvo. Mi sada imamo situaciju da se konzumira jednolična ishrana, samo da čovjek ne bi bio gladan. Ishrana koja se unosi u organizam treba da bude raznovrsna, sa što više voća i povrća", savjetuje Mehićeva.

Nezavisne novine
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#2

Post by PipiDugaDevetka »

Doručak: Čaj od "majkine" dušice; Dukatov namaz od sira +2 kriške kruha
Ručak: Buranija iz konzerve sa Bt krompirom, malo govedine+hljeb
Večera: Palenta od Bt kukuruza i MIG-ov jogurt bez hljeba i kruha.

Sve super, ja sletio 9 kg za 1 mjesec "ležanja".

Napomena:Super, bez navodnika!

Znam, nema se novca. Kažu, u ovom novom Centru za srce, svaki pacijent ima svoju med. sestru koja ga njeguje.

Ko su srčani bolesnici? Pretili, pušači, ...bogatiji. Eto, za njih i one VIP ima para...
Last edited by PipiDugaDevetka on 02/09/2006 05:37, edited 1 time in total.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#3

Post by Shoshana »

PipiDugaDevetka wrote:Doručak: Čaj od "majkine" dušice; Dukatov namaz od sira +2 kriške kruha
Ručak: Buranija iz konzerve sa Bt krompirom, malo govedine+hljeb
Večera: Palenta od Bt kukuruza i MIG-ov jogurt bez hljeba i kruha.

Sve super, ja sletio 9 kg za 1 mjesec "ležanja".

Napomena:Super bez navodnika!
Naravno da ti je super :D

P.S.
Sto izbrisa ono 91 kg? :P
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#4

Post by PipiDugaDevetka »

Shoshana...joj kada vidim tvoj nick, obavezno se sjetim kako smo u izviđačima pjevali pjesmicu Shoshana....Dok ja smislim kako ću opisati i napisati editujem, prepravljam,...ti odgvori,...te tako izbrisah kvintal i ostalo..Indikatvno je to da se od "majkine dušice" podie tlak i manje se iskašljva, prema Sadiku Sadikoviću.
Last edited by PipiDugaDevetka on 02/09/2006 05:46, edited 1 time in total.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#5

Post by Shoshana »

He, he... imala majka dva sina...jedan bio pametan, drugi bio izvidjac :P

Sedam sekretara SKOJ-a, a ti?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#6

Post by PipiDugaDevetka »

Opet klizeći start dok sam ja dodavao...jeste imam 2 nick-a, ne krijem, a ima ih sa bukadar nickova. To su ovi profesionalni forumaši.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7

Post by PipiDugaDevetka »

Ne znam jesmo li se razumjeli, ja sam 8. sekretar SKOJ-a i PipiDugaDevetka :lol: ....minus 9 kg...super!
OI "Ivo Veličan" Ilidža.
Last edited by PipiDugaDevetka on 02/09/2006 06:08, edited 1 time in total.
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#8

Post by Shoshana »

Shvatila sam, al' nakon tvoga prijasnjeg posta... :lol:

Al' moj post je bio izjava da sam u izvidjacima bila u SSS, a niposto kopanje po tvojim (dvo)licnostima :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#9

Post by PipiDugaDevetka »

E, baš sam ko taj:
Rodila majka dva sina jedan bio pametan, a drugi u 6 ujutru forumašio. :D :lol:
Shoshana
Posts: 3271
Joined: 22/10/2005 21:48
Location: okolina Montreala

#10

Post by Shoshana »

Bar se posteno ismijah :lol: :lol:

A, sad, nema smisla, brbljamo po ozbiljnoj temi :oops:
Post Reply